MenéMjftonói LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een Omroeper" j voor 80.000 gezimjen r m'rk 3S L -6 y V v r..vv* Uitvoerverboden buiten werking 1 xl 41 |iiiniiiiiiiininiiiiiraniniininiiniiiiiiniiiniiiiniiiiiiii!iiiiiiiiiiniii!iii!iinin!iniiiiniiiiniiiiiiiiiiiniiii!iiiiiii@ WOENSDAG 5 OCTOBER 1938 Bo-Bar-Kei FAILLISSEMENTEN Haarlemsche schilders en beeld houwers in 't Frans Halsmuseum LEENINGEN NOORDHOLLAND Totaal ƒ3.012.000 Badhuizen „Witte Kruis" Gevonden dieren en voorwerpen mmmmm VELSEN Burgerlijke stand Trein niet bemerkt Tuinder gegrepen en kort daarop overleden Sleepschip gezonken bij Enkhuizen De opvarenden wisten zich in een roeiboot te redden Vlootreservisten naar huis KON. NED. HOOGOVENS EN STAALFABRIEKEN Definitieve intrekking is binnen kort te verwachten De ondergang van de Maria" Slachtoffers met het schip in de diepte verdwenen? De Intern. Commissie aan het werk TWEEDE KAMER BIJEEN Regeling der werkzaamheden De vergadering van het Hoogerhuis „Schijnheiligheid" tegenover minderheden In Oostenrijk wordt amnestie verleend Maar Schuschnigg blijft gevangen Fransche Kamer en Senaat vergaderen Regeering vraagt financieele en economische volmachten Het nieuwe Praagsche kabinet DE AFGEDREVEN BAK Het lek met keileem gestopt Ter herdenking van den groot en trek" Zuid-Afrikanen laten hun baard staan Toscanini mag op reis BEVORDERING BIJ DE NED. SPOORWEGEN Storm belemmert de scheepvaart NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT illllllllllllllllllllllllillllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillHIIUillllllllllllillUllllllllillliiUllllllliUilllllllllllllil STAD De Boter-markt-Barrevoetestraat en Keizer straat Vereeniging hield op Maandag 3 Oct. haar 10de jaarvergadering. De voorzitter, de heer Jac. van Maiis, bracht hulde aan het dames-comité, de dames Huet- Metselaar Beekelaar en v. Putten, die zoo schit terend voor de nieuwe vlaggenverslering hebben zorg gedragen, en wijdde daarna woorden aan het 10-jarig bestaan. Het jaarverslag van den secretaris, den heer Nic. v. Putten, werd met applaus begroet. Hij had een volledig overzicht gegeven van alles, wat in de afgeloopen tien jaar door de vereeni ging was verricht. Het verslag van den penningmeester, den heer W Brakel Jr., sloot met een batig saldo Het was zijn laatste verslag. Met zeer harte lijke woorden werd hij door den voorzitter be dankt voor alles, wat hij in die 10 Jaren voor de vereeniging had gedaan. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. v. Emmerik (aftr.) herkozen en als nieuw be stuurslid kwam de heer C. W. Huet naar voren Voor de kascommissie werden gekozen de heeren Zoet, v. d. Zwaag en J. J. Beekelaar Jr. Nu kwam de herdenking van het 10-jarig be staan aan de orde. Met algemeene stemmen werd het voor stel van het bestuur tot het houden van een officieelen herdenkingsavond, waaraan ver bonden een groote prijsvraag, aangenomen. Van 1 tot 10 November zal aan eiken kooper, die voor 50 cent besteedt, een for mulier worden aangeboden. Meerdere for mulieren mogen worden ingezonden. De in zenders van goede oplossingen zullen een uitnoodiging voor heer en dame ontvangen, tot bijwoning van den herdenkingsavond, welke zal worden gehouden op Maandag 21 November a.s. Het officieele programma voor dien avond zal nog nader worden bekend gemaakt. Na rondvraag werd de vergadering gesloten De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft de volgende faillissementen uitgesproken op "Dinsdag 4 October 1938. De N.V. Handel Maatschappij „Stille Zuid zee", statutair gevestigd te Amsterdam. Curator mr. B. W. Stomps te Haarlem. G. dc Vries, timmerman, wonende te Haar lem, Rijksstraatweg 96. Curator mr. J. H. var Gelderen te Haarlem. Rechter-commissaris in beide faillissementen mr. S. J. Pit te Haarlem. Wegens gebrek aan actief is opgeheven lie* faillissement van de N.V. Bloembollen'oedrijf C A. van Zanten gevestigd te Heemskerk. Curator mr. A. W. Hellema te IJmuiden, gemeente Vel gen. Door het verbindend worden der ultdeelings- Hjst zijn geëindigd de faillissementen van: C. Cassee, bierhandelaar, wonende te Bloc- mendaal. Curatrice mevr. J. H. G. Schutte- Struick te Haarlem. De Vennootschap onder de firma Automobiel bedrijf „Bloemendaal", gevestigd te Bloemen- daai. Curator mr. L. G. van Dam te Haarlem. D. A. Budde, automobielhandelaar, destijds wonende te Bloemendaal, thans te Zandvoort. Curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. L. C. J. Budde, automobielhandelaar, destijds wonende te Bloemendaal, thans te Zandvoort Curator Mr. L. G. van Dam te Haarlem. Nu de weelde van den zomer, met zijn zon en glanzend licht, die noodden tot het toeven in den vrijen buiten, plaats heeft gemaakt voor den toover van den herfst, nu is het weer de tijd voor concentratie, voor ingetogenheid en ver dieping. 't Is goed gezien van het Genootschap „Kunst zij ons doel" om niet te dralen met haar ex posities. De eerste groepstentoonstelling is thans ge opend, van werken der gezamenlijke Haarlem sche schilders en beeldhouwers, een tentoon stelling, die in dit seizoen door andere gevolgd zal worden. In de fraaie expositie-zaal van ons Frans Hals-museum werd zij prettig en doelmatig ge arrangeerd. Er zijn niet te veel exposanten dit is een groot voordeel voor een diepere aanschouwing en het werk van iederen exposant werd bij el kaar gehouden. Met eenige benieuwdheid zijn wij naar de tentoonstelling getogen; men kan nooit weten of zich artistieke verrassingen voordoen.... Of er een jonge schilder een geheel anderen weg insloeg en ons frappante dingen te zien zou geven, die afwijken van de al te traditio- neele. Misschien vernamen we wel een nieuw ge luid, iets oorspronkelijks, dat ons verkwikt ais een onverwachte geur van goede parfum Na ons bezoek aan de expositie kunnen we niet zeggen, dat we deze bekoring geheel moch ten ondergaan. Dit behoeft echter niets af te doen van onze appreciatie. Deze expositie brengt geen verrassend, maar wel zeer goed werk. Op de eerste plaats zijn we opgetogen over de vernieuwing en verbreeding, welke spreken uit het werk van den schilder Rees. Er is een tijd geweest, dat deze zich bepaalde tot het poëtische onderwerp der bloemen. Thans zagen wij naast twee uitstekende bloemenschilderingen een zelfportret en een portret van des schilders vrouw. Hij gaf deze dame niet alleen op sympathieke, doch ook op sterk-karakteriseerende wijze weer. „Lente" en „Veere" zijn blijde schilderijen van een uitgesproken talent, met zuivere pictu rale en aesthetische waarden. Anders, daarom niet minder, is het oeuvre van Theo Groeneveld. Deze schilder mint den strijd des levens, die hij onbewust beeldt in al zijn doeken. Vandaar de eengszins zware toon en robuuste weergave van het stoffelijke, waarin geen zweem van sen timentaliteit. Met groote belangstelling beschouwden wij b.v. zijn „Kerkje in België". Een oude en ver weerde steenen trap leidt naar het groote kruis en de kerk. Prachtig is die trap geschilderd, sterk en vol inhoud. De stofuitdrukking van het doek „Kist met bloempotten" is eveneens zeer suggestief. Met genoegen zagen wij naar zijn landschappen, maar in den „Gevallen reiger", zijn enkele details, zooals de hals, wel wat te eenvoudig opgevat. Een schilder van een geheel andere geaard heid is Huib de Ru, een naar het decoratieve schilderend talent, dat echter charme in zich heeft, alsmede de attractie van het frissche en nieuwe. Bekoring straalt er uit van zijn pastel „Zonne bad". Hier is de compositie aantrekkelijk en de kleuren zijn voorts luministisch en van boeiend vermogen. Zijn „dame en rouge" heeft voor ons een bepaalde bekoring, evenals het groote por tret. Knap en vol attractie is de teekening van het schilderachtige stadje 's Heerenberg. De „Sportweek-herinnering" had o.i. beter achter wege kunnen blijven. Noemen wij vervolgens de exposanten Aljjert Loots en Janus Wagemaker, die een kleurver- wantschap bezitten en een muzikale vorm- uiting. Van Loots apprecieeren wij de twee boerde rijen, vooral ook om de muziek der kleuren. Wagemaker brengt zijn specifieke kunst, die vanwege haar subjectiviteit vóór- en tegenstan ders zal hebben. Voor no. 59 „Vischkoppen" hebben we prefe rentie, ook vanwege de zuiver schilderachtige verdiensten. Voorts beeldde hij sterk en suggestief zijn koeien en varkens. Rest ons nog van den schilder Georges Robert te noemen, met zijn abstracte kleurteekeningen, die vroeger méér waardeering ondervonden cfen thans. Toch zegt ons een werk als: „De Zwaarmoe- öigen" veel, pok omtrent de leerzame en waar schuwende bedoelingen. Het beeldhouwwerk, ter expositie, is evenzeer te bewonderen. Een bronzen kopje als „Ankie", van Nel Bake- ma, is levendig en soepel gehouden; er zijn méér goede werken. Van den Eynde is de man der toegepaste beeldhouwkunst. Zijn werk is dikwijls uitstekend. Op deze tentoonstelling blinkt o.i. uit het reliëf, gepatineerd als brons, voorstellende „Dans". Maar ook het kleine „Andante" (palmhout) heeft zijn eigen en serene schoonheid.. K. de H. Ged. Staten der provincie Noordholland stel len aan de Prov. Staten voor hen te machtigen, ten laste van de provincie aan te gaan geldlee- ningen tot zoodanige nominale bedragen als noodig zullen blijken, om eene som te verkrfgen ter voldoening van: a. f 95.000.— wegens bijdrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden met bijko mende werken en verbetering van het Noordzee kanaal; b. f 2.535.000.— wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf c. f 347.000.wegens kosten van uitbreidings werken ten behoeve van het Provinciaal Water leidingsbedrijf; d. f 20.000.— wegens uitkeering aan het Pro vinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort voor buiten gewone werken; e. f 15.000.— wegens uitkeering aan de Pro vinciale Ziekenhuizen voor onvoorziene werken van buitengewonen aard; en te bepalen dat deze leeningen zullen worden aangegaan tegen eene reëele rente van ten hoogste 4 pet. 's jaars, dat de aflossingen in ge lijke of afloopende termijnen zullen geschieden in 40, 20 of 10 jaren. Het aantal genomen baden in de maand Sep tember was voor het badhuis Koudenhorn 1515 badhuis Leidscheplein 3080, badhuis Schoter singel 3505, badhuis Hofdijkplein 3829, badhuis van Egmondstraat 4556. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Hond (Eng. foxterrier), Punt, Ridderstraat 11 Armbandhorloge, Kuipers, Velserstraat 37. Hondje (.geelbruin), de Jonge, Siwartstraat 10. Horlogeketting, Serné, Kempstraat 15. Mand inh. sponzen. André, Warmoesstraat. Zakmes, Felderhoff, Hogendorpstraat 5. Rijwielbelas- tingmerk, van Heerde, Schoterveenstraat 7; Rij- wielbelastingmerk, Blesgraaf, Damaststraat 40. Damesring, Smallegange, Ged. Raamgracht 31. Riem (grijs), Dellevoet, Olycanstraat 14. Steun zool, van Dekken, Rijksstraatweg 308. Dames- tasch (gebreid met inhoud, Cramer, Wester gracht 115. Kanarievogel, de Mare, Spaarnho- venstraat 73. Aan de inwoners van Haarlem en Omstreken. Zijt gij lid van het Roode Kruis? Betaalt gij een jaarlijksche contributie van f 1,of meer aan de Haarlemsche Afdeeling? Zoo niet: vindt dit zijn oorzaak in een ge- dachtengang, die u bij het hooren van dien naam met ergernis over het verleden, met vrees voor de toekomst vervuld? Meent gij dat er één oorlog minder zou zijn aevoerd of dat één oorlog korter zou hebben ge duurd wanneer het Roode Kruis er niet was ge weest? Immers neen. Maar wat het Roode Kruis wel heeft gedaan is het leed van den oorlog zooveel en waar het kon verzachten. Het Roode Kruis kan daarom nog niet verdwij nen en opdat het de taak. waartoe het naar een ieder vurig hoopt nooit zal worden geroepen, be hoorlijk zal kunnen vervullen, moet het groot en sterk zijn en vooral actief: moet het ook in tijden van vrede in beweging blijven. Dat doet het Roode Kruis; het heeft een uit gebreide vredestaak op zich genomen; het helpt overal waar het kan lijden verzachten. Het Roode Kruis lenigt den nood bij natuur rampen: het heeft 600 hulpposten geplaatst langs de wegen in Nederland; het heeft verpleeg- en transportcolonnes opgericht; het vervoert zieken over groote afstanden; het heeft bloedtransfusie diensten georganiseerd; het exploiteert een zie kenhuis in Den Haag- en Beverwijk; het stelt transportwagentjes beschikbaar op de groote sta tions; het heeft een radiotelegrafische medische adviesdienst voor schepen op zee gesticht; en het beheert Parkherstellingsoorden b.v. te Haar lem aan den Zijlweg. waar reeds vele patiënten herstel van krachten hebben gevonden. Weet gij dit alles, dan begrijpt gij ook dat daar voor geld noodig is. Het Roode Kruis heeft veel te weinig leden; In geheel Nederland slechts 19000 (d.l. 2 per 1000 inwoners) terwijl er in België 100.000 zijn, in x -j*' - De Tsjechische legermacht, welke de grenzen van het land bezet hield, trekt thans voor de naderende Duitsche troepen terug uit het Sudeten-Duitsche gebied Zweden 140.000 en in Amerika op iedere 1000 in woners 40 lid zijn. Steunt dan het Roode Kruis en geeft u op als lid der Afdeeling bij den penningmeester, den heer J. Ph. Joosten Hattüjk, Middenlaan 51, Haarlem, Giro No. 10931. Ondertrouwd: G. Ras en J. M. A. Piers: E. Bunte en H. G. I. IJ. Brader; T. C. Bakker en M. C. Broertjes; G. van Geest en M. C. Duy- velshoff. Getrouwd: Ch. C. Gerrits en C. H. J. de Groot; G. van Duyn en E. Ridder; D. Bakker en A. Pletting; P. T. Koster en H. Hendrickx; M. H. Buren en J. C. v. d. Zee. Geboren: E. J. de Geusv. Ballegoyen, d.; J. AaldersbergDijkhuizen, d.; M. Blaauboerv. d. Brugge, z.; Ch. J. SpoelstraBoot', z.; M. v. VeelenHabermehl, d.; G. van KampenKlep per, d.; M. DekkerSlikker, z. Ovehleden: A. H. Vrijhoef, 3 mnd., d. van G. Vrijhoef; J. P. Handgraaf, 76 j., echtgen. van C. J. Klauwers; C. Zwart, 57 j., echtgen. van D. C. Emmelot. Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag) Dinsdagmorgen is bij de veiling „De Tuin bouw" te Grootebroek-Bovenkarspel een ernstig ongeluk gebeurd dat den 18-jarigen tuinder C. uit Lutjebroek het leven heeft gekost. L. was druk doende bloemkool te pellen en heeft blijkbaar den trein, welke om 12.15 van Enkhuizen vertrekt niet bemerkt. Hij werd ge grepen, waardoor hij een zware hoofdwonde be kwam. Dr. Steenhuizen uit Bovenkarspel verleende de eerste hulp, terwijl ook geestelijke bijstand spoedig aanwezig was. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Lutjebroek is de jongeman aan de bekomen verwondingen overleden. Maandagavond is op het IJsselmeer ten zuiden van Enkhuizen tengevolge van den storm het sleepschip „Willem Adri", dat met een lading slakken op weg was naar Duitschland, volgeloo- pen en gezonken. De opvarenden, de schipper, zijn vrouw en knecht en twee kinderen, konden zich in de roeiboot in veiligheid stellen. Na ge- ruimen tijd te hebben rondgezwalkt konden zij aan boord worden genomen van de sleepboot „Res Nova", dat het sleepschip trok. Zij zijn naar Enkhuizen gebracht. LONDEN, 4 Oct. (Reuter) Vernomen wordt dat orders uitgevaardigd zijn, waarbij de rest der Engelsche vlootreservisten, die onder de wapenen waren geroepen tijdens de recente crisis, zoo spoedig mogelijk deze week met groot verlof zullen worden gezonden. De reservevloot blijft in actieven dienst met de actief dienende officieren en manschappen aan boord. De re servisten, die geen plaats op schepen liadden toegewezen gekregen, zijn reeds naar huis ge zonden. Te Londen wordt vernomen, dat het afzwaaien der reservisten niet inhoudt, dat de reservevloot gedemobiliseerd wordt. Het doel van de maatregelen is de reservisten in staat te stellen naar hun burgerlijke beroepen terug te keeren nu de crisis geweken is. In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders dej Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken werden de balans en de winst- en verliesrekening per 31 Maart 1938 goedgekeurd. Bij de verkiezing van commissarissen werd besloten het aantal commissarissen met een uit te breiden; tot commissarissen werden be noemd de volgens rooster aftredende heeren mr. dr. L. F. H. Regout en Jacs. Rustige, als mede de heer ir. F. H. E. Gul je. In verhand met de in den internationa len toestand ingetreden ontspanning heeft de Nederlandsche regeering besloten de op 28 September j.l. afgekondigde uitvoerver boden, in afwachting van een definitieve intrekking hiervan, die binnenkort te ver wachten is, voorloopig buiten werking te stellen. Dientengevolge is bij beschikking van den minister van Economische Zaken van 4 Oct. algemeene dispensatie verleend van alle uitvoerverboden, afgekondigd in de buitengewone Nederlandsche Staatscou rant van 28 September j.l. Alle onder die verboden vallende goederen kunnen vanaf het tijdstip dezer bekendmaking derhalve zonder vergunning worden uitgevoerd. In verband met het ruwe water heeft men het wrak van het op het Brasemermeer omgeslagen motorschip „Maria" nog niet kunnen naderen. Men neemt thans als zeker aan, dat de beide opvarenden verdronken zijn. Mogelijk zijn zij niet over boord geslagen, doch met het schip in de diepte verdwenen. De omgekomenen woonden te Schiedam. Toe de „Maria" even na middernacht in nood kwam te verkeeren, bevond zich het motor schip „Koophandel" uit Amsterdam in de na bijheid. Het voer voor de „Maria" uit, doch het spookte zoodanig, dat men machteloos stond en ge?n hulp kon bieden. BERLIJN, 4 Oct. (Havas). De subcommis sie voor de toepassing van het accoord van München, uitvoering van de volksstemming en afbakening van de grens, is gisteren voor de eerste maal bijeengekomen. De commissie zal de athnografische kaarten, uitgegeven in Duitschland en in Tsjecho-Slowakije, met el kander vergelijken. De kaarten wijken op tal rijke plaatsen van elkander af. De commissie zal ook den omvang vaststellen der interna tionale troepen, die noodig zijn voor de bewa king van de plebiscietgebieden. De internationale commissie heeft de voor stellen van de militaire subcommissie tot het handhaven van de orde in de neutrale zóne tusschen de Duitsche en de Tsjechische legers aangenomen. Ook werden de voorstellen van deze commissie inzake het Tsjechische mate riaal in de derde zóne aangenomen. Vervolgens is gesproken over de internationa le formaties, welke eventueel de gebieden, waar een volksstemming zal worden gehouden, moe ten bezetten. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is Dinsdag te kwart voor een in openbare ver gadering bijeengekomen ter behandeling van een korte agenda, welke gewijd was aan de re geling van werkzaamheden. Aan de in de afdeelingen te onderzoeken wetsontwerpen werden toegevoegd het wets ontwerp tijdelijke voorziening tot versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des Rijks, voorts een wetsontwerp tot goed keuring van eenige onderhandsche verkoopin- gen, verder een begrootingswijziging voor 1937 van het Staatsmijnbedrijf en het wetsontwerp tot bekrachtiging van het K. B. van 27 Juni 1931 tot regeling van den invoer van papier en papierwaren. Een wet tot naturalisatie van J. M. Daniels en 21 anderen en een tot naturali satie van F. P. F. Adriaensen en 19 anderen werd eveneens naar de afdeelingen verzonden. Het wetsontwerp Tijdelijke voorziening tot versterking der middelen werd verzonden naar de begrootingscommissie voor hoofdstuk I der Rijksbegrooting voor 1938. De Kamer ging daarna in de afdeelingen. De eerstvolgende openbare vergadering is bepaald op 18 October. n den strijd tegen het communisme is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Na Baldwin nam het woord Lord Ponsonby (arbeiders-oppositie), die verklaarde dat men het jargon van den Volkenbond moest laten vallen. Het eerste vraagstuk, dat ter hand ge nomen diende te worden was de beperking dei- bewapening en spr. sprak zich uit voor twee zijdige overeenkomsten zelfs voordat een we reldconferentie kon worden bijeengeroepen. Lord Lloyd verklaarde, dat het resultaat van Chamberlain's bezoek aan Hitler was dat Engeland „een middel tot over brenging was geworden van wat, naar het mij voorkomt, een der meest beschamende en ongelukkige boodschappen is, die ooit door een Britschen premier aan een be vriend volk zijn overhandigd." Lord Lloyd veroordeelde de „schijnheiligheid" tegenover de minderheden en stelde de vraag wat er gedaan werd voor de bescherming van de Duitsche minderheden in Polen en Italië. Hij voegde hier nog aan toe, dat hij brieven had ontvangen uit landen als Roemenië en Turkije, waarin de vraag gesteld werd: „Hoe kunt ge verwachten, dat de Balkan- staten tot het verdedigingsstelsel toetreden, indien gij allen rond hen verraadt?" Spr. gaf uiting aan zijn bange voorgevoelens met betrekking tot de garantie en vervolgde: „Iedere nauwe samenwerking met het Nazi regime zou bij een groot deel van de openbare meening in dit land hoogst onpopulair en on gewild zijn, tenzij het Nazi-regime zijn metho den wijzigt." De volgende spreker. Lord Marchwood, zeide, dat hij de Duitschers kende en wist, dat zij even hartstochtelijk als de Engelschen geen oorlog meer wenschen. „De meest sinistere fi guur in het Duitschland van heden is niet Hit- Ier, doch de minister van propaganda, die den geest van het volk bewerkt en opstookt." Lord Maugham, de Lord-Kanselier, veroor deelde de krachtige taal, waarmede het beleid der regeering is aangevallen. Hij betoogde, dat het land op den rand van den oorlog was ge weest en prees het beleid van Chamberlain- Het debat werd vervolgens tot heden ver daagd. WEENEN, 4 Oct. (Reuter). Naar verluidt, over wegen de Duitsche autoriteiten amnestie te ver- leenen aan alle politieke gevangenen, behalve Schuschnigg, uit vreugde over den terugkeer van het Sudetenland. Het proces tegen Schuschnigg, die nog steeds te Weenen is, zal in ieder geval voortgaan en niet later dan de volgende maand. PARIJS, 4 Öct. (Havas). Reeds te half drie vanmiddag begon de publieke tribune van de Kamer vol te loopen, terwijl in de diplomaten loges de vertegenwoordigers van de buitenland- sche mogendheden hun plaatsen innamen. Ook de plaatsen der afgevaardigden waren alle bezet. Toen ministerpresident Daladier het spreekge stoelte besteeg om zijn verklaring af te leggen, stonden alle afgevaardigden op om hem toe te juichen, alleen de communisten bleven zitten. Tüdens de rede werd de minister-president herhaalde malen luide toegejuicht, alleende communisten bewaarden het stilzwijgen. Na het afleggen van de regeeringsverklaring deelde de minister-president mede, dat Chichery heeft verzocht een interpellatie te mogen in dienen. Bij zitten en opstaan sprak de Kamer zich uit voor een onmiddellijk vaststellen van den datum der interpellatie. De minister-president verzocht deze interpel latie uit te stellen tot na de andere interpel laties en stelde de kwestie van vertrouwen. De Kamer heeft dit verzoek met 535 stemmen tegen 75 en 3 onthoudingen goedgekeurd. In de wandelgangen verluidt, dat de commu nisten en de Kerillis tegen hebben gestemd. Na de verklaring van den minister-president begonnen de debatten. Onder het applaus van allen verklaarde de afgevaardigde van het de partement van den Beneden-Rijn, Walter, dat Elzas Lotharingen in dienst van Frankrijk zou staan onder alle omstandigheden. De communist Peri verklaarde te betreuren, dat de Sovjet-Unie niet tegenwoordig is geweest bij de besprekingen te München. Louis Marin veroordeelde het gebruik van ge weld. Onder toejuichingen verzoent hij vervol gens ae regeering een ambassadëur te Rome te benoemen. Tenslotte bracht Marin hulde aan Tsjecho-Slowakije, dat onmetelijke offers heeft gebracht om den vrede te bewaren. Ook Leon Blum wenschte de regeering geluk met het behaalde resultaat, hij betoonde even wel zijn deelneming met Tsjecho-Slowakije, dat zich voor de rust van Europa heeft opgeofferd Hij stelde in Frankrijk hen verantwoordelijk die de actie van den Volkenbond hebben doei. mislukken. De Kerillis verklaarde, dat volgens zijn mee ning Duitschland niet in staat was om oorlog te voeren, doch het heeft gebruik gemaakt van den toestand. Hij sprak lang over de bedoelin gen. welke volgens hem Duitschland in Europa heeft en zeide, dat alle Franschen één moeten zijn om den toestand meester te worden. Voordat de Kamerzitting om half acht werd verdaagd, deelde de voorzitter mede, dat de minister van Financiën een wetsontwerp heeft ingediend van den volgenden inhoud: De regeering wordt gemachtigd tot 31 De cember 1938 bij decreet, overwogen en aange nomen in den ministerrraad, maatregelen te nemen tot onmiddellijk herstel van den finan- cieelen en economischen toestand des lands. Deze decreten zullen kracht van wet hebben en zullen voor 1 Januari 1939 ter ratificatie aan de Kamer worden voorgelegd. In den Senaat heeft Chautemps de verkla ring van de regeering voorgelezen. Ook hier werd deze herhaaldelijk door toejuichingen on derbroken. Tenslotte deelde Chautemps mede, dat ook in den Senaat het ontwerp der finan cieele volmachten zou worden behandeld. PRAAG, 4 Oct. (Reuter). De nieuwe regeering is als volgt samengesteld: minister-president en minister van Landsverdediging, generaal Syrovy, minister van Buitenlandsche Zaken Chval- kovsky, minister van Binnenlandsche Zaken Czerny, Financiën Kalfus, Sociale Zaken Zenkl, minister zonder portefeuille Bukhovsky, de pre sident der sokols, en de drie Slowaken Karvas, Caidad en Sajnor. Dinsdagavond half tien is de motorredding boot „Hilda" van de Noord- en Zuidholland- sche Reddingmaatschappij, welke van vier uur af bij den afgedreven bak op het IJselmeer had gelegen, in de haven van Lemmer terug gekeerd. Beide mannen, die zich op den bak bevonden, weigerden dezen te verlaten. Het lek was intusschen met de kleileem, welke in den bak werd vervoerd, gestopt; het gevaar was der halve aanzienlijk verminderd. Later op den avond kwam een sleepboot van Van Zanen en Verstoep's Aannemingsmaatschappij beschik baar, om den bak binnen te brengen. De „Hil da" heeft daarop de thuisreis aanvaard. PRETORIA, 4 Oct. (Reuter.) De voorberei dingen voor de herdenking van den „Grooten Trek" zijn in vollen gang. Men gelooft, dat de viering in Pretoria door minstens 150.000 men- schen zal worden bijgewoond. Er wordt voor de bezoekers een speciaal dorp gebouwd, waar z;j alle moderne comfort zullen vinden. In de heuvels bij Pretoria zal een groot amphitheater worden aangelegd. Terwijl de herdenking in December wordt gehouden, kan men thans reeds de oude klee derdracht der voortrekkers op straat zien. Jon ge meisjes en mannen vertoonen zich soms met de oude „kappies" en „veldskoene", die deel uitmaakten van de kleeding der boeren van honderd jaar geleden. Vele mannen laten ook hun baard staan. ROME, 3 Oct. (Reuter). De beroemde diri gent Toscanini heeft den pas, waarop hij wacht te om een bezoek aan de Ver. Staten te bren gen, ontvangen. De adjunct-inspecteur dr. J. H. van der Meu- len, te Amsterdam i.b., is met ingang van 1 Oc tober 1938 benoemd tot inspecteur 2e kl. aldaar. De zware Zuidwesterstorm, die gedurende den geheelen nacht en ook Dinsdag nog onop houdelijk over ons land heeft gegierd, is oor zaak geworden, dat geen schepen naar zee konden vertrekken. De luchtvaart ondervond evenwel geen hinder. Het filiaal van 't K.N.M.I. te Amsterdam no teerde te middernacht 'n windstoot van 75 K.G per vierkanten meter, d.i. een windsnelheid van 33 meter per seconde. Deze cijfers liggen echter nog aanzienlijk beneden de maxima. In de och tenduren bedroeg de snelheid 22 tot 25 meter per seconde. De windkracht was 8 tot 9 („storm weer") Op Schiphol had men van den storm weinig last. De vliegtuigen kwamen zelfs geheel zonder vertraging binnen. In IJmuiden was de toestand zeer ongunstig. De storm, die tegen twaalf uur van N.W. naar Z.W. draaide, had daar een windkracht van 10, d.i. „zware storm". Als fonteinen spoten de gol ven tegen de pieren omhoog. Ook in de binnen haven stond een zware golfslag. Het scheepvaartverkeer was geheel lam ge legd, nadat des nachts de loodsdienst reeds was gestaakt. De „Purfina" van de Bataafsche Pe troleum Maatschappij, welke des ochtens nog was vertrokken, is later uit zee teruggekeerd om beter weer af te wachten. In het Noordzeeka naal hebben de uitgaande schepen „Mascotte" en „Mars 1" vastgemaakt. De barometer wees 's morgens 752 m.m. aan, hetgeen de laagste stand is sinds den vorigen winter. De kranen van het hoogovenbedrijf zijn bijna alle stopgezet. Langs den straatweg tus schen Amsterdam en Velsen is ongeveer de helft van de meerendeels jonge boomen met stut- paaltjes en al omgewaaid. Het rijverkeer onder vond er echter geen hinder van.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4