De Fransche Kamer keurt de volmachten goed i International Trucks MET331 TEGEN 78 STEMMEN WAS DE REISPAS VAN BARANOWSKY ECHT? m TOTALITAIRE PARTIJ IN JAPAN? FRANSCH-ITALIAANSCHE TOENADERING Het nieuws van heden DE BAROMETER 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 5 OCTOBER 1938 - AVONDBLAD SUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE. NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27rA ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21414 De feestelijke intocht van Hitler in Karlsbad toe datum van 31 December werd echter vervroegd tot 15 November Vertrouwenskwestie gesteld De voorafgaande besprekingen Daiadier aan het woord Duitsche instemming met Daladier's rede FASCISTISCHE RAAD Advocaat-generaal verzoekt aan houding van de zaak om den pas opnieuw te onderzoeken Verdachte weer niet verschenen Britsch-Italiaansche betrekkingen Symbolisch gebaar van Italië ten aanzien van de vrijwilligers in -Spanje? Burgos en de kwestie der vrijwilligers Hr. Ms. „Tromp", die Dinsdag uit Rotter dam is vertrokken, is met het oog op het slechte weer teruggekeerd. De ministers, die de reis tot Hoek van Holland meemaakten, hebben het schip op het punt van uitgang weer verlaten. V.l.n.r. Z. Exc.Minister dr. H. Colijn, Z. Exc. Minister Van Dijk (Defensie) en Z. Exc. Minister De Wilde Financiën Het Weer luimminuiiiiii Konoje wil een machtige politieke partijdie geheel de natie omvat Nog geen minister voor Buitenl. Zaken Hongarije eischt een symbolische bezetting Boedapest wil vriendschappelijke besprekingen met Praag Vrede tusschen Green en Lewis Roosevelt doet een beroep op de werknemers Benoeming van den ambassadeur een gunstig teeken Japan en de Zuidzee- eïlanden Tokio geeft zijn recht hierop niet prijs Nieuw protest van Mandsjoekwo Tegen grensschending door Russische soldaten De bezetting van Sudetenland De rest der derde zone wordt vandaag bezet Nieuwe leider der Gepoe DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN JOH. SWAALF Henleinisten ageeren in Z. W. Bohemen De afbakening van het Sudeten-gebied Moeilijkheden bij de besprekingen te Berlijn NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et 'nget. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 55 cent per regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen Voor d® kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek PARIJS, 5 Oct. (Havas). Nadat de Fransche minister-president Daiadier de kwestie van vertrouwen gesteld had, heeft de Kamer het wetsont werp tot het verleenen van volmach ten aan de regeering goedgekeurd met 331 tegen 78 stemmen. Te één uur in den nacht had de socialistische tractie een nieuwe bijeenkomst gehouden. Blum zou daarin verklaard hebben, dat Herriot zich hem had gewend om te bewerken, dat de tractie zou terugkomen van haar besluit, tegen de regeering te stemmen. Herriot zou beloofd hebben, een stap bij Daiadier te doen, om bij eenroeping van het parlement tegen 16 Novem- her en geruststellende verzekeringen betreffen de de toepassing der sociale wetten te ver krijgen. Daarna zou de fractie besloten heb ben, zich van stemming te onthouden, als zij bevredigd zal worden door de verklaringen fan den minister-president. h>e financieele Kamercommissie is daarna dpnieuw bijeen gekomen en heeft het regee- ringsontwerp goedgekeurd met 18 tegen 5 stemmen, bij 18 onthoudingen. Te half drie werd de bijeenkomst der Kamer hervat. De rapporteur-generaal deelde mede, bat de financieele commissie in het. regeerings- °ntwerp slechts één verandering had aange bracht: de datum van 31 December was ver engen door dien van 15 November. De tekst luidde toen als volgt: De regeering wordt ge machtigd, tot 15 November 1938 door middel van decreten, die in den ministerraad worden besproken en goedgekeurd, maatregelen te ne men voor het onmiddellijke herstel van den economischen en financieelen toestand van het land. Deze decreten zullen kracht van wet hebben en aan de ratificatie der kamers wor sen onderworpen vóór 1 Januari 1939. De minister van Financiën, Marrchandeau, herinnerde er aan, dat het saneering,swerk, dat sedert April ter hand is genomen, goede resul taten heeft opgeleverd. Hij gaf de verzekering, dat de regeering niet opnieuw zich zal bedienen van een voorschot van 10 milliard van de bank fuh Frankrijk. Van het vorige voorschot, 12 milliard groot, rest nog 1520 millioen. De regee- fmg heeft geen moratorium willen opleggen, .aar zij moest door de laatste gebeurtenissen m plaats van 4 milliard 12 milliard uitgeven zal de gezonde methode van evenwicht niet 0Pgeven, maar heeft volmachten noodig. Na Marchandeau voerde Daiadier het woord. Nij herhaalde, dat in dén weerslag van de in- mnationale crisis de oorzaken der financieele moeilijkheden gezocht moeten worden. Daar de demobilisatie nog niet geëindigd is, kan men •et zeggen, hoeveel de uitgaven bedragen. De regeering, aldus Daiadier, doet een beroep °P den goeden wil van ieder. Zonder de ge daagde volmachten zal het haar niet mogelijk zijn ook maar één minuut haar arbeid voort te ^tten. Daiadier verklaarde een heftig tegen stander te zijn van controle op de wissel markt, die de kapitaalvlucht bevordert en twee Valuta's schept: een voor het binnen- en een v°or het buitenland. Verder zeide hij vijandig t® staan tegenover een gedwongen conversie, "elke tot nadeel zou strekken van de menschen, °P wie men in ernstige omstandigheden altijd eetl beroep doet. Herwaardeermg van den goud voorraad kan morgen taak der regeering zijn. Alle Franschen moeten toestemmen in een iter, dat noodzakelijk is voor het welzijn van en- Een millioen menschen, aldus de premier, toonden zich bereid hun bloed voor dat wel zijn te geven, wie zou zoo laag zijn een licht offer voor hetzelfde doel te weigeren? De op offeringen moeten natuurlijk niet van één groep gevraagd worden, maar de sociale wetten kun nen slechts gehandhaafd worden door den ar beid van allen. Ik wil, aldus Daiadier, een be roep op de arbeiders doen voor de noodzakelijke vergrooting der nationale productie. Ik richt mijn oproep tot de geheele Kamer en het ge- heele ïand. Zij, die geen belang meer hebben, daarnaar te luisteren, zijn degenen, die niets meer voelen voor de republikeinsche idee en het parlementaire stelsel. Daladier's rede werd herhaaldelijk door ap plaus onderbroken. Herriot las het eenige ar tikel van het ontwerp voor, waarna gestemd werd. Te 5.35 maakte Herriot het resultaat be kend: van de 409 stemmen waren 331 voor en 78 tegen het ontwerp uitgebracht. Vol gens de eerste inlichtingen in de wandelgan gen hebben 73 communisten tegen gestemd. De socialisten en 25 leden van de republi keinsche federatie hebben zich onthouden. Hierna werd de vergadering gesloten. De Kamer komt echter vanavond te 21 uur weer bijeen. De 78 stemmen tegen het volmachtenontwerp zijn uitgebracht door 73 communisten, 2 leden der onafhankelijke volksactie, 2 radicaal-socia listen en een lid der onafhankelijke linkerzijde. Verder hebben zich onthouden 155 socialisten, 14 léden der republikeinsche federatie, 5 radi caal-socialisten en een aantal andere afgevaar digden. BERLIJN, 5 Oct. (D.N.B.) Over de giste ren in de Fransche Kamer gevoerde politieke debatten schrijft het „Berliner .Tageblatt" al dus: Het essentieele feit blijft bestaan, dat de conclusies van Daiadier voor de Duitsch-Fran- sche betrekkingen alsook tegenover Italië op vallend positief zijn. Wanneer officieel wordt meegedeeld, dat Frankrijk een ambassadeur bij den Keizer en Koning te Rome zal laten accre- diteeren, dan spreekt daaruit de zin van Daia dier voor de werkelijkheid, alsmede het feit, dat vele natuurlijke, maar door vooroordeelen lang durig geremde waarheden, te München tot uiting zijn gekomen. Toen Daiadier sprak, had hij van de communisten weinig meer te verwachten, maar hij sprak als de minister-president van een Volksfrontregeering. Des te belangrijker is zijn meeningsuiting tot herziening der anti fascistische meeningen. ROME, 5 Oct. (Stefani). Morgenavond te 22 uur komt de groote fascistische raad bij een onder voorzitterschap van Mussolini. De agenda bevat de volgende onderwerpen: Het rasvraagstuk, de politieke toestand, en de ka mer van fasces en corporaties. Hedenochtend zou in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof behandeld worden de strafzaak tegen Jarislaw Baranowsky, die we gens het gebruik van een valschen reispas door den Rotterdamschen politierechter tot twee maanden gevangenisstraf is veroordeeld. Naar men zich zal herinneren was Baranowsky een vriend en partijgenoot van den bij den bomaanslag op den Coolsingel te Rotterdam om het leven gekomen Oekrajiner Eugen Konova- lec en in verband met deze zaak is Baranowsky langen tijd door de politie vastgehouden. Hij gaf toen op Ladislaw Bora te heeten, welken naam ook zijn pas vermeldde. Op 20 Juli zou deze zaak behandeld worden, doch er werd uitstel verleend tot heden. Ver dachte was evenwel weer niet verschenen. De deurwaarder deelde mede, dat de verdediger gaarne enkele mededeelingen wilde doen, doch dit kon niet worden toegestaan, daar de ver dachte niet aanwezig was. Er werd verstek verleend en de advocaat- generaal, mr. L. B. J. Vermeulen, zeide in zijn requisitoir, dat verdachte het verweer voerde, dat zijn reispas echt was, doch dat deze op een anderen naam dan de zijne stond. Spr. vond het daarom van belang de echtheid van den pas te onderzoeken en verzocht de zaak terug te wijzen naar den rechter-commissaris, opdat een deskundigen-onderzoek zou kunnen plaats hebben. Het gerechtshof zal hierover op 19 October beslissen. ROME, 4 Oct. (Havas) Het onderhoud, dat Ciano en Lord Perth Dinsdag hebben ge had, is van bijzonder belang geweest. Verno men wordt, dat de gedaehtenwisselingen tege lijkertijd betrekking hadden op den internatio nalen toestand en op de kwestie der Britsch- Italiaansche betrekkingen. De toestand heeft een ander aspect sedert de bijeenkomst te München en het besluit van Frankrijk, een ambassadeur te accrediteeren bij den Koning en Keizer, Victor Emanuel III. Het is duidelijk, dat Londen, in overeenstem ming met Parijs handelende, de liquidatie wenscht te verhaasten van de tusschen Enge land en Italië hangende kwesties. Aan den anderen kant heeft Italië het groot ste belang bij een spoedig doen toepassen van het op 16 April j.l. door Ciano en Perth onder- teekende verdrag. Gezien dit door beide partijen gewenschte resultaat, moet dus nog slechts een compromisformule gevonden worden, o.m. betreffende het probleem der terugtrekking der buitenlandsche strijders uit Spanje. In politieke en diplomatieke kringen te Rome is men vanavond geneigd te denken, dat Rome en Londen op weg zijn naar een regeling in deze aangelegenheid en men sluit de mogelijk heid niet uit, dat binnenkort Italië een symbo lisch gebaar zal maken ten opzichte van de Italiaansche „vrijwilligers" in Spanje. LONDEN, 4 Oct. (Reuter). De Britsche re geering zou vandaag antwoord ontvangen heb ben van de regeering te Burgos, waarin deze instemt met het denkbeeld, Hemming naar het rechtsche Spanje te zenden. Men verwacht der halve, dat Hemming over een paar dagen naar Burgos zal vertrekken. illllIlllllllllllllllllllIHIIIIIIIIimilllllllllHü M Hoogste barometerstand 764.3 te Vardoe Laagste barometerstand 726.0 te Thorshavn 1 VERWACHTING: Krachtige tot mati- gen, tijdelijk wellicht nog stormachtige, Zuidelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, regenbuien, iets kouder. |l Zon op v.m. 6.08 onder n.m. 5.28 uur. Licht op n.m. 5.58. Maan op n.m. 3.39 onder v.m. 1.37. Volle Maan 9 October. TOKIO, 5 Oct. Naar de „Miyako Sjim- boen" meldt, zijn op het oogenblik in Japan verschillende invloeden aan het werk om tegen het einde van deze maand te komen tot de definitieve vorming van een totali taire partij, waarvan vele vooraanstaande leden der Japansche diplomatie deel zou den uitmaken. De leider dezer partij zou de huidige minister-president Konoje zijn. Sinds verleden jaar, zoo zegt het blad vol gens Domei, toen men ook reeds over de vor ming van een dergelijke partij sprak, doch het denkbeeld liet vallen, omdat Konoje geen voor zitter wilde zijn, heeft de minister-president zich verschillende keeren uitgesproken voor een machtige politieke partij, gebaseerd op den steun der geheele natie. Konoje zou zich den laatsten tijd ook niet meer tegen het leiderschap van deze partij verzet hebben. Niet alleen, aldus de „Miyako Sjimboen", wordt Konoje's voornemen gesteund door de po litieke partijen, doch ook door de bureaucraten en militaire kringen. Tot de voorstanders van een totalitaire partij behooren volgens het blad graaf Arima, de minister van Landbouw en Akira Kazami, de voornaamste staatssecretaris van het huidige kabinet, die de leiding op zich hebben genomen bij de vorming, alsmede Foe- sanosoeke Koehara, de vroegere minister van Verkeer, Kiyosji Akita, de vroegere voorzitter van het Huis van Afgevaardigden en Teisoeke Akiyama, die een voorname rol speelde bij de organisatie van het kabinèt-Konoje. Ook ad miraal Soeëtsoejóe zou het voornemen hebben een nieuwe partij te stichten, doch ook deze zou in de totalitaire party worde» opgenomen De nieuwe partij, zoo besluit de „Miyako Sjimboen", zal niet slechts een ineenvloeiing zijn der politieke partijen met inbegrip van de partij dei- sociale massa, doch zal alle volksgroepen vertegenwoordigen. Het succes der partij hangt evenwel geheel af van de aanvaarding van het voorzitterschap door prins Konoje. Minister-president Konojo zal. volgens Reu ter, nog voor eenigen tijd de portefeuille van Buitenlandsche Zaken blijven beheeren, daar 't moeilijk blijkt een opvolger voor den afgetreden minister Oegaki te vinden. De onderhandelin gen met den Japanschen ambassadeur te Lon den, Sjigemitsoe, alsmede met zijn collega te Washington, Saito, en den oud-minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, schijnen geen re sultaat te hebben gehad. BOEDAPEST, 5 Oct. Het Hongaarsche tele- graaf-agentschap deelt mede: In de nota, welke aan de Tsjecho-Slbwaak- sche regeering op 3 October is overhandigd door den Hongaarschen gezant te Praag, heeft de Hongaarsche regeering den wensch uitge sproken, dat de Tsjechisch-Hongaarsche on derhandelingen in een vriendschappelijke sfeer zouden worden gevoerd. Te dien einde heeft de Hongaarsche regeering de Tsjecho-Slowaak- sche uitgenoodigd de volgende maatregelen te nemen- 1. Invrijheidstelling van alle Hongaarsche politieke gevangenen; 2. onmiddellijk met verlof zenden van alle Hongaarsche soldaten, die in het Tsjecho- Slowaaksche leger dienen, opdat zij huiswaarts zullen kunnen keeren; 3. organisatie van detachementen onder ge mengde bevelvoering voor de handhaving van de orde in de Hongaarsche gebieden in Tsje- cho-Slowakije; 4. bezetting van twee grenssteden door Hon gaarsche troepen als „symbool" voor de aan Hongarije af te stane gebieden. De Hongaarsche regeering heeft voorgesteld de onderhandelingen op 6 October te begin nen te Komarom. De Hongaarsche delegatie zal gepresideerd worden door Kanya. HOUSTON (Texas), 5 Oct. President Roo sevelt heeft gisteren een beroep gedaan op de werknemers, een einde te maken aan de split sing in de vakorganisatie, welke reeds drie jarer. duurt. Eenige uren later heeft William Green, voorzitter van de American Federation of Labor verklaard, dat het bondsbestuur een definitief voorstel tot beëindiging van den strijd met de C. I. O., de organisatie van John Lewis, gunstig zou ontvangen. Tijdens den intocht van Hitler in het Egerland werd het middagmaal in de open lucht gébruikt PARIJS, 5 October. (Havas). Naar aan leiding van de aanstaande benoeming van een Franschen ambassadeur bij den Keizer- Koning van Italië schrijft de „Petit Pari- sien": Deze benoeming zal binnenkort gepaard gaan met de erkenning van het Keizerrijk in Abessinië. De regeeringen te Londen en Parijs zijn het ongetwijfeld eens geworden over de moeilijkheid van deze erkenning, die evenals het in werking treden der Britsch-Italiaar.sche overeenkomsten afhankelijk was gemaakt van de regeling der Spaansche kwestie. Er is reden te veronderstellen, dat Chamberlain en Daia dier uit den mond van Mussolini in dit opzicht bevredigende verzekeringen hebben gehoord. Volgens de „Journal" is er geen misverstand, dat niet kan opgehelderd worden. De Middel- Europeesche crisis heeft aangetoond, hoe ge vaarlijk een wrok tusschen de Middellandsche Zeestaten is. De benoeming van een ambassa deur te Rome is noodig geworden. De „Jour" en de „Echo de Paris" zeggen, dat thans ook de betrekkingen met Burgos geregeld moeten worden. TOKIO, 5 Oct. (D.N.B.) De woordvoerder van het Japansche ministerie van Buitenland sche Zaken heeft verklaard, dat indien Japan alle betrekkingen met den Volkenbond ver breekt, dit niet beteekent, dat het daarmede zijn mandaatrechten op de Zuidzee-eilanden prijsgeeft. Deze mandaten, aldus de woordvoer der, zijn niet aan Japan toebedeeld door den Volkenbond, maar door de conferentie der vijf mogendheden te Parijs in 1919. Zij liggen der halve buiten de bevoegdheid van Genève. TOKIO, 5 Oct. Naar Domei uit Charbin meldt, heeft de regeering van Mandjoekwo bij de Russische regeering geprotesteerd naar aan leiding van een nieuw grensincident, dat zich op 27 September heeft voorgedaan. Een groep Russische soldaten zou toen de grens bij Itsjikang gepasseerd zijn en dertien Mandsjoereezen, die op de Amoer voeren, heb ben meegenomen naar Russisch gebied. Geëischt wordt de onverwijlde vrijlating dezer menschen. BERLIJN, 5 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: „Troe pen van generaal Von Reichenau zijn vanoch tend te 8 uur aangetreden om de rest van de derde zone te bezetten." MOSKOU, 5 Oct. (D.N.B.) Tot plaatsver vangend volkscommissaris voor Binnenlandsche Zaken, (De Gepoe) is benoemd Filaretow, die sinds eenige maanden de functie van vice- volkscommissaris voor de industrie in de Groot- Russische Bondsrepubliek bekleedde. Het is niet bekend, wiens plaats hij als commissaris der Gepoe inneemt, daar den laatsten tijd juist bij de Gepoe talrijke wijzigingen van functies ver richt zijn. Minister-president Konoje zou voorzit ter worden van een nieuwe totalitaire partij in Japan. De Fransche Kamer keurt de volmach ten voor de regeering goed. Het eeuwfeest van de invoering van het Burgerlijk Wetboek is aan de R. K. Uni versiteit herdacht. Ernstig auto-ongeluk te Groningen. Een doode en drie gewonden. Strafzaak tegen Baranowsky wegens het gebruiken van een valschen reispas voor het Haagsche Hof. De malaria te Tandjong-Priok neemt af. Incidenten in Bantam (N.-I.); eenige dooden te betreuren. TELEF. 10663 HAARLEM PRAAG, 5 Oct. (Havas) Volgens een officieel communiqué van het Tsjecho-Slowaaksche tele- graafagentschap blijft de Duitsche bevolking in de grensstreken kalm. Daarentegen ontplooien benden „Ordner" een illegale activiteit in Zuid west Bohemen, in de gebieden, grenzende aan de streken, die door de Duitsche troepen zijn bezet. Te Kasperske Hory hebben „Ordner" eenige openbare gebouwen gesloopt. Een sterke afdee- ling gendarmerie en douane-ambtenaren en politie voor de bescherming van den staat werd belast met het herstellen van de orde in deze plaats. De Tsjechen, die gevlucht zijn uit het Sudeten gebied en op wie thans aandrang wordt ge oefend door de Tsjecho-Slowaaksche autoritei ten om terug te keeren, kunnen hieraan geen gevolg geven zonder specialen pas van de Gestapo. Gemeld wordt, dat deze passen slechts in uitzonderingsgevallen worden toegekend. BERLIJN, 5 Oct. (Reuter). Naar ver luidt zijn er moeilijkheden gerezen bij de onderhandelingen over de afbakening van het Sudeten-Duitsche gebied, dat op 10 Oc tober aan Duitschland moet zijn overge dragen. (i IVVVAWlVMmmimn;/:/ j-r-> r f Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 749.3 Vorige stand: 740.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1