Dames-Confectie Weill .Te weinig eten is vragen om ziekte! HL&uwa <Mjv Gemeenteraad Haarlem Haarlem, 5 Oct. §1 BARTELJORISSTR. 26-28 - HAARLEM HEEMAF De „Arnoud"- kwestie Van der Linden's Bakkerijen NOG EEN DAG BREDERODE-DUIN Kort en volledig DINSDAG 4 OCTOBER 1938 R. K. Gemeenteraads leden hike &E VERLOTING TEN BATE Van „brederodeduin" feestelijken optocht door de stad, morgenavond in het Concertgebouw Programma Radio-Centrale INSTITUUT VOOR ZANGKUNST CURSUS „VAN DOORN" VOOR DEN MIDDENSTAND mi HET JAARFEEST VAN DEN R.K. VOLKSBOND „Alberdingk Thijm" speelt Inleiding van den voorzitter De voorstelling DE SPOORWEGOVERGANG AAN DE KLEVERLAAN Een verzoek aan den minister GEMEENTE-EIGENDOMMEN Ged. Oudegracht 47 aangekocht 't Onverwoestbare hart van een STOFZUIGER waar niets aan verslij ten kan, de S. K. A. Rotor. Vraag eens aan Uw electricien wat dat isl Volgende week het vierde bedrijf voor de Haarlemsche Rechtbank Wat nu? Werkobject voor bouwarbeiders tusschen 50 en 60? Een ton voor school Florapark Opschriften in vreemde talen School Florapark Kleedhuis Sportpark Moeder, als er in Uw gezin te weinig gegeten wordt, eet dan het heerlijke brood van: BAKENESSERGRACHT 71 TELEFOON 13882 - HAARLEM res± U om Forluna de hand ±e reiken en daarbij een nobel doel ±e steunen, want de trek king der loterij ten bate van vindt morgenavond plaats in het Gem. Concertgebouw. 5 0 0 SCHITTERENDE PRIJZEN, waaronder een luxe auto, een zeiljacht, een salon-garnituur, een 14-daagsche reis naar Aro- sa, een tandem, rijwielen, enz. en 2 O AANMOEDIGINGSPRIJZEN. PRIJS PER LOT f 1 20000 PR IJ ZEN (Verl. goedgek. bij Min. besl. van 9 Juni '38 No. 1184) AGENDA 6 October Bioscopen DE WORST WERD NIET GEROOKT Maar rookte zelf GEZELSCHAP JAN MUSCH STAD Er zijn van die waarheden, die zoo klaar zijn duinwater, en waarover het opzetten van een 61 of niet klemmend betoog naïef aandoet. Eaartoe behoort zeer zeker een pleidooi om het "ut van onderling contact voor R. K. raads leden aan te tconen. Toch schijnt het nog noodig te zijn, w'ant de vereeniging van R. K. raadsleden in den Kring Haarlem laboreert al van haar oprichting al gebrek aan belangstelling. In andere stre den van ons land gaat het heel wat beter. Wat zou daarvan de reden zijn? Men kan er slechts naar gissen. Eat de onderwerpen, welke worden behan- deld, niet belangrijk genoeg zouden zijn, valt "tot aan te nemen. Zij worden met zorg gekozen etl bovendien wordt met elk ingekomen verzoek rekening gehouden, zoodat de leden zelf invloed den gang der bijeenkomsten kunnen uitoefe nen. Dat er geen belangrijke zaken meer aan orde kunnen worden gesteld, kan al even min worden aangevoerd. Al leent de tijd er zich niet voor, dat er dure voorstellen in de gemeen teraden worden gedaan, de wisselingen, welke het aspect van onze samenleving ondergaat. ZlJn zoo groot en zoo veelvuldig, dat de vraag stukken van algemeenen aard voor het grijpen %gen, en zich telkens met onstuimigheid komen ^hdienen. Laten wij maar even denken aan artoenzorg, werkloosheidsvoorziening, financieel J^ieid in het bestuur der gemeenten, salaris- Gesties, samenwerking van gemeentebesturen enz. behoefte aan goede voorlichting is er dus *jeker en toch worden de bijeenkomsten van K. raadsleden in den Kring Haarlem maar ihatig bezocht. Er zijn hier een zeventig perso on, die lid zouden kunnen zijn; er zijn er niet "toer dan veertig. En van deze veertig komen er gemiddeld niet meer dan 15 a 20 op de ver gaderingen. Voor het bestuur moet dat Wel zeer ""Prettig zijn. ®r zijn misschien ontwikkelde raadsleden, die ^an oordeel zijn, dat zij geen baat hebben bij e voorlichting, welke in die bijeenkomsten voor K. raadsleden wordt gegeven; er zijn wel- Echt hebb. anderen, die deze voorlichting wèl noodig 'en, maar dit niet gaarne laten blijken. °°wel de geleerden als de ongeleerden vergis- zich echter. De eersten zouden het op prijs "toeten stellen hun collega's wat van hun eigen Geleerdheid mede te geven; de anderen behoeven a°h voor hun gebrek aan oriënteering niet te Schamen, want het is bijna ondoenlijk in den te6enwoordigen tijd van alles wat in de ge meenteraden aan de orde komt, volkomen op "e hoogte te zijn. En voorbeide categorieën °«ton er «ogenblikken, dat het zijn nut heeft °Ver belangen, die niet alleen de gemeente, ^aar men 2eif woont, maar de geheele streek ^ken, te spreken. Van belang is het, dat de K. raadsleden in een bepaalde aangelegen heid dezelfde gedragslijn volgen. A'S. Zaterdag wordt in het gebouw St. Bavo e openingsvergadering van dit winterseizoen °Uden. Het nieuwe Werkprogram moet wor- opgesteld en het onderwerp, dat de heer miker zal behandelen, is voor raadsleden in cessant. Ee Kring Haarlem omvat de gemeenten, lig- J"toe in den Statenkieskring Haarlem—Velsen, """dat de R. K. wethouders en raadsleden uit "eze omgeving worden verwacht. andere politieke partijen lukt een derge- samenwerking en bespreking wel, waarom het bij ons niet kunnen? de?6 E'ekking der verloting ten bate van „Bre- t "deduin" zal morgenavond, Donderdag 6 Oc- er te acht uur, plaats hebben in het Ge- ^nteljjk Concertgebouw, ten overstaan van mris J. wildschut. Venals vorige jaren gaat aan deze trekking Wa Westelijke optocht door de stad vooraf, vj'raan de Haarlemsche Postfanfare zal mede- Kerken. dep8 half zes zal een versierde wagen stil hou- V v°or 't Consultatiebureau der Haarlemsche de 8eniSing tot bestrijding der Tuberculose op Ver Gracht. Op dezen wagen worden de ge Ze§elde trommels geladen. Hierna volgt de <je av°iseerde zeilboot, de tweede prijs, terwijl eutStoet gesloten wordt door den bekenden la hen eersten prijs van de verloting, met eenpl°ns versierd en verlicht, zoodat de stoet aantrekkelijk geheel zal vormen. *te 'j^erveg zal getracht worden nog de „laat- v'°°ties" aan den man te brengen. Het is op ,al daarom, dat wij de aandacht vestigen 6en 0Pt0cht. Moge hij nog voordeel bren- i aan „Brederodeduin". <ve Volgende route zal gereden worden: Ged. v de Gracht. Gierstraat, Plein, Loreritzplein, Eedenstraat, Raamsingel, Wilhelminastraat, IfiZijlsingel, Zijlweg, Pieter Kiesstraat, dorhuissingel, Verspronckweg, Santpoorter- la& at> Santpoorterplein, Engelszstraat, Klever- st Schoterweg, Kennemerstraat, Frans Ilals- V/s at> Frans Halsplein, Kennemerplein, Jans- Stra' Harklaan, Kruisweg, Kruisstraat, Smede- at> Groote Markt, Lange Begijnestraat. Donderdag 6 October Pr wgramma 1: Hilversum II fWgramma 2: Hilversum I p r°gramma 3: 8.00 Keulen, 9.50 Pauze, 10.05 p Radio, 12.05 Radio PTT Nord, 12.20 HomS Radio' 120 Brussel Ned., 2.20 Radio PTT len 2-20 Keulen, 4.20 Parijs Radio, 4.35 Keu- Heüi0 20 Brussel Ned" 6.35 Brussel Fr., 7.20 *0 3n t' 9,20 Brussel Fr-. 10.20 Brussel Ned., j," Keulen, 11.20 Diversen of Danmarks R. Sen Sra»ma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver- ton.,10'35 Londen R., 12.05 Droitwlch, 12.50 oen Reg., 1.20 Droitwich, 2.20 Londen Reg., EUWS 3.15 Droitwich, 6.40 Londen Reg., 7.20 Droit wich. Programma 5: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Sing a new song, Billy Cotton; 2. La Sitiera. The Cuban Boys; 3. Moonlight Madness then you, Ted Lewis; 4. Way back home, Irving Aaronson; 5. Tango Medley, Fred Steyn; 6. Porcupine Rag, Harry Roy; 7. Sweet Honolulu, Scott Wood; 8. Paris Noël, Perron and his Argentines; 9. The Japanese Sandman, Joe Daniels; 10. Why am I blue, Billy Cotton; 11. The clouds will soon roll by, idem; 12. Tango Mio, Perron a.h. Argentines; 13. Sin Ti, The Cuban Boys; 14. Slow Foxtrot Medley, Fred Steyn; 15. Good night, Ted Lewis; 16. The man from Harlem, Billy Cotton; 17. For you alone Lucia, Scott Wood; 18. Piano Madness, Harry Roy; )9. Kiss me goodnight, Henry King. 8.00 12.00 Diversen. Naar wij vernemen is hier ter stede opgericht een „Instituut voor Zangkunst" met afd. voor spraak- en stemverbetering. Uit hetgeen de heer Lucien Louman, de bekende concsrtzanger, directeur-oprichter van dit instituut, ons mede deelde blijkt duidelijk, dat hier een inrichting in het leven geroepen is, die in een behoefte zal gaan voorzien en om haar specialen grond slag de aandacht van allen verdient die spre ken en zingen. A.s. Zaterdag, 8 October, zal de opening plaats vinden. Zooals reeds gemeld in ons Zondagochtend blad organiseert de R. K. Middenstandsver - eeniging een ontwikkelingscursus in de maan den October en November welke gehouden zal worden in de groote muziekzaal van Brink- mann op de Gr. Markt. Wat wordt er op den eersten cursusavond behandeld? Zie: Leeren van anderer ervarfng is voordeeliger dan met schade en schande wijs te worden uit eigen ondervinding. Hoe snel alles veran dert: vooral de zakenmethodes hebben alle middenstanders daarmede te maken of alleen de winkeliers? Zal er over tien jaar nog een middenstand in ons land bestaan? Wat valt er te doen voor het komend geslacht, voor onze kinderen? Aan onze bedrijfsvoering zijn vele manco's. Het is nog niet te laat, maar toch wel hoog ste tijd. Misschien verspelen' we onze laatste kans! We kennen onze eigen gebreken niet. Laat ons ze elkaar aantoonen. Rommelwinkeis en janboelkantoren, orde-haters en sleur-ma- niakken. Dat belooft wat. In andere groote plaatsen, zooals Amsterdam en Rotterdam, verdrongen honderden werkers in middenstandszaken zich om naar de fris- sche ideeën van Van Doorn te luisteren. Voor alle zekerheid wordt aangeraden van te voren kaarten! (die geldig zijn voor alle zes de cur susavonden) aan te vragen, want de ruimte is beperkt. Docent van Doorn. Hoofdbestuurslid R.K. Middenstandsbond in het Bisdom. Haarlem. Lid van de Kamer van Koop handel van Rotterdam Zoodra de zomer afscheid heeft genomen en de eerste stormwinden door Haarlems straten gieren, viert de Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem zijn jaarfeest, als om de leden op aan gename wijze voor te bereiden op de veelom vattende taak van het winterprogram. Dinsdag avond werd in het gebouw St. Bavo de eerste avond gegeven er volgen er nog acht, ver deeld over de maand October waarbij de be kende tooneelvereeniging „Alberdingk Thijm" opvoerde „Janus Tulp" van Justus van Maurik. Deze Amsterdamsche schrijver uit het laatst van de vorige eeuw mag door zijn collega's van na 1900 niet direct hemelhoog worden gepre zen om zijn literaire kwaliteiten, een feit is, dat hij de capaciteiten bezat om een uitstekend tooneelwerk te bouwen, waarvan Janus Tulp een sterk voorbeeld is. En om de strekking, èn om den volkschen inslag juichen wij de keuze toe om dit „óuderwetsche" spel voor de leden van den Volksbond op te voeren. Voordat het doek werd opengeschoven, kwam de voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem, de heer J. Ph. Castricum, voor het voetlicht om het talrijke publiek* in enkele woorden toe te spreken. Omdat de kans zoo groot is geweest, dat waarschijnlijk vele leden uit dezen bond op hadden moeten trekken ter verdediging onzer grenzen, kregen de openingswoorden van den voorzitter een diepere beteekenis. Hij wees er namelijk op, dat veertien dagen geleden de toestand er nog zeer donker uitzag, doch dat het gevaar thans gelukkig was afgewend, geen ramp over de wereld was gekomen en we dus moesten hopen op een mogelijke periode van welvaart. Vooral in godsdienstig opzicht gaat de organisatie vooruit. Spreker wees op de Zomer- retraites, de Meimaand-hulde en de, op 13 November te houden doodenherdenking op St. Barbara, waarheen weer zeer velen zullen op trekken. Na' te hebben aangekondigd, dat op 27 October door het bestuur van den Volks bond een gratis filmavond zal worden aange boden, waarin een overzicht zal worden gegeven van het geheele organisatieleven, memoreerde de voorzitter de viering van het 50-jarig be staan van het onvolprezen Herwonnen Levens kracht, terwijl spr. tevens hulde bracht aan de prestaties van de mannen-zangvereeniging St. Caecillia, die onlangs den. eersten, prijs behaalder Een bestudeering van het winterprogram werd warm aanbevolen en tot slot kondigde de voor zitter irt den loop van het volgende jaar de herdenking aan van het 50-jarig bestaan van den Haarlemschen Volksbond. Mede door de slechte tijdsomstandigheden zal dit vooral een meer godsdienstig karakter dragen en als het ware een geestelijk protest zijn tegen den achteruitgang, dien de arbeidersklasse in de laat ste vijftien jaar heeft beleefd. Na dit openingswoord' kwam de rest van den avond Alberdingk Thijm „aan 't woord". Het blijspel „Janus Tulp" is door deze vereeniging ingestudeerd in dubbele rolbezetting, in ver band met de vele voorstellingen, die moeten worden gegeven, zoodat alle werkende leden gelegenheid krijgen om op te treden. Wij heb ben er al eens op gewezen, dat dit een verheu gend verschijnsel is, aangezien zoodoende ook aan jongere krachten een kans wordt geboden. De inhoud van het spel is vermakelijk. Janus Tulp heeft een babierszaak op de Haarlem merdijk te Amsterdam; hij krijgt onverwachts een erfenis, verhuist naar een villa in Velp, wordt verblind door zijn rijkdom, laat zich bijna' inplamen door een jonkheer, die het op „z'n centen" heeft gemunt, totdat aan het slot én voor hem zelf, én voor zijn omgeving alles ten goede keert. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat deze, onder regie van Herman Moerkerk staande voorstelling een prettigen en verzorgden indruk achterliet. Zoowel de hoofd- als de bijrollen werden goed gespeeld, terwijl tevens bleek, dat aan de tooneelverzorging de noodige aandacht was besteed. Om de prestatie van Alberdingk Thijm volko men te kunnen beoordeelen is het noodig, dat we ook de andere rolbezetting in actie zien. Be houdens enkele duidelijke kenteekenen, die er op wezen, dat men zich meer moest inspelen, kunnen we van de première zeggen, dat ze de sfeer bood wellicht hier en daar te weinig geaccentueerd die in het spel wordt ver- eischt. Het applaus en de reactie der toeschou wers bewezen, dat men zich kostelijk amu seerde. Een kleine boeken-expositie aan den ingang van de zaal trok vooral in de pauze de aan dacht. Op de tooneelvoorstelling zelf komen we, na de andere rolbezetting te hebben gezien, nog terug. Wèl staat reeds bij ons vast, dat de leden van den Volksbond kostelijke avonden zullen genieten. P. v. d. V. Dr. A. de Vletter, rector van het Kennemer Lyceum te Overveen, heeft den minister van Waterstaat verzocht maatregelen te nemen, die een einde zullen maken aan den wantoe stand in de verkeersregeling bij den spoorweg overgang aan de Kleverlaan tusschen de ge meenten Haarlem en Bloemendaal, aangezien de situatie ter plaatse het gevaar met zich medebrengt dat doodelijke ongelukken kunnen gebeuren. B. en W. schrijft aan den raad: Op 29 September j.l. is in openbare veiling gebracht het perceel aan de Gedempte Oude Gracht no. 47. Aan dit perceel grenzen ge meente-eigendommen, n.l. de gebouwen, waar in gevestigd zijn het bureau voor openbare wer ken en de gemeentelijke incasso-, stortings- en ophaaldienst. Aangezien deze gebouwen geheel bij deze gemeente-diensten in gebruik zijn en er geen gelegenheid is voor uitbreiding, hebben wij getracht dit aangrenzend perceel voor de ge meente aan te koopen. Het gevolg is geweest, dat de gemeente eigenares is geworden voor f 15100.verhoogd met de op den aankoop gevallen kosten ad f 1433.De totale koopsom bedraagt derhalve f 16533. Wij stéllen U voor, dezen aankoop te be krachtigen en voorts te besluiten tot inbren ging van het perceel in het gemeentelijk wo ningbedrijf. Donderdag a.s. komt de kwestie van de kalk zandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom weer voor de Haarlemsche Rechtbank. Wij leven zoo vlug en vergeten zoo snel, dat velen een geheugenopfrissching noodig hebben om nog precies te weten waar het om gaat. De feiten zijn, dat op 27 November 1937 alle overwerkvergunningen in het kalkzandsteenbe- drijf voor tweeploegenstelsel in dag- en nacht- bedrijf afliepen, zoodat van Maandag 29 No vember af in deze industrie niet langer mocht worden gewerkt dan 48 uur per week met één ploeg. Hiermede in strijd liet de heer baron van Hardenbroek, directeur van de „Arnoud", zijn fabriek in dag- en nachtbedrijf doorwerken, zoodat zij eiken dag in overtreding was. De Arbeidsinspectie maakte dan ook eenige malen proces-verbaal op en de zaak kwam voor den Haarlemschen kantonrechter, die den directeur van de „Arnoud" veroordeelde tot driemaal een geldboete van f 6.subs, driemaal twee dagen hechtenis. De directeur beriep er zich bij den kanton rechter op, dat minister Verschuur in Decem ber 1929 zich op het standpunt stelde, dat de kalkzandsteenfabrieken zouden worden inge steld op een tweeploegenstelsel en dat alsdan in het algemeen zou worden volstaan met een 48- urige werkweek per ploeg. Tot dan toe was in het bedrijf de zoogenaam de „armoedevergunning" van kracht, waarbij 55 uur per week mocht worden gewerkt, Voor de invoering van het tweeploegenstelsel had de heer van Hardenbroek, naar hij mede deelde, zich groote financieele offers moeten ge troosten. In eerste instantie zou hij daarvoor niet min der dan f 1.200.000 aan nieuw kapitaal in het bedrijf hebben geïnvesteerd. Groote technische moeilijkheden moesten worden overwonnen, maar het gevolg was, dat zijn gemoderniseerde bedrijf een lageren kostprijs kreeg. In 1936 is desondanks een wijziging van het Werktijdenbesluit doorgevoerd, waarbij het tweeploegenstelsel werd geschrapt. De heer van Hardenbroek klampte zich nu voor zijn verdediging vast aan artikel 83, lid 6 van de Arbeidswet, dat de strafbaarheid opheft, indien het feit onder de gegeven omstandighe den als gerechtvaardigd is te beschouwen. Hij was van meening, dat hij den gang van zaken, zooals die in 1936 liep, onmogelijk heeft kunnen voorzien en dus niet gehouden was de nieuwe voorschriften van het Werktijdenbesluit na te komen. De kantonrechter heeft dit beroep van den heer van Hardenbroek echter niet aanvaard en hem tot de hierboven vermelde geldboeten veroordeeld. Hiermede was de zaak natuurlijk niet uit en in hooger beroep bij de Haarlemsche Rechtbank had hij meer succes. De Haarlemsche Rechters konden zich niet vereenigen met het vonnis van den kanton rechter en spraken den heer van Hardenbroek vrij, een vonnis, dat nog al opzien baarde. De Rechtbank aanvaardde het verweer van baron van Hardenbroek. In allerhoogste instantie bleek tenslotte de Hooge Raad het niet eens te zijn met de Haar lemsche Rechtbank en vernietigde weer dit vonnis. De Haarlemsche Rechtbank aldus de Hooge Raad heeft als haar oordeel uitgesproken, dat gerequireerde „niet heeft kunnen voorzien,' dat hem na 27 November 1937 geen vergunning meer zou worden verleend om met het twee ploegenstelsel te werken", hetgeen niet aldus is te verstaan, dat gerequireerde, toen hij de over treding beging, nog in de verwachting verkeerde, dat gunstig zou worden beschikt, maar dat de rechtbank dit als redelijke verklaring aanneemt voor zijn doorwerken met het tweeploegenstelsel. Dat echter is de bedoeling van artikel 83 niet, zegt het vonnis van den Hoogen Raad. Het ar tikel voorziet in het geval, dat een overtreding van de Arbeidswet wordt begaan, omdat een regelmatige vrijstelling van het overtreden ge bod niet kan worden afgewacht of de wet daarin niet voorzag. De Hooge Raad was dan ook van meening, dat de Haarlemsche Rechtbank aan art. 83 een verkeerde toepassing had gegeven, vernietigde het daarop gegronde vonnis en ver wees de zaak wederom naar de Haarlemsche rechtbank, omdat de heer van Hardenbroek, be- nalve zijn verweer gegrond op artikel 83, nog andere argumenten had aangevoerd, waarop de Rechtbank nog niet had geantwoord. Thans zal de kwestie-Amoud Donderdag weer voor de heeren komen. Het zal wel uitloopen op een veroordeehng van den heer van Hardenbroek, maar wij kun nen hem toch niet heelemaal ongelijk geven, als hij zich de dupe voelt van, laten wij zeggen, minder gelukkige beslissingen in Den Haag. De regeling van 1929 mocht hem de overtuiging schenken, dat voor het kalkzandsteenbedrijf het tweeploegenstelsel zou worden ingevoerd, en nu moge het waar zijn, dat deze Rijksregeling te allen tijde kon worden ingetrokken en vervan gen door een andere, nu de heer van Hardenbroek eenmaal groote kosten had gemaakt voor de invoering van het tweeploegenstelsel, werd het schrappen van het tweeploegenstelsel voor hem een groote financieele schadepost. Bij de behandeling van de zaak voor kanton gerecht en Rechtbank is dat door hooge ambte naren, die als getuigen a décharge optraden, volmondig toegegeven. En al valt daarmede zooals ook de Hooge Raad van meening is niet goed te praten, dat hij de Arbeidswet over treedt, op een coulante behandeling heeft oe heer van Hardenbroek zeker recht. Het is natuurlijk best mogelijk, dat de in zichten van een regeering zich wijzigen, doch het is een kwestie van goede trouw er zorg voor te dragen, dat een burger daarvan niet de dupe wordt, dat althans getracht wordt de gevolgeri daarvan voor hem zoo zacht mogelijk te maken. Hoe dit voor den heer van Hardenbroek zal moeten gebeuren, wenschen wij niet uit te ma ken. Een vergunning om tot in lengte van dagen met twee ploegen te werken is natuurlijk uit gesloten, doch er zijn nog wel andere redelijke schadeloosstellingen mogelijk. De raad der gemeente Haarlem kwam he denmiddag om half twee in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van den burgemeester, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. De VOORZITTER herdacht met enkele woor den het overlijden van het raadslid Bouman en zeide, dat aan de groeve reeds de gevoelens van het gemeentebestuur vertolkt zijn. De raad her dacht vervolgens door enkele oogenblikken stilte het verscheiden van „een man met zulke sym pathieke karaktereigenschappen." Goedgekeurd werden de volgende punten: Aanvaarding schilderij van de Ver. tot uit breiding der verzameling van kunst en oud heden in het gem. museum. Balans, enz. 1937 Haarl. woningstichting „Luctor et Emergo". Aanschaffing leermiddelen bijz. school: a. KI. Houtweg 24; b. Nassaulaan 37a. Verandering inrichting bijz. scholen Gr. Heiligland en Ripperdastraat. Wijziging installatie Centrale Verwarming: a. dagopenluchtschool; b. school „Buitenrust". Verkoop grond: a. Planetenlaan (A. P. Win- nubst); b. Zomervaart (de Vos en v. d. Laan de Vries); c. Spaaraidamscheweg (Bataaf - sche Import Mij.); d. Marsstraat (R. Mul der) e. Pijlslaan (H. van Beem)g. Pleiaden- straat (Kamminga en Lassing). Instellen rechtsvordering onteigening grond aanleg haven, enz. B. en W. stellen voor, op grond van zoowel wettelijke als practische bezwaren, zich tot vast stelling over te gaan eener verordening, rege lende belastbaarstelling van opschriften in vreemde talen. Een desbetreffend adres van het Alg. Ned. Verbond dient voor kennisgeving- te worden aangenomen. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor een bedrag van f 100.000.beschikbaar te stellen voor den bouw van een school (alles inbegrepen) aan het Florapark. De heer NOORDEWIER (C.P.) vroeg of er aan schuilkelders gedacht wordt en de heer CASTRICUM (R.K.) wenschte te weten op welke wijze het werk wordt uitgevoerd. Wethouder REINALDA (S.D.) antwoordde, dat ten aanzien van de schuilkelders overleg met Den Haag gepleegd wordt en dat het werk als normaal wordt uitgevoerd. Het voorstel werd goedgekeurd. B. en W. stellen voor een bedrag van f 7360.— beschikbaar te stellen voor den bouw van een kleedhuis op de sportterreinen van het Noordarspontpark. De bestaande kleed huisjes en schuurtjes vervallen daardoor. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) merkte op, dat deze zaak urgent is en dat ze dus op normale wijze moet worden aanbesteed en uit gevoerd. Waar gaan we toch heen als de over heid begint met steeds maar weer loon te druk ken door normaal werk als een werkverschaf fingsobject te beschouwen? De particulieren zijn dan óók niet meer in het moreele gareel te houden. Dit object mag niet in werkver schaffing worden uitgevoerd. Het eigenbeheer past niet bij een klein object als het onderha vige. Qok de kleine patroons dienen te bestaan. Of willen B. en W. ze naar den steun bren gen? De heer MEIJERS (S.D.) meende, dat het gebouw er niet zou komen als het normaal werd beschouwd. Voor dit werk kunnen men- schen gekozen worden die door hun leeftijd moeilijk weer in de bouwvakken aan den slag kunnen gaan. De kleine patroon zou aan dit object door de zware concurrentie geen stuk droog brood verdienen. De heer VISSER (Chr.-H.) onderstreepte het betoog van den heer Meijers. Van de 256 tim merlieden die op 1 September bij de Arbeids beurs stonden ingeschreven waren er 77 tus schen 51 en 60 jaar. Deze menschen kunnen door dit object weer eens de handen uit de mouwen steken. De bouwvakarbeiders van dien leeftijd wor den niet gevraagd door de aannemers. Wethouder VAN LIEMT (R.K.) verklaarde het voorstel van B. en W. volkomen te onder schrijven. Spr. zou liever normaal werk gezien hebben, maar dat is ook in dit geval onmoge lijk. Nu zullen menschen aan het werk komen, die niet meer gevraagd worden en toch het vak kennen. Maar is daarvoor uitvoering in eigen beheer noodig? De gemeente zal aanbesteden en heeft dus het aanbrengen van bepalingen in de hand. Spr. ontveinst zich daarbij echter niet, dat de in geschreven bedragen iets hooger zullen zijn. De heer CASTRICtJM (R.K.) trok nog eens van leer tegen de lage loonen in de werkver schaffing en verzette zich tegen het voorstel. De heer VAN ENGELEN (K.D.P.) was het volkomen eens met den wethouder ten aanzien van de aanbesteding. Het gaat hier om f 2.000 loon. Waarom daar werkverschaffing voor tv kiezen? Wethouder REINALDA (S.D.) wees erop, dat de raad bijna in iedere zitting gelden voteert voor normale werken. Dit is een klein werkje boven den grond. Hier kunnen eens oudere werkloozen gekozen worden. B. en W. probeerden steeds om bij Ged. Staten duidelijk te maken, dat bepaalde werken noodig zijn. Dit college is echter niet zoo Gebouw St. Bavo: R.K. Oratoriumvereeniging 8.15 uur; Proza en Poëzie 8 uur; ledenvergade ring Bloemisten 8 uur; Bestuur Spoorwegperso neel 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie van 9 tot 5 uur. Kunstzaal Huysen: Expositie kunstfoto's. Frans Hals-Museum: Tentoonstelling Haarl. schilders en beeldhouwers van 10 tot 16 uur. Gem. Concertzaal: Séance van dr. Waki, 8.30 uur. De Kerkuil: Nw. Gracht 23, tentoonstelling 10—5 uur. Gebouw St. Bavo Jaarfeest R.K. Volks bond, 8 uur Ledenvergadering R.K. Volks bond, 8 uur Fed. Groenten- en Fruithandel, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Rechtskundig advies, 7 tot 8 uur. Kunstzaal De Bois Expositie van 9 tot 5 uur. Kunstzaal Huysen Expositie kunstfoto's. Groote Kerk Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling van Haarlemsche schilders en beeldhouwers, 10 tot 16 uur. De Kerkuil, Nieuwe Gracht 23 Tentoon stelling van 10 tot 5 uur. Gem. Concertzaal Trekking brederode duin", 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt Receptie Jans- straatvereeniging, 3.30 tot 5.30 uur. Ginema-Palace „Mr. Moto speelt hoog spel". „Park Avenue" 2 en 8.15 uur. Frans Hals „De Godin v. d. Jungle", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater „Drie gezworen kame raden", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound-Theater „Test Piloot", 2.30, 7 en 9.15 uur. Moviac Doorloopend uurfilmprogramma. gemakkelijk. Dit object zou zeker niet als nor maal erkend worden. Het is gewenscht en dus moet het uitgevoerd worden, willen we „de stad niet dichtplakken." (De zitting duurt voort.) Gisterenavond om kwart over elf werd in een onbewoonde slagerij aan de Spaarnwouderstraat 69, waarvan de eigenaar te Heemstede woont, door een agent het begin van brand ontdekt. Het bleek, dat in de rookkast, doordat de brand stof wegens den sterken wind was gaan smeu len, een sterke rookvorming optrad, waardoor de kast met de daarin gehangeh. worsten vlam vatte. 500 pond worst en 120 pond spek gingen verloren. Met een straal op de waterleiding werd het vuur bestreden. Op Zaterdag 8 October geeft het Gezelschap Jan Musch in den Stadsschouwburg te Haar lem een voorstelling van „Speurhonden', vroolijk spel in 3 bedrijven van Roberts Rinehart. Dit spannende en amusante werk behaalde een wereldsucces, en werd in Londen meer dan 600 maal opgevoerd. De hoofdrol van detective Anderson wordt vervuld door Jan Musch, ter wijl de overige rollen in handen zijn van: Elly van Stekelenburg; Lize van der Poll Hamakers; Mary MuschSmithuysen; Jaap van der Poll; Frits Bouwmeester; Adolphe Ham burger; Theo Vink; Ferd. Koolbergen en Hans van Dorp. De regie is verzorgd door Adolphe Hamburger. De décors zijn vervaardigd door de firma Van Doesburg. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo-kerk op Donderdag 6 Octo ber des namiddags van 34 uur door den heer George Robert luidt: 1. Trois Pièces J. Ph. Rameau; 2. Fuga g kl. t. J. S. Bach; 3. Concert d kl. t. G. F. Handel; 4. Andante con moto A. F. F. Boëly; 5. Trois méditations J. Guy Ropartz; 6. Paraphrase A. Guilmant. Voor de Haarlemsche Amateur-Fotograf en Vereeniging zal op Donderdag 6 October de heer J. Hettema uit Amsterdam een voordracht met kleurenprojectie houden over het onder werp: Fotografische zwerftochten op den Zuid- Balkan (première). Deze avond vindt plaats in het clublokaal der vereeniging: Gedempte Oude Gracht, aanvang te 8.15 uur precies. Belangstellende amateur- fotografen zijn van harte welkom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5