Wie kwaliteit prefereert en gezondheid waardeert, NEERLANDS NEUTRALITEIT fl Haarlem, 8 Oct. INCASSO-BANK N.V. ST. VINCENTIUS BIBLIOTHEKEN CREDIETEN SAFE-DEPOSIT Kort en volledig HAARLEM H ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 Kolonel van Loon TENTOONSTELLING DER SACRAMENTSVEREENIGING Plebaan Filbry zal haar openen COMITÉ VAN KATH. ACTIE Het Biechtgeheim AANRIJDING KAMERMUZIEKAVOND GRAALNIEUWS tentoonstelling der Sacramentsvereemgin g te zien zyn. Plebaaii F. Filbry zal haar hedenmiddag om 12 uur in het Bisschoppelijk Museum openen Interessante voordracht van gene- raal-majoor Alting von Geusau voor Geloof en Wetenschap" Het verschil tusschen' 14 en nu Toen en nu Het gevaar uit de lucht „Kent Uw stad" Programma Radio-Centrale LUITENANT-KOLONEL A. M. M. VAN LOON Bevorderd tot kolonel AGENDA 9 October Bioscopen KRUISWEG 59 tegen zakelijke ol persoonlijke zeker heid loketten te huur van 5.— en hooger De zee-oorlog bieden U de nieuwste en bekendste boeken tegen bet laagste leesgeld Geopend op de bekende uitleentijden Inschrijving 10 cent Catalogus gratis 10 October Bioscopen Apotheekdiensten A STAD Zooals wy reeds mededeelden, zal met ingang van 1 November de commandant van het korps Motordienst uit Haarlem, luitenant-kolonel A. M. M. van Loon, bevorderd worden tot kolonel commandant van de 5de Infanterie-brigade te Venlo en dan Haarlem dus metterwoon verlaten. Wanneer wy hem met zyn promotie hartelijk gelukwenschen en by zyn vertrek uit Haarlem geen „adieu" maar een „tot weerziens" toeroe pen, zal niemand, die kolonel van Loon van naby heeft leeren kennen, zich daarover ver wonderen. Nog maar van Juli 1933, den datum van zyn benoeming tot commandant van de schoolcom- pagnie van den Motordienst, vertoeft hy te Haarlem, doch in dien korten tyd Jieeft hy zich vele vrienden weten te verwerven en er toe by- gedragen de achting en sympathie voor den militairen stand te doen groeien. In tal van vereenigingen, zooals die voor Vei lig Verkeer, de anti-lawaai-campagne en by feesten op Koninginnedag heeft hy verdienste- lyk werk verricht en toonde hy zich een prettig man om mee om te gaan. By het gouden jubileum van het ziekenhuis St. Joannes de Deo schonk hy niet alleen een ruime gift, maar nam hy door persooniyk bezoek aan de feesteiykheden deel. Die kleine trek toont hoe hy zyn verhouding tot de Haarlemsche burgery opvatte. Zoo hoort het, dunkt het ons, ook. De tyd, dat de militairen een aparte kaste vormden, of erger nog, de tyd, dat de burgerij in de militairen een ander soort mensch zag, is voorby. Wy voelen meer dan vroeger, dat ook de militairen tot onze gemeenschap behooren, dat zy dezelfde belangen hebben als wij, dat zij burgers, Nederlanders zijn zooals wy, en geen huurlingen, die wij betalen om by tyd en wyie voor ons te vechten. De militairen behooren tot de Nederlandsche gemeenschap en hebben de zeer aparte taak ons, zoo noodig, tegen een buitenlandschen vyand te verdedigen, zooals de politie ons binnenlandsche bescherming verleent. En ook deze omschrijving is niet geheel juist, want het is het geheele Ne derlandsche volk, dat de nationale verdediging zal moeten voeren, waarby de beroepsmilitairen hun deskundige voorlichting moeten geven. De internationale gebeurtenissen der laatste jaren hebben er sterk toe bijgedragen, dit besef by het Nederlandsche volk te verlevendigen en daarom staan de militairen tegenwoordig minder ver van ons af dan vroeger. De prettige verstandhouding van kolonel Van Loon tot de Haarlemsche burgery heeft er veel toe bygedragen, de wederzijdsche waardeering te staven. Zondagmiddag om twaalf uur zal plebaan F. Filbry in het Bisschoppelijk Museum de jaar- ïyksche tentoonstelling van de door de dames der Vereeniging van Eeuwigdurende bijstand en hulp aan arme kerken vervaardigde kasuifels, superplies, altaarbenoodigdheden, enz. openen. Dit jaar zijn niet minder dan 14 kasuifels ver vaardigd. En als men deze prachtig afgewerkte stukken, die alle geheel met de hand zijn ge maakt, in oogenschouw neemt, dan is bewon dering voor dit charitatieve werk van vele Haar lemsche dames zeker gerechtvaardigd. Vervolgens wordt veel altaarlinnen tentoon gesteld, benevens eenige alben, superplies en tal van altaarbenoodigdheden, terwijl twee zeer mooie benedictievelums de expositie voltooien. Van het dit jaar ingekomen oud goud en zilver konden twee kelken en een zeer artistieke monstrans vervaardigd worden. Dezen keer zullen o. m. de Juliaantjes, de Bentveldsche kerk, de Liduinaparochie en ver schillende Missies bedacht worden. De expositie is morgen geopend van 12 tot 5 uur: Maandag van 10 tot 5 uur. Mochten er onder de ongetwijfeld vele be zoekers zyn, die oud goud en zilver aan de ver eeniging willen geven, dan worden zy verzocht dit ter expositie mede te brengen. Na Maan dag zal mevr. Smit—Blomjous, Vijverlaan 20, Blcemendaal, gaarne de eventueele gaven in ontvangst nemen. Centraal R. K. Pensionbureau Parklaan 59. Inlichtingen dageiyks. ZONDAG 9 Oct. 9.55: uur Wandeltocht vtior de Reisvereeniging voor Katholieken. 12 uur: Conditie-training R. K. Athletiekver- eeniging „Holland" van uit de Blokhuit Tette- rodeweg 12, by Zeeweg, Overveen. Voor Junio ren en Senioren. MAANDAG: 5.307 uur: Repetitie van Tum- club Leonidas voor meisjes van 613 jaar in de jongensschool Timorstraat 17, H.N. 78.15 uur: Repetitie Tumclub Leonidas voor meisjes van 1316 jaar in de jongensschool, Timorstraat 17, H.N. 8.3010.15 uur: Repetitie Tumclub Leonidas, voor dames, in de jongensschool, Timorstraat 17, H.N. Dinsdag 10.3012 u.: spreekuur van de R. K. Reclasseerings-vereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Koninginne weg 8bis. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8 urn:: Clubavond R. K. Bridgeclub „De Spaamespelers" in het „Hof van Holland", Gr. Markt. 8 uur: Vergadering van den Byzonderen Raad der St. Vincentiusvereeniging in het St. Vin- centiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.30 uur: Bestuursvergadering in ,,De Leeu werik'' voor de Ned. Reisvereeniging voor Ka tholieken. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat door de E.E. Paters van de Vrande en Strijbosch in de St. Elisabethsvereeniging, Jansstraat 49. WOENSDAG 2.30 uur: Repetitie jougensafd. gymnastiek R. K. Sportvereenlging .Hercules Winfried" in het gymnastieklokaal Eemstraat, Haarlem-Noord. 45 uur: Repetitie Tumclub Leonidas voor meisjes van 69 jaar In het Gymnastieklokaal, Eemstraat, H.N. 56.15 uur: Repetitie Tumclub Leonidas ▼oor meisjes van 9—13 jaar in het Gymnastiek lokaal, Eemstraat, H.N. 5 uur: Repetitie gymnastiek jongensafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoortschepad, Over veen. 8.15 uur: Clubavond van de R. K. Bridge club „Haarlem" by Brinkmann. DONDERDAG: 10.30—12 uur: Spreekuur van de Reclasseeringsvereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 4.30 uur Repetitie gymnastiek meisjesafdee- ling R. K. Sportvereeniging .Hercules Winfried" in de school aan de Tempeliersstraat 1. 6 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdeeling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de Aloysiusschool, Overveen. 7 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried". afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen." 88.30 uur: Spreekuur R. K. Reclasseerings vereeniging in het bureau der vereeniging Ba kenessergracht 26 zwart. 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw aan het Bagynhof. 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Ons Ge noegen" in hotel „Suisse", Ryksstraatweg, Haar lem-Noord. 8.30 uur: Repetitie R.K. Gemengd Tooneel „Thalia" in het clublokaal, Spekstraat 8. 8.30 uur: Bureauvergadering R. K. Reclassee ringsvereeniging in het bureau der vereeniging, Bakenessergracht 26 zwart. 8.45 uur: Ontspanningsavond K.J.M.V. St. Augustinus bij Brinkmann, Groote Markt. VRIJDAG 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie van de Kleuterafdeeling R. K. Sportvereeniging .Hercules Winfried" in de R. K. School, Wes tergracht, hoek Leidschevaart. 7.30 uur: Gymnastiek-repetitie jongensaf dee ling R. K. Sportvereeniging .Hercules Win fried" in de school Westergracht. 8 uur: Repetitie rederykerskamer „Alberdingk Thym" in de Studio, Lange Wyngaardstraat 17. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee ling R. K. Sportvereeniging .Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging .Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. ZATERDAG 5.30: Gymnastiek-repetitie kleuterafdeeling van de Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin gen bij het uitschrijven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en by vaststel ling hiervan onmiddeliyk mededeeling te doen. Wij herinneren nog even aan de voorstelling van „Het Biechtgeheim", door het Groot Ne- derlandsch Volkstooneel, waarin Willem Goos- sens de hoofdrol zal vertolken. In verband met de vele, elders loopende contracten zal dit be slist de laatste voorstelling van „Het Biecht geheim" zyn. -" CHIEF WHIP Vrijdagmorgen om tien voor half acht werd een 27-jarige wielrijdster, die in de Florisstraat naar den Rijksstraatweg fietste, door een 16- jarigen racefietser, een timmermansleerling, die van het Soendaplein rechtsaf de Florisstraat in reed, aangereden. De jongen had een snelheid van ongeveer veertig kilometer en kon de rech terzijde van den weg niet houden. Beiden kwa men te vallen. De jongen bekwam slechts lichte ontvellingen aan zyn gezicht: het meisje was er veel erger aan toe. Zij had een buil op het ach terhoofd en een groote bloeduitstorting in haar linkerbovenbeen, terwijl zij klaagde over pijn in het bekken. Na door O. D. behandeld te zyn, werd zij per ziekenauto naar de Maria-stichting vervoerd, waar bleek, dat zij ook in haar bekken een bloeduitstorting bekomen had. Tegen den roekeloozen jongeman is proces verbaal opgemaakt. Ten derde male zal het zoo bekende Engel- sche pianistenpaar Ethel Bartlett en Rae Ro bertson op Donderdag 13 October in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein te Haarlem, een concert voor 2 piano's voor de leden Van de My. tot Bevordering der Toonkunst-Haar lem geven. De behaalde successen op hun tournee door Europa en de Vereenigde Staten waren zeer groot en de Pers schreef o.m„ dat zy in hun genre tot de grootsten van de hedendaagsche kunstenaars behooren. De ten gehoore te brengen muziek omvat werken van: Mozart, Scriabin, Milhaud, Schu bert, Infante, Granados en Chopin. Het bestuur wekt u op om vooral dit concert te bezoeken. Denk aan onze afspraak op het week-end: op tyd komen en mee werken! Zondag 9 Oct.: 12 u. Trainen voor den Herfst- tocht. Geef je gauw op. Het motto voor dezen tocht is: „open oog en veel plezier." De opga ven moeten 13 October binnen zyn, anders kun je beslist niet deelnemen. Maandag 10 October. Om half negen (kom dus om 8.15 uur) byeenkomst van de leden van 18—25 jaar. Vulpen of potlood en papier mee brengen. Donderdag 13 October gaan de clubs van leden boven 18 jaar niet door wegens de vor- mingsweek. Vrydag 14 October om 8 uur Graalkoor. In Gen. de la Reystraat om 8 uur feestavond van den cirkel Optimist. Graalleden, komt deze week flink op voor on zen eersten verkenningstocht. De leden boven 18 jaar worden aangespoord niet alleen zelf naar de Vormingsweek te gaan, maar ook an deren mee te nemen. Een gedeelte der prachtig afgewerkte kazuifels en °,PJwiar Op de tweede byeenkomst van de vereeni ging „Geloof en Wetenschap", gisteravond in den Stadsschouwburg, hield jhr. J. Th. Alting von Geusau, generaal-majoor der artillerie, com mandant der le divisie te Den Haag, een voor dracht over de Strategische positie van Neder land en haar eischen aan de Nederlandsche Weermacht te stellen. Voor deze inleiding bleek groote belangstelling te bestaan, .waaraan de gebeurtenissen van de afgeloopen dagen wel niet vreemd zullen zyn. In het eerste gedeelte van zyn glashelder be toog zette de generaal de gevaren uiteen, die ons vaderland thans bedreigen. En hy legde er den nadruk op, dat onze positie op dit oogenblik onnoemelijk veel gevaarlijker is dan in 1914, toen wy toch ook maar net aan een oorlog ontsnapten. By het uitbreken van den wereldoorlog waren op Fransch gebied slechts enkele versterkingen, die bovendien nog verouderd waren. Aan de Belgische zyde was geen andere verdedigings linie dan de zeer verouderde Maaslinie, terwyl veel verder nog de vesting Antwerpen lag. Aan Duitsche zijde waren toen practisch geen ver sterkingen. Het Fransche leger was het voornaamste ob ject voor de Duitsche troepen en hoewel Duitschland wist, dat het door België binnen te dringen zich vele vyanden zou maken, schendde het alleen voor den spoed de Belgische neutrali teit. Nu zyn de Fransche grenzen door vier linies beschermd de Maginotlinie, een muur van gewapend beton, is beslist niet kapot te schie ten in België strekken de versterkingen zich uit van de Fransche grens tot Aken en zy zijn alle geheel gemoderniseerd. Vlak bij Maastricht b.v. ligt het modernste fort van Europa. Het ligt dus voor de hand, dat de Duitsche troepen, in geval van een oorlog, waarby het Fransche leger hun voornaamste object is, de open deur zouden binnenvallen, die Nederland in feite is, waardoor zy de Fransche en Bel gische linies, die milliarden gekost hebben, in den rug kunnen aanvallen, ze zoodoende waar deloos makend. En daar ook de Duitsche grens hermetisch gesloten is tegenover die van België en Frank rijk, dreigt van den Franschen kant hetzelfde gevaar. Ook voor hen gaat de weg, die den min sten weerstand biedt, over Nederland. Daar staat tegenover, dat nu België neutraal is geworden en niet meer een blok met Frank rijk vormt, onze positie wel iets veiliger werd. In het Tsjecho-Slowaaksche conflict zou het hoofdoperatiegebied der Duitschers meer in centraal-Europa hebben gelegen. Daarom was voor ons in de afgeloopen dagen het gevaar niet zoo groot. Voor den luchtoorlog, zelfs al zyn er thans vliegtuigen met een actie-radius van duizenden kilometers, is het van het grootste belang, dat de luchthavens zoo dicht mogelijk bij het doel liggen. Keulen—Londen is nog altyd een af stand van 500 kilometer; het zou, ingeval van een oorlog met Engeland, voor Duitschland van Het bestuur van afdeeling Haarlem II van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", tijdens de receptie bij het tienjarig bestaan Graalsport EXVO Woensdag 12 Oct. 7.15 uur meisjes, 8-.30 dansen. Donderdag 13 Oct. 5 uur meisjes. De onderlinge wedstryden zyn in aantocht. Kom vooral op tyd en zorg, dat je nummer één bent van je afdeeling. Ook de tweede rondrit door de stad, geor ganiseerd door „Haarlems Bloei", is goed ver- lbopen. Niettegenstaande het slecht weer was, waren er drie bussen vol. Ook de volgende week zullen de rondritten doorgaan, maar in verband met het vroeger don ker worden een uur eerder aanvangen. ZONDAG 9 OCTOBER Programma I: Hilversum I, Programma II: Hilversum II. Programma III: Parijs Radio 8.30; Keulep. 8.50; Parijs Radio 10.05; Keulen 10,50; Ned. Brussel plm. 12.30; Fransch Brussel 2.20; Ned. Brussel 2.35; Keulen 3.20; Parijs Radio 5.20; Ned. Brussel 6.20; Keulen 7.05; Ned. Brussel of diversen plm. 9.30; Keulen plm. 10.30. Programma IV: Ned. Brussel 8.30; Droitwich 11.05; Radio P.T.T. Nord of Diversen 2.20; Droitwich 2.40; London Regional 4.20; Droit wich 4.40; London Regional 5.20; Droitwich plm. 5.40; Boedapest plm. 11.00; Parijs Radio 11,20. Programma V: 8.30 v.m.12.00 n.m. Diversen, Maandag 10 October Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Pauze, 10.05 Parijs Radio, 12.05 Radio PTT Nord, 12.20 Brus sel Ned., 2.20 Parys Radio, 2.50 Keulen, 3.00 Pauze, 3.05 Radio PTT Nord, 5.20 Parijs Radio, 6.20 Keulen, 8.00 München of Diversen, 8.20 Keulen, 9.35 Boedapest, 10.20 Brussel Ned., 10.30 Keulen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 4.20 Droitwich, 8.10 Londen Reg., 8.30 Droitwich. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen, 7.00—8.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Bekende zan gers en zangeressen. 1. Gebundene Ilande, 2. Ay Ay Ay, 3. You try somebody else, 4. Home on the range, 5. Heut und alle Tage, 6. Eine Frau von heut', 7. To be worthy of you. 8. Ein Lied geht um die Welt, 9. Sally, 10. Si vous l'aviez compris, 11. Wo 1st der Mann, 12.Mignon, 13. You can 't stop me from dreaming, 14. Warum hast du mir Weh getan, 15. Dort wo du hingehst, 16. Frag nicht, 17. Roses in Decem ber, 18. Friihlingsstimmenwalzer. 8.0012.00 Di versen. Binnenkort is te verwachten met ingang van 1 November de bevordering van luite nant. In Augustus 1909 werd hij bevorderd tot- van den motordienst, alhier, tot kolonel, met gelyktijdige benoeming tot commandant van de 5de infanterie-brigade te Venlo. Luitenant kolonel A. M. M. van Loon is ge boren in 1882 te Gouda. Hij nam dienst bij het. Instructie-bataljon te Kampen in Augustus 1898 en op 14 September 1905 werd hij in Amers foort by het 5de regiment infanterie 2de luite nant. In Augustus 1909 werd hybevhrderd tot lste luitenant en in 1910 gedetacheerd by het leger in Ned.-Indië. Hy werd geplaatst bij het 13de bataljon infanterie te Soerabaja. Hy ver kreeg het Kruis voor belangrijke krygsverrich tingen met gesp „Timor 19111913", nadat hy in 1912 op het eiland Timor bij het 20ste ba taljon infanterie op expeditie was geweest Daarna werd hy overgeplaatst naar het garni zoensbataljon van Timor en Onderhoorigheden in 1913 en geplaatst te Soembawa-Besar, waar hij commandant van het detachement troepen werd, tevens belast met het civiel bestuur. In 1918 werd hij bevorderd tot kapitein, keerde in 1919 naar Nederland terug en werd ingedee1" bij het 7de reg. infanterie te Amsterdam. Voor het volgen van tactische studiën werd hij in November van het jaar 1921 voor drie jaar geplaatst aan de Hoogere Krygsschool te 's-Gravenhage. In 1926 werd hij bij den Gene- ralen Staf gedetacheerd. Op 16 Juli 1.933 aanvaardde hij het comman do over het Corps Motordienst alhier. Kort hierna werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel. Luitenant-kolonel A. M. M. van Loon was voorzitter van de Vereeniging Veilig Verkeer en lid van de voorloopige commissie voor de anti- lawaai-campagne alhier. Gebouw St. Bavo: R. K. Raadsleden, 3 uur; Debatingclub, 8 uur; Geel-Wit 6.30 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Kunstzaal Huysen: Expositie kunstfotc's. Kunstzaal De Bois: Expositie van 9—5 uur Frans Hals-Museum: Tentoonstelling v. Haarl. Schilders en Beeldhouwers, van 1016 uur. Stadsschouwburg: Gezelschap Jan Musch „Speurhonden", 8.15 uur. Gem. Concertgebouw: „Robinson Crusoe", 1.30, 3.15 en 5 uur. Gem. Concertzaal: Robinson Crusoë) 1.30 uur, 3.15 uur, 5 uur. Gebouw St. Bavo: Jaarfeest R.K. Volksbond, 3 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie van 25 uur. Kunstzaal Huysen: Expositie kunstfoto's. Kunstzaal Leffelaar: Expositie, 24 uur. Frans Hals-museum: Tentoonstelling Haarl. Schilders en Beeldhouwers, 10 tot 16 uur. Luxor: De kunst om te Leven, 2 uur, 4.15 uur, 7 uur, 9.15 uur. Frans Hals; Wildzang 2 uur, 4.30 uur, 7 uur, 9.15 uur. Moviac: Doorloopend UUrfilmprogramma. groot belang zyn, indien het kon beschikken over onze vliegvelden, om vandaar uit Londen, Liverpool en andere plaatsen te bestoken. Duitschland doet Engeland noch te land, noch ter zee iets: het aangewezen bestrydingswapen is het luchtwapen. Dit was myn groote zorg verleden week, aldus spr. Want voordat de Duitschers onze vliegvelden zouden kunnen ge bruiken, dienen zy ze eerst te bezetten, zy be schikken daarvoor over vier gemotoriseerde divisies, die in een minimum van tyd het land binnenrukken. Ten derde is er nog het gevaar, dat ons be dreigt uit het oogpunt van een oorlog ter zee. Dat Duitschlands duikbootenoorlog in 1916 mis lukte, was alleen te wyten aan het feit, dat de uitgangspunten, de havens, te ver van de door Engelsche schepen bevaarde zóne lagen. Nieuwe- diep, Vlissingen, IJmuiden enz. waren ideale uitgangspunten geweest. Toen echter hadden de Duitschers de hoop, dat het ook vanuit Kiehl wel zou lukken; nu de geschiedenis echter heeft bewezen van niet, bestaat er meer kans, dat onze neutraliteit daarom geschonden zou wor den. Om die gevaren te keeren, is een behoor- lyke Nederlandsche weermacht noodig, die daarby een preventieve taak vervult. Im mers, de Fransche en de Duitsche legers wegén vrijwel tegen elkaar op, tellen beide ongeveer 50 divisies, Nederland kan uitbren gen 12 divisies, dat wil dus zeggen, dat de schender van ons grondgebied een macht tegenover zich heeft, die grooter is dan de zyne. (Daar komt nog by, dat ingeval van troependoormarschen ook de neutraliteit van België geschonden moet worden, dat over meer dan twaalf divisies kan beschik ken.) Als de Nederlandsche weermacht er inder daad in slaagt ons buiten een oorlog te houden, hebben wij voor meer dan 100 pet. rente van ons belastinggeld. Kwantitatief is onze weermacht thans in staat deze taak te vervullen, kwalitatief nog lang niet, hoewel sedert de instelling van het defensiefonds de toestand vlug ver betert. Vier jaar geleden hadden wy niets tegen een luchtaanval kunnen doen, thans is daar ver betering in gebracht. Om gemotoriseerde troe pen met pantserwagens te bestryden zijn spe ciale wapenen noodig. Voor korten tyd hadden wy die nog niet, thans wordt hierin voorzien. Voor de oefening van den soldaat was een diensttijd van 5Vi maand beslist onvoldoende, terwyl daardoor driekwart van het jaar onze grenzen in het geheel niet beveiligd waren. Thans, met de elf-maanden dienstplicht zijn er steeds direct 25 geoefende bataljons by de hand. Het jaarlyksche contingent van 20.000 man was beslist onvoldoende. Men moest een kwart van de infanteristen overplaatsen naar andere wapens. De contingentsvergrooting tot 32.000 biedt verschillende voordeelen. Ten eerste zijn daardoor steeds onze grenzen bewaakt, doch daarnaast zal het by mobilisatie niet noodig zyn 15 lichtingen op te roepen, doch slechts 10. Spr. wees tenslotte op de heilzame werking, die van den dienst uitgaat, de prachtige gees- teiyke verzorging, de militaire tucht, de disci pline, de lichameiyke ontwikkeling. Het hoeft u niet te spyten, dat de broederdienst is op geheven. Bovendien was deze onbillyk. In tijd van oorlog moest dan wel een -getrouwde 34er naar het front, terwyl jongens van 22, 23 jaar, die toevallig een ouderen broer hadden, thuis konden blyven. Ergerlijk vond spr. het, dat er nog steeds patroons gevonden worden, die be dienden, uit militairen dienst terugkeerend, niet meer in dienst willen nemen. Het is een nationaal belang, dat de geest on der de soldaten uitstekend is en op een derge- ïyke manier wordt tegenzin gekweekt. Als ons de tyd wordt gelaten en zoo heel erg lang hoeft dat niet te zyn krygen wij een defensie-apparaat, dat zeker in staat zal kunnen zyn ons mooie landje voor een oorlog te vrywaren. Mr. F. Vorstman, voorzitter der vereeniging, die de bijeenkomst met een kort woord had ge opend, dankte, nadat eenige vragen waren ge steld, voor de buitengewoon duidelyke voor dracht. N. GROENMARKT 22 HAGESTRAAT 49 KLARENBEEKSTRAAT 60 GEN. DE LA REYSTRAAT 17 en RIJKSSTRAATWEG 304 Gebouw St. Bavo: Haarl. Zanggenot, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunstzaal Huysen: Expositie kunstfoto's. Kunstzaal De Bois: Expositie, 9 tot 5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie, 105 uur. Frans Hals-museum: Tentoonstelling Haarl. Schilders en Beeldhouwers, 10 tot 16 uur. St. Elisabethsvereeniging, JansstraatCur sus Wijsbegeerte voor „Geloof en Wetenschap", kwart over 8. Luxor: De kunst om te Leven, 2.30 uur, 7 uur, D.15 uur. Frans Hals: Wildzang, 2.30 uur, 7 uur, 9.15 u. Moviac: Doorloopend Uurfilmprogramma. De Zondags- en avonddiensten der apothe ken zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken; Th. Klinkhamer, Koninginneweg 69; Gryseel en Van Hees, L, Veerstraat 14; L. Schoorl, Frans Halsplein 1. wlnjpi RADIO MOORS nv OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14609 RADIO Mr. E. Brongersma zal in de R.K. Leeszaal spreken over: De drie reizen van Salazar, d.i- over de geschiedenis van de nationale revolutie en over den persoon van Salazar. Portugeesch minister-president. Deze lezing, die gehouden wordt onder de auspiciën van de Katholieke Jonge Werkgevers Vereeniging, kring Haar lem, zal plaats vinden in de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek op Zaterdag 15 October, des avonds om 8.15 uur. De toegang tot de lezing is kosteloos. Plaats bespreking wordt dringend aanbevolen. Men kan zich telefonisch opgeven, dagelijks, tydens de openingsuren aan de R.K. Leeszaal no. 13778. In de zalen van den Kunsthandel Leffelaar aan den Wagenweg wordt een najaarstentoon stelling gehouden van schilderyen en teekenin- gen door Huub Gerretsen. Zy duurt van 9 tot 26 October (dagelyks van 10 tot 5 en 's Zondags van 2 tot 4 uur). De toegang is kosteloos. In de op 5 Ocotber gehouden jaarlijksche le denvergadering van de afd. Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond werd, In plaats van den heer P. A. J. van Kessel, die zich niet meer herkiesbaar stelde, tot voorzitter benoemd de heer D. J. M. A. Braakenburg van Backum te Heemstede. Ter voorziening in de daardoor ontstane vacaure van Plaatselijk Organisatie commissaris werd benoemd de heer C. F. Wal ler, eveneens te Heemstede. De R.K. Middenstandsvereeniging te Haar lem hieid Donderdag J.l. haar eersten cursus avond onder leiding van den heer van Doom. De volle zaal volgde met gespannen aandacht den docent, die op duidelyke en prettige wijze zijn ideeën ontwikkelde. De aanwezigen dankten den spreker, aan het einde van den avond, met hartelijk applaus. Ongetwijfeld zullen de zeer weinige leege stoelen een volgenden keer ook bezet zyn. Donderdag 13 October zet de heer v. Doorn zyn cursus voort. De „Zonnestraal"-lotery, waarvan de trekking deze maand wordt gehouden, heeft f 10.500 aan pryzen, o.a. een landhuis of andere prys naar keuze van'den winnaar; een Chevrolet, 'n zeil boot, twee motorrijwielen, waschmachines, stof zuigers, horloges, rywielen, meubelen enz. enz. Maandag 10 October komen drie „Zonne- straal"-propaganda-auto's nog éénmaal in Haarlem rijden om het publiek gelegenheid te geven zich vóór de trekking van deze loten te voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2