De avonturen van een verkeersagentje C Si Slowaken bepalen hun houding Meerderheid voor Chamberlain Bezetting der vierde zone DONDERDAG 6 OCTOBER 1938 Raphaël's tweede lustrum Een gezellige avond met vele huldigingen Het carillon zweeg Robinson Crusoë" „HET BIECHTGEHEIM" Rijwielstalling Gymnasium BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BEVERWIJK STORMSCHADE IN DE BADPLAATS Steun aan kleine tuinders Zes cent per week. R.K. STAATSPARTIJ Gemeenschappelijke vergadering HEEMSTEDE IJMUIDEN Ongeval Trawlers weer naar zee Stormschade „Vrij en Blij" C. A. von Hertzberg ten grave gedragen ZANDVOORT Op den weg naar zelfbestuur Motie tot verdaging van Britsch parlement aangenomen Hitier per trein naar het bezette gebied der Sudeten BRANDSTICHTING TE LEIDEN Directeur van parapluie-fabriek vrijgesproken ZAANDAM Beate weet wat ze wil STAD De zelfstandige afdeeling Haarlem II voor het tramwegpersoneel van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" bestond gisteren 10 jaar. En dit tweede lustrum is gevierd door de leden en hun gezinnen, niet alleen met een gezellig sa menzijn, doch ook kerkelijk. Des ochtends om acht uur werd in de St Jozefkerk aan de Jansstraat een H. Mis op gedragen door den geestelijken adviseur der afdeeling, kapelaan P. de Wit, waaronder alge- meene H. Communie. Ongeveer veertig leden zaten aan bij het gemeenschappeHjk ontbijt, dat hierna in gebouw St. Havo volgde, en waarbij o.a. door kapelaan de Wit een woord van gelukwensch werd gesproken. De middag was gereserveerd voor dé kinde ren. In de gezellige zaal van „De Leeuwerik" werd een kindermatinee gegeven. Het ensemble Jan Klbbering zorgde voor populaire kinderwijsjes en de noodige Violetta's en Mooie Molens. Het zaaltje was geheel ge vuld en het voltallige bestuur van de jubilee- rende afdeeling was aanwezig. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Strik, vertelde den kinderen in begrijpelijke bewoordingen waarom deze feestmiddag voor hen was georganiseerd. Hij stelde voor, ter eere van de jubile erende afdeeling en ter eere van de twee jubilarissen, een Lang zullen ze leven te zingen. Leden van „De Graal" vermaakten daarna de jeugdige toeschouwertjes met een marionet ten-poppenkast. De stukjes, waaronder het be kende sprookje „Hans en Grietje" werden met aandacht en met groeiende interesse gevolgd. In de pauze voerde de heer Geers, de jubi- leerende voorzitter, het woord. Hij twijfelde er niet aan, of het gebodene werd op hoogen prijs gesteld. Voor de ouderen had deze dag echter een diepere beteekenis. Hij was dank baar, het jubileum te kunnen herdenken. Vervolgens bracht spr. dank aan „De Graal", die dezen feestmiddag had samengesteld op een wijze, die allen lof verdient. Na zijn toespraak werden de kinderen ge- tracteerd. De feestmiddag werd besloten met nog een tweetal poppenkaststukjes, die evenals de vo rige in den smaak vielen. En ook des avonds mocht dezelfde zaal lustrumvierders begroeten, ouderen ditmaal, die welkom werden geheet en door den heer L. Th. Strik, voorzitter van het feestcomité. Hij re leveerde even de goede onderlinge verstand houding in deze tien jaren tusschen bestuur en leden. Na zijn woorden speelde het orkestje een nummertje, daarna weken de gordijnen van het tooneel uiteen en konden de talrijke toe schouwers de zaal was geheel gevuld een blik werpen op het voltallige bestuur van de jubileerende afdeeling, die voor dezen eenen keer eens in het voetlicht werd gezet. De heer Koster, bondsambtenaar, nam de gebeurtenissen van de afgeloopen dagen tot voorbeeld om duidelijk te maken hoeveel er met overleg bereikt kan worden. En dat is niet, alleen in de maatschappij, doch ook in de vakbeweging het geval. En ook daar komt het voor, dat de enkeling in het algemeen be lang een offer zal moeten brengen. De »rbeid, die door deze afdeeling is verricht, is zeker een woord van hulde waard. Ook uw directeur, aldus spr. erkende de verdienste van de vak organisatie, én voor het bedrijf, én voor het personeel. Spr. bracht dank aan de leden voor de of fers in geld, in tijd, in gemis aan huiselijke gezelligheid, die zij in het belang van de af- deelingen wilden brengen, maar daarnaast wil de hij enkelen persoonlijk namens het hoofd bestuur zijn hulde betuigen. In de eerste plaats was daar de voorzitter, de heer L. L. M. Geers, die reeds 20 jaar deze functie vervult, en zich steeds met hart en ziel aan zijn arbeid, hoe ondankbaar deze soms ook zijn mocht, heeft gegeven. Hij overhandig de den voorzitter een meerschuimen pijp. Ook de heer J Out vierde een jubileum. Als dank voor zijn tien-jarig penningmeesterschap werd hem een rookfauteuil aangeboden, de heer H. Brammer was 5 jaar secretaris en ook hem gewerd een woord van dank. De heer H. van Zomeren, die 25 jaar lang lid was, werd een diploma overhandigd. Daarna verzorgde het Haarlems Kleincabaret een programma van zang en vroolijkheid, dat buitengewoon in den smaak viel. Er werd dan ook werkelijk goed gezongen en geacteerd Na afloop was er nog een gezellig samenzijn. In de pauze werd een felicitatiebrief voor gelezen van den hoogeerw. heer H. C. J. Son- daal, deken van Haarlem, terwijl tevens de voorzitter, de heer Geers, een woord- van dank sprak voor de hem gebrachte hulde. De vele Haarlemmers, die in den loop van den dag de Groote Markt passeerden, zullen wel met verwondering hebben gemerkt, dat net bekende carillon van de Groote Kerk uitver kocht was met zijn sprankelende klankjes die de uurslagen vooraf gaan. Doch men is reeds hard aan het werk om den noodigen nieuwen voorraad te leveren! Het carilon werd n.l. verstoken. Men zal zich weten te herinneren, dat dit voor een paar jaar steeds in het voorjaar geschiedde, maar ten behoeve van de toeristen die in de lente Haar lem aandoen om van de bollenpracht te genie ten, is toen vastgesteld, dat voortaan in de maand October te doen. En zoo wordt dan op het oogenblik het ca rillon verstoken en bleven de Haarlemmers voor korten tijd eveneens verstoken van het liefelijk klingelen. Tot October van het volgende jaar zullen de klokjes ieder half uur „Wij leven vrij, wij leven blij" en bij de heele uren het „Kroningslied" zingen. In het Gem. Concertgebouw presenteert het filmbedrijf „Addison" uit Amsterdam op Zater dag 8 October voorstellingen van de film „Ro binson Crusoë", om 1.30, 3.15 en 5 uur. De film is een Amerikaansche copie in de Nederland- sche taal. Op het tooneel zal Jan van Dom melen optreden. In verband met het groote succes van de vo rige opvoering zal a.s. Zondagavond op veel vuldig verzoek en voor de laatste maal nog een voorstelling worden gegeven van het veel be sproken successtuk „Het Biechtgeheim", ten tooneele gebracht door „Het Groot Nederlandsch Volkstooneel" met WUem Goossens in de hoof drol vertolking. Ged. Staten hebben eindelijk goedgekeurd het raadsbesluit van de gemeente Haarlem betref fende den verbouw van de rijwielstalling van het gymnasium. Ondertrouwd: 6 Oct. 1938 R. Westrik en J. C. M. v. Diggelen; P. M. Dieben en M. J. C. Ooms; J. Steinhorst en J. B, Immer; C. J. v. d. Glas en P. Boosman. Getrouwd: 6 Oct. 1938 P. C. v. d. Helm en L. W. A.' Kenter; A. J. Hermans en C. M. v. Engelen; W. A, v. Andel en L. C. Schijf; W. v. Honschooten en H. E. v. Alphen; J. C. Schaap en C. E. Adriaanse. Geboren: 5 Oct. T. A. C. v. d. HeideFalk- mann d. Overleden: 4 Oct. E Stodelv, d. Meulen, 67 j„ Raadhuisplein; 4 Oct. C. de Leeuw—Ver hagen, 54 j., Ted. v. Berkhoutstraat; 5 Oct. L., 8 mnd., z. van M. A. Schipper, Westerstraat; 3 Oct. W. Hoekstra, 75 j., Ripperdapark. De Zuidwester storm heeft ook de badplaats niet ongemoeid gelaten. De belangrijkste schade werd aangericht aan het dak van het Badhotel. De zinken dak- Dedekking werd voor een groot deel losgerukt. Platen, met een afmeting van enkele meters, kwamen met groot geraas naar beneden, ter wijl groote stukken, half losgerukt, aan den c.akrand bleven hangen. De situatie was dermate gevaarlijk, dat men de straat van een provisorische afsluiting heeft voorzien want de kans is groot, dat nog meer stukken van de dakbedekking naar be neden komen. Het uiterlijk van het Badhotel is er met dit alles niet beter op geworden. Het gebouw, dat reeds eenige seizoenen buiten bedrijf is, zag er reeds zeer verwaarloosd uit. Wanneer nu ook de stormen er nog vat op krijgen, dreigt het een ruïneus geval te worden. In de gisteravond gehouden vergade ring van de afdeeling Beverwijk van den R. K. Land- en Tuinbouwbond is ernstige teleurstelling tot uiting gekomen over de rijksregeling voor steun aan kleine tuin ders. De voorzitter, de heer Th, Aardenburg, deelde met betrekking tot deze steunregeling mede, dat de voorbereiding zeer veel werk heeft ver- ■eischt. In totaal komen 111 tuinders voor dezen steun in aanmerking, waarvan 6 tot groep A, 83 lot groep B en 22 tot groep C behooren. Op 13 October as. zal de eerste uitkeering geschie den door den dienst voor Sociale Zaken. De tuinders moeten zelf uitmaken of zij net bedrag van de reeds gepasseerde weken ineens willen ontvangen, dan wel in gedeelten, in welk ge val zij 17 weken een dubbele uitkeering ont vangen. Zij komen meteen in aanmerking voor deelneming aan de spaarregeling en aan het betrekken van goedkoope levensmiddelen, ter wijl hun straks ook een kolenbon wordt ver strekt. Dit laatste echter met uitzondering van groep C., die voor een kolenbon niet in aan merking komt. Omtrent den toeslag van f 2.25 is nog niets bekend. De voorzitter vreesde, dat de toeslag wel niet zal komen, gelet op het bedrag, dat op de begrooting is uitgetrokken. De gemeentelijke instanties zijn in dit opzicht evenwel optimis tischer gestemd. Wanneer de toeslag niet komt, valt de steunregeling van kleine tuinders wel heel erg tegen. Naar aanleiding van een opmerking van een der leden over de steunbedragen, deelde de voorzitter mede,, dat er tuinders zijn, die be langrijk minder ontvangen, dan zij vorige jaren van gemeentewege aan steun genoten. Er zijn er, die voorheen van de gemeente f 10 per week ontvingen en die nu bij de rijksregeling f 2 krijgen. Zij zijn met dit geringe bedrag niet geholpen, maar het is niet mogelijk om hen op andere wijze te steunen. De minister heeft be paald, dat zij, die steun volgens de rijksrege ling ontvangen, niet op andere wijze geholpen inogen worden. Het hoofdbestuur is hiervan bereids op de hoogte gesteld en heeft zijn medewerking toe gezegd om hierin verbetering te brengen. Voorts zullen tuinders, die buiten de regeling vallen, door de gemeente moeten worden ge holpen. Doch spr. kan wel mededeelen, dat Be verwijk, dat noodlijdend is, toch nog geen kans gezien heeft om hiervoor een bedrag öp de begrooting te krijgen, omdat de minister zulks niet gedoogt. Er is een tuinder, die bij de C-groep is ingedeeld en wiens steunbedrag bepaald is op zes cent per week. Het is een onmogelijk bedrag en de commissie heeft eraan gedacht om dezen man buiten de regeling te plaatsen. Men heeft dat echter nog niet aangedurfd. Het is voor de commissie voor den tuinbouwsteun, waarvan spr. lid ls, niet ge makkelijk werken. Hij had dan ook nog nooit zulk een moeilijke commissie meegemaakt. De secretaris, de heer Poelman, was van oor deel, dat deze steunregeling ontnuchterend werkt. De heer Machielse, leeraar aan de R.K. Tuin- bouwwinterschool merkte op, dat er gemeenten zijn, die van een algemeene rijksregeling weinig verwachten. Voor groote groepen beteekent zij niets en voor andere verslechtering. Spr. wil den goeden bedoelingen, die bij het samenstellen der regeling hebben voorgezeten, niet te na komen, maar hij achtte het practisch onmogelijk, om een algemeene regeling voor het geheele land door te voeren. Daar moeten fou ten, onbillijkheden en zelfs onrechtvaardighe den aan kleven. De toestanden in de onder scheidene tuinbouwstreken zijn nu eenmaal verschillend. De commissies in het noorden van de provincie zijn van meeningdat de tuinder, die het meest geslepen is, die het laatst begint en het eerst eindigt en zijn bedrijf beperkt heeft, zoodat er normaal al geen bestaan meer in zit, van deze regeling de meeste vruchten plukken, terwijl die groote groep van noeste werkers, waarvan sommigen hun bedrijf met het,oog op hun ge zin hadden uitgebreid, er niet van profiteert, Tegenover dezen is dat een groote onrechtvaar digheid. Het leek spr. dan ook gewenscht, dat de com missies zooveel mogelijk gegevens verzamelen, om daarmede de hoogere instanties te overtuigen van de noodzakelijkheid, dat het bedrag ver hoogd moet worden (applaus). Hierna werd mededeeling gedaan van de voor stellen, welke de afdeeling voor de gewestelijke vergadering te Alkmaar heeft ingediend. Onder meer is voorgesteld om het hoofdbe stuur te verzoeken een krachtige actie te voeren voor het verkrijgen van een extra-tuinbouw- steunuitkeering voor de streek Kennemerland' bijvoorbeeld op aardbeien, die dit jaar een ge middelden prijs van 13 cent opbrachten, terwijl de kostprijs 20 cent bedroeg. Verder wordt een voorstel gedaan met betrek' king tot den melkprijs, die aan veehouders wordt uitbetaald. Men acht de verhouding tusschen inkoops- en verkoopsprijs niet juist. ;Aan het gemeentebestuur zal worden verzocht, om ook aan de kleine tuinders, die steun genie ten, een toeslag te geven voor de ziekenfonds premie en voorts om aan de tuinders, aie buiten de rijksregeling vallen, steun te verleenen. De geestelijke adviseur, de weleerw. heer ka pelaan van Ginkel, die door den voorzitter met enkele hartelijke woorden was geïnstalleerd richtte zich met een korte toespraak tot de vergadering, waarbij hij de hoop uitsprak, dat in de bijeenkomsten der tuinders spoedig opwekkender klanken zullen worden gehoord Hij wenschte dit den tuinders van harte toe. Evenwel, het ligt niet aan ons, maar aan Een Die boven ons staat en Die wasdom moet ge ven aan onzen arbeid en Die den volkeren het juiste inzicht kan geven van samenwerking. Daarom moeten wij bidden en zonder ophouden aankloppen bij ons Vaderhuis, om zegen te krijgen over onze gezinnen en bedrijven. De eerw. spr. verzekerde, dat hij gaarne veel wil doen voor het geestelijk en stoffelijk belang van de leden. Tenslotte heeft de heer Machielse gewezen op den wensch van prof. Cleophas, die een nauw contact wenscht tuschen het onderwijs (een in stelling van den L.T.B.) en de practische tuin ders en hun organisatie. Hij wees op de groote beteekenis van een goede voorlichting en op de vruchten, welke een nauwe samenwerking kan dragen. Spr. riep daarvoor aller mede werking in en verklaarde zich gaarne bereid om den tuinders tegemoet te treden en alles te doen om een vruchtbaar contact te bewerk stelligen. Heden, Donderdag 6 October, organiseeren de beide plaatselijke af deelingen een gemeen schappelijke vergadering om 8 uur in de K. S. A. Hier zal de heer B. Machielsen een belang wekkende rede houden. Verder vermeldt de agenda: Voorstel tot samenvoeging van de af- deelingen „Sint Agatha" en „O. L. Vr. v. Goe den Raad", Bij alle grootere acties werkte men reeds samen. De besturen zijn van oordeel, dat thans de tijd gekomen is, de afdeelingen ook organisatorisch één te maken. Wordt deze or ganisatorische vereenvoudiging aangenomen, dan komt er reglementswijziging in zicht. En tevens bestuursverkiezing. De voordeelen zul len ter vergadering besproken worden. Komt dus allen op. Cursussen voor werkloozen Evenals vorige jaren is het de bedoeling van het Comité tot verleenen van ontwikkeling en ontspanning aan werkloozen, gelegenheid open te stellen voor het volgen van cursussen, o.a. voor hout- en koper- bewerkingen bij voldoende deelname een ver- En toen hij al de visch uit het net had gehaald, was hij niet weinig verbaasd te zien, dat Keesie heelemaal was opgekikkerd en over den rand van het schip stond te turen, alsof hij Iets in het water zocht. Hij bleef zonder iets te zeggen achter Keesie staan om te zien Wat het agentje van plan was. Plotseling zag de visscher, dat Keesie op den rand van de verschansing ging staan en blijkbaar een sprong in het water wilde wagen. „Hé, hé!" riep de visscher, „dat gaat maar zoo niet. Ik ben er ook nog." En hij greep Keesie net op tijd bij de panden van zijn uniformjasje. volg-laschcursus en eventueel een cursus in an dere vakken. Gelegenheid zich hiervoor aan te melden zal worden gegeven op de Maandagen 10 en 17 Oc tober des voormiddags 9.3012 uur in het stem pellokaal, politiebureau, Raadhuisstraat. Ook kan men zich schriftelijk opgeven bij den se cretaris van bovengenoemd Comité, den heer W. Bulten, Javalaan 31, onder vermelding van naam, adres, leeftijd en gewenscht vak. Vooral de jeugdige werkloozen worden aange spoord aan deze cursussen deel te nemen. Teraardebestelling Zr. Cor van Gerven Woensdagmorgen werd op de openbare begraaf plaats te Heemstede ter aarde besteld het stof felijk overschot van Zr. Cor van Gerven, die ruim 25 jaar met groote toewijding de verple ging op zich had genomen van de patiënten in Huize Bethesda-Sarepta te Haarlem. Om half 11 werd in de kapel van Huize Bethesda- Sa- repta een rouwdienst gehouden, waarbij voor ging ds. C. J. v. Paassen, voorzitter der inrich ting. Onder de zeer velen die het kerkgebouw vul den waren o.m. de besturende zuster van het huis, zr. M. J. Pot, de vroegere besturende zuster, zr, A. A. Breda-Kleinenberg,het bestuur der beide inrichtingen Bethesda-Sarepta en Meer en Bosch, de doctoren dr. B. O. Ledeboer. Dr. R. Burdet en dr. A. Verjaal, de geestelijke ver zorger de heer H. W. Duijvendak, zusters en verpleegden van de afdeeling waarover zs. v. Gerven de leiding had. Vervolgens werd het stoffelijk overschot over gebracht naar zijn laatste rustplaats, het vre dige kerkhof te Heemstede. Een schat van bloemen, waaronder een fraai bloemstuk van de patiënten van de afdeeling Rehoboth, waarover zr, v. Gerven de leiding had, dekte de baar. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 26 Sept. tot en met 1 October 506 douchebaden en 24 kuipbaden ge nomen, Aan 25 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 61 volwassenen gebruik gemaakt. Aan boord van den stoomtrawler „Eveline" iJm. 115, die gisterenmorgen alhier binnen kwam, is een vrij ernstig ongeluk gebeurd. De stuurman J. D., wonende Adrianastraat, al hier, bevond zich in het logies toen de trawler plotseling zwaar begon te slingeren. De man werd eerst tegen de zoldering gedrukt, waarna hij op een kachel terecht kwam. Bij binnen komst werd hij per ziekenauto naar dr. Rutten vervoerd, die overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk achtte. In den loop van den dag zijn gisteren weder om trawlers naar zee vertrokken. Enkele traw lers welke van de visscherij terugkwamen, heb ben de markt niet tijdig meer kunnen halen, waardoor hun vangsten één dag later geveild werden. De krachtige Zuidwesterstorm heeft in onze gemeente op tal van plaatsen schade aange richt. Schuttingen werden omgewaaid, hoornen ontworteld, reclame-lichtbakken van de muren gerukt. Ook sneuvelden tal van zinken goten en dakvensters, vooral in Oud-IJmuiden. In Vel- serbeek moesten eenige lichtpalen het ontgel den. De R.K. Speeltuinvereeniging „Vrij en Blij" hield gisteravond in het Patronaatsgebouw een sprokkelavond. De voorzitter, de heer F. Strij- bosch, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom. Het doel van dezen avond is, te laten zien, dat de vereeniging naast het open- luchtwerk tevens het clubwerk bevordert. Daar voor zün reeds verschillende clubs gevormd Voorts bracht spreker de aandacht der aanwe zigen op de verloting, die in de pauze gehouden werd, waarna men overging tot afwerking van het programma. Dit bestond uit het optreden van de mondharmonieaclub, gymnastiekclub, zangclub en het opvoeren van een tooneelstukje, Onder groote belangstelling werd gisterenmid dag op de bijzondere begraafplaats het stoffelijk overschot ten grave gedragen van den zoo nood lottig om het leven gekomen machinist van den stoomtrawler „Mary" IJm. 189. Een schat van bloemen dekte de baar. Naast den lijkwagen liepen de leden der bemanning Diverse sprekers voerden het woord. R.K. Staatspartij De afdeeling Zandvoort van de R.K. Staatspartij belegt een algemeene ledenvergadering op Vrijdag 7 October a.s. in het patronaatsgebouw, des avonds te acht uur. Op deze vergadering worden niet alleen alle le den verwacht, doch evenzeer de adspirantleden der partij, daar een verkiezing zal plaats heb ben van een adviseerend bestuurslid uit en door de adspirantleden. Voorts treden de heeren H. B. M. Spinhof en F. H. J. van Deursen perio diek af, terwijl de eerstgenoemde zich niet meer herkiesbaar stelt. PRAAG, 5 October. (Havas). Volgens ontvan gen inlichtingen zijn de vertegenwoordigers van alle Slowaaksche politieke partijen, met inbe grip van de Volkspartij en de communisten, in vergadering te Zilina bijeen, het eens geworden over een plan, dat door oud-minister Hodza is uitgewerkt. Vanavond nog verwacht men een definitieve overeenkomst. Het plan behelst de volgende punten: 1. erkenning der nationale individualiteit van het Slowaaksche volk; 2. erkenning van de Slowaaksche taal als of- fieieele taal voor Slowakije. 3. instelling van een Slowaaksche wetgeven- den Landdag, waarvan bevoegdheid en betrek kingen met de regeering en het parlement wor den afgebakend. In Slowaaksche politieke kringen is men van meening, dat het bureau der Volksparty morgen als grootste Slowaaksche partij een oproep zal uitwerken aan de bevolking ten gunste van het plan-Hodza. De party zou morgen eveneens goedkeuring hechten aan de benoeming van zijn secretaris, generaal Sokol, tot minister voor Slo waaksche aangelegenheden. LONDEN, 6 Oct. (Reuter) De motie der regeering tot verdaging van het Britsche Lagerhuis tot 1 November is aangenomen met 313 tegen 150 stemmen. BERLIJN, 6 Oct. (DNB.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „Duitsclie troepen onder bevel van generaal von Ruild- stedt zijn vanochtend te acht uur de vroegere Duitsch-Tsjecho-Slowaaksche grens in Opper- Silezië tusschen Landec en Leobschuetz gepas seerd en begonnen met de bezetting van de vierde zóne". Hitler is vanochtend in zijn specialen trein naar de tweede zóne van het bezette gebied in Sudetenland vertrokken. Te Goerlitz werd hem door de bevolking een ovatie gebracht. De reis werd voortgezet in de richting van Loebau. De Haagsche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 44-jarigen F. J. S., direc teur van de parapluie-fabriek „Pluvius", in welke fabriek in den nacht van 23 op 24 Mei brand is uitgebroken Als stichter van dezen brand is G. door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. S., die in relatie met G. stond, werd bij ver stek veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, omdat hij zou geweten hebben, dat de brandstichting zou plaats hebben. Hij was evenwel in verzet gekomen en hield vol geheel onkundig hiervan te Zijn geweest. Niettemin heeft de Officier van Justitie be vestiging van het verstek-vonnis gevorderd. De rechtbank verklaarde evenwel het ten laste gelegde niet bewezen en sprak verdachte vry. Verduisteringsproef. Te Zaandam en gelyk- tijdig in de overige gemeenten aan de Zaan streek is Dinsdagavond een verduisteringsproef gehouden, die één uur geduurd heeft. Tijdens de verduistering hebben het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, den heer C. Ro- scher, Comm. van Politie met den Burgemeester, de gemeentelijke autoriteiten en de vertegen woordigers der pers een rondrit door de ge meente gemaakt, waarbij de gelegenheid ge boden werd, om van den toren der silo van de firma Simon de Wit het geheel te beoordeelen. Hierbij kon vastgesteld worden, dat de proef uitnemend is geslaagd. De stad was geheel verduisterd, terwijl 't rij- verkeer zoo goed als geheel stopgezet was. Het begin van de verduistering werd aange kondigd door sirenes en het einde door klokgelui. De leiders van den luchtbeschermingsdienst uit Alkmaar woonden de proeven bij. door Otfrid —I von Hanstein 29 „Mijn allerlaatste woord." „Dan voor den drommel zullen we het contract maar opmaken." „Een oogenblik, dan haal ik even de schrijf machine." Beate zat voor de kleine machine en tikte het contract; ook nu vertrok ze geen spier van haar gelaat. „Wat beteekent dat? U noemt hier ook de aanstelling van mynheer Dombusch en u be paalt zyn salaris?" „Ik moet de zekerheid hebben, dat mij een technische leider terzyde staat, die verstand heeft van zyn vak." „Weet u dat zoo precies?" „Ja." - „En u vraagt tweeduizend Chlleensche pesos voorschot voor hem?" „Ik denk. dat mijnheer Dornbusch ze noodig heeft." „U vraagt tenminste zelf geen voorschot." „Ik krijg de tweeduizend drie honderd peso terug, die ik betaald heb voor de concessie die nu door de firma wordt overgenomen." „TJ hebt blijkbaar vermogen. Waarom doet u het zaakje niet alleen?" De heer Kirkhövel had onderteekend en schoof Beate het contract toe. „Omdat de tweehonderd Chileensche pe sos, die ik nog bezit, daarvoor niet geheel toe reikend zouden zijn geweest." Kirkhövel lachte. „Met dat beetje geld achter u durft u zoo op te treden? Hadt u mij laten gaan?" Ook Beate was vergenoegd. „U zoudt niet zyn weggegaan. U zoudt immers niet uit Buenos Aires naar Santiago gekomen zyn, als u niet vast besloten was geweest. U zou trouwens heel onverstandig hebben gedaan, als u zich de verdienste had laten ontschieten." „We zullen het contract notarieel laten vast leggen." „Dat zal zeker noodig zyn." Kirkhövel stond op. „Ik weet niet of wy er goed aan hebben ge daan, deze zaak aan te pakken, maar u bent in ieder geval de rechte persoon om er wat van te maken." Beate knikte. „Daarvan ben ik ook overtuigd." Ze wendde zich tot Egon: „U gaat toch mee, waarde directeur?" „Hoe bedoelt u: directeur?" zy haalde wanhopig de schouders op. „Nu weet die man nog niet eens, dat hy sinds vijf minuten onze technische directeur is! Geef hem maar het bedongen voorschot, dan zal hy het wel begrypen." Hoe vroolyker Beate met den directeur om sprong, des te verlegener werd Egon. Eindelyk stapten ze in den auto en gingen naar den no taris. HOOFDSTUK XXIV. Den volgenden dag stond, tot groote verbazing van de vaste klanten Beate niet meer bij den ijswagen. Frau Kleinwachter verkocht de wa fels alleen. Er werd rusteloos gewerkt. In een van de hoofdstraten, in de Rue de 18 Septembro stond toevallig een leegstaand huls met geschikte achtergebouwen. De heer Kirkhövel had een bankrekening geopend en bleef voorloopig zelf ook nog. Spoedig was een kantoor ingericht, Beate zat achter de schryftafel en comman deerde. Meubelmakers, schilders, behangers kwamen; in den tuin werd een werkplaats ingericht; alles werd onder de oogen van de „cheffin" gemaakt. Schilders ontwierpen een groot uithangbord; een geweldige ijsbeer, onder Egons leiding voor zien van electrisch licht, met daaronder het op schrift: „Chileensch-Duitsche consumptieysfabriek." De machines werden telegrafisch besteld. De heer Kirkhövel holde van de eene officieele per soonlijkheid naar de andere, om de inklaring te bespoedigen. Koperen ketels kwamen; op de binnenplaats werd een oven gebouwd om wafels te bakken; tot deze klaar was, werd eenvoudig een bakkerij gepacht. Onder Beate's verstandige leiding, die iedere tegenspraak ontwapende met een glimlachje, werd er koortsachtig gewerkt. Een maand verliep. Dagelijks werkten Egon en Beate naast elkaar en toch hadden ze nog bijna geen enkel persoonlijk woord met elkaar gesproken. Vluchtig slechts, en zoo beknopt mo gelijk, vertelden ze elkander hun ervaringen. Overigens waren ze slechts mijnheer Egon Dornbusch en Juffrouw Beate Serenus voor elkaar. Reusachtige advertenties in alle couranten, aanplakbiljetten op alle hoeken. Een heele schaar jongens droeg groote borden door de straten. „De ysheer! De ysheer komt naar Santiago!" En toen gingen op een middag de deuren van het nieuwe bedrijf open. Vijftig keurige, grap pig beschilderde kleine ijswagentjes, alle precies zooals het eerste, kwamen in een lange rij naar buiten. By ieder wagentje liep een meisje; allen waren in hetzelfde lichtrose zomerjaponnetje gekleed. Vijftig jongens in matrozenpakjes duwden de wagens, die zich over heel Santiago verspreidden, terwijl een groote rose auto van straat tot straat reed en steeds nieuw ijs aan voerde. De eerste avond! Met gloeiende wangen had Beate afgerekend; ze zaten nu met elkaar in de patio van een hotel. De heer Kirkhövel wreef zich in de handen. „Dat wordt een goed zaakje!" „En of!" Hij zag Beate aan. „Juffrouw Serenus, als ik niet getrouwd was en een oude kerel ik zou u direct nemen." Beate glimlachte raadselachtig. „Ik zou u niet kunnen trouwen." „Jammer; dan moest u toch eigeniyk maar met mynheer Dornbusch trouwen." Egon werd eerst verlegen, toen zag hy Beate strak aan. „Ik zal nooit van mijn leven nog eens trou wen." Dat „nog eens" hoorde Kirkhövel met, want Beate zei, terwijl zij Egon eveneens aanzag met een overmoedig lachje: „Dat zou ook absoluut onmogelijk zyn, dat ik met mijnheer Dornbusch trouwde." Kirkhövel vroeg verbaasd: „Waarom onmogelijk?" „Ik ben namelyk al vier maanden met myn heer Dornbusch getrouwd. Wij hebben het beiden echter volkomen vergeten, daar het zoo maar terloops gebeurde bij onze landing in Buenos Aires." „Om dat te begrypen ben ik te dom!" Voor de laatste maal vertelde Beate "de ge schiedenis van haar huwelijk. „En dolle historie! Wie zou nu nog niet in een voorzienigheid gelooven! Maar wacht eens, jonge dame, nu heb ik u gevangen! Het heele contract is ongeldig! u hebt onderteekend met Beate Serenus, dus met een valschen naam." „Dat hindert niet, mijn man, heeft mee onder- tG6k6nd>" „U bent het meest verbijsterende persoontje, dat ik ooit ontmoet héb." i;Dat hindert niet als we samen maar zaken kunnen doen!" In ieder geval spraken Beate en Egon in de toekomst niet meer over scheiden en Beate Serenus was nu eenmaal een meisje, dat wist wat ze wildel" EINDE)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10