UIT DEN OMTREK p>4Vr?» l wty i M De Kip die de Gouden Eieren legde DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS K li MAANDAG 3 OCTOBER 1938 BEVERWIJK R.K. STAATSPARTIJ KENNEMER ZWEMCLUB BLOEMEND AAL BENNEBROEK HEEMSTEDE HILLEGOM OVER VEEN VOGELENZANG VELSEN NIEUW TERREIN VAN O.I.V. Dankbetuiging aan de burgerij VELSEN-NOORD R. K. Sportvereeniging IJMUIDEN R.K. VOLKSBOND „De diepste grond in het ouderwetsche geloof" De „Marij" IJm. 189 binnen Opening en inwijding van het O.I.V.-terrein R.K. Volksbond Het Koningswillemshuis een Militair Tehuis? '1.V ;:,i 1 i kip die de - gouden - eieren legt - dat is in het zakenleven menigmaal: de reclame, het adverteeren. Wilt U een bewijs? Over 1931, het ergste jaar van de crisis, werd in Amerika een enquête gehouden bij vijftig groote nationale adverteer ders, waarvan de helft hun reclame-budget in de dagbladpers had verlaagd, terwijl de anderen dit niet hadden verminderd, sommigen zelfs verhoogd. De vijfentwintig eersten leden een verlies aan ontvangsten van niet minder dan 74%* de vijf en twintig anderen slechts 7%. Zijn de tijden slecht, dart bedenke men wel, dat nog geen enkel bedrijf hier in 't land of waar' ter wereld ook, ooit rijker is geworden door op zijn adverteeren te bezuinigen! Integen deel: Zoo iets, dan is adverteeren in de dagblad pers in staat, een bedrijf groot te maken en groot te houden. A.s. Donderdagavond organiseeren de beide plaatselijke afdeelingen van de R.K. Staats partij een gemeenschappelijke vergadering in het K.S.A.-gebouw. In deze vergadering zal de heer B. Machielsen, leeraar aan de R.K. Tuin bouwschool, een rede houden, welke als titel draagt: „Erop of eronder". Verder komt aan de orde een voorstel van de beide besturen om het reglement te wijzigen in dezen zin, dat de beide parochieele afdeelin gen samengevoegd worden tot één organisatie. Het bestuur van de Kennemer Zwemclub is er in geslaagd om met medewerking van de zwemclub der Heerenduinen, de beschikking te verkrijgen over de Velser overdekte zwemin richting, ten behoeve van de wintertraining, en wel op de Dinsdagavonden van 8 tot 10 uur. Voor de adspiranten is de inrichting be schikbaar op de Woensdagmiddagen van 23 uur. Een trainer zal steeds aanwezig zijn. Voorts is besloten om eens per maand een clubavond te houden, te beginnen op Maandag 10 October. Deze avonden zijn gedacht als ge zellig samenzijn, waarbij diverse spelen, voor drachten enz. gehouden zullen worden. Poging tot inbraak. Zaterdagmiddag had den twee kennissen van de Bloemendaalsche politie zich door het intrappen van een keuken deur, toegang verschaft tot de villa van de fa milie S. te Aerdenhout. Omstreeks 1 uur fietste de Bloemendaalsche agent Bosman voorbij; deze bemerkte, dat er zich voor de villa een man met een bakfiets, waarin enkele zakken lagen, bevond. De villa stond den laatsten tijd onder bewaking, omdat reeds een week geleden eveneens een'poging tot inbraak was gepleegd. De agent ging den tuin in en slaagde erin, een man, die zich in allerijl wilde verwijderen, te grijpen. De man met de bakfiets achtte het waarschijnlijk beter te ver dwijnen en ging er van door. Nadat assistentie verschenen was, opende de agent Bosman de achtervolging op den vluchteling, dien hij op de Leidschevaart inhaalde. De zakken in de bak fiets bleken linnengoed, gordijnen en zelfs een brandbluschapparaat te bevatten. De beide arrestanten hebben een bekentenis afgelegd. Burgerlijke Stand Overleden: A. M. Me- denblik, echtgenoote van C. Vis. A. de Haas, M. Ros, Jan van Duijl, allen stichting Voge lenzang. Tentoonstelling beeldhouwwerk Zooals men in de bladen heeft kunnen lezen, exposeert momenteel de Nederlandsche Kring van Beeld houwers in de zaal van de Rotterdamsche Kunstkring te Rotterdam. Onder de tentoon gestelde werken, bevinden zich twee beelden en vier teekeningen van Mevrouw Truus Loeff- van Someren Grêve. Meisje botst tegen vrachtauto. Zaterdag avond reed een vrachtauto, bestuurd door P. G. F. uit Haarlem met een snelheid van ongeveer 25 KM. op den Bronsteeweg in de richting Bin nenweg. Toen hij de Koedijklaan passeerde, kwam vanuit den winkel der firma Franken de 19-jarige mej. H. V. het trottoir af fietsen om den weg over te steken. Hoewel de bestuurder van den vrachtauto nog naar links uitweek, kon hij een botsing niet meer voorkomen. Het meisje reed tegen den auto op, en bekwam verschillende verwondin gen. Na door Dr. v. Luin verbonden te zijn, kon zij per auto naar haar woning vervoerd worden. Het rijwiel werd vrij ernstig beschadigd. Het tramverkeer had eenige vertraging. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Cor nells, z.v. H. J. Scheepens en A. M. M. Smit. Janneke, Margaretha, d.v. P. Giesbergen en W. van der Wolf. Johannes Jacobus, z.v. J. G. Vleut en J. M. Duivenvoorden. Comelis Simon, z.v. C L. Langeveld en Th. L. Grimbergen. Johan Bemardus, z.v. A. Slagboom en W. H. van den Bt>sch. Jeanne Wilhelmina, d.v. Th. van der Linden en A ,M. Willemse. Gerarda Petronella, d. v. M. Weijers en A. A. van der Lans. Ondertrouwd: A. de Vos en C. C. Langeveld Th. Turk en M. J. Boll. J. J. Jansen en H. M. Greuter. Getrouwd: N. Bergshoeff en A. van Mourik. Uit dankbaarheid Door de N.V. Bloembol- lenkweekerij en -handel L. Stadsen Jr., alhier, is uit dankbaarheid voor de bereikte overeen stemming een kist bloembollen aangeboden en verzonden aan de hooge staatslieden Hitier, Chamberlain, Daladier en Mussolini. Het be reikte resultaat is ook voor den Bloembollen- handel van het grootste gewicht. Werkloosheid Het aantal werkloozen is nog steds beduidend minder dan vorig jaar, ni 88 thans, tegen 180 vorig jaar. Burgerlijke Stand Geboren: z.v. A. M. M. Scheepens-Smit; d.v. W. Giesbergen-van der Wolf; Z.V. J. M. VleutDuivenvoorden; z.v. Th. L. Langeveld-Grimbergen; z.v. W. H. Slagboom van den Bosch; d.v. A. M. van der Linden- Willemse; d.v. A. A. Weijers-van der Lans. Ondertrouwd: A. de Vos en C. C. Langeveld; Th. Turk en M. J. Boll; J. J. Jansen en H. M. Greuter. Getrouwd: N. Bergshoeff en A. van Mourik. Verduisteringsoefening. In de gemeenten Hillegom, Lisse en Sassenheim zal as. Dinsdag 4 October van 21 tot 22 uur een verduisterings oefening worden gehouden, waarbij de openbare straatverlichting zal worden gedoofd. In verband hiermede verzoeken de burgemees ters der genoemde gemeenten de medewerking van auto- en motorrijwielbestuurders en van bestuurders van andere rij- of voertuigen, door het met hoezen van zwart of donkerblauw pa pier of soortgelijke stof bedekken van de lan taarns. In deze bedekking kan overdwars en be neden het brandpunt van de lamp een spleet van 5 c.M. lengte en 1 c.M. breedte worden aan gebracht. Het verkeer met rijwielen binnen de gemeen te zal zijn verboden. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat het rijden met afgeschermde lichten ver plichtend is gesteld, zoodat bij niet nakoming der voorschriften próces-verbaal zal kunnen worden opgemaakt. Vertrouwd wordt echter op aller medewerking, met name van het doorgaande verkeer. Installatie Kruiskinderen. In aansluiting op het Lof, had gisterenmiddag in de parochie kerk alhier de installatie plaats van de eerste groep Kruiskinderen, welke een half iaar gele den op de Mariaschool werd opgericht. Na het zingen van het Veni Creator en een Marialied, sprak de Assistens Ecclesiasticus van het Vrouwelijke Jeugdwerk de kinderen toe, over de beteekenis van het Kruis van Christus voor hun persoon en hun leven. Daarna werd voor de ouders een korte uiteenzetting gegeven over de groote beteekenis van ons tegenwoordige Katholieke Jeugdwerk, als onderdeel van de Ka tholieke Actie. Dan had de zegening der kruisjes plaats en legden de kinderen voor het altaar de belofte van trouw af, terwijl haar de kruisjes werden omgehangen. Na besluit van de kerkelijke plech tigheid, had een bijeenkomst plaats in de voor het Vrouwelijk Jeugdwerk bestemde afdeeling van Domi. Daar hebben de ouders kennis kun nen nemen van hetgeen in den korten tijd van haar bestaan de Kruiskinderentgroep reeds heeft geleerd en gewerkt. De resultaten hiervan waren deels geëxposeerd en werden verder dooï de kinderen gedemonstreerd. Het was èn in de kerk èn in Domi een gebeuren, waarop zoowel de ouders als de kinderen en ook de leidsters der beweging met voldoening terug kunnen zien. Moge onder Gods zegen en met de onmisbare medewerking van vele ouders dit nog jonge werk stand houden en uitgroeien tot een bloeiende Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie in onze Parochie! R.K. Volksbond De afdeeling Vogelenzang van den R.K. Volksbond houdt een algemeene ledenvergadering op Dinsdag 4 October a.s. des avonds om half acht in het R-K Verenigings gebouw. De agenda vermeldt P.m. verkiezing van een voorzitter en twee nieuwe bestuurs leden. Candidaten kunnen tot aan de verga dering worden ingediend. Zondagmiddag vond de opening en inwijding plaats van het nieuwe speelterrein der R.K. Voetbalvereniging O.I.V. De voorzitter, de heer F. Strijbosch, zeide het een aangename taak te vinden de aanwezigen op dezen bijzonderen dag voor O.I.V. te kunnen verwelkomen. Na het hijschen van de clubvlag door pater dr. S. de Jong, dankte de heer Strijbosch pater de Jong voor het goede hart, dat hij de ver- eenïging steeds heeft toegedragen en bood hij hem een bewijs van eere-lidmaatschap aan. Hierna was het woord aan den voorzitter van B.S.M., den heer P. C. v. d. Meer. Deze feliciteerde O.I.V. met haar nieuwe speelgelegenheid en wenscht haar in de toe komst veel succes toe. Tevens bood spr. een ruiker bloemen aan als blijk van medeleven. Na het doorknippen yan het lint door pater de Jong werd het speelveld ingewijd door ka pelaan Betjes van IJmuiden. Behalve de reeds genoemde personen werd dit officiëele gedeelte bijgewoond door pater Rector van IJmuiden Oost, verschillende supporters, leden en dona teurs en vele belangstellenden. Te half drie werd een aanvang gemaakt met den wedstrijd O.I.V. IB.S.M. I. Voor een ver slag hiervan zie men elders in dit nummer. De burgemeester heeft zich met de volgende bekendmaking tot de burgerij gericht: Terugziende op de gehouden lichtdoovings- oefening mag ik vaststellen, dat deze oafening volkomen heeft beantwoord aan de daaraan gestelde verwachtingen; dit vindt zijn oorzaak in de onvermoeide werkzaamheden van het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, diens staf en alle verdere medewerkers. Niet minder echter is het welslagen van deze oefening te danken aan de hulpvaardigheid en den onontbeerlijken steun, die werd ondervonden van de burgerij in al haar geledingen, die, zich te zamen verbonden wetend in dezen ernstigen tijd, aan deze oefening een voortreffelijke me dewerking heeft willen verleenen. Het is mij daarom een behoefte, uiting te geven aan mijn gevoelens van oprechten dank jegens IJ allen voor den bij deze luchtbescher mingsoefening betoonden burgerzin. R. K. Sportvereeniging. De tweede com petitiewedstrijd van IEV 1 is een grooter over winning geworden dan menig supporter durf de denken. Laten wij er direct bij zeggen dat de achterhoede der gasten de schuldige is. Ofschoon de voorhoede der gastheeren dik wijls in de buitenspel-positie stond, kwam toch vrij spoedig de straf voor het opdringen. Uit een mooie pass scoorde Koek den eersten goai. Vijf rrunuten later was het Nieuwenhuizen, die den bal tegen de lat kopte, de bal stuitte terug het veld in en het vonnis werd door denzelfden speler voltrokken. Snijders joeg er tien minuten later r.o. 3 in. Niettemin bleef Floreholte in dezelfde tactiek volharden. Ofschoon net veld werk zuiverder was dan dat der „Blauwen", kwamen zij toch niet verder dan de verdedi ging, v/aar v. Zon en Meijer het terrein steeds zuiverden. Nog voor de rust wees het score bord 50 aan. Na de rust is IEV al spoedig weer de aan vallende partij. Keer op keer staan onze jon gens buitenspel, tot plots Nieuwenhuizen een teruggespeelden bal alleen medeneemt, den kee per uft zijn doel lokt, die zich voor de voeten van N. gooide, doch de bal verdween in de tou wen. Do thuisclub is niet te houden. Geleidelijk wordt de score tot 10—0 opgevoerd, zoodat de toeschouwers medelijden met de Rood Witten kregen. Plots komt er opleving in het spel der gasten. Steeds wordt het doel der gastheeren bekogeld, maar telkens is er een been of hoofd dat het leder retourneert. Eindelijk komt dan dit verdiende tegenpunt. Uit een vrije trap scoort de linksbinnen, en de eer is gered. Nadat nog een aanval der thuisclub is afge slagen. fluit de scheidsrechter, die zeer correct leidde, voor de laatste maal en is IEV 1 in het bezit van vier punten. IEV 2 won in Heemskerk van ADO 3 met 3—7. IEV 4 liet beide puten bij Alliance 2 sr. ook de jun. a lieten den vollen buit aan ADO a door lespectivelijk met 8—3 en 1—4 te verlie zen. De winteractie van den R. K. Volksbond werd gisteren ingezet met een propaganda-ver- gadering, waar als spreker optrad de weleerw. heer Henri de Greeve. De zaal van het St. Fidelisgebouw was geheel met belangstellenden gevuld, toen de heer C. M. Straatsburg met den Christelijken groet opende en allen een hartelijk welkom toeriep. Na een kort propagandistisch woord was het woord aan Henri de Greeve die sprak over: Katholieken, houdt wat U hebt, was de aan hef van spr.'s rede. Veel heeft men gelezen over het zedelijk verval van de menschheid der laat ste jaren. Men gaat zoeken naar de wondeplek- ken van de maatschappij. Wij zijn moderne menschen, doch tal van vraagstukken doen zich voor. Wij willen het al lernieuwste, doch wij leven snel en wat wij van daag binnen halen als nieuw, wordt morgen op geborgen in het kabinet der oudheden. Het is dwaasheid, dat wanneer iemand geboren wordt, men weer zal moeten beginnen met het leven te experimenteeren. Echter, er is één gevaar bij. De ouderwetsche waarheden beginnen te vervelen zooals het dog ma van de kerk, het bovennatuurlijk bestaan van God. Wij verkeeren in een kenteringstijdvak, uit ons wordt geboren een nieuwe toekomst, in ons is afgerekend met een oud verleden. Spr. behandelde uitvoerig het leven van de tegenwoordige jeugd in een modern gezin met het uitgaan naar openbare dancings en biosco pen. Daarnaast wilde spr. zijn gehoor meene men naar een gezin waar het ouderwetsche ge loof nog heerscht. Spr. ging terug naar de allerdonkerste tijden, waarin God begonnen was met het ontsteken van zijn licht. Veertig jaren geleden kwam er een nieuwe groep in ons land, men wilde een ideaalstaat stichten; dit werd later overgenomen door de communisten en thans willen de nationaal- socialisten het probeeren. Een ideaalstaat zou alleen mogelijk zijn, wan neer al onze vaders en moeders waren als de heilige Jozef en Franciscus van Assisië. Wat er goed is in de wereld, is van God, wat er slecht werd, komt door de menschen. Wij moeten weer mannen en vrouwen worden met een ouderwetsch geloof. Het karakter van den modernen 1938-er is het ontbreken van vasthoudendheid, wat wel tot uiting komt in de eerste plaats door gebrek aan inzicht. Wat zich buitên onze kerk met de menschen afspeelt, is niet te beschrijven. Een ware chaos heerscht daar. Zij laten zich alles Paus Leo XIII heeft het vereenigingsleven ge wekt en toch zijn er duizenden Katholieken on georganiseerd. De leer van de Kerk zegt, dat de arbeiders voor hun materieele belangen moe ten zorgen. De bedoeling van de Pausen is, door het Katholieke vereenigingsleven de soci- alle toestanden te heiligen, d.w.z. de mentaliteit te veranderen om een blijvende welvaart te krij gen. Snel kan dit niet gaan, want de wet van do wereld zegt, dat wat afgebroken is, weer steen voor steen opgebouwd moet worden. Thans maakt de wereld een crisis door en nu is de vraag: hoe komt de wereld daar onder uit. ^Europa' bidt niet meer. Europa is heidensch ge worden. Is het heidendom zoover gegroeid, dat God voor ons weggaat? Nader ging spr. hierop in. De poorten der hel zullen het christendom echter nooit overweldi gen, zoo eindigde spr. zijn rede. De rede werd langdurig toegejuicht. De heer C. M. Straatsburg dankte den wel eerw. heer Henri de Greeve voor zijn uiteen zetting. Na het zingen van eenige liederen door „In- ter Nos" en eenige solo's van mej. L. Smit werd de vergadering gesloten. In ons bericht van Zaterdag berichtten wij reeds, dat de stoomtrawler „Marij" IJm. 189, van de reederij „De Vem", thuis komende was met aan boord het stoffelijk overschot van den 30- jarigen machinist C. A. van Hertsberg, wonende alhier, die op onverklaarbare wijze door de machines is gegrepen en vreeselijk werd ver minkt. Direct heeft de schipper de visscherij gestaakt en is naar IJmuiden teruggekeerd. Bij aankomst gisterenmorgen in de Visschershaven heeft dr. Rutten de schouwing verricht en werd het stoffelijk overschot door een transpcrtco- lonne van het R.oode Kruis gekist en naar het lijkenhuisjc op de algemeene begraafplaats over- gebracht. De belangstelling bij de binnenkomst in de haven was zeer groot. Gisterenmiddag heeft de R. K. Voetbalver- eeniging „O.I.V." haar nieuwe terrein officieel in gebruik genomen. Te 2 uur stelden zich de elftallen op en sprak de voorzitter de heer F. Strijbosch de openingsrede uit, waarna pater dr. S. de Jong onder luid applaus de clubvlag heesch, waarna hem: het bewijs van eere-lid maatschap werd overhandigd. Hierna wenschte de voorzitter van B. S. M., haar zustervereeniging geluk met de opening van het terrein, liet zijn wensch vergezellen van een bloemstuk. Vervolgens knipte pater De Jong onder applaus het lint door, waarna kape laan Betjes het nieuwe sportveld inwijdde. Nadat beide elftallen zich hadden opgesteld deed kapelaan Betjes de aftrap. Er ontspon zich een gelijkopgaande strijd waarbij fel om de leiding werd gestreden. Nadat de rust met 22 v/as ingegaan, wist BSM na de thee weder om de leiding te veroveren, doch OIV slaagde erin de gelijkmaker te scoren, waarmede de stand op 3—3 werd gebracht. Dinsdag 4 October a.s. houdt de R. K. Volks bond, afdeeling IJmuiden, 'n belangrijke leden vergadering. De agenda vermeldt o.m.: de be spreking over het naderende vijfde lustrum van den kring IJmuiden. De vergadering vindt plaats in het Vereenigingsgebouw aan de Kerkstraat. Reeds direct na de bezetting van het fort hebben zoowel katholieken als christelijken het initiatief genomen voor onze plaatselijke ver dedigers een eigen clubhuis te openen, zoodat zij niet meer gedwongen zullen zijn uitsluitend langs de straat hun ontspanning te zoeken. De katholieken mochten er, dank zij offervaardige medewerking van tal van parochianen, in sla gen een geschikt pand hiervoor in gereedheid te brengen. Het comité voor de oprichting van een Christelijk Militair Tehuis heeft het oog gericht op het voormalig Kon'ngs-Willemshuis aan de Amstelstraat. D E FABELS VAN LA PONTAtNE. MET tClW-WllA-WBV VAN C OSTAVE BORE Ui— M' '--v mm* D. Een ieder kent wel de fabel van La Fontaine, waarin deze verhaalt van den dommen boer. die slim dacht te zijn door de. kip te. slachten die de gouden eieren legde. cl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 14