Chamberlain en zijn beleid De onlusten in Palestina Netv-ïorksche Beurs DINSDAG 4 OCTOBER 1938 De volkeren willen geen oorlog Een der bloedigste weekeinden van de afgeloopen jaren, met meer dan 140 dooden of gewonden Arabieren overvallen Tiberias De ontploffing te Marseille Toscanini wacht op een paspoort Nazi-leider bijna gelyncht Op een herdenkingsbijeenkomst van Duitschers in Amerika Weigeren de Italiaansche autori- teiten het te verlengen? Japansche successen in China Tsjecho-Slowaaksche gezant bij den Paus Maarschalk Bluecher in ongenade? Duitsch postvliegtuig nog niet gevonden EEN VUURBOL AAN DEN HEMEL Het jaarlijksche feest in de Sleutelstad Herdenking van Leidens ontzet De H. Vader wenscht het volk geluk met zijn schoone houding SLUITING VAN VELD POSTKANTOREN DE KONINGIN NAAR HET LOO Eervol ontslag bij de Ned. Spoorwegen Verdeelde stemming. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 3 October Clearingkoersen R. K. Universiteit Academische examens Apothekers-assistentexamen FAILLISSEMENTEN WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT - Waardeering der menschen STOOMVAARTLIJNEN (Vervolg van bldz. 1 Daladier had in sommige opzichten de moei lijkste taak van ons alle vier, met het oog op ue speciale betrekkingen, die zijn land met Tsjecho- Slowakije verbonden. Ik stel er prijs op te ver klaren, dat zijn moed, zijn bereidwilligheid om verantwoordelijkheid te aanvaarden, zijn volhar ding en zijn altijd goede humeur gedurende den geheelen duur van onze besprekingen van onschatbare waarde waren." Chamberlain zeide verder, dat de Vereenigde Staten voortdurend een steeds toenemenden in vloed hadden uitgeoefend. „Deze boodschappen van Roosevelt, zoo krachtig en zoo overtuigend, toonden, dat de meening van het machtigste land ter wereld zich over 3000 mijlen oceaan kon laten hooren aan de menschen in Europa." Naar de meening van Chamberlain was de grootste kracht echter niet die van eenigen en keling, doch de „onmiskenbare eenstemmigheid onder de volkeren der wereld, dat een oorlog diende te worden vermeden. De volken van het Britsche Rijk waren één met die van Duitsch- land, Frankrijk en Italië en hun bezorgdheid en diep verlangen naar vrede beheerschten de ge- heele atmosfeer van de conferentie. Ik geloof, dat dit de concessies mogelijk gemaakt heeft en dat deze geen gevolg waren van de bedrei gingen." Tsjecho-Slowakije, zoo vervolgde Chamberlain, was wellicht de gevaarlijkste hinderpaal op den weg naar den vrede. Doch nu men deze belem mering te boven gekomen is, is het wellicht mogelijk, nieuwe vorderingen te maken op den weg naar gezondheid. Sprekende over zijn onderhoud met Hitler van j.l. Vrijdag, zeide Chamberlain: „Ik weet niet waarom deze bespreking aanleiding zou geven tot achterdocht en nog minder tot critiek. Ik heb geen pact gesloten, ik heb geen nieuwe ver plichtingen aangegaan, er is geen geheime af spraak en ons onderhoud was geen ander land vijandig." De premier zette uiteen, dat het doel, dat hij met deze bespreking had beoogd, was, te trach ten, het persoonlijk contact met Hitier verder uit te breiden en te zien, of het hoofd van een democratische mogendheid en de leider van een totalitairen staat punten gemeen konden heb ben. Hij gaf als zijn meening te kennen dat deze door den Duitschen Rijkskanselier en hem zelf geteekende verklaring wel iets. meer was dan een vrome meeningsweergave en dat aan beide zijden oprechtheid en goede wil beston den. „Indien er," zoo voegde spr. eraan toe, „een les is, die wij, naar ik meen, uit de gebeurtenis sen der laatste weken kunnen putten, dan is het wel deze, dat een duurzame vrede niet be reikt kan worden door stil te zitten en er op te wachten. Daadwerkelijke en positieve pogin gen zijn hiertoe noodig." Chamberlain zeide teveel realist te zijn om te gelooven, dat thans in één dag het paradijs kan worden verwezenlijkt „Slechts de fundeerin gen zijn gelegd, doch met den bovenbouw is nog in het geheel niet begonnen. Laat niemand, omdat nu te München dit accoord tusschen de vier mogendheden is geteekend. denken, dat men zich kan veroorloven de hand te lichten met de uitvoering van het groote bewapeningsprogram ma, die van dag tot dag in snelheid en omvang toeneemt. Indien er ontwapening moet komen, zal dit stap voor stap moeten geschieden, in overeenstemming en in daadwerkelijke samen werking met andere landen. Totdat wij weten, dat wij deze samenwerking tot stand kunnen brengen, en totdat wij het eens zijn over de werkelijke stappen, die genomen moeten wor den, moeten wij hier op onze hoede blijven." Chamberlain vervolgde: „Terwijl wij vastbe sloten moeten blijven, de tekortkomingen van onze bewapening en defenseitoebereidselen aan te vullen, opdat wij gereed zijn om ons te ver dedigen en onze diplomatie kracht bij te zetten, zie ik nieuwe mogelijkheden om de kwestie der ontwapening ter hand te nemen, en ik geloof, dat zij thans op zijn minst even hoopvol zijn als ooit te voren. Aan zulk een taak, het terugwin nen van het vertrouwen, het geleidelijk weg nemen van de vijandelijke gevoelens tusschen de naties, zoodat zij voelen, dat zij veilig haar wapens stuk voor stuk kunnen afschaffen, zou ik alle energie en tijd willen wijden, die mij nog resten voor ik mijn ambt aan een jongere overdraag." logsmaterieel. Ook Swantien, acht kilometer ten Zuiden van Loshan, is door de Japansche troe pen bezet. De Chineesche luchtmacht heeft Loshan gebombardeerd, doch weinig schade aangericht. Aan de grens tusschen de provincies Hopeh en Honan hebben de Japansche troepen een wig gedreven tusschen de Chineesche verdedi gingslinies. JERUZALEM, 3 Oct. (Reuter). Vanoch tend hebben belangrijke troepenbewegingen plaats gehad na een der ergste weekeinden in Palestina gedurende de afgeloopen dertig maanden. Sinds Zaterdag moeten meer dan 140 per sonen gedood of gewond zijn. Daarbij zijn inbegrepen minstens 85 inboorlingen. De overval op Tiberias, die twee uur duurde, was een volkomen verrassing, daar het in dit district den laatsten tijd rustig .was geweest Meer aan honderd Arabieren drongen, nadat een Joodsche wachter was doodgeschoten, de huizen binnen. Zij brachten mannen, vrouwen en kinderen met geweerschoten en dolken om het leven. Later werd brand gesticht in de sy nagoge. regeeringsgebouwen en andere huizen. Toen zij zich terugtrokken, stieten de opstan delingen op een patrouille, waarbij vier hunner gedood en drie gevangen genomen werden. In het geheel zijn 21 Joden om het leven gekomen en 3 gewond. Te Haifa is vanochtend een Joodsche machi nist doodgeschoten. Gisteren is een Christelijke wachtsman van de Irak Petroleum Co. ver moord. Door het ontploffen van een mijn op de bin nenplaats van een huis te Jaffa zijn zes Ara bieren gedood en drie gewond. De Jood Jacob Kotek is door het Militaire Gerechtshof ter dood veroordeeld wegens het dragen van vuur wapenen en munitie. Het is voor de tweede maal sedert het begin der ongeregeldheden, dat een Jood ter dood is veroordeeld. MARSEILLE, 3 Oct. (Havas.) Bij een ont ploffing in een olieslagerij zijn vier menschen om het leven gekomen en 35 gewond. NEW-YORK, 3 Oct. (Havas.) Ter gelegen heid van de herdenking der aankomst van de eerste Duitsche kolonisten in de Vereenigde Staten is Fritz Kuhn, de leider der Nationaal- Socialistische organisatie, „German American Eund", ternauwernood aan een lynchpartij ont komen Gekleed in de uniform der stormtroepen had Kuhn zich 's avonds naar Union City (New Jer sey) begeven, waar hij een redevoering zou houden. Zoodra Kuhn verscheen, werd hij met keien en steenen bekogeld. De ruiten van zijn auto werden vernield en de auto beschadigd. Zes en tachtig agenten moesten hem be schermen tegen de woede der bevolking. Zij rieden hem aan zoo snel mogelijk te vertrekken. Onder bescherming der politie is Kuhn weg gegaan, terwijl de menigte riep: „Sla hem dood." Vóór de aankomst van Kuhn had een aan tal Amerikaansche oud-strijders al geprobeerd de zaal, waar hij zou spreken, te bezetten, doch de politie had hun verhinderd aan hun voor nemen gevolg te geven. In Madison Square Garden te New-York heb ben 10.000 Amerikaansche staatsburgers van Duitsche afkomst deelgenomen aan een her denkingsplechtigheid. Nationaal-Socialistische elementen werden geweerd. LONDEN, 3 Oct. De Daily Telegraph meldt uit Stresa, dat Toscanini de Italiaan sche dirigent, in een villa aldaar zijn intrek heeft genomen in afwachting van het paspoort, dat het hem mogelijk zal maken naar Amerika te vertrekken om er zijn contracten na te ko men te New-York en in andere Amerikaansche steden. Eenigen tijd geleden wenschte Toscanini zijn paspoort, dat verloopen was, te laten verlengen. De plaatselijke autoriteiten zonden zijn ver zoek naar het ministerie van Binnenlandsche Zaken te Rorhe, waar de aangelegenheid thans wordt behandeld. Gewoonlijk worden paspoorten binnen den tijd van drie weken tot drie maanden uit gereikt. Toscanini heeft gisteravond geweigerd iets over zijn geval te zeggen. Het blad herinnert er aan, dat Toscanini ver scheiden malen de anti-joodsche politie^ van de nationaal-socialisten heeft gecritiseerd en dat hij geweigerd heeft naar de Festspiele te Salz burg te gaan, nadat Oostenrijk bij Duitschland was ingelijfd. Onlangs heeft hij een bezoek ge bracht aan Palestina, waar hij verscheiden Joodsche vrienden heeft opgezocht. Eenige fascistische bladen hadden er op aan gedrongen, dat zijn paspoort zou worden in getrokken. Men gelooft echter niet, dat Mus solini dezen maatregel zal nemen. Van Japansche zijde wordt d.d. 3 Oct. mede gedeeld, dat in een strijd van drie dagen Ma- kwan, acht kilometer ten Westen van Loshan, door de Japansche troepen is bezet. De Chi- neezen lieten 430 dooden op het slagveld ach ter. alsmede een aanzienlijke hoeveelheid oor- LONDEN, 3 Oct. Te Moskou doen volgens de Daily Telegraph and Morning Post hard nekkige geruchten de ronde, dat maarschalk Bluecher ontheven zou zijn van het bevel over het Roode Leger in het Verre Oosten en dat hij thans in zijn woning te Moskou moet blijven. Verzekerd wordt, dat hij van zijn commando ontheven is wegens de fouten door hem in Augustus gemaakt bij het incident van Tsjang- koefeng. BATHURST, 3 Oct. (Havas). Het Duitsche transatlantische vliegtuig, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag is verdwenen, is nog niet teruggevonden. Op vijftig kilometer van Bat- hurst zijn vijf zakken post van het toestel uit zee opgevischt. LORIENT, 3 Oct. (Havas). Gisteravond om streeks half negen werd bij Finistere en Mor- bihan een opmerkelijk natuurverschijnsel waar genomen. Een groote vuurbol ongeveer zoo grooi als de volle maan, verscheen aan den hemel en liet bij verdwenen een vurig spoor achter. Na het verdwijnen werd een geluld als van den donder gehoord. Traditiegetrouw is weer het feest van Lei dens ontzet gevierd. Het is met dit feest ge gaan als met alle andere festiviteiten, welke in het naaste verschiet waren geprojecteerd. Het doorgaan ervan is als gevolg van den interna tionalen politieken toestand geruimen tijd hoogst onzeker geweest. Gelukkig week in het laatst der vorige week het dreigend oorlogsge vaar en sindsdien heeft het bestuur der 3-Oc- tobervereeniging met verdubbelde energie ge werkt aan de voltooiing van het reeds lang voorbereide feest. Zaterdagmiddag begonnen de feestelijkheden met de openstelling van een uitgebreid attrac tiepark op het Schuttersveld, terwijl 's avonds duizenden -leden van vele vereenigingen in het Van der Werff-park een indrukwekkende hulde brachten aan de nagedachtenis van Leidens dapperen burgemeester ten tijde van het Spaan- sche beleg, Pieter Adriaanszoon v. d. Werff. Een vuurwerk vormde het luidruchtig besluit dezer feestelijke ouverture. Maandagmorgen al heel vroeg zette de eigen lijke feestdag in met Leidsch politiemuzdekgezel- schap en gevolgd door de traditioneelc koraal- muziek in het v. d. Werff-park. De burgemees ter, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, hechtte hier op verzoek van het koor van zangers en zangeressen een grooten krans aan het stand beeld van zijn illusteren voorganger. Inmiddels was in het Waaggebouw de uit- deeling van haring en wittebrood aan ongeveer 2100 Leidsche behoeftigen, die door de firma Wed. van Nelle ouder gewoonte bovendien wer den getracteerd op koffie en tabak. Een histo rische onjuistheid, die niettemin zeer gewaar deerd wordt. Zeer veel succes oogstte in de morgenuren de sterestafette „de hutspotrace", waaraan ver over de duizend scholieren en leden van sportvereenigingen deelnamen. Het hoogtepunt van den dag vormde evenwe de rondgang van den grooten historischen alle- gorischen optocht „in en om het Leidsche stadhuis", welke tal van tafereelen uit de ge schiedenis van het Leidsche stadhuis in kleur- rig beeld bracht, verdeeld over een tijdvak van 1413 tot heden, waarin het verbrande stadhui--' nog een goed jaar van zijn herrijzenis verwij derd is De rijk gemonteerde stoet wekte de bewondering der duizenden toeschouwers, die uit het geheele land naar de Sleutelstad waren opgetrekken en zich in de binnenstad tot één compacte menschenmassa vereenigden. In de avonduren was het attractiepark op het Schuttersveld, waar wederom een groot vuurwerk werd afgestoken, het centrum van vermaak. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 3 October: Van Tsjecho-Slowaaksche zijde vernamen wij de volgende bijzonderheden omtrent het bezoek van den Tsjecho-Slowaakschen gezant bij den H. Stoel, Z. Exc. dr. Wladimir Radimsky, Za terdag 1 October aan Z. H. den Paus. In het gesprek, dat ongeveer drie kwartier duurde zou de H. Vader zich in dezen zin uitgelaten heb' ben, dat Hij zeer goed begreep, dat het accoorq van München tot stand was gekomen zonder Tsjechc-Slowakije en dat het land voor de we reld en den vrede een allergrootst offer had gebracht. De H. Vader wenschte het volk geluk met de schoone en mannelijke houding, welke het betoond had. Tsjecho-Slowakije kon in zijn isolement niets anders doen dan het accoord accepteeren. Dat was de beste oplossing. De H. Vader zou ten zeerste de rede van mi nister Syrovy geprezen hebben, waarin deze het aanvaarden van het accoord aan het volk mede deelde. Z. H. moet tenslotte Zijn overtuiging hebben te kennen gegeven, dat het nieuwe Tsje cho-'Slowakije een gelukkige toekomst tegemoet ging en heeft van ganscher harte Zijn Aposto- lischen zegen gegeven. Naar wij voorts vernemen is een en ander op Zondag in Tsjecho-Slowakije per radio bekend gemaakt, De in verband met de bijzondere militaire maatregelen te Groningen, Apeldoorn, 's-Her- togenbosch en Maastricht ingerichte veldpost- kantoren zullen heden na afloop van den dienst worden opgeheven. Maandagmiddag te 3 uur is H. M. de Ko ningin per auto van Soestdijk naar Het Loo vertrókken. De ingenieur le kl. ir. C. F. J. Hagedoom, te Nijmegen, tractiebureau, is met ingang van 30 September 1938 op verzoek eervol ontslagen wegens invaliditeit. NEW YORK, 3 Oct. (Part.). De New-Yorksche effectenbeurs had heden bij opening een onre gelmatig voorkomen, waarbij echter kleine koersverliezen overwegend waren, als gevolg van winstnemingen, uitgelokt door de verdere stijging van Zaterdag. Hiertegenover stond aanvanke lijk slechts beperkte vraag. Nieuwe gezichts punten hadden zich niet geopend, terwijl ook het verloop der Europeesche beurzen geen stimulans kon verschaffen. De ondertoon van de markt bleef evenwel vast, daar het sentiment optimis tisch blijft ten aanzien van de verdere econo mische ontwikkeling, vooral nu deze naar alle waarschijnlijkheid niet meer door politieke ver wikkelingen in Europa zal worden belemmerd. In <-'e staalindustrie wordt een verdere stijging van de bedrijvigheid verwacht, nu de automo bielmaatschappijen geleidelijk aan hun orders voor de nieuwe modellen gaan plaatsen. Hoewel de koersontwikkeling onregelmatig bleek, openbaarde zich na de eerste transacties geleidelijk aan een grootere vraag, die in een koersverbetering over vrijwel de geheele linie resulteerde, zoodat de aanvankelijke verliezer- spoedig geheel of grootendeels weer werden in gehaald, terwijl vele fondsen zelfs boven het vorig slotpeil stegen. De omzetten waren in het eerste uur tamelijk groot en bedroegen 340.000 shares. In het verdere verloop bleef de mark., kalm en kromp de handel iets in, doch hoewel er voortdurend winstnemingen waren, kon lie* koerspeil zich goed handhaven, daar bij elke reactie weer spoedig steun werd verleend. De fluctuaties bleven trouwens tot fracties van een punt beperkt. Geleidelijk aan kon de stijging in de meeste gevallen nog iets verder doorzet ten, zoodat bij het einde van het tweede uu- koerswinsten van »/4 a y, dollar overwegend waren, al waren er ook nog fondsen, die kleine verliezen moesten aantoonen. Late- in den middag konden de noteeringen zich echter niet meer handhaven, terwijl in het laatste halfuur het aanbod grooter afmetingen aannam, waardoor voor de meeste fondsen het slot op iets lager niveau terecht kwam dan dar, van Zaterdag. Meerendeels bleven echter de nadeelige verschillen tot fracties beperkt, ter wijl er eenige fondsen waren, die zich op het verhoogde niveau wel wisten te handhaven en waarvoor een winst tot pl.m. 2% dollar viel te registreeren. Hieronder waren vooral de che mische waarden, van welke rubriek Allied Che mical 2% en Du Pont, die 2punt monteerden. Het hoogste punt bleef hier echter evenmin behouden. Ook aandeelen in fabrieken van land bouwwerktuigen waren vast. Van tabakken lieten Amer. Tobacco zich van hun goeden kant kennen; voor dit fonds be droeg de winst bijna V/2 punt, terwijl rubbers voor U. S. Rubber en Goodyear resp. 1 en IK punt verbeterden, niettegenstaande óe zwak kere stemming voor dit product. Staalwaarden ondervonden aanvankelijk den gunstigen in vloed van de hoogere taxatie der bedrijvigheid in den betreffenden tak van industrie. Het Amer. Iron Steel Institute gaf een cijfer van 47.9 pet., tegen de vorige week van 46.7 pet Zoowel U. S. Steels als Bethlehem Steels wisten in het laatste uur nog het vorig slotpeil te be reiken of nog iets daarboven te noteeren, doch het aanbod oefende druk op het koerspeil uit, waardoor de noteeringen pl.m. een halven dol-' lar verlies te zien gaven. Ook voor automobielwaarden viel eenzelfde koersverloop op te teekenen. Koperwaarden ver lieten de markt in prijshoudende stemming, in (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Unilever Aku Anaconda U. S. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Int. Tel. Tel. 344 K344 238 K—2-38 146 44% 261/8 44 7/8 141/16 239 K 7 3/8 Van 4.305.00 uur Kon. Olie Philips Anaconda Rep. Steel A'dam Rubber Int. Tel. Tel 344 238% 26 1/8» 141/16 239% 7 3/8 Koersen voor stortingen op 4 October tegen verplichtingen, luidende in: Reichsmaiken 73.70, lires 9.63. NIJMEGEN Geslaagd voor Candidaatsexa- men rechten mej. O. M. E. Möller te Tilburg en de heer T. H. Ruysenaars te Breezand (Zeeland) GRONINGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde: mej. T. H. Bos, te Leens en de heeren J. H. Menke te Groningen, E. T. P. J. de Boer te Groningen en W. Winsemius, eveneens te Groningen. UTRECHT. Geslaagd cand. Indologie: G. Monsees. Doet. examen wiskunde: mej. J. M. L. Smulders. AMSTERDAM. Geslaagd: de dames H. J. C. Treffers te Hilversum, C. R. H. Nijboer te Haarlem en de heer R. E. J. Ziehaus te Den Haag, Opgegeven door V. d. Graaf Sc Co. N.V. Afd. Handelsinformaties Surséance van betaling: 26 Sept. 1938 is aan Nicolaas Parlevliet Sr., Reederij en Haringexport te Katwijk aan Zee, definitief surséance van betaling verleend voor den tijd van 1% jaar, vanaf 21 Aug. 1938 gere kend. Bewindvoerder mr. M. B. Vos te Leiden. Uitgesproken 22 Sept.: Abertus de Geest, zonder beroep, Rhenen, Grebbeweg 54. R.e. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, curator mr. K. Tb. Koch, Arnhem, Stationsplein 18. 26 Sept.: Willem Fredérik Smits, handelsrei ziger, Arnhem, Rozendaalschestraat 220. R. c. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, cur. mr. G. W. Putto, Arnhem, Nieuwe Plein 38. Gerrit Sijmons, bouwondernemer, Heelsum. R.c. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, cur. mr. K. Th. Koch, Arnhem, Stationsplein 13. N.V. Bouwexpl. en Adm. Mij. „Toezicht XLII", gevestigd te Heelsum. R.c. jhr. mr. F. J M. van Nispen tot Sevenaer, cur. mr. K. Th. Koch, Arnhem, Stationsplein 13. 29 Sept.: G. van der Pol. bleèker, Heumen R.c. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, curator mr. P. H. K. Hoho, Nijmegen, Broeck- huysenstraat 42. P. W. Tweehuyzen, Nijmegen, In de Be- touwstraat 92. R.c. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer. Cur. mr. K. M. A. Thijssen, Nijme gen, Marienburg 60. Evert Jan Onderstal, timmerman, Wagenin- gen, Rijnsteeg 2. R.-c. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, curator mr. G. J. Blok, Bennekom, J. A. M. H. Smits Jr., zonder beroep. Arn hem, Velperbuitensingel 12. R.c. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, cur. mr. Rie Berk hout, Arnhem, Walburgsplein. Hermanns Hendrikus Bulten, wagenmaker, Eist O. B., Wagenmakerstraat 4. R.c. jhr. mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, curator mr. J. D. v. d. Berg, Eist O. B., Dorpsstraat 30. 30 Sept.: Foort van Boven.. bouwkundige, Schiebroek, Plaslaan. R.c. mr. B. F. Verveen, cur. mr. A. N. M. Allard, Rotterdam. Carmini Randolfi, kunstschilder, Rotterdam, Westerstraat 2. R.-c. mr. B. F. Verveen. Cur. mr. A. Hijman, Rotterdam. F. Eikenboom, Konijnsteeg 14, Gouda, zaak- drijvende Raam 294, aldaar. R.-c. mr. B. F. Ver veen. Cur. mr. R. Rensma, Gouda. Vernietigd: het faill. van C. Smit, Hoek van Holland. Opgeheven wegens gebrek aan actief: de faill. van Venn. o. d. Fa. Auto Technisch Bureau. Zwolle: Sipke de Vries, Avereest; J. J. de Meijer, Den Haag; H. Oosterveld, Eelderwolde; H. Syp, Nieuwe Pekela. verband met de verwachting, dat de prijs vooi binnenlandsch koper binnenkort verhoogd zal worden De koersverbetering werd echter ge remd door de onregelmatige stemming voor het product, op de loco- en termijnmarkt Sporen waren verdeeld, evenals warenhuisfondsen, pu blic-utilities en oliewaarden. Daarentegen be toonden luchtvaartfondsen, equipmentshares, kunstzijde-aandeelen, canningshares en aandee len in telegraafmaatschappijen zich prijshou dend. De omzetten bedroegen in totaal 1.460.000 shares. Slotkoersen Oct. Allied Chemical American Call Co. Am. Car. F.dry Amer. Rolling Mills Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawcsl. 5% Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric Genera! Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-j. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Builuing 30 Sept. 185% 183 183 1C0 99 V, 98 27 261/n 25% 181'. 18% 18% 47 47% 45% 143% 143 142% 88% 871/4 871/4 10 10U. 9Vo 34% 343A 33% 35V2 351/2 34 7% 7% 7s/4 59' 60 £8% 6% 6V4 6% 90% 93 871/4 31SA 3C3/4 30 31% 301% 30 74S/4 75 y4 73% 7% 7% 7 275/4 27% 27 29% 30 29% 38V2 37 34 283/4 29 26 18- 18% 17% 48% 48% 47 Vc 138% 136 134% 176 j 173% 173 V, 71/4 43V4 43 42% 48% 49 471/2 28% 27% 277/s 9 91/e 8% 12 11% 11% 621/, 60 59% 50% 511/s 501/3 10 10% 9% 44S/8 44 43 1 1 1 1% IVs 2 48% 48% 46% 26 25 24 y4 135/4 13% 123/4 18 18 17% 20% 20 19% 155 1611/4 154 19% 193/4 183/4 40 403/g 40% 5.-, 3/4 538/4 54 30% 30y4 291/4 7% 7% 7 75% 721/4 71% 15% 16 153/4 14 14% 137/8 17% 17% 16% 13 12% 12 V4 V% 7 7% 54 V4 53% 531/4 13 13% 131/4 90% 90% 90 28% 473/4 263/4 4% 2% 23/4 5% 51/2 47% 463/4 453/4 59 V, 00% 59 28% 19 171/j 10o% 105 102^4 46% +7 46% ex dividend. ex coupon. nieuwe aandeelen Gedaan en laten, t bieden. NEW YORK, 3 Oct. 1 30 Sept. Brussel 16.90 16.89% 16 891/2 Rome 5.26% 5.26% 5.261/4 Bern 22.82 22.75% 22.78% Madrid Oslo 24.08 24.21 24.40 A'dam 54.41 54.36% 54.41 Londen 4-79% 4.8IS/4 4.83% Parijs 2.67 2.691/1 2.70% Berlijn 40.07 40,05 40.13% NEW YORK, 3 Oct. 3 Oct. 1 Oct. 3 Oct. 1 Oct. Suiker Jull 99-2.01 Jan. 202-.03 2.04-05 Sept 1.98-99 1.Mrt. 2-04-05 2.06-08 Nov. 1.96-97 1.97Mel 2.08-09 2.10-11 Dec. 1.99 200 2.00-201 Sept. Katoen Oct 8,16- - Dec. 8.19 Jan. 8.12-- Koffie iRio - Nieuw contract) (Santos) 8,03Mrt. 8,17-% 8.04 8.08-09 Mel 8.11-- 7.99-800 8.06-- Jull 8.09-10 7.97 Dec. 4.43 4.47 Dec 6.76-77 6.79 Mrt. 4.54 4.53 Mrt. 6.90 6,90 Mei 4.60— 4.59 Mei 6.96 6.95-- Juli 4,63 4,63- Jull 6.98-99 6 98 Dec. 465 4.65 Dec. 7.01- 7 01- Sept Sept. Rubber Standaard Sept 16.56- Oct 16.62- Dec 16-6t5- Jan. 16.66-- rin Loco 43 50 16.70-- Mrt. 16.70-- 16,83 Mel 16.7516.84 16.77 16.80-— lull 16.77 16.81- 16.86- 44.25 Termijn 43.60 44.35 CHICAGO, 3 Oct. 3 Oct. 1 Oct. 1 Oct. 30 Sept. 3 Oct. 1 Oct. 1 Oct. 30 Sept. Tarwe Haver Dec. 64% 1/4 Mei 64S/4.7/8 Juli 637/g - o37/8-64 64%-Va 63% Dec Mel Juli 25%- 2o7/6. f 51/1 - 25%-- 233/4 f51/4 Mais Rogge Dec 467/g - Mei 49% - Jull 50% - - 173/g-- i9V4- - 51%- Dec. Mei Juli 43%- 441/4- 43% 441/4. - Reuzel -Cl 471/2 Dec 7,67% 7,45 7.62% Jan. Mrt. 7,72% 8.10 7.97 8.12 WINNIPEG, 3 Oct. 3 Oct. 1 Oct. 3 Oct. 1 Oct. Tarwe Gersi Oei 60 Dec 593/4 Mei bil/s b9% 593/s - 627/g-- 35 Dec. 345/4 Mel 353/4 ^3 33'%-- 543/8-- Rogge Lijnzaad Oct. 403/8- Dec. 40 Mei 421/4- 403/g- 40 - 421/4. - Oct. 132'/a Dec 129%- 133, 130 Uaver Oct. 27% Mel 27 27 263/4 Dec. 28% 483/8. gedaan en taten T s pieden S nominaal Wanneer u iets goeds voor de menschheid wilt uitrichten oi vol voerd hebt, verwacht dan geen blij- venden dank. Hoe nijpender de nood was waaruit u uw evenmensch redde, te heviger is de oogenblikkelijke jubel. Maar let op: al heel gauw komen de betweters. Wat u gedaan hebt was eigenlijk niet zoo erg veel bijzonders. Het staat zelfs nog te bezien oi u wel goed deed en oi het bereikte in evenredigheid staat met hetgeen ge moest prijs geven om te redden wat te redden viel. Dit was onjuist van u en dat was onjuist van u! En na lut tele dagen krimpt de beteekenis van hetgeen ge deed in.... Zal er nog wel iets goeds van over blijven straks? Reken daarom nooit op den dank en de waardeering der menschen doch doe wat ge voor uw geweten nuttig en noodig oordeelt. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 1 Oct, Mary, ms„ Rotterdam (voor Zaandam); Valborg, s., Skellef- tea. 2 Oct., Bramora, tank, Londen; Socrates, m.s., Chili; Dalaro, s., Lulea (vor Velsen); Randfon- tein, s., Hamburg; Ransdorp, m.s., Antwerpen; Starling, s., Londen; Amstelland, s., Hamburg; Komiles, m.s., Leningrad (voor Velsen); Pur- fina, tank, Duinkerken; Melissa, m.s., Hamburg (voor Zaandam); Vechtstroom, s., Huil; Zeester, m.s., Laira. 3 Oct., Ek, s., Oslo Theano, s., Fowey; Rhein. s., Hamburg; Henca, m.s., Teignmouth; Indus, sleepb., Dublin met den baggermolen Europa op sleeptouw; Vliestroom, s„ Leith; Ankara, s„ Calamata. Vertrokken 1 Oct. Otterhound, s., Swansea; Wilbo, m.s., Londen; Flandria, s., Gothenburg; Elzina, m.s., Rotterdam. 2 Oct., Ariadne, s., Lissaban; Bastant, s., Oslo; Enyg, s., Odda. Aangekomen 3 Oct., Hebe, s„ Kopenhagen. Vertrokken 3 Oct., Indus, sleepboot, Maassluis. Aangekomen 3 Oct., Odyseus, s.. Danzig. Vertrokken 3 Oct., Bramora, tank, Donges; Aenos, s„ Sunderland. AMSTERDAM, aangekomen 2 Oct., Valborg, Skelleftea, hout, Houthaven, Sydzes As Co; Bra mora, Londen, benzine, Petroleumhaven, Wagen borg; Socrates, Chili, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail; Randfontein, Hamburg, ledig, Amst. Dok, Holl. Afr. Lijn; Ransdorp, Antwerpen, zwa velzuur, Nieuwendammerkade, Ketjen Sc Co.; Starling, Londen, stukgoed, Handelskade, Gen. Steam. Transp. Comp.; Amstelland, Hamburg, stukgoed. Handelskade, Kon. Holl. Lloyd; Pur- fina, Duinkerken, gasolie, Petroleumhaven, Ruys Sc Co. 3 Oct., Vechtstroom. Huil, stukgoed, Handels kade, Holl. Stoomb. Mij; Zeester. Laira, klei, Rietlanden, idem; Henca, Teignmouth, klei, Rietlanden, idem; Theano, Fowey, stukgoed en klei, Rietlanden, Holl. Stoomb. Mij; Rhein, Ham burg, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es Sc Van Ommeren; Vliestroom, Leith, stukgoed, Handels kade, Holl. Stoomboot Mij; Pax I, Meppel, uit klaren, Steiger H. A. L., Wagenborg; Ankara, Calamata, krenten, Jav'akade, Van Nievelt, Gou- driaan Sc Co. Aangekomen 3 Oct., Europa, baggermolen, Du blin, repareeren, Ned. Dek; Hebe, Kopenhagen, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor; ■Odysseus, Danzig, stukgoed, Levantkade, idem; Radmanso, IJmuiden, ledig, Rietlanden, Haven bedrijf De Rietlanden; Ek, Oslo. laatst Velsen, stukgoed, Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor; Klaziena, Neuwied, bunkeren, Steiger H. A. L., Wagenborg. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. HEBE. 3 Oct., van Kopenhagen te Amst. PLUTO, 3 Oct. van Amst. te Kopenhagen. AURORA, 3 Oot. van Lisabor. te Villa Real PLATO, 28 Sept. van Curasao n. Maracaibo. CALYPSO, 30 Sept. van Curasao n. Maracaibo. STRABO, arr. 28 Sept. te Curasao. ATLAS, arr. 28 Sept. te Curasao. DOURO, 27 Sept. vail Curasao naar O.-Kust Centr. Amerika. ODYSSEUS, 3 Oct. van Danzig te Amst. IRIS, 3 Oct. van Amsterdam te Gdynia. VENUS, Middl. Zee naar Amst., van 3 Oct. 3 uur n.m. 120 mijlen N. O. van Ouesant. AURORA, 3 Oct. van Villa Real naar Genua. AGAMEMNON, 2 Oct., van Alexandrië te Izmir. ASTREA, 30 Sept van New York naar Port au Prince. AURORA, 1 Oct. van Lisabon naai Portimao BENNEKOM, 28 Sept. van Curasao n. Aruba BERENICE, 1 Oct. n.m. 1 uur van Amst. te Hamburg. BOSKOOP, thuisreis, 2 Oct. te Antwerpen. BREDA, 3 Oct. v.m. 7 uur van Hamburg te Antwerpen. CERES, 30 Sept. van Paermo naar Amsterdam. COSTA RICA, 30 Sept. van Cristobal naar Carthagena. CRYNSSEN, uitreis, passeerde 2 Oct. Oues- sant. EUTERPE, 2 Oct. van La Pallice naar Amst. FAUNA, naar Rotterdam, passeerde 2 Oct. v.m. 7 uur 15 Ouessant. HELDER, 1 Oct. n.m. 4 uur van Amst. te Hamburg. IRENE, 1 Oct. van Aarhuus naar Amsterdam. IRIS, Amsterdam naar Danzig, passeerde 1 Oct. Holtenau NEREUS, 2 Oct. van Bilbao te Oporto. ODYSSEUS, naar Amsterdam, paseerde 2 Oct. Brunsbuttel. ORION, 1 Oct. van Porto Vecchio naar Napels. ORPHEUS, 2 Oct., van Amst. te Stettin. PLUTO, Amsterdam naar Kopenhagen, pass. 2 Oc. n.m. 5 uur Holtenau. PYGMALION, 1 Oct. van Bari naar Amst. SATURNUS, 1 Oct. van Thessaloniki te Istan- boul. THESEUS, naar Amsterdam, pass. 3 Oct. v.m. 7 uur Brunsbuttel. TITUS, 2 Oct. n.m. 5 uur 45 van Amst. te Ham- burg. TRITON, 1 Oct. van Algiers n. Thessaloniki. VENUS, naar Amsterdam, was 2 Oct. 12 - uur des middags 80 mijlen Z.W. van Ouessant. VESTA, 1 Oct. van Malta te Piraeus. POSEIDON, Rotterdam naar Gibraltar, pas. 2 Oct. Dungeness. STELA, Rotterdam naar Gibraltar, pass. 2 Oct. Dungeness. MEROPE, Rotterdam naar Ceuta, pass. 2 Oct Dungeness. ORESTES, uitreis, pass. 1 Oct. Ouessant. ARIADNE, Amst. naar Lisabon, 2 Oct. van IJmuiden. SOCRATES, 2 Oct. van Chili te Amst. COTTICA, thuisreis, 30 Sept. var? Madeira. VER. NED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN RANDFONTEIN, 2 Oct. Van Hamburg te Am- sterdam. MELISKERK, 2 Oct. van Antwerpen te Rot terdam. t BLOEMFONTEIN, 2 Oct. van Antwerpen te Rotterdam. HEEMSKERK, 1 Oct. n.m. 1 uur van Marseille naar Port Said. JAGERSFONTEIN, uitreis, pass. 2 Oct. Beve- zier. MIJ. NEDERLAND TARAKAN, thuisreis, 2 Oct. van Sabang. MOENA, 1 Oct. van Batavia naar Amst. POELAU TELLO, uitreis, 2 Oct. van Antwerpen POELAU LAUT, thuisreis, 2 Oct. van Port Soudan. JOHAN DE WITT, thuisreis, 2 Oct. van Genua, SALAWATI, thuisreis, pass. 2 Oct. Istanboul. TARAKAN, thuisreis, 1 Oct. te Belawan. POELAU ROEBIAH, thuisreis, pass. 2 Oct. Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN STATENDAM, Rotterdam naar New York pass 2 Oct. Lizard. MAASDAM, 2 Oct. van Baltimore te Norfolk. SPAARNDAM, I Oct. van New Orleans naar Rotterdam. VEENDAM, I Oct. van New York naar Rotter- DAMSTERDIJK, Rotterdam naar Pacific Kust, paseerde 2 Oct. Prawlepoint. EDAM, 1 Oct. van Rotterdam te New York. BURGERDIJK, uitreis, 2 Oct. van Antwerpen. NIEUW AMSTERDAM, New York naar Rotter dam, 3 Oct. van Plymouth. ROTT. LLOYD KOTA TJANDI, thuisreis, 1 Oct. van Padang. KOTA AGOENG, uitreis, pass. 2 Oct, Ouessant. KOTA RADJA, uitreis, 2 Oct. van Suez. GAROET uitreis, 2 Oct. van Suez. BUT AR, 'uitreis, 2 Oct. n.m. 7 uur Lands End. SOEKABOEMI, thuisreis, pass. 1 Oct. Kaap del Armi.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2