ROOK JA, TOEN &uhuóioé TRIUMPH 1 CENT VIRGINIA TOPPRESTATIE keel (panflavitt' We luisteren naar... VOOR DEN PRIJS FINANCIEN SCHRETLEN Co. Storm op zee Prikkelen Dagfilm VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 Schooluitstapje met droevig slot Scholier veroorzaaktna gebruik van drank een doodelijk ongeluk NATIONALE HANZE BOND VAN SIGARENWINKELIERS Jaarvergadering te Rotterdam gehouden rtt*5, Dr. Ir. G. L. F. Philips Stichter van het Philips-Concern wordt Zondag tachtig jaar Matroos over boord geslagen en verdronken Deensche schipbreukelingen aangebracht Sloepen weggeslagen MR. VAN SCHAIK EEN KLAP GEGEVEN Verstek-vonnis tegen aanhanger van Zwart Front bekrachtigd Dr. J. G. v. d. Meer Benoemd tot lector in de archeologie aan de R.K. Universiteit FINANCIEELE HULP AAN TSJECHO-SLOWAKIJE Poging om tot een algemeene inzameling te komen ücde Neem dan direct een PASTILIÊE om keelontsteking, verkoudheid of griep te voorkomen. Zaterdag 8 October R. K. Bewaarschool-onderwijzeres acte A Herhalingsoefeningen in 1939 VER. FRANCISCANESSEN MISSIONARISSEN VAN MARIA Uitgifte van ƒ288.000 4 obli- gatiën a 100% I.V.C.B.-programma Zondag a.s. SAFE-INRICHTING WIELRENNER JAN VAN KEMPEN UIT DE WIELERSPORT De H. B. S.-er P. J. uit Weert stond Donder dag voor de rechtbank te Den Bosch terecht, ter zake dat hij op 13 April te Leende op den rijks weg LeendeMaarheeze, ter plaatse ge naamd „Zevenhuizen", met een. auto dus danig roekeloos, achteloos, onvoorzichtig, onoordeelkundig en onoplettend had ge reden, dat hij links van den weg tegen een boom was gebotst. Hierbij werd H. Bentem, die in dien auto zat, zoodanig gewond, dat hij kort daarna aan de gevolgen overleed. Verdachte vond, dat hij niet roekeloos gereden had. Het was gebeurd op den terugtocht van een uitstapje der scholieren van de H. B. S. te Weert naar Den Bosch, waar zij gevoetbald had den tegen het elftal der Bossche H. B. S. Verdachte had ongeveer zeven glazen bier op, was niet in het bezit van een rijbewijs, reed met een auto, waarvan het licht niet geheel in orde was, met een vaart van onge veer 60 kilometer door het nachtelijk duister. Getuige P. Schreurs uit Roermond verklaarde, dat hij het gezelschap scholieren naar Den Bosch vervoerd had. Zij waren te talrijk voor een autobus en te weinig voor twee, zoodat er een klein getal met een luxe-auto was meege gaan, welke gechauffeerd werd door den scholier Moers, die in het bezit is van een rijbe wijs, terwijl getuige zelf den bus chauffeerde, Van den directeur der H. B. S. mocht alleen Moers den luxewagen chauffeeren, doch ver dachte had lang gezanikt en was ten slotte op de chauffeursplaats gaan zitten. Moers was toen uitgestapt en had gezegd: Als je dan toch met alle geweld ongelukken wilt hebben, rijd ik niet mee. Verdachte was daarop voor den anderen auto uitgereden en reed sneller dan deze, want hij verdween uit het gezicht. Te Leende vonden de anderen den wagen terug, deerlijk veronge lukt. Het verdere getuigenverhoor bracht aan het licht, dat verdachte een glas of zeven bier op had te Den Bosch. Hij had nogal vaak auto ge reden, al had hij geen rijbewijs. Hij was op de chauffeursplaats gaan zitten teen Moers wegens "n lichtdefect was uitgestapt en was daar niet meer weg te krijgen. De Officier van Justitie, mr. Dubois, eischte drie maanden hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid eenig motorrijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. De verdediger wees er o.m. op, dat verdachte al vanaf zijn veertiende jaar kon autorijden, doch van zijn vader geen rijbewijs mocht halen en voerde verschillende verzachtende omstan digheden aan. Vonnis over 14 dagen. Onder voorzitterschap van den heer J. G. M. Erftemeyer (Amsterdam) is te Rot terdam de 20ste jaarvergadering van den Nationalen Hanzebond van Sigarenwinke liers gehouden, welke afgevaardigden van alle afdeelingen bijwoonden. In zijn openingswoord wenschte de bonds voorzitter de afdeeling Rotterdam geluk met haar twintigjarig bestaan en prees hij deze als een van de meest actieve afdeelingen van den bond. Vervolgens wees spr. er op, dat de kracht van den bond gezocht moet worden in zijn be ginsel. In de toekomst zal naar meer samen werking met de fabrieken moeten worden ge streefd. Bij hen moet aansluiting worden ge zocht, terwijl wij ons aldus spr. moeten aanpassen aan de ontwikkeling van de indus trie, in welk verband spr. wees op de ver door gevoerde mechanisatie, waardoor veel meer ge produceerd wordt dan verbruikt kan worden. De gevolgen hiervan zijn een absurde daling van de prijzen en de rooker is niet gaan wen nen aan mindere kwaliteiten. Hieruit moeten de winkeliers de conclusie trekken, dat zij geza menlijk de distributie van de tabaksfabrikaten moeten overnemen en de distribuanten van de producten moeten vormen. Om dit te bereiken, is eerste voorwaarde toename in gestalssterkte van het ledental en daarom stemt het tot groote voldoening, dat in het afgeloopen jaar het aantal leden is gegroeid. Het jaarverslag van den bondssecretaris, den heer Com. Goedemans (Amsterdam) memo reerde de verschillende acties in het afgeloo pen jaar. Het werd onder dankzegging goedgekeurd, evenals het jaarverslag van den bondspenning- meester den heer J. G. Heilhorst (Rotterdam), di'e op voorstel van de kascotnmissie onder dankzegging voor zijn accuraat beheer werd gedéchargeerd. Na vaststelling der begrooting 1938/39 gaf de bondsvoorzitter een uitvoerig verslag van de werkzaamheden der contact-commissie, waar van de heer Erftemeyer eveneens voorzitter is. Hij deelde mede, dat deze commissie 13 Decem ber 1937 haar zesde en 10 Juni 1938 haar ze vende vergadering gehouden heeft. In de De- cember-vergadering werden besproken de in gekomen antwoorden op de 280 circulaires met beginselverklaring, welke aan de fabrikanten waren gezonden. Half September was van 92 fabrikanten antwoord ontvangen, die daarmede hun in stemming betuigden. Deze vormen te zatnen driekwart van de totale productie, bijna alle groote fabrikanten bleken het dan ook met de commissie eens te zijn. In de vergade ring van 10 Juni 1938 is men gekomen tot het vaststellen van een overeenkomst tus- schen de fabrikanten onderling, dus niet tusschen fabrikanten en winkeliers. Bij deze overeenkomst verbinden de fa brikanten zich geen sigaren rechtstreeks aan consumenten te verkoopen, behalve het verstrekken van rookertjes aan hun ar beiders tot een maximum van 1500 stuks per jaar en per arbeider. Het toezicht op de naleving van deze over eenkomst wordt volgens art. 3 opgedragen aan de Stichting Sigarendistributie-comtnissie, welker leden worden benoemd volgens regelen, nader in de overeenkomst omschreven. Er wordt naar gestreefd alle fabrikanten er toe te brengen de overeenkomst te teekenen. Het is volgens spr. geen utopie, dat het be oogde doel bereikt zal worden, omdat de nood- maar ook nu proeft hij zelfs geen verschil en Sukristol beteekent voor haar 'n enorme besparing op de suikerrekening. Onmis baar voor corpulenten, diabetici en maag lijders. Suiker maakt dik, Sukristol niet. 500 x zoeter dan suiker. Handige platte draaidoosjes 25 ct. Z.g. goedkoopere merken hebben een bijsmaak, Sukristol niet. Bij apothekers en drogisten. 50CUal zoeter dan suiker IMP. H. TEN HERKEI- HILVERSUM toestand in het bedrijf er als vanzelf toe leiden zal. Bij enkele candidaatstelling werden als be stuursleden herkozen de heeren Bas Sluis (Delft) en Corn. Goedemans (Amsterdam), ter wijl met bijna algemeene stemmen uit het vol tallig bestuur als voorzitter herkozen werd de heer Erftemeyer. De behandeling van de door verschillende afdeelingen ingediende voorstellen lokte uit voerige discussies uit. Aangenomen werd om. een voorstel Amsterdam, waarin het hoofdbestuur verzocht werd bij den minister van Financiën mee klem aan te dringen op een zuivering van ta baksvergunningen in dier voege, dat met ingang van I Januari 1939 verlenging van na 8 Februari 1935 uitgereikte bedrijfsvergunningen slechts geschiedt onder in achtneming van de wette lijke bepalingen en de voorloopige vergunnin gen zooveel doenlijk, met name die der coöpe ratieve verbruiksvereenigingen, worden inge trokken. In den geest van het voorstelDen Haag werd besloten tot instelling van een centrale propaganda-commissie, die zich speciaal met het oprichten van nieuwe afdeelingen zal belasten. Als plaats voor de volgende bondsvergade ring werd Leiden aangewezen. Na een korte toespraak van den bondsadvi- seur, rector dr. A. A. Olierook en rondvraag, werd de vergadering gesloten. Zondag wordt de stichter van het Philips-con cern dr. ir. G. L. F. Philips 80 jaar. In 1891 richtte hij met zijn vader Frederik Phi lips als geldgever, de firma Philips Co. te Eindhoven op. Hij werd 9 October 1858 te Zalt- bommel geboren. Na de H. B. S. te Zaltbommel en te Arnhem bezocht te hebben, studeerde hij aan de Technische Hoogeschool te Delft, waar hij in 1883 het diploma van werktuigkundig in genieur behaalde. Als student had dr. Ir. G. L. F. Philips reeds groote belangstelling voor de chemie. ïn een eigen laboratorium te Zaltbommel en te Am sterdam nam hij destijds al proeven voor de vervaardiging van kooldraadlampen. Dit leidde in 1891 tot de oprichting van een gloeilampen fabriek te Eindhoven onder de firma Philips Co., waartoe een kleine leegstaande bukskinfa- briek werd aangekocht. Onder leiding van Ir. G. Philips werd hier met de fabricage van kool- draadgloeilampen begonnen. De zaken gingen de eerste drie jaren lang niet rooskleurig, zoodat men bijna ertoe was overgegaan de fabriek weer te sluiten. In 1894 werd voor het eerst zonder verlies gewerkt. In 1895 werd de broeder van Ir. G. Philips, de heer A. F. Philips, thans president-directeur van het Philips-Concern, als commercieel leider in de firma opgenomen, zoodat ir. G. Philips zich geheel aan de technische ontwikkeling van de gloeilamp kon wijden. De firma Philips Co. werd in 1912 omgezet in de N.V. Philips-Gloeilampenfabrieken met een kapitaal van f 6.000.000. Sindsdien werd het kapitaal eenige malen verhoogd, het bedraagt thans ca. f 68.000.000. Naast een steeds grootere productie van gloeilampen, heeft de fabricage van radio- en andere electro-technische artike len mede tot de groote expansie dezer onderne ming bijgedragen. De Senaat van de Technische Hoogeschool te Delft verleende in 1917 aan ir. G. L. F. Philips het doctoraat honoris causa in de technische wetenschappen. Begin 1922 trok deze zich als directeur uit de zaken terug, als commissaris neemt hij echter nog steeds actief deel aan den gang van zaken van het Philips-bedrijf. Het is ongetwijfeld aller wensch, dat de heer G. Philips nog vele jaren getuige moge zijn van den bloei dezer door hem in het leven geroepen belangrijke nationale industrie. Dr. ir. G, L. F. Philips Van den vanmorgen te IJmuiden binnenge- loopen logger K.W. 163 is tijdens den jongsten storm de 31-jarige matroos H. de Haas, wonen de te Katwijk aan Zee, over boord geslagen en verdronken. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. Het Russische s.s. „Volgoles", dat met een lading hout voor de papierfabriek te Velsen de haven van IJmuiden is binnengeloopen, heeft, op de Noordzee de vier opvarenden gered van een in Esbjerg thuis hoorenden kotter, die op de Noordzee was vergaan. Twee der gered den zijn gewond. Door tusschenkomst van den Deenschen consul te Amsterdam zijn de schipbreukelingen verzorgd en zullen zij naar Denemarken worden overgebracht. Alle te Scheveningen binnengekomen vis- schers hebben met zeer zwaar stormweer te kampen gehad. Van de schepen Sch 6 en Sch 263 zijn de sloepen weggeslagen. Op 9 September werd voor den Haagschen politierechter bij verstek de strafzaak behandeld tegen den 37-jarigen accountant B. H. M. B., een aanhanger van „Zwart Front", die den oud- minister van Justitie, mr. J. R. H. van Schaik,, vlak bij diens wonine een klap in het gezicht heeft gegeven. B. werd toen tot zeven weken gevangenisstraf veroordeeld. Hij kwam van dit vonis in verzet en heden werd deze zaak op nieuw behandeld. B. gaf het ten laste gelegde toe. In de nabij heid van diens woning aan de Van de Spiegel straat te Den Haag had hij mr. Van Schaik opgewacht en was naar hem toegekomen. „U hebt nog iets te goed van Arnold Meyer," rep hij den oud-minister toe, daarmee doelende op een strafzaak, waarbij de leider van Zwart Front tot een gevangenisstraf veroordeeld was. Mr. van Schaik begreep het gezegde niet da delijk, waarop verdachte hem een klap in het gezicht gaf. De oud-minister verweerde zich nog met zijn wandelstok, doch verdachte gedroeg zich daarna rustig en liet proces-verbaal tegen zich opmaken. Hij ontkende thans evenwel, dat hij mr. Van Schaik mishandeld had; een klap in het gezicht was volgens hem geen mishandeling. De politierechter wees hem er op, dat deze opvatting volgens de Nederlandsche jurispru dentie onjuist is. Voorts bleek B. al tweemaal wegens mishandeling veroordeeld te zijn. De officier van Justitie, mr. P. R. Blok, vond de handelwijze van verdachte alle per ken te buiten gaan en vorderde een gevan genisstraf van één maand. De politierechter bekrachtigde echter zijn verstekvonnis, waarbij B. tot zeven weken gevangenisstraf is veroordeeld. B. heeft van deze beslissing onmiddelijk hoo- ger beroep aangeteekend. Naar wij vernemen is tot lector in de archeologie en liturgie aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen benoemd de weleerw. zeergel. heer dr. J. G. v. d. Meer, kapelaan der St. Vituskerk te Hilversum. Dit leervak was tot dusverre nog niet aan de R. K. Universiteit verbonden. De nieuwbenoemde lector werd 15 November 1904 te Bolsward geboren en ontving, na de seminarie van het Aartsbisdom te hebben door- looper.. ,in 1929 de H, Priesterwijding. Korten tijd was hij als kapelaan werkzaam te Oud Zevenaar, waarna hij aan het Archeologisch Instituut te Rome studeerde. Voor studie doeleinden bezocht hij Klein-Azië, Egypte en Abessinië. In 1935 is hij gepromoveerd. Na zijn terugkeer in ons land was hij enkele maanden werkzaam als kapelaan te Abcoude, doch hij werd nog in hetzelfde Jaar benoemd aan de St. Vituskerk te Hilversum. Donderdagmiddag kwam te Amsterdam het bestuur van de vereeniging „Nederland Tsjecho-Slowakije'' voor de eerste maal na de bekende gebeurtenissen van den laatsten tijd bijeen. De opening der vergadering droeg ditmaal een bijzonder karakter. Zij geschiedde met een rede van den waarnemenden voorzitter mr. G. M. J. A. Mutsaerts, waarin uiting gegeven werd aan het geloof der vereeniging in de kracht, welke de cultuur van het Tsjecho-Slowaaksche volk vormt, een kracht, die ondanks allen tegen spoed dat volk zal blijven doen voortleven. Als een hooge uiting van die cultuur aldus spre ker is ook te beschouwen de waardigheid, waarmede het land het lot draagt, dat het ge troffen heeft. De vereeniging heeft zich sterk gevoeld in haar doelstelling: in Nederland de cultuur van Tsjecho-Slowakije in het licht te stellen. Zij heeft zich nimmer kunnen denken, dat zij eens zulk een onbetwistbaar bewijs zou verkrijgen van de juistheid van haar actie. Besloten werd tot het op zeer korten termijn organiseeren van een inzameling van gelden V/elke, met uitsluiting van elke politieke over weging, zullen worden bestemd voor zuiver hu- imanitairen arbeid in Tsjecho-Slowakije, te weten het verleenen van hulp aan hen, die ten gevolge van de jongste gebeurtenissen hun broodwinning hebben verloren. Ter vergadering werd nog de wensch uitge sproken waarvan inmiddels reeds door de Wjjvjujjjjjjjjjjjjjjjjj* HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuurtje. 4.05 Gramofoonpiuziek. 4.15 De KRO-Melodisten m. m. V. solist. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over chemische strijdmidde len. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 Radiotooneel met muziek. 10.30 Berichten ANP. 10.55 Gramofoonmuziek. HILVERSU MII, 415.5 AL VARA-Uitzending (8.00—10.00; 10.20—7,30 en 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 2.00 Filmpraatje. 2.15 „Fantasia". 2.45 De Ramblers. 3.15 Causerie over particulier voorberei dend lager onderwijs. 3.30 Residentie-orkest. 4.50 Vervolg concert. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 8.00 SOS-berichten. Berichten ANP. 8.15 VARA-Orkest. 9.05 Gramofoonmuziek. 9.15 „En nu.Oké". 10.30 Damnieuws. 10.32 Berichten ANP. 10.35 Community-singing. 11.00 Gramofoonrnuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 BBC-Northern-orkest m. m. V. solist. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.20 Bobby Howell's Band. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.00 Callender's Senior Band m. m. V. so list. Orgelspel. Variété-programma. Ambrose en zijn orkest. BBC-Orkest. Music-hali-programma. Jack Harris' Band. 3.50 4.20 5.20 7.05 8.20 11.30 11.50 Dansmuziek RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10 Gramofoonmuziek. 9.50 Conservatorium-orkest. 12.35 Georges Derveaux-orkest. 2.20, 3.20, 4.05 en 7,20 Gramofoonmuz. 8.45 Vioolvoordracht. 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphonieconcert m. m. v. soliste. 11.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 11.20 Uit Weenen: Amusementsorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Gevarieerd programma. 6.20 Omroepsextet, 7.30 Mandoline-orkest, orkest en solisten. 9.35 Omroeporkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Salonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroepsymphonie-orkest. 5.05 Vervolg concert. 6.20 Omroepsalonorkest. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.50 Cabaretprogramma. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Kleinorkest. 2.55 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroepkleinorkest. 4.55 Vervolg concert. 6.35 Jean Omer's orkest. 6.10 Vervolg concert. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Operette „The desert song". 11.52 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Operette „Die lustige Witwe". 9.50 Trioconcert. 10.20 Omroeporkest. 11.05 Gramofoonmuziek. radio mededeeling is gedaan dat, om ver snippering van krachten te voorkomen, allen, die reeds een inzameling van dezen of' soort gelijken aard hebben georganiseerd of voor nemens zijn daartoe het initiatief te nemen, zich in verbinding zullen stellen met het secre tariaat der vereeniging, gevestigd Heerengracht 388 te Amsterdam, ten einde met het bestuur in overleg te treden. VENLO. Geëxamineerd 8 candidaten. Ge slaagd de dames J, W. Dielissen, J. A. Dolphijn, A. M. H. Fabry, A. J. Heekeren, H. Schöpe, al len te Heerlen. Het volgend jaar zullen de lichtingen 1929, 1933 en 1935 der infanterie, cavalerie, artillerie en genie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen worden geroepen. De Nederlandsche Landbouwbank en de fir ma Lentjes Drossaerts berichten, dat zij de inschrijving op f 288.000 4 pCt. 23-jarige obliga- tiën (conversieleening-1938) in stukken van f" 1000.f 500.en f 100.nominaal aan toonder ten laste van de Vereen, der Francis canessen Missionarissen van Maria te Maas tricht of op zoodanig bedrag als na het uit oefenen van het recht van voorkeur door de houders der losbare 5 pCt. obligatiën 1926 en 1928 nog ter beschikking staat tegen den koers van 100 pCt., openstellen vanaf Woensdag 12 October 1938 v.m. 10 uur bij hare kantoren. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op Maandag 24 October 1938 ten kantore van inschrijving, tegen in ontvangst- neming van de definitieve stukken. Houders van do per 24 October 1938 aflos baar gestelde obligatiën der 5 pCt. leeningen anno 1926 en 1928, hebben tot uiterlijk Woens dag 12 October 1938 v.m. 10 uur recht van voor keur in dier voege, dat de aanmelding der 5 pCt obligatiën bij de inschrijving recht geeft op toe wijzing van hoogstens een gelijk nominaal be drag 4 pCt. obligatiën. De opbrengst der thans aan te gane leening dient ter aflossing van: a. 5 pCt. Ie Hyp. leening anno 1926 pro resto groot f 188.000; b. 5 pCt, verzekerde Ing. anno 1928 pro resto groot f 118.000. Uit eigen middelen wordt een zooda nig bedrag ter beschikking gesteld, dat de nieu we leening slechts in totaal f 288.000 groot zal zijn. Tot zekerheid van betaling van rente en af lossing zal een eerste hypotheek worden ver leend op de navolgende onroerende goederen: a kloostergebouwen, Tehuis voor jonge meisjes, kapel en scholen, te Maastricht; b. huizen, tui nen en erven, gelegen te Amsterdam. Ter verdere dekking van de leening wordt aan obligatiehouders, vertegenwoordigd door de na te noemen Trustee, fondsenonderpand ver strekt. Dit pand bestaat uit prima Zwitsersche, Fransche en Belgische obligaties en aandeelen en heeft thans een waarde van circa f 170.000 De vereeniging is bij waardedaling tot aanvul ling verplicht. Het pand mag geheel of gedeel telijk worden vrijgegeven in evenredigheid met de verrichte aflossingen op de leening. De fond sen zijn en blijven te Parijs, Brussel en Fribourg (Zwitserland) gedeponeerd. Indien aan de leeningsverplichtingen niet wordt voldaan, is de Trustee gerechtigd tot li quidatie der zekerheden. Als vertegenwoordigster der obligatiehouders wordt als zoodanig aangewezen de Maatschappij voor Trust- en Administratie zaken N.V. te Am sterdam. De leening wordt a pari afgelost door middel van jaarlijksche uitlotingen en zal ten laatste in 1961 geheel afgelost zijn. Vóór 1 October 1941 mag geen aflossing ge schieden. De Congregatie heeft nadien het recht te allen tijde tot versterkte aflossing over te gaan om het geheele nog uitstaande bsdrag der leening a pari af te lossen. Ie klasse Zuid I VVH—Waubaoh Klmbrta Palemig RKVVL Valkenburg RKONS RKNAC Sltt. Boys— Kerkrade Zuid II RKTVVBrab. KolpingZwaluw SchijndelMulo Wilh.mina Treffers Best Vooruit Venl. Boys SVBEendracht Oost VDZRVW NEOAchilles VostaAltior Lob. B.Quick SDOUC—Vogido West I HMS—GVO Fortltudo De Meer Wilskr.—VVZ NE1AVolendam West II HBCExcelsior DHL—DOSR Leonidas Onze Gezellen TYBBSpartaan SJCSantpoort 2e klasse Zuid Ia Be Quick Heugem Wolder—WW Geleen—VCL RKBSV—Caesar Rapid Bingelrade Zuid Ib RKTSV—VVH 2 Simpelveld Sportclub Kaalheide RKONS 2 Amstenr.VTV Zuid Io HVVAlmania EVV—Nivea SVSLinne Swalmen— Obblcht Zuid ld FCVPanningen Belfeldia Bervatius DSSDEV SteylGennep Zuid IIa MevoDNL HKIRoosend. DongenRAC KVW—SCO Nw. Borgvllet WVS Oost a OrionSt. Jan RattiEntos Hulh.Zeddam 's-Heerenberg RKHVV VVGDVC Oost b BWOPH De Zweef Longa LosserZwolle EMOS—DOS West Ia SDO—HMS 2 VVY—RKBVV Zwaluwen Voor uitSaestum Actif—MSV West Ib The Victory Alw. Forward DOSS— St. George VICConstant. Volendam 2 Zwaluwen West Ila OIV—Lisse Santp. 2DEM DSSH—ADO Teyl.Vitesse West lib VEP—GDA Bl.-ZwartDONK OliveoVVL VVPSt Lodew. Graaf Willem— Wilhelmus 3e klasse Zuid II A Halsteren— KVW 2 Fortsche B. MEVO 2 DIA—ODIO DUC—BSC 2 B BSCZundert Victoria Gast. Sportol. ZVVInternos C Advendo Groen-Wit Mad. B.— Dongen 2 Zevenb H. DVO Veersche B. WVC Te Londen houden de dollarverkoopen, in verhand met de politieke ontspanning in Europa aan. Nochtans beijvert het Egalisa tiefonds zich een te sterke daling in het devies te voorkomen. Intusschen volgt de Sterling-wissel een opgaande beweging. Het Bell Telephone Systeem, waarvan de American Tel and Tel de belangrijkste maatschappij uitmaakt, boekte in Septem ber 83.500 aansluitingen tegen 99.400 in September 1937. De beurs te Parijs wacht af, nu de regee ring een tijdperk van 40 dagen is toegestaan, om bijdecreet de voor het economisch en financieel herstel noodige maatregelen te nemen, welke plannen zullen worden uitge voerd. Men gelooft stellig, dat een plan van deviezen-controle en gedwongen conversie zal worden uitgesloten. BelastingverhooginQ wordt voorzien en volgens geruchten staan weder invoering van de omzetbelasting en verhooging der tabaksprijzen en posttarie- ven te wachten. Men durft zich niet uit te spreken over de invoering van een bijzon dere vermogensbelasting. Het zakenleven ziet zich echter teleurgesteld, omdat van officieele zijde nog niet is gesproken over bezuiniging. De National Steel Corporation zal in na volging van de Carnegie Steel, grootste dochtermijvan de U. S. Steel Corporation, alsmede in navolging van de Bethl. Steel en andere staalondernemingen, ongeveer bin nen een half jaar met de productie van rails aanvangen. Het plan zou geen risico hebben. De maatschappij houdt rekening met de belangen bij het spoorwegbedrijf in de toekomst. De productie van electriciteit in de Ver- eenigde Staten bedroeg in de week per 1 October 2.143 mill. K.W.U., hetgeen een da ling aangeeft van 5.8 pet. ten opzichte van de overeenkomstige week van het vorig jaar. De Pacific Public Service keert op haar 1.30 eerste 'preferente aandeelen een on veranderd kwartaal-dividend uit van 0.32Vz. Te New York werd een beurszetel ver kocht voor 70.000, of 2000 meer dan bij de vorige transactie. De Engelsch-Amerikaansche handelsbe sprekingen loopen ten einde. Engeland soil verzocht zijn de preferentie van 0.06 per bushel voor Empire-tarwe op te heffen. Van Engeland zou voorts verlangd worden het invoer-contingent voor varkensvleesch te verhoogen; ook zou het recht worden ver laagd op in Engeland ingevoerden reuzel Amerika zou aan Engeland belangrijke concessies toestaan voor den invoer van textiel- en andere goederen naar de Vereen- Staten. De buitenlandsche koperprijs in Amerika werd van 10.60 tot 10.77V2 dollarcent ver hoogd; de binnenlandsche koperprijs steed met Va tot 105/s d.c. per Ib. De koperschroot prijs steeg met Vb tot 9Va d.c. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Woensdag 29.37 mill, lb., tegen 3.35 mill, lb Dinsdag j.l. Een verdere stijging van den koperprijs wordt verwacht. De Standard Oil of Louisiana heeft den ruw-olieprijs in Louisiana en Arkansas met 16 a 20 dollarcenten per vat verlaagd, ia- verband waarmede men vreest voor navol ging door ondere ondernemingen. De prijs verlaging is gedeeltelijk het gevolg van het feit, dat de raffinaderijen niet in staat zijn, bij de huidige benzine-prijzen met winst te werken. De productie van zink in Amerika bedroeg in September 32.328 ton, tegen 32.296 ton ia Augustus en 50.027 ton in September 1937- De afleveringen waren respect. 43.582 ton, 36.507 en 47.737 ton. De voorraden bedroe gen einde September 130.743 ton, tegen 141.997 ton einde Augustus en 13.517 ton einde September 1937. De Colgate Palmolive heeft het dividend op de gewone aandeelen hervat met 0.12l/z plus een extra-dividend van 0.12%. Hl December 1937 werd voor het laatst een dividend uitgekeerd van 0.12Vz De Industrial Rayon boekte in het derde kwartaal een netto-winst van 301.000, of 0.40 per aandeel, tegen 17.000 in het derde kwartaal 1937. De North American Rayon boekte in het kwartaal per 10 September een netto-winst van 344.000, tegen 818.000 in dezelfde periode van het vorig jaar. Met den aankoop van 25.000 ton staal heeft Ford thans staal beschikbaar voor 50.000 automobielen. Ford zal spoedig een nieuwen wagen van de middenprijs-klasse ter markt brengen. De Oldsmobile, behoorende tot het Ge' neral Motors-concern, heeft de prijzen met 33 a, 43 verlaagd. Blijkens den weekstaat van de Bank van- Frankrijk per 29 September, heeft de Fran sche schatkist weder 5.5 milliard aan voorschotten opgenomen. Hierdoor is het totaal der voorschotten tot $15 milliard ge stegen. De biljetten-circulatie steeg met fr. 15 milliard tot fr. 124.5 milliard. De direct opeischbare verplichtingen zijn in de laat ste week met fr. 16 milliard gestegen en het dekkingspercentage liep van 43.01 tot 38.27 pet. terug. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te A'dam op 8.818.84 (v. sl. 8.84V2L de Dollar op 1.83%—1.84 (1.8313/16), de Frank op 4.914.95 (4.94'A), de Belga op 31.0631.11 (31.12) en de Zwitsersche Frank op 41.85—41.90 (41.93). AMSTERDAM NIJMEGEN N.Z. Voorburgwal 326/28 Mariënburg Alle effectenzaken Beleggingsadviezen Vraagt gratis toezending van onze Beursberichten Plaatsing of conversie van Kerkelijke lecningeJ>< mede op onderhandsche schuldbekentenis Onze landgenoot Jan van Kempen, die reed6 vele jaren in België woont, heeft zich thah® officieel uit de wielersport teruggetrokken. vertegenwoordiger van een olie-firma wijdt P" thans al zijn energie aan zijn zaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6