J Japan wijzigt zijn koers Steun aan slachtoffers van geloofsvervolging DE GUNST VAN DEN TWIJFEL HET AFTREDEN VAN OEGAKI NA DEN MOORDAANSLAG TE WADDINXVEEN Oproep van het katholiek comité LIJDT U AAN HOOFDPIJN? VRIJDAG 7 OCTOBER 1938 Mevrouw Van AmmersKüller weer naar Nederland BUITENLANDSCH OVERZICHT Een totalitair bewind te Tokio? Liefdeplicht en eere-taak voor de Nederlandsche katholieken Reeds voor. f 190.000 hulp verleend Verkouden - Grieperig! Reorganisatie van het comité Een groot nationaal liefde werk en een eeretaak De beide aangehoudenen hebben een volledige bekentenis afgelegd HOSPITAALKERKSCHIP „DE HOOP" Op de Noordzee met stormweer te kampen gehad VRACHTAUTO RIJDT VIER SOLDATEN AAN Twee hunner zwaar gewond AARDSCHOK TE MEN ADO WAS BANG DE STRAAT OVER TE STEKEN Nu bevrijd van alle rheumatische pijnen Kerkelijk leven MGR. WOUTERS NAAR WEERT PATER J. DE BOER C.M. f Naar de missie Missio Canonica JOURNALIST IN INDIË VEROORDEELD Uw hart moet elk uur 840 kg bloed door Uw aderen pompen. Deze prestatie komt overeen met de kracht, noodig om een gewicht van 60 kg niet minder dan 13 m hoog te tillen. Dag in, dag uit, héél Uw leven lang, moet deze motor van Uw orga nisme dus zwaar werk ver richten, zonder rust, zonder vacantie, zonder ontspanning. Wees daarom goed voor Uw hart en bespaar het de extra zweepslagen door de prikkelen de werking van de coffeïne. Elk kilo koffie bevat gemiddeld 12 gram coffeïne. Koffie Hag, de echte, fijne hoog- landkoffie is gegarandeerd cof- feïnevrij, heeft dus geen prikke lende werking op hart en zenuwen. DOCUMENTEN ONTVREEMD Uit auto van onzen militairen attaché te Brussel AUTO TE WATER GEREDEN Het Chamberlain-fonds in onze Oost Nu het acute oorlogsgevaar gewe ken is en de extra-militaire maat regelen, maar niet hun hooge kosten, in ons land worden geliquideerd, Is het zaak terug te komen tot de aan gelegenheden van zuiver binnenland- schen aard. Daarom slaan wij thans .,De R.K. Staatspartij", het maandblad ter voorlichting van de leden en de or ganen der partij, op, om eens te zien, Wat mr. Verschuur, de voorzitter van de R.K. Staatspartij, over de Troonrede en de daarbij aansluitende millioenennota ten beste geeft. Zooals men weet, wa ren wij over deze beide staatsstukken biet bepaald geestdriftig, en wij kun- hen thans constateeren, dat de voorzit ter van de R.K. Staatspartij, ondanks het vele, dat hij bereid is te waardeeren, Zich óók niet tot begeestering heeft kunnen opwerken. De voldoening, die Wij hierover zouden kunnen smaken, Zinkt echter in het niet tegenover de Vurigheid van ons verlangen, dat er wèl gegronde reden tot begeestering over deze beide onder mede-verantwoorde- üjkheid van onze katholieke ministers tot stand gekomen staatsstukken zou te vinden zijn geweest. Mr. Verschuur, wien het wel niet on- aangenaam zal zijn, indien de katholie ke pers aandacht wijdt aan de vinger- Wijzingen, welke hij in het maandblad der partij pleegt te geven, schrijft dan °m.: „Ditmaal was de Troonrede kort. barbij vergat men van verschillende kanten, dat zij moet worden gelezen tegen den achtergrond van de rede van 1937, waarmee het zittend kabinet werd &angediend. Bedenkt men dit, dan ver- Wondert men zich niet over het ontbre ken van bepaalde principieele betuigin gen." Deze verklaring van het feit, dat th de Troonrede geen positief-Chris- telijke principieele betuigingen voor kwamen, kan ons niet geheel bevredi gen. Integendeel. Juist omdat de Troon rede van 1937 zoo positief Christelijk van toon was, hadden wij verwacht thans 'h het tweede regeeringsjaar van ons fositief-Christelijk kabinet minstens diezelfde toonhoogte te mogen beluis teren, want nu dan eindelijk de een ïaar lang ingereden regeering op vol gas Zou gaan werken, kon o.i. die toon minder dan ooit worden gemist. Overigens heb ben wij de Troonredenen nooit beschouwd ais een vervolgverhaal in verschillende afleveringen. Moeten zij zóó bekeken en gewaardeerd worden, dan sluit hoofd stuk 1938 beter aan bij dat van '36 en '35 dan bij dat van '37. Intusschen wil len wij het gemis van positief-Christe- üjke beginselverklaringen niet hooger aanslaan dan noodig is. Want zulke ver klaringen hebben alleen maar practi- £che waarde, wannneer zij ook conse quent worden toegepast. Ernstiger dan het gemis van be paalde principieele betuigingen acht mr. Verschuur het feit, dat de Troonrede, zelfs gelezen in verband ^et de millioenennota, slechts onvoldoen de licht gaf over de plannen der Regee- Wdg, zoodat de ontgoocheling volgde, yelke zich in allerlei toonaarden uitte lti de katholieke pers. „Gezien als ge heel, heeft echter onze pers, „the be nefit of the doubt" aan het Kabinet biet onthouden", concludeert hij dan. inderdaad, heeft het verspreiden van °hvoldoende licht over de plannen der ■Üegeering de duistere stemming bij vele katholieken, die als de stervende Goe- tiie om „meer licht" kreunden, bevorderd, z°odat zij eraan gingen twijfelen of het ^el aan de onvoldoendheid van de he chting dan wel van de plannen der Re- geering lag, dat zij zoo weinig uitkomst Zngen. E>e gunst van den twij fel willen zij niet "■an deze regeering en haar beleid ont houden, maar deze gunst is een mage- re> waarmee het kabinet met vier ka tholieke ministers, de beste en meest Vertrouwenwekkende, die er heeten te *h'n, Zich niet tevreden mag stellen. Iftdien ooit dan is het wel thans gebo- öeh, dat de Regeering geen enkelen twij nt laat bestaan over de kracht en den broed, waarmee zij systematisch en in bositief Christelijken geest de werkloos- heid gaat bestrijden als een funesten anker, die economisch, sociaal, poli sh en moreel onze volksgezondheid breigt te ondermijnen. Mr. Verschuur tboge heel wat te waardeeren vinden in plannen der regeering, met name in ®t Plan Westhoff, waardoor de werkver- Schaffing veredeld zal gaan worden en V'aarin hij stijl ziet zitten, maar evenals 'j hem rijzen bij ons nog heel wat vra- ®eh, die dringend en positief en afdoend eb bevredigend antwoord behoeven. Hij v^rWacht nog veel van het overleg van ainer en Regeering, maar deze ver luchting zal zeker niet gebaseerd zijn de ervaringen opgedaan met dat °verieg) toen het ging over verlaging van be leerlingenschaal. In ieder geval zijn V'Ü ook thans nog bereid de gunst van beh twijfel te verleenen, maar meer ze- erheid ware ons toch liever geweest. Batavia, 7 October. (Aneta). Naar „Aneta" ®rneemt, zag mevrouw Van Ammers-Küller, die ahs in indië vertoeft, af van een langer ver- 'Jf. Dit besluit houdt o.m. verband met fami- j ""-omstandigheden. ZÜ vertrekt morgen uit Be- awan met de „Marnix van St. Aldegonde" naar Wederiand. H Het jeugdwerkkamp „De Witte Bergen" te Oostelbeers NBr.) is Donderdag officieel geopend. De heer Meyer de Vries hijscht als vertegenwoordiger van den minister de vlag De geschiedenis staat niet stil, noch draait haar loop om één as. Terwijl de aandacht in Europa gevangen werd gehouden door de dreiging van een oorlog om Tsjecho-Slowa- kije, vond de oorlog in China, of, als men wil, het incident in China, voortgang. Thans is Oc tober aangebroken, en de Japanners staan voor het vraagstuk in enkele weken hun belofte, Hankau te veroveren, in te lossen. Gemakkelijk zal hun dat niet vallen, want hoewel zij in Sep tember weer een eind dichter tot hun doel na derden, zijn zij nog lang niet, waar zij zijn moe ten. De Chineezen verdedigen zich fel, en het veroverde achterland is bij lange na nog niet veilig, zoolang de Chineesche franctireurs er een bloedige guerilla kunnen voeren, aldus hun tegenstanders dwingend tot oorlogvoering op eer. grillige frontlijn. De Japanners zijn niet de eersten, die kennis maken met het schier wanhopig groote aantal Chineezen en de eindeloosheid van het Chi neesche grondgebied. Bovendien hebben zij in dit oude volk een nationaal bewustzijn wakker geschud, waarvoor Tsjang Kai Sjek hun dank baar kan zijn; er zijn in China thans practisch geen randprovincies meer, die zich aan het centrale bestuur niets meer gelegen laten lig gen; het geheele, eenmaal in lethargie ver zonken volk is opgestaan tegen den aanvaller in verzet tegen den indringer. Zelfs met het veroverde gebied weet de Japanner tot nog toe niet veel aan te vangen. Wel is er een speciale raad voor de coördinatie van dit gebied te Tokio ingesteld, doch de partijstrijd in Tokio zelf ver hindert dien raad doeltreffende maatregelen te nemen. Zoodat de veroveraars voorloopig niet beter weten te doen dan de Chineesche bevol king met verdoovende middelen in slaap te wie gen, zooals uit de rapporten te Genève met ont stellende zekerheid bleek. Intusschen zetten de Japansche generaals hun offensieven voort; doch offensieven kosten geld. Alleen voor de bijzondere militaire uit gaven staat op de Japansche begrooting een bedrag van 3 milliard yen, en er zijn aanwijzin gen, die doen vermoeden, dat dit bedrag in het komende jaar nog grooter zal worden. Daar Japan bij lange na niet beschikt over eigen grondstoffen, heeft het voor zijn oorlogvoering buitenlandsche deviezen noodig, die echter in steeds geringer aantal het land binnenkomen. Het conflict met China en de daaruit voort gevloeide boycot van Japansche goederen troffen den Japanschen handel gevoelig; de import daalde sterk, en de export nog meer. Dat de autarkie, die Japan thans in toepassing gaat brengen zoo werden onlangs 758 personen wagens en 7000 goederenwagens voor de spoor wegen vervaardigd uit eigen ersatz-materiaal daarvoor veel tegenwicht zal brengen, is niet waarschijnlijk. Voorzichtigheid is geboden bij het trekken van conclusies uit den economischen toe stand van een volk; heel wat profeten hebben hun gelijksoortige voorspellingen zien beschamen. Doch zeker is, dat Japan door het „incident" met binnenlandsche moeilijkheden te kampen heeft; de symptomen daarvan zijn niet uitgebleven. De vroegere minister van Buitenlandsche Zaken, Oegaki, was van meening, dat Japan voorloopig het beste deed met de vriendschap met de „rijke" staten, Engeland voorop, niet al te zeer te schaden: Wie in geldnood zit, moet zijn rijke relaties zoo veel mogelijk in eere hou den. De Japansche militairen evenwel, die bij hun avonturen in China telkenmale stuitten op eilanden van Britsche nuchtere zakelijkheid, hadden ernstige bezwaren tegen zulk een poli tiek. Zy keerden zich tegen de groep van Oegaki, wiens huis in de laatste maanden speciaal be waakt moest worden. De positie van den Japan schen minister van Buitenlandsche Zaken Werd onder den druk van de jonge militairen onhoud baar, en hij trad af. De aanleiding daartoe schijnt zijn verzet te zijn geweest tegen den aandrang der militairen, die het speciale bureau voor Chineesche zaken onder hun leiding wilden hebben, terwijl het voor hem onmogelijk zou worden in dat geval nog normaal zaken te doen met Europa en Amerika. Na zijn aftreden verkondigde Tokio luidkeels, dat er geen wijziging zou komen in de buitenlandsche politiek van Japan, doch wei- geïnformeerde waarnemers vreesden het erg ste: met Oegaki verdwenen conciliante figuren als Sato en Arita uit het Japansche politieke leven. Een voorproefje van de wijziging, die in Japan voor de deur staat, werd reeds gegeven tijdens de woelige September dagen, toen het scheen, dat de democratische staten rondom Tsjecho-Slowakije een front gin gen vormen tegen de totalitaire mogendheden. De eerste berichten omtrent de verklaring, die toen te Tokio werd afgelegd, luidden vrij ge ruststellend: Japan zou aan zijn vrienden van den anti-Komintern-bond slechts moreelen steun verleenen. Later evenwel bleek, dat de genen, die deze verklaring te Tokio zelf aan hoorden, een geheel anderen indruk kregen van haar beteekenis. De conclusie, die zij eruit trokken, was: in dien het tot een oorlog komt, dan zal Japan zeker een woordje meespreken. Aan Berlijn werd duidelijk gemaakt, dat Tokio in de beslissingen gekend wenschte te worden; den anderen werd te verstaan gegeven, dat Japan op zijn manier zou meestrijden: tegen de Britten in Hongkong en de Franschen in Indo-China. Het is, den hemel zü dank, niet zoover ge komen, doch men weet in het Westen thans, dat Japan zijn handen in China niet zoo ge vuld acht, dat het er niet nog het een en ander bij kan nemen. Over Rusland werd gezwegen; achten de Japanners het roode leger in Siberië een geduchtere bedreiging dan de Britsche vloot rondom Singapore? Thans lijkt het zeker, dat Japan zijn binnen landsche moeilijkheden wil oplossen door in voering van een totalitair bewind. Algemeen verwacht men, dat, nu de medewerking der groote partijen: Minseito, Seijoekai en de partij der sociale massa, verzekerd schijnt, prins Ko- noye zijn weigering van vorig jaar niet zal her halen. Voor Japan schijnt dus het tijdstip aange broken te zijn voor het voeren van een verbeten politiek, met achter zich verbrande schepen. De Europeesche mogendheden, die in het Verre Oosten belangen hebben, mogen diligent zijn: zij hebben in dit opzicht reeds bittere er varingen opgedaan in Europa zelf. Was Neville Chamberlain reeds doordrongen van dit gevaar, toen hij in zijn sombere rede sprak over het gevaar, dat het geheele Britsche Imperium bij een oorlog zou loopen, en heeft hij mede daarom hemel en aarde bewogen om den vrede in Europa te redden? Het Nederlandsch Katholiek Comité voor slachtoffers van Geloofsvervolging schrijft ons: Heel katholiek Nederland neemt bijna dagelijks kennis van 't leed, de verdrukking, de vervolging en terreur, welke buitenland sche katholieke geloofsgenooten te verduren hebben van de zijde van regimes, welke de uitroeiing van het Christendom en speciaal van het katholicisme op het program heb ben staan. Dat het leven van velen en juist van de besten ondraaglijk wordt ge maakt, dat velen uit lijfsbehoud gedwongen zijn hun vaderland met achterlating van haardstee, have en goed te ontvluchten: iedereen weet ook dat. Dat deze bannelingen, van alles verlaten, ergens moeten terecht komen en dat een groot aantal van hen in Nederland vertoeft, ook dat kan men zich nog waar maken. Men heeft een tikje, of veel medelijden, maar dat per slot van rekening het mede- voelen moet worden omgezet in Nederland sche guldens om daadwerkelijk te kunnen zijn, dat schijnt nog geenszins tot het ka tholieke volk van Nederland te zijn door gedrongen. Twee en een half jaar geleden werd hier in Nederland het Katholiek Comité voor slacht offers van Geloofsvervolging in het leven ge roepen. Het stond voor een bijna bovenmensche- lijke taak, niet alleen vanwege het zeer veel omvattende werk, dat vastzat aan het inwinnen van inlichtingen omtrent de vluchtelingen, de grensmoeilijkheden, het in orde brengen der papieren, de verblijfsvergunningen, de mate- rieele verzorging en huisvesting, de bemoeiingen om de ballingen elders dan in ons land weer uitzicht op eenigerlei werkkring te geven, de emigratie-lormaliteiten en beslommeringen van allen mogelijken aard. Neen, niet alleen vanwege dat alles was de taak schier bovenmenschelijk, maar vooral ook, daar dag in dag uit de financieele zorgen bijna onoverkomelijk waren. Om eenig denkbeeld te geven èn van den om vang van het werk èn van de financieele zor gen, zij vermeld, dat er, met inbegrip van de uitgaven voor de Spaansche vluchtelingen, reeds 190.000 gulden voor het allernoodzakelijkste levensonderhoud werd uitgegeven. Telkens en telkens waren de financiën uit geput; dan moest weer hier of daar en dik wijls aan hetzelfde adres, dikwijls uit dwingende noodzaak ook bij niet-katholieken worden aangeklopt. En toen kortelings de moeilijkheden zoo acuut werden, dat het voortzetten van den ka tholieken eere-plicht om de vervolgde geloofs genooten te helpen, onmogelijk dreigde te wor den, heeft de daadwerkelijke en persoonlijke Alleen Pokon lost direct geheel op in water. Daarom werkt Pokon zoo snel en zeker KUNSTMEST 75 EN 40 CENT BIJ BLOEM- EN ZAADWINKELS Terstond Dampo inwrijven en inademen. Dit voorkomt erger en U bent spoedig beter. Pot 50 cent. Doos 30 cent. UdlIlPO Bij Apoth. en Drogisten. belangstelling van Z. H. Exc. Mgr. dr. De Jong, aartsbisschop van Utrecht, daarbij gesteund door het geheele Nederlandsche Episcopaat, dit gevaar bezworen. Op de eerste plaats werd in overleg met Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong een reorganisatie van het comité tot stand gebracht, die tot doel had het vluchtelingencomité een organisatorisch hechten grondslag te geven, welke gelegenheid bood tot een juiste verdeeling van den massa- arbeid, dien 't comité op velerlei gebied te ver zetten heeft. In het comité hebben zitting een vertegen woordiger van elk der diocesen, een vertegen woordiger van elk der nationale R. K. stands organisaties en voorts een aantal personen, wier actieve medewerking op eenigerlei gebied op prijs wordt gesteld. Thans reeds hebben zitting, onder voorzitterschap van prof. dr. J. Schmut- zer: H. J. C. Venings, H. J. Kuiper, J. A. Kolk man, mr. J. de Vreeze, J. Asberg, A. C. de Bruijn, P. J. S. Serrarens, Jos. van Mackelenbergh, mgr. P. Groenen, pastoor F. Stokman, deken J. F. A. Bots, rector P. Mommersteeg, dr. A. Cor- nelissen, mevr. D. SchmutzerHendriks, mgr. dr. H. Poels, mr. H. van Haastert, mr. F. Bachg, aalmoezenier J. F. J. van der Maden, J. P. Born, A. J. Luijf, mr. dr. E. J. E. M. M. Jaspar en J. H. Waterborg. De dageiyksche leiding is in handen gesteld van een uitvoerend comité, onder voorzitter schap van den heer H. J. C. Venings. Vervolgens heeft het Doorluchtig Episcopaat het vluchtelingen-werk aangeduid als een na tionaal, katholiek liefdewerk, dat krachtigen steun verdient van geheel het katholieke Neder landsche volk. Weliswaar is reeds enkele malen een beroep gedaan op de katholieke milddadigheid, maar men kan er nog geenszins van spréken, dat het Nederlandsche katholieke volk als één geheel zijn schouders gezet heeft onder dit dwingend- actueele liefdewerk, waarvan de beteekenis niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. De stand der financiën is op het oogenblik zóó, dat het werk eigenlijk zou moeten worden stopgezet, ware het niet, dat het Doorluchtig Episcopaat met het comité van meening is, dat katholiek Nederland zijn plicht zal kennen en volbrengen, op een wijze, die ondubbelzinnig zal uitwijzen, dat het katholieke Nederlandsche volk dezen christenplicht niet als drukkenden plicht, maar als een eeretaak opvat. De gelegenheid zal katholiek Nederland daartoe worden geboden Zondag 9 October. Op verlangen en met speciale aanbeveling van het Doorluchtig Episcopaat zal dien dag in alle katholieke kerken van Neder land onder alle H.H. Missen een collecte met open schaal worden gehouden voor het comité Voor God en voor het Katholiek Comité voor slachtoffers van geloofsver volging gezamenlijk. De opbrengst van deze collecte zal in belangrijke mate ten goede van de slachtoffers der geloofsvervolging komen. Katholiek Nederland zal zich bewust zijn, dat zelfs het grootste individueele geldelijke offer, dat men zou willen brengen, toch nog klein is in vergelijking met het offer dat de tallooze vluchtelingen voor hun geloof, en voor de be- ïy'denis daarvan, hebben moeten brengen. Iedere katholiek moge zich met behulp van een pot loodje en papiertje een denkbeeld vormen van het enorme bedrag, dat er noodig is om den hon derden vluchtelingen in Nederland het aller- onontbeerlijkste voor levensonderhoud te ver schaffen. Maar als men ziet, dat er in Nederland nog honderdduizenden guldens bijeen gebracht kun nen worden voor de redding van Artis, dan be hoeven wij er niet aan te twijfelen of katholiek Nederland zal zich op katholieke en grootmoe dige wijze het lot van de honderden in ons land verblijvende katholieke bannelingen aantrekken. Men geve Zondag dus royaal. Het onderhoud van eiken vluchteling kost gemiddeld 1 per dag. Iedere katholiek zij bereid om één dag één vluchteling te onderhouden. Katholiek Neder land kenne zijn liefdeplicht en zijn eeretaak! Eén dag één vluchteling van het allernood zakelijkste te voorzien. Er zijn honderdduizen den katholieken, die dat kunnen en willen! Neem een hoofdpijnpoeder van Dr. J. B. MeenK EN DE PIJN IS VERDWENEN! Verkrijgbaar by apothekers en drogisten In verband met den moordaanslag op den rijksveldwachter C. van der Hoef te Wad- dinxveen is Donderdag het parket van de Rotterdamsche rechtbank te Waddinxveen verschenen, teneinde een onderzoek ter plaat se in te stellen. De beide aangehouden verdachten heb ben thans een volledige bekentenis afge legd. De 35-jarige landbouwersknecht H. R. heeft verklaard, de schoten te hebben gelos:terwijl de 39-jarigelandbouwer W. H. bij wien R. in dienst is, den lichtbak heeft gedragen. De knecht is gehuwd, de land bouwer niet. Beiden wonen in Waddinx veen. Het geweer, dat was weggeworpen, is uit de sloot opgehaald en de lichtbak is op het land gevonden. De voorwerpen zijn in beslag geno men. De daders worden ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van be waring te Rotterdam overgebracht. De toestand van het slachtoffer was heden ochtend redelijk. Het hospitaalberkschip „De Hoop" is te Delf zijl aangekomen. Het schip zou van zijn kruis tocht op de Noordzee op 5 Oct. te A'dam te- rugkeeren. Toen „De Hoop" niet binnenkwam, begon men zich ongerust te maken, daar het schip tijdens de stormen van de afgeloopen week op zee was. Tengevolge van het slechte weer is het hospitaalkerkschip naar het Noorden af gedreven, zoodat de commandant besloot niet in IJmuiden, doch in Delfzijl binnen te gaan, waar het Vrydagmorgen arriveerde. Aan boord is alles wel. Donderdagavond te ongeveer 7 uur zyn op den ApeldoornscheWeg vier militairen aangereden door een vrachtauto. Twee van hen bekwamen een hersenschudding en zijn ter verpleging in het Militaire Ziekenhuis te Arnhem opgenomen. De beide andere militairen bekwamen schaaf wonden. De \rachtauto werd licht beschadigd, evenals de geweren, welke door de militairen gedragen werden. De verkeerspolitie stelt een onderzoek in. MENADO, 7 Oct. (Aneta). Vanmorgen om ongeveer negen uur is een zware aardschok ge voeld in de richting Oost-West. De schok duur de ongeveer een minuut. BATAVIA, 7 Oct. (Aneta). Het observatorium te Batavia registreerde de beving te Menado met een schaalsterkte van a-2. (Ingezonden Mededeeling „Twaalf maanden leed ik de hevigste rheuma tische pijnen in mijn knieën. Tweemaal werd ik behandeld, maar het gaf niets. Ik kon geen trap op of af. Ik was bang de straat over te steken, want ik was al mijn zelfvertrouwen kwijt. Veer- ien dagen geleden begon ik met Kruschen Salts en nu ben ik al een heel ander mensch. Ik loop kwiek en steek de straat met een gerust nart over. Mijn pijnen worden steeds minder." D. L. Rheumatische pijnen ontstaan bijna steeds door de schadelijke afvalstoffen, die in Uw organisme achterblijven, waarvan urinezuur een der voornaamste is. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot regelmatige, srachtige werking, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen worden verwijderd, waardoor het bloed wordt gezuiverd en de pijnen verminderen, om binnen korten tijd geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en erkende dro gisten. Mgr. J. A. H. Wouters, deken van Maastricht, die met ingang van I November ontslag heeft aangevraagd wegens hoogen ouderdom, gaat zich in zijn geboorteplaats Weert vestigen. In het Missiehuis der Lazaristen te Helöen- Panningen is vrij onverwacht, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden, overleden de zeereerw. heer J. de Boer C. M. Pater de Boer bereikte den leeftijd van 55 jaar. Na een verlof van enkele maanden is Pater Evarist (A. Kuypers uit Swalmen) naar de Missie in Noord-Bulgarije teruggekeerd. Met hem is thans vertrokken Pater Adrianus (P. Snel, uit Hekendorp). Enkele dagen tevoren waren reeds naar deze Missie teruggekeerd Pater Hubertus (K. Litjens, uit Reuver) en Broeder Jozef, (G. van Schaik, uit Vleuten); met hen is vertrokken Broeder Antonius (A. van TLem, uit Leeuwen). Zy zijn allen van de Congregatie der Passionisten te Mook. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Missio Canonica verleend aan de Eerw. Zusters Mariëtte, Eugenie, Antonella, Notburga, Dom- vina; aan de dames Maria J. F. v. d. Akker, Hendrika M. P. Hofstede en aan de heeren Pe trus J. Gerbrands, Antonius J. Meijer, Theodo- rus W. Hosman en Johannes A. van der List, allen van het district Delft. BATAVIA, 7 October. (Aneta). De landrech ter te Batavia veroordeelde den heer J. H. R., hoofdredacteur van het „Bat. Nieuwsblad", tot een geldboete van f 7.50, wegens eenvoudige be- leediging. De zaak was aanhangig gemaakt op klachte van den oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, Jhr. Van Suchtelen, naar aanleiding van het hoofdartikel van den heer R. in het „Bat. Nieuwsblad" getiteld Infaam" in het nummer van 28 Maart. Onze militaire attaché baron van Voorst Evekink had, naar het „Laatste Nieuws" be richt, zijn auto onbeheerd en ongesloten laten staan voor het gezantschapsgebouw in de Re gentenlaan te Brussel. Bij zijn terugkeer stelde hij vast, dat een dief een aantal documenten alsmede, boekenj jas en een tasch uit den wagen had ontvreemd. Donderdagmiddag is te Dedemsvaart 'n auto, afkomstig uit Sappemeer van de „Victoria"- kruideniersbedrijven, de Langewijk Ingereden, doordat de wagen tegen de brugleuning botste. De beide inzittende heeren konden zich nog in veiligheid stellen, door zich uit de geopende portierramen naar buiten te werken, hetgeen mogelijk bleek, daar de auto niet was omge slagen. In den wagen bevond zich een vrij hoog bedrag aan geld, dat by de filiaalhouders in de omgeving was geïncasseerd. BATAVIA, 7 October. (Aneta). Het Chamber lain-fonds, waartoe uit makelaarskringen het initiatief werd genomen, heeft tot dusver een bedrag van f 353.48 ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9