'A f O Hoe de Jansstraat-vereeniging verzilverde VOLLAERTS'. SCHOENENMAG. Haarlem, 4 Oct. KREYMBORG -J WAARBORG Gemeenschappelijke keuken owat /zoo// gekookt werd OVERSCHOENEN Kort en volledig DINSDAG 4 OCTOBER 1938 Ten tijde, dat de Belgische vluchte lingen ons land overstroomden, kreeg de Jansstraatvereeniging landelijke vermaardheid Ook de oprichter jubileert Belgische vluchtelingen De burgemeester met kaas De keuken en de vrede Vanwaar die wespen? Waarom een bewoner van de Spijkermanslaan verhuisde Causerie-avond Haarl. Scheids- rechtersvereeniging Geen schepen door de Ooster- singelgracht Indien U NU een paar koopi, heefi U er den geheelen winier genoi van. ANEGANG 12 TEL. 14370 Een prettig geluid DE STORM Gedeelte van een stalen steiger naar beneden gestort BOOMEN VIELEN IN DEN STORM Bloembollencultuur Groep iriskweekers opgericht Verduisteringsproeven te Haarlem HAARL. MOTET- EN MADRI- GAALVEREENIGING Een keurig verzorgd programma Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen R.K. VOLKSBOND Opening winterseizoen GEMEENTEZAKEN Credieten aan scholen Benoemingen Verkoop grond Het havenplan Mededeelingen GEMEENTERAAD A CONTANT PRIJZEN De Kleedingverkoop centrale SCHAGCHELSTRAAT 19 C AGENDA Bioscopen S October Bioscopen Programma Radio-Centrale Gevonden voorwerpen en dieren BURGERLIJKE STAND Al wie WAARBORG-KLEEDING kent is er bijster mee content SCHOENEN VAN SMIT STAD Op verschillende manieren kan men een Vereeniging oprichten. Maar de meest sim plistische is waarschijnlijk wel de wijze, Waarop vóór 25 jaar de Jansstraatvereeni ging tot stand kwam. Er zat niet zooveel muziek in de Jans- straat vóór 25 jaar. Als op nationale feest dagen de stad aardig versierd was, bleef de Jansstraat een kale streep met slechts hier en daar een vlaggetje. En in de dagen van de onafhankelijkheidsfeesten kwam een, der bewoners op het idee. dat de kale streep niet noodwendig een kale streep hoefde te blijven. En met die gedachte in zijn hoofd Wandelde hij naar twee andere Jansstraters, die zijn meening deelden. Dat was alles. Die bewoner was de bekende vereenigingsman Duyn en in zijn winkel op no. 16 werd ds ®erste vergadering gehouden. Het was een knusse en genoeglijke vergadering, maar met e®n prachtig resultaat en zoo zijn tot op heden 6lle vergaderingen van de vereeniging geweest. Het resultaat was, dat de Jansstraat met de Onafhankelijkheidsfeesten in 1913 voor den dag kwam met een versiering, die er in alle opzich- ten zijn mocht. Haar grootste reputatie kreeg zij echter in oorlogstijd door de voorbeeldige wijze, waarop zij een tachtigtal Belgische vluchte lingen huisvestte. Acht maanden lang heb ben in vier huizen aan de Jansstraat en in de bovenzaal van het Staatshofje, die wel willend door het bestuur was afgestaan, 18 ezinnen gewoond. En zij kregen een verzor ging, die respect afdwong. Hoe goed de Jansstraatvereeniging haar zaakje voor elkaar had, bleek wel bij 't be zoek van een in verband met het vluchte lingenvraagstuk door de regeering aange- stelden commissaris. „Hier is de stoot ge geven, die de oplossing brengt", heeft hij gezegd. „Hier blijft het gezinsleven in tact." En uit Gouda, Bergen op Zoom, Breda en •Arnhem kreeg de heer Duyn telefoontjes, om 66ns duidelijk uit te leggen, hoe hij een en ®hder georganiseerd had. De Jansstraatvereeniging, nauwelijks een laar oud, was toen reeds door het geheele land bekend. Zij heeft het onderhoud vt>or al die vluch telingen zelf bekostigd, hoewel er natuurlijk van klle kanten een groote medewerking was. Zoo kwam burgemeester Sambcrg iederen Woensdagmiddag op bezoek met een paar kazen of een kluit boter onder zijn arm, die dan onder de vluchtelingen werden verdeeld. Dan was er een slager, die op ge- Zette tijden groote manden met worst ca deau deed, een ander, die tien mud kolen beschikbaar stelde, tientallen, die voor de kleeren zorgden, enz. enz. >,En wat we hebben meegemaakt in die da- ken", verzuchtte de heer Duyn, die de geheele Geschiedenis uit zijn geheugen opdiepte, „we ^Uden hier morgenochtend nog zitten als ik ^kt allemaal vertelde." Het bleken veelal prettige dingen te zijn. Een 2'lveren bruiloft onder de vluchtelingen, die een ^eest werd zonder weerga, excursies naar het ?rans Hals-museum en andere bezienswaardig heden in deze omgeving en dan niet te verge- en „De Mechelsche nachtegaal." De Mechelsche nachtegaal was een 16-jarig Reisje, dat door den heer Duyn uit Baarle- Hassau was gehaald en een dochter was van ^n barbier van kardinaal Mercier, die in de "ansstraat een onderdak had gevonden. „Dat meisje zong wel zóó mooi", peinsde de heer Duyn. „Afijn, om kort te gaan: van Oc- eber 1914 tot Mei 1915 hadden wij hier die ®®lgische vluchtelingen en sommigen wilden |°en nog wel langer blijven en als het kon hee- kttiaal niet meer weg. Dat bewijst wel, dat zij ®et goed bij ons hadden." .En hij liet een gedicht zien, door een der ®elgen, na zijn terugkomst in het vaderland, aan den heer Duyn die door de vluchtelin gen „de vader der Belgen" werd genoemd hpgedragen, dat besluit met de volgende rege len; „Het goed wat 'ons deed: we zullen 't nooit vergeten En plechtig zweren w'u den onderstaanden eed: In alle ons gebeden In vreugde, wel of wee Gedenken w' al de leden van 't Jansstraatcomité." Een zwarte bladzijde in de geschiedenis iE échter die waarop het aardappelrelletje van 9l8 vermeld staat. Een groepje rebelled pleeg- e een aanslag op een comestibleszaak in de ahsstraat. Zij raakten slaags met de politie hoogte van de kerk. En een verdwaalde ko- ?el doodde een lid, dat juist zijn sleutel in de lisdeur stak. -P® laatste herinnering aan den oorlogstijd die aan een onuitgevoerd gebleven planj voor een gezamenlijke keuken. In samenwer king met de Janswegbewoners wilde de veree niging een centrale keuken voor de geheelé Jansstraat oprichten, hetgeen een groote be sparing van gas, water en electra zou opleveren. Doch juist toen voor de eerste maal dit appa raat met medewerking van het gemeentebestuur in werking zou treden, kwam de vrede. En toen was het niet meer noodig. Van de jaren, die na dezen bewogen tijd zon der schokken verliepen, memoreeren wij 1923: het tienjarig bestaan der vereeniging, dat op grootsche wijze in het gebouw der St. Joseph- gezellen gevierd werd. Ook de versiering ter gelegenheid van het zilveren regeeringsjubileum van H. M. de Koningin verdient vermelding. 1000 electrische lampjes zetten toen de Jans straat in een oranje licht. Op het einde van de twintiger jaren werd een aanvang gemaakt met groote verbete ringen. De Jansstraat werd geasfalteerd, er kwam een nieuwe brug over de nieuwe Gracht, de rioleering werd veranderd, kort om de straat werd herboren. En na een isolatie van een jaar werd die hergeboorte op grandioze wijze gevierd, in 1930. In restaurant Köllinger dronk het gemeente bestuur in vereeniging met de directeuren van alle takken van dienst en het bestuur der Jans straatvereeniging den eerewijn. En des avonds voerde men een revue op, door den heer Duyn in samenwerking met Jan Icas van Dijk ge schreven, die een overweldigend succes had. Buiten deze hoogtepunten uit de geschiede nis zijn er natuurlijk de jaarlijks terugkomende versieringen geweest op nationale feestdagen, de tallooze feestavonden, die een goeden naam hadden op dat gebied heeft de heer Duyn zijn sporen dan ook wel verdiend en de knusse vergaderingen. Het tegenwoordige dagelij ksch bestuur be staat uit de heeren F. Duyn, oprichter-voor zitter, J. Zurk, secretaris en A. de Boer, pen ningmeester. Zoo is de Jansstraatvereeniging dan lang zaam verzilverd en met haar de oprichter, de heer Duyn. Of is vergrijsd hier beter op zijn plaats? Het laatste woord over dit jubileum is nog niet gesproken. Tijdens de receptie op Don derdag a.s. in een der zalen van restaurant Brinkmann zullen er nog wel eenige vallen. En het zullen zonder twijfel alle woorden zijn van hartelijken gelukwensch. Wespen hebben al heel veel onaangename dingen op hun geweten. Menig vacantieganger zat dit moeten toegeven. Wespen! De een denkt aan een knus-landelijk café-tje ergens ver weg irf een dito boeren dorp] e, waar 's zomers het glas limonade zon der eenigen vorm van proces door het wespen- leger ingenomen en tot zwembassin gepromo veerd wordt; een ander denkt aan een pijnlijke hand, opgedaan in de purperen heide, veroor zaakt door het bezoek van zoo'n geel-zwarte vertegenwoordiger-des-kwaads en weer een an der aan dien éénen nacht, in die ééne tent, waar één zoo'n nietig wespje het verblijf onmogelijk maakte. Maar hier in Haarlem is er een, die denkt aan al die wespen, die van den zomer het verblijf in zijn huis onmogelijk maak ten. Aan al die wespen, waarvoor hij moest capituleeren en zijn woning aan de Spij kermanslaan verlaten. De heer Ph. Deys, de huiseigenaar, echter liet het er niet bij „zitten" en toog op onderzoek uit. Razzia op razzia met de vliegenspuit werd ge houden en toen er honderden men vermoedt van ongeveer 1200 den martelaarsdood waren gestorven, kon men de oorzaak van al die ellen de te weten komen. Tusschen het plafond en den vloer der bovenverdieping was een heele wespenstaat geformeerd. Het nest bestaat van buiten uit boomschors, door de wespen in den juisten vorm gekauwd en van binnen liggen op on geveer 1 c.M. afstand de verschillende raten-„verdiepingen", onderling verbonden door waspilaartjes. Onder de lijst van de dakgoot zat een reet, waardoor de wespen hun „home" konden bereiken. Omdat de meeste wespen hun nesten onder dakpannen maken, nesten, die nooit onbescha digd verwijderd kunnen worden, is het een zeld zaamheid, dat dit nest vrijwel onbeschadigd te voorschijn is gehaald. De heer Deys heeft daarom ook het wespen nest in zijn bloemenzaak, Anthoniestraat 69, geëxposeerd. Hij is voornemens het binnenkort te schenken aan de Gemeentelijke H.B.S.A. aan de Zijlvest. Op Donderdagavond 6 October a.s. zal door de Haarlemsche Scheidsrechtersvereeniging, in de bovenzaal van Lunchroom „Sierkan", Groote Markt 10, een causerie-avond worden gehouden. Als sprekers zullen optreden de heeren dr. F. G. H. Münnich en Ch. Boeree, met de resp. onderwerpen: „De hulp door iedereen te geven bij ongevallen gedurende een voetbalwedstrijd" en „uit de practijk van een voetbalscheids rechter". Naar de havendienst ons mededeelde, zal vanaf heden de Oostersingelgracht wegens uit voering van werkzaamheden gestremd zijn Wanneer de gracht weer voor het scheepvaart verkeer geopend zal worden is nog niet bekend. Het beschermt Uw mooie schoentjes en kousen en voorkomt natte en koude voeten. NIEUWE MODELLEN, LICHT en ELEGANT ENZEER VOORDEELIG De leden van de Provinciale Staten van Noordholland hebben vanmorgen bij hun ont bijt de ontwerp-begrooting 1939 voor het aan hun zorgen toevertrouwde gewest kunnen lezen. En na de sombere klanken van de Rijksmillioe- nennota moet deze lectuur hun wel hemelsche muziek geleken hebben! Belastingverlaging! En dat in dezen tijd, zoo maar in de dure royale Provincie Noord holland, waar de noodlijdende steden Amster dam en Haarlem gelegen zijn! Met „duur" en „royaal" bedoelen wij niet „te duur" en „te royaal", maar, dat de Staten het aan het uitspreken van wenschelijkheden nim mer hebben laten ontbreken en dat Gedepu teerde Staten nooit al te veel moeilijkheden hebben gemaakt tegen het inwilligen van rede lijke verzoeken. Toch gaan er twee opcenten van alle belas tingen af. Dat wil zeggen, dat de belastingbe talers in Noordholland aan de Provincie onge veer tweehonderdduizend gulden minder zullen betalen. Het is waar, dat zij het wel weer dubbel en dwars aan het Rijk zullen kwijt raken, maar goed, in andere provincies zouden zij dit buitenkansje niet gehad hebben. Gedeputeerde Staten, die het voorstel tot be lastingverlaging doen voor de eerste maal sinds 1924 schijnen zich te verontschuldigen daarover. „Het bedrag, waarop wij de opbrengst van één opcent hebben kunnen ramen", zoo schrijven zij, „overtreft aanzienlijk het bedrag, dat uit dien hoofde naar raming aan de vorige begrooting ten goede komen kon. In verband hiermede, hebben wij een voorstel tot verlaging van het te heffen aantal opcenten en wel met twee gerechtvaardigd geacht. Het totaal der raming van de opbrengst der opcenten gaat dan nog eenigszins het deswege op de vorige bc- grooting geraamde te boven". Niet, dat wij er in geslaagd zijn, schijnen zij te zeggen, de uit gaven te drukken, maar de belastingen brengen zooveel op, dat wij het niet op kunnen. Gedeputeerde Staten kennen hun statenleden en niet geheel ten onrechte vreezen zij, dat er stemmen zullen opgaan om het oude aantal opcenten maar te handhaven en de opbrengst te besteden voor nuttige werken. Het is echter te hopen, dat thans ook de belastingbetaler eens wat verlichting krijgt. Overigens ziet de begrooting er toch nog royaal genoeg uit. Niet alleen wordt wederom het gewone bedrag van f 250.000 voor het Wegenfonds gereserveerd, maar ook wordt voor gesteld een fonds te stichten tot het uitvoeren van ontginningswerken in Noordholland. Gede puteerde Staten zullen daarvoor een bedrag van f 500.000 beschikbaar stellen uit de gewone middelen van den dienst 1939. Dan nog blijft er een bedrag van f 582.640 voor onvoorziene uitgaven over. Men zal zich dan ook niet behoeven te ver wonderen. als er stemmen in de Staten opgaan, om de belastingen met nóg twee of vier opcen ten te verlagen. Het is maar te hopen, dat de vijf ton voor onvoorzien dit jaar niet behoeven te worden aangesproken! Door den wind is vanmiddag om een uur een gedeetle van een stalen steiger, die rond het torentje van de St. Antoniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt is opgesteld, naar beneden ge vallen. Geen der voorbijgangers werd getroffen. Eigen personeel heeft het euved hersteld, wat door den wind niet gemakkelijk bleek te zijn. De politie leidde het verkeer over dat ge deelte van den weg, dat het verst van de kerk verwijderd is, ter voorkoming van ongevallen. De storm, die hedennacht woedde, is aan Haarlem voorbijgegaan, zonder groote verwoes tingen te hebben aangericht. Slechts een paar boomen zijn gesneuveld. Om kwart voor twaalf gisterenavond viel een groote boom over den Schalkwijkerweg, die al len doorgang stremde. Zes uur later braken twee dikke boomtakken af van 'n reus aan de Zomervaart, die het verkeer als dat er om dat uur geweest zou zijn volkomen vast de den loopen. Op den hoek van de Zonnelaan en de Vij verlaan in Den Hout is een boom omgewaaid, die op het trottoir terecht kwam en tenslotte is bij de school aan de Dutrystraat een klein boompje in den strijd gevallen. De dienst van Hout en Plantsoenen zorgde voor een spoedige opruiming. Gisterenmiddag werd in de bestuurskamer van de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur een vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer H. Seignette om te komen tot een groep Iriskweekers van de Algemeene Vereeniging. Prof. Ir. E. v. Slogteren, directeur van het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, wees op de verschillende ziekteverschijn selen, die bij irissen kunnen voorkomen en dan ook inderdaad dikwijls voorkomen. Dergelijke ziekten kunnen de export schade berokkenen en daarom is het van groot belang dat al het mogelijke wordt gedaan om de par tijen irissen zoo gezond mogelijk te houden. Daar is op de eerste plaats het moeilijk te onderkennen „aaltjesziek". Zelfs partijen, die al lang zijn aangetast, zijn op het veld haast niet van gezonde te onderscheiden en hierin schuilt een groot gevaar. De laatste vier jaren had spr. zich met de bestrijding van deze ziek te bezig gehouden en was tot de conclusie ge komen, dat met de warmwater-behandeling de beste resultaten werden verkregen. Dan is er Naar wij vernemen zullen op 18 Octo ber a.s des avonds tusschen negen en tien uur te Haarlem, Heemstede, Bloemendaal Bennebroek en Zandvoort verduisterings proeven worden gehouden. Eindelijk trad Sem Dresden's beroemd ensem ble wees eens in zijn eigen stad op. Waarom er enkele jaren moeten verloopen, vooraleer de Motet- en Madrigaalvereeniging zich alhier we derom laat hooren, is ons een raadsel. Verwacht men te geringe belangstelling van Haarlems kunstminnend publiek, het enorme aantal leden der talrijke mannen- en gemengde koren inbe grepen? Of wordt dit hoogstaande ensemble zoo weinig gevraagd? Hoe het zij, gelukkig was er een aanleiding tot hernieuwd optreden (de H. M. M. V. zingt veelal voor een liefdadig doel), waardoor men weer eens in de gelegenheid werd gesteld prachtvolle a cappella-werken van geestelijken aard uit ver schillende stijlperioden te hooren in een zoo perfect mogelijke uitvoering. Het programma was kunstzinnig, geheel chro nologisch samengesteld. Geopend werd met Obrecht en di Lasso, daarna v. Hessen en Swec- linck, voorts enkele Valeriusliederen, uit de 19de eeuw drie nog tamelijk onbekende Bruckner- gezangen entot besluit Dresden en Kodaly. Het „Paree Domine" van Obrecht, een ingeto gen, maar toch innige smeekbede werd als het ware gedragen door de mannenstemmen. Zij onderstreepten duidelijk de tekstuitdrukking, waarboven de vrouwenstemmen licht en sereen van klank zweefden. „Haec Deum coeli" van denzelfden componist deed mysterieus aan. Dresden liet dit subtiele Maria-gezang geheel zacht en uiterst transpa rant zingen. De baspartij geleek ons hier even iets minder toonvast. Eveneens de hooge sopraanpartij in het daaropvolgende „Saepe docens" van Hessen (een componist, meer bekend door zijn koralen) Blijkbaar zong het, vooral in hooge ligging, in de niet geheel bezette Groote Kerk tamelijk moei lijk. De geweldige resonans berokkent dan tevens nogal eenige schade aan het fijne polyphone stemmenweefsel. Dientengevolge kwamen de beide Sweelinck-psalmen niet zoo volkomen tot hun recht als weleer. Plechtstatig en indrukwekkend droeg men de Valeriusliederen voor. Het „Geluckig Vaderland" frappeerde bovendien door de meer markante uitbeelding, die de tekst vereischt. Van de drie Bruckner-gezangen, die Dres den thans introduceerde, maakte het Graduale van den Witten Donderdag: „Christus f actus est" op ons den diepsten indruk. Een fraaien cli max bereikt de componist in het begeesterende vers: „Propter quod" na het droefgeestige, be rustende eerste deel. Jammer, dat deze muziek voor de meeste onzer kerkkoren boven de krachten gaat. Met Dresden's eigen werk „Hymnus Matuti- nus" kwamen we in meer moderne richting. Desondanks is deze muziek zuiver vocaal ge schreven en geheel op den tekst ingesteld. Met Kodaly's „Abend", een veeleischend werk met vele specifieke klankbeelden, waarin de so pranen een weinig vermoeiend toeschenen, werd dit niet alledaagsch kerkconcert besloten. O. K. Een dezer dagen vergaderde het bestuur en instructeurs (trices) van de Haarlemsche Red dingsbrigade voor Drenkelingen, en werd het komende winterseizoen besproken. De winteroefeningen zullen worden gehouden iederen Woensdagavond van 9 tot 10 uur in het Sportfondsenbad. De toegangsprijs is: f 0.20 per bad. De oefeningen zullen staan onder leiding van de hoofdinstructrice, mevr. S. C. Dijkstra van Baren, bij de dames en bij de heeren. van den heer R. J. Rohlfs, hoofdinstructeur. Tot instructrices werden benoemd de dames: H. Haase, J. J. Leyenaar, H. de Lugt en J. Weers, tot instructeurs de heeren: B. P. J. van Berk, Th. van Koningsbrugge, B. Huybens, C. H. Vrugt en B. H. van Zanten. Besloten werd op bepaalde oefenavonden op drachten in ploegverband uit te voeren, de uit voering van de opdracht zal on punten worden beoordeeld door mevr. S. C. Dijkstravan Ba ren, mevr. A. PerryMeyer en den heer R. J. Rohlfs. Aan het einde van het winterseizoen zal de uitslag bekend gemaakt worden. Voorts zullen in de maand April onderlinge wedstrijden worden gehouden. In deze wed strijden zal de snelheid geen rol spelen, doch zal uitsluitend gelet worden op de goede uit voering van den zwemslag en het op de juiste wijze vervoeren en het behandelen van een drenkeling. Een medische proef zal hieraan worden ver bonden Onder leiding ,var, der. medischen leider van de H. R. B., Dr. D. Heymans, zullen wederom cursussen in het verleenen van E. H. B. O. worden gehouden tot het behalen van het Een heidsdiploma en de diploma's A. B. en C. van nog het „mozaïek" waartegen bestrijdingsmid delen moeten worden gevonden. Spr. stelde tenslotte voor, dat de vergade ring een voorloopig bestuur zou kiezen, in plaats van de thans bestaande commissie, dat zou bestaan uit iriskweekers en eventueel een exporteur. Dit voorloopig bestuur kon dan statuten en het reglement ontwerpen, zoodat men zoo spoedig mogelijk met de keuring een aanvang kon nemen. Een der aanwezigen vroeg zich af, of het wel aanbevelenswaardig zou zijn, binnen korten tijd leeds keuringen te laten verrichten, waar van de ziekten zelf nog zoo betrekkelijk weinig be- Machine 5 kend was. Zouden de keuringen dan niet min of meer willekeurig worden? Doch prof. Slogteren was van meening, dat nog een jaar uitstel zeker geen verbetering zou brengen. Selectie is toch zeker al mogelijk. Overigens zal de keuring de eerste jaren misschien alleen hierin bestaan, dat slechts goedgekeurd wordt wat werkelijk goed is. Door anti-saneerders werd erop aangedron gen, dat de groep Iriskweekers zich alleen zou bezig houden met de bestrijding der ziekten, doch het zich niet over eenigen tijd tot taak zou stellen ook de irissen te saneeren. Dat bleek echter geenszins de bedoeling te zijn. Tenslotte werd een voorloopig bestuur ge vormd, bestaande uit tien leden. den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelin gen. Dinsdag 11 October des avonds 8 uur begint de diplomacursus en Dinsdag 18 October des avonds 8 uur, zal de cursus voor nieuwelingen een aanvang nemen. Eveneens zullen het komende winterseizoen technische-theorie-cursussen worden gehou den ter opleiding voor de diploma's A. B. en C. van den Ned. Bond. Voor deelneming aan de cursussen kan men zich opgeven bij het se cretariaat KI. Houtstraat 111 rd. De R.K. Volksbond roept de leden bijeen op Donderdag 6 October a.s. des avonds om acht uur voor de eerste ledenvergadering van het winterseizoen. Belangrijke mededeelingen staan op de agenda, zoodat een groote en algemeene opkomst verwacht wordt. B. en W. stellen voor: een crediet van 850 te verleenen aan het bestuur der St. Theresia- school aan den Kleinen Houtweg, voor de aan schaffing van boeken en leermiddelen; even eens voor de aanschaffing van toeken en leer middelen, aan de Vereeniging voor Christelijk U. L. O. een crediet te verleenen van 1230.— ten behoeve van de Wilhelminaschool aan de Nassaulaan; aan het bestuur der Scholen der Vereenigde Doopsgezinde Gemeente credieten te verleenen van 1130 en een 1000; 9100. aan de Dagopenluchtschool, Middenweg 220; 3500.aan de school voor buitengewoon L. O. „Buitenrust", Buitenrustlaan no. 9, beide voor het wijzigen der centrale verwarmmgsinstal- latie. R. en W. stellen voor, te benoemen tot tij delijk leerares aan de Middelbare School voor meisjes in de vakken kunstgeschiedenis en teekenen Mevr. H. Dingemans—Numans, al hier; tot tijdelijk leeraar aan de Gem. Avond school voor Nijverheidsonderwijs de heeren J. Kusters, S. Pal, J. de Peer, L. J. H. Scholte; tot tijdelijk leerares in de Duitsche taal aan de Middelbare School voor Meisjes, Mevr. M. Boldingh; tot tijdelijk leeraar in de Maleische taal aan de H. B. S. A met 5-j. cursus den heer A. Bakker en tot tijdelijk leerares in de Spaansche taal, Mevr. J. van SluijsBarbiers; tot tijdelijk leeraar aan het Gymnasium den heer K. Kuijper voor de Oude Talen en den heer M. A. van Tijn voor de vakken wis- en scheikunde. B. en W. stellen voor, te verkoopen aan A. P Winnubst, alhier, tegen den prijs van 22.800 .1735- vierkante meter grond aan de Pleiaden- straat voor den bouw van 12 woonhuizen; te verkoopen aan J. de Vos en A. v. d. Laan de Vries alhier tegen den prijs van 11.per vierkanten meter perceelen grond gelegen aan de Zuidzijde van den Zomervaart, voor den bouw van 6 beneden- en 6 bovenwoningen; a. d. N.V. Bataafsche Importmij. te 'sGravenhage te verkoopen tegen den prijs van 20.per vierkanten meter en 170 vierkante meter grond gelegen aan den Spaarndamscheweg, voor den bouw van een ondergrondsch benzinedepot; te verkoopen aan H. van Beem te Heemstede, tegen den prijs van 13.per vierkanten mete- 636 vierkante meter grond aan de Pijlslaan voor den bouw van zes woonhuizen; te ver koopen aan R. Mulder alhier, tegen den prijs van 6880.591 vierkante meter grond aan de Noord-West-zijde van de Marsstraat, voor den bouw van 4 woonhuizen; te verkoopen aan C. C. van Eleaumont tegen den prijs van 10. per vierkanten meter 805 vierkants meter grond, gelegen aan de Middenlaan, voor den bouw van drie woonhuizen en twee garages; te verkoopen aan G. Kamminga en G. Lassing alhier tegen den prijs van 4500.— 531 vier kante meter grond, gelegen aan de Noordzijde van de Pleiadenstraat, voor den bouw van 3 woonhuizen. B. en W. stellen voor, goed te keuren de ba lans en de Verlies- en Winstrekening over 1937 van de Haarlemsche woningstichting „Luctor et Emergo". B. en W. stellen voor ten aanzien van een aantal perceelen, dat de gemeente ten behoeve van den aanleg van een haven noodig heefi, zoo noodig een rechtsvordering in te stellen. In gekomen zijn: Een schrijven van W. Koutstaal, houdende mededeeling, dat hij zijn benoeming tot hoofd der Beatrix-school aanneemt. Verzoekschriften van de Vereeniging „Haer- lem", den Bond Heemschut, de Vereeniging „Hendrik de Keyser", den Nederlandschen Oud heidkundigen Bond, en het Bestuur van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap, om niet aan te nemen het voorstel van Burge meester en Wethouders tot demping van de Bakenessergracht. De rekening en verantwoording over 1937 en de begrooting voor 1939 van den Armenraad. Voorgesteld wordt* te stellen in handen van Burgemeester er. Wethouders om praeadvies: Een verzoekschrift van het Bestuur der R.K. Jongensschool voor M. U. L. O., Gedempte Oude Gracht 120, om beschikbaarstelling van gelden voor de uitbreiding en verbouwing dezer school. Een verzoekschrift van de afdeeling Haarlem van den Bond van Nederiandsche Onderwijzers om verhooging van de salarissen der leerkrach ten bij het Openbaar Voorbereidend Onder wijs. De agenda der vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 5 October 1938, des namiddags ten 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 uur in de Statenzaal, vermeldt o.a.: Aanvaarding schil derij van Ver. tot uitbreiding der verzameling van kunst en oudheden i. h. gem. museum; ba lans, enz. 1937 Haarl. woningstichting „Luctor et Emergo"; aanschaffing leermiddelen bijzon dere school: a. KI. Houtweg 24, b. Nassaulaan 37; verandering inrichting bijz. school Gr. Hei ligland en Ripperdastraat; wijziging installatie centrale verwarming: a. dagopenluchtschool, b. school „Buitenrust"; beschikbaarstelling gel den bouw school Florapark; bouw kleedhuis Noordersportpark; verkoop grond: a. Planeten- laan (A. P. Winnubst), b. Zomervaart (de Vos en v. d. Laan de Vries), c. Spaarndamscheweg (Bataafsche Import Mij.), d. Marsstraat (R. Mulder), e. Pijlslaan (H. van Beem), f. Midden laan (C. C. van Beaumont), g. Pleiadenstraat (Kamminga en Lassing); instellen rechtsvorde ring onteigening grond aanleg haven, enz.; adres Alg. Ned. Verbond Inzake belastbaar stellen van opschriften in vreemde talen; schoolgeldverordening Gymnasiaal- en Middel baar Onderwijs; aanvulling Algemeene Politie verordening; trekken af deelingen. Benoeming: a. drie tijd. leerkrachten Gym nasium; b. tijd. leerares Middelbare School voor meisjes met 5-J. cursus; c. tijd. leerares Mid delbare School voor meisjes met 5-j. cursus; d. tijd. leerkrachten H.B.S. A met 5-j. c.; e. tijd. personeel avondschool Nijverheidsonderwijs. en toch vanaf 1.- p. week. Dat vindt U alléén nfl naast Slager's Verfhandel TELEF. 17273 Gebouw St. Bavo: Jaarfeest R. K. Volksbond. 8 uur; Bestuur R. K. Graf. Bond, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur; R. K. Rechtsk. Bureau, 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie van 9 tot 5 uur. Kunstzaal Huysen: Expositie kunstfoto's. Frans Hals-Museum: Tentoonstelling Gez. Haarl. Schilders en Beeldhouwers van 10 tot 16 uur. Stadsschouwburg: Residentie-Tooneel 1813, 8.15 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15 tot 9.15. Cinema-Palace: „Mr. Moto speelt hoog spel" en „Park Avenue", 2, 5 en 8.15 uur. Frans Hals: „De Godin v. d. Jungle" 2, 4.30 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Drie gezworen kame raden", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound-theater: „Test Piloot', 2, 4.15. 7 en 15 uur. Movïac: Doorloopend uurfilmprogramma Gebouw St. Bavo: R.K. Oratoriumvereeniging 8.15 uur; Proza en Poëzie 8 uur; ledenvergade ring Bloemisten 8 uur; Bestuur Spoorwegperso neel 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie van 9 tot 5 uur. Kunstzaal Huysen: Expositie kunstfoto's. Frans Hals-Museum: Tentoonstelling Haarl. schilders en beeldhouwers van 10 tot 16 uur. Gem. Concertzaal: Séance van dr. Waki, 8.30 uur. De Kerkuil: Nw. Gracht 23, tentoonstelling 105 uur. Cinema-alace: ,.Mr. Moto speelt hoog spel" Park Avenue". 2 en 8.15 uur. Frans Hals: „De Godin v. d. Jungle" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: „Drie gezworen kamera den", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound-theater: „Test Piloot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac: Doorloopend uurfilmprogramma. De verlotingscommissie van de Vereeni ging voor School- en Werktuinen voor Haarlem en omstreken deeltt ons mede, dat er nog vele prijzen niet afgehaald zijn. Men kan ze nog halen Woensdagmiddag 5 Oct. van 24 uur aan den tuin Mamixstraat, alwaar ook de trekkingslijsten ter inzage liggen. Van Donderdag 6 Oct. af zullen de repetities van de R. K. Harmonie „Utile Dulci" gehouden worden in het nieuwe clublokaal Berkenrode- steeg no. 1, waar ook gelegenheid bestaat zich als lid aan te melden eiken Donderdagavond van 8 tot 10 uur. 9 Het gebouw van de St. Josephsgezellenver- eeniging aan de Jansstraat is verkocht aan de Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband, die er een bedehuis en jeugdgebouw van zal maken. De collecte voor het Crisis-comité heeft 1750.opgebracht, een som die belangrijk lager is dan die van verleden jaar. De afdeeling Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers en van den B.O.V.O. hebben aan den raad een adres gezonden, met het verzoek de verordening, regelende de salarissen van de leerkrachten bij het openbaar Voorbereidend Onderwijs te herzien, opdat deze salarissen cp een hooger peil worden gebracht. Woensdag 5 Oct. Programma 1; Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: Keulen 8; Pauze en diversen 9.2010.35; Parijs Radio 1035; Radio P.T.T. Nord 12.05; Ned. Brussel 12.20; Londen Reg. 2.20; Keulen 4.20; Parijs Radio 5.20; Keulen 7.20; Ned. Brussel 10.20; Boedapest 10.50; Di versen pl.m. 11.25. Programma 4: Ned. Brussel 8; Diversen of gramofoonmuziek 9.20; Londen Reg. 1035; Droit- wich 12.10; Radio P.T.T. Nord 2.20; Droitwich pl.m. 3.10; Londen Reg. 6.40; Droitwich 635; Londen Reg. 7.50; Droitwich 830. Programma 5: Diversen; 7.8 Eigen gramo- foonplatenconcert, orgel, zang, piano. 1. Watch the navy. 2. An Schwager Kronos. 3. Piano Medley nr. 15. 4. Dixon Hits nr. 14. 5. La Foletta. 6. Rose Marie Selectie. 7. Hungarian Rhapsodic 2. 8. Mein Herz ist voller Sonnenschein. 9. Hot Dog. 10. Slow Foxtrot Medley. 11. When the band goes marching by. 12. Der Soldat. 13. Foxtrot Medley. 14. Dance of the blue marionettes. 15. Ev'ryone says I love you. 812 Diversen. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bus inh. 10 L. olie, Politieposthuis Rijksstraat weg; bruine dameshandschoenen, Muller, Raamsingel 12; hondje (zwart)Warmer, Spoor wegstraat 22rood; beige regenjas, Aardema, 3omeostraat 18; blauwe muts, Vrugt, Talma- straat 8; passer, Politiebureau, Smedestraat; portemonnaie met inhoud, Molder, Schotersin gel 53; aktentasch inh. brood, Kesteioo, Papen- torenvest 46; vulpotlood, Latenstein, Schouw tjesplein 9; zak inh. cement, De Boer, Rijks straatweg 660. Ondertrouwd 4 October: A. A Tadema en J. Sporry. Overleden 2 October: W„ 4 mnd., z. van W. H. Kleefman, v. Oosten de Bruijnstraat; J. L. C. v. Gerve, 46 j„ Hazepaterslaan; G. J. Bou- man, 60 j„ Saenredamstraat; 3 October: G. A. v. Leeuwen—Smit, 55 j., Middenweg. HEBBEN GOEDE PASVORM EN SNIT NASSAUSTRAAT 1, hoek Kruisstraat, Haarlem Telefoon 13490

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5