Bijeenkomst van den Grooten Fascistischen Raad Zoon doodt zijn vader Hunze-vrachtschip vermist Het Palestijnsche vraagstuk Italië en Praags nieuwe politiek HEDEN VOORTZETTING DER BESPREKINGEN DE GRENSAFBAKENING IN SUDETENLAND De mijnramp in Hokkaido Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE. NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21418 Driftig geworden om beleedigin- gen zijn overleden moeder aangedaan Dader meldde zich bij de politie Auto tegen lichtmast gebotst Mgr. M. Meulenberg en pater M. Schreurs lichtpater J. Quaedvlieg ernstig gewond t^enesj naar Amerika? Vitnoodiging van de Brown- University te Providence tel, Hl De boot had reeds Dinsdagavond of Woensdagmorgen te Groningen moeten aankomen Drie man aan boord Bemanning was gewaarschuwd ingewijd Het standpunt van Irak te Londen uiteengezet Joden weigeren een minderheidspositie Bezetting der Salmson- fabrieken De Fransche mobiele garde maakt er een einde aan Na het aftreden van Benesj is generaal Syrovy benoemd tot waarnemend president van Tsjecho-Slowakije Chvalkovsky op reis Stieren richten een bloedbad aan De beraadslagingen in den afge- loopen nacht betroffen hoofd zakelijk het rassenvraagstuk Maatregelen tegen de Joden Uitzonderingsbepalingen Meening van Duitsche kringen over de werkzaamheden der commissie Tot nu toe zijn reeds 47 lijken geborgen Geen bommen, maar brood DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Garnizoensplaatsen hebben voedseltekort Wegens den toevloed der bezet tingstroepen voor het Sudetengebied Duitschers roeren zich in Z.W.-Afrika Bevolking wil als reactie nauwer aansluiting bij de Unie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et Inger. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek Donderdagavond heelt zich te Middelrode, bij Berlicum, een familiedrama afgespeeld, waarbij een zoon zijn vader van het leven heeft beroofd. De petroleumventer van B. kwam, zooals meer malen gebeurde, in beschonken toestand thuis. De kinderen moesten het ontgelden en de man heeft in zijn woede de overleden moeder der kinderen, die het van den vader steeds hard te Verduren hadden, beschimpt. Deze beleedigingen brachten den 22-jarigen Zoon buiten bezinning en in zijn drift sloeg hij met een scherp voorwerp naar zijn vader, waar bij hij de halsslagader trof. Van B. viel en was Vrijwel onmiddellijk dood. Men heeft direct gees telijke en geneeskundige hulp ontboden. De dader was een kalme jongen en van onbe sproken gedrag. Na zijn daad heeft hij zich bij he politie gemeld, waar hij in bewaring is ge steld. Nadat de Officier van Justitie te 's-Hertogen- hosch van het gebeurde in kennis was gesteld, te van B. ter plaatse een verhoor afgenomen, jaarna hij naar Den Bosch is overgebracht. Het hjk is in beslag genomen. Men is ter plaatse diep onder den indruk van het gebeurde. Op den Sittarderweg nabij Heerlen is Don derdagavond een auto met drie geestelijken, Paters Montfortanen, tegen een lichtmast ge hotst, tengevolge waarvan één hunner in het Ziekenhuis te Heerlen moest worden opgenomen. De drie inzittenden waren Mgr. M. Meulen- herg, bisschop van IJsland, pater J. Quaedvlieg, Werkzaam als zielzorger in Denemarken, en Pater M. Schreurs uit Schimmert, die den wa ken bestuurde. Ter hoogte van de kerk van de paters Mont- tertanen raakte de auto in de rails, die hier tengevolge van den slechten toestand van den Weg nogal gevaarlijk liggen. Pater M. Schreurs raakte een oogenblik de teacht over het stuur kwijt, tengevolge waarvan e auto tegen een lichtmast van het electrische het botste. De mast werd ontzet, de auto zeer ®vnstig beschadigd. De inzittenden waren ge jond; vooral pater Quaedvlieg scheen er slecht 6ah toe te zijn. De slachtoffers werden binnengebracht in het pjooster der Franciscanen, waar ook spoedig een lekenauto van het St. Jozef-ziekenhuis arri- Veerde. ktgr. M. Meulenberg, die alleen zijn voet had P®zeerd, behoefde niet naar het ziekenhuis te °rden overgebracht. Pater M. Schreurs bleek, a verbonden te zijn, ook in staat om naar j-ms te gaan, doch pater J. Quaedvlieg moest in t ziekenhuis worden opgenomen. Hedenochtend vernamen wij, dat zijn toestand Be®n zorg baart. Providence (Rhode Island), 7 Oct. (Ha- VasJ,. De Brown-universiteit te Providence heeft Resident Benesj aangeboden lezingen te hou- ^en over de internationale betrekkingen. Henry Wriston, de president van deze Uni versiteit, heeft verklaard, dat hij Benesj een egram had gezonden om hem uit te noodigen. had hem voorgesteld alle reiskosten te zul- eh vergoeden. De Universiteit heeft nog geen 6htwoord ontvangen. Het Weerjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ Hoogste barometerstand 768.1 te Weenen Ëjj Laagste barometerstand 722.6 Ëj te Seydisfjord VERWACHTING: Krachtige tijdelijk stormachtige, later afnemende Zuidwes- E: telijke tot Westelijken wind, aanvankelijk H betrokken tot zwaar bewolkt met tijde- lijk regen, later opklarend met regen of g H wellicht hagelbuien, aanvankelijk zelfde |j temperatuur, later iets kouder. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST E Hedenmorgen seinde De Bilt om 8.21 Ej uur aan alle posten: „Weest op uw hoede" iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiii^ Sedert enkele dagen wordt de „Hunze 13", een vrachtboot van de Groninger-Rotterdammer Stoom bootmaatschappij „Hunze" te Gro ningen, vermist. Het schip is Maandagavond van Amsterdam naar Groningen vertrokken en had, gezien het feit, dat de reis naar het Noorden in den regel in één etmaal wordt volbracht, daar Dinsdagavond of Woensdagmorgen moeten aan komen. Echter heeft de maatschappij sedert het vertrek uit Amsterdam niets meer van het schip vernomen. Aan boord bevinden zich drie opvarenden, n.l. de kapitein J. Sneltekop, de stuurman J. Tim mer en de matroos H. Groenewold. Bij de reederij is bericht ontvangen, dat de bemanning van een passeerend schip de „Hunze 13" Woensdagmorgen nabij Marken gezien zou hebben. Dit bleek bij informatie evenwel niet juist. Echter bereikte de directie van de „Hunze" later de mededeeling, dat een wrak was ge signaleerd in de buurt van Edam, ongeveer acht kilometer uit de kust. Aangezien geen enkel bericht is binnengekomen van het vermissen van eenig ander schip, bestaan er gegronde vermoedens, dat dit de vermiste „Hunze 13" zou kunnen zijn. Een marineboot is dan ook hedenmorgen van Enkhuizen naar het wrak vertrokken. Nader vernemen wij, dat de „Hunze 13" Maandagavond in de Oranjesluizen is geschut, tegelijk met een der vrachtbooten op Enk huizen. De kapitein van deze vrachtboot deelde den opvarenden van de „Hunze 13" mede, in verband met het stormweer, te blijven liggen, waarop de bemanning der „Hunze 13" ant woordde,'toch wél te zullen vertrekken. De directie van de „Hunze" ontving vele aanwijzingen, die alle nauwkeurig werden na gegaan. Alles werd in het werk gesteld om ook maar iets van het vermiste vaartuig te vernemen, echter zonder resultaat. Men vermoedde aanvankelijk, dat de vrachtboot hier of daar een schuilplaats had gezocht tegen den krachtigen storm, om te wachten tot kalmer weer. In dat geval zou het schip dan zeker Woensdag of Donderdag Groningen hebben kunnen be reiken. Ook verkreeg de reederij geen me dedeeling, dat het schip in een of andere haven was aangekomen, hetzij in Enkhuizen of elders. In normale omstandigheden had de „Hunze 13" Dinsdagmorgen te Harlingen moeten aan komen, doch aangezien vele schepen wegens het zware weer bleven liggen, dacht men dat dit ook met de „Hunze 13" wel het geval zou zijn. donderdagmorgen heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, et nieuwe R.K. Militairentehuis aan de Van Akenstraat te 's Gravenhage plechtig LONDEN, 9 Oct. (Reuter). Taufilkal Soe- waidi, de minister van Oorlog van Irak, heeft gisteren een aantal besprekingen ge voerd met Britsche ministers, o.a. Halifax, Hore Belisha, Delawarr en MacDonald. Met laatstgenoemde heeft hij over Pales tina gesproken. Reuter meent te weten, dat Soewaidi uitvoe rig het standpunt van Irak ten aanzien van den emstigen toestand in Palestina heeft uit eengezet. Hij zou er met nadruk op gewezen hebben, dat een spoedige verklaring, waarin uit eengezet wordt, dat de Balfour-verklaring niet beoogde een Joodsche meerderheid in Palestina te scheppen, noch een Joodschen staat in het leven te roepen, doch slechts ten doel had een geestelijk nationaal tehuis voor de joden aan te wijzen, reeds veel zou bijdragen „ot kalmee ring van den tegenwoordigen onrustigen toe stand. Soewaidi zou hebben doen uitkomen, dat de verdeeling van Palestina als oplossing geen waarde had en dat de Arabieren zich waar schijnlijk niet tevreden zouden stellen met min der dan een vrij land, door een bondgenoot schap verbonden met Engeland. Ook zou het voorstel geopperd zijn Palestina te verdeelen in districten met gemeentelijke autonomie met daarboven een parlement, geko zen hetzij door de districten, hetzij op basis van de bevolking. Het bestuur van hei Joodsche agentschap voor Palestina te Londen verklaart op on dubbelzinnige wijze, dat het Jooasche volk iedere oplossing verwerpt, die het tot den status van een minderheid in Palestina ver oordeelt. Betoogd wordt, dat het recht der Joden, in hun historisch land weder een na tionaal tehuis op te bouwen, door Engeland, de Vereenigde Staten en de geheele be schaafde wereld plechtig is erkend. Niettegenstaande de voortdurende terreur van de laatste twee en een half jaar blijft het Jood sche volk bereid, met de Arabieren samen te werken voor het algemeen welzijn van h:t land, doch het kan niet de oplegging van den status van minderheid, noch een w. keurige beper king van zijn onvervreemdbaar recht om naar zijn geboorteland terug te keeren, in overweging nemen. PARIJS, 7 Oct. (Havas). De arbeiders ln de Salmsonfabrieken hebben een staking met gekruiste armen afgekondigd in verband met het aan een hunner afgevaardigden verleende ontslag. Gisterenavond bezetten 800 arbeiders de fabriek, die 2000 werklieden in dienst heeft. Een krachtige afdeeling gardes mobiles, die met vrachtauto's naar de fabriek was vervoerd, drong tegen 7 uur de binnenplaats der fabriek binnen en deed het gebouw ontruimen. Er werd geen tegenstand geboden. ROME, 6 Oct. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: In de Praagsche pers merkt men de eerste symptomen op van een nieuwe internatic^iale oriënteering der Tsjechische politiek. Het FranschTsjechische bondgenootschap, het TsjechischRussische bondgenootschap en zelfs het Fransch—Russische bondgenootschap schijnen thans omvergeworpen. De algemeene politieke gezichtseinder in de Donauwereld heeft een anderen vorm aange nomen. Het is dus volkomen begrijpelijk, dat Praag nieuwe oriënteeringen zoekt op de grondslagen van vriendschap zelfs met de mogendheden, waarmede het in tegenstelling gestaa.n heeft in het verleden. Deze nieuwe houding zal vergemakkelijkt kunnen worden door de wijziging, die plaats gevonden heeft in de leiding van het Tsjechi sche ministerie van Buitenlandsche Zaken. Aan den anderen kant is bekend, dat Italië een politiek van vriendschap zal kunnen vol gen jegens het Bohemen van morgen, wanneer de binnenlandsche nationaliteitenkweaties in Tsjecho-Slowakije zullen zijn opgelost, niet al leen ten aanzien van de Sudeten en Polen, maar ook ten opzichte van de Hongaren. Intfisschen is de nieuwe minister van Bui tenlandsche Zaken, Chvalkovsky, per vliegtuig uit Rome te Praag aangekomen. Morgen ver trekt hij naar Berlijn. De minister van Handel, Feierabend, en de voorzitter van den Bond van Tsjecho-Slowaak- sehe Industrieelen, Preiss, zijn vandaag reeds daarheen vertrokken. LISSABON, 7 Oct. (Havas). Te Villa Franco de Xira, bij Lissabon, hebben wilde stieren, die voor een stierengevecht waren losgelaten, verscheidene slachtoffers ge- ROME, 7 Oct. (Havas). De ver gadering van den Grooten Fascis tischen Raad is gisteravond om tien uur begonnen en vannacht om 2.40 uur geëindigd. De beraadslagingen gingen over de beide eerste punten van de agenda, d.w.z. over het rassenvraagstuk en over den buitenlandschen toestand. De Groote Raad zal vanavond om tien uur opnieuw bijeenkomen. Binnen het kader der rassenpolitiek heeft de Raad met name besloten: 1. Het is Italiaanschen mannen envrouwen verboden huwelijken aan te gaan met elemen ten, behoorende tot het Chamietische, Semie- tische of een ander niet-Arisch ras. 2. Het is burgerlijken en militairen burgers verboden buitenlandsche vrouwen te huwen, tot welk ras dezen ook behooren. 3. Italiaansche vrouwen en mannen, die met vreemdelingen willen trouwen, moeten tevoren toestemming verzoeken van het ministerie van Einnenlandsche Zaken. Deze bepaling geldt ook, wanneer bedoelde vreemdelingen Arisch zijn. Voorts wordt buitenlandschen joden ver boden Italië binnen te komen, terwijl bepaald is, dat ongewenschte elementen zullen worden verwijderd. Als joden worden beschouwd: kinderen, ge boren uit twee Joodsche ouders, kinderen, ge boren uit een Joodschen vader en 1 een buiten landsche vrouw, mannen, geboren uit een ge mengd huwelijk, die den Joodschen godsdienst belijden. Er zullen uitzonderingen worden gemaakt voor kinderen van Italiaansche joden, die ge durende de oorlogen zijn gedood, of kinderen van vrijwilligers in de laatste italiaansche oor logen in Spanje en voor hen die tusschen 1919 en 1922 lid geworden zijn van de fascistische Partij. Anderen kunnen niet als lid der partij wor den ingeschreven, noch industrieele onderne mingen of meer dan 50 hectare grond bezitten. De Joden zullen uit openbare bedieningen worden gezet, doch hun zal de uitoefening van hun godsdienst volkomen worden gewaarborgd. De Groote Raad heeft de mogelijkheid van emigratie naar Abessinië onder oogen gezien, doch dan onder voorbehoud van een zekere contróle. maakt en groote materieele schade aange richt. Een uit tal van kleine steden overgenomen gewoonte wil, dat de stieren in vrijheid door de straten der stad naar het stierenpark gaan. Een groote menigte nieuwsgierigen windt de stieren dan door geschreeuw op. De stieren van gisteren werden bang en wier pen zich plotseling op de menigte. Er ontstond een paniek. Verscheidene etalages werden ver nield. Zij stormden zelfs op auto's in, welke be schadigd werden. Drie personen werden ge dood en zestien gewond. Pas na t^ee uur waren de beesten overmeesterd. BERLIJN, 7 Oct. (Havas) Na de gis teren gevallen beslissing over de grensaf- bakening van de vüfde zone, welke door Duitsche troepen tusschen 7 en 10 October zal worden bezet, is men in welingelichte Duitsche klingen van meening, dat nog ongeveer 300.000 Duitschers in Tsjecho- Slowakije zullen blijven. Overigens zullen naar schatting ongeveer 300.000 Tsjechen door de bezetting van deze zone van Tsjecho-Slowakije vóór 10 October onder Duitsche souvereiniteit komen. Daarbij wordt dan geen rekening gehouden met de vele Tsjechische ambtenaren of bedienden in deze streken en met al degenen, die de Duit schers „immigranten" noemen, de door de „po litiek van Tsjechisatie" uit het Sudetengebied aangekomen personen. Het aantal Tsjecho-Slowaaksche immigran ten wordt op eenige duizenden geschat en over hun lot, evenals over dat der Sudeten-Duitsche ambtenaren, die voor dienst naar Tsjechische of Slowaaksche streken zijn gezonden, zal door beide regeeringen moeten worden onderhandeld. TOKIO, 6 Oct. (Domei). Men is zeer ongerust over het lot van 190 arbeiders, die in een steenkolenmijn te Joehbari op Hok kaido zijn bedolven tengevolge van een ontploffing. Reddingspogingen worden in het weik gesteld. TOKIO, 7 Oct. (Domei). Volgens een op het Japansche ministerie van Binnenlandsche Za ken ontvangen politierapport, zijn nu 47 lijken geborgen van mijnwerkers uit de mijn Yoebari in Hokkaido. Voorts zijn 28 mijnwerkers ge wond, 104 worden er vermist en 149 hebben zichzelf weten te bevrijden. De ontploffing ont stond 2300 meter onder den grond, waardoor het reddingswerk sterk belemmerd werd. Zestien brigades, elk bestaande uit twintig man, stellen wanhopige pogingen in het werk de anderen te redden. Men moet echter het ergste vreezen, daar volle 24 uur sedert het begin van de ramp verloopen zijn. De geredden zijn zoo door het mijngas aangedaan, dat hun gezichten geheel zwart zijn. Vrouwen en kinde ren verdringen zich voor den ingang van de mijn. MADRID, 7 Oct. (Reuter) Twee vliegtuigen van Franco hebben gisteren eenige honderden pakken brood laten vallen boven de stad Ali cante, welke zich nog in handen der regeering bevindt. Het afweergeschut vuurde hevig op de toestellen, die 2 a 3 minuten rondvlogen, en na hun last te hebben uitgeworpen verdwenen. De autoriteiten van Alicante verklaarden la ter, „dat de bevolking zich om het brood niet bekommerde, aangezien het afkomstig was van dezelfde lieden, die den dood van honderden be woners op hun geweten hebben." Het Joodsche agentschap voor Pales tina verwerpt iedere oplossing der Pales tijnsche kwestie, die de Joden in een minderheidspositie brengt. De Brown-Universiteit te Providence heeft Benesj uitgenoodigd naar de Ver. Staten te komen. Reeds 47 lijken bij de mijnramp te Hokkaido geborgen. Het rassenvraagstuk te Rome in den Grooten Fascistischen Raad besproken. De werkzaamheden der commissie voor de grensafbakening in Sudetenland. Mgr. M. Meulenberg, bisschop van IJs land en twee paters Montfortanen ge wond bij een auto-ongeval. Het vrachtschip „Hunze 13" van den dienst AmsterdamGroningen. wordt vermist; drie man aan boord. Vreeselijk familiedrama te Middelrode bij Berlicum. Zoon doodt zijn vader in drift. De beide verdachten van den moordaan slag te Waddinxveen hebben bekend. De „Daily Telegraph" meldt uit München Hoewel de bezetting door Duitsche troepen van de drie voornaamste Sudeten-Duitsche distric ten vlot is geschied, heeft de militaire overheid ernstige leemten ontdekt in de verkeersmidde len, hoewel alle soorten particuliere voertuigen in alle deelen des lands waren en nog steeds worden gerequireerd. De troepenbeweging in enkele bezette gebie den wordt belemmerd door een tekort aan mo torvoertuigen. Dit is ook de reden, waardoor de burgerbevolking in de garnizoenssteden in het Rijk en in eenige bezette gebieden volgens den correspondent te lijden heeft van een tekort aan levensmiddelen. Sinds Vrijdag worden geen boter en eieren meer te München verkocht. De troepenbewe gingen en de transporten van legerbehoeften naar de Sudetengebieden gaan voort. Bijna alle voertuigen zijn van particuliere ondernemin gen afkomstig. De namen der eigenaars zijn uitgewischt en ook de nummerborden zijn be dekt. JOHANNESBURG, 7 Oct. (Reuter) De reg ling van het Sudeten-Duitsche vraagstuk heelt het vraagstuk der voormalige Duitsche koloniën weer op den voorgrond geplaatst en Pirow, de minister van Landsverdediging, zal waarschijn lijk bij zijn aanstaand bezoek aan Engeland de zaak met de Britsche ministers bespreken al vorens zich naar Duitschland te begeven. De correspondent van Reuter te Windhoek seint, dat de regeling van het Sudeten vraagstuk het vertrouwen in de toekomst van de voor standers der Unie in Zuid-West Afrika heeft ge schokt. De blanke bevolking van Zuid-West Afrika telt 31.000 zielen, waaronder 21.000 Zuid-Afrika nen, 6000 Duitschers, die automatisch tot Brit- schen onderdaan zijn genaturaliseerd en 3000 on- genaturaliseerde Duitschers. De laatsten verklaren thans openlijk, dat Duitschland Zuid-West Afrika terug zal krijgen. De Unie-groep aldaar wijst de herhaalde verklaring van de regeering der Unie, dat de toekomst van Zuid-West Afrika verbonden is met de Unie van Zuid-Afrika, och het pochen der Duitschers heeft geleid tot den wensch, die thans overal in het land wordt gehoord, dat haar leiders zullen trachten, de handen met de Unie nauwer aan te halen. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 754.1 Vorige stand: 756.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1