FINANCIEN We luisteren naar... Motoren voor de „Oranje" gereed Stormschade Dagfilm Waar U ook bent... DINSDAG 4 OCTOBER 1938 Luchtvrachtdienst Schiphol—Croydon HET ZUUR IN UW MAAG ZOU EEN GAT IN HET VLOERKLEED KUNNEN BRANDEN Het nieuwe vlaggeschip der flederland" wordt een der snelste motorschepen ter wereld NIEUW JEUGDWERKKAMP „DE WITTE BERGEN" Aanwinst voor jonge werkloozen in Bossche diocees DENATURATIE VAN ROGGE Het poeliersbedrijf Tijdelijk vestigingsverbod afgekondigd OOSTENRIJKSCHE JODEN NAAR AUSTRALIË Een nieuwe toekomst in een jong land NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND Hoogere steun-uitkeering aan werkloozen gewenscht VEEWEIDERS EN MESTERS ADRESSEEREN Twee tenten op de tentoonstelling te Schimmert geheel vernield HANDEL MET JOEGOSLAVIË Overeenkomst een jaar verlengd PRINS BERNHARD NAAR DUITSCHLAND DE WERKING VAN DEN KRAKATAU DE ZAAK-MARGADANT Waarschijnlijk Britsch post- contract voor de K.L.M. BESTRIJDING VAN HET RAMPOKKWAAD Onderscheidingen verleend Landbouwhoogeschool Academische examens 478e STAATSLOTERIJ Vrienden, Spaarpot, Drukpers Woensdag 5 October e- e- e- e- a- s- e- 4 Volgens „Financial Times" is de positie van de tin-markt belangrijk gunstiger ge worden. De zichtbare wereld-voorraden zijn in September met 289 ton tot 31.006 ton gestegen, maar aangezien in deze hoeveel heid 1700 ton van de buffer-pool is begre pen, is de aanwezige hoeveelheid vermin derd. Aan Amerika werd de aflevering grooter, n.l. met 680 ton tot 4465 ton. Gun stiger statistische cijfers worden in de ko mende maanden verwacht. De aankondiging van minister Chamber lain in het Lagerhuis, dat Engeland aan de Tsjechische regeering onmiddellijk een cre- diet zal verleenen van £10 mill., als voor schot op een leening van 30 mill., wekte in de Londensche City veel belangstelling. Tsjecho-Slowakije heeft steeds aa.n zijn verplichtingen voldaan en daarom wordt het land credietwaardig geacht. Men ge looft, dat ook economische steun zal ivor- den verleend. Naar wjj vernemen, zijn dezer dagen in de fabrieken van Gebrs. Sulzer A.G. te Winterthur (Zwitserland) de motoren voor het nieuwe vlaggeschip van de Stoomvaart Mij. „Nederland", de „Oranje", die 8 Sep tember jJ. door H.M. de Koningin werd te water gelaten, gereed gekomen. Ze draaien thans proef in tegenwoordigheid van Neder- landsche deskundigen. Met de in Winterthur gebouwde machine-installatie zal de „Oran je" een der grootste en snelste motorschepen ter wereld worden. De berekende snelheid zal minimum 21 zeemijlen per uur bedra gen. De machine-installatie van de „Oranje" zal bestaan uit drie zelfstandig werkende diesel motoren voor de voortstuwing en vijf hulpmoto ren. De groote Dieselmotoren zullen elk een kracht ontwikkelen van 12.500 p.k. bij 145 omwentelin gen per minuut. De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" bestelde voor de „Oranje" twee- takt-motoren, die in hun soort de grootste zijn, welke ooit gebouwd werden. Elk der motoren heeft een lengte van 20.285 M., een hoogte van 8.14 M. en een breedte van 3,89 M. Dergelijke afmetingen kende men tot dusver nog slechts voor dubbele scheepsmotoren. In dit opzicht houdt de volgens Sulzer-licentie gebouwde mo tor van het Italiaansche motorschip „Saturnia" met een Dieselmotor van 20.000 p.k. het record. De bijzonderheid van de voor het motorschip „Oranje" bestemde motoren is echter niet uit sluitend de buitengewoon imponeerende omvang. Een groote bijzonderheid vormen de twaalf cylinders. Cylinders van een dergelijke afme ting een boring van 760 mM. werden tot nu toe niet gebouwd en een speciale studie was noodig om tot den bouw van deze twaalf cylin- der-motoren met zoo groote capaciteit te ko men. Bij den bouw van de motoren zijn verschei dene nieuwe vindingen toegepast. Een daar van betreft het trillingsvraagstuk, dat vooral voor een passagiersschip van groot belang is. Door een gewijzigde constructie van het frame, waarin de cylinders zijn geplaatst, verwacht men dat de „Oranje" geheel trillingvrij zal zijn. Een bijzonder vraagstuk vormde ook de toe voer van de brandstof bij hoogen zeegang. Tot dusver werd de toevoer van olie, wanneer de schroeven boven water kwamen en dus geen weerstand meer ondervonden, eerst uitgescha keld zoodra het maximaal toelaatbare toerental werd overschreden, een beveiliging, die ongetwij feld van belang was, doch den motor toch een nuttelooze verhooging van het toerental toe stond. Bij de motoren voor de „Oranje" hebben Gebr. Sulzer voor het eerst een ander systeem toegepast om den motor geen gelegenheid voor dergelijke „extra"-omwentelingen te laten. Door middel van een drukolieservomotor wordt bij een plotseling wegvallen van den weerstand op de schroeven de brandstoftoevoer automatisch Verminderd, zoodat geen verhooging van toe rental optreedt. Een belangrijke verbetering is ook bereikt voor de koeling der motoren, terwijl de bedie- nmgshandles op de brug belangrijk vereenvou digd en verbeterd zijn. Behalve de drie Dieselmotoren van tezamen 37.500 p.k. bouwt de fabriek voor de „Oranje" nog vijf Sulzer-tweetact Dieselmotoren van elk 1800 p.k., bij 280 omwentelingen per minuut, die, met dynamo's gekoppeld, zorgen voor de stroomvoorziening, water- en luchtpompen en andere inrichtingen aan boord. Deze week worden de motoren gedemon teerd en tegen het einde van de maand zullen de onderdeelen van de geweldige ma chine-installatie naar Amsterdam worden gezonden om daar in de „Oranje" opnieuw gemonteerd te worden. De Diocesane Commissie voor Werkloozen- zorg in het bisdom Den Bosch, tot nu toe exploiteerende de werkkampen „Gerra" te Haa ien en „Baast" te Oostelbeers, heeft gemeend te moeten overgaan tot het inrichten van een derde jeugdkamp. Dit werkkamp zal de beschikking hebben over terreinen onder de gemeenten Oirschot, Oostelbeers, Vessem en Veldhoven, bestaande uit heide, dennenbosch en vennen, ter grootte van ruim 150 H.A. en eigendom zijnde van de Stichting H. Joannes Bosco.' Deze stichting heeft het plan om deze terreinen uitsluitend te bestemmen tot een vormings- en ontspannings centrum voor de rijpere jeugd. Dit vormings- en ontspanningscentrum voor de jeugdvcreenigin- gen zal moeten bestaan uit de noodige gebou wen voor het houden van cursussen en samen komsten voor de rijpere jeugd met daarnaast voldoende terreinruimte voor die Jeugd, die deze terreinen wil gebruiken om te kampeeren, te bivakkeeren, tot een excursie enz. Het ligt in de bedoeling van bovenbedoelde commissie om deze plannen als werkobject te laten dienen voor de jongere werkloozen, die in een werkkamp ter plaatse worden gehuis vest. De paedagogische leiding van cit kamp zal oerusten bij drie broeders van dezelfde Con gregatie. die tot nu toe Gerra en Baast onder haar leiding had. De algeheele leiding zal in handen zijn van de commissie voor cultureele werkloozenzorg. Voorloopig zal een kapel worden ingericht in een der barakken, welke de regeering beschik baar stelt. Later zal een steenen kapel worden gebouwd. Dit kamp zal 6 October plechtig in gebruik worden genomen. Om 10 uur zal Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen in de kapel de H. Mis opdragen en daarna de inzegening verrichten. Om 12 uur zal Z. Exc. minister Romme het kamp openen. Naar ons van bevoegde zijde wordt medege deeld, is het niet mogelijk gebleken de denatura- tie van rogge zoo vlot te doen verloopen als wel werd gehoopt, daar de levering van de voor het kleuren benoodigde fuchsine tengevolge van den onzekeren toestand gedurende de vorige weken gestagneerd heeft. Men hoopt evenwel spoedig in staat te zijn op normale wijze aan de aanvragen tot denatu- ratie te kunnen voldoen. Nadat de Vestigingswet kleinbedrijf 1937 achtereenvolgens toegepast is op het slagers- bedrijf, bakkersbedrijf, de schoenbedrijven, den kantoorboekhandel, het kruideniersbe- drijf, het automobiel- en garagebedrijf, is thans een tijdelijk vestigingsverbod afgekon digd voor het poeliersbedrijf. Zooals bekend mag worden ondersteld, geldt dit verbod voor den tijd van ten hoogste één jaar. Daarna doch eventueel eerder zullen vestigingseischen worden afgekondigd en dan zal men voor het vestigen van een inrichting de vergunning behoeven van de Kamer van Koop handel. Onder de uitoefening van het poeliersbedrijf wordt verstaan het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben, of het aan het publiek ver- koopen van gedood wild, pluimvee, gevogelte, of gedcode tamme konijnen of van gedeelten daar van, in verschen, gekoelden of bevroren toe stand. Gisteren lag de „Nieuw-Holland" op de reede zoo vertelt „De Locomotief" van 24 Septem ber met aan boord ruim 40 Oostenrijksche uitgewekenen, Joden, voor wie in hun land geen plaats meer was en die een nieuwe toekomst tegemoet gaan in een jong land, in Australië. We gingen naar boord. Met de „Bellatrjx". waar we het dek deelden met een vrij uitgebreid gezelschap, dat Semarang was wezen „doen". Ten bewijze daarvan werden sarongs, krissen e.d. meegevoerd. Australische toeristen. Ten minste dat dachten we. Maar naderhand bleek, dat een deel van dit gezelschap behoorde tot de menschen die we zochten: de uitgewekenen. Ze waren broederlijk met de Australische toeristen op stap geweest. Aan boord knoopten we met enkelen een ge sprek aan. Om te beginnen in het Engelsch, want je kimt niet weten: Het kunnen ook wel Australiërs zijn. Het lag er allerminst dik bo venop. dat dit uitgeweken Weensche Joden wa ren. Maar aan het Engelsch merkte men dan wel, dat het geen Britten waren of Australiërs en de gezichten verhelderden als we in het Duitsch overgingen. Dat lag hun beter. Men praat niet yeel over het algemeen. De eerste dien we spraken, was een misschien 35- jarige man, hoogblond en rossig. Of hij uit Weenen kwam, vroegen we. Ja, hij kwam uit Weenen. „Wat zal ik u vertellen", zei hij. Als ik u vertelde wat velen meegemaakt hebben, dan zoudt u hét niet eens gelooven. Dat kunt u zich hier in dit land niet voorstellen. U zoudt zeg gen, dat ik fantaseerde. Dat geldt trouwens niet alleen voor mij en andere Joden, het geldt voor vele anderen in het vroegere Oostenrijk. „Hoe was het in Tsjecho-Slowakije", vroeg de verslaggever aan een ander lid van het gezel schap, dat daar drie weken geweest was, voor de reis naar Holland werd aanvaard. Bijna nog „unheimischer" dan in Weenen, zei hij. In Praag voelde men haast den komenden oorlog, of althans de komende moeilijkheden, als een tastbaarheid. „En toen einde Augustus per trein naar Nederland?" „Neen, per vliegtuig" zei hij. „Ik had een ver klaring geteekend, waarin ik beloofde nimmer meer Duitschen bodem te betreden. Ik was blij toen het vliegtuig boven uw gastvrije land was." „Wat gaat u doen in Australië?" vroegen we. „Ik zal beginnen te trachten in een strijkje opgenomen te worden. In Oostenrijk speelde ik vaak viool op partijtjes e.d. uit liefhebberij. Nu ga ik probeeren er mijn brood mee te verdienen. Och, dat lukt wel weer." We gaan hard werken en probeeren goede Australiërs te worden, viel een der anderen in. Nu we weer eens kans krijgen, komt alles terecht. We gaan naar een nieuw land, een land met een groote toekomst, waar men nog iets kan opbouwen. Het negentiende congres van den Nederland- schen bond in Duitschland zal dit jaar op Zon dag 16 October in het Messe-gebouw te Keulen worden gehouden. Behandeld zal worden een voorstel tot het ondernemen van pogingen om de ondersteuning der werklooze Nederlanders in Duitschland verhoogd te krijgen, speciaal in verband met den hoogeren levensstandaard in Duitschland en de daardoor veroorzaakte onge lijkheid in levensomstandigheden tusschen de .Nederlandsche gesteunden in het vaderland en in Duitschland, en een voorstel het hoofdbe stuur op te dragen, bij de Nederlandsche regee ring aan te dringen op een wettelijke regeling van de ondersteuning aan Nederlanders in Duitschland. Gebleken is namelijk, dat het bij de steun regeling hapert aan vaste bepalingen. Hierdoor ontstaan meeningsverschilien, die kunnen wor den vermeden door een wettelijke regeling. De Nederlandsche vereeniging van veeweiders en mesters heeft telegrammen gezonden aan de ministers van Algemeene Zaken en van Economische Zaken, waarin de vereeniging, nu in de laatste dagen is gebleken dat zelfvoor ziening in levensbehoeften een der voornaam» ste landsbelangen is, het ten zeerste toejuicht, dat deze ministers thans de oplossing van dit vraagstuk ter hand willen nemen. De vereeniging dringt er op aan, dat ook aan de belangen van haar leden de noodige aan dacht wordt besteed door het uit den weg rui men van de moeilijkheden, welke voor deze leden bestaan. Ten slotte wordt er in het telegram op ge wezen, dat de veeweiders en mesters de hoofdschakel vormen voor een geregelde bin- nenlandsche rundvleeschdistributie, welke in "net belang is voor het voortbestaan van een gezonden veestapel en voor de oplossing- van het vraagstuk der melkvoorziening. zorgt altijd Dr. J. B. Mecnk's Hoofdpijnpoeders bij U te hebben. Ook verkrijgbaar in étui Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten Door den hevigen storm is op het ter rein van de groote land- en tuinbouwten toonstelling te Schimmert in den afgeloopen nacht gröote schade aangericht. Twee groote tenten zijn totaal vernield. De stands liggen geheel overhoop. Een der standhouders beweerde hierdoor een schade post te hebben van vijftien honderd gulden. Hoe groot de totale schade is, valt nog niet te overzien. De tentoonstelling is stopgezet. Het terrein wordt door politie bewaakt. Nederland en Joego-Slavië hebben nota's uitgewisseld, waarbij de handelsovereen komst tusschen beide landen tot eind October 1939 wordt verlengd. Men bericht ons van officieele zijde, dat Prins Bernhard heden voor enkele dagen naar Duitschland is vertrokken, ter bijwoning van de begrafenis van Prinses Sigismund van Pruisen te Potsdam en voor een kort bezoek aan 's Prinsen moeder te Reckenwalde. BANDOENG, 4 October. (Aneta). Anak Kra katau vertoonde 2 October drie erupties, die resp. wit, donker en zwart van kleur waren. De hoogte van deze erupties wordt getaxeerd op 250 meter. Omtrent het verloop van het Boeloekoemba- proces meldt Aneta nog het volgende: Uit de verklaring van getuige Symons, des tijds controleur te Boeloekoemba (die wijlen Margadant als controleur opvolgde) bleek, dat het vooronderzoek in de zaak tegen Margadant zeer vertroebeld was geworden, doordat tal van personen aan dat onderzoek deelnamen. Deze getuige maakte verder melding van een gesprek met K. Sr., die hem gezegd had, dat hij een zijner zoons het huis had ontzegd, aan gezien deze eens getracht had, zijns vaders geldkist na te maken, zoodat getuige verklaar de het niet onmogelijk te gchten, dat deze zoon de sleutels van de geldkist te Boeloekoemba gestolen had en in vereeniging met F. had pogen na te maken. Getuige Muller, die aan het heronderzoek deelnam, hoorde daarbij Badjido, die hem ver klaarde, dat het een ijzeren kist was geweest, waarin het geld uit den auto van K. naar het erf van diens woning te Borrongrappoa was gedragen. Djaksa Intje Salomon, als getuige gehoord, deelde mede dat in December 1937 twee lie den bij hem waren geweest met een stuk van een ijzeren geldkist, welke te Borrongrappoa begraven was. volgens hun verklaringen. Hij vertelde voorts, dat de getuige Kondong na diens verklaringen bij het heronderzoek door een rasgenoot was vermoord. Bij het ingaan van den winterdienst der K. L. M. is Maandag in dci^ vroegen ochtend de nieuwe luchtvrachtdienst der K. L. M. tus» schen Lenden en Amsterdam geopend. Voor dezen dienst, die uitsluitend vrachtgoed en post vervoert, is speciaal ingericht het DC 2-toestel PH-AKN (de Nachtegaal), uit welker cabine de stoelen verwijderd zijn, terwijl het interieur geschikt is gemaakt voor het vervoer van goederen. Voor de eerste maal in dezen dienst vertrok de Nachtegaal Maandagochtend te 5 uur G.N.T van Croydon naar Schiphol, met 900 K.G. vracht en post aan boord. Daarbij was van principieele beteekenis, dat de Britsche Posterijen de post aan de K. L. M. hadden toevertrouwd. Tot nog toe werd de mail op dft traject verzorgd door de Engelsche lucht vrachtonderneming, International Air Freight Ltd., welke evenwel haar dienst tusschen Lon den en Amsterdam heeft gestaakt. Uit het feit, dat de K.L. M. in den nacht van Zondag op Maandag de Britsche mail heeft njeegekregen, mag worden afgeleid, dat in plaats van de International Air Freight Ltd., de K. L. M. het pos'tcontract met de Britsche Posterijen voor het vervoer van post tusschen Engeland en het continent op de lijn Londen— Amsterdam zal krijgen. Maandagavond 11.15 uur vertrok de Nach tegaal voor de eerste maal in zijn nieuwe func tie in omgekeerde richting van Schiphol naar Croydon, van waar het toestel in den ochtend te 5 uur zou starten, om te 7.20 op Schiphol te rug te keeren. BUITENZORG, 3 Oct. (Aneta) Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaar den zijn benoemd tot kapiteins van de infan terie F. N. Wensel en H. E. Dieudonné. Verder is de eeremedaille van de Orde van Oranje-Nassau in goud met de zwaarden toe gekend aan den onderluitenant der infanterie M. J. Kuent en die in zilver met de zwaarden aan den sergeant van de infanterie M. B. Hau- lussy en aan den sergeant der infanterie twee de klasse L. A. de Costa. Voorts is de eeremedaille in brons van deze Orde toegekend aan de infanteristen eerste klasse J. Tamoela, Djojosoeparto en J. Pat- tinama. Deze onderscheidingen houden verband met de verdiensten der gedecoreerden bij de bestrij ding van het rampokkwaad in de residenties Batavia, en Buitenzorg. WAGENINGEN. Geslaagd voor het candi- daatsexamen Nederlandsche landbouw: de hee- ren A. Franke, J. Sevenster, J. Temme. -- - - - - V - 1 - DELFT. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel ingenieur: J. B. Geijl, Am sterdam, F. Nawijn, 's-Gravenhage. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur H. H. Boonstra, Wageningen. Geslaagd voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur: K. E. van Dijk, .Leeuwarden, A. J. van der Ploeg, Lemsterland, O. van Zanten, Brakel. GRONINGEN. Geslaagd voor het candidaats- examen Ned. taal en letteren de heer F. Veen- stra te Groningen en voor het candidaatsexa- men rechtsgeleerdheid mej. B. Gietema, te Gro ningen. Wanneer Uw spijsverte ring U pijn bezorgt, ligt de oorzaak biervan meestal m een teveel aan zuur m Uw maag. Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen bran den in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij druppel den wat zoutzuur (wat de zelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van pl.m. 15 c.M. iDdien dit reeds het geval is met een vloerkleed zult U zich kunnen voorstellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaitijd of steeds wanneer U pijn voelt Digestif Rennie pastilles te ne men. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksei ver mengt en daardoor een onmiddellijke uitwerking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren de andere be- sianddeelen, die de spijsvertering krachtig be vorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennic- pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bij zonder prettig in te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door overtollig zuur koop dan dadelijk een pak Digestif Ren nie Pastilles. Digestif Rennie Pastilles zijn ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende drogis ten a 0.40 per pakje en 1.25 per groot pak. (Niet officieel) 5de klasse, 10de lijst Trekking van Dinsdag 4 October 1938 Hooge Prijzen 50.000.— 7116 25.000.— 3364 10.000.— 13551 f 1000.— 4972 20219 21084 400.— 8843 18799 200.1100. 4099 11259 100.— 1343 1983 2638 3769 4333 7409 9325 12845 13360 13792 14136 21783 Prijzen van 70. 1028 1300 1534 1566 1690 1702 1714 1770 1864 2007 2168 2333 2462 2476 2483 2513 2567 2580 2679 2774 2876 2925 3004 3162 3354 3457 3741 3791 3950 3989 3992 4100 4111 4256 4344 4490 4558 4709 4710 4811 4908 4976 5111 5297 5306 5312 5356 5364 5793 5801 5817 5982 6045 6096 6151 6226 6359 6457 6499 6707 6749 6769 7024 7189 7468 7634 7736 7742 7977 8172 8197 8382 8398 8467 8487 8515 8523 8684 8797 8859 8905 8965 8999 9009 9188 9234 9322 9505 9632 9683 9694 9709 9800 9810 9811 9825 9861 9969 10115 10127 10188 10242 10271 10346 10354 10398 10409 10442 10649 10690 10841 11016 11091 11093 11148 11241 11328 11536 11735 11761 11947 12041 12094 12204 12295 12416 12591 12652 12789 12843 12987 13028 13056 13161 13244 13430 13440 13548 13614 13636 13727 13776 13791 13803 13831 13936 13950 14089 14171 14390 14586 14616 14656 14706 14712 14727 14768 14919 14955 15049 15184 15315 15491 15502 15600 15731 15741 15807 15841 15944 15958 16184 16315 16397 16438 16440 16486 16501 16578 16640 17009 17198 17283 17293 17452 17453 17480 17533 17645 17707 17966 18107 18285 18316 18361 18388 18417 18622 18646 18676 18688 18907 18942 18976 18989 19030 19126 19215 19351 19421 19504 19641 19674 19687 19723 19849 19918 19967 20018 20044 20047 20250 20341 20393 20bl2 20634 20804 20858 20991 21220 21396 21405 21563 21715 21790 21912 21922 21977 Nieten 1031 1102 1116 1167 1202 1298 1302 1312 1320 1328 1351 1376 1384 1428 1483 1492 1499 1576 1644 1671 1699 1795 1847 1854 1908 1954 1964 2027 2046 2049 2053 2084 2105 2124 2125 2191 2241 2252 2262 2267 2272 2283 2301 2336 2386 2447 2495 2497 2530 2569 2601 2628 2658 2663 2682 2717 2719 2829 .2852 2890 2924 2974 2980 3010 3019 3038 3052 3153 3186 3195 3225 3374 3400 3402 3463 3493 3550 3553 3557 3609 3611 3614 3663 3^03 3724 3732 3756 3704 3808 3811 3812 3839 3842 3904 3933 3978 3985 3994 4014 4074 4108 4154 4176 4271 4317 4370 4427 4430 4439 4445 4453 4458 4495 4514 4519 4630 4678 4729 4741 4748 4784 4793 4794 4815 4870 4887 4929 4991 5069 5127 5179 5204 5240 '5241 5247 5264 5399 5400 5407 5427 5476 5533 5674 5733 5762 5812 5848 5868 5891 5894 5987 6083 6117 6130 6150 6167 6179 6222 6228 6278 6302 6305 6321 6333 6348 6349 6384 6411 6421 6430 ■6470 6497 6508 6520 6533 6550 6556 6627 6647 6653 6656 6801 6810 6814 6816 6822 6838 6925 6940 6955 6983 7012 7022 7027 7083 7151 7168 7198 7280 7316 7318 7352 7359 7365 7367 7404 7429 7441 7443 7448 7457 7501 7508 7509 7519 7574 7633 7706 7738 7783 7793 7803 7861 7900 7908 7912 7951 7954 7986 8012 8032 8066 8075 8110 8177 8186 8217 8235 8287 8357 8361 85*19 8644 8687 8688 8739 8742 8748 8842 8844 8848 8926 8941 8950 8997 9036 9041 9075 9082 9097 9126 9152 9165 9206 9208 9217 9235 9241 9244 9273 9287 9303 9311 9368 9399 9444 9461 9488 9494 9514 9522 9535 9602 9626 9662 9702 9816 9826 9832 9838 9843 9879 9898 9944 9956 9963 10022 10026 10101 10114 10129 10202 10399 10401 10428 10454 10486 10528 10552 10590 10663 10734 10751 10755 10801 10811 10854 10861 10882 10912 10942 10994 11078 11096 11282 11306 11317 11326 11341 11345 11385 11475 11494 11526 11559 11575 11623 11727 11749 11756 11769 11920 11927 11935 11950 11981 11995 12001 12027 12049 12112 12115 12121 12202 12206 12207 12287 12320 12321 12334 12342 12348 12391 12400 12401 12417 12504 12598 12603 12604 12621 12625 12633 12685 12684 12716 12741 12743 12787 12811 12846 12851 12892 12943 12953 13013 13029 13042 13055 13058 131)68 13131 13159 13165 13184 13197 13200 13211 13213 13236 13243 13257 13283 13295 13338 13339 13385 13396 13413 13458 13490 13513 13518 13526 13554 13577 13598 13683 13731 13735 13748 13752 13762 13772 13775 13815 13934 13946 13990 14035 14052 14058 14061 14072 14105 14110 14156 14193 14247 14265 14394 14424 14429 14437 14538 14541 14604 14606 14635 14737 14740 14839 14873 14877 14882 14889 14893 14909 14929 14961 15009 15024 15055 15072 15108 15186 15210 15229 15273 15278 15304 15311 15323 15351 15360 15370 15371 15398 15399 15414 15454 15466 15510 15517 15524 15535 15571 15594 15624 15638 15652 15677 15689 15695 15749 15750 15754 15811 15826 15846 15847 15881 15897 15907 15957 15984 15995 16012 16025 16064 16071 16087 16130 16200 16226 16232 16247 16329 16368 16408 16428 16447 16457 16469 16495 16508 16582 16591 16595 16639 16686 16697 16765 16860 16862 16872 16915 16951 16967 17046 17075 17131 17133 17143 17202 17238 17246 17271 17310 17369 17387 17390 17398 17415 17431 17465 17487 17516 17532 17546 17572 17639 17664 17667 17745 17739 17805 17806 17856 17889 17896 17903 17909 17917 17924 17978 17986 18116 18120 18136 18189 13196 18231 18244 18284 18319 18320 18344 18362 18371 18385 18410 18432 18434 18446 18498 18507 18534 18568 18577 18578 18584 18639 18669 18700 18745 18750 18756 18766 18773 18853 18870 18943 18977 19000 19010 19072 19168 19252 19267 19307 19333 19385 19392 19413 19416 19450 15500 19518 19526 19569 19575 19584 19594 19610 19645 19694 19704 19782 19796 19809 19352 19854 19857 19866 19921 19947 19973 20052 20107 20116 20129 20189 20213 20231 20280 20310 20349 20397 20550 20575 20589 20591 20600 20617 20651 20750 20774 20834 20848 20852 20862 20882 20909 20921 20950 20959 20975 20983 20992 20994 20996 21041 21063 21076 21091 21108 21121 21137 21139 21173 21202 21230 21414 21426 21454 21461 21534 21583 21592 21604 21644 21718 21726 21759 21789 21796 21810 21824 21851 21933 21969 21998 De beurs te Parijs neemt er kennis van, dat tegenover degenen, die de te München bereikte overeenkomst als een begin zien van internationale samenwerking en op een herleving van zaken durven hopen, ande ren staan, die de taktiek van de Britsche en Fransche regeering meenen te moeten laken. Men verwacht geen kalme zitting van de Fransche Kamer. Men overtuigt zich er echter van, dat, nu het gevaar is be zworen, de economische, sociale en financi- eele toestand des lands meer dan ooit de aandacht vraagt. Men wacht te Parijs af, in hoeverre de situatie der Fransche schatkist door de jongste politieke spanning is verzwakt en middelen zullen worden aangevoerd om de geleden schade zoo goed mogelijk te her stellen. Te Parijs oordeelt men, dat technische maatregelen op het gebied van de munt alléén geen redding zullen kunnen brengen. Men acht geen economisch herstel denk baar zonder ingrijpende wijzigingen in de sociale wetgeving. De beurs te Londen maakt zich bezorgd, dat door de regeering algemeene verkiezin gen zullen worden uitgeschreven. In ver band met deze vrees verkeert ook het Pond Sterling onder verkoopdruk. De goudprijs te Londen steeg met 7 d. tot 144/8V2. 767.000 werd aan goud om gezet. De Londensche theevoorraden bedroegen einde September 168.74 mill, lb., tegen 156.66 mill, einde Augustus en 129.98 mill, einde September 1937. Op de katoenbeurs te New York werd een zetel verkocht voor 9000, hetgeen 250 lager is dan bij de vorige transactie. De prijsverlaging van benzine in Amerika begint algemeen ie worden. Reeds zes sta ten hebben den prijs op lager niveau ge steld. De staalproductie in Amerika bedraagt momenteel 47.9 pet. der capaciteit, tegen 46.7 pet. de vorige week en 66.1 pet. in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De eerste belangrijke staalorder voor de vervaardiging der 1939-modellen werd thans door Ford geplaatst en bedraagt 50.000 ton. De Amerikaansche schatkist boekte op 30 September 13.76 milliard aan goudvoor raden, hetgeen 24.91 millioen meer was dan op 29 September. 26.33 mill, werd uit Engeland ingevoerd en 528.000 uit Neder land. De Intern. Harvester boekt den laatsten tijd grootere omzetten. De volgende week zullen 6500 man weder worden aangenomen. De koperverkoop en in Amerika bedroegen Vrijdag en Zaterdag te zamen 5.32 mill, lb., tegen 2.36 mill. Donderdag j.l. Het totaal bedroeg in September 62.232 ton tegen 2.105 ton in Augustus. De Amerikaansche schatkist boekte in het eerste kwartaal van het nieuwe dienst jaar per 30 September een tekort van 701 mill., tegen 287 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De uitgaven be droegen 2210 mill, meer, waarvan 559 mill, werd aangewend voor openbare wer ken, tegen 334 mill, en de ontvangsten 1509 mill, tegen 1651 mill. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.77V»S.81 (v. slot 8.82V2), de Dollar op 1.83%—1.84 (1.8313/16) de Frank op 4.87144.95 (4.9314), de Belga op 31.00—31.10 (31.06) en de Zwitsersche Frank op 41.8541.95 (41.90). De Nivas verkocht 1403 tons superieure suiker en 277 tons bruine suiker voor con sumptie. De American Car and Foundry ontving van de Illinois Central Rw. een order voor dc levering van 1000 vvcichtwcigens ter zvaarde van 2 millioen. Men schrijft ons: „Vrienden van Rusland". Is deze naam niet, meer dan op wie ook, van toepassing op dege nen, die het oer-geloovige, in wezen diep reli gieuze, maar zoo treurig misleide Russische volk., trachten terug te brengen in de Room- sche Moederkerk? Onze Paus heeft dit verheven maar moeizame werk, deze zeer aparte missie, speciaal aan bevolen en er zijn bijzondere aandacht en zorg aan geschonken, zoodat Paus Pius XI genoemd wordt: de Paus der Hereeniging. Wanneer we dus deze missie steunen, helpen we aan een door den Paus zeer geliefde en aanbevolen ^Het gaat er hier om een drukpersje aan te bieden aan twee Hollandsche Capucijnen, pater Eachardas en pater Methodius, die in Estland onder de uitgeweken Russen werken. Daar deze menschen verspreid onder de Estische bevol king wonen, zou het wterk dezer Paters door het uitgeven van lectuur in eigen taal ten zeerste gesteund worden. Dank voor ingezonden giften! Wie helpt den spaarpot vullen? Mej. c. Houtkamp, Zd. Buitenspaarne 42, Haarlem, Giro 230455; de heer E. A. M. Antho- nisse, Halfweg, Giro 307623. V(rienden) S(paarpot) D(rukpers). «ptfcpcf.cpcpcpcpcpcpcpcpcpcptpcpcpcpcpcjxpcjicptpcptpcpipcfxfcpcpcptpcjxycpcptpcpcpcpcpcpcj: cpcjxpcptfcpcptpcpipcpcfxptpcpcf o. •0 -8 •8 •9 •8 -8 -9 -8 *9 -9 -9 •9 •9 •0 -9 •0 -9 •9 •9 •0 •0 HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. NCRV-UItzending 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. IC.30 Morgendienst. 1L00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cello met piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonijjuziek. 12.30 All Round Sextet. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.303.55 Solistenconcert, 3.45 Berichten. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Gelukwenschen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten.. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. SOS-berichten. 8.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist. 9.15 Causerie over Boerhaave. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Causerie over leerbewerking. 10.20 Apollo-kwintet. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg kwintetconcert. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. HILVERSUM II, 416.5 M. VARA-UItzending 8.00—10.00; 10.20—6.30; 7.00—7.30; 8.00—12.00 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten 9.30 Causerie „Onze keuken", 1C.20 Voor Arbeiders. 11.40 Causerie: „Wat ls beter: arbeid of steun?" 4 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 „Esmeralda". 1 00 Orgelspel. 1.30 Gramofoonmuziek. 5.30 Gramofoonmuziek, 6 00 Orgelspel. 7.00 Felicitaties. 7.06 Koorzang. 8.00 SOS-berichten. Berichten ANP. 8.15 VARA-Orkest en solisten. 9.00 Radiotooneel. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Zang en orgel. 10.30 Dangnieuws. 12.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Gramofoonmuziek. 12.10 BBC-Schotsch orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.35 Uit Berlijn: Erich Olschewski's or kest, Hey-kwartet en pianoduo. 3.10 Wynford Reynolds' Octet. 3.50 Orgelspel. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.40 Carrol Gibbons en zijn Band. 6.55 Orgelspel. 7.20 John Dickinson Apsley orkest. 8.20 Gevarieerd programma. 9.45 Pianovoordracht. 10,00 Jubileumconcert m. m. v. solisten, koor en orkest. 10.50 Harry Evans' Band en solisten. 11.30 Jack Jackson's Band. 11,50 „Swing time". RADIO-PARIS, 1648 M.' 8.109.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.35 Jane Evrard en haar damesorkest. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang. 4.20 Cello en piano. 5.20 Het Locatelli-orkest. 6.20 Pianovoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Kamermuziek. 9.20 Variété-programma. 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 7.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Omroeporkest. 1.30 Populair concert. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.20 Klelnorkest en solisten. 6.20 Gramofoonmuziek. 9.50 Kunkel-kwartet en solisten. 10.20 Uit Weenen: Omroep-Amusements- orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepklelnorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 5.50 en 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroepdansorkest. 8.20 Omroepklelnorkest. 8.50 Vervolg concert. 10.30 Folkloristisch programma. 10.50 Omroepdansorkest. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Vioolvoordracht. 5.55 en 6.35 Omroeporkest. 7.05 Vervolg concert. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Salonorkest m. m. v. solisten. 9.20 Symphonle-orkest. 10.45 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8* 6- 9- 9- 8- 8- 6- 8- 3- 3- 8- 8- 8- 8- 8- 9- 9* 8- 9.50 Hobo en piano. 10.20 Het Lutzkwartet en kest o. 1. V. K. List. het Omroepor- Otigineele foto van een vloerkleed, verbrand door maagzuur. De rubberprijs te Londen steeg van 8Va d. tot 8 3/16 d„ maar liep weer terug. Alge meen is de stemming op de Engelsche goe derenmarkten onzeker.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6