ST.WIL1IBB0KDUS Conferentie der vier mogendheden Chamberlain, Daladier, Mussolini en Hitier te München bijeen Ook Jan Masaryk naar München V oor-mobilisatie opgeschort Crediet van f 120 millioen Britsch witboek gepubliceerd Dankwoord van de Koningin rnrp^. Het standpunt van Boedapest Het nieuws van heden DE BAROMETER N.V NEDERL.VERZ.MU. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1938 - AVONDBLAD CAT HAR IJNE SINGEL 4ÖUTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21404 Oproep van Cardenas Aandrang op Hitier en Benesj om tot overeenstemming te komen Besprekingen begonnen De Tsjechische bladen over de conferentie Het Weer milium! In afwachting, hoe de internatio nale situatie zich ontwikkelt Aangevraagd ter bestrijding van bijzondere maatregelen De vredesoproep van den H. Vader Relais-uitzending door de A.V.R.O. De ÏOO.OOO ST RATOSFEERV LUCHT IN POLEN In Londen kicam de ernst van de interna tionale spanning ook tot uiting in het groote aantal Amerikanen, dat naar de Ver. Staten terugkeerde. Woensdag was de, drukte op het Waterloorstation voor den boottrein overstelpend Vandaag komen de vier regeeringschefs van de groote mogendheden te München bijeen om op het allerlaatste oogenblik een verschrikkelijken oorlog te voorkomen. Het paleis van den Führer aan den Köni glichen Platz, waar Hitler, Chamberlain, Mussolini en Daladier zullen confereeren De zaal waar de besprekin gen zullen worden gehouden Bevattende de correspondentie inzake de Tsjecho-Slowaak sche kwestie De brieven aan Hitier Hongarije wenscht gelijke behan deling voor de Hongaarsche minderheden als voor de Sudeten Hulpverleening in België DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Uitermate groot was het aantal gelukwenschen uit de geheele wereld Verklaring van Sirovy uitgesteld Uitvinder van benzine auto gestorven VERZEKERINGEN TOT ELK BEDRAG Vertegenwoordigers gevraagd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 etInaez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 29 Sept. (Reuter). Mi- nister-president Chamberlain is te 7.50 uur van Downingstreet naar het vliegveld Heston vertrokken, van waar hij zich per vliegtuig naar Mün chen heeft begeven. Bij bet vertrek van Chamberlain van Heston waren de ambassadeurs van Italië, Duitsch- land en Frankrijk aanwezig', alsmede Britsclic ambtenaren, vele leden van het parlement en duizenden andere belangstellenden. Voor zijn vertrek zeide Chamberlain: „Als kind herhaalde ik zonder ophouden: Als iets niet lukt, probeer, probeer dan opnieuw. Dat doe ik nu." De Imperial Airways hebben vanochtend van de rijksregeering een speciale vergunning ont vangen om met het vliegtuig, waarmede de eerste minister en de leden van zijn gevolg zich direct naar München begeven, boven verboden Duitsche gebieden tfe vliegen. Daladier is vanochtend om kwart voor negen aan boord van het door d'Armon bestuurde vliegtuig Poitou van Le Bourset naar München vertrokken. Daladier was om half negen op Le Bourget aangekomen, vergezeld van Bonnet, Sarraut, Campinchi, Champetier, de Ribes, Phipps, ge neraal Colson en den Britschen militairen at taché. Hij begroette de autoriteiten, die waren ver schenen om hem uitgeleide te doen, o.m. Chau- temps, Laehambre, Gentin, Queille, Rucart en verscheiden afgevaardigden. Vervolgens inspec teerde hij nog een eerewacht. Vanochtend is Mussolini in gezelschap van zijn minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, in een specialen trein aan het station Brenner aangekomen. Mussolini was verder vergezeld van Anfuso, Daista, Sebastiani en Mileti. Hij werd verwelkomd door Rudolf Hess en den prins van Hessen. Te 7.15 uur werd de reis voortgezet. Om 9 uur 24 kwam Mussolini te Kufstein aan, waar hij door den Fuehrer en Rijks kanselier, Adolf Hitier, op zeer hartelijke wijze werd verwelkomd. De Fuehrer, wiens extra-trein enkele minuten voor de aankomst van den Italiaanschen trein te Kufstein was gearriveerd, wachtte op het perron van Kufstein op den Duce en verwel komde den leider der Italiaansche regeering onder het gejuich der bevolking van Kufstein, in Duitschland. Om 9 uur 40 zetten de Fuehrer en de Duce de reis naar Muenchen voort. Het station van Kufstein was voor de ge legenheid feestelijk versierd. Een eerecompagnie der Rijksweer bewees de militaire eerbewijzen, waarna de Fuehrer en de Duce de compagnie inspecteerden. De Fuehrer begeleidde den Duce vervolgens naar zijn specialen trein, gevolgd door den Ita liaanschen minister van buitenlandsche zaken, Graaf Ciano, den plaatsvervanger van den Fuehrer, Rudolf Hess, den chef van het op percommando der weermacht, den generaal der artillerie, Keitel, den rijksleider der S.S., Himm- ler, den rijksperschef, dr. Dietrich, en het permanente gevolg van den Fuehrer, zoomede het gevolg van den Duce. München was vanochtend in afwachting van het bezoek der staatslieden. Reeds vroeg in den ochtend waren de straten en pleinen der stad versierd met vlaggen. Het Centraal station was eenvoudig, doch op waardige wijze versierd. Reeds van acht uur vanochtend af stonden duizenden te wachten op de aankomst van den extra-trein, waarmede de Duce uit Rome zou komen. De Duce neemt gedurende zijn verblijf te München zijn intrek in het Prins Karei- paleis. Graaf Ciano zal in hotel „Vier Jahres- zeiten" logeeren. Chamberlain woont in hotel „Regina Palast", terwijl de Fransche premier zal afstappen in hotel „Vier Jahreszeiten". Chamberlain en Daladier werden bij hun aankomst te München verwelkomd door Von Ribbentrop. Het vliegtuig, waarmede Daladier de reis MEXICO CITY, 29 Sept. (Havas). President Cardenas heeft Hitier en Benesj een boodschap doen toekomen, waarin hij hen uitnoodigt tot overeenstemming te geraken om de menschheid voor een oorlog te bewaren. De motie van Candilo Aquilar, waarin gezegd wordt, dat Mexico neutraal zal blijven in geval van oorlog, is door den Senaat niet goedgekeurd, maar vervangen door een motie van Padilla, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat Europa in het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk tot overeenstemming geraakt. naar München heeft gemaakt, kwam om 11.20 uur op het vliegveld aldaar. Daladier werd by zijn aankomst verwelkomd door Von Ribbentrop, Von Weiszaecker, Von Doernberg, gouwleider Wagner, den chef der politie, generaal Daluege, en anderen. Een compagnie bracht de eerbewijzen. Toen Dala dier in een auto stapte, werd hij door het pu bliek rondom het vliegveld hartelijk toegejuicht. Even voor elven waren ook Mussolini en Hitier te München aangekomen. Zij werden ver welkomd door Goering, den Italiaanschen am bassadeur en andere autoriteiten. Naar Reuter verneemt, heeft het Tsje cho-Slowaaksche gezantschap te Londen de Britsche regeering medegedeeld, dat Mastny, de Tsjecho-Slowaaksche gezant te Berlijn en Lisicki, gezantschapsraad te Londen, die op weg zijn naar München, uitsluitend voor het verstrekken van inlichtingen ter be schikking van de Fransche en Britsche de legaties zijn, zooals door Chamberlain was voorgesteld. Reeds direct na aankomst van Daladier te München had hij om half twaalf in zijn appar tementen een bespreking met Frangois-Foncet, den ambassadeur van Frankrijk te Berlijn. Om twaalf uur kwam Goering, gekleed in groot tenue er luchtmacht, een beleefdheids bezoek brengen. Om 12 uur 20 verliet Daladier, vergezeld van Goering en Frangois Foncet, in een open auto het hotel, opnieuw begroet door de menigte, welke zich langs den weg had geschaard. Hij begaf zich naar Hitler in het Fuehrerhaus. 's-GRAVENHAGE. 29 Sept. Naar wij verne men, is bij de K.L.M. van Croydon de mededee- ling ingekomen, dat de gewone dienst van het Tsjechische vliegtuig van Croydon via Waalha ven naar Praag heden niet zal worden uitge voerd, aangezien de Tsjechisch-Slowaaksche re geering dit toestel noodig heeft, om haar gezant te Londen, den heer Jan Masaryk, in verband met de internationale conferentie, naar Muen chen te brengen. De besprekingen tusschen den Fuehrer, den Duce, den Britschen Eersten Minister en den Franschen Minister-President zijn vanmiddag om 12 uur 45 begonnen in de werkkamer van den Fuehrer in den Fuehrerbau op den Koeniglichen Platz te Mün chen. Aan de besprekingen nemen ook deel de Italiaansche minister van Buitenlandsche Za ken, graaf Ciano, en de Rijksminister van Bui tenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, voorts als tolken voor het protocol legatieraad dr. Schmidt van het ministerie van Buitenlandsche Zaken en de secretaris-generaal van den Quai d'Orsay, Léger. De conferentie te München wordt door ce Tsjechische pers algemeen verwelkomd. De „Prager Presse" schrijft: „Tsjecho-Slowakije verwelkomt de conferentie als laatste middel om uit de tegenwoordige moeilijkheden te ko men en is bereid al het mogelijke te doen om den vrede te bewaren. De regeering hoopt, dat men den Tsjechen dezelfde waarborgen en de zelfde basis voor een bestaan zal toestaan als aan andere naties." Het „Prager Tageblatt" maakt er een toe speling op, dat Hitier zelve de staatslieden heeft uitgenoodigd deel te nemen aan een con ferentie, „Hitier heeft daarmede erkend, dat de Sudeten-kwestie niet een kwestie is, welke al leen Duitschland en Tsjecho-Slowakije aan gaat, doch geheel Europa." „Ceske Slovo" schrijft: „De conferentie te München bewijst, dat Hitier er voor het oogen- blik van heeft afgezien over te gaan tot ge weld. Het gaat er om te weten of hij ook heeft afgezien van eischen, welke onze natie geheel kunnen vernietigen." Het blad vervolgt met te verklaren het noodig te achten, dat Tsjecho- Slowakije te München wordt vertegenwoordigd. „Men mag te München niet over ons en zonder ons beschikken." VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Zuidoostelijke tot Zuidwestelijken wind, in het Zuidoosten gedeeltelijk bewolkt,, weinig - of geen regen, weinig verandering in temperatuur; overigens zwaar bewolkt tot berokken met waarschijnlijk eenigen regen, later opklarend, iets koeler. EE Hoogste barometerstand 769.9 te Wilna Laagste barometerstand 752.3 te Malinhead en Stornoway Zon op 6.58 - onder 6.43 - Licht op 7.13 Maan op nam. 1.18 onder nam. 9.39 H 1 October E. K. Tot op hedenmiddag is het door den minister-president, dr. H. Colijn, Woensdagavond in zijn radio-rede voorwaardelijk aangekondigde tele gram ten behoeve van de voor-mobi lisatie nog niet uitgezonden. Hieruit valt af te leiden, dat de regeering in de gisteren als gevolg van de aangekon digde staatsliedenconferentie te München ingetreden ontspanning in Europa aanlei ding heeft gevonden, de beslissing ter zake op te schorten, totdat zich met eenige meerdere duidelijkheid zal afteekenen hoe de internationale situatie zich verder ont wikkelt. Ter bestrijding van de kosten der in verband met de buitengewone om standigheden te treffen maatregelen heeft de regeering op de Defensie- begrooting een buitengewoon crediet aangevraagd van f 100 millioen en op de begrooting van Financiën een bedrag van f 20 millioen. Naar we vernemen, zal hedenavond de A.V.R.O. de radio-toespraak van Z. H. den Paus relayeeren. Deze uitzending geschiedt te 19.50 uur Amsterdamschen zomertijd over een golf lengte van 1875 M. In de heden gehouden trekking der Staats loterij is de prijs van f 100.000 gevallen op 2148. WARSCHAU, 29 Sept. (D.N.B.) Naar ge meld wordt, zal de Poolsche ballon „Ster van Polen" morgenochtend vroe£ voor een stato- sfeervlucht opstijgen. I: LONDEN, 28 Sept. (Reuter)Een heden dooi' de Britsche regeering gepubliceerd witboek bevat de correspondentie inzake Tsjecho-Slowakije, waaronder een brief van Runciman aan den minister-president, de aan Tsjecho-Slowakije voorgelegde Britsch- Fransehe voorstellen, Chamberlain's brie ven en memorandum aan Hitier en andere documenten. Chamberlain's eerste brief aan Hitler is ge schreven met het oogmerk, den toestand op té helderen en hun eerste besprekingen te be spoedigen. In de correspondentie aan Hitier zegt Chamberlain: „Ongetwijfeld zou het plan, dat u voorstelt, indien het aanvaardbaar ware, tot onmiddellijke ontspanning van den toestand leiden, doch ik geloof niet, dat u zich gerealiseerd hebt, dat ik mij onmogelijk bereid kan verklaren, eenig plan in te dienen, wanneer ik niet reden heb te veronderstellen, dat de openbare meening van mijn land, Frankrijk en de wereld in het alge meen het zal beschouwen als een uitvoering van de reeds aanvaarde beginselen op ordelijke wijze en vrij van gewelddreiging. Ik ben er zeker van, nat een poging tot onmiddellijke bezetting door Duitsche troepen van de gebieden, die reeds aanstonds in beginsel deel van het Duit sche Rijk zullen worden en zeer kort daarna door een formeele grensafbakenlng, als een on- noodige tentoonspreiding vari geweld veroor deeld zou worden. Zelfs indien ik het juist zou vinden, dit voor stel aan de Tsjechen voor te leggen, ben ik er van overtuigd, dat zij het niet ln overeenstem ming zullen achten met den geest van de re geling, tot het aannemen waarvan wij en de Franschen hen hebben aangespoord, en welke zij ook aangenomen hebben. Indien de Duitsche troepen, zooals u voorstelt, de gebieden zouden binnenmarcheeren, lijdt het geen twijfel, dat de Tsjechen geen andere keus zouden hebben dan aan hun strijdkrachten order te geven, ver zet te bieden, en dit zou de vernietiging be- teekenen van den grondslag, waarop ik mij tot samenwerking bereid verklaard heb, namelijk een ordelijke regeling liever dan een regeling door het gebruik van geweld. Er moeten voor uw voorstel ongetwijfeld alternatieven zijn. Hierop volgt het schrijven van Hitier aar. Chamberlain, dat Hitier besluit met de woorden: „In elk geval is Duitschland, indien het zooals thans het geval schijnt te zijn zou zien, dat het niet mogelijk is, dat de rech ten der Duitschers in Tsjecho-Slowakije langs den weg der onderhandeling worden aanvaard vastbesloten, de andere mogelijkheden, die dar alleen ,r.og overblijven, uit te putten. In een tweedenbrief aan Hitier verzoekt Chamberlain, hem een memorandum te doen toekomen met de voorstellen van Hit- Ier, benevens een landkaart, om deze aan Praag te kunnen doorzenden en de Tsjecho- Slowaaksche regeering om een spoedig ant woord te verzoeken, terwijl van Hitier de verzekering gevraagd Wordt, dat ln den tus- schentijd door de Duitsche strijdkrachten niet tot actie wordt overgegaan, hetgeen de verdere bemiddelingspogingen zou scha den. Het witboek bevat het hiervoor genoemde memorandum, waarvan de inhoud onlangs van gezaghebbende zijde is bekend gemaakt. Het be vat verder nog andere documenten, waaronder brieven van Masaryk. BOED'APEST, 29 Sept. (Hong. Tel. Ag.) Op grond van instructies zijner regeering heeït de Hongaarsche gezant te Praag Don derdag aan Krofta het standpunt van Hon garije betreffende de Tsjecho-Slowaaksche kwestie na de verklaring van de Tsjecho- Slowaaksche regeering van 26 September uiteengezet. De Hongaarsche gezant heeft het standpunt van Hongarije aldus gedefinieerd: „De Hon gaarsche regeering, die staat op practisc-he ver wezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht der nationaliteiten en op de algeheele rechtsge lijkheid van deze, zou iedere discrimina. tie ten nadeele van de Hongaarsche minderheid in Tsjecho-Slowakije als een onvriendschappe lijke houding beschouwen." Hij voegde hieraan toe, dat naar de meening der Hongaarsche re geering de Hongaarsche eischen dienen te wor den ingewilligd en op het zelfde tijdstip als het Duitsche probleem zou worden geregeld, in dien men tenminste een vreedzame ontwikkeling van den toestand wil verzekeren. Krofta heeft geantwoord, dat hij van deze mededeeling acte heeft genomen, en haar aan zijn regeering zou overbrengen. In bevoegde kringen verklaart men, dat tij dens dit onderhoud Krofta uiting heeft gegeven aan zijn persoonlijke zienswijze, die niet ge schikt is om de totstandkoming van een sta biele orde in dit deel van Midden-Europa, waar de toestand uiterst moeilijk is, te vergemak kelijken. BRUSSEL, 28 Sept. (Belga)Vanmiddag te 16 uur kwamen de leden der regeering bijeen. Merlot, minister van Binneniandsche Zaken en Gezondheid, en Hymans, minister van Eco nomische Zaken, Middenklassen en Landbouw, hebben gesproken over de instelling van een bureau voor ravitailleering en burgerlijke hulp verleening. Besloten is, dat dit bureau van he den af in werking treedt. Een Koninklijk be sluit zal de samenstelling en de bevoegdheden regelen. DE VOOR-MOBILISATIE IS OPGE SCHORT. De A. V. R. O. zal van avond de rede van Z. H. den Paus relayeeren. Chamberlain, Hitler, Daladier en Mus solini te München bijeen; ook Jan Ma saryk naar München vertrokken. Britsch witboek bevattende de corres pondentie inzake Tsjecho-Slowakije ge publiceerd. De verklaring van Sirovy uitgesteld. Hongarije wenscht een gelijke behande ling als voor de Sudeten voor de Hon gaarsche minderheid in Tsjech o-Slo- wakij e. Japan dreigt met tegenmaatregelen bij een toepassing van sancties. De regeering heeft een buitengewoon crediet aangevraagd en wel van f 100 millioen op de begrooting van Defen sie en f 20 millioen op die van Financiën. P. T. T.-hoofdambtenaren hebben in opdracht van het hoofdbestuur van den P. T. T.-dienst hun tournée in Indië af gebroken. Wetsontwerp aangekondigd tot verhoo ging van invoerrechten. De N. Z. H. Tramweg Mij. heeft den exploitant van een wilden busdienst Am sterdamHaarlem in kort geding ge dagvaard. Verlaging van monopolieheffing op peren per 1 October. Dankbetuiging van H. M. de Koningin voor de gelukwenschen bij Hr. Ms. 40- jarig regeeringsjubileum. De f 100.000.is in de Ned. Staats loterij op no. 2 I 48 gevallen. O H. M. de Konfingin zeer getroffen door de buitengewoon groote belangstelling en het medeleven bij de herdenking van het 40- jarig regeeringsjubileum, wenscht aan alle instellingen, vereenigingen en particuliere personen zoowel hier te lande, als in Ne- derlandsch-Indië, Suriname en Curagao, alsmede in het buitenland Haar oprech ten dank te betuigen voor de aangeboden gelukwenschen, aangezien het uitermate groote aantal het niet mogelijk maakt voor alle gelukwenschen afzonderlijk Ha- rer Majesteits dank over te brengen. PRAAG, 28 Sept. (Reuter). Na Chamber lains aankondiging van de conferentie te Muenchen is het kabinet onder voorzitterschap van Benesj bijeengekomen. De verklaring, die minister-president Sirovy zou afleggen, is uitgesteld. PHILADELPHIA, 29 Sept. Charles Edgar Du- ryea, de uitvinder van Amerika's eerste benzine automobiel en pionier op het gebied der auto mobielproductie, is gisteren, na een langdurige ziekte, op 76-jarigen leeftijd gestorven. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 759.4 Vorige stand; 759.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1