President Benesj heengegaan SCHUDT UW LEVER WAKKER Een leger van biddenden moet geworven worden mouw Vreeselijk drama R.K.STMTSPART'J NIEUWE POLITIEK VAN PRAAG NIEUW R.K. MILITAIREN- TEHUIS IN DEN HAAG DE BROEDERSCHAP VAN DE STERRE DER ZEE BIJ HET AFTREDEN VAN PRESIDENT BENESJ Kerkelijk leven KERK STMT DONDERDAG 6 OCTOBER 1938 NAAR DE MISSIE BUITENLANDSCH OVERZICHT „Op reis naar het Zuid-Oosten" Man vermoordt zijn vrouw, ver wondt zijn zoon en slaat daarna de hand aan zichzelf Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft het plechtig ingewijd Het gebouw Oproep aan den vooravond van het Rozenkransfeest Macht van het gebed De actie van het Apostolaat ter Zee Eén van hart en één van ziel Rheumatische pijnen De leeuwen in de kerk van Sittard Dierentemmer krijgt zes gulden boete Nieuwe actie van de R.K. Staatspartij DE IN INDIË GEBOUWDE BAGGERMOLEN De zinspeling, welke Herr Hitler in zijn van persoonlijke rancune tegen „Herr Benesj" getuigende rede in het Sport- Palast te Berlijn maakte op een „Beseiti- gung" van den president der Tsjecho-Slo- Waaksche republiek conform de wijze, waar op de Oostenrijksche bondskanselier Kurt Von Schuschnigg „beseitigt" is geworden, is thans, zij het ook op ietwat andere manier, bewaarheid. Eduard Benesj, die eens de rechterhand van den president-bevrijder Thomas Masaryk is geweest en als de mede stichter en medebouwer van de Tsjecho- Slowaaksche republiek mag worden be schouwd, heeft mede onder pressie van Duitschland in het belang van wat er van den Tsjecho-Slowaakschen staat straks zal overblijven het presidentschap, dat hij in opvolging van Masaryk drie jaren heeft be kleed, neergelegd. Hij heeft daardoor een Persoonlijk offer gebracht en den nieuwen Staat Tsjecho-Slowakije en zijn volk een dienst bewezen, die als zelfverloochening Van moreelen moed getuigt. Deze daad is de Uiterste consequentie van de menschelijk Waardige houding, die hij ondanks alle pro- Vocaties en beleedigingen gedurende heel de Periode van uiterste spanning der afgeloo pen weken heeft bewaard, een houding, die heel het volk der Tsjechen en Slowaken in de uren van nood en benauwenis een ster kend en tot zelfbeheersching aansporend Voorbeeld is geweest. Dit aftreden uit eigen beweging, zij het ook onder druk van buiten uf, is een nieuwe concessie van Tsjecho- Slowakije aan den overwinnaar van Mün- chen, omdat het aanblijven van president Benesj als een hinderpaal werd beschouwd Voor het betoonen van de gewenschte Duit- Sche edelmoedigheid ten aanzien van de lesteerende Tsjecho-Slowaaksche republiek. Bet is thans dus de taak van de machtheb bers in het Derde Rijk zich door president Benesj niet in edelmoedigheid te laten overtreffen in het belang van de reorgani se en consolidatie van den vrede in Mid den-Europa en ver daarbuiten. Toen Sir John Simon in het Lager huis ter verdediging van Chamber lain's politiek aanvoerde, dat de Tsjecho-Slowaaksche republiek na den we reldoorlog niet zuiver op het principe van Zelfbeschikkingsrecht der volkeren was ge- erondvest, had hij zeker voor een groot deel gelijk, maar indien dat onrechtmatig moet Worden genoemd, hebben niet alleen Tsje cho-Slowakije en zijn stichters, maar ook de vroegere Geallieerden met name Bngeland en Frankrijk en Italië zich daar een ernstig verwijt van te maken. De Tsjechen en Slowaken hebben zich in dertijd op grond van dit recht losgeworsteld Uit de Oostenrijksch-Hongaarsehe Dubbel monarchie en wanneer zij ditzelfde recht Ui niet voldoende mate aan de minderhe den en nationaliteiten binnen de grenzen der republiek hebben gegund, hebben zij dat slechts gedaan in navolging van wat zij zelf Van oostenrijk-Hongarije hebben geleerd en biet den gegarandeerden steun van de Vroegere geallieerden. Met eenzelfde perseve- runtie als Engeland en Frankrijk tegenover het overwonnen Duitschland hebben be dacht is Praag in de naoorlogsche jaren cPgetreden tegenover zijn minderheden, evenals Engeland en Frankrijk achter eenvolgens zich steeds grootere concessies hebben moeten laten afdwingen, welke zij heter tijdig vrijwillig hadden kunnen ver benen om zwaardere offers te voorkomen, heeft Praag zijn minderhedenpolitiek ge- v°erd, daarbij vermetel vertrouwend op den Eegarandeerden steun van zijn bondgenoo- ten. Het principe van het zelfbeschikkings recht der volkeren is een schoon principe, 01 aar wanneer het voor de Sudeten-Duit- Sche moet worden toegepast, moet het Consequent óók toegepast worden voor de 2uid-Tirolers in Nocrd-Italië, voor de Pool- ®che en Tsjechische minderheden in ^Uitschland, voor de Hongaren in Roeme- hië, voor de Duitschers in den Poolschen Corridor enz. enz. Voor de houding van hen, hb dit principe alleen maar daar wenschen toe te passen, waar een grootmacht, die zij l;et aandurven, het eischt, kunnen wij maar ®Uiig principieele bewondering hebben. De politiek van president Benesj heeft evenals de na-oorlogsche politiek van Engeland en Frankrijk gefaald C"n tusschen het falen van de eerste en de batste bestaat een niet te verdoezelen cau dal verband. Dat Benesj niet verderziende h®11 de groote staatslieden van Engeland Frankrijk is geweest, mogen deze staats- !eden hem niet verwijten. Zij doen dat dan ^k niet. Integendeel, met vele en goede '■"borden brengen zij hem een hulde, welke °P het beslissende moment niet met da- hcu wilden honoreeren. Moge het offer, dat Resident Benesj, de overtuigde democraat 1 trouwe vriend van Frankrijk en Enge- die in de uren van doodsgevaar voor Ul'°Pa en «zijn beschaving zichzelf bleef ■'cheerschen en zichzelf ook wist te over- b'bitien terwille van het belang van zijn ^°lk en land, niet tevergeefs gebracht blij - eb en moge Tsjecho-Slowakije een betere °ekornst tegemoet gaan, een toekomst van ^bergieken opbouw, van inwendige reorga- 1Sat-ie enconsolidatie, van rust vrede en Uivaart. Batej. A wijtenburg, geboortig van Delft, zal gj,, °p het laatst van deze week te Genua iu- Stam 11 voor zijn reis naar de Missie van Mgr. 01 fu Post-Afrika. Daladier, de Fransche minister -president, tijdens zijn rede, welke hij Dinsdag voor de Fransche Kamer hield en waarin hij de gebeurtenissen der laatste weken en de houding der Fransche regeering uiteenzette Eduard Benesj is thans ambteloos burger, na zijn land jaren lang trouw en met opoffering van eigen belangen te hebben gediend. Zijn heengaan is de bezegeling van een koerswijziging in de politiek van zijn land, die samengaat met een koerswijziging in de po litiek van Europa. Voor en tijdens den wereld oorlog was hij de revolutionnair, die streed te gen de Habsburgsche monarchie voor de onaf hankelijkheid van zijn volk; na den 28en Octo ber 1918 was hij de rechterhand van den Tsje- chischen president-bevrijder Thomas Masaryk. Met dezen heeft hij getracht den Tsjecho- Slowaakschen nationaliteiten-staat te consoli- deeren, sedert 1918 als minister van Buitenland- sche Zaken, sedert 1935 als president. Zijn af treden bevestigt de mislukking van die poging. Benesj was democraat, in den goeden zin van dit veel misbruikte woord; hij was het in den zin van Masaryk, zijn vriend en leermeester. Zijn politieke opvatting heeft hij het zuiverst uiteengezet in de rede, die hij, thans een goed jaar geledên, aan de baar van Masaryk hield; na een wijsgeerige analyse der geschiedenis sedert de Fransche revolutie, waarin hij de beide extreme consequenties daaruit; het marxistisch socialisme en het nationalisme van de anonyme collectiviteit afwees, koos hij de richting van een organische staatsopvatting, waarin de mensch geen middel maar doel wordt van de gemeenschap. „Van ethisch standpunt bezien," zegt hij met een citaat uit Masaryk, „wordt de democratie gerechtvaardigd als de politieke toepassing van het beginsel der naastenliefdeDe ware de mocratie, gebaseerd op de liefde en den eerbied voor den naaste, voor alle menschen, is de ver werkelijking van Gods orde op aarde." Men kan hierover van meening verschillen, voor de hooge opvatting, die Benesj van zijn taak koesterde, moet men eerbied hebben. De vraag, of hij die beginselen ook toepaste in zijn politiek ten aan zien van de nationaliteiten, en het waarom daarvan, laten wij echter liever achterwege. Doch de oud-student van de Sorbonne en de Ecole politique te Parijs meende, dat de situatie in Frankrijk dezelfde was; daarom steunde hij zijn buitenlandsche politiek, den sterksten pijler van den Tsjecho-Slowaakschen staat, op de Fransche democratie. En hij zag niet, dat de situatie gewijzigd was; dat niet de eerbied, doch de verdrukking van den naaste de basis was, waarop de overwinnaars van '18 hun politiek grondvestten een politiek, die tot ondergang gedoemd was. Hij bleef trouw aan den droom van zijn jeugd; toen hij de werkelijkheid noodig had, bleek zij geheel anders te zijn dan die droom. De politicus-wijsgeer ontmoette opnieuw den politicus-soldaat, en hij kon niet anders meer dan heengaan. In het belang van zijn land, van zijn volk, dat thans een geheel anderen weg zal moe ten en willen inslaan. Gevangene van de omsingelings-politiek, door het Westen tegen Duitschland toegepast, heeft Tsjecho-Slowakije de rol moeten vervullen van bolwerk tegen den Duitschen expansie-drang. Economisch was dit een gevaar voor Centraal Europa, het Duitsche achterland, een gevaar vooral voor Tsjecho- Slowakije zelf. Nu de Fransch-Britsche steun ontbreekt, stort deze politiek als een kaarten huis ineen; het eenige, wat Praag nu nog over blijft is samenwerking, nauwe samenwerking met Duitschland. Reeds de benoeming van Chvakovski, „den man, die zoowel de Wilhelm- strasse als het Palazzo Chigi kent", tot minis ter van Buitenlandsche Zaken, wijst erop, welke richting de politiek van Praag thans uitgaat. De geheele Tsjechische pers dringt ook aan op deze koerswijziging. De 30 millioen pond van Londen zijn slechts een klein gedeelte van de 80 millioen pond, die Praag uitgaf voor de vestingwerken ten behoeve van de Fransche politiek; de gebiedsafstand doet Tsjecho-Slowakije een belangrijk percen tage van zijn industrie verliezen, terwijl het minder arbeiders kwijt raakt. Een voorbeeld: Praag verliest 39 pCt. van zijn metaalfabrieken tegen 21 pCt. der daarbij betrokken arbeiders. Hoe zal het zijn werkloosheidsvraagstuk oplos sen, indien het nieuwe program van Syrovy: werk, orde en discipline niet gebaseerd is op politieke neutraliteit en economische samen werking met Duitschland? Benesj' politiek ver leden stond hier in den weg, en in het belang van allen bracht hij het offer van zijn heen gaan. Op reis naar het Zuidoosten" zoo kon digde de „Germania" midden September reeds het Duitsche economische plan aan, kort na het vertrek van den Rijksminister van Economische Zaken, Funk, naar Ankara. Nu Praag gevallen is, staat de weg voor die reis geheel open. De medewerking van den nieuwen Tsjecho-Slowaakschen staat is thans verzekerd. Te Belgrado onderbrak minister Funk zijn reis, om de DuitschJoego-Slavische handelsrelaties te bespreken. Ruim 40 pCt. van den Joego- Slavischen uitvoer gaat naar Duitschland; en die relaties zijn nog voor verbetering vatbaar. Minister Funk verklaarde, dat hij geen geheime bedoelingen had, doch liet blijken, dat op de economische basis een hechtere politieke vriend schap gebouwd kon woorden. De keus kan voor den voorzichtigen Stoyadinowitsj, nu hij weet, hoe de zaken staan, niet moeilijk meer zijn. De afhankelijkheid van Boedapest is genoeg zaam bekend. Boekarest spartelt nog wat tegen, doch geeft er thans reeds blijk van, dat het niet van zins is een economische wanhoops- politiek te voeren. In Boelgarije is de strijd van het Britsch-Fransche kapitaal tegen de Duitsche penetratie in de afgeloopen maanden fel ge weest, doch Berlijn geeft teekenen zeker te zijn van de overwinning. De banden met Grieken land zijn versterkt, en thans staat minister Funk in Turkije. Ook hier heeft een Britsche leening van 16 millioen pond-sterling aanleiding gegeven tot strubbelingen, doch ook de Turk- sche producten gingen voor 37 pCt. naar Duitschland, een percentage, dat na den Anschluss zeker voor stijging vatbaar is. Minis ter Funk oogstte in Ankara een groot succes. Achter deze economische penetratie ligt een politieke. Wel behoeft men niet met Churchill te vreezen, dat de Balkan thans in zijn geheel het Duitsche politieke systeem zal overnemen, doch wel komt centraal Europa aldus in het kielwater van de Duitsche buitenlandsche poli tiek. Wat dit beteekent, zette de Berlijnsche corres pondent van de Daily Telegraph in een paar regels uiteen. Hij wees op den nieuwen spoor weg, die van Trebizonde naar de Zwarte Zee loopt, en die den weg opent voor Duitschland naar het Oosten: een nieuwen handelsweg. Die w"eg leidt naar Klein Azië, Iran, Afghanistan en Irak; een nieuw wrijf vlak dus tusschen Londen en Berlijn, en een vlak, waarop de Britsche handelslieden zéér gevoelig zijn. In den afgeloopen nacht heeft zich te Borkei en Schaft, gemeente Valkenswaard, een familiedrama afgespeeld. Om vier uur kwamen twee kinderen van den landbouwer G. hevig ontdaan bij hun buurman Verdonk, wien zij mededeelden, dat er bij hen in huis geschoten was. Verdonk ging onmid dellijk met de kinderen mee. Tot zijn ontzetting vond hij zijn buurman dood in de keuken op den drempel van de buitendeur. G. had een schotwond in het voorhoofd. In de aangren zende slaapkamer ontdekte hij het lijk van de 48-jarige vrouw, terwijl de zestienjarige zoon Nico met ernstige verwondingen in zijn slaap kamer, welke aan die van de ouders grenst, werd gevonden. Men waarschuwde onmiddellijk dokter Hoyinck van Papendrecht uit Bergeyk, die kort hierop ter plaatse was. Hij kon bij den man en vrouw slechts den dood constateeren. De jongen ver keert in stervenden toestand. De pastoor van Borkei en Schaft, die eveneens gewaarschuwd was, heeft hem geestelijke hulp verleend. Over de aanleiding tot dit drama tast men volkomen in het duister. Het gezin G., bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, stond in Borkei en Schaft zeer goed aange schreven. Men vermoedt, dat de man in een vlaag van verstandsverbijstering heeft ge handeld. Het schijnt, dat hij eerst zijn vrouw heeft vermoord. Zij werd gevonden met een gapende wonde in het voorhoofd, welke haar met een hamer of bijl is toegebracht. De zoon is door revolverschoten gewond. Uit een revolver van het kaliber 320 zijn zes schoten gelast, waarvan er twee geketst zijn. De man is hierop naar de keuken ge gaan en heeft met dit wapen een einde aan zijn leven gemaakt. Het onderzoek is in vollen gang. Vanochtend arriveerden de substituut-officier van Justitie, mr. Dubois en de wachtmeester der Koninklijke Marechaussee te Valkenswaard. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, v*elt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Het nieuwe R. K. Militairetehuis aan e Van Akenstraat te Den Haag is thans geheel gereed. Onder architectuur van C. F. L. v. d. I.ubbe, een leerling van Kropholler, is een bui tengewoon aantrekkelijk gebouw ontstaan, dat volkomen voldoet aan de eischen, welke rede lijkerwijze gesteld mogen worden aan een mi litairentehuis. Hedenmorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers het nieuwe tehuis plechtig ingewijd. Daarna droeg de Bisschop van Haarlem in de kapel een H. Mis op. Bjj deze plechtigheid waren aanwezig; luite nant-generaal P J. van Munnekrede, lid van het hoog militair gerechtshof, de generaais- majoor jhr. J. T. Alting von Geusau en W. T. A. Hackstroh, inspecteur van de infanterie, ko lonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, commandant van de lichte brigade, de voorzit ter van de Tweede Kamer, mr. J. R. H. van Schaik, oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, ge neraal Bajetto, lid van de Tweede Kamer, de Belgische militaire attaché, luitenant-kolonel Diepenrijkx, mgr. J. H. van der Tuin, deken van 's-Gravenhage, mgr. prof. Groenen en vele andere geestelijke en wereldlijke autoriteiten. Met de totstandkoming van dit gebouw bezit de bond van R. K. Militairen in Nederland meer dan veertig dergelijke tehuizen en zonder twijfel zal het nieuwe gebouw in de residentie een der best geoutilleerde zijn. Het terrein, dat ter beschikking van den architect stond, was 1220 M. groot en hiervan is 680 M. bebouwd. Het front van het gebouw ligt aan de Van Akenstraat en beslaat 17% M. Van de ruime vestibule uit bereikt men de gar derobe en de groote vereenigingszaal, welke een oppervlakte heeft van 23 bij 7% M. Hierin be vinden zich een zeer goed ingericht buffet, een tooneel en verder natuurlijk alle instrumenten, zonder welke een gebouw voor militairen on volledig zou zijn. Ter rechterzijde van de groote zaal is een kleine ruimte speciaal afgezonderd voor de onderofficieren, terwijl de nieuwe di recteur, aalmoezenier majoor J. J. Brouwer, aan dezen kant van een aparten toegang tot zijn kamer kan gebruik maken. Achter het too neel is een studiekamer gebouwd, welke uitzicht geeft op den tuin, gelegen tusschen het hoofd gebouw en de kapel. Een gang vormt de verbinding tusschen beide gedeelten van het complex. De kapel heeft een diepte van 18 M. en biedt plaats aan 170 perso nen, terwijl op de tribune nog 64 plaatsen zijn gemaakt. De glas-in-loodramen zijn vervaar digd door Henk Asperslagh. Op de eerste verdieping van het hoofdgebouw is een woning voor den prefect-concierge, die tevens de verzorging van het buffet op zich zal nemen. Verder is er 'n rijk voorziene bibliotheek, terwijl de bezoekende militairen kennis kun nen nemen van verschillende dagbladen uit hun streek. In de groote Saai zijn aparte zitjes gemaakt en er is op deze wijze plaats voor ongeveer 200 militairen, terwijl bij tooneel- en filmuitvoe ringen zeker 300 personen een plaats kunnen vinden. Het geheel maakt een bijzonder aan- genamen indruk en toch is er niets van over daad te merken, integendeel, de architect is erop uit geweest om de kosten voor dit ge bouw, dat voor een groot deel uit donaties is tot stand gekomen, zoo laag mogelijk te hou den. Voor de lambrizeering gebruikte hij oregon- pine-hout, de paneelen zijn van afschroefbaar triplex met plastiek bewerkt en de muren zijn van gesausd schuurwerk. ".eer vele onderdeelen van meubileering en stoffeering zijn door den architect zelf vervaar digd. Zoo ontwierp en maakte hij het altaar in de kapel, waarin de houten binten zichtbaar bleven, lampen en klokken, kortom al datgene, wat tot de gezelligheid en het comfort van het gebouw kan bijdragen. Het ligt in de bedoeling, dat eerlang wan neer alle militairen uit de stad naar de nieuwe kazernes in Waalsdorp zijn overgegaan ook het militairentehuis uit de Balistraat zal ver dwijnen, zoodat dit vereenigingswerk, dat ge heel in dienst staat van de dienstplichtigen, dan in het nieuwe gebouw geconcentreerd is onder leiding van majoor J. J. Brouwer. Het R. K. militairentehuis in de Van Aken straat, welke verder slechts bebouwd is door autogarages, is inderdaad een sieraad voor het moderne stadsbeeld, grenzend aan den Waais- dorperweg en de Van Alkemadelaan, Het rozenkransfeest, dat wij morgen 7 Oc tober vieren, is een feest ter gedachtenis aan de roemrijke overwinning op de Turken behaald bij Lepanto in 1571. De toestand van Europa was toen droe vig, en voor het Katholicisme hoogst ge vaarlijk. Terwijl oorlogen woedden in bijna alle landen, werd de godsdienst, inwendig verzwakt, afgeknaagd aan alle zijden: scheu ring in Engeland, Calvinisme in Frankrijk en de Nederlanden, Lutheranisme in Duitschland en Noord-Europa. In deze moeilijke omstandigheden drong opnieuw de eeuwenoude vijand der Christenen, het Tur- kendom, over land en water op naar het centrum der Christenheid. In Rome regeerde de heilige Paus Pius V. Waakzaam, begreep hij zijn dubbele taak: het zieke Europa te genezen en een strijd ten doode toe aan te binden tegen de opstuwende Turken. Met de geestdrift der voorbije eeuwen riep hij Europa op ten kruistocht. De katholieke vorst van Spanje, Philips II, de verbeten strijder voor de Kerk en zijn rijk in geheel Europa, voelde zich geroepen om ook hier weer op het pause lijk woord zijn ridderlijk antwoord te geven. Hij rustte een machtige vloot uit en zijn broer, don Juan van Oostenrijk als admiraal, leidde dezen kruistocht te water. Bij Lepanto, aan de kust van Klein-Azië, kregen de beide vloten elkaar in het zicht. Een wijle lagen zij stil, als 't ware in bewondering voor eikaars macht, metend eikaars krachten: 240 galleien sterk waren de Turken, 205 de Christenen. De Turken openden het vuur, een salvo was het antwoord en in een oogwenk was het, alsof de zee een hel was geworden van vuur en geraas, waarin de schepen warrelden. Het was 7 October 1571. Wat de kruisvaarders zelf ternauwernood konden onderscheiden zag op dien avond Pius V op het Vaticaan in een donker visioen. Hij zag de overmacht der Turken. De angst bekroop hem voor wat er gebeuren zou, als dit gevaar niet afgewend kon worden. Slechts één kon redden: God. Slechts één kon Gods straf van de verscheurde Christenheid afwenden: Maria. Pius V bad den rozenkransdeed den rozenkrans bidden, tot plotseling zijn be nauwend visioen opklaarde en hij de over winning aanschouwde der kruisvaarders door het wapen van het Rozenkransgebed, door de hulp van Maria. De toestand van de H. Kerk is niet minder gevaarlijk in onzen tijd. In Europa heerscht een angstwekkende onverschilligheid op godsdien stig gebied; alle groote problemen wil men re gelen zonder godsdienst. Tegelijkertijd dreigen nieuwe zoogenaamde godsdiensten als racisme en het internationale opdringende en indringende communisme het katholicisme te vernietigen. Maar, ondanks zijn ouderdom, overziet Pius XI met klaren blik den toestand van zijn be dreigde Kerk. Zijn encyclieken bewijzen, hoe scherp en met welk een snel begrip Hij de meest bedreigde flanken overschouwt. Nieuwe troepen riep hij op als tot een modernen kruistocht: De „Katholieke Actie". De leeken werden inge schakeld in het hiërarchisch apostolaat, onder leiding der bisschoppen en priesters. Zij kregen een werkelijk kerkelijke zending: het Rijk Gods te verdedigen en uit te breiden daar waar de strijd het heetst is. Had Pius XI een donker visioen als Pius V tijdens den slag van Lepanto? Ook hij riep het vorig jaar bij gelegenheid van de Rozenkrans- maand de menschheid toe: „Zooals ten tijde der kruistochten geheel Europa en alle volkeren (achter het front) één smeekbede baden, zoo moet ook nu in heel de wereld aan de Moeder Gods één van hart en één van ziel gevraagd worden, dat die vijanden van de Christelijke en menschelijke beschaving verslagen worden." Is er iemand zoo geschikt voor den modernen kruistocht als de zeeman? Wie dringt er dieper door in de vijandelijke, anti-christelijke, moraal- looze wereld als hij? Waarom is hij een door het communisme vurig-gezochte en slim-gelokte propagandist? Het is dan ook de uitdrukkelijke wil van Paus Pius XI, dat zij, die deelnemen aan den kruistocht der Katho lieke Actie, gerecru- teerd worden óók uit de wereld der zeelie den, opdat „de zee man de apostel zal zijn voor de zeelie den". Deze taak heeft de Paus opgedragen aan het Internationaal Apostolaat ter Zee. Daarom heeft het Apostolaat ter Zee Kapeiaan jos Habets een breed opgezette actie ondernomen ten te Maastricht, leider gunste van den zee- van de Broederschap man; eerst een actie, O. L. Vrouw Sterre om de sympathie van ,iPr 7,pp deze wereld te win nen en vervolgens om den zeeman zelf in te schakelen in de Katholieke Actie, zoodat hij zelf, belast met een officieel kerkelijke zending, aan boord van het schip, waar slechts zelden een priester komt, ons H. Geloof kan uitdra gen aan zijn makkers. Achter de Katholieke Actie moet de steun van een eensgezind gebed staan, zegt onze Paus. Zóó alleen kan deze actie werkelijk bovennatuur lijk vruchtbaar worden. Het Apostolaat ter Zee heeft altijd deze behoefte gevoeld, heeft altijd gebeden en gebed gevraagd. Nu de actie zich uitbreidt, moet er meer gebeden worden voor de Ka tholieke Actie onder, voor en door den zee man. De rozenkransencycliek heeft na een jaar de gedachte doen rijpen aan een ge organiseerd gebed over heel Nederland en nu, een jaar na het verschijnen van deze encycliek, brengen wij deze gedachte naar buiten en roepen wij heel Nederland op onze uitgebreide katholieke actie te steunen in de Broederschap O. L. Vrouw, Sterre der Zee, De „Sterre der Zee" is in Nederland geenszins onbekend, wijl Zij reeds eeuwen in Maastricht vereerd wordt. Daarom heeft Z. H. Exc. Mgr. dr. J. Lemmens ook deze Broederschap, door het Apostolaat ter Zee georganiseerd, den 4den Mei van dit jaar officieel opgericht in de kapel van de Maastrichtschq, basiliek, waar Maria on der dien titel vereerd wordt. Het doel der Broe derschap is: de vestiging en de uitbouw van het Rijk Gods in de internationale scheepvaart wereld. Dit doel wordt door de broederschap bereikt op de eerste plaats dóór een sterke eens gezinde en aanhoudende gebedsactie tot O. L. Vrouw, de Sterre der Zee en voorts wat ook noodzakelijk is door financieelen steun voor de kostbare actie van het Apostolaat. Hoe wordt men lid van deze Broederschap? Door het aanvaarden der verplichtingen en het inschrijven als lid. De verplichtingen zijn vooral gebed. 1. Op den dag der inschrijving zal elk lid zijn leven stellen onder de bijzondere bescherming van Onze Lieve Vrouw, Sterre der Zee. 2. Zooveel mogelijk dagelijks het gebed voor de zeelieden bidden, dat op het inschrijvings formulier afgedrukt staat. 3. Op de feestdagen der H. Maagd, en bijzon der op het feest van Maria, Sterre der Zee, 15 Aug., de H. Mis bijwonen en communiceeren tot intentie van het Apostolaat ter Zee. 4. Jaarlijks minstens een gulden offeren om de activiteit van het Apostolaat ter zee finan cieel te stutten. Men kan deze verplichting ook halfjaarlijks (50 ct.) of maandelijks (een dub beltje) volbrengen. Men kan zich laten inschrijven als lid aan het centraal bureau der Broederschap, Willems plein 16, Rotterdam. Later ook in de andere havendistricten. Voorloopig zal het centraal bureau de adressen en gelden aan de eigen havendistricten doorzenden. Wat wij op het oogenblik het hardst noodig hebben zijn zelateurs en zelatrieen om leden voor de broederschap te werven. Wij verwach ten groote lijsten met namen en adressen uit alle deelen van het land, niet alleen uit de havensteden, maar ook uit industriesteden, zoo wel als uit de kleine rustige dorpjes van t platteland. Kardinaal Pizzardo, de kardinaal der Katho lieke Actie, schreef voor eenige dagen eigen handig aan Pater van Rixtel: „Ik ben er zeker van, dat het Apostolaat ter Zee in Holland on der de leiding van Maria, de Sterre der Zee, een groote geestelijke en tijdelijke kracht zal worden voor het welzijn der zeelieden". Dit zal het worden als Nederland voor ons bidt en offert. Dus worden gevraagd: zelateurs en zela trieen in alle steden, die de leiders van het bid dend leger zullen zijn. Rotterdam. J. PONSIOEN S.C.J. Havenkapelaan. Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. Voor den kantonrechter te Sittard heeft te recht gestaan een dierentemmer van het circus Friso, Ómdat hij geen voldoende zorg had ge dragen voor het onschadelijk houden van ge vaarlijke dieren. Het betrof hier de bekende .leeuwenhistorie op Zondagmorgen 28 Augustus te Sittard, toen twee leeuwen van het circus Friso uit hun kooien wisten te ontsnappen, over het markt plein wandelden en de Sint Michielskerk bin nenliepen. Verdachte gaf toe, dat hij onvoorzichtig was geweest. De ambtenaar van het OM. vorderde zes gul den boete, subs, drie dagen hechtenis. De kan tonrechter veroordeelde hem tot dezelfde straf. De winter-actie 1938/1939 der R.K. Staats partij welke actie tevens dient ter voorbe reiding van de verkiezingscampagnes in 1939 voor de Provinciale Staten en de Gemeentera den wordt begonnen met een ledenwervings actie, welke in alle plaatselijke afdeelingen der partfj zal gorden gevoerd met den inzet: vóór 1 Januari 50.000 nieuwe leden. De Centrale Propaganda Dienst dey Partij ondersteunt deze ledenwervingsactie door een z.g. ledenwervings-Opmarsch welke in Oc tober in honderd-duizenden gezinnen zal wor den verspreid en door een ledenwervings plaat, in drie-kleurendruk uitgevoerd, naar het ontwerp van den bekenden affiche-ontwerper P. van Woerkom. SOERABAJA, 6 October. (Aneta). De hier ge bouwde tinbaggermolen „Soengeiliat" is heden naar de plaats van bestemming vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9