Ambtelijke of Kerkelijke Armenzorg? vanBREEMENs FÊ Haarlem, 3 Oct. WERKTEN KERK EN OVERHEID SAMEN? KREYMBORG Kort en volledig MAANDAG 3 OCTOBER 1938 Art. 31 van de Armenwet van 1912 heeft in ons armwezen geen bijzondere beteekenis gekregen De hoofdstad des lands een voorbeeld Het cijfer 6 Bezwaren van Ged. Staten tegen schoolgeldregeling HET A.B.C.-CABARET In den Stadsschouwburg Jubileum Essers Aanbestedingen MELKVERSTREKKING OP SCHOLEN „De vuurproef doorstaan GYMNASTIEK EN DANS Geslaagde demonstratie der Haar lemsche School voor Lichame lijke Opvoeding G. J. BOUMAN t „MÜNCHEN" GEFILMD Programma Radio-Centrale BURGERLIJKE STAND *\y Waarborg-Kleeding OPSCHRIFTEN IN VREEMDE TALEN B. en W. adviseeren ze niet te belasten DE STADSSCHOUWBURG R. K. Oratorium-vereeniging AUTO OMGESLAGEN 90 JAAR HUF-SCHOENEN ATHLETIEK Stella Walasiewicz evenaart wereldrecord 100 yards Nationale wegwedstrijden van DOS BRANDSTOFFEN m. kooqoha. ca/oïcscAe. iffaakobi! AGENDA Bioscopen 4 October Bioscopen PLOTSELING DOODGEBLEVEN Laat ik er nu om denken: Een lot van Brederode-duin" Trekking 6 October a.s. STAD Namens het personeel werd hem een boeken kast geschonken, waarna een van de leerlingen, die in den heer Essers hun leermeester hebben, een bloemenruiker overhandigde. De heer Jansen bood namens den chef en de voormannen een rooktafel met toebehooren aan. Vervolgens werd de heer Essers ontvangen door de directie. De heer C. Ooms, directeur der N.V. „De Spaarnestad", feliciteerde den jubilaris en over handigde hem een couvert met inhoud. De heer Essers bracht den verderen feestdag in den huiselijken kring door. De groote gedachte, welke aan onze Armen wet ten grondslag ligt, is de samenwerking tus schen overheid, Kerk en particulieren. Art. 31 luidt: „Indien de arme reeds onder- Steuning ontvangt van een andere instelling van weldadigheid, wordt over het verzoek om ondersteuning (door de overheidsinstantie) niet beslist dan nadat zooveel mogelijk overleg is gepleegd met het bestuur dier instelling. Voor het geval ondersteuning mocht worden toege kend, wordt zooveel mogelijk gestreefd naar sa menwerking en eenheid in de ondersteuning en ta alles, wat met die ondersteuning samen hangt. Het bestuur van die burgerlijke instel- hng of Burgemeester en Wethouders zijn be voegd er toe mede te werken, dat in het ge stelde geval de ondersteuning uitgereikt en het toezicht op den ondersteunde gehouden worde door één instelling." Uit een missive van minister Heemskerk, in 1912 aan de Gedeputeerde Staten der Provin ciën verzonden, blijkt hoe de wetgever zich die samenwerking heeft gedacht: „In overeenstem ming met de thans nog geldende wet (in Sep tember 1912 trad de nieuwe wet pas in wer king; de circulaire was gedateerd van Juli) heeft de burgerlijke armenzorg ook volgens de hieuwe wet een aanvullend karakter d.w.z. de armenverzorging wordt geacht in de eerste Plaats toe te komen aan de kerkelijke en parti culiere liefdadigheid. De burgerlijke armenzorg heeft slechts te helpen, voor zoover de kerke lijke en de particuliere dat niet doen. Evenmin als tot dusver zal aan de burgerlijke overheid cn hare instellingen voor armenzorg eenig oor deel over het verleenen of weigeren van hulp door kerkelijke of particuliere instellingen van liefdadigheid of eenige bemoeiing met de in wendige aangelegenheden dier instellingen toe komen. Een van de belangrijkste oogmerken van de nieuwe wet is dan ook, de onderlinge aan raking en samenwerking tusschen de onder scheidene instellingen van liefdadigheid met eerbiediging van ieders eigen karakter, te be vorderen." Het grondbeginsel van de Armenwet, zooals het in artikel 31 is omschreven en nader wordt toegelicht door minister Heemskerk, stemt vol komen met de katholieke opvatting overeen n.l. dat overheidsarmenzorg slechts komt na de kerkelijke ondersteuning, dat zij slechts een se cundair karakter draagt, dat zij zich tevreden stelt met „aanvullen", het verschaffen der geld middelen voor zoover die ontbreken en het uit reiken der ondersteuning en het houden van toezicht geheel overlaat aan een kerkelijke of Particuliere instelling. „Dwingend" is deze gang Van zaken niet voorgeschreven; zij is alleen mogelijk gemaakt. Echter is zij wel geheel in den geest van de Wet. Wat is daarvan nu, sinds de Wet in 1912 in Werking trad, terecht gekomen? In de op 16 Juni j.l. gehouden vergadering Van de vereeniging van leiders van openbare diensten voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd 'n tweetal prae-adviezen over dit onderwerp be sproken. Beide adviseurs, de een secretaris van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, de ander, een katholiek, mr. dr. Lambert Janssens, secretaris van de Vereen. Liefdewerk voor Kinderbescherming te Eindhoven, kwamen tot de conclusie dat van de mooie plannen om tusschen kerk en overheid overleg te plegen en samen te werken weinig terecht gekomen is. Artikel 31 heeft in ons armwezen geen bijzon dere beteekenis gekregen. De heer Janssens die een onderzoek instelde hi de voornaamste gemeenten in Noordbrabant en Limburg schreef, dat de invloed van de over heid op het maatschappelijk steunwezen der mate overheerschend is geworden, dat in de practijk grootendeels over het bepaalde in ar tikel 31 der Armenwet wordt heengeleefd. Hoofdzakelijk wordt gedacht aan het verschaf fen van het noodzakelijk levensonderhoud. Aan meer niet. Ook in Haarlem bestaat de juiste beleving San artikel 31 van de Armenwet niet. Wel is er een hartelijke samenwerking in den Armenraad, waardoor dubbele uitkeeringen aan de armlastigen worden voorkomen; wel contro leert Maatschappelijk Hulpbetoon de inkomsten Van de gesteunden en zorgt, dat over de heele linie de aanvaarde normen van ondersteuning Worden gehandhaafd; wel wordt zelfs wie Zou van een zoo goed geleid instituut als het Haarlemsche Maatschappelijk Hulpbetoon an ders verwachten? de onlangs door den mi nister toegestane „ruimere armslag" voor de Particuliere liefdadigheid op voortreffelijke Wijze in Haarlem toegepast, maar van een op den voorgrond treden der Kerkelijke Bedeeling, terwijl de Overheid zich bescheiden op den achtergrond houdt en zich tevreden stelt met het verschaffen der geldmiddelen, voor zoover die nog ontbreken,' is geen sprake. Merkwaardig is het, dat in de hoofdstad des lands intusschen een samenwerking tusschen de Overheid en kerkelijke vereenigingen is ver kregen, die tot tevredenheid van alle partijen Werkt Millioenen guldens steun worden daar via de kerkelijke instellingen aan de ondersteunden Uitgekeerd. De Overheid stelt er zich tevreden met het Onderzoek en de controle. Het ideaal van de Armenwet dat de on dersteuning allereerst door de kerkelijke instel lingen wordt verschaft moge op deze manier in Amsterdam dan al niet bereikt zijn, het Wordt wel zoo dicht mogelijk benaderd. Als zij dat willen, kunnen de kerkelijke ar menbezoekers er in een kerkelijk gezin hun ideeën van liefdadigheid ten volle uitvieren. Het doel van de armenzorg moet zijn, dat èn economisch èn sociaal en moreel de beste re sultaten worden bereikt. Dat kan beter door ®en kerkelijk particulier armenbezoeker dan door een ambtenaar gebeuren. Het doel van armenzorg gaat nu eenmaal verder dan het verstrekken van stoffelijke hulp alleen. De zedelijke hulp is den arme meer waard. Een gulden, hem met een bemoedigend woord gegeven, zal hem aangenamer zijn, om dat het hem zijn lot gelaten doet dragen in de overtuiging, dat dit leven maar een phase is en dat het eigenlijke doel van den mensch niet hier op aarde ligt, maar aan de andere zijde van het graf. Dit is zeker een veel betere opvatting van armenzorg dan haar als een ambtenaarsbaan tje te beschouwen. De Armenwet van 1912 heeft geen gelegen heid gehad zich in deze ideale richting te ont wikkelen. Spoedig na haar inwerkingtreding brak de wereldoorlog uit. Daarna kwam er een vrede, die door zijn ontwrichting van alle maat schappelijke verhoudingen de kerkelijke armen verzorging evenmin in staat stelde haar taak behoorlijk te vervullen. En thans is het de cri sis, die het aantal werkloozen en behoeftigen zoo hoog opvoert, dat de kerkelijke instellingen onmogelijk alle nooddruft kunnen lenigen. Het zou echter goed zijn, indien er tenminste naar verwezenlijking van de bedoelingen van de Armenwet 1912 gestreefd werd. Er is in de afgeloopen 25 jaar veel ervaring opgedaan en de practijk heeft nog geenszins aangetoond, dat de Armenwet op een verkeerd beginsel steunt. De bij raadsbesluit van 22 Juni j.l, vastgestelde schoolgeldverordening Gymnasiaal en Middel baar Onderwijs heeft bij de Kroon enkele be zwaren ontmoet. Blijkens een schrijven van Ged. Staten dezer provincie vinden die bezwaren hun oorsprong in de omstandigheid, dat de verorde ning op eenige punten afwijkt van de Rijks- schoolgeldregeling. In de eerste plaats kan de minister zich niet vereenigen met het cijfer 6 voor het van ge meentewege in bruikleen verstrekken van boe ken en leermiddelen aan kinderen van on- of minvermogende ouders. B. en W. merken hierbij op, dat zij reeds wezen op de noodzakelijkheid van vervanging van het cijfer 6 door 7. De raad gaf er evenwel de voorkeur aan het cijfer 6 te handhaven. Vervolgens wenschte de minister bij de vast stelling van het schoolgeld geen onderscheid te zien gemaakt tusschen vakleerlingen (z.g. toe hoorders) en leerlingen. Tot dusver was voor leerlingen, die het onderwijs slechts in enkele vakken bijwoonden, voor elk vak 20 pet. van het volle schoolgeld verschuldigd. Voortaan zal van de hoorders (ditt is slechts 'n gering getal), ongeacht het aantal vakken, waarin zij on derwijs volgen, het volle schoolgeld gevorderd moeten worden. Ten slotte eischt de minister opneming van een bepaling, volgens welke bij het doubleeren eener klas door een leerling, anderhalf maal het schoolgeld verschuldigd is. B. en W. schrijven verder: Hoewel wij om redenen van psychologischen aard een dergelijke bepaling allerminst bewon deren, gelijk wij reeds eerder opmerkten, ach ten wij het niettemin raadzaam aan het ver langen van den minister te voldoen, ten einde verzekerd te zijn van de verkrijging van de Koninklijke goedkeuring op de verordening, waardoor een tijdige opmaking der schoolgeld kohieren mogelijk is. Een enthousiaste zaal heeft weer van het be kende programma van het ABC-cabaret geno ten. Er valt eigenlijk weinig nieuws van te ver tellen, dan alleen dat het voor degenen die deze aparte kunst weten te waardeeren weer een geneoglijke avond is geworden. Werkelijk nieuw was eigenlijk alleen het danseresje Irene Getrey, dat niet alleen blijken gaf over een zeer goede danstechniek te beschikken, doch dat ook als voordrachtskunstenaresje een zeer ver dienstelijk nummertje weggaf. Verder was het 't oude groepje dat met een babbeltje, een liedje en een schetsje den tijd alleraangenaamst verdreef en dat zelfs ruim het vastgestelde uur voorbij streefde. Louis Grimberg conferenceerde en acteerde, Lizzy Valesco speelde en droeg weer haar be kende lied Heimwee voor, dat altijd indruk maakt door de goede voordracht, Tilly Perin— Bouwmeester lanceerde een nieuw lied van „Kleine man", terwijl Corry Vonk in haar ge bruikelijke succes-scènes verscheen en als steeds een overweldigenden bijval genoot. Wim Kan, de uitstekende auteur en niet minder goede voordrager had natuurlijk het leeuwenaandeel van het programma voor zijn rekening geno men, daar meer dan driekwart van het geheeie repertoire van hem was. Hij verstaat de kunst, oogenschijnlijk kleine momentjes uit het leven sappig te vertellen en weer te geven, en bovendien ook te treden in de karakters van bepaalde menschen wier be staan door de omstandigheden is afgestompt. Het zijn de levensliedjes bij uitnemendheid, waarop wijlen Jean Louis Pisuisse terecht trotsch zou zijn geweest. Daar de avond blijkbaar onder auspiciën van Haarlem's Bloei tot stand was gekomen, ver drong het publiek zich om een plaats, wat het aspect van den schouwburg zeer ten goede kwam. Dat Han Beuker en Denijs weer hun virtuo siteit op de klavieren toonden, behoeft zeker niet extra te worden vermeld, evenmin als het feit, dat een opegruimde zaal prettig gestemd naar huis ging. v_t- De heer Essers, werkzaam op de afdeeling boekdruk van de N.V. drukkerij „De Spaarne stad" vierde vandaag zijn zilveren jubileum. Vanmorgen om 9 uur werd de jubilaris per auto van zijn woning aan de Gedempte Vol dersgracht afgehaald en dbor het personeel van zijn afdeeling gehuldigd. De chef van de afdeeling boekdruk sprak hem toe, wenschte hem nog vele jaren in dienst van het bedrijf en overhandigde hem een oorkonde, waarin o.m. de periodieken genoemd waren, welke de jubilaris in deze 25 jaar heeft gedrukt. Door den directeur van Openbare Werken werd Maandagmorgen in het Stadhuis, alhier openbaar aanbesteed: a. het maken van zand en zoutsilo's met karrenbergplaats en bijbehoo rende werken ten behoeve van de gemeente reiniging; b. het verbouwen van de perceelen 24 en 26 in de Jacobijnestraat (bureelen .der Openbare Werken). Voor a. waren binnengekomen 32 biljetten. Laagste inschrijver was J. Kalf te Beverwijk; voor f 16.260. Verder schreven de volgende aan nemers uit Haarlem en omstreken in: B. Boer- rigter, Haarlem f 19.250; Bakker en v. d. Mazen Amsterdam f 20.797; J. Breevoord, Haarlem f 20.600; Reijnders Bouwbedrijf, Haarlem f 19.068; N. Cobelens, Haarlem f 20.450; J. de Geus, Haarlem f 21.289; F. Philips, Haarlem f 20.270; Philips' Bouwbedrijf, Haarlem f 21.000; L. v. Meer, Amsterdam f 19274; L. Winnubst, Haarlem f 21.400; C. Roozen, Haarlem f 18.615; B. Sprengers, Haarlem f 20.950; J. v. d. Wall f 19.377; M. Ebbing, Haarlem f 19.254; R. de Bijker, Haarlem f 23.450; Reevers, Haarlem f 21.400; P. van Hoften, Haarlem f 19.640; J. de Jong, Spaarndam f 20.383; J. v. d. Putten Haarlem f 16.445; H. de Boer, Heemstede f 20.345; Gebr. de Vries, Haarlem f 20.840; W. J. Ne- lissen Jr., Haarlem f 18.485; Jonkers Betonbouw- mij. Haarlem f 16.490. Voor b. waren binnengekomen 20 biljetten Laagste inschrijver was P. Sprengers, Haarlem voor f 9978. Verder schreven in: W. J. Hoek Haarlem f 10.550; G. Veldwijk, Haarlem f 10.548; F. Philips, Haarlem f 10.690; B. Boerrigter, Haarlem f 11.800; W. Reevers, Haarlem f 10.194; H. de Boer, Heemstede; f 15.250; J. Portegies Haarlem f 11.550; J. v. d. Wall, Zandvoort f 11.277; J. Breevoord, Haarlem f 10.190; M Ebbing, Haarlem f 10.736; L. Winnubst, Haar lem f 11.325; C. Roozen, Haarlem f 10.006; N.V. Bakker en v. d. Mazen, Amsterdam f 10.792; Philips' Bouwbedrijf, Haarlem f 11.200; N. Co belens, Haarlem f 11.039; W. Kelderman En schede f 11.700; P. J. van Hoften, Haarlem f 11.190. De voorbereidende werkzaamheden van het Schoolmelkcomité Haarlem zijn thans zoover gevorderd, dat met de verstrekking van ge pasteuriseerde melk aan leerlingen van 33 open bare en vcorloopig 16 bijzondere lagere scholen een begin gemaakt kan worden, op Maandag 24 October a.s. wordt gezegd van iets, dat een streng onderzoek goed heeft door staan. - BRANDSTOFFEN VAN KRUL doorstaan de vuurproef altijd met glans, want zij laten slechts weinig a-sch achter en geven veel warmte. Stationsterr., Overveen, Tel. 23517 Huis Tel. 28724. In de kleine zaal van het Concertgebouw te Amsterdam heeft de Haarlemsche School voor Lichamelijke Opvoeding onder leiding van de directrice, mevrouw Ruth Tobi, Zaterdagmiddag een zeer geslaagde demonstratie gegeven van rhythmische gymnastiekoefeningen en dans groepen. Het doel van dezen middag was de ontwikke ling van gymnastiek tot dans te toonen en mevr. Ruth Tobi slaagde daar uitstekend in. Haar Haarlemsche leerlingen, die studies en oefenin gen op muziek van Heinz Tobi uitvoerden, deden dit op een wijze die aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Zoowel de groep kinderen tot tien jaar als de groep grootere meisjes tot zeven tien jaar werkten met een correctheid en een gracie, die prettig aandeden. Zonder iets ten nadeele van de klassieke gymnastiek te willen zeggen, moet men toch tot de conclusie komen, dat de methode, die door Ruth Tobi gevolgd wordt, voor de harmonische lichaamsontwikke ling meer geschikt is dan de ouderwetsche gym nastiek. Bovendien passen deze gracieuze bewe gingen het meisje beter dan de meer mannelijke oefeningen, die wij vroeger kenden. Deze wijze van gymnastiekoefening, die ten nauwste ver want is aan de danskunst, had dan ook de be wondering van de bezoekers die dezen Zater dagmiddag de kleine zaal vulden. Men had waar deering voor de kleine meisjes, die pas kort ge leden de eerste lessen hebben gekregen, doch nu reeds een bijzondere vaardigheid toonden. En de vlot uitgevoerde oefeningen van de groo tere meisjes werden met hartelijk applaus be loond. Na de pauze was er een origineel bewe gingsspel op zeer welluidende muziek van Heinz Tobi, dat een uitstekenden indruk maakte en dat het overtuigend bewijs leverde dat tusschen deze meisjes enkele goede danskrachten schui len. Het publiek bleek zeer ingenomen met deze demonstratie. Tot besluit van den middag gaf de bekende Haarlemsche danseres Joma Sasburg, die bin nenkort een matinee geeft in het Amsterdam- sche Concertgebouw, enkele dansen ten beste, waarmede zij veel succes oogstte. Na een ernstige ziekte is alhier op 61-jarigen leeftijd overleden de heer G. J. Bouman, lid van den Haarlemschen gemeenteraad. De heer Bouman beoefende 20 jaar het café bedrijf en was o.a. vice-voorzitter van den Ned. Bond van koffiehuis- en restauranthouders en slijters. In 1931 verliet hij het bedrijf en een jaar later werd hij benoemd tot voorzitter van bovengenoemde vereeniging. Hij was oprichter en eenige jaren voorzitter van de Volkstuin- vereeniging „Zonder werken niets". In den raad vertegenwoordigde de heer Bou man een eigen lijst en hij kwam steeds op voor de belangen van het bedrijf, waaraan hij zijn hart verpand had. Rustig volgde hij de debatten en bij de meeste principieele voorstellen schaar de hij zich zonder bedenking aan de rechter zijde. Op de lijst-Bouman staat als opvolger de heer M. J. A. v. d. Storm, limonade-fabrikant, Kou- denhorn 54 rd. In „Rembrandt" en „Palace" draait deze week in het voorprogram een interessante repor tage-film: een levendige weergave van de gebeurtenissen te München: de aankomst van Chamberlain, Mussolini en Daladier met hun gevolg, het gejuich van de massa, wtelke de leden 'der vredes-conferentie verwelkomt, enz. Bijzonder belangwekkend is de verfilming dei onderteekening van het contract, waarbij men Hitler, Mussolini, Chamberlain en Daladier ieder op eigen wijze, met karakteriseerende ge baren de daad der onderteekening ziet stel len. Dinsdag 4 October Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 11.20 Danmarks Radio, 12.20 Londen Reg., 4.20 Droitwich, 6.45 Keulen, 7.00 Droitwich, 7.50 Londen Reg., 8.20 Droit wich, 9.45 Londen Reg., 10.20 Brussel Ned., 10.30 Droitwich. Programma 4: 8.00 Keulen, 10.20 Parijs Radio, 12.05 Radio PTT Nord, 12.20 Parijs Radio, 1.20 Brussel Ned., 2.20 Parijs PTT Nord, 3.05 Parijs Radio, 3.20 Keulen, 5.20 Brussel Ned. 6.50 Londen Reg., 7.20 Brussel Ned. 8.20 Londen R., 8.50 Brussel Fr., 9.20 Keulen, 11.20 Danmarks R. of Diversen. Programma 5: 8.007.00 Diversen; 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Klassiek progr. 1. Sylvia Ballet, Albert Sandler; 2. Rondo van Mozarc, Tossy Spiwakowsky; 3. Serenade van Moscowsky, Dajos Bela; 4. Toccata en Fuga van Bach, Alfred Sittard; 5. Peer Gynt Suite, New Light Symph. Orch.; 6. Menuet v. Paderewsky, Dajos Bela; 7. Liebestraum, Edward Isaacs; 8. Avé Maria van Schubert, Tossy Spiwakowsky; 9. Toreador et Andalouse, Albert Sandler; 10 Moment musical, Wilhelm Kempff. 8.0012.00 Diversen. J. v. d. KlijValentijn; 1 Oct.: z. van J. H. StevensSteenkist; 2 Oct.: d. van E. A. C. Koe- lemeijerv. Goor; z. van I. J. CosterPape. Overleden: 30 Sept.: J. Schmid, 47 jaar, Gast huissingel; 1 Oct.: J. Smit, 70 jaar, Kinker straat; F. J. J. Fictoor, 42 jaar, Harmenjans- weg; M. CornetRedeker, 83 jaar, Haarl'liede- straat; J. C. v. d. Berg, 54 jaar, Gasthuislaan; J. M. E. WubbeWillers, 89 jaar, le Emmastr. Geboren: 1 Oct.: z. van G. M. Meijnckens— Dingenouts; z. van M. A. Speev. d. Laan; d. van C. C. Moors—Weijers; z. van C. A. M. v. d. PloegBersaout; 30 Sept.: d. van J. G. WillemseSpigt; 2 Oct.: z. van G. J. Boskamp —de Groot; d. van G. M. H. Sanders—Kooiker; 1 Oct.: z. van N. C. L. van Bergen—v. d. Lis; 29 Sept.: z. van C. J. Meure—Imanse; 2 Oct.: z. van J. C. BronKok; 30 Sept.; z. van M. C. WAABBORC.KLETDriVC is 't merk voor echt en fijn kleermakers werk Naar aanleiding van het door het Algemeen Nederlandsch Verbond tot den raad gericht adres, betreffende het belastbaarstellen van op schriften in vreemde talen op winkels enz., welk adres in de vergadering van 14 September j.l. om prae-advies werd gesteld, deelen B. en W. mede: Art. 277, sub n, der Gemeentewet opent de mogelijkheid tot heffing eener belasting op openbare aankondigingen, voor zoover niet door middel van tijdschriften of nieuwsbladen ge daan. Krachtens deze bepaling kunnen o.m. re clame-opschriften, in welken vorm of op welke wijze ook in het openbaar aangebracht, aan een belasting worden onderworpen. Daar echter de bepaling naar haar duidelijken tekst in haar algemeenheid dient te worden toegepast, zijn wij van meening, dat in een verordening, rege lende de heffing eener z.g. reclamebelasting, geen onderscheid mag worden gemaakt tusschen in vreemde talen en in de Nederlandsche taal gestelde opschriften. Een verordening, volgens welke dan ook alleen eerstbedoelde reclames belastbaar worden gesteld, achten wij met de bedoeling van den wetgever in strijd en zal onzes inziens de Koninklijke goedkeuring niet verkrijgen. Gesteld evenwel, dat zoodanige verordening de Koninklijke goedkeuring verkreeg, dan zal haar toepassing in de practijk niet alleen tot onbillijkheden, maar ook tot groote moeilijkhe den, maar ook tot groote moeilijkheden leiden. Immers, vele fabricaten van inheemschen oor sprong dragen een in een vreemde taal gestel den naam. Voor hen, die deze artikelen ver- koopen en daarvoor aan hun winkels reclame maken, zou het onbillijk zijn, indien juist die reclame werd belast, terwijl zij, die artikelen verkoopen van soms vreemden oorsprong, doch aangeduid worden in de Nederlandsche taal, aan de oplegging van een belastingaanslag zou den ontkomen. Afgezien overigens van welken oorsprong de aangekondigde waren zijn, vele winkeliers vinden nu eenmaal goeddeels hun bestaan in den verkoop van gebruiks- en andere artikelen, aangeduid door middel eener vreemde taal. Belastbaarstelling van die aanduidingen zou wegens het eenzijdig karakter der heffing een ongelijken druk leggen op de neringdoen den. Reeds uit dien hoofde achten wij invoe ring van een belasting, als door adressant aan bevolen, verwerpelijk. Een groote moeilijkheid voorts, die zich in de practijk bij de toepassing der door adressant gewilde reclamebelasting zal voordoen, bestaat in het trekken van de grens tusschen het bezi gen van een vreemde en de Nederlandsche taal, waarin een reclame-opschrift is gesteld. In tal rijke gevallen zal zij niet, althans zeer bezwaar lijk, zijn te trekken. Vele woorden toch, uit vreemde talen overgenomen, hebben in de Ne derlandsche taal zooveel burgerrecht verkre gen, dat zjj niet meer als vreemde woorden worden aangevoeld. En het zijn veelal juist die woorden, waaruit een reclame-opschrift be staat. Het is dan ook op grond van zoowel wette lijke als practische bezwaren, dat wij uw raad adviseeren niet tot vaststelling eener verorde ning, regelende een door het Algemeen Neder landsch Verbond aanbevolen belasting te be sluiten en stellen u deswege voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Dezer dagen is het twintig jaar geleden, dat de Stadsschouwburg aan het Wilsonsplein offi cieel werd geopend. Portier P. van den Aakster zendt ons naar aanleiding daarvan een ontboezeming, waarin hij allereerst hulde brengt aan de directeuren die binnen de muren van den schouwburg re geerden en speciaal aan den huidigen directeur, den heer Deinum, met diens energieken zoon. Vel is in die twintig jaren veranderd en ver beterd: de lichtinstallatie b.v. mag als een der beste van Nederland beschouwd worden. Speciaal noemt de schrijver dan de jubilaris sen, de mannen van het personeel, die twintig jaar in dienst zijn. Wie kent den bureaulist niet, den heer Haze- voet? Jammer, dat hij thans ernstig ziek is. En welk tooneelgezelschap in onze stad heeft niet altijd de grootste hulp ondervonden van den tooneelmeester, den heer v. d. Waal? Hij was de hulpvaardigheid in eigen persoon en wist overal wat op te vinden. Ook de hulp-bureaulist en portier Koster, kortweg genaamd Co, is een oude bekende. Wie den laatsten tijd voor het loket verschijnt, ziet hem druk bezig met het plaatsen van kruisjes op plattegronden, wegens de ziekte van den heer Hazevoet. Verder dienen nog genoemd te worden: de bedienaar der centrale verwarming en tooneel- knecht Groos, vader en zoon Ranzijn etc. Maar ook de dames mogen niet vergeten wor den. De hoofdjuffrouw der vestiaire Jansen met haar assistenten de dames Smit, Vermey, Dami- aans, Vinks en Reuzebrink. Dat de heer v. d. Aakster tenslotte nog de kellners, die in de catacomben van den schouw burg opereeren, noemt, is volkomen begrijpelijk, omdat onder hen ook verschillende jubilarissen zijn. De schrijver besluit met een verzoek aan de Haarlemmers om dezen winter met drommen naar het Wilsonsplein op te trekken. Zij ver schaffen zichzelf daardoor veel genot en beloo- nen het volijverige personeel. En wie het jubileum ,;niet ongemerkt voorbij wil laten gaan" zal wel een weg weten om zijn doel te bereiken. Men verzoekt ons, de dames-leden de* R. K. Or. Ver. eraan te herinneren, dat hedenavond te 8.15 in Hotel de Leeuwerik extra-repetitie gegeven wordt. Er wordt, ook voor deze extra repetitie, op het gewone, flinke bezoek gerekend. Zaterdagavond is op den Groenen Kruisweg bij Rotterdam een personenauto ten gevolge van slippen omgeslagen. In den auto zaten vijf personen, die allen gewond werden. De auto slipte vlak bij de brug over de Koe dood, botste tegen een boom en daarna tegen het steenen muurtje van de brug, waardoor de wagen geheel werd vernield. De 21-jarige M. van Kempen, die den auto bestuurde, werd met een hersenschudding en een hoofdwond opgenomen, de 20-jarige mej F. C. Groenendijk hep een wond aan de kaak en een kneuzing van het linkerdijbeen op, de 4- jarige A. Th. Groenendijk kreeg een hersen schudding en een wond in het gelaat en de 17- jarige mej. L. van den Hoek bekwam inwendige kneuzingen. Deze vier personen zijn in het zie kenhuis opgenomen. Voorts zat nog in den auto de 25-jarige A. Groenendijk, die een wond bo ven het rechteroog opliep. Hij kon, na te zijn behandeld naar huis gaan. Alle vijf gewonden wonen te Nieuw-Helvoet. Op 1 October was het 90 jaar geleden, dat de heer Anton Huf Jr. zijn eerste schoenenzaak vestigde in de Kalverstraat te Amsterdam. In die dagen waren schoenen nog geen mode artikel: men deed minstens een jaar met een paar schoenen, zoodat het aantal paren dat verkocht werd, niet groot was en de prijzen voor goede schoenen hoog waren. In de laatste twintig jaar is dit geheel ver anderd. Er bestaat thans wel geen artikel, dat zóó aan de mode onderhevig is als schoenen. De modieuze vrouw (en dat zijn alle tegen woordig) verlangt bij elk costuum het passen de schoentje, mits de prijs binnen haar be reik is. Huf is een der eersten geweest, die aan dat verlangens hebben voldaan. De zaak werd om gezet in een N.V. en verschillende filialen wer den opgericht. Dank zij de deskundige leiding en de inten sieve samenwerking met de Nederlandsche schoenindustrie, werd bereikt, dat steeds een collectie van de nieuwste modieuze voetbeklee- ding, zooals deze in de groote modecentra te vinden is, gepresenteerd kan worden. Door een goede organisatie konden de pre zen zoo gesteld worden, dat deze binnen ieders bereik vallen, met het resultaat, dat de firma in de plaatsen, waar zij gevestigd is, het groot ste deel van de bevolking van schoeisel voor ziet. Tijdens athletiekwedstrijden te Drohobycz evenaarde de tweevoudige Europeesche kam pioene, Stella Walaziewicz, het wereldrecord op de 100 yards door dezen afstand in 11 secon den af te leggen. Op 20 April 1935 had de Zuid- Afrikaansche athlete, mej. Burke, dit record gevestigd; op 19 Juni j.l. had onze landgenoote Fanny Koen het eveneens geëvenaard. Zondag heeft de Rotterdamsche athletiek- vereeniging „Door Oefening Sterk" onder niet al te gunstige weersomstandigheden haar jaar- jjksche nationale wegwedstrijden gehouden. De uitslagen luiden: 25 K.M. om het kampioenschap van Neder land: 1. W. J. Bakker, 1 uur 33 min. 6.6 sec.; 2. Van Poelgeest; 3. A. Groeneweg (S.C.R. Rot terdam); 4. J. Kneepkens (Avon, Heerlen); 5. Sprong (D.O.S., R'dam). 5 K.M. klasse A. en B. Klasse A.: 1. A. Paap (Haarlem) 16 min. 32 sec.; Klasse B.: 1. J. Wal beek (R'dam) 16 min. 48.5 sec. 3.5 K.M. Nieuwelingen: 1. P. Wachtendonk (D.O.S.) 11 min. 43.2 sec. Gebouw St. Bavo: Gecombineerde bestuur ders slagershond, 8 uur; Haarlemsch Zangge not, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Co mité Winter, 8 urn-. Kunstzaal De Bois: Expositie van 9 tot 5 uur. Kunstzaal Huysen: Expositie kunstfoto's. Groote Kerk: Concert Haarlemsche Motet en Madrigaalvereeniging. Frans Halsmuseum: Tentoonstelling gez. Haarl. Kunstschilders en Beeldhouwers, van 10 tot 16 uur. Cinema-Palace: „Mr. Moto speelt hoog spel Park Avenue", 2, 5 en 8.15 uur. Frans Hals: „De Godin v. d. Jungle", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Drie gezworen kame raden", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound-theater: „Test Pilot", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend uurfilmprogramma. Gebouw St. Bavo: Jaarfeest R. K. Volksbond. 8 uur; Bestuur R. K. Graf. Bond, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur; R. K. Rechtsk. Bureau, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie van 9 tot 5 uur. Kunsizaal Huysen: Expositie kunstfoto's. Frans Hals-Museum: Tentoonstelling Gez. Haarl. Schilders en Beeldhouwers van 10 tot 16 uur. Stadsschouwburg: Residentie-Tooneel 1813, 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15. Cinema-Palace: „Mr. Moto speelt hoog spel Park Avenue", 2, 5 en 8.15 uur. Frans Hals: „De Godin v. d. Jungle" 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Drie gezworen kame raden", 2, 490, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound-theater: „Test Piloot", 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Moviac: Doorloopend uurfilmprogramma In een druk bezochte vergadering op 27 Sep tember des avonds in gebouw St. Bavo werd de heer Gortzak plechtig geïnstalleerd als voor zitter van het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia". Hij hoopte vele jaren zijn krachten aan „St. Caecilia" te mogen wijden. Op 14 October a.s. zal in den Stadsschouw burg de groote Spaansche danseres La Argen tina optreden onder auspiciën van impresario Ernst Krauss. Na afloop van haar toumée door Nederland zal de danseres naar Noord-Amerika vertrekken. Hedenmorgen ongeveer tien uur is in een café op het Damrak te Amsterdam de heer F. uit Arnhem, die met zijn vrouw bij zijn kin deren te Heemstede eenige dagen vertoefd had plotseling doodgebleven. Zij hadden bij een Reisbureau een reisbiljet naar Arnhem ge kocht, waarna zij een kop koffie wilden ge bruiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5