Moutfabriek ingestort Ontploffing te Rotterdam KNAP JIJ 'T MAAR OP, I lEEVES! ZONDERLINGE BLIKSEM INSLAG OPKOMST EN INLIJVING DIENSTPLICHTIGEN Kerkelijk leven Mgr. B. J. J. Visser DINSDAG 4 OCTOBER 1938 Het nieuwe gebouw te Swalmen, waar het ongeval gebeurde, bestreek een oppervlakte van 50 bij 30 meter De Apostolisch Prefect van Poer- wokerto herdenkt zijn zil veren prof essie feest PLECHTIGE INSTALLATIE VAN MGR. J. KUSTERS Burgemeester baron Een drietal meisjes werd gewond, van wie één ernstig Een arbeider gedood Slachtoffer overleden ONGEHOORZAAMHEID IN MILITAIREN DIENST Uitspraken van het Hoog Militair Gerechtshof Hemelvuur richtte in landbouwers woning te Heer-Hugowaard enorme schade aan 10 October op plaats en tijd als vastgesteld op 4 October Burgemeesters Van Wijnbergen In zijn nieuwe gemeente Wassenaar geïnstalleerd Oorzaak nog onbekend NA DE SPANNENDE DAGEN Grensbeveiligingstroepen keeren terug VERDUISTERINGSPROEF IN DE BOLLENSTREEK Hedenavond tusschen 910 uur NIEUW RAADHUIS TE SLEEN GEOPEND K. L.M.-vervoer sloeg alle records Tijdens de afgeloopen spannende weken Dr. H. H. JANSSEN Ambtsaanvaarding aan de R.K. Universiteit UIT DE STAATSCOURANT Landmacht Belastingen Posterijen Onderscheidingen boorzaamheid in vereeniging, gepleegd in de Hendrik-kazerne te Amersfoort, had veroor deeld onderscheidenlijk tot 8 en 4 maanden gevangenisstraf Het Hof veroordeelde K. even eens tot 8 maanden gevangenisstraf, doch ont sloeg dezen beklaagde uit den militairen dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen, terwijl S. werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Ten slotte heeft het Hof het vonnis van den Krijgsraad bevestigd, waarbij de gewoon dienst plichtig soldaat van het 21e regiment infan terie D. R. wegens opzettelijke ongehoorzaamr heid en bedreiging van een meerdere, eveneens in de Hendrik-kazerne te Amersfoort gepleegd, was veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf. Hieronder volgt een vergelijking van de be zettingspercentages op de verschillende Euro- peesche lijnen in de week van 1824 Septem ber. Men mag aannemen, dat deze cijfers voor de week van 25 September1 October nog 1 tot 2 pet. hooger zullen zijn. De Londenlijn vertoonde in de genoemde week een bezetting van 55,2 pet. (vorig jaar 48,2 pet.), Parijs 62,7 pet. (v.j. 43,1 pet.), Berlijn 72,3 pet. (v.j. 52,2 pet.), Scandinavië 59,4 pet. (v.j. 39,9 pet.), Hamburg 51 pet. (v.j. 38,7 pet.), Rome 56,6 pet. (v.j. 45,1 pet.), Liverpool 46 pet. (v.j. 16,9 pet.), Boedapest 56,9 pet. (v.j. 30,3 pet.); het gedeelte Rotterdam-Praag van deze lijn was voor de volle 100 pet. bezet! Vele malen moest de K.L.M. het vlaggeschip, de Fokker F 36 met 32 zitplaatsen inzetten, om aan de groote vraag te kunnen voldoen; voorts werden talrijke extra-vluchten op de lijn Rot terdam-Praag uitgevoerd. Ook het vrachtvervoer heeft onder den druk der internationale spanning een groote hoogte bereikt. Zoo werd in genoemde week 72.000 K.G. vracht vervoerd, tegen 46.275 K.G. in de zelfde week van vorig jaar. De plechtige installatie van mgr. J. Kusters M.S.F., als Apostolisch Prefect van Midden- en Oost-Borneo, is vastgesteld op 12 October. De plechtigheid zal geschieden ln de residen tie van den nieuw-benoemde, te Banajermasin. Maandagmiddag omstreeks twee uur is een ïnstortingsongeluk geweest in de mouterij der firma J. Hen- drickx-Crijns, waarbij twee personen kwetsuren hebben opgeloopen, van wie één vrij ernstig. De moutfabriek bestaat uit twee gedeelten, een oud en een nieuw. In dit laatste deel, dat drie jaar geleden gebouwd werd en een oppervlakte bestrijkt van 50 bij 30 meter, is het ongeluk gebeurd. Twee arbeiders waren hier bezig met het ..omzetten" van gerst. Eén van hen bevond zich op de bovenste etage van het uit vier yerdiepingen bestaande gebouw. Even voor de instorting -voelde hij den grond lichtelijk tril- ien. Hij schonk hier weinig aandacht aan. Op een gegeven oogenblik evenwel hoorde de man een hevig gekraak en tegelijkertijd zakte de 8rond onder hem weg-. Gelukkig bezat hij nog de tegenwoordigheid van geest, zich aan een balk vast te grijpen, welke slechts langzaam doorzakte. Hierdoor bereikte de man zonder doemenswaardig letsel den beganen grond. Hij Was echter met het hoofd in aanraking geko men met een ijzeren balk, waardoor een lichte Wonde aan het hoofd ontstond, welke van wei die beteekenis was. De tweede arbeider, die zich op het gelijk- yioersche gedeelte bevond, werd onder het val- lpnde hout en ijzer bedolven. Op zijn hulp- Beroep en het lawaai, waarmede de instor- tir>g gepaard ging, schoten de arbeiders uit het Cl><ie fabrieksgedeelte onmiddellijk te hulp. Men nam dadelijk een aanvang met het Reddingswerk, waaraan ook deelnamen eeniga 'hwoners van Swalmen, de rijks- en gemeente politie en de burgemeester van Swalmen, dien 'den spoedig na het ongeluk gewaarschuwd had. Dit ging evenwel met groote moeilijkheden Eepaard, aangezien men een ijzeren balk en 'wee houten dwarsbalken electrisch moest door- 2;iSen om het slachtoffer te bereiken. Met dit karwei was meer dan twee uur gemoeid. In middels had het slachtoffer kans gezien zich z°odanig los te werken, dat zijn lichaam vrij kwam. De man bleek een bekkenfractuur te heb ben opgeloopen, terwijl zijn rechterbeen bijna geheel verbrijzeld was. Verder had hij een bloedende wonde aan het hoofd. Het slachtoffer werd naar het St. Lauren- tiusziekenhuis te Roermond overgebracht. Omtrent de oorzaak van de instorting tast men in het duister. Op den zolder van het .'-uwe gedeelte lag een hoeveelheid gerst van 80.000 kg. opgeslagen. Het parket uit Roermond *Wam eenigen tijd na het ongeluk ter plaatse Mn een onderzoek in te stellen. Later werd gemeld: Het slachtoffer, dat onder de puinhoopen was bedolven en ernstige verwondingen had bekomen, de 32-jarige H. Geerlings, is Maandagavond acht uur in het St. Lauren- tiusziekenhuis te Roermond overleden. Nader is gebleken, dat de arbeider, die zien °P de bovenste verdieping bevond op het mo ment, dat het ongeluk gebeurde, P. Walenberg m het geheel geen verwondingen heeft opge lopen. De verwoesting ter plaatse ls zeer groot "et ijzer, beton, steen en hout ligt hoog opge stapeld door elkander. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den gewoon bienstplichtig soldaat J. J. V. van het korps motordienst, dien de Krijgsraad te 's-Hertogen- bosch wegens opzettelijke ongehoorzaamheid (principieele dienstweigering) had veroordeeld 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der Voorloopige hechtenis en ontslag uit den mi- htairen dienst. De auditeur-militair had van mt vonnis geappelleerd. Het Hof heeft, con form den eisch van den advocaat-fiskaal, dit vonnis bevestigd. Voorts heeft het Hof uitspraak gedaan in de zaak tegen de gewoon dienstplichtige soldaten van het 21e regiment infanterie P. K. en S. S., "he de Krijgsraad wegens opzettelijke onge- De bliksem heeft Maandagochtend vijf uur op zeldzaam vreemde wijze huisgehouden in de woning van den landbouwer K. Hooyveld aan den Veenhuizermiddenweg te Heer-Hugowaard. Tijdens een kort onweer sloeg het hemel vuur in de woning en richtte een enorme ravage aan. In het dak werd een gat gesla gen van ongeveer tien vierkante meter en op hetzelfde oogenblik werden alle pannen weggeslagen en tot vijftig meter in den om trek verspreid. De bliksem veroorzaakte ver volgens een ruïne in alle kamers: geen raam bleef heel, geen meubelstuk bleef op zijn plaats. De regeeringspersdienst meldt, dat de op komst ter inlijving van hen, die bestemd wa ren, 4 October 1938 te worden ingelijfd en de opkomst van hen, die als gevolg van verleend uitstel, enz., wel zijn ingelijfd, doch 4 October 1938 de eerste oefening moesten beginnen thans 10 October 1938 moet geschieden. Dit geldt ook voor hen, die bestemd waren 4 October 1938 op te komen voor opleiding tot reserve-officier. Heden viert Mgr. B. J. J. Visser, Apostolisch prefect van Poerwokerto (Midden Java) zijn zilveren professiefe est. Mgr. Visser werd 30 Maart 1888 te Arnhem geboren. Na het behalen van het Mulo-diplo ma ging hij op kantoor, eerst te Arnhem bij Jansen's expeditiebedrijf, later bij de groote D. R U.-fabrieken van Diepenbroch en Reyers te Ulft. Tot' zijn 24ste jaar was Mgr. Visser „kantoór- bediende". Reeds in zijn jeugd leefde; hoewel zeer vaag, in hem de idee: priester-worden. Den dringen den roep zijner werkelijke priesterroeping zou hij zich eerst laat bewust worden. Van hei oogenblik af, dat zijn jongere broer Wim op 12-jarigen leeftijd, terwijl hij op studie was bij de Missionarissen van het H. Hart te Til burg, overleed, werd het roepingsbewustzijn bij den thans jubileerenden prefect sterker, tot hij eindelijk op 24-jarigen leeftijd aan die in wendige stem gehoor gaf en student in Tilburg werd. Zijn vele zelfstudies op velerlei gebied kwa men hem hier goed te stade. De voorbereiden de studies werden in vlot tempo gemaakt en reeds zeer spoedig ging frater Visser in no viciaat, gedurende welken tijd hij zijn pries terstudie afmaakte. Op het scholasticaat was de frater vanzelf sprekend altijd verreweg de oudste, dus „de deken"! 4 October 1913 geprofest, volgde 23 Maart 1919, een week voor zijn 31sten verjaardag, de bekroning: de H. Priesterwijding. Kort daarna werd pater Visser benoemd tot minister-provinciales (secretaris van de missie relaties) aan het Moederhuis te Tilburg. Dit is hij gebleven tot 1927. Daarna werd hij uitgezonden, belast met de taak een geheel nieuwe missie op Java te be ginnen. In Januari van het jaar 1932 werd de toen reeds heerlijk bloeiende missie een apos tolische prefectuur. Eenige maanden later, in Mei, werd Mgr. Visser tot Apostolisch Prefect benoemd. Kon. N.I. leger F. N. Wensel en H. E. Dieu- aonné, met bepaling, dat het versiersel der orde zal zijn met de zwaarden. Toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau in goud aan den onder-luhu- nant der infanterie van het Kon. N.I. leger M. J. Kuen; in zilver aan den sergeant der infanterie van het Kon. N. I. leger M. B. Haulussy en den sergeant 2e klasse dei infanterie van het Kon. N. I. leger L. A. de Costa; in brons aan de infanteristen le klasse van het Kon. N. I. leger J. Tamaela, Djojosoe- parto en J. Pattinama; met bepaling, dat het versiersel der orde zal worden uitgereikt me» de zwaarden. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau Zuster Clothilde (L. van den Zanden), werkzaam bij het krankzinnigengesticht „Rust oord Groot Kwartier" in Curacao. Verleend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud, aan A. Vee- nendakl, oudsten klerk op een notariskantoor te Hilversum; in zilver aan Vnejuffrouw J. L. van Aken, voorzitster van de Zondagsschool te WaardenburgA. Hopstaken, in dienst van Ce N. V. A. van den Biggelaar en Co., te Roosen daal, gemeente Roosendaal en Nispen; J. C. Teulings, chef en bedrijfsleider bij de N. V. La Paz Sigarenfabrieken, te 's-Hertogenbosch en aan F. w. H. Verhoeff Sr., wonende te Nieu- wer-Amstel, chef van de bibliografische afdee- Iing- van het „Centraal Boekhuis", gevestigd te Amsterdam. Met 1 November is benoemd tot burgemees ter der gemeente Lekkerkerk: mr. G. C. van der Willigen. De nieuwe burgemeester van Lekkerkerk, mr. G. C. van der Willigen, is 24 Juni 1907 in Zuid laren geboren. Hij is thans ambtenaar bij het departement van Binnenlandsche Zaken. Met 15 October is benoemd tot burgemeester der gemeente Aarle-Rixtel: O. M. Haffmans. De nieuwe burgemeester van Aarle-Rixtel, de heer O. M. Haffmans, werd 27 Septembei 1897 te Helder geboren. Hij is thans volontair ter gemeente-secretarie van Heithuizen. Maandagmiddag is de nieuwe burgemeester van Wassenaar, mr. dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, feestelijk in zijn nieuwe ge meente ingehaald. Omstreeks kwart over een kwamen de heer en mevrouw Van Wijnbergen per auto aan de grens der gemeente. Hier begroetten hen pas toor C. Tholenaar, ds. W. A. B. ten Kate, en de heeren H. Brouwer, hoofdcommies ter ge meente-secretaris en W. M. Walpoott, commis saris van politie. Nadat een dochtertje van ds. Ten Kate aan baronesse Van Wijnbergen bloemen had aan geboden, werd de rit voortgezet naar huize Den Deyl, waar verschillende vertegenwoordi gers van plaatselijke vereenigingen en andere ingezetenen van Wassenaar den nieuwen bur gemeester en mevrouw Van Wijnbergen af wachtten. Ook waren hier eenige familieleden en vrienden van het burgemeesterlijke paar. o.a. de vader van den burgemeester, mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, en de schoonva der, jhr. mr. Michiels van Kessenich, lid van de Eerste Kamer. In den tuin van huize Den Deyl heeft ds. Ten Kate namens de geheele bevolking vap Wassenaar den burgemeester welkom gehee-- ten en geluk gewenscht met zijn benoeming in „het schoonste dorp van deze provincie". Spreker eindigde met een driewerf hoera op den nieuwen burgemeester, waarmede alle aan wezigen van harte -instemden. In zijn dankwoord zeide baron Van Wijn bergen, dat hij met groote vreugde en toewij ding en groot vertrouwen op God hier gaat be ginnen. Hij uitte zijn blijdschap, dat weer een blauwe politieke hemel ons overwelft, en eindigde met een driewerf hoera op Haar, die een eenheid vormt voor ons allen. Geestdriftig stemden allen met dezen groef in. Hierna vormde zich een optocht van ver eenigingen, leden van het comité van ontvangst en andere vooraanstaande ingezetenen. Vóór het rijtuig, waarin de nieuwe burgemeester ec baronesse Van Wijnbergen waren gezeten, re den eenige leden van de landelijke rijvereenl- ging „Koningin Emma". Ook het plaatselijke muziekcorps Excelsior, dat na het dankwoord van den burgemeester het Wilhelmus had ge speeld, liep in den stoet mede. De rondrit van den nieuwen burgemeester voerde door het zgn. Oostdorp en het centrum van de gemeente. Vele ingezetenen juichten den heer en mevrouw Van Wijnbergen tijdens dezen rit toe. Omstreeks kwart over drie bereikte de stoet het gemeentehuis „De Pauw". Op het bor des begroette de heer D. Th. Ruys, waarnemend burgemeester, baron Van Wijnbergen. Een doch tertje van den gemeente-secretaris, den heer Loggers, bood baronesse Van Wijnbergen bloe men aan. Nadat in een zijvertrek de leden van den raad aan den heer en mevrouw Van Wijn bergen waren voorgesteld, defileerden allen, die in den optocht door het dorp hadden meegeloo- pen of meegereden, voor het burgemeesterlijk paar. Daarna heeft de heer Ruys den nieuwen bur gemeester in een bijzondere openbare raadszit ting geïnstalleerd. Tot de aanwezigen behoorden vele vooraan staande ingezetenen van Wassenaar, onder wie jhr. mr. De Beaufort, secretaris van den Raad van State, Ph. graaf van Zuylen van Nijevelt, kamerheer van H. M. de Koningin, jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer, oud-gezant, en familieleden van baron en baronesse Van Wijnbergen. Ook waren er verschillende burgemeesters van omliggende ge meenten en de wethouders van Lisse, van welke gemeente mr. Van Wijnbergen burgemeester is geweest. In zijn toespraak tot de installatie van het nieuwe hoofd der gemeente begon de heer Ruys met zijn vreugde uit te spreken, dat de wereld vrede is gered. Den nieuwen burgemeester wacht geen makkelijke taak, aldus spr., die den vo- rigen burgemeester, den heer Wiegman, warme woorden van hulde bracht. Maar de roep, die van den heer Van Wijnbergen uitgaat, doet den raad en het dagelijksch bestuur vol vertrouwen den nieuwen burgemeester begroeten. Spr. hoop te, dat het den nieuwen burgemeester zal ge lukken, het bijzondere karakter van deze ge meente gevormd door het natuurschoon te hand haven. Nadat de heer Ruys den burgemeester de ambtsketen had omgehangen, hield de heer Van Wijnbergen een korte rede, waarin hij de Ko ningin in de eerste plaats voor deze benoeming dank bracht. Spr. deed een beroep op aller samenwerking, opdat de zaken dezer gemeente in eendracht behandeld kunnen worden. Hij verzekerde den raad, dat het hem een voorrecht zou zijn, daar toe de gewenschte objectiviteit te betrachten. Na hulde te hebben gebracht aan zijn voor ganger, richtte spr. enkele woorden tot de wet houders, den gemeente-secretaris en het overige ambtenarencorps. Met een beroep op Gods bij stand voor de rustige vervulling van zijn taak, verklaarde baron Van Wijnbergen het voorzit terschap van den raad gaarne te aanvaarden. Hierop sloot de nieuwe voorzitter deze ver gadering, waarna velen baron en baronesse Van Wijnbergen him gelukwenschen kwamen aan bieden. Maandagmiddag omstreeks kwart voor vier werden de voorbijgangers op de Schiekade O. Z. te Rotterdam opgeschrikt door een hevigen knal, welke werd veroorzaakt door een ontploffing in pand 1 72, waar gelijk vloers is gevestigd de N.V. Eerste Nederlandsche Snarenlabriek van den heer Jacq. W. Hakkert. Ofschoon de politie tot nog toe in het duister tast omtrent de oorzaak, schijnt men te moe ten aannemen, dat een of twee meisjes van het uit acht personen bestaande personeel van de fabriek zich met een mandflesch ben zine in den kelder ophielden. Toen alom hulp vaardigen toeschoten, bleek dat drie meisjes min of meer ernstig met brandwonden over dekt waren. De 15-jarige mej. G. Busse rende, hevig geschrokken, het huis uit en sprong luid gillend in de Schie. Met vereende krachten bracht men het meisje op het droge. Het bleek brandwonden aan armen en gelaat te hebben opgeloopen, evenals de 17-jarige mej. F. van Rooyen. Beide meisjes werden met een wagen van den met drie auto's uitgerukten G. G. D. naar het ziekenhuis aan den F-ergweg over gebracht. Het derde slachtoffer, de 26-jarige mej. A. Kros, was er ernstiger aan toe. Haar geheele lichaam was overdekt met brand wonden. Zij werd in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen De ravage, die in het oorspronkelijk als heejenhuis gebouwde pand werd aangericht, was aanzienlijk. Door de ontploffing ontstond brand in den kelder en op het middenalarm rukten vele slangenwagens uit, terwijl de mo tor-reserve-wagen onder leiding van den heer Keizer goede diensten bewees. Het brandje werd met twee stralen op de wateiphding ge- bluscht onder leiding van de hoofdlieden der brandweer Sillevold en Bakker. In de gang en in het portaal werd alles van de muren ge rukt, terwijl stukken uit het plafond naar be neden stortten. Van de voordeur werd het bo venlicht totaal uiteengerukt, terwijl een groote ruit aan de voorzijde in splinters vloog. Een zware ganglooper vatte vlam en moest op straat worden gebluscht. Var. een waranda werd een groot deel vernield. Voorts stortte een keldermuur ten deele in, terwijl enkele andere muren ontzet werden. De niet gewonde, maar hevig geschrokken meisjes van het per soneel werden bij buren ondergebracht. De bouwpolitie stelt een onderzoek in. Heden zullen de troepen, die onder de wa penen zijn geroepen ter versterking van de grensbeveiliging, naar de mobilisatie-centra te- rugkeeren, waar een feestelijke intocht zal zijn en voor de militaire en burgerlijke autoriteiten zal worden gedefileerd. De territoriale bevelhebbers, die in hun ge- zagsgebied met de grensbeveiling zijn gelast, zul len het défilé in verschillende plaatsen afnemen. De chef van den generalen staf, onder wiens bevel de geheele grens- en kustbeveiliging en de luchtverdediging zijn gesteld, zal te Maas tricht het défilé bijwonen. Donderdag 6 October zal op overeenkomstige wijze de terugkeer van de grensbataljons in hun garnizoenen geschieden. Heden-, Dinsdagavond, tusschen negen en tien uur zal te Hillegom, Lisse en Sassenheim een verduisteringsoefening worden gehouden. In verband hiejmede wordt automobilisten aangeraden gebruik te maken van den Rijks weg. De automobilisten, die zich door Hillegom, Lisse of Sassenheim moeten begeven, dienen er voor te zorgen, «dat hun lichten op de gebrui kelijke wijze zijn afgeschermd. Maandagmiddag heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, het nieuwe ge meentehuis van Sleen officieel geopend. Het echtpaar Hooyveld was door den har den slag wakker geworden en voelde plot seling een hevigen luchtdruk. Het ledikant werd uiteengereten. Man en vrouw lagen te midden van glasscherven, die in het bed terecht gekomen waren. Boven sliepen vier kinderen, drie meisjes van resp. zeven, zes vier jaar en een jongen van vijf jaar. Geen van hen was gewond, hoewel de ledikanten waren versplinterd en een zware dakspant boven hun hoofden was omgebogen. Nadat een begin van brand met een emmer water was gebluscht, konden de bewoners een onderzoek in het huis instellen. In de keuken waren de emmers als blik in elkaar gedrukt Sommige kozijnen waren niet meer te vinden. Deuren op de verdiepingen waren in duizend stukjes versplinterd. Alleen de klok en een por tret waren onbeschadigd gebleven. Ook de half- steensmuur, waarmede de woning was opgetrok ken, bleek intact gebleven te zijn. De internationale spanning der laatste weken heeft zich in de vervoercijfers van de K.L.M. op ongekend duidelijke wijze weerspiegeld. Het passagiersvervoer en de plaatsbezetting der K.L.M.-vliegtuigen geven cijfers te zien, welke alle in de geschiedenis der maatschappij bestaande records gebro ken hebben. Het waren voornamelijk belangrijke zakenlie den, die op de meest intensieve wijze van het Europeesche net der K.L.M. gebruik maakten. Zaken, welke geen uitstel gedoogden, verplaat singen en opheffingen van bestaande filialen, leveringscontracten welke op korten termijn hun beslag moesten krijgen, waren meestal de re denen waarom de zakenwereld gebruik maakte van het luchtverkeer, dat in dezen tijd van snel wisselende internationale aspecten de ge legenheid bood om binnen enkele uren per soonlijk in te grijpen, waar dit noodig was. Hoeveel kapitaal is er door snel, persoonlijk op treden van den belanghebbende niet voor een dreigende vernietiging behoed? Duizenden zul len dankbaar zijn, dat zij van het luchtverkeer gebruik konden maken, dat in de afgeloopen weken wel zeer duidelijk bewezen heeft een onmisbare plaats in de economische wereld structuur in te nemen. Alléén in de week van 18 tot 25 September vervoerde de K.L.M. op het Europeesche luchtnet (zonder binnenland) 3338 passa giers, tegenover 2442 in dezelfde week van het vorig jaar. En de thans afgeloopen week de meest spannende in het afgeloopen tijdvak zal zelfs naar schatting een cij fer van meer dan 3500 passagiers te zien geven, d.w.z. gemiddeld 500 internationale reizigers per dag! In verband hiermede vertoonden de cij fers der plaatsbezetting van de vliegtuigen een ongekende hoogte; in vier weken tijds liep het gemiddelde bezettingspercentage op het Europeesche luchtnet van 44 pet. tot 59,2 pet. omhoog. In alle jaren, waarin de K.L.M. haar Europeesch luchtnet exploiteert, is nog nimmer tevoren een dergelijk percentage bereikt! Zelfs niet in de beste zomerweek. En dit cijfer spreekt te meer, waar anders om dezen tijd de herfstkentering in het luchtverkeer optreedt. 10 October moet de opkomst geschieden, op plaats en uur, zooals voor 4 October was be paald, ook al wordt geen nieuwe oproeping ont vangen. Degenen, die voor vrij vervoer naar de plaats van opkomst een vervoerbewijs noodig hebber, en niet in het bezit zjjn van een bewijs, geldig voor 10 October, kunnen zoodanig be wijs aanvragen ter gemeente-secretarie van hun woonplaats, bureau voor militaire zaken. Ten aanzien van de herhalingsoefeningen van de dienstplichtigen, voor wie het opko men voor deze oefeningen in verband met de buitengewone omstandigheden werd uit gesteld, is nog geen beslissing genomen. Maandag heeft dr. H. H. Janssen het ambt van lector in de Grieksche en Latijnsche taal kunde aan de R. K. Universiteit aanvaard met een openbare les over het onderwerp „Emanati- sche opmerkingen over het oud-christelijk Latijn". Onder de vele belangstellenden bevonden zich de Senaat der R. K. Universiteit, de hoog leeraren, de Senaat van „Carolus Magnus", ver tegenwoordigers van universiteitsvereenigingen. Met ingang van 1 October zijn benoemd en aangesteld bij het wapen der genie, tot com mandant van de brigade genietroepen, de kolo nel P. W. Scharroo, commandant van het regi ment genietroepen, zulks onder eervolle onthef fing uit zijn tegenwoordige betrekking; tot commandant, onderscheidenlijk van het le re giment genietroepen, het 2e regiment genietroe pen en het derde regiment genietroepen, dg luitenant-kolonels D. van den Berg, J. N. Schreuder en W. H. Schukking, respectievelijk commandant van het le, het 2e en het 3e batal jon van het regiment genietroepen. De ontvanger der directe belastingen enz. G. Beuningh is verplaatst van het kantoor der di recte belastingen te Groningen naar het kan toor dier middelen te Haarlem. Met 1 October is benoemd, tot inspecteur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie H. L. J. van Winkel, thans aangewezen als adjunct-inspec teur der P., T. en T. Benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw en mr. Y. J. H. van der Meu- len, directeur van de Rotterdamsche Bank- vereeniging te Amsterdam, wonende te Over- veen. Toegekend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver aan A. de Rooijonder-directeur van de muziekver- eeniging „De Unie", en directeur van het R. K. zangkoor te Fijnaart. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: de kapiteins der infanterie van net 55 Nadat de ontbijtboel was weggeruimd, vroeg ^eeves mij een oogenblikje te mogen spreken. Ofschoon het, door de narigheden der laatste Vjer en twintig uur, geen wonder zou geweest z|jn, als ijc het oorspronkelijke doel van Fred die's gezelschap uit het oog verloren had, was dit toch geenszins het geval. Ik moet eerlijk Verklaren, dat ik mij, toen de dagen voorbijgin gen, wel een beetje teleurgesteld voelde, wat "etreft Jeeves. Het plan was geweest, als u het zich herinnert, dat hij door frissche zeelucht etl degelijk, eenvoudig voedsel zijn scherpzin nigheid zou aanwakkeren, om in staat te zijn ®®n middel aan de hand te doen om Freddie eh Elisabeth weer tot elkaar te brengen. En wat was er gebeurd? De man had flinK 6e ge ten en flink geslapen, maar een stap nader °1 de oplossing van het vraagstuk had hij ons "iet gebracht. De eenige poging in die richting J?as nog door mij gedaan alleen en zonder "Ulp en niettegenstaande ik eerlijk beken, J*at het een fiasco was geweest, blijft het feit toch bestaan, dat ik voortvarendheid en onder nemingsgeest had getoond. Bijgevolg ontving ik hem eenigszins van uit de hoogte, toen hij binnenzweefde. Ietwat koel. Een beetje onder nul. „O, ja, Jeeves," zei ik, „je wenschte mij te spreken, niet?" „Ja, mijnheer." „Ga je gang maar, Jeeves," zei ik. „Dank u, mijnheer. Wat ik wenschte te zeg gen, mijnheer, is dit: ik ben gisteravond naar de bioscoop geweest." Ik trok mijn wenkbrauwen omhoog. De man verraste mij. Gezien den gespannen toestand in huis, had ik weinig zin naar zijn geklets over zijn privé-amusementen te luisteren. „Ik hoop, dat je je geamuseerd hebt," zei ik vrij onvriendelijk. „Ja, dank u, mijnheer, 't Was een prachtfilm, mijnheer, over het New Yorksche leven in alle mogelijke schakeeringen, mijnheer. Ik vond het zeer interessant, mijnheer." ,,'t Doet me plezier," zei ik. „Als je vandaag met je schopje en emmertje aan het strand komt, zullen wij tijd genoeg hebben om daar over te spreken. Ik heb tegenwoordig zoo wei nig gelegenheid om iets aardigs te hooren, dat het een ware tractatie voor mij zal zijn." Satyrisch, als u begrijpt wat ik bedoel. Sar castisch. Eigenlijk bijna bitter, als u het rijpe lijk overweegt. „De titel van de film was: „Teere handjes," mijnheer. En de vader en moeder van den hoofdpersoon, welke door Baby Bobby wérd uitgebeeld, waren van elkaar gescheiden, mijn heer." „Een naar geval," verklaarde ik. „Maar in hun hart hielden zij toch nog veel van elkaar, mijnheer." „Is het waar? Nu, dat doet mij veel pleizier, hoor!" „En zoo ging de tijd voorbij, mijnheer, tot er op zekeren dag „Jeeves," zei ik, terwijl ik hem strak en boos aankeek, „wat duivel kerel, waar klets je toch over. Denk je soms, dat ik, met det vervloekte kind op mijn dak, waardoor mijn huisvréde totaal gebroken is, nog iets hooren wil van „Neem mij niet kwalijk, mijnheer. Ik zou over die filmvertooning niet begonnen zijn, als ik er niet door op een idee gebracht was." „Een idee?" „Een idee, mijnheer, dat, naar mijn meening, blijken zal, de toekomstige huwelijksplannen van mijnheer Bullivant aanmerkelijk te begun stigen. Met dat doel, als u het zich herinnert, wenschte u immers, dat ik mij...." Ik werd verscheurd door wroeging. „Jeeves," zei ik, „ik heb je verongelijkt" „In het geheel niet, mijnheer." „Jawel, Jeeves, ik heb je wel degelijk veron gelijkt. Ik meende dat je alleen maar voor je plezier hier was en je van die aangelegenheid niets aantrok. Ik had toch beter moeten we ten. Vertel mij nu maar eens van je idee, Jee ves." Hij maakte bij wijze van „Dank u mijnheer" een buiging. Ik voor mij, neeg. En al vielen wij elkaar feitelijk niet om dén hals, toch wisten wij, dat alles weer botertje tot den bodem tusschen ons was. „Zooals ik zei, mijnheer, scheidden die ouders in die prachtfilm." „Zij scheidden," zei ik knikkend. „Ja, ja! En toen?" „Toen kwam er een dag, mijnheer, dat het kind hen weer bij elkaar bracht." „Hoe ging dat?" „Als ik het mij goed herinner, mijnheer, zei het jongetje: Houdt Pappie niet meer van Mammie?" „En toen?" „Toen schenen zij beiden vreeselijk ontroerd, mijnheer. Daarna kwam er een soort terugblik op hun vrijage, hun eersten huwelijkstijd en de komst van den baby.. Enfin, vreeselijk tranen wekkend, mijnheer, .vooral, zoover ik kon na gaan, onder de verloofde paartjes en sommige oudere dames. De film besloot met een benij denswaardige omhelzing, waarbij de telg name lijk in het gedrang kwam, mijnheer, terwijl het orgel in de verte speelde: Mijn Karei heeft mij verlaten." „Ga voort, Jeeves. Mijn belangstelling is v/oest. Ik geloof, dat ik je idee begin te snap pen. Je bedoelt zeker „Ik bedoel, mijnheer, dat met dit jonge heer tje als tusschenpersoon, het zeer goed mogelijk is, een soortgelijke ontknooping te bewerken ten opzichte van mijnheer Bullivant en juf frouw Vickers." „Zie je niet over het hoofd, Jeeves, dat dit kind in geenerlei graad van verwantschap staat tot juffrouw Vickers en mijnheer Bullivant?" „Zelfs met die rem, mijnheer, verbeeld ik mij dat het succes niet twijfelachtig kan zijn. Ik geloof, als het mogelijk is, mijnheer Bullivant en juffrouw Vickers een oogenblik in gezelschap van het kind samen te brengen en als het kind dan iets ontroerends kon zeggen „Ik volg je absoluut, Jeeves," riep in enthou siast. ,,'t Is grootsch! Ik zie het duidelijk voor mij. Wij zullen het programma hier in de ka mer eens uitvoeren. Zoo; kind in het midden. Meisje links, Fred die op de piano spelend. Neen, dat gaat niet. Hij kan niets dan de Rosary en dan nog maar met één vinger, dus die zachte melodie moet er uit. Maar de rest is goed. Kijk eens," zei ik. „Deze inktpot is juffrouw Vickers. Deze be ker met „Groeten uit Marvis Bay" er op is het kind. Deze inktlap is mijnheer Bullivant. Het tooneelstuk begint met een samenspraak tusschen mijnheer Bullivant en het kind, dat hij bij de hand het tooneel opleidt. Het kind zegt iets, laat ons zeggen: Houdt mooie dame van Pappie? actie, uitgestrekte handjes. Een oogenblik laten voortduren. Freddie loopt dwars over het tooneel en vat het meisje bij de hand. Actie: gesmoord snikken. Dan een groote toespraak: Ach Elisabeth, heeft dit elkaar-niet- begrijpen niet lang genoeg geduurd? Zie eens, een klein kind berispt ons! En zoo voort. Ik geef maar een ruwe schets. Freddie moet zijn rol goed leeren. En wij moe ten een goeden zin voor het kind uitdenken. ..Mooie dame houdt u van Pappie?" is niet be slissend genoeg. Wij moeten iets bedenken dat meer „Mag ik iets voorstellen, mijnheer....?" „Graag!" „Ik zou willen voorstellen: Geef Freddie een zoentje, 't Is kort, mijnheer, en gemakkelijk te onthouden; bovendien is de techniek niet moeilijk wanneer aan den uitroep van het kind gevolg gegeven wordt." ,,'t Is geniaal, Jeeves!" ,Dank u zeer, mijnheer." „Geef Freddie een zoentje! 't Is eenig! Maar te drommel, Jeeves. Hoe krijgen wij hen bij ei kaar? Zij blijft op een kilometer afstand van hem." ,,'t Is lastig, mijnheer." ,,'t Komt er niet op aan. Wij moeten de mise- en-scène voor buiten in orde maken. Als wij klaar zijn, kunnen wij haar wel ergens op 't strand lokken; doch Inmiddels moet het kind absoluut rolvast gemaakt worden." „Ja, mijnheer." „In orde dan. Eerste repetitie morgenochtend elf uur precies." Die lobbes van een Freddie verkeerde in zoo'n neerslachtige gemoedsstemming, dat ik besloot, hem niet omtrent ons plan in te lich ten, vóór het kind rolvast was. Hij was er de man niet naar, om eenige dagen met zoo iets rond te loopen. Dus concentreerden wij al onze energie op Tootles. Reeds dadelijk bij den aan vang van onze oefeningen zagen wij, dat de eenige manier, om Tootles iets te leeren. was, geregeld een flinken voorraad suikergoed bij de hand te hebben. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3