Victoria-Water RITSEMA 'aa-GreVe\ MORGEN QkgJUa Garage R.A.B.O. IL moMt oh /I rf^JAAR FRANKEN ^pyjAAR BROOD MET DE HOOGSTE VOEDINGSWAARDE Dus Franken 's Brood ook voor Vi R.K. Staatspartij TOT 6 UUR BONBONS JEKKERS .Te weinig eetlust? Van der Linden's Bakkerijen VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 I BEVERWIJK Fusie der parochieele af deelingen GEMEENTE KOOPT WINKEL- PAND AAN DE BREESTRAAT BLOEMEND AAL Dagelijks 4711 HEEMSTEDE IJMUIDEN OVERVEEN VOGELENZANG VEILIGHEIDSDAGEN AAN DE HOOGOVENS Van 812 October SLACHTOFFERS VAN DE STORM Personalia 25-jarig priester-jubileum van pater Cyprianus TOT BESLUIT VAN ONZE HERDENKINGS-WEEK EEN LUXE DOOS SANTPOORT ZANDVOORT ZAANDAM ONTSMETTEN VAN BLOEM BOLLEN D.H.V.B .-programma Zondag a.s. RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN MARKTEN Voor LUXE-VERHUUR zonder chauffeur alleen Gasthuisvest 11 - Haarlem Telefoon 17266 VERZEKERDE WAGENS WOLLEN EN LEEREN VOOR IETS GOEDS NAAR VAKKLEEDINCMACAZIJN Neem dan brood van VAN DER LINDEN, dat bevordert de eetlust door zijn heer lijken smaak. BAKENESSERGRACHT 71 TELEFOON 13882 - HAARLEM In de gisterenavond gehouden gemeen schappelijke vergadering van de beide plaatselijke afdeelingen van de R. K. Staatspartij is met groote meerderheid besloten om de afdeelingen St. Agatha en O. L. Vrouw van Goeden Raad samen te voegen. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter der afdeeling in de parochie van Ol. Vr. van Goeden Raad, den heer H. Vink. Deze wees er in zijn openingswoord op, dat de kwestie der samenvoeging thans zeer urgent is. Noch het bestuur van de afdeeling St. Agatna, noch het bestuur van de andere afdee ling zijr. te spreken over de belangstelling en het medeleven der leden. Wanneer een bekend redenaar komt spreken voor een der afdeelingen en men ziet dan de geringe opkomst, dan moet men voelen dat er iets scheef is. Om verschillende redenen is de samenvoe ging niet alleen noodig, doch ook zeer ge- wenseht In dit verband wees spr. op de ac ties, welke door de beide afdeelingen gezamen lijk worden gevoerd. Men zit dan met 18 be stuursleden aan tafel, hetgeen belemmerend werkt voor een goeden en vlotten gang van za ken. Het bestaan van twee afdeelingen ver oorzaakt veel dubbel werk, waarvan het re sultaat echter toch niet zoo goed kan zijn, dan wanneer de organisatie gecentraliseerd is. Daarbij komt nog de moeilijkheid, dat de afdeeung Wijk aan Duin geen vergadergele- genheio meer heeft, zij zou dus ook in het K. S. A.-gebouw bijeen moeten komen. De situatie wordt dan zóó, dat twee veieenigin- gen met precies dezelfde belangen in hetzelf de gebouw naast elkaar vergaderen. Voorts hebben alle organisaties in Beverwijk één afdeeling. Waarom zou ook de R.K. Staatspartij zich hier niet in één afdeeling centrali seeren? Spr. wees er dan nog op, dat er geen sprake is van opheffing van een afdeeling, slechts het organisatorisch verband wordt gewijzigd. Tenslotte verdedigde de heer Vink het voor stel tot. samenvoeging, dat door de beide be sturen wordt gedaan, met klem. Er zal dan beter en krachtiger gewerkt kunnen worden. De heer van Lent betuigde zijn instemming met dit voorstel. Hij wees o.m. op de moeilijk heden en wrijvingen, welke kunnen ontstaan, b.v. bij de candidaatstelling van den gemeente raad, wanneer twee zelfstandige afdeelingen daarover moeten beslissen. De belangen lijden onder een splitsing. Van één gecentraliseerde afdeeling kan veel meer kracht uitgaan, ook ten aanzien van de propaganda. De heer Bisschop bleek tegenstander van de fusie te zijn. Hij noemde het een sprong in het duister, zooals het thans is, is het goed en men weet niet wat er voor in de plaats komt. De heer A. v. d. Plas vroeg, hoe na een even tueels samenvoeging de samenstelling van het centraal bestuur, dat de verkiezingen regelt, zal zijn. De voorzitter antwoordde, dat ten opzichte van dit laatste niets verandert. De verhouding 18 Beverwijk en 9 Wijk aan Zee blijft bestaan. Naast de 9 bestuursleden van Beverwijk worden eenvoudig nog 9 leden van Beverwijk aan het centraal bestuur toegevoegd. Zij worden ook door de vergadering gekozen. Overigens merkte spr. op dat de beide be sturen op de tegenwoordige manier niet meer kunnen werken. Na nog eenige discussie werd met 40 tegen 6 stemmen en 3 blanco, tot samenvoeging der afdeelingen besloten. De beide zittende besturen zullen als voorloopig bestuur fungeeren, met opdracht, om de werkzaamheden voor de nood zakelijke reglementsherziening te verrichten en maatregelen te nemen voor de verkiezing van een nieuw bestuur. De wijzigingen in het reglement zullen 15 October in het parochieblad worden gepubli ceerd. Donderdag 20 October wordt wederom een ledenvefgadering gehouden, waar het reglement word; behandeld en waar tevens het nieuwe bestuur gekozen wordt. De leden kunnen te voren amendementen op het reglement in dienen. De voorzitter gaf tenslotte uiting san zijn voldoening om de totstandgekomen fusie. Het nieuwe bestuur wacht dezen winter veel werk, in verband met de verkiezingen van Provinciale Staten en gemeenteraad, welke het volgend jaar worden gehouden. Hierna hield de heer A. B. Machielsen een korte inleiding over het onderwerp: „Heeft de politieke organisatie de belangstelling die zij verdient?" Spr. constateerde allereerst, dat het de demo cratie is geweest, die zij moge dan al haar fouten hebben ons toch behoed heeft voor de groote catastrophe, welke over ons dreigde te komen. Dit bewijst, welk een veredelenden invloed zij kan uitoefenen en welk een groot goed zij voor ons is. Onze naburen blijken met het dictatuurschap het jfeard van Trojé te heb ben binnengehaald. Wij Nederlanders moeten dankbaar zijn, dat de R. K. Staatspartij hier zoo gegroeid is en dat den invloed van het Christendom in onze wetgeving kunnen doen gelden, dank zij onze politieke organisatie. Zij gaat uit van één leidend beginsel, zij kan alles omvatten en door samenwerking bereiken wij veel. In dit opzicht hebben wij bij andere landen veel voor. Maar daarom verdient de politieke organisa tie ook meer belangstelling. Deze is vooral nu noodig: het gaat thans om herziening van zeden en instellingen. De katholieke staatkun de immers bedoelt opbouwend te werken voor een nieuwe en betere maatschappij. Daarom moeten wij samen optrekken. De groote belan gen, welke er mee gemoeid zijn maken het logisch en noodzakelijk, dat wij in onze poli tieke organisatie meer belangstelling aan den dag leggen. Met een krachtige aansporing daar toe besloot spr. zjjn rede. Naar wij vernemen is de gemeente voor een be drag van f 17500.eigenaresse geworden van het winkelpand aan de Breestraat 41, waarin tot dusver de manufacturenhandel van den heer Zuhrlohe gevestigd is. Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij: Ds. van Dijk, Kerkplein 2, een aantal drukproeve»; v. d. Pavert, Bleekerspad 5, een sjaal; Politiebureau Zand voort, een groen dames jasje; Wieringa, Heussenstraat 74, Haarlem, een verm, zilveren broche; Hamel, O. Nassaulaan 41, een zakmesje; Dikkeboom, Her- Flacons van 0.60, l.~ en 1.75 tu Den (j.3d en 0.60 Halve doos 0.50 Heele doos 0. Potjes 0.60 en 0.90 Tuben 0.35 0.60 geheele dag een mooie matte huid door "Matt- Creme*. de klassieke "4711" schoon- heidscrcme. Voortreffelijk als onder laag voor de fijne, zachte "4711" poeder. 'a-Avonds Terci, het heerlijk zachte gezicbts- water reinigt de huid van -poeder en creme. Daarna de huid met "4711" Cold Cream inwrijven, de voedende creme voor de nacht. 's-Morgena verwijdert "Terci" de resten van de Cold Cream. "Terci" reinigt ver- frischt verjongt. VlailCkm culesstraat 7, Haarlem, een autoped; Wolthuis, Noordlaan 25, een Eng. sleutel; Arnold) Ramp laan 84, Haarlem, een handschoen; Kol, Brede- rodelaan 9, een heerenrijwiel; Hoogwoud, Zijl- weg 299, Haarlem, een spaniel; J. Meij, Don- kerelaan 1, een bruin-grijze hond; Van Ooster zee, Slangenkruidlaan 18, Haarlem, een huis sleutel; Klein, Zijlweg 279, Haarlem, een vul penhouder. Politiebureau te Overveen (alleen op werkdagen van 1012 uur voormiddags): een ring met sleutels, 1 zak kolen, 1 parapluie, rozenkrans. Post Aerdenhout: 1 schroeven draaier, 1 fietsbel. Politiebureau Overveen: 1 kwitantie ten name van Van der Zee. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen by Blankenaar, Laan van Rozenburg 43, kinderportemonnaievan Zadel, Jan v. d. Bergstraat 58, poesje; Komen, Heerenweg 23b, 2 matjes en 3 kleedjes; de Boer, Bosboom Tous- saintstraat 52, hond, (wit met bruin); Bureau van politie, alpinomuts; Houke, Timorstraat 44 rijwielbelastingmerk; W. v. d. Schoot, Villa de Hove te Bennebroek, tramabonnement; H. v Dijk, Drieheerenlaan 12, rijwielbelastingmerk; Moore, Achterweg 20, jongens trui; Strijbis, Hee renweg 217, bagagedrager van een rijwiel; A. Wil- lemse, Groenendaal, sjaal; Landzichtlaan 53, kin derportemonnaie met inhoud; Stoosma, Lom- boksrtaat 13, rozenkrans; Janmaat, Binnenweg 25, R.K. kerkboekje; P. v. Dokkum, Saenredam- straat 33, etui met schrijfbehoeften; Bureau van politie, lederen handschoen; Sjaak, Leidsche- plein 19r, Haarlem, hond, Fox; Vermeulen, Postlaan 32, grijs poesje; Bureau van politie, goud ringetje; Mr. Veniet, Heemsteedschedreeï 164, rijwielbelastingmerk; Kraan, Lanckhorst- laan 53, hbndenriem; Schwabing, Cesar Franck- laan 48, portemonnaie met inhoud; J. A. Dries- sen, Molenwerfslaan 132, plaid en shawl; Sheli- station, Heerenweg, parapluie; Baaij, Valkenbur gerlaan, garage, heerenrijwiel. Triduum R. K. Volksbond. Heden wordt wederom door den R. K. Volksbond, afd. Over veen, een triduum gehouden in de parochiekerk te Overveen. Leider is ditmaal de zeereerw. pater Distel O.E.S.A. van het -R. K. Lyceum te Overveen, de huidige Moderator van onze ont wikkelingsclub. Vanavond en Zondag half 8 lof met predi katie en Zondag om 7 uur een H. Mis voor levende en overleden leden van den bond. On der de H. Mis predikatie en algemeene H. Com munie. Na de H. Mis gemeenschappelijk ontbijt voor hen, die zich hier voor opgegeven hebben. Leden van den R. K. Volksbond, laat dit nog een laatste aansporing zijn tot het bijwonen van ons triduum, u dient hiermede de Katholieke zaak. Finale der serie-wedstrijden. Zondag 9 Oct. as. zullen de serie-wedstrijden, georganiseerd door de R. K. V. V. Vogelenzang, beëindigd wor den met den wedstrijd H. B. C. 2van Nispen 1 des middags half drie op het terrein van Vo gelenzang. Deze wedstrijd is voor beide partijen van be lang, daar beide een gelijk aantal punten heb ben en bovendien de winnaar van dezen wed strijd den eersten prijs behaalt. Tooneeluitvoering. De tooneelclub der St. Jasephs-Gezellenvereeniging zal a.s. Zondag 9 October des avonds kwart voor acht een too neeluitvoering geven in het R. K. Verenigings gebouw ten bate van de kas der R. K. Voetbal vereniging Vogelenzang. Opgevoerd zal worden Metamorphose, vroolijk spel in drie bedrijven door Jan Verhoeven. In de pauze van dit tooneelstuk zal de prijs uitreiking plaats hebben aan de deelnemers van de serie-wedstrijden. Bovendien zal dezen avond de trekking ge houden worden van de door de R. K. V. V. Vo gelenzang georganiseerde verloting. Naar men ons meldt, worden van 8 tot 12 Oct. a.s. z.g. „veiligheidsdagen" gehouden. Za terdagmiddag half drie zal in het „Casino" 'n bijeenkomst plaats vinden van directie, staf en leden van de brandweer, E.H.B.O. en veiligheids commissies, alwaar de directeur, ir. Ingen Housz, zal spreken, waarna het vernieuwde Arbeids- en Veiligheidsmuseum heropend zal worden. Ook zal de inmiddels gereed gekomen nieuwe vluchtkelder bezichtigd worden. Hierna zullen tot zes uur E.H.B.O.-wedstrij den gehouden worden, waaraan deelgenomen zal worden door de Roode Kruis Transportco lonnes uit Beverwijk en IJmuiden, E.H.B.O.- vereenigingen van Hoogovens, IJmuiden, Wijk aan Zee en Beverwijk. Ook zal de Hoogoven brandweer een demonstratie geven van het red den van slachtoffers in moeilijke omstandig heden. Des avonds vindt in het Kennemer-theater een bijeenkomst plaats, waar als sprekers zullen optreden ir. A. H. Ingen Housz, De Roever, hoofd van den luchtbeschermingsdienst der Stoomvaart Mij. „Nederland" en ir. Spies, wel ke uitsluitend toegankelijk is voor 't personeel. Zondag is er van 25 uur gelegenheid tot het bezichtigen van het Arbeids- en Veilig heidsmuseum en vluchtkelder, alsmede de in zending van de' Hoogovens op de onlangs ge houden jubileumtentoonstelling te Amsterdam. Voorts worden er tijdeps deze dagen excursies gehouden voor huisgenooten van het personeel. Op 10 en 11 October worden o.m. demonstraties gehouden met de brandweerauto's in de fa briek, welke zullen worden afgewisseld met muziek en toespraken. Woensdag 12 October worden deze veiligheids- dagen besloten met een film in het Kennemer- theater. Voor arbeiders in den continudienst zal deze film Woensdagochtend en -middag worden vertoond. Gisteren keerden uit zee de eerste loggers en trawlers terug, welke den sterken Zuidwester storm hebben moeten trotseeren. De Walrus heeft een groot deel van haar haringvangst verloren zien gaan, doordat groote golven over het schip sloegen, welke aan het dek zoodanige schade aanrichtten, dat eenige honderden man den haring over boord moest worden geworpen, hetgeen zoowel voor de reederij als voor de be manning een groote schadepost beteekent, te meer daar de prijzen door den zeer geringen aanvoer juist hoog,waren. De trawllogger KW 169 keerde terug met weggeslagen zeilen en 'n ontwricht dek. Voorts was ook nog een galg finaal door het dek ge slagen. Ook de haringlogger „Gorredijk" van de Vem ondervond veel schade. Bijna alles werd hier van het dek geslagen als vaten haring, kribben, breels enz. Persoonlijke ongelukken hebben zich tot he den niet voorgedaan. De stoomtrawler Adelante is nu thuisstoomende. Onze plaatsgenoot, de heer C. A. Combe, slaagde voor het politiediploma, uitgaande van den Ned. R. K. Politiebond te Den Bosch. De Eerw. Pater Cyprianus van het Capucij- nenklooster alhier vierde gisteren zijn 25-jarig priesterjubileum. Des morgens werd een plechtige H. Mis op gedragen. Van de receptie, welke van 11 uur bij een aankoop van ten minste f. 5. tot half een werd gehouden, werd door velen gebruik gemaakt om den jubilaris geluk te wenschen. Deze voor den jubilaris zoo heug lijke feestdag werd verder in intiemen kring ge vierd. Opstelling „Santpoort". In den zwaren uit wedstrijd tegen S. J. C. verschijnt „Santpoort" in de volgende opstelling: Kockx Zandstra, D. Nijssen J. Nijssen, Slok, Tromp Gerrits, v. d. Pieterman, Bakkum, Oosterholt, Kaldenbach Een groote schare supporters trekt mede; het vertrek der bussen is bepaald op één uur. Verkooping. Ten overstaan van notaris J. H. Bremmers te Beverwijk werden Woensdag in Ons Huis aan het Dorpsplein verkocht de perceelen Boulevard de Favauge nos. 17, 18 en 19, welke gezamenlijk opbrachten f25.500.en gekocht werden door den heer W. Paap q.q. te Zandvoort. Fancy-fair ten bate van het R. K. Jeugd werk. Het zoowel uitwendig als inwendig ge restaureerde patronaatsgebouw zal a.s. Zater dag zijn deuren openen voor een in dit gebouw te houden fancy-fair ten bate van het R.K. jeugdwerk in onze parochie. Het is haast over bodig nog een aanbeveling te schrijven voor deze fancy-fair voor ieder, die weet welke groo te belangen er op het spel staan en welke be langrijke geestelijke en moreele voordeelen ge moeid zijn bij het welslagen van deze fancy-fair. Een jeugdgebouw is niet alleen in dezen tijd een groote behoefte, doch een noodzakelijke eisch. De exploitatie van dit gebouw, waaraan dit jaar groote onkosten verbonden waren, brengt mede de noodzaak, dat iedere parochi aan naar vermogen daadwerkelijk meehelpt, om deze fancy-fair te doen slagen. Niemand onttrekke zich aan deze moreele plicht en be- zoeke minstens eenmaal deze gelegenheid om hetzij in het klein, hetzij in het groot, zijn steentje bij te dragen. Diverse attracties zijn weder aanwezig om op een aangename wijze de financieele zorgen van de R.K. Jeugdzorg te verkleinen. Zaterdagmiddag te vier uur wordt de fancy-fair officieel geopend en den geheelen avond kan een stroom van bezoekers de gezelligheid verhoogen. Verder zal op Zondag 9 October de fancy-fair geopend zijn van des voormiddags elf uur tot 12 uur des avonds en voor diegenen, die dan nog niet zijn geweest of die bij hun eerste bezoek gedacht moeten hebben: Het smaakt naar meer! zal op Maan dag 10 October vanaf 7 uur des avonds de groo te zaal open zijn, terwijl aan het slot van dezen avond de verschillende uitslagen van de diverse attracties, die hiervoor in aanmerking komen, bekend zullen worden gemaakt. K. J. M. V.-nieuws. Dinsdagavond a.s. om half negen wordt in Hotel Reitsma de eerste lezing gehouden van een serie van drie lezingen door den heer J. Bakker, directeur van het Cen traal Hanzebureau te 's-Gravenhage. Onder werp: „Met trekschuit en diligence, van groot vader naar vader". Van Vader naar Zoön. De verhoudingen gewijzigd. Ontwikkeling. Wij le ven sneller en wenschen steeds meer. Economi sche en sociale verhoudingen. Gedrag tegenover den klant. Ontvangst, onderhoud en uitgeleide van Zijne Majesteit den klant. Een blijvend plantsoen voor het gemeente huls. Het plantsoen voor het gemeentehuis, dat ter opluistering bij het regeeringsjubileum aldaar was aangebracht, is dusdanig in den smaak gevallen, dat B. en W. tenslotte aan veler verzoek hebben voldaan door 't doen aanbren gen van een blijvend plantsoen. Hiermede is Zaandam een verfraaid stadsge deelte rijker geworden. Stormschade. Tengevolge van de storm is de Z.V.V.-tribune aan de Westzanerdijk achter over geslagen. Een schutting ging eveneens voor den grond. Voor de voetbalvereeniging Z.V.V. beteekent dit een schadepostje, daar de tribune niet verzekerd was. V.V.Z.-nleuws De feestavond, welke Zondag j.l. niet doorgegaan is wegens de Europeesche politieke toestanden, waardoor verschillende V.V.Z.-ers en leden van de amusementsafdeeling onder de wapenen waren geroepen, zal thans óp Zondag 16 October a.s. plaats vinden. Het ge zamenlijk ontbtijt, hetwelk Zondag 1.1. ook van het programma werd afgevoerd, blijft echter tot nader bericht uitgesteld. R. K. Voetbal Voor de V.V.Z .-elftallen zijn Zondag a.s. de volgende competitiewed strijden vastgesteld: Wilskracht 1V.V.Z. 1 2.30 uur. Vertrek 12 uur per boot. V.V.Z. 2 W.S.V. 2 2.30 uur. Unity 2—V.V.Z. 3 2.30 uur. Vertrek 1 uur per auto, kerk. V.V.Z. 5Meer- vogels 2 12.30 uur. St. Louis 3—V.V.Z. 7 12.30 uur. Vertrek per boot 12 uur, kerk. D.E.M. jun. A V.V.Z. jun. A 1.15 uur. Vertrek per auto 12 uur, kerk. A.D.O. jun. AV.V.Z. jun. B 1 uur. Vertrek per auto 12 uur ,kerk. V.V.Z. jun. CS.D.E. jun B 1.15. Scheidsrechter B. Kok. V.V.Z. jun. D p.S.C.K. jun. A 12 uur. Scheidsrechter W. Wij- benga. W.S.V. juun. C.—V.V.Z. jun. G 2.30 uur. Vertrek 1 uur kerk, per fiets. U.S.V. jun. B V.V.Z. jun. f 1 uur. Vertrek 12 uur per spoor (station). V.V.Z. jun. H-(G.V.O. jun. D 2.30 uur. Verschillende menschen hebben mijn mee ning gevraagd omtrent de waarde van het ont smetten van bloembollen. Nu is het stellen van die vraag gemakkelijker dan het beantwoorden, omdat het nog de vraag is, of bij bloembollen en in het bijzonder bij tulpenbollen, wel van ontsmetten kan worden gesproken. Zooals be kend kan een ontsmetting en vooral een nat- ontsmetting, veel nevenwerkingen verrichten. In de eerste plaats hebben wij natuurlijk al te maken met een weekende werking. Om duidelijker te zijn kunnen wij als voor beeld de pootaardappelen nemen. Hier is wei degelijk sprake van ontsmetten omdat wij weten, waartegen wij de onderdompeling toepassen en wij weten ook, dat poters, die niet met Rhizoc- tonia bezet zijn, niet ontsmet behoeven te wor den. Wij weten ook, dat de sclerotia van Rhï- zoctonia door verschillende ontsmettingsmidde len worden gedood. Bij tulpen kan men soms ook sclerotia van het vuur aantreffen, doch het is nog twijfel achtig, of die sclerotia wel gedood worden bij ■een ontsmetting, omdat die dingen onder de min of meer ondoordringbare bruine huid zit ten. Bovendien is het niet gemakkelijk om te constateeren of de sclerotia al dan niet gedood zijn, omdat wij niet altijd kunnen zien, waar ze zitten. In de hoeveelheid stekers die men vindt zou een indicatie gevonden kunnen worden, doch ik heb nog niet positief gehoord, dat men bij ontsmetten inderdaad minder last had van ste kers. Dat brengt ons nog dus nog niet veel ver der, hoewel moet worden toegegeven, dat er In die richting iets gevonden moet kunnen wor den. Dit geldt hoofdzakelijk voor tulpenbollen. Voor andere bollen kan de toestand anders zijn. Nemen we b.v. leliebollen of andere bolsoorten, die heel dikwijls ook last kunnen hebben van Rhizoctonia (meestal dezelfde als van de aard appelen). Bfj lelies kunnen wij de draden van deze zwam vinden onder de bolschubben en soms gaan groote oppervlakten dood door de aantasting van deze zwam. Hoewel het minder gemakkelijk te constateeren is, kan men wel aannemen dat er veel bolgewassen zijn, die door deze zwam kunnen worden aangetast. Ook tul pen kunnen er van te lijden hebben. Over het gebruik van een ontsmettingsstof tegelijk met een warmwaterbehandeling, zooals dat in de eigenlijke bollenstreek het geval fs ter bestrijding van aaltjesziek en narcissenvlieg, bodemrot etc. spreken wij hier niet. Dat is een apart en voor ons minder .belangrijk onder werp. Afgezien van alles wat wij nu gezegd hebben, dient erkend te worden, dat soms een oogstver- meerdering bij tulpen geconstateerd kan wor den tengevolge van het gebruik van een ontsmet tingsmiddel. Wat de oorzaak nu eigenlijk is van die vermeerdering, laat den praktikus tamelijk koud. Alleen is het nuttig het eerst opgemerkte niet uit het oog te verliezen, omdat daaruit blijkt, dat men niet altijd even hooge, of te hooge verwachtingen mag koesteren als men bollen ontsmet heeft. Bij sommige bollen gaat Afdeeling Noord le klasse A LSW 1—HSV 1 WSV 1—ESV 1 REO 1—De Valken 1 KGB 1Zeevogels 1 Limmen 1USV 1 Reserve le klasse A GVO 2—TYBB 2 RKAV 2—NEA 2 De Meer 2DOSS 2 Zeevogels 2Volend. 3 2e klasse AWW 1—SEW 1 Wit Rood 1— St. Victor 1 Spartanen 1VIOS 1 Geel Zw. 1—EVE 1. Reserve 2e klasse A SEW 2—KGB 2 De Valken 2 WW 2 Always Forward 2 Spartanen 2 BWZ 2—WSV 2 AFC 2—Vitesse 2 VIOS 2USV 2 3e klasse A West Friezen 1 DVO 1 WBSV 1— De Blokkers 1 Woudia 1Union 1. B Meervogels 1 ZAP 1 Hugo Boys 1 Con Zelo 1 Holtendia 1 LSW 2 Reserve 3e klasse ARËO 3Always Forward: 3 Zouaven 2 West Friezen 2 KGB 3—Wit Rood 2 B HSV 2Zeevogels 3 Vitesse 3—ADO 3 IEV 2SVA 2 SDE 2DEM 4 Reserve 4e klasse A Geel Zwart 2 Hollandia 2 WZ 2—St. Victor 2 ZAP 2Hugo Boys 2 B EDO 2De Vaken 3 De Blokkers 2-DVO 2 C SDE 3—HSV 3 WZ 5Meervogels 2 Afdteeling Centrum le klasse A RODA 1—The Unity 1 St. Martinus 1 Gezellen Vier 1 India 1—ZPC 1 Alliance 1Purmer. l DEK 1—Geel Wit I BDo.Co.S. 1Unto 1 AW l-Quick Steps 1 Reserve le klasse. ALisse 2Onze Gez. 2 DOSR 2ADO 2 DOSS 3—TYBB 3 DEM 2SJC 2 2e klasse A Oranje Zwart 1 AFC 1 St. Louis 1Berdos 1 SVA 19VO 1 NVA 1SDE 1 B SMC 1—IEV 1 ForehoJte 1VDO-1 Concordia 1WSB 1 VCV 1DES 1 Reserve 2e klasse A WSV 3—St. Mart. 2 Zwaluwen 2 De Meer 3 WA 3—Wilskracht 3 The Unity 2—WZ 3 B Onze Gezellen 3 OIV 2 SUC 3Teylingen 2 Geel Wit 2—HBC 3 DEM 3Santpoort 3 3e klasse ARCM 1—ODA I NAS 1—RODA 2 PSCK 1—WA 4 Wilskracht 4-PVCA 1 B TZB 1Onze Gez. 4 TYBB 4Concordia 2 HBC 4—DEK 2 KRV 1—DSS 2' C St. Bemardus 1 Meerburg 2 VCH 1—DOSR 3 VDO 2—VDS 1 DES 2Llsse 4 Reserve 3e klasse A ZPC 2Wilskracht 5 Oranje Zwart 2 Zwaluwen 4 Gezellen Vier 2 The Victory 2 B Constantius 2 The Unity 3 SVO 2—NEA 3 De Meer 4RKAV 4 Zwaluwen 3 Volendam 4 C Do.Co.S 3—NVC 2 4e klasse A Constantlus 3 Ilpendam 1 DOSS 5—Gez. Vier 3 WA 5—St. Louis 2 Reserve 4e klasse A SVO 3—RCM 2 RODA 3—WA 6 B ODA 2—DOSS 7 NAS 3—PSCK 2 CSt. Louis 3—WZ 7 VIC 3—SVO 4 ODA 3-Constanttus 5 D Geel Wit 3—TZB 2 IEV 4Van Nispen 2 Santpoort 4 Vogelenzang 2 E Onze Gezellen 5 TYBB 6 OIV 3Alliance 3 F Teylingen 3St. Bernardus 2 WSB 2Foreholte 2 DES 3SMC 2 Nicolaas Boys 3 Do.Co.S. 4 G DONK 4Unlo 3 RVC Alphensche Boys 3 Trekvogels 2 DONK 5 Afdeeling Zuid: le klasse ARCD 1GDS 1 St. Ignatius 1-SGV 1 KRVC 1—Velo 1 Westlandla I—Rava 1 Reserve ie klasse A Excelsior 2DHL 2 GDA 2— Graaf Willem H 2 DONK 2BI. Zwart 2, Aeolus 2Leonidas 2-. IJMUIDEN, 7 Oct. Versche visch. Kleine Schol 16.5025, Makreel 5.50, versche Haring 0.95 4.05 per 50 kg. Kabeljauw 7084 cent per 125 kg. Aanvoer 2262 kisten versche haring. Maat jesharing 8.20, Steurharing 5.80 per kantje.Volle haring 8.00, Ijle haring Zand 5.805.95 per kan tje. van de heden aangekomen TRAWLERS Haarlem IJm. 9 1400 manden 2760.Flamingo IJm. 25 1400 manden 4200. KOTTER E. 404 1030.—. LOGGER MET PEKELHARING IJm. 490 885.gedeeltelijke lading Waterstanden te IJmuiden 8 October 9 October 2.12 2.45 10.12 10.45 2.29 3.01 10.29 11.01 zelfs het gerucht, dat ontsmette bollen eerder last hebben van mechanische beschadigingen dan niet behandelde bollen. Persoonlijk heb ik daarover geen ondervinding, doch de geruch ten zijn zoo hardnekkig, dat men haast zou ge- looven, dat er iets van waar is. Bij tulpen schijnt echter dat gevaar niet groot te zijn, als het al bestaat. Voor het ontsmetten van bollen wordt hoofd zakelijk gebruik gemaakt van Aretan (216 gram per liter water en tot 1 uur onderdompelen; terwijl tegenwoordig ook een speciale bollen- garmisan in den handel ïs (2% gram per liter water en tot 1 uur onderdompelen). Hoofdzaak bij het ontsmetten is te letten op eventueel reeds gevormde wortelspitsen. Verder moeten de behnadelde bollen snel worden gedroogd of ze moeten direct worden geplant,. De temperatuur van het water mag niet te laag zijn, niet beneden 10 graden Celsius. Vragen op plantenziektenkundig gebied wor den gaarne beantwoord. De ambtenaar bij den Plantenizekten- kundigen dienst, VAN HERWIJNEN, Sint Pancras. HAARLEM, 5 Oct. Groentenmarkt. Tomaten f 0.040.08 witlof f 0.240.26; heerenboonen f 0.070.16; snijboonen f 0.090.20 per Kg.; sla f 0.100.30; spinazie f 0.100.25; postelein f 0.100.25; uien f 0.600.80; winterwortelen f 1.10—1.20; gele kool f 0.360.65; groene kool f 0.150.40 per kist; savoyekool f 0.030.06; bloemkool f 0.040.10; roode kool f 0.030.07; komkommers f 0.040.06 per stuk; wortelen f 0.03—0.08; selderie f 0.010.05; prei f 0.02 0.06; peterselie f 0.010.05; radijs f 0.020.03; rabarber f 0.040.08 per bos; spruiten f 0.6 0.90; koolraap f 0.700.90 per zak. rrtnhi VERHOOGT UW GEZONDHEID Door regen en wind en guren najaars storm. Wat heerlijk als er dan een kopje RITSEMA Thee op U staat te wachten! Geurig en versterkend, U knapt er heelemaal van op. Probeert eens GOUDPUNT-THEE, RITSEMA'S speciaal gezuiverde mélange, 'n ideale gezondheidsdrank! Per ons 30 cent RITSEMA'S KOFFIE dagel. versch gebrand. Vanaf 18 ct. p. Vz pond. GROOTE HOUTSTRAAT 159 - TEL. 10156

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2