mIlUtvL nAAllLlItIotilL LUUilAliI m I m m De intocht der Duitschers in Sudetenland Z Zelfbeschikking ook voor de Hongaren Poolsche troepen trekken Teschen binnen NASSAULAAN 5, TEL. 13866 GIRO 22884 y||-||«|||- U A A Dl 110^11 P fl D k ÜT Twee militairen doodgeschoten m GROOTE GEESTDRIFT DER BEVOLKING BEZETTING HEEFT EEN KALM VERLOOP PRAAG BEREID TE ONDERHANDELEN Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 3 OCTOBER 1938 - AVONDBLAD 1 V9 rP DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM t 0 M. Korporaal gearresteerd Demobilisatie in Italië LM fP Zaterdag is de intocht der Duitsche troepen in het Sudeten-Duitsche gebied begonnen. Een afdeeling wachtend op het bevel tot oprukken De bevolking van het Sudeten-Duitsche gebied heeft de binnenrukkende Duitsche troepen met enthousiasme ontvangen Zij hadden vijfduizend gulden uit de wacht te Taroetoeng (N.Il) Italië waakt voor een overijld optimisme Eerst moeten de parlementaire debatten in Londen en Parijs worden afgewacht Het WeerjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH^ Nadat Zaterdag en Zondag de beide eerste zones zijn bezet komt vandaag Egerland aan de beurt Hitier heden naar Egerland „Trekt vandaag over de Olzal" Henlein rijkscommissaris Bezetting der derde zóne Chamberlain op bezoek bij Mussolini? De regeering te Boedapest dringt op een spoedige regeling aan Gemengde commissie voorgesteld Verklaring van Imrédy Telegram van Hor thy aan Mussolini DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Twee vliegtuigen der Lufthansa vermist Vliegtuig der lijn Rotterdam FrankfurtMilaan in de Alpen verongelukt? Een toespraak van den Paus BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No 21410 f3.25. BÜ onze Aaenten 27i4 Ct. per week Per re9el B'j contract sterk verlaagde prijzen Voor per kwartaal r J.Do éa kleine annonces „Omroeoers" rle de rubriek TAROETOENG, 2 Oct. (Aneta) Twee soldaten, die gedrost zijn na een diefstal van ruim 5000.uit de brandkast in de mili taire wacht en die bij hun vlucht een kara bijn en patronen hadden meegenomen, zijn door een korporaal, die hen achtervolgde, doodgeschoten. Nader wordt hieromtrent nog het volgende gemeld: In den nacht van 9 op 10 September is door insluiping toegang verkregen tot het kantoor van den kwartiermeester te Taroetoeng (resi dentie Tapanoeli, afdeeling Bataklanden). Het slot van de brandkast werd doorgevijld. Hier uit zijn toen duplicaatsleutels van de brandkast in de militaire wacht gehaald, waarmede deze tweede brandkast werd geopend, waaruit ruim 5000.is ontvreemd. Die brandkast is weer op normale wijze gesloten. De duplicaatsleutels en het doorgevijld slot werden niet gevonden. Een onderzoek is toen ingesteld door den plaatselijken militairen commandant, in samen werking met de veldpolitie en het binnen- landsch bestuur. De verdenking viel toen op eenige militairen. z,un op v.m. n.ut unaer n.m. J..,., uur. Licht op n.m. 6.03. Maan op n.m. 2.51 onder v.m. 0.00. Volle maan 9 October. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ROME, 3 Oct. (Stefani). De lichtingen van 1910 tot 1912 in Italië, die kortgeleden on der de wapenen waren geroepen, zullen geleide lijk naar huis worden gezonden, te beginnen op tien October. Tegelijkertijd zal men een begin maken met het groot verlof zenden der drie divisies Alpenjagers, die op oorlogssterkte wa ren gebracht. Eveneens op tien October zal een begin gemaakt worden met het afzwaaien der personen, die gemobiliseerd waren voor de luchtafweerdiensten. 9 In den nacht van 29 op 30 September is een militair, die wacht deed, gedrost met een van zijn collega's. Zij hadden een karabijn en wacht- patronen meegenomen. De controleerende korporaal achtervolgde hen en militaire patrouilles, alsmede de veld politie, zochten de omgeving af. Op 30 September heeft deze korporaal zich des avonds bij de wacht gemeld; hij bracht de karabijn en de wachtpatronen van de gedros- ten mede. De korporaal verklaarde de gevluchte militairen te hebben aangeschoten. De gevluchte militairen zijn later dood aan getroffen in een huisje op een droog rijstveld Op de lijken werd nog een bedrag van f 3000 aangetroffen. De betrokken korporaal is in arrest gesteld. (Volgens beschikbare gegevens zijn te Taroe toeng geen Europeesche militairen als gewoon soldaat gelegerd, zoodat het aan te nemen valt, dat het hier militairen van inheemschen landaard betreft). I. ROME, 3 Oct. (DNB) In Italiaansche politieke kringen worden alle Fransche en Engelsche veronderstellingen betreffende zekere verdere positieve gevolgen van de viermogendheden-besprekingen te München met de grootste reserve opgenomen. Men geeft te verstaan, dat door de bespre kingen van München wel de atmosfeer voor een regeling van zekere openstaande problemen kon worden geschapen, maar dat eerst nog de practische voorwaarden moeten worden tot stand gebracht, d.w.z. dat de parlementaire de batten in Frankrijk en Engeland moeten wor den afgewacht. Men moet derhalve waarschu wen voor een overijld optimisme. Dit laatste komt ook ondubbelzinnig tot uitdrukking in de uiteenzettingen der toonaangevende bladen. WARSCHAU, 3 Oct. (Havas) Zondag middag om vyf minuten over twee zjjn de eerste afdeelingen van het Poolsche leger het oude Tsjechische gedeelte van Teschen binnengerukt. De troepen werden verwelkomd met gejuich van de menigte, die aan weerszijden van de oude grens stond opgesteld. zy trokken onder groote geestdrift van de bevolking door de stad. Zij zullen het rond de stad gelegen voormalige Tsjechisch gebied met een straal van tien kilometer bezetten. De al- geheele bezetting van de twee aan Polen afge stane gebieden Teschen en Frystatt zal voor den lOen October voltrokken worden. De overgave van het door Tsjecho-Slowakije afgestane gebied, aldus meldt het D.N.B. uit Teschen, geschiedde om 2 uur op de historische Olzabrug, waar de Tsjechische generaal Krap- czyck het gebied op symbolische wijze aan de militaire hoede van den Poolschen generaal Brotnoski toevertrouwde. Het eerst rukte daar- S Hoogste barometerstand 766.3 te Toulouse ii Laagste barometerstand 737.9 te Aberdeen VERWACHTING: Krachtige tot mati- gen, Westelijke tot Zuidelijken wind, later weer toenemende ruimende wind, zwaar bewolkt tot betrokken, nu en dan regen, EE zachter overdag. BERLIJN, 3 Oct. (D. N. B.) Het op percommando van de Duitsche weer macht deelt mede: Nadat Duitsche troepen onder bevel van generaal von Lceb Zaterdag zone I van het Sudeten-Duitsche land hebben bezet, zijn Zondag om 13 uur Duitsche troepen onder bevel van generaal von Beek nabij Rumburg en Friedland over de vroegere DuitschTsjecho-Slowaak- sche grens getrokken en met de be zetting van de in het accoord van 39 September vastgestelde zone II begon nen. De troepen van generaal von Leeb zijn Zon dag om 13 uur den opmarsch over de Moldau begonnen. De rechtervleugel trekt van Oberhald naar Rosenberg, terwijl de opmarsch van den linkervleugel, die pas tegen 16 uur begon, op Stubenbach is gericht. Gelijktijdig met de bezetting van de Sude ten-Duitsche gebieden door het leger worden de inrichtingen van de militaire en burgerlijke luchtvaart door deelen van het luchtwapen be zet en in gebruik genomen. Om half vijf Zondagmiddag is te Praag het volgende officieele communiqué gepubliceei'd Overal op het gebied der Tsjecho-Slowaak- sche republiek heerscht volkomen orde en rust, afgezien van enkele kleine onbeteekenende in cidenten in het grensgebied. De bezetting van het gebied, dat op grond van het accoord van Muenchen aan de Duitschers moet worden afgestaan, voltrekt zich in kalmte en zonder incidenten. De Duitsche troepen, op het Poolsche vrijkorps het gebied binnen, gevolgd door het Poolsche civiele bestuur. Maarschalk Smigiy Rydz, de opperbevelheb ber van het Poolsche leger, heeft om 2 uur over de radio het bevel „voorwaarts marsch" ge geven aan de soldaten die onder bevel van ge neraal Bartnowski het oude Tsjechische ge deelte van Teschen zouden binnenrukken. In zijn radiotoespraak zeide de maarschalk o.a.: „Trekt vandaag over de Olza, de rivier, die twintig jaar lang een vernederende rol als grens heeft gespeeld. Thans is het ka rakter van deze rivier gewijzigd, en wel door de kracht van den Poolschen volkswil. Be lichaam dezen wil. Met u is de grootheid van de Poolsche republiek, die de rivier over schrijdt. Geheel Polen slaat u dan ook met 'trots gade. Ik heb steeds vertrouwen in u gehad, en de eer, die u vandaag te beurt valt, dient u voor de toekomst te inspireeren. Brengt hulde aan hen, die aan gene zijde van de Olza zonder uniform hebben gestreden en hun leven veil hebben gehad. welken de ontruimde gebieden worden overge geven, gedragen zich volkomen correct. De Führer en rijkskanselier heeft Konrad Henlein benoemd tot rijkscommissaris voor de Sudeten-Duitsche gebieden, en een de creet onderteekend, waarin o.m. wordt ver klaard: „Met de bezetting der Sudeten-Duitsche gebieden door Duitsche troepen neemt het Duitsche Rijk het bestuur dezer gebieden over. Aan het hoofd van dit bestuur komt de „rijkscommissaris voor de Sudeten-Duitsche gebieden", zoodra en voor zoover ik de den op perbevelhebber van het leger verstrekte op dracht tot voorloopige uitoefening van het be stuur intrek. De rijkscommissaris staat direct onder mij. Het thans in de Sudeten-Duitsche gebieden geldende recht blijft tot nader order van kracht, voor zoover het niet in strijd is met den geest der overneming van deze gebieden door het Duitsche Rijk. Tot rijkscommissaris voor de Sudeten-Duit sche gebieden benoem ik den leider der Sude ten-Duitsche partij, Konrad Henlein." De eens zoo vroolijke en welvarende badplaats Karlsbad, die het binnenrukken der Duitsche troepen in het? derde stadium der bezetting, dat heden begint, afwacht, biedt een griezelig ver laten beeld, alsof de geheele bevolking voor een aardbeving was gevlucht, aldus de speciale cor respondent van Reuter in die stad. In het cen trum van de stad, waar groote hotels staan, is nauwelijks een levende ziel te «ien. In de voorname hall, waar de natuurlijke bronnen hun geneeskrachtig water leveren, bevond zich zelfs geen bediende, toen de correspondent er een bezoek bracht, zijn handen waschte, van het water dronk en weer vertrok. De straat was uitgestorven. Op het spoorwegstation ston den alleen goederenwagons op de rails, die reeds beginnen te roesten. Het stationsperso- neel is verdwenen en heeft met krijt op den ingang geschreven, dat er geen treinen meer zullen loopen tot nader order. In de buitenwij ken der stad ontmoette de correspondent Duit sche gezinnen, die takken groen afplukten om hun huizen te versieren, zoodra vanavond de stad zal zijn geëvacueerd. De rijkscommissaris voor het Sudetenland, Henlein, is Zondag uit Berlijn te Asch aan gekomen, waar hij door de bevolking op geest driftige wijze gehuldigd werd. Bij zijn woning werd hij door zijn plaatsver vanger, Karl Hermann Frank, alsmede een de putatie van de weermacht, ontvangen. Te Asch wordt medegedeeld, dat Hitier een bezoek aan het Egerland zal brengen zoodra de Duitsche troepen het district binnengetrokken zijn. De troepen zouden vandaag omstreeks 10 uur Eger binnenrukken. Verwacht wordt, dat Hitier met de troepen tusschen 12 uur en 12 uur 30 de stad zal binnentrekken. Britsche waarnemers zijn te Praag aangeko men. Zij zullen dienstdoen in verband met het binnentrekken der Duitsche troepen. Het opperbevel van het Duitsche leger maakt bekend „Duitsche troepen onder bevel van gene raal Von Reichenau hebben heden te acht uur de vroegere DuitschTsjecho-Slowaaksche grens aan weerszijden van den top van Asch, tusschen Selb en Markneukirchen, overschre den en een begin gemaakt met de bezetting van de in het acoord van 29 September genoemde derde zone." LONDEN, 3 Oct. De Daily Telegraph meldt uit Rome, dat aldaar gisteravond opnieuw ge sproken werd over een bezoek, dat Chamberlain in de naaste toekomst aan Mussolini zal bren gen. Er wordt verondersteld, dat Chamberlain een kruistocht op de Middellandsche Zee zal ma ken en dan Italië bezoeken. Hij zou dan gelegenheid hebben aldus zegt men, om de kwestie der Spaansche vrijwilligers met Mussolini te bespreken en een snelle en zeer gewenschte ten uitvoerlegging der Engelsch- Italiaansche overeenkomst van April j.l. te ver wezenlijken. PRAAG, 3 Oct. In een officieel commu niqué van het Tsjecho-Slowaaksche tele- graaf-agentschap wordt gezegd, dat Tsje cho-Slowakije den eisch in zake zelfbe schikking voor de Hongaren in dat land aanvaardt en dat een uit vertegenwoordi gers van beide landen bestaande commis sie binnenkort de onderhandelingen zal beginnen. Om half vijf Zondagmiddag is het volgende officieele communiqué gepubliceerd: „In de protocollen omtrent de besluiten, van de te München gehouden vier-mogendheden- conferentie is op indirecte wijze te kennen ge geven, dat thans ook het Hongaarsche vraag stuk in Tsjecho-Slowakije geregeld diende te worden. De Hongaarsche minister-president Imrédy heeft zich in zijn radiorede van Zater dag met dit probleem bezig gehouden. Hij nam als grondslag het verlangen van Hon garije, dat met de Hongaren op dezelfde wijze gehandeld wordt als met de andere nationali teiten. Nadat de Tsjecho-Slowaaksche regeering de kwestie van de Poolsche minderheid in Tsje cho-Slowakije geregeld had door tot aanvaar ding van de Poolsche voorstellen te besluiten, heeft zij het initiatief genomen tot stappen, welke regeling van het Hongaarsche vraag stuk beoogen. Zaterdagavond om 11 uur heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Krofta, aan den Hongaarschen gezant te Praag een nota over handigd met een voorstel der Tsjecho-Slo waaksche regeering, volgens hetwelk binnen een zoo kort mogelijk tijdsverloop een gemeng de commissie van Hongaarsche en Tsjecho- Slowaaksche deskundigen moet worden ge vormd om het vraagstuk der Hongaarsche min derheid in Tsjecho-Slowakije te bestudeeiren en voorstellen tot oplossing van dit probleem voor te bereiden. Vrijwel tegelijkertijd heeft de Hongaarsche gezant aan Krofta een nota overhandigd, waar in de Hongaarsche regeering, rekening hou dende met het besluit der conferentie van München, het verlangen te kennen geeft, dat direct tusschen de regeeringen te Boedapest en Praag onderhandelingen worden geopend, en aan de regeering te Praag verzocht wordt spoedig te antwoorden, wanneer en waar de Tsjecho-Slowaaksche regeering bereid zou zijn, deze onderhandelingen aan te vangen. De Hongaarsche regeering is van oordeel, dat het in het belang is niet alleen van de bei de betrokken staten, doch van geheel Europa, dat deze onderhandelingen spoedig worden gevoerd en dat zij een positief resultaat heb ben." Op instructie van de Hongaarsche regeering heeft de Hongaarsche gezant te Praag den Tsjechischen minister van Buitenlandsche Za ken, Krofta, den wensch der Hongaarsche re geering kenbaar gemaakt. „Dat de rechtvaardige eischen van Hon garije betreffende de verwezenlijking van het zelfbeschikkingsrecht terstond worden ingewilligd." Imrédy heeft tegenover een medewerker van het Hongaarsche telegraafagentschap een ver klaring afgelegd, waarin hij zeide, dat het lot der Hongaarsche minderheden geregeld moet worden volgens het standpunt van de regeering te Boedapest op den grondslag van het recht tot zelfbeschikking en op voet van gelijkheid. „Ik ben van meening, aldus Imrédy, dat sedert de besprekingen te München de aan hechting van de geheel Hongaarsche ge bieden, krachtens deze beginselen, een ge- regelde kwestie is." De meening van den minister-president wordt versterkt door de opvatting, die Zondagavond in bevoegde kringen te Boedapest werd uitge sproken. Volgens deze kringen schijnen de be sprekingen op de meest gunstige wijze te Ver- loopen. Sommigen verwachten reeds zeer spoedig de afsluiting van een accoord tusschen Boeda pest en Praag, gelijk aan dat tusschen Praag en Warschau. Het regeeringsblad Pugget Lenseg verklaart in een speciale editie, dat Krofta zich rekenschap geeft van de noodzakelijkheid eener snelle regeling. „De Tsjecho-Slowaaksche mi nister van Buitenlandsche Zaken maakt in zijn antwoord op de Hongaarsche démarche opmer kingen, die toonen, dat zijn regeering zich even eens bewust is van de noodzakelijkheid eener snelle regeling." Mussolini heeft van den Hongaarschen Rijks bestuurder Horthy het volgende telegram ont vangen: ,,De besliste steun, dien Uwe Excellentie aan onze zaak heeft willen geven, heeft mij, evenals alle Hongaren overal ter wereld, diep getrof fen. Wij zijn er van overtuigd, dat na de tal rijke blijken van oprechte vriendschap, die Uwe Excellentie ook in het verleden hebt ge geven, deze laatste poging Hongarije zal leiden tot een meer rechtvaardigen vrede. Ik verzoek U namens mijzelf en uit naam van alie Hon garen, onze eischen te willen steunen tot deze op rechtvaardige en definitieve wijze zijn opge lost, en betuig U mijn oprechten dank". Hevige gevechten in Palestina tusschen Britsche troepen en opstandelingen. De intocht der DtStsche troepen in het Sudetengebied. De Tsjechische regeering kent ook den Hongaren zelfbeschikking toe. De Poolsche troepen bezetten Teschen. Twee vliegtuigen der Lufthansa vermist. Feestelijke herdenking van Leidens ontzet. Chef van den generalen staf prijst het snel en doeltreffend verloop der militaire voorzorgsmaatregelen. Pastoor J. Th. Lagerweij te Amsterdam benoemd tot buitengewoon geheim kamerheer van Z. H. den Paus. Militair drama te Taroetoeng (N.-I.) twee dooden. Jacht omgeslagen op het IJselmeer. Twee der vier inzittenden zijn verdronken. Ernstige auto-ongelukken nabij Etten en op den Muiderstraatweg bij Muiden. Drie dooden en drie gewonden. Fabrieksbranden te Hillegersberg en Nij megen. X Ernstige grondverschuiving in Amster dam-Noord. o SCHIPHOL, 3 Oct. Zondagmiddag was nog steeds geen bericht ontvangen van de beide Duitsche vliegtuigen, die sedert Zaterdag vermist worden. Het betreft in de eerste plaats het passagiers vliegtuig van de Deutsche Lufthansa D.-A.VEB. van den dienst Rotterdam-Frankfurt-Milaan, dat Zaterdagochtend te 10.40 uit Rotterdam is vertrokken en na de gebruikelijke tusschen- landing te Frankfurt vandaar te 12.20 uur is opgestegen voor het traject over de Alpen naar Milaan, waar het toestel te 14.50 had moeten aankomen. Men maakt zich ernstig ongerust en vreest dat de machine, een JU-52, boven de Alpen een ongeluk heeft gekregen. Zaterdagmiddag hoop» te men nog dat het in het kanton Graubunden een noodlanding zou hebben gemaakt, doch in dat geval zou men Zondagmiddag toch reeds eenig bericht ontvangen moeten hebben. Aan boord bevond zich een uit vier koppen bestaande bemanning, onder commando van den gezagvoerder Handke, en negen passagiers, waaronder zich geen Nederlanders bevonden. Bovendien heeft de Deutsche Lufthansa nog steeds geen bericht ontvangen van de Domier- vliegboot D.O.-18, welke den transatlantischen postdienst tusschen Zuid-Amerik- en West- Afrika onderhoudt. De vliegboot is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit Natal in Brazilië naar Bathurst vertrokken, doch is niet tijdig op zijn bestemming aangekomen, terwijl men ook geen nader bericht heeft ontvangen. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 1 October: Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe Rota-jaar ontving de H. Vader heden morgen in audiëntie de leden van de Rota, de advocaten van het Consistorie en de procura tors van de apostolische paleizen. In Zijn toe spraak zeide de H. Vader dat de politieke en sociale horizon thans op zijn minst een weinig opgeklaard was en dat men kon hopen, dat de dreigende wolken die zich hebben opgestapeld, aan het optrekken waren. Daarom noodigde de H. Vader allen uit zich te vereenigen in een gedachte van groote dankbaarheid aan de God delijke Voorzienighefti. Alleen aan God kunnen wü de ontvangen gunst toeschrijven. Men zou zeggen dat de menschen tot het laatste toe de wegen van den vrede niet hebben willen be treden. De Goddelijke Voorzienigheid heeft echter de wegen geëffend, waaraan de men schen niet dachten. Stand op Maandag 1 uur n.m. 755.4 Vorige stand 755.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1