Moeilijkheden in Palestina DOUWE EGBERTS Instantine Onder gezellige kout ID0ZAN helpt ENGELAND VOOR EEN ZWARE TAAK Ciano en Perth confereeren MIN TWEE PROCENT! ACTIE TOT GEESTELIJKE HERBEWAPENING Kerkelijk leven pigiS ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Een nieuw plan uit Irak Besprekingen in een meer hoop gevende atmosfeer" Huiszoeking bij Litwinof Demoralisatie en armoede Labour vraagt hulp Voor de slachtoffers van het accoord van Mixnchen Rede van Eden te Birmingham De vrijheid wordt in Europa steeds meer beknot Kard. Kakowski ziek OUD-PRESIDENT BENESJ NAAR ZWITSERLAND KONING LEOPOLD NAAR PARIJS Praeadviezen voor de Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid PRINS BERNHARD UIT DUITSCHLAND TERUG Het moderne middel ï?- is Instontine. In Instantine zijn Instdlltine voortreffelijke werking en absolute onschadelijkheid op ideale wijze vereenigd. O.L. VROUW STERRE DER ZEE Maastricht schenkt een zilveren kroon TWEE PROCENTSBELASTING Niet vóór Mei 1939 in werking? Model-Steenkolenmijn geen vermakelijkheid COOPVi 0VD-H0LL. P TIP TA BAK „Onze christelijke beschaving is ten doode gedoemd, tenzij zich in 't leven van elk volk een nieuwe moreele kracht baan breekt" Onze Koningin betuigt Haar instemming Apothekers-assistent Apostolisch vicariaat van Pontianak Sintang wordt toevertrouwd aan de Montfortanen H.H. WIJDINGEN Visitatiereis Terug naar de missie De zonen van het oude volk beleven een droevigen tijd. Gekweld in het eene land, verjaagd uit het andere, vluchtend over de aarde, terwijl overal de poorten voor hen gesloten worden, zien zij thans nog hun laatste hoop, Palestina, ernstig bedreigd. Zelfs de Joden, die met behulp van Engeland reeds een toevlucht vonden in het land, dat eens over vloeide van melk en honig, worden in hun hieuwe vaderland bedreigd met lood en spring stoffen, die de verontwaardigde Arabieren over hen uitstorten. De terreur in Palestina neemt schrikbarende vormen aan. Aanslagen, die tien tallen dooden tengevolge hebben, wekken geen Verrassing meer; de terroristische benden over vallen de Joodsche kolonies van dag tot dag °P een wijze, die op georganiseerde strategie Baat lijken, en de Britsche troepen, die de im- hiigratie-plannen der autoriteiten gewapender hand moeten beschermen, vinden guerilla- henden tegenover zich, die zoo goed georgani seerd blijken te zijn, dat zij geregelde veldsla- Ben met alle moderne middelen moeten voeren, hun prestige nog eenigszins te kunnen handhaven. En zelfs binnen de „loyale" gelede ren is het Arabisch verzet doorgedrongen; de Arabische politie, die de Britten aanstelden, hlijkt niet meer betrouwbaar, ófwel omdat de terroristen ook hier waren binnengeslopen, ófwel omdat de loyale elementen het meest van óe terreur te lijden kregen; vandaar, dat de autoriteiten te Jeruzalem de voorkeur gaven aan Joodsche hulp-politie. De Joden zelf wier hen in hun koionies, naar het voorbeeld van de oude Romeinen, met den ploeg in de eene eh het zwaard in de andere hand, hetgeen niet verhindert, dat de woedende Arabieren regel matig die kolonies weten binnen te dringen en aan algemeene slachting aanrichten. Op de Vtegen bestaat geen veiligheid meer; op ver- heersmiddelen worden aanslagen gepleegd, brug- Ben en spoorwegen worden opgeblazen. Dat dit alles voor den economischen bloei Van het land niet bevorderlijk is, al wordt er h°g met bewonderenswaardige hardnekkigheid Bewerkt, is duidelijk; het aantal menschen- levens, dat er te betreuren valt, is zéér groot, blijkens een officieele mededeeling in het Brit sche Lagerhuis. In elk geval kan de toestanc niet voörtduren. Wanneer straks in November het Britsche Lagerhuis weer bijeenkomt, zal het rapport van de tweede Palestina-com- ttiissie gereed moeten zijn. Het Britsche plan, "lat nu reeds meer dan een jaar oud is, bevat ®en verdeeling van het Palestijnsche territoir tusschen de Joden en Arabieren, en tegen dit Wan zijn de laatsten nog meer gekant dan teBen de Joodsche immigratie. Hetgeen, van hun standpunt bezien, begrijpelijk is. Bij de Balfour-declaratie werd hun het geheele land kWoofd, en zij gaan er thans niet mee accoord öetl beloofden buit met anderen te moeten öeelen. Het land, zoo zeggen zij, biedt toch al Wet veel mogelijkheden voor een dichte bevol king, doch een deeling ervan zou voor beide «aatjes een ondergang beteekenen. Anderzijds heeft Londen zich nu eenmaal de Wah gesteld een onderkomen te vinden voor de J°den, die in steeds meer landen overtollig ge- acht worden; thans haalt ook de groote fascis- tische Raad zijn duit uit het zakje, al liet hij de mogelijkheid open voor een Joodsche kolo- Wsatie in Abessinië, hetgeen afhankelijk werd 6emaakt van de houding, die het internatio- hale Jodendom tegenover Italië zal aannemen ■hitusschen verzetten de „arme, hulpelooze eh verlaten Arabieren" zich op een wüjze, die V'einTg heeft van een desolaten volksstam. Lang- ïaam maar zeker is de geheele Arabische Gereld zich met het geval gaan bemoeien; de Wotestmoties bereiken Londen van alle zijden W' het Arabische gebied, en dit moet den Brit- h Wel zeer onaangenaam zijn, daar de Arabi- s°he elementen gelegen zijn aan den zeeweg ïlaar Indië, waar Engeland geen onrust kan duiden. Vooral uit Egypte komen de stemmen Vah verzet, en dit is voor de Engelschen zéér Mjhlijk, waar zij juist meenden hun positie daar ^Winitief geconsolideerd te hebben. Dit alles ^dt door andere belanghebbenden in het Wciellandsche Zee-gebied met leedvermaak ^hschouwd, en, naar verluidt, zelfs niet alleen ^dhschouwd. Z°o plegen de „verlaten" Arabieren hun ge ïoniseerd verzet met den op zijn minst mo- elen steun van verschillende zijden, zich 'Wenend met machinegeweren, die zij uit on- ke ^ige bisten conserven-blikjes met onbe- nde herkomst te voorschijn tooveren. En de Wluchte groot-Moefti van Jeruzalem geeft W van zijn veilige schuilplaats in Syrië uit, Jh instructies. Met dat al zijn er nog genoeg goed-willen- de elementen, die 't voortduren van de zen chaotischen toestand niet willen fWxien. De verstandige Arabische elementen eenen, dat de eenige mogelijkheid voor een Róssing ligt in een verwijdering van den Wot-Moefti uit de Muzelmansche wereld, en p Voortzetting van het Britsche mandaat over tjWestina, waarbij echter de Joodsche immigra- zou worden beperkt en de Joodsche minder- ko'^ Baranties zou krijgen. Deze opvattingen het*10'1 in de belangrijkste punten overeen met t Wan, dat de Irakeesche minister van Bui- tla Wósehe Zaken, Sajid Tawfik al Sowaidi, tijj r bonden bracht. Hij stelt voor van Pales- tog^'6611 s^aa^ W maken als Irak, onder Britsch Wch"^' 156 Joodsche minderheid zou er alle blo krijgen, doch er zou een eind gemaakt Z0ueten worden aan het politieke Zionisme, dat sch moeten Plaats maken voor Joodsch-Arabi- o samenwerking. W- Plan werd besproken met de ministers Malcolm MacDonald en Hore Belisha, terwijl de Britsche Hooge Commissaris voor Palestina naar Londen geroepen werd. De voorzitter van de Zionistische wereld-organisatie, dr. Herz- mann, zou aan de besprekingen deelnemen. Thans, na die besprekingen, wordt van Jood sche zijde medegedeeld, dat de Zionisten wei geren, dit plan te aanvaarden. De Britten staan thans weer tusschen twee partijen, die onver zoenlijk tegenover elkaar staan. De Britsche regeering heeft geen gemakkelijke taak, want de tijd dringt, en de Britsche positie aan de Middellandsche Zee eischt een afdoende oplos sing van dit netelige vraagstuk. Hoe Londen zich zal redden uit dit conflict tusschen zijn be langen, die der Arabieren en die van de wer kelijk verlaten Joden, is een vraag, waarvan zeer veel afhangt, ook voor de politieke krach ten rondom de oude wereldzee. LONDEN, 8 Oct. (Reuter) Naar te Lon den van gezaghebbende zijde wordt verklaard, verloopen de besprekingen te Rome tusschen Ciano en Lord Perth gunstig en zullen zij waar schijnlijk voortduren. Men voegt hieraan toe, dat het te Münchsn tot stand gebrachte contact zijn waarde heeft bewezen en dat de atmosfeer, waarin de be sprekingen te Rome worden gehouden, hoop gevender is dan tot dusver. De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de Italiaansche troepen in Spanje zware ver liezen hebben geleden en dat een groot aantal Italianen ziek naar hun land teruggekeerd is, terwijl er den laatsten tijd geen aanwijzingen of beweringen omtrent versterkingen zijn. Het aantal Italiaansche vrijwilligers zou volgens een Italiaansche schatting niet meer dan 30.000 bedragen. üMiMiiiiiiiiiiii i mi ii hi inn minium mum ui" ui'"" mi ui iiiiiiiuiij; Snids de allereerste eeuwen 1 Heeft het toch nog niet bestaan Dat 'n minister van financiën I Ooit iets goeds nog heeft gedaan. 1 Daarop maakt de Excellentie, Die ons thans den buidel hoedt, Geen exceptie lees maar even Hoe de persstorm weer eens woed Nu hij, na veel zware nachten, Waarin hij niet slapen kon, I Ons met 't nieuw idee verrijkte i Van de „heffing aan de bron". Wat vindt dat weer een bestrijding En geen wonder, 't is ook erg Als je zoo maar steeds gevild word Uitgebeend tot op het merg! I Want nu ga je weer beleven Dat meteen reeds wordt gekort Als na 'n week, 'n maand van zwoegen E Je je loon gegeven wordt E E Mopp'ren doet nu haast wel ieder, Maar 'k ontmoette toch één vrind, Die 't idee iets moois, geweldigs, i Die die heffing éénig vindt. mj 's getrouwd, moet u wel weten, Dat hij tot zóó'n vreugde neigt Komt omdat z'n vrouw dan lekker! 1 Tóch niethéél 't salaris krijgt! HERMAN KRAMER =i"""i""""i"i""""""""""""i"""i"""""""""im"MIMnll"r- Het Poolsche telegraafagentschap meldt uit Riga, dat volgens te Moskou loopende geruchten 40 ambtenaren van de Gepoe huiszoeking zou den hebben gedaan in de woning van den volks commissaris van Buitenlandsche Zaken Litwinof en veel materiaal zouden hebben meegenomen. LONDEN, 8 Oct. (Reuter). De nationale raad van de Labourpartij heeft gisteren verga derd en heeft de regeering aangespoord on middellijk krachtig hulp te verleenen aan de ..slachtoffers van de overeenkomsten van Mün- chen". Verder werd besloten waarnemers te zenden naar Praag om ter plaatse persoonlijk een on derzoek in te stellen. Na de vergadering werd een officieele ver klaring gepubliceerd, waarin de afschuw van de partij werd uitgesproken over het lot der vluch telingen. Verder wordt gezegd, dat de voorwaarden, weike Tsjecho-Slowakije zijn opgelegd, zeer hard zijn en binnen een week een nieuw min derhedenvraagstuk in Midden-Europa in het leven zullen roepen. Ongeveer een millioen Duitsche democraten, Joden en Tsjechen zullen door de over eenkomst van München onder de terreur van Hitier worden geplaatst, terwijl geen doeltref fende garantie voor bescherming van deze minderheden bestaat. De politieke inzichten van de Duitsch sprekende democraten zijn de zelfde als van de Westersche democratieën en zij, die werkzaam lid zijn geweest van de vak- Vereenigingen, zijn thans op genade en ongena de overgeleverd aan de nationaal-socialisten. LONDEN, 8 Oct. (Reuter). In Birmingham heeft Eden een redevoering uitgesproken, waar in hij o.m. zeide: Er doet zich een verontrustende verzwakking voor van de normen in de internationale poli tiek, terwijl de vrijheid, een kracht, welke zoo laat is gaan bloeien, dagelijks meer beperkt of onderdrukt wordt op het vasteland van Euro pa. De geheele liberaliseerende strekking van de negentiende eeuw wordt omgekeerd. Onder dusdanige omstandigheden, zoo voegde Eden hieraan toe, hangt de vraag of zelfs wij in staat zullen zijn onze vrijheden te blijven ge nieten, af van den ernst en de diepte van onze vastbeslotenheid om ze hoog te houden. WARSCHAU, 8 Oct. (P.A.T.). Z. Em. Kar dinaal Kakowski, die 70 jaar oud is, is ernstig ziek. PRAAG, 8 Oct. (D.N.B.). De afgetreden pre sident der Tsjecho-Slowaaksche Republiek, dr. Penesj, is gisteren naar Zwitserland vertrokken. BRUSSEL, 8 Oct. (Havas). Koning Leopold van België zal 12 October in gezelschap van den graaf van Vlaanderen en minister-president Spaak een bezoek brengen aan Parijs. Tezamen met Koningin Elisabeth en den graaf van Vlaanderen zal hij op de Place de la Concorde een monument voor wijlen Koning Albert ont hullen. Des avonds zal de Koning naar Brussel terugkeeren. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid zal op 13 en 14 October te Arnhem worden gehouden. Het officieele ge deelte van het congres bestaat uit de beraad slaging over het onderwerp „armoede en de moralisatie". Aan de prae-adviezen, welke zijn uitgebracht door de heeren prof. dr. M. J. A. de Vrijer te Utrecht, R. Hornstra, arts te Nije- veen, mgr. F. B. J. Frencken te Breda en me juffrouw P. H. Hubregtse te 's-Gravenhage, ontleenen wij o.m. het volgende: De eerste prae-adviseur legt den nadruk op de psychische gevolgen van den toestand van noodlijdendheid. Ondanks de groote verbete ring in de sociale voorzieningen, de steeds toe nemende sommen, welke aan armenverzorging en werkloozensteun jaarlijks worden ten koste gelegd, is gebleven zelfs verscherpt de demoraliseering in breeden kring onder de noodlijdenden. Op den bodem van het vraagstuk van de therapie ligt dan ook niet een financieel, maar een moreel probleem. De heer Hornstra behandelt den hygiëni- schen nood. Uitvoerig worden de uitkomsten van verschillende onderzoeken naar de hygië nische gevolgen der armoede vermeld, waarbij achtereenvolgens het licht valt op den invloed der armoede op de frequentie van verschil lende ziektevormen, op de gevolgen van ge brekkige woning, voeding, kleeding, dekking en van onvoldoende huishoudelijke bekwaam heid bij de huisvrouwen. Voor den aanval op de armoede en haar gevolgen heeft de maat schappij behoefte aan een organisatorisch apparaat, dat de op het economische, sociale en geestelijke gerichte krachten in zich vereenigt. Partieele verbetering kan verkregen worden door verkleining der wijken van de wijkzusters en voorts door uitbouw van het ziekenfonds wezen. Mgr. Frencken, wiens prae-advies aan de „armoede en de jeugd" is gewijd, prijst het kampwerk, waarin de zelfwerkzaamheid wordt gestimuleerd. Voor jongens is een degelijk vakonderwijs van noode, voor meisjes een opleiding in plaatselijke opvoe dingsinstituten, waarbij naast de persoon lijkheidsvorming, de huishoudelijke vor ming voorop moet staan. De groote dienst, welke aan de jeugd en aan de maatschappij kan worden bewezen, is: de kinderen van 1416 jaar uit het bedrijfsleven. En verder; welke maatregelen men ook neemt, zoowel voor het a-sociale als voor het werk- looze gezin, altijd zullen deze maatregelen te kort schieten, wanneer niet door individueel contact de in elk gezin andere werkende facto ren worden gekend en weggenomen of ver sterkt. „Armoede en sociale nood" is het onderwerp van het prae-advies van mejuffrouw Hubregt se. Schrijfster constateert het maatschappelijk afzakken van geheele bevolkingslagen in tijden van crisis. Verschillende treffende, aan de praktijk ontleende voorbeelden worden gegeven van de demoralisatie als gevolg van lage, on geregelde verdiensten. Daarnaast dwingt ech ter menig hardwerkend gezin zich eerbied af door de wijze, waarop het zich door het leven slaat. Prins Bemhard is Vrijdagavond van zijn verblijf in Duitschland ten paleize Soestdijk teruggekeerd. Tegen pijnen Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen I Doosjes a 12 tabletten 70 ct„ zakjes 2 tabletten 15 ct. Prijs 70 cent Zondag zal in het R. K. Tehuis voor Zee lieden te Rotterdam als inzet van een alge meene katholieke actie onder de zeelieden een trouwe copie van het vermaarde mira culeuze beeld van Maria, Sterre der Zee, dat in de O. L. Vrouwekerk te Maastricht bewaard wordt, officieel worden ontvangen en geïnstalleerd door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Bisschop van Haarlem. De bevolking van Maastricht heeft aan de schenking van deze ware afbeelding der vereerde Lieve Vrouwe een gedreven zil veren kroon en een zilveren schepter willen toevoegen, die speciaal voor dit doel wer den ontworpen en vervaardigd door de edel smeden Brom te Utrëfcht. Het versieringsmotief van de kroon brengt op zinrijke wijze den titel van 't beeld tot uit drukking, de Sterre der Zee, haar licht uit stralend boven de onstuimige golven. De zil veren schepter is een bloeiende lelietak, waar omheen zich een band slingert met den groet; Ave Maris Stella. Het beeld zal, met deze kostelijke sieraden getooid, Zaterdag en Zondag met het Diesel- jacht „Lucretia" over de Maas van Maastricht naar Rotterdam worden overgebracht. Zooals men weet, heeft de minister van Fi nanciën in de Millioenennota een nieuwe be lasting van twee procent van het inkomen, waar mogelijk te heffen bij de bron, aangekondigd. Men verwacht in belastingkringen, aldus het „Vad.", dat de wet niet voor Mei 1939 in wer king zal kunnen treden. Ook staat nog niet vast, of zij dan met terugwerkende kracht tot Januari zal worden toegepast. De wet is op het Ministerie nog in de maak. Valkenburg bezit een modelsteenkolenmijn, gelegen op het grondgebied van Oud-Valken burg, welke wordt geëxploiteerd door den stich ter, den heer Emile Caselli, lid van den Val- kenburgschen gemeenteraad. Tegen den exploitant was proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding van de verorde ning op de heffing van vermakelijkheidsbelas ting in de gemeente Oud-Valkenburg. De gemeenteraad was van meening, dat de exploitant van deze modelmijn vermakelijk heidsbelasting zou moeten betalen. De rechtbank te Maastricht heeft den heer Caselli evenwel vrijgesproken. De gemeente Oud-Valkenburg heeft de be doeling van den rijkswetgever voorbij gestreefd. Indien de bedoeling van Oud-Valkenburg juist ware, dan zouden zelfs musea van schilderijen onder de vermakelijkheidsbelasting vallen. De modelmijn is aangelegd volgens een door de Staatsmijnen opgemaakt plan en met haar steun; is volgens de rechtbank dan ook uitslui tend te beschouwen als een inrichting tot het opwekken van belangstelling voor en tot leering van het publiek ten opzichte van het mijnwe zen. De exploitatie dezer mijn heeft de laatste vijf jaren een aanzienlek nadeel opgeleverd. rookten onze voorouders hun geurige tabak. Ook nu nog kunt U de gezelligheid genieten van hun onvolprezen melange. Vraagt daarom Oud-Hollandsche Pijptabak van C 53. Men schrijft ons: Onze oproep tot geestelijke en moreele herbe wapening heeft in wijden kring weerklank ge vonden. Zooveel bewijzen van instemming mochten wij ontvangen, dat aan persoonlijke beantwoording niet kan worden gedacht. Wij zijn daarvoor zeer dankbaar, in de eerste plaats aan Hare Majesteit de Koningin, die door Hare openlijke instemming onzen oproep zoo nadrukkelijk heeft onderstreept. De bespreking, waartoe Hare Majesteit enkelen onzer heeft willen uitnoodigen en welke aanvankelijk bepaald was op 26 Sep tember, heeft "in verband met de politieke omstandigheden eerst op 6 October plaats gehad. Met het oog op de groote beteekenis van de moreele herbewapening wenschte Hare Majesteit voor deze bespreking' ruim schoots tijd en aandacht beschikbaar te stellen. Nu het onmiddellijk oorlogsgevaar is afge wend, dient de kans, die dit uitstel ons biedt, te worden aangegrepen. De spannende dagen, die wij doorleefden, hebben een algemeenen oorlogsafkeer geopen baard. Die afkeer schiet in kracht tekort indien zij zich niet richt tegen de diepste oorzaken van den oorlog. Welke fouten hebben geleid tot deze crisis? Zijn het niet dezelfde, die de aanleiding zijn Van de meeste moeilijkheden in het leven: angst voor verlies van eigen bezit, macht en prestige? Zelfzucht, die zichzelf, eigen familie, eigen belangensfeer, eigen land wil veiligstellen ten koste van anderen? Verheimelijking van eigen bedoelingen wantrouwen in des ande ren bedoelingen? Deze fouten te zien in anderen is gemakkelijk, maar baat weinig; deze fouten te ontdekken in zichzelf en in eigen volk en ze tevens te herstellen is moeilijk, maar verhoogt het moreele peil van het volk. Vrees voor af braak moet worden omgezet in wil tot opbouw Onze Christelijke beschaving ar ten doode gedoemd, tenzij zich in het leven van elk volk een nieuwe moreele kracht baanbreekt. Bij militaire paraatheid alleen, hoe noodïg ook, mogen wij het niet laten. Daarnevens moeten wij, als volk en als individu, ons wa penen met de eenvoudige eigenschappen van eerlijkheid en onzelfzuchtigheid. Alleen op den grondslag der hoogere beginselen is een doeltreffende, rechtvaardige en duur zame vrede te bereiken. Alleen op dien grondslag mogen wij hopen tot betere toe standen in eigen land te kunnen medewer ken. De ons omringende volken hebben grooten gees telijken invloed op Nederland uitgeoefend. Neder land van zijn kant heeft grooten geestelijken in vloed uitgeoefend en kan dien uitoefenen op de ens omringende volken, van welke 't welzijn van Europa en van de wereld afhangt. Nederland moet door het leven van zijn burgers een zoo danige zedelijke kracht uitstralen dat de andere volken zich aan den invloed daarvan niet kun nen onttrekken. Laat ieder onzer zich deze levenshouding ten doel stellen. Prof. mr. P. J. M. Aalberse, minister van staat, lid van den Raad van State, oud minister van Arbeid, oud-voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, mi nister van staat, vice-president van den Raad van State, oud-minister van Buiten landsche Zaken; jhr. mr. Rh. Feith, president van den Hoogen Raad der Nederlanden; vice-admiraal J. Th. Fürstner, chef van den marinestaf; jhr. mr. B. C. de Jonge, oud-Gouverneur- Generaal, oud-minister van Oorlog; mr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, oud-voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal^ jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal, oud-minister van Waterstaat; jhr. ir. H. Loudon president-commissaris der Kon. Ned. Mij. tot exploitatie van petroleum-bronnen in Ned.-ïndië; mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-minister van Financiën, benoemd burgemeester van Rotterdam; dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State, oud-Gouverneur van Suriname; luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het Veldleger. LEIDEN. Geslaagd mej. M. J. S. van Vetzen en de heeren Lekkerkerker en J. H. Innemee, allen te Den Haag. Op aanvrage van Z. H. Exc. Mgr. Tarcisius H. J. van Valenberg, Apostolisch Vicaris van Pon tianak (Ned. Borneo), heeft de Congregatie de Propaganda Fide toegestaan, dat een gedeelte van dit. Vicariaat, dat tot heden stond ander de zorgen der Minderbroeders-Capueijnen, p.l de afaeeling Sintang, ter bewerking wordt toe vertrouwd aan de paters van het Gezelschap van Maria (Montfortanen). Het is de bedoeling, dat deze afdeeling gelei delijk door de paters Montfortanen zal worden bezet en binnen afzienbaren tijd uitgroeit tot een zelfstandig kerkelijk gebied. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Zondag in de provisorische kapel van het Groot-Seminarie te Haaren de volgende H.H. Wijdingen toedienen: de vier mindere orden aan de Eerw. Heeren: J. W. A. Goes en F. L. van der Putt, theologan ten van het Groot-Seminarie te Haaren; het H. Subdiaconaat aan de Eerw. Fraters Eduardus van Leeuwen en Waltherus van Dortmont van de Abdij van Berne te Heeswijk; en Het H. Diaconaat aan de Eerw. Heeren H. A. C. Beex, P. H. A. Broeken, P. W. T. Coolen, A. P. J. Damen, B. J. M. Eras, H. M. J. Gedden, W. J. M. van den Hurk, L. T. C. M. Lammers, M. A. J. Langerwerf, J. J. Lempens, L. C. Maas, J. Michelberger. J. H. van Ooy, H. G. Reulen, C. J. Smits, J. J. A. Smulders, P. J. M. Stevens, M. L. M. Teulings. W. Thijssen, F. P. Verhagen, A. F. Voet en C. J. M. Wetzer, allen theologan ten van het Groot-Seminarie te Haaren; aan den Eerw. Frater Lullus de Boer van de Orde der Kruisheeren; en aan den Eerw. Frater Nivardus Lob van de Orde der Paters Trappisten te Tilburg. De HoogEerw.' Pater N. Verhoeven, Provin ciaal Overste der Missionarissen van het H. Hart, zal 14 November uit Genua vertrekken voor een visitatiereis naar de verschillende mis siën van die Congregatie in Nederlandsch-In- dië en de Philippijnen. Gedurende zijn afwezig heid, die ongeveer een jaar zal duren, zal het bestuur worden waargenomen door den Zeer- eerw. Pater J. Verdonk, Overste van het Mis siehuis te Tilburg. Pater Jos. Hamers, Montfortaan, die wegens gezondheidsredenen voor enkele maanden was gerepatrieerd en bij zijn familie in Hoensbroek verblijf hield, is weer teruggekeerd naar de mis sie in Oost-Afrika, Father Hulsbosch, van het St. Josephs-Missie huis Aldenghoor te Haelen, is naar de missie van Sera wak, Engelsch-Indië, vertrokken. Voelt U zich vermoeid en niet gedisponeerd'.'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9