Gemeenteraad van Beverwijk DINSDAG 4 OCTOBER 1938 Een toonkamer voor het gas bedrijf; reorganisatie van den reinigingsdienst Fonds voor Stadsaanleg Jhr. Boreel herdacht Begrooting Toonkamer voor het gas bedrijf Reorganisatie reinigingsdienst Fonds voor stadsaanleg R. K. Land- en Tuinbouwbond De luchtbescherming in onze gemeente Huishoudelijke voorlichting BURGERLIJKE STAND HANDELSAVONDSCHOOL „DE HANZE" Inbraak Vergadering v. d. Honkbalbond BLOEMEND AAL HEEMSTEDE SPAARNWOUDE VELSEN JUBILEUM IJMUIDEN De Boys der Visscherij-school naar de Zeeuwsche Wateren NADERENDE OCTOBER- STORMEN De „Neeltje-Jacoba" ligt gereed WEDEROM 'N GOOI-EXPRESSE Jubileum F. D. Raadman Verkeersongeval Waarschuwing ingetrokken Personalia Groote drukte in den vischafslag VOETBAL Lisse ID.S.S.H. I 23 1—0 AssendelftKinheim i SCHIETEN Schietvereeniging „Jhr. Otto van Lennep" - Haarlem SCHAKEN R. K. Schaakclub „Het Witte Paard" —y* -% e Beate weet De gemeenteraad van Beverwijk kwam Maandagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den loco-bur gemeester, wethouder N. J. Out, Alvorens de agenda aan de orde te stellen, herdacht de VOORZITTER het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. Na gewezen te hebben op de vrijheden, welke wij in ons land genieten, zeide de voorzitter, dat, waar een Koningshuis, als het Huis van Oranje, zóó innig is samengegroeid met het volk en zóó medevoelt met de nooden van het volk, alle staatsrechtelijke theorieën aan hun beteekenis Verliezen en de Vorstin het middenpunt vormt van het volk en niet de spits van een staatsgebouw. Wij mogen ons gelukkig prijzen, aldus de voorzitter, in het bezit te zijn van een vorstin, die in zoo hooge mate Haar taak in eenvoud en trouwe plichtsbetrachting vervult, ten voor beeld van geheel het volk. Daarom bracht spr. van deze plaats een woord van eerbiedige hulde en verknochtheid aan deze hooge Gezagsdraagster en hij besloot met den zegenbede „Domine Salvam fac Regi- na nostram", Heer, behoedt onze Koningin. De VOORZITTER herdacht hierna het overlijden van Jhr. G. S. Boreel, die van 7 Febr. 1882 tot 28 December 1397 burgemeester van Beverwijk is geweest. Bij het overlijden van dezen grooten burger is een woord van dank en erkentelijkheid op zijn plaats. De oude burgerij gewaagt nog steeds met groote waardeering van het werk van hun ouden burgemeester. Wij sluiten ons daar gaarne bij aan, aldus de voorzitter. Zijn nagedachtenis blijft bij ons in eere. Aangeboden werd de gemeentebegrooting voor 1939. Besloten werd om evenals vorige jaren de begrooting in de afdeelingen van deil raad te doen onderzoeken. In de vorige vergadering was aangehou den een voorstel van B. en W. tot het huren van het perceel Breestraat 112, ten behoeve van de inrichting van een toonkamer voor het gasbedrijf. Verschillende leden wenschten in dertijd een goedkoopere oplossing. De heer RIJKENS bleef bezwaar maken tegen deze voordracht. Hij achtte de uitgaaf van f 2500,a f 3000,per jaar met het oog op de gemeente-fihanciën, niet gemotiveerd. Beverwijk is een arme gemeente, die een voudig moet blijven. De heer VAN DOORN meende, dat een goedkooper oplossing mogelijk is. Het is niet absoluut noodzakelijk, dat de toonkamer aan de Breestraat komt. De heer VISSER wees er op, dat in 1937 reeds f 3000,voor propaganda is uitgegeven. Om daar nu nog eens f 3000,bij te doen achtte hij onverantwoordelijk. Spr. meende, dat het publiek het gas evengoed zal blijven waardeeren. De heer VINK kon zich wel het het voorstel vereenigen. De verhoudingen zijn nu anders geworden; met het oog op de concurrentie van de electriciteit zal een behoorlijke propa ganda noodig zijn. In dit verband zal ook de tariefsregeling niet uit het oog mogen wor den verloren. De raad mag zich niet blind staren op de kosten. Vergeten mag niet wor den, hoeveel winst het gasbedrijf jaarlijks op levert. De heer PASSCHIER sprak in denzelfden geest. De uitgaaf zal later wel baten afwerpen. Het P. E. N., dat ons electriciteitsbedrijf over neemt, beschikt over een geweldige propagan da „Wij mogen daarbij niet achter blijven, wil ons gasbedrijf straks niet achteruitgaan. Wethouder VAN DOK antwoordde, dat B. en W. andere mogelijkheden hebben onder zocht. Er zijn andere aanbiedingen ontvan gen, doch geen enkele kon bevredigen. Het voorstel getuigt van een goede bedrijfspolitiek voor de naaste toekomst. Aantrekkelijke tarie ven zijn slechts dan mogelijk, wanneer uit breiding wordt gegeven aan het gebruik. Spr. gaf een opsomming van de verschillen de apparaten, welke geëxposeerd worden. Van hoeveel nut dit kan zijn bewijst het feit, dat nog geen 10 pet. van de verbruikers een gas fornuis bezitten. Van de talrijke apparaten, welke geplaatst zijn, zijn nog geen 2 pet door de plaatselijke installateurs aangekocht. Van groote beteekenis is ook, dat de verlichtings- dienst hier gemakkelijk te bereiken is. Ten slotte wees spr. er nog op, dat Beverwijk van de gemeenten, die bij hoogovens zijn aangeslo ten, de eenigste is„ die nog geen toonkamer bezit. Het voorstel werd aangenomen. Tegen stem de de heeren Rijkens, Visser en v. Doorn. In behandeling kwam hierna het voorstel van B. en W. tot reorganisatie van den Reini gingsdienst. Voorgesteld wordt om met ingang van 1 Januari a.s. op te zeggen de overeen komst inzake de ophaling van haardasch en vuilnis in de afdeelingen Wijk aan Duin en Wijk aan Zee en de huurovereenkomst voor de stortplaats aan den St. Aagtendijk en het ophalen met ingang van dien datum rech- streeks door den gemeentelijken reinigings dienst te doen geschieden. De heer RIJKENS juichte dit voorstel toe. Wel verwonderde het spr., dat het twee en een half jaar geduurd heeft, voordat Bever wijk en Wijk aan Zee en Duin op gelijken voet behandeld worden. De heer VAN GRONINGEN vond het loon van den nieuw aan te stellen beltarbeiderr (f 14,te laag. Andere leden sloten zich daarbij aan. Wethouder VAN DOK antwoordde, dat in de voordracht het bestaande loon van den beltarbeider is opgenomen, zulks ter vergelij king. Het is de bedoeling,, dat de gemeente straks een kracht tegen volwaardig loon zal nemen. Dat de zaak lang geduurd heeft is het gevolg van de omstandigheid, dat er tot dusver geen voldoende bergruimte voor vuil was. Binnenkort kan de gemeente over de nieuwe vuilnisbelt beschikken. B. en W. stelden voor om aan A. Nolten te verkoopen een perceel bouwterrein aan den Romerkerkweg, ter grootte van 236 M2. en te gen den prijs van f 7,50 per M2. Het college deelde hierbij mede, dat van dit bedrag een gedeelte moet worden afgezon derd voor de vorming van een fonds voor al- gemeene stadsaanleg. In dit fonds moet door belangstellenden een bijdrage worden gestort in de kosten van doorbraken enz., in het be staande stadsgedeelte die noodig zijn om een behoorlijker exploitatie van bouwterreinen vol gens het uitbreidingsplan te verzekeren. Het ligt in het voornemen van B. en W. om bin nenkort voorstellen daaromtrent bij den raad in te dienen. Aldus werd besloten. Goedgekeurd werden de voorstellen tot ver huur van een weiland aan den Velserweg en tot verlaging van de huur der fitterswoning te Heemskerk. Tot leerares aan de gemeentelijke Huishoud en Industrieschool in de vakken van voortge zet lager onderwijs, werd benoemd mevr. J. M. SonneveltVan Mensch. Voorts werd besloten tot het beschikbaar stellen van de benoodigde gelden voor aan schaffing van leermiddelen en banken ten behoeve van de R. K. U.L.O.-school aan den Arendsweg en de R. K. Meisjesschool aan de Peperstraat. Aan den heer P. H. van Os werd met ingang van 1 November eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de centrale school voor het 7e en 8e leerjaar. Voorts werd aan Ir. J. A. Portengen met in gang van I Oct. eervol ontslag verleend als leeraar van de Gemeentelijke Nijverheids avondschool voor ambachtslieden. Tenslotte werd eervol ontslag verleend aan mej. H. W. M. Wagenaar Reisiger als leerares van de gemeentelijke Huishoud- en Industrie school. Een verzoek van Gebr. van Velthuijsen om hun een standplaats met een vischwagen te verleenen nabij het Stationsplein werd voor kennisgeving aangenomen, aangezien deze aan gelegenheid tot de competentie van B. en W. behoort. Hetzelfde geschiedde met een adres van C, Wolterman, inzake toekenning van steun. Op een vraag van mevr. KEMPHAAN in zake de B-steun, antwoordde de VOORZITTER, dat al het mogelijke gedaan wordt om in de behoefte te voorzien. De heer RIJKENS en met hem de badgasten, hadden zich geërgerd over het zandrijden in Wijk aan Zee tijdens het badseizoen, waarvoor door B. en W. toestemming was verleend. Wethouder VAN DOK antwoordde, dat deze zaak was stopgezet, nadat er aanmerkingen op gekomen waren. Later is in overleg met den burgemeester weer begonnen. De heer RIJKENS ontkende, dat het werk stopgezet is geweest, waarop de VOORZITTER, wien deze zaak onbekend was, alsnog een on derzoek toezegde. De afdeeling Beverwijk van den L.T.B. houdt Woensdagavond een ledenvergadering in het veilinggebouw aan de Breestraat. De agenda vermeldt o.m. installatie van den geestelijk adviseur en bespreking voorstellen voor de gewestelijke vergadering te Alkmaar. Het comm.-raadslid G. A. Rollenberg, heeft d.d. 30 Sept. schriftelijk vragen tot B. en W. gericht, met betrekking tot de luchtbescher ming. Gevraagd wórdt of B. en W. in den huidigen gespannen internationalen toestand aanleiding zien tot het nemen van bijzondere voorzienin gen ter bescherming van de burgerbevolking tegen luchtaanvallen. B. en W. antwoorden, dat daargelaten, dat het nemen der beschermings maatregelen geen deel uitmaakt van hunne besturustaak, zij het van genoegzaam belang achten om mede te deelen, dat, voorzoover hun bekend, in deze gemeente, die in de derde ge- varenklasse is ingedeeld, al het mogelijke is verricht ter beperking van de gevaren, welke voor de bevolking uit luchtaanvallen kunnen voortvloeien. Voorts wordt gevraagd of B. en W. bereid zijn mede te deelen, welke maatregelen te dien aan zien reeds zijn getroffen, en welke voornemens zij ten deze koesteren in het bijzonder wat betreft de bescherming van de talrijke bevolking dei arbeiderswijken. Onder verwijzing naar hetgeen hierboven is opgemerkt antwoorden B. en W., dat zij zich van een omschrijving dier maatregelen, die zich niet slechts tot de bevolking der arbeiderswij ken moeten beperken, kunnen onthouden. Tenslotte wordt gevraagd of B. en W. in het geen in andere plaatsen, o.a. Den Haag, wordi gedaan inzake het maken van schuilplaatsen tegen luchtbombardementen vbor groote deelen der bevolking aanleiding vinden om eveneens in Beverwijk tot het nemen van dergelijke maat regelen over te gaan. In aanmerking nemende, dat de gemeente 's Gfavenhage in de eerste gevarenklasse is in gedeeld vestigen B. en W. er de aandacht op, dat de bijzondere maatregelen, welke in een dergelijke gemeente worden noodig geacht, voor andere gemeenten met een lager gevarencijfer niet noodzakelijk of zelfs ongewenscht kunnen zijn. Het is hun bekend, dat de gemeentelijke luchtbeschermingsdienst volledige aandacht aan dit onderdeel van haar maatregelen heeft ge schonken. Het Comité inzake Huishoudelijke Voorlichting heeft zijn werkzaamheden hervat en wederom twee naaicursussen en één kookcursus op het program gezet, te geven in de gemeentelijke Huishoudschool. Deze cursussen zullen in de 2e week van October beginnen. Soortgelijke cursussen worden overal in den lande georganiseerd en hebben vorig jaar hier, en elders groot succes gehad. Zij, die ze volgden, vrouwen van werkloozen en van hen, wier in komen dat van een werklooze niet te boven gaat, verkregen er kennis en vaardigheid, mis schien altijd wel gewenscht, maar nu zoo bitter noodzakelijk door de verminderde inkomsten. In betere tijden was het inkomen groot ge noeg om b.v. een kindermanteltje te koopen, schaar en centimeter raakten in onbruik en men kwam er niet toe om het uit een ander kleedingstuk te maken. Dit kan men o.a. nu weer leeren. Zoo zuinig mogelijk, en toch lekker en voed zaam een maaltijd bereiden, dat leert de kook- leerares, en wie naar haar luistert verkrijgt vóór haar leven een voor haar gezin waarde volle kennis. Het Comité is dan ook overtuigd, dat het aan leerlingen niet zal ontbreken, en acht het zelfs mogelijk, dat er'vraag zal zijn naar een ver volgcursus. Het belang van dezen arbeid is vorigen win ter volkomen begrepen door onze plaatselijke vereenigingen en industrieën en het Comité hoopt, dat ook dit jaar een beroep op deze ge vers beantwoord zal wórden. Maar iedereen, die inziet, dat hier in één winter hulp verleend wordt voor vele winters in de toekomst moge bijdragen (Penningmees- teresse is mw, C. Maters, Vondellaan 34, gironr, 60454) en bedenken, dat iedere gegeven gulden tot minstens vijf gulden uitgroeit, n.l. met drie van de Regeering, die dit werk subsidieert en nog één van de toewijding der leeraressen en van de door de gemeente beschikbaar gestelde verwarmde en verlichte lokalen. En dat in een tijd, dat geld zoo moeilijk te beleggen is! Ondertrouwd: P. Majoor en I. Bóuthoorn; P. E. Wardenaar en E. Vormer; J. P. C. Kuijs en G. I. Bleeker. Getrouwd: P. J. v. d. Giessen en M. B. v. d. Heuvel; J. F. Toman en A. Niesten. Geboren: C. Groen-Verduin, z; P. G. van Doorn-Veldhuisen, d; H. C. Duijker-Kors, d; A. van Boxtel-Terpstra, z; M. C. v. Lint-de Ruijter, d; A. W. Oldenburg-Esveldt, d; A. M. Vrugt-de Vries, d; P. Wassenaar-Snel, d; E. M. v. Breugel-v. Straten, d; M. Tamis-Lok, z; N. van der Burg-Rietveld, d; A. M. Hilbers- Bart, d; M. H. Konijn-Hoogeland, d; G. A. Schaaper-de Swart, d. Overleden: Jhr. G. S. Boreel, 83 j., geh. met jkvr S. G. F. Gevers, Westerhoutweg 7; J. Fiege 5 j„'Koningstraat 150; M. E. Biermans, 81 j., wed. van B. H. Ahlers, Peperstraat 17; T. Oude- jans, 78 j-, wedr. van C. M. Maerten. Voor het toelatingsexamen voor de Handels avondschool De Hanze zijn geslaagd: S. van Baarsen, L. Bakker, H. de Bats, G. Sminia, W. Brauw, E. Duiker, J. Duijn, N. Duijn, S. Gel dermans, J. Kuijs, H. Lamers, C. Limmen, M. van Noort, J. Oudendijk, M. Poncin, J. Strat- man, F. v. d. Stroom, N. Tromp, D. de Vries, G. Groot, M. Meijer, G. Pleging, M. Vellekoop, J. Amels, J. Beentjes, J. v. d. Bergh, L. Brou wer, G. Dekker, Th. Duijn, J. v. Eerde, B. van Galen, Chr. de Goede, Th. Groen, P. Grüteke, T. Kingma, L. Koopman, W. Pars, L. Slotema- ker, B. Tromp, P. Tromp en B. Wesseling. Tijdens afwezigheid van de bewoners is in gebroken in een perceel aan de Iepenlaan. Men had zich toegang verschaft door verbreking van het slot van de achterdeur. Enkele gouden en zilveren sieraden worden vermist. De politie stelt een onderzoek in. De z.g* najaarsvergadering van den Nederl. Honkbalbond, waar de competitieleiders hun verslag over het afgeloopen seizoen uitbrengen, wordt op 24 October a.s. in Haarlem gehouden. Luchtbescherming. Bekend wordt gemaakt dat ter secretarie der gemeente Bloemendaal te Overveen op werkdagen tusschen 9 uur v.m. en I uur n.m. voor de ingezetenen tegen betaling van den kostenden prijs (f 0.25) is te verkrijgen de brochure: „Zelfbeschermingsmaatregelen (ge- zinsbeschermingjuitgegeven door de Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbescherming te 's Gravenhage. Teraardebestelling W. A. Kïimbie Maan dagmiddag nad op de openbare begraafplaats ce Heemstede de teraardebestelling plaats van wijlen den heer W. A. Klimbie, oud administra teur der Bataafsche Petroleummaatschappij en sedert 1931 secretaris-penningmeester van Maat schappelijk Hulpbetoon te Heemstede. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, wethouder Jhr. A. v. d. Poll, den gemeente-ont vanger Jhr. A. von Muhlen, den. gemeente-secre taris den heer N. Vos, den voorzitter van Maat schappelijk Hulpbetoon den heer H. M. Fockens, den heer C. A. M. Jonckbloedt, gedelegeerde van het gemeentebestuur bij M. H„ de bestuurs leden van M. H. de heeren F. Wildeboer en Fays, het oud-lid W. Thunissen, de inspectrice mej. L. Hille, verschillende ambtenaren van het raadhuis, enkele raadsleden, benevens de oud inspecteurs der Bataafsche de heeren C. J. G. v. d. Heijde, J. G. Pauw en den oud-employé den heer J. P. G. de Leeuw. Nadat 't stoffelijk overschot onder een schat van bloemen in de aula was geplaatst, schetste een zwager den overledene als een goed fami lielid, die steeds de belangen der familie diende. Namens het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon sprak de voorzitter, de heer H. M. Fockens woorden van afscheid. Wij hebben, al dus spr., in die jaren veel genoten van zijn op- gewekten geest, veel geleerd van zijn voorzich tigheid. Mevr. Klimbie wenschte spr. Gods troostrijken zegen. De heer J. G. Pauw herinnerde aan de pret tige samenwerking met hem, die vertrouwen had en schiep, zoowel bij directie als personeel. Een broeder van de overledene dankte namens de familie voor de laatste eer, den overledene bewezen, waarna het stoffelijk overschot aan de aarde werd toevertrouwd. Ds. Moll van Charante ging daarna voor in gebed. De oliebollendagen De oliebollendagen, die hier gehouden zijn, zijn een groot succes ge weest. Dit dankt het comité tot uitzenden van zwakke kinderen naar vacantiekolonies voor een overgroot deel 'aan de dames verkoopsters, die zoo goed hun best gedaan hebben. Het waren prettige dagen, vooral Zaterdag middag, toen een combinatie van de drie plaat selijke muziekvereenigingen muzikale medewer king verleende. Een opbrengst van f 351,64 had het comité te boeken. Hiervoor kunnen weer verschillende bleekneusjes naar buiten gezonden worden. Het comité brengt hartelijk dank aan allle ge vers en medewerkers. Landbouwcursus L. T. B. De afd. Spaarn- woude van den L.T.B. organiseert dezen win ter een landbouwcursus. De eerste les zal ge geven wordeii op Woensdagavond a.s. in het Vereenigingsgebouw. Deelname is nog mogelijk door aangifte op dien avond. Tevens zijn er in lichtingen verkrijgbaar. De heer F. D. Raadman, opzichter-teekenaar bij den Dienst van Openbare Werken, is ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum in ge meentedienst op hartelijke wijze gehuldigd. De jubilaris werd in de feestelijk versierde directiekamer in waardeerende bewoordingen toegesproken door den directeur, Ir. A. Ver- hoeff, waarbij hem namens het geheele perso neel een schilderstuk van Piet Cottaar werd aangeboden. De heer G. Bal jet, die namens de collega's het woord voerde, vertolkte de gevoelens van vriendschap en hoogachting, welke men den jubilaris toedraagt. De heer Raadman dankte getroffen voor de hem gebrachte hulde. Ook van andere zijden mocht de jubilaris vele blijken van belangstel ling ontvangen. Het instructievaartuig „Prins Hendrik" keerde dezer dagen te IJmuiden terug van een negen- daagschen oefentocht op de Zeeuwsche wateren, welke door een achttiental leerlingen van de „Opleiding Zeevaart" en een tweetal van de op leiding „Motordrijver" werd medegemaakt. On der leiding van den directeur, den heer P. J. Verwayen en een leeraar werd deze leerzame oefentocht ondernomen. Via Amsterdam, Merwede-Utrecht-Gorkum- Vieeswijk en Lek bereikte men Zierikzee. Via Vlissingen en Veere arriveerden zij te Middel burg. Van hier ging de tocht langs de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen en kwam men via de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche stroomen te Dordrecht aan. Van hier werd de tocht naar IJmuiden voortgezet. Nauwelijks heeft October zijn intrede gedaan of ook de najaarsstormen komen los. Reeds dagen tevoren heerschte er op het visscherij- gebied stormachtig weer, waardoor onze trawlers en loggers met slecht visscherijweer te kampen hebben gehad. Dit zal nu ook deze week aan den afslag tot uiting komen wat betreft de aan gevoerde kwantiteit en kwaliteit. Maar waartegen de visscherman het meest strijdt is wel het natuur-element zelf. Met hun ranke vaartuigen doorklieven zij de golven, wel ke stuk voor stuk op het voorschip of romp te pletter slaan. Dat de Octoberstormen kort maar hevig kun nen zijn, is alom bekend. Nog versch ligt in ons geheugen de ramp met de Scheveninger logger in October 1936, welke tijdens zwaar weer tusschen de pieren, dus in het zicht der haven door de enorme kracht der grondzee werd opgenomen en naar de diepte werd gedreven. Negen menschenlevens waren hierbij te betreuren. Slechts weinige uren later meldde de IJmuider Kustwacht wederom een scheepsramp. Het blijkt, dat nabij de bekende brulboei wederom een logger den strijd tegen deze woedende elementen heeft verloren: 14 menschen worstelden hier reeds uren lang tegen de ziedende golven van een kokende zee. Ver moedelijk werd ook dit schip door een gevaar lijke grondzee opgenomen en was het spoedig een prooi der golven. Alle 14 opvarenden vonden hier den dood. Dezer dagen is nabij het Bereneiland wederom een trawler met man en muis vergaan. Nu deze beruchte Octoberstormen ook langs onze kust zijn losgebroken, zullen onze visschers op hun qui vive moeten zijn. Vooral de binnen- nauwen ingang en zijn hoogstgevaarlijke en ver raderlijke grondzeeën en stroomingen eischt voor komst van de IJmuider pieren, berucht om zijn bekwame stuurlui zenuwsloopende inspanning. Vandaar dat de Noord-Zuid-Hollandsche Red- dings Maatschappij telken jare tijdig haar voorzorgsmaatregelen neemt. Men heeft daarom de reddingsboot „Neeltje Jacoba" weer vanuit haar rustplaats, de haringhaven, gehaald en lig plaats laten nemen aan den kop der Visschers- haven. Wij hadden nog een kort onderhoud met den schipper, den heer P. J. Kramer, die ons verzekerde, dat men nu reeds gereed lag om bij het eerste noodsein onmiddellijk te kun nen vertrekken. Naar wij vernemen heeft de Gooi-expresse den autobusdienst op Amsterdam weer geopend. Of het ditmaal met meer succes tegen den dienst van „Stormvogels" uit den strijd zal ko men, zal nog moeten wórden afgewacht. In ieder geval kunnen plaatsgenooten weer voor 25 cent een ticket enkele reis naar Amsterdam krijgeh. Dezer dagen herdacht de opzichter-teekenaar van Openbare Werken, de heer F. D. Raadman, den dag dat hij voor 25 jaar in gemeentedienst kwam. Des middags werd de jubilaris in de di rectiekamer ontvangen, waar ook de andere ambtenaren aanwezig waren. In hartelijke be woordingen werd de heer Raadman door ir. Verhoef toegesproken. De directeur wees o.m. op zijn plichtsvervulling. Namens de ambtenaren bood hij den jubilaris een fraai schilderstuk aan. Op het kruispunt WillemspleinFrogerstraat alhier heeft een aanrijding plaats gehad tus schen een autobus en een wielrijder. De wiel rijder werd gewond en zijn rijwiel ernstig be schadigd. De burgemeester van Velsen verzoekt ons te melden, dat de waarschuwing betreffende het betreden van het duinterrein met ingang van heden als vervallen kan worden beschouwd. Naar wij vernemen is tot opvolger van den heer J. Boon als stationschef te IJmuiden be noemd de heer J. Blootshoofd, thans stations chef te Lage-Zwaluwe. De aanvoer van visch en haring was gisteren weer enorm. De „Erin" heeft slechts 2200 man den haring gelost, waarvoor zij f2900.be- somde. Het restant werd hedenmorgen verkocht. Ook de trawlers Oostzee IJm. 147 en Hoop IJm. 46 hebben den verkoop van hun vangst tot he denmorgen uitgesteld. De aanvoer van versche visch bestond grootendeels uit makreel van minderwaardige kwaliteit. Het begin is sensationeel, want als is afge trapt, neemt de voorhoede van D.S.S. den bal mede en voordat iemand weet wat er gebeurt, heeft de D.S.S.-linksbuiten zijn club de leiding gegeven, 0—1. In dezelfde minuut herhaalt zich dit nog eens en nu is het de midvoor die doel punt (02). Lisse is nog niet ontmoedigd en er wordt goed op den bal gezeten. Toch duurt het nog een half uur eer Lisse met een aanval, welke door rechts wordt geleid, den achter stand verkleint; de rechtsbuiten zet laag voor doel en de midvoor heeft maar voor het intrap pen (12). Even later krijgt Lisse een corner te nemen; de bal wordt goed voor het doel ge plaatst, evengoed ingezet, doch een speler van D.S.S. wil een doelpunt voorkomen door den bal met de hand weg te slaan. De toegestane penalty wordt door den midvoor in een doel punt omgezet (22). Na de rust begint Lisse met een serie aan vallen, doch de D.S.S.-achterhoede weet er wel raad mede. Dan forceert D.S.S. een corner en door een blunder van den Lisse-keeper neemt D.S.S. de leiding, 23. Lisse blijft stug werken om minstens een gelijk spel te forceeren, maar het mag niet gelukken. Einde 23. Voor de rust, met den wind achter, was Kin heim direct in den aanval, doch de voorhoede bracht er niets van terecht. Bij een van de snelle, open aanvallen van Assendelft werd een harde trap naar voren gegeven, weer een wei felen in de achterhoede, en 't is 10. Kinheim mist de noodige rust in het elftal; er wordt slecht geplaatst en in veel gevallen te lang ge wacht. Na de rust is, ook tegen wind in, Kinheim direct in den aanval. De Assendelft-achter hoede is echter zeer trapvast, terwijl er stug wordt verdedigd. Kinheim doet al zijn best, doch niets wil er lukken. Hoe Kinheim ook werkt, den muur voor het Assendelft-doel weet het niet te breken. Het einde komt met een onverdiende nederlaag. De uitslagen van de gedurende het zomersei zoen gehouden wedstrijden op scherp no. 1 en K.S.O./Long rifle luiden als volgt: Scherp. Vaste baan. A-klasse: I P. J. Winkel 547 pnt. 266,6 sec. 2 J. C. H. Jacobs 521 237,8. 3 L. A. Duyn 512 298,4. 4 P. Rotteveel 509 324,8. 5 H. C. Boots 503 261,4. 6 G. H. Luttik 499 270,6. 7 H. A. J. Moors 479 324, 3 O. J. Keyser 427 331. B-klasse: 1 A. v. d. Burg 471 pnt. 421,4 sec. 2 Tj. Weidema 446 332,6. 3 P. J. v. Keulen 441 335,4 4 C. C. Woltering 430 298,8. K.S.O./Long rifle. Vrije baan. A-klasse: 1 J. J. Blaauwhof 149 pnt. 2 P. J. Winkel 148; 3 L. A. Duyn 146; 4 H. P. Spoor 146; 5 H. A. J. Moors 148; 6 J. C. H. Jacobs 145; 7 G. de Braai 142; 8 O. J. Keyser 142; 9 G. H. Luttik 142; 10 H. C. Boots 140; 11 P. Rotteveel 137; 12 Th. P. J. de Gier 132. B-klasse: 1 G. J. Leniger 146 pnt. 2 C. C. Woltering 144; 3 P. J. van Keulen 141; 4 Tj. Weidema 141. Kampioen: 1938 A-klasse: 1 en kampioen J. J. Blaauwhof 956 B-klasse: 1 en kampioen G. de Braai 915 pnt. pnt. 2 L, A. Duyn 936; 3 J. C. H. Jacobs 931. 2 G. J. Leniger 913; 3 C. C. Woltering 911. Wisselschild: P. J. Winkel 547+926 -j-148 1621 punten. Het schild is tweemaal achtereen gewonnen en gaat in eigendom over. Op 8 en 9 October a.s. worden de jaarlijksche. groote eindwedstrijden der vereeniging gehou den op de banen te Overveen. De prijsuitreiking van de zomerwedstrijden zal gelijk plaats vin den met die van den eindwedstrijd. De datum zal nog nader bekend worden gemaakt. De eerste maal, dat de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" aan de bekerwedstrijden Van St. Bavo-Heemstede deelnam, bracht een on verwacht maar zeer verdiend succes voor de jonge club. Moest St. Bavo-Haarlem vorige week met 6—4 de vlag strijken, Dinsdag j.L werd G. S. uit IJmuiden het kind van de re kening. Deze 73 overwinning bracht de Haar lemmers voor 1 jaar in het bezit van den wis selbeker, die na afloop van den wedstrijd door het bestuur van St. Bavo-Heemstede aan „het Witte Paard" werd uitgereikt. Op de drukbe zochte ledenvergadering van Donderdag jJ. werd dit resultaat van het le tiental feestelijk gevierd. De gedetailleerde uitslag van Dinsdag luidt: Het Witte PaardGezellig Samenzijn 1. W. KosterB. Wulms 2. C. P. EmausR. Angermann 1 0 3. A. C. HablousY. Deden 1 0 4. G. Elsing--J. v. d. Beer 0 1 5. C, Hoeben—J. Klaver 1 0 6. C. van SoestP. Spanjaard 7. J. de Lange—R. Visser 0 1 8. J. ReeuwijkG. Haver 1 0 9. J. v. d. KampJ. Lagerberg 1 10. Th. de LoozeJ. C. v. d. Bos 1 0 Nieuwe leden kunnen zich opgeven op den clubavond, lederen Donderdag van 8 tot 11 uur in café-Rest. Suisse aan den Rijksstraatweg. door Otfrid I Wat IC Wil ~~l von Hanstein 26 Egon Dombusch stond op het station van Santiago de Chile, zijn koffer in de hand. Hij liet dezen aan het station achter; hij was uit geput en geradbraakt door den vermoeienden rit in de laagste klasse. Hij was graag in een hotel gegaan, doch het was hem, alsof een on verklaarbaar ongeduld hem verteerde. Als hij eens te laat kwam? Als de firma al ge vestigd was en de machines ergenj anders be steld waren? Hij liep door de gloeiend heete straten, keek om zich heen ijswagentjes zag hij nergens. Met kloppend hart trok hij aan de bel van pension Germania. HOOFDSTUK XXIII Beate Serenus had zware dagen achter den rug. lederen morgen mengde ze, geholpen door de Duitsche hospita, Frau Kleinwachter, die betrouwbaar en zindelijk was, haar ijs en klok slag twaalf uur stond zij bij haar wagentje op 6traat. Om twee uur was alles dan reeds verkocht. Zij had kleine bordjes gekocht. Frau Klein wachter stond naast haar en waschte deze steeds weer af. Maar het publiek was wantrou wend tegenover schoteltjes en lepeltjes, waarmee anderen al gegeten hadden, zelfs al werden deze omgewasschen en maar al te spoedig was de voorraad wafels, dien zij slechts met moeite kon krijgen, uitverkocht. Twintig pesos winst dagelijks dat was mooi! Maar zij zou het tienvoudige bedrag kun nen verdienen. Van drieën tot zevenen bleef Beate in het pension. Dagelijks werd zij bestormd door men schen, die haar compagnon wilden worden en haar gouden bergen beloofden. Zij kon er niet toe besluiten. Vreemden? Die zij niet kende? Liever wachten, dan de goede gedachte, die haar was ingegeven, door vreemden te laten be derven. Na een paar dagen werd ze op het politie bureau ontboden. Ze werd weer ontvangen door den vriendelijken heer, die haar de eerste maal te woord had gestaan. „Ik wilde u nog eens spreken over de door u aangevraagde en verkregen concessie...." „Maar waarom?" „Er zijn niet minder dan 237 aanvragen bin nengekomen." „Ik was de eerste!" „Daar hebt u gelijk in. Maar de kas der stad Santiago kan best een aanvulling gebruiken. Er is ons jaarlijks al tweeduizend pesos geboden en bovendien nog een percentage van den ver koop. Een oogenblik overlegde Beate. Toen kwam weer de geest van haar vader over haar. „Ik betaal nok tweeduizend gjesoe onmid- deUijkr „Uitstekend! Maar ik sprak ook nog over pro centen. Als iemand het grootsch aanpakt en een vijftig wagens laat loopen, is de opbrengst van dat percentage natuurlijk veel hooger." „Ik betaal u tweeduizend pesos en nog drie honderd als minimum-omzet-percentage. Ik verlang daar niets voor, dan dat u mij nog drie maanden tijd laat. Wanneer ik in deze drie maanden vijftig wagens in dienst stel, dan heb ik de concessie voor vijf jaar!" „U bent heel optimistisch!" ,.Ik weet wat ik doe!" Beate Serenus legde het geld op tafel, bijna alles wat ze bezat. Als er drie maanden voorbij waren en ze de overeenkomst niet kon nakomen, was zij weer even arm als eerst. Toen zij in haar kamer zat, beefde zij van haar eigen waaghalzerij. Frau Kleinwachter kwam binnen. „Er is een heer om de senhorita te spreken." „Laat maar binnenkomen!" Zij was al niet blij meer, wanneer een ge gadigde verscheen. Het was toch weer een vreemde, een man, dien zij niet durfde ver trouwen. De deur werd geopend en Egon Dornbusch trad binnen. Een oogenblik stonden ze beiden sprakeloos tegenover elkaar. „Mijnheer Dornbusch?" „Juffrouw Serenus?" Zij werd boos. Wat zou Egon Dombusch wil len? Natuurlijk was hij haar alleen gevolgd om die echtscheiding. Zij had daar ook al aan ge- .dacht, sinds ze in Chili was;, ze had echter nog] geen tijd gehad en wist ook niet of ze door het door haar geteekende stuk al dan niet geschei den was. Zij zag hem vragend aan. „Juffrouw Serenus ik ik ben sprakeloos van verbazing." „Terzake. U zoekt mij zeker op voor onze echtscheiding?" „Heelemaal niet!" „Hier in Chili kan die formaliteit eindelijk vervuld worden." „Ik zei u toch al, dat dit op het oogenblik voor mij van geen belang is." „Dan begrijp ik niet, waarom u hier komt." „Ik kwam eigeniyk heelemaal niet by u, want zelfs toen ik uw kamerdeur opende, wist ik niet, dat ik u hier zou vinden. Ik zoek alleen maar de Duitsche dame, die in Santiago de concessie heeft voor den verkoop van consumptie-ijs op straat." „Wilt u misschien compagnon worden?" Beate had onmiddellijk gezien, dat Egon niet den indruk maakte van iemand, die rijk was. „Misschien met het geld dat uw vrouw mee bracht?" „Daar die scheiding mij niet meer kan schelen, kunt u er van overtuigd zyn, dat ik ook niet voor den tweeden keer getrouwd ben. Laat ons alstublieft een oogenblik alle persoon lijke dingen opzij zetten en zakelijk rede neeren." Ook Egon was het eigenaardig te moede. In het eerste oogenblik van het weerzien steeg alle verontwaardiging om zyn door dit ongeluk kige huwelijk verwoeste leven weer in hem op; maar Beate, die voor hem stond, scheen een. andere te zijn geworden. Ze leek hem grooter, beslist veel grooter en rijper geworden. Zij was mooi, hoewel heel anders.dan Ines. Haar schoon heid was meer geestelijk en de verstandige oogen met den helderen blik beheerschten het gezicht. Beate wees op een stoel. „Neemt u plaats. Wat hebt u my aan te bieden?" Nu zat Egon Dombusch tegenover de hoog- opgerichte gestalte van Beate, die hem zeer zakelijk aanzag in kalme afwachting, zooals een verstandige zakenvrouw betaamt. En deze Beate, die aan boord van het schip als een uit gelaten jong meisje had rondgesprongen, die smeekend voor hem had gestaan was zijn vrouw! Hq moest moeite doen om zelf ook den zake- ïyken toon te treffen. „Ik kom in opdracht van de Neurenberg- Augsburgsche motoren- en ysmachinefabriek, dat wil zeggen, om nauwkeurig te zqn, in op dracht van het Argentijnsche filiaal van deze fabriek in Buenos Aires Een glans van vreugde kwam over Beate's gezicht. Zij kende deze belangrijke fabriek nog als een zakenrelatie van haar vader. Was het werkelijk weer eens een beschikking van het lot, dat juist Egon Dornbusch haar de eerste wer kelijk ernstige aanbieding bracht? „Bent u bereid, uw concessie te verkoopen?" „Neen, maar ik zou een compagnon in de zaak willen opnemen." zy begon haar plan te ontvouwen. „Het is een schitterende zaak, maar er moei? spel gehandeld warden, \Ke hebi»en, hien nog drie maanden zomer. Ik moet een kapitaal hebben van minstens twintig duizend Argen tijnsche pesos. Er moeten onmiddellijk lokalen gehuurd worden en er moet consumptie-ijs in het groot worden gefabriceerd. Hier in Santiago alleen moeten minstens honderd wagens loopen, zooals ik er één heb. Eén eigen wafelbakkerij is noodig, vruchtensap moet in het groot worden gekocht en onmiddellijk moeten in alle steden van Chili, die in eenzelfde klimaat liggen, ook concessies worden aangevraagd!" „In zoo korten tyd?" „Ik heb op een avond het idee gekregen en den volgenden middag was ik al aan het ver koopen. Wat beteekent dat? Zulke eenvoudige machines zullen in Buenos Aires toch wel in voorraad zijn?" „Natuurlijk." „Een transport van Buenos Aires naar San tiago duurt, als het goed wordt aangepakt, vier dagen. Winkels of fabrieksruimten kan men binnen vier en twintig uur huren. Ik stel mij voor om de organisatorische, zoowel als de zakelijke leiding zelf te behouden. U bent inge nieur en kunt dus het technische deel verzorgen. Honderd karretjes kunnen ook in een paar weken gefabriceerd worden. Er zyn genoeg Duit sche meubelmakers in Santiago, als de Chilee- nen er te veel tijd voor nemén." „En uw voorwaarden?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10