DE GROOTSTE TWEE Chamberlain's verdediging A ijd een SCHOONE boord! CRITIEK BLEEF HEM NIET BESPAARD beleediging in „zwart FLACON Kerkelijk leven DINSDAG 4 OCTOBER 1938 een we Uw huid voor Gezïns-ïnkomsten Bespreking op Landdag der Fede ratie van R.K. Vrouwenbonden TUSSCHEN IJZEREN DEUR BEKNELD GERAAKT Doodelijk ongeluk op het post kantoor te Breda PAARD TRAPTE OP EEN STROOMDRAAD Het dier viel onmiddellijk dood neer FRONT" De aanval op mr. J. Bomans Voorbij is de tijd. dat Uw pen, na het vullen, Uw handen en Uw papier besmeurde, en dat de penpunten verbogen bleken! Talens' „Elite" flacon, met vulbassin in den hals, voorkomt inkt» vingers! De penpunten kunnen niet meer tegen het glas stooten en verbuigen! Voortaan dus Talens' „Elite" flacon,en alle vul* misère behoort tot het verleden. Daarbij is de flacon gevuld met den onvolprezen en wereldvermaarden Talens' vulpeninkt! De prijs van dezen prachtflacon is slechts 60 cent! Alom verkrijgbaar bij den kantoorboekhandel BU1TENLANDSCH OVERZICHT Toespelingen op de koloniale kwestie DE A.N.W.B. IN DE CRISIS-DAGEN Grenscontrole graan Voor hoeveelheden van meer dan 2x/i K.G± vervoerdocument vereischt De moord te Obdam 18 October behandeling voor de Alkmaarsche rechtbank KACHEL IN SCHEEPSKAJUIT OMGEVALLEN Brandende motorboot tijdens den storm opgepikt LOODSDIENST GESTAAKT Tournee Argentinita Minister Romme naar Drente Provinciale commissie voor werk verschaffing geïnstalleerd Boerderij te Helmond afgebrand De geheele oogst alsmede land bouwwerktuigen gingen verloren MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND Tegen auto gebotst INDISCHE GASTEN VERTREKKEN ONS NOORDEN JUBILEERT NAAR DE MISSIE Nu de eerste roes van vreugde over het behoud van den wereldvrede wat be gint te luwen, breekt hier en daar een stemming door, welke in het land van den thans meest populairen staatsman ter Wereld, Neville Chamberlain, gekarakteri seerd pleegt te worden als die van „the day after the night before" (den dag na den Vorigen nacht) en in ons land aangeduid Wordt met een kater". Het dikke rookgor dijn van pers- en radio-propaganda, van agitatie en demagogie, van suggestie, intimi datie en idealistische camouflage, waarach ter de staatlieden hebben gezwoegd en ge ploeterd om het Tsjecho-Slowaaksche ge recht gaar te stoven, zoodat het de publieke opinie zou smaken als een plumpudding op Kerstmis, wordt dunner en alles blijkt nu hiet zoo schoon en edel als men in zijn re actie op den doorstanen angst voor den oor log heeft gemeend. Toen de min of meer officieuze „Times" schijnbaar praematuur het proefballonnetje opliet van een afschei ding van de Sudeten-Dpitsche gebieden, ging er een golf van verontwaardiging over de wereld. Hoe kon het toonaangevende Londensche blad op dat moment van de meest moeizame en meest précaire onder handelingen zulk een voorstel doen, dat Hitier reeds bij voorbaat het spel gewon- hen scheen te geven? Uit het inmiddels ge publiceerde Britsche Witboek, waarin de correspondentie van Chamberlain over het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk werd opge nomen, blijkt thans, dat de „Times" niets anders heeft gedaan dan het advies van lord Runciman openbaar maken, een ad vies, dat Chamberlain niet alleen bekend Was, maar dat hij ook als juist had aan vaard, toen hij naar Duitschland vloog. Lord Runciman heeft zich zoowel in de sympathie van de Tsjechen als van de Su deten-Duitschers mogen verheugen, maar de Sudeten-Duitschers hebben zijn rol naar Waarde geschat, toen zij zongen: „Wir brauchen keinen Weihnachtsmann, Wir ha- ben unsren Runciman". (Wij hebben geen Kerstman noodig, wij hebben onzen Runci man.) Tijdens de persoonlijke onderhandelin gen tusschen Hitler en Chamberlain waren beide staatslieden het dus op Voorhand principieel eens over de te berei ken oplossing van het Sudeten-vraagstuk. Evenals Hitler was Chamberlain er van overtuigd, dat de Sudeten-Duitschers, die enkele jaren geleden nog bij hoog en bij laag beweerden binnen het Tsjecho-Slo- Waaksche staatsverband te willen blijven, mits zij iftaar gelijkberechtiging ontvingen, moesten terugkeeren naar het groote va derland. Het voornaamste meeningsverschil tusschen hen concentreerde zich slechts op de wijze, waarop dit diende te geschieden. Hitier wilde dit desnoods met geweld be werken en dreigde dan ook met geweld. Chamberlain wilde juist de geweldmethode Uitsluiten en voorkomen, mede omdat hij de reactie van de publieke opinie vreesde, indien deze overgang al te Pruisisch zou Worden voltrokken. Tegenover Hitler's be dreiging met geweld stelde Chamberlain de Voorbereiding van de mogelijkheid van ge- Weld. Uit deze tegenstelling tusschen een dictator, die in zijn land met de publieke opinie vrijwel kan doen wat hij wil en een democratisch minister-president, wiens suc ces of val voor een deel afhankelijk is van de publieke opinie en den invloed dezer opi nie op het parlement, ontstond de acute oorlogsdreiging, die de publieke opinie in kile landen murw heeft gemaakt. Hitier 6ing in het Sportpaleis te Berlijn te keer met een weergalooze heftigheid, welke thans verklaard kan worden uit het feit, dat hij als niet-parlementariër niet be greep, waarom men hem wilde weigeren, Wat men hem reeds principieel had toege geven. Allerwegen werden de mobilisatie machinerieën in werking gezet. De wereld Scheen te rusten op het scherp van een Zwaard en dreigde in twee stukken uiteen te vallen. Bonnet, de Fransche minister van huitenlandsche zaken, en Daladier maken or aanspraak op na het vastloopen der on derhandelingen te Godesberg de gedachte te hebben gelanceerd Mussolini als verbin dingsman te gebruiken om het verbroken oontact niet Hitier te herstellen. De Duce, die door Chamberlain tot dan toe genegeerd Was en door zijn rede, waarin hij den Polen Oh den Hongaren eenzelfde recht als den Sudeten-Duitschers toekende, de oplossing van de Tsjecho-Slowaaksche kwestie hache lijker en omvangrijker had gemaakt, liet kich die veieerende opdracht gaarne aan- teunen, temeer daar hij met 't blok van Abes- sinië aan zijn been niets voor marcheeren in c'en van Duitschland overgenomen paradepas Voelde, ook al zeide hij, dat hij zijn plaats r0eds had bepaald. Roosevelt opperde (op oigen initiatief?) het plan van een interna tionale conferentie. Het werd een conferen tie van vier staatslieden, die het au fond °Ver de materie reeds goeddeels met elkan der eens. waren. Zij vergaderden met gemo biliseerde legers en in doodsangst verkee- ïende volkeren in den rug en heel de wereld Wachtte in zenuwsloopende spanning. Hitier behoefde nauwelijks nog eenig'e concessies te doen, Mussolini voelde zich de ten langen iv-ste toch onmisbaar gebleken schakel. Da ladier mocht óók zijn handteekening zetten etl de democraat Chamberlain zond een dictatoriaal ultimatum naar Praag „a pren dre ou a laisser". De donderbui dreef af en boven Miinchen verscheen een schoone re genboog, zoodat het den opgeluchten vólke rn van louter enthousiasme groen en geel Voor de oogen werd. Zooals Chamberlain eens voor Musso lini zwichtte in 't Britsch-Italiaansch accoord, zoo zwichtte hij thans voor hitler, maar Chamberlain is van huis uit eeh zakenman en hij is het in de hooge po- litiek gebleven. Toen het protocol te Miin chen onderteekend was, nam hij Hitier ter zijde en had met den Führer een Engelsch- Duitsch apartje en dat apartje bezorgde hem de zoowel door Hitier als hemzelf onder schreven verklaring, dat Duitschland en Engeland nimmermeer oorlog met elkander wenschen te voeren en alles voortaan in onderling overleg en in samenwerking zul len trachten te regelen. Met die verklaring scheen Chamberlain haast nog blijder dan met het groote protocol, want toen hij te Heston uit zijn vliegtuig stapte, las hij haar nog eens aan zijn bewonderaars voor, of schoon dezen er al van op de hoogte waren. En inderdaad, deze verklaring is een succes, dat Chamberlain wezenlijk geheel alleen op zijn Britsche rekening mag schrijven. Door deze verklaring toch wordt officieel bezegeld, dat onder de groote vier er toch twee de grootsten zijn, n.l. Engeland en Duitschland. Mussolini, die indertijd zijn viermogendhe- denpact ter instelling van een Europeesch directorium ter vervanging van den mach teloos gebleken Volkenbond door Frankrijk zag clenatureeren tot een papier van weinig waarde, ziet thans de hoop op een realisee ring van zijn denkbeeld wederom grooten- deels vervliegen door deze tweezijdige ver klaring van Chamberlain en Hitier. De as Rome-Berlijn heeft een verlengstuk ge kregen, dat wel eens belangrijker zou kun nen worden dan het oorspronkelijke ge deelte. Frankrijk en Italië vormen met En geland en Duitschland een vierspan, maar Italië heeft Duitschland ruim baan moeten geven in het Donaugebied en Frankrijk is er zijn belangrijkste steunpunt kwijt. Intus- schen wordt Tsjecho-Slowakije als een ap peltje geschild, een appeltje voor den ^schó nen Deutschen Durst", maar in het klokhuis blijft de pit der Tsjechische verbittering. 19 October organiseert de Federatie van R.K. Vrouwenbonden een Landdag te Utrecht. Het hoofddoel van dezen dag is een uiteenzetting van de volgende op het oógenblik zoo actueele onderwerpen Sociale plicht voor iedere vrouw. Loon naar prestatie loon naar behoefte kindertoeslag. Iedere vrouw heeft een socialen plicht te ver vullen. Soms moet deze idee weer eens duidelijk worden gemaakt en de gedachte er aan opge- frischt. Hiermee begint in den morgen van den Land dag de zeereex'W. Pater Lector A. J. Winkel O.P., om na deze algemeene beschouwing in den mid dag juist omlijnde, actueele onderwerpen in studie te kunnen nemen onder leiding van den heer mr. F. B. I. M. Janssens te Breda. De bijeenkomsten zijn in het Jaarbeursge bouw, Vredenburg, Utrecht, en beginnen des morgens 11 uur. Vanochtend is te Breda de 38-jarige heel Jansen in het nieuwe postkantoor bekneld ge raakt tusschen een ijzeren deur. De man werd ernstig gewond. Op weg naar het ziekenhuis is het slachtoffer aan zijn verwondingen overle den. Hij was gehuwd en vader van één kind. Toen hedenmorgen de melkrijder H. v. d. Beid te Duur zich met zijn vracht melk op weg naar de fabriek te Olst begaf, trapte het paard op het kruispunt bij Hengeveld op een door den storm afgeknapten bovengrondschen draad van het electrisch net. Het dier viel onmiddellijk dood neer en werd, nadat de stroom uitgeschakeld was, vervoerd. De melkrijder zelf bekwam geen letsel. Voor het Bossche gerechtshof verscheen jhr. J. H. M. de K., administrateur der radio-cen trale te Oisterwijk, in hooger beroep van een vonnis der rechtbank te Breda waarbij hij ver oordeeld was tot f 200 boete of 40 dagen hech tenis ter zake dat hij op 16 April te Oister wijk opzettelijk mr. J. Ei. Bomans, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland open baar had beleedigd, door een artikel in Zwart Front, onder het opschrift; „Bomans nog steeds zonder schaamte". Verdachte was tijdelijk belast geweest met de redactie van „Zwart Front", daar Arnold Meyer toentertijd in Spanje vertoefde. De advocaat-generaal Mr. Massink wees er in zyn requisitoir op, dat in „Zwart Front" menschen die doorgaans zelf niets gepresteerd hebben, iedereen maar radbraken, belasteren en omlaag halen. Dergelijken bladen moet de mond gesnoerd worden. Spr. eischte bevesti ging van het vonnis. Verdachte zeide den vorm waarin' het artikel gesteld was te betreuren. Hij was slechts tij delijk redacteur geweest. Hij achtte herhaling van zulk een geval door hem uitgesloten, en had niet de bedoeling gehad te beleedigen. Het gerechtshof zal over 14 dagen vonnis wijzen. VeA'e'nde alb., Inhoud 135 g/a Pen steurt op dezen rand! De critiek, die na de eerste algemeene vreugde over het behoud van den vrede over het beleid van den Britschen minis ter-president loskwam, dwong hem een voor- loopig gereserveerde houding aan te nemen; het aftreden van den eersten Lord der Admi raliteit dwong hem in het parlement tot een verdediging, in stee van een triomf. Veel nieuwe liet Chamberlain overigens in zijn Lagerhuis rede gisteren niet hooren. Vooreerst gaf hij een recapitulatie van de feiten, zooals ze in zijn zienswijze en voor het door hem gestelde doel passen. Het protocol van München, zoo zeide hij, maakte een einde aan het dreigende oorlogs gevaar en het bevatte belangrijke concessies van den Führer. Dit was het groote argument, waarop zijn betoog steunde, en van waaruit hij hulde bracht aan iedereen, die er iets mee had te maken gehad: aan Hitier om de gedane concessies, aan Mussolini om zijn bemiddeling, aan Daladier om zijn krachtige medewerking én aan Benesj om zijn offervaardigheid; Chamber lain meende daarom aanspraken te mogen ma ken op zijn deel in de hulde. De houding van den Britschen premier in dezen is genoegzaam bekend, dan dat men er verder behoeft op in te gaan. Wat de toekomst betreft: ten aanzien van het onderhoud, dat hij met Hitler had, legde Cham berlain eenige negatieve verklaringen af, die een geruststelling moesten inhouden. Doch hij gaf daarop met zooveel woorden toe, dat hij bij dat onderhoud streefde naar een toekomstige Britsch-Duitsche samenwerking in het belang van Europa. Die samenwerking zou dan leiding moeten geven aan het directorium van vier, dat het lot van Europa moet bedisselen. Zoolang die samenwerking niet tot stand is gekomen, zal Engeland moeten doorgaan met zijn bewa pening; Chamberlain zal den tijd, die hem als premier nog rest, besteden aan een opbouw' van den Europeeschen vrede door een ontwa pening te bewerkstelligen. Dat is het plan voor de toekomst, zooals de Britsche premier het ont vouwde. Zooals gezegd, de critiek is Chamberlain niet bespaard gebleven. Er zijn waarne mers, die van oordeel zijn, dat er zeifs nooit sprake geweest is van eenig oorlogsge vaar en dat de getroffen maatregelen slechts bedoeld waren als middel, om de publieke opinie in de democratische landen murw te maken. Zij baseeren hun oordeel zelfs op gegevens uit het officieele Engelsche witboek. De Britsche premier sprak van concessies, die Hitier gedaan zou hebben; hij noemde o.a. de internationale commissie, die de nieuwe gren zen kan vaststellen. Hij vermeldde er echter niet bij, dat die commissie volgens het protocol zelf slechts „geringfuegig" van de Duitsche kaart mag afwijken. Beziet men de andere „conces sies" critisch, dan ontkomt men niet aan den indruk, dat weliswaar ten aanzien van het memorandum van Godesberg te München con cessies gedaan werden, doch dat de eischen van Berchtesgaden overtroffen werden. De leider der Labour-oppositie had dan ook een ander inzicht in de gebeurtenissen rondom Praag. Volgens hem zijn de Westersche mogend heden wel degelijk geweken voor den druk van bruut geveeld; hebben zij wel degelijk een diplo matieke nederlaag geleden op een oogenblik dat door Berlijn voor een succes rijp geachl werd; en is het geringe verzet tegen de schen ding van verdragen en de bedreiging met ge weld te wijten aan een algemeen moreel ver val. Eenige maanden geleden heeft de „Temps" over dit verval geschreven; en stellen de feiten den Britschen oppositieleider niet in het gelijk? Tsjecho-Slowakije en daarmee centraal Europa is door Londen aan Berlijn uitgele verd; de prijs, dien Chamberlain daarvoor be dong, was de belofte tot samenwerking der vier in het algemeen belang van Europa. Een wissel op langen termijn dus. Eden legde, bij zijn hoffelijke critiek, de grondslagen van die overeenkomst bloot: on recht. Zooals de overwinnaars van den wereld oorlog zou dus ook het directorium van vier op dezen wankelen grondslag de toekomst van Europa moeten bouwen; hoopvol ziet dit er niet uit. Hij stelde de vraag: wat moet er dan ge beuren met de kleine mogendheden? Kunnen zij in vertrouwen een samenwerking beginnen, die aanving met de verminking van een der hunnen? Of zal, als te Muenchen, verder over hun hoofden heen over hun wel en wee be schikt gaan worden? Als alternatief stelt Eden weer een Volkenbondspolitiek van algemeene samenwerking voor; die samenwerking zou dan echter volledig gereorganiseerd moeten worden op basis van de internationale rechtvaardigheid. Genève heeft den daartoe noodzakelijken stap reeds genomen, nu het het Handvest afscheidde van de vredestractaten. Doch, aldus meent de Britsche oud-minister van Buitenlandsche Zaken, wat is de Duitsche wissel op de toekomst waard? Het is onhoffelijk te twijfelen aan het woord van een man; de gebeurtenissen der laatste jaren hebben echter reden gegeven voor een gereserveerde houding jegens de dictatoren. Het zijn niet alleen de politici, die hun vertrouwen in een eens ge geven woord beschaamd zagen. Het eenige, dat Engeland overblijft, is volgens Eden bewapenen en nog eens bewapenen; de aftredende Duff Cooper voegde hieraan toe, dat Engeland lang zamerhand moest gaan denken aan een dienst plicht. Men vergete daarbij met, dat deze critiek kwam uit Chamberlain's eigen kamp. En zelfs gematigde conservatieven als Raihes gaven het devies: „Vertrouw desnoods op Hitier, doch houdt uw kruit droog". Waarschijnlijk krijgt Chamberlain heden op dat devies een meerder heid; doch de Londensche'City ziet reeds ern stige binnenlandsche verwikkelingen in een nabij verschiet liggen. Nederland zou bij dit alles met onbewo gen belangstelling kunnen toezien, ware het niet, dat in het Britsche Lagerhuis gisteren namen gevallen zijn, die een te beken den klank hebben. Attlee stelde de vraag, wat er zou gebeuren, wanneer Duitschland Belgisch Congo of N e- derlandsch Sumatra als kolonie zou op- eischen. Zulk een vraag, op zulk een officieele plaats gesproken, geeft te denken. Onmogelijk, zal men zeggen. Vooreerst is daar een verklaring van Hitier, dat hij geen eischen heeft ten aanzien van koloniën, die nooit Duitsch zjjn geweest. En verder is daar de Brit sche evenwichtspolitiek in het Oosten, waarvan Nederlandsch-Indië een der centra uitmaakt. Daar staat tegenover, dat de Sunday Referee zeide te hebben vernomen, dat Chamberlain zich voorstelt een conferentie der koloniale mo gendheden te houden, die elk zouden moeten bijdragen om aan de Duitsche verlangens te voldoen. Ook Nederland zou van die confe rentie deel moeten uitmaken. De „Temps" vond dit bericht zoo belangrijk, dat zij het apart ver meldde. Nu noemt Attlee, duidelijker, man en paard en het is bekend, dat de Britsche re geering tevoren pleegt kennis te nemen van de redevoeringen der oppositie. Chamberlain verklaarde zelf, dat de kolo niale kwestie tijdens zijn onderhoud met Hitier ter sprake is gekomen en dat verklaard werd, dat deze kwestie nooit een aanleiding zou kun nen worden voor een Engelsch-Duitschen oor log. Indien Londen dan al haast wil maken met het herstellen van eenmaal gedaan onrecht iets, wat wij in beginsel toejuichen dan moge het bedenken, dat dit onrecht hersteld moet worden door hen, die het eenmaal begingen. Nederland heeft de vredesverdragen immer cri tisch beschouwd, doch overigens een politiek van stricte neutraliteit gevolgd. Indien er nu koloniën moeten worden teruggegeven, laten de samenstellers van het verdrag van Versailles, en Engeland voorop, de hand dan in eigen boe zem en in eigen beurs steken. Nederland heeft zichzelf niets te verwijten en verlangt niet te boeten voor de fouten van an deren. Zelfs aanduidingen in die richting heb ben hier een onaangenamen klank. Gedurende de bange dagen, welke aan de al gemeene internationale ontspanning vooraf gin gen, heeft in de vorige week de Kon. Ned. Toe ristenbond A.N.W.B. zich gewend tot den voor zitter van den Ministerraad, dr. H. Colijn, met het aanbod om, indien onverhoopt een Euro- peesche oorlog mocht uitbreken, een deel van het personeel van den Bond ter beschikking van de Regeering te stellen. Aangezien dan waarschijnlijk de buitengewone omstandigheden aanleiding zouden geven tot de stichting van een inrichting van nieuwe regee- ringbureaux op verschillend gebied, belast met de uitvoering' van crisis- en distributiemaat regelen, evenals in 19141918 het geval was, heeft het bestuur van den A.N.W.B. zich be reid verklaard het personeel van de Bondskan- toren ter beschikking van de Regeering te stel len, opdat deze de uitvoering van noodig ge bleken crisis-maatregelen zou kunnen opdragen aan een bestaande organisatie, welke volledig geoutilleerd is, met inbegrip van de bijkantoren in Amsterdam, Arnhem, Breda, Enschede, Maas tricht en Groningen en waar een volledige, in gewerkte personeelsbezetting, de chefs inbegre pen, door het wegvallen van het normale werk (gevolg van het ophouden van het internatio naal toeristisch verkeer) beschikbaar zou zijn om zulk een nieuwe taak direct op zich te nemen. Op 23 September zijn de grenscontrólemaat- regelen voor graan weder ingevoerd. Dientengevolge is voor het vervoer van graan in hoeveelheden van meer dan 2'A K.G. in de daartoe aangewezen grensstrooken op een af stand van uiterlijk 5A KM. van het vreemde grondgebied een vervoerdocument vereischt. Voor het vervoer van rogge is voorts de voor waarde gesteld, dat, voorzoover dit vervoer aan sluit op uitslag uit panden van landbouwers, de in totaal per jaar uitgeslagen hoeveelheden rogge niet mogen overschrijden de som van de hoeveelheid, die redelijkerwijze uitmaakt de jaarlijksche oogstopbrengst van de gronden welke de betreffende landbouwer Inet rogge heeft beteeld en de hoeveelheden op andere rechtmatige wijze door hem verkregen en opge slagen. Het vervoer van rogge ter denaturatie moet naar één handelaar, ter keuze van den betref- fenden landbouwer, plaats vinden, mits deze keuze door den landbouwer schriftelijk ter ken nis van de landbouwcrisisorganisatie in zijn provincie is gebracht en deze daaraan haar goedkeuring heeft gehecht. De kapper P.D. te Obdam, die op 10 Juli jJ, zjjn echtgenoote op zoo'n gruweiyke wijze om het leven bracht, zal op 18 October voor de Alkmaarsche rechtbank te recht staan. Er zijn vijf getuigen gedagvaard. Vanochtend omstreeks half vyf heeft de „Groningen 4" kapitein Vogelenzang nabij Urk de motorboot „Amstel 10" kapitein Jongsma, opgepikt, aangezien deze noodseinen gaf. Toen de „Groningen 4" nabij het in nood ver- keerende schip was gekomen, bleek, dat de ka juit in brand stond. Door den hevigen storm was de kachel omgevallen, waardoor brand was ontstaan. Er hebben zich geen persoonlijke on gevallen voorgedaan De „Amstel 10" is op sleeptouw genomen en om negen uur Amster dam binnengebracht. De kajuit is geheel vernield. De boot is eigen dom van de reederij Van Swieten in Amster dam. In verband met den Zuidwesterstorm is Maan dagavond negen uur de loodsdienst voor den Nieuwen Waterweg gestaakt. De tournée, die de groote Spaansche danseres La Argentinita onder auspiciën van impresario Ernst Krauss dc^ ons land zal maken, is tot nu toe als volgt vastgesteld: 10 Oct.: Kon. Schouwburg, Den Haag: 11 Oct.: Stadsschouw burg, Groningen; 12 Oct.: Grand-Théatre Gooi land, Hilversum; 13 Oct.: Stadsschouwburg. Utrecht; 14 Oct.: Stadsschouwburg, Haarlem; 15 Oct.: Philips-Schouwburg, Eindhoven; 18 Oct.; Stadsschouwburg, Heerlen. Na beëindiging van haar tournée door Nederland zal La Argentinita voor een groote tournée naar Noord-Amerika vertrekken. Gedurende deze tournée zal La Ar gentinita niet te Amsterdam en Rotterdam op treden. Met de Douglas-machine, die om 9.10 uur van Schiphol via Leeuwarden naar Groningen ver trekt, reisde vanochtend de minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, ver gezeld van den hoofdinspecteur voor de werk verschaffing, den heer Meyer de Vries, om een bezoek te brengen aan de provincie Drente, waar een aantal werkverschaffingsobjecten werden bezichtigd. Op het vliegveld Eelde was de commissaris der Koningin in de provincie Drente, R. H baron de Vos van Steenwijk, ter verwelkoming aanwezig. Onder leiding van den inspecteur der werkverschaffing, den heer E. Buiskool, bezocht het gezelschap o.m. de vloeivelden van de aard appelmeelfabriek „Oranje" te Smilde en enkele groote ontginningen, welke in deze provincie zyn gelegen. Des middags heeft de minister ten provincie- huize te Assen de provinciale commissie voor de werkverschaffing geïnstalleerd. Van deze commissie is de gedeputeerde, de heer K. Brok, voorzitter. Drente was de eenige provincie, die een dergeiyke commissie nog niet kende. Het is de taak van deze provinciale commissie, den minister met raad en daad ter zyde te staan, teneinde werkverruiming in het geheele land op een zoo groot mogelijke schaal uit te voeren. Hedenmorgen om ongeveer tien uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van den landbouwer P. Kuipers aan den Ge- mertscheweg te Helmond. Door den stormwind aangewakkerd, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat de boerderij in korten tijd was uitge brand. Het woonhuis bleef gespaard, dank zu den brandmuur, welke het van de boerderij scheidde. De geheele oogst, evenals de land- bouw-inventaris, waaronder een dorschmachine, is verloren gegaan. De Helmbndsche brandweer moest zich tot nablussching bepalen. De scha de wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. Maandagavond half acht is op den Wouw- scheweg, ter hoogte van het R.K. kerkhof, een verkeersongeluk gebeurd. Een personen-auto, bestuurd door den heer Hopmans uit Bergen op Zoom, werd achterop gereden door den 30-ja- rigen motorrijder C. Stiphorst uit Breda. Deze heeft blijkbaar den auto niet of slechts op het laatste oogenblik opgemerkt. Hij botste met volle vaart tegen den linkerbumper van den auto. Door den schok vloog Stiphorst uit het zadel en kwam met groote kracht tegen den auto terecht, waarna hij bewusteloos tegen den grond smakte. De geneesheer Blom van Assendelft was wel dra ter plaatse en liet het slachtoffer naar het Algemeen Burger-gasthuis te Bergen op Zoom overbrengen. De toestand van S. is zeer ernstig. Woensdagmorgen zal de sultan van Pontia- nak uit Den Haag via Antwerpen naar Londen vertrekken. In den middag vertrekken de pan- geran Hangabebi van Jogjakarta en de pange- nan Mario Soerjosoemamo, gedelegeerde van het Mangkoe Negoro'sche zelfbestuur, naar Parijs. „Ons Noorden", het Katholieke dagblad voor de drie noordelijke provincies, bestaat thans vyf en twintig jaren. Gaarne sluiten we ons aan bij degenen, die bij het bereiken van dezen mijl paal onzen persbroeder in het hooge Noorden hun gelukwenschen aanbieden. Ongetwijfeld werd in dit tijdsbestek zegenrijke arbeid ver richt onder vaak moeilijke omstandigheden. In het Zaterdag verschenen feestnummei treffen we allereerst aan een schrijven van Kar dinaal Pacelli, waarin de H. Vader de groote verdiensten van „Ons Noorden" roemt en Zijn Apostolischen Zegen schenkt. Ook Z.H. Exc. mgr. dr. J. de Jong, Aartsbis schop van Utrecht, prijst de krachtige verdedi ging van de katholieke beginselen door het jubi- leerende blad in de afgeloopen kwart-eeuw. Verder verscheen in dit jubileumnummer een reeks huldigingsartikelen, o.a. van den cen sor, deken L. Buve, pastoor G. Wiegerinck, de dekens J. van Galhorn, J. Schol tens en J. H. Vaas, onzen partyvoorzitter T. J. Verschuur en vele anderen. Na genoten verlof is father S. J. Heesakkers O.Praem. uit Dinther wederom uit de Abdy van Berne te Heeswijk vertrokken (tweede vertrek) met bestemming voor zyn missiegebied, de pre fectuur van Jubbulpore C. P. in Britsch-Indië. Als nieuwe plaats van vestiging en werkzaam heid kreeg de missionaris reeds den missiepost Shampura aangewezen, waar hem onder een in- landsche bevolking een druk bedrijf en moeiiyke zielzorg wachten. Vrijdag 7 October zullen de paters Augustij nen Simplicius Sjamaar en Werenfried Strie ker, alsmede Br. Vitalis de Bake O.E.S.A. met de boot „Breda" uit Amsterdam naar de Missie in Bolivia vertrekken. De plechtige uitzending van deze Missionarissen zal geschieden op Woensdag 5 October vanuit de St. Augustinus- kerk aan den Postjesweg te Amsterdam-West, 's avonds om half acht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9