De nieuwe Tsjechische staat vindt zijn vormen Stadt Schanke Besprekingen over Palestina Heftiger strijd om Hankau SLOWAAKSCHE KWESTIE IS NU GEREGELD Vrijwilligers gaan heen uit Spanje De Mercury landt te Kaapstad Bemiddeling in het Verre Oosten? Het nieuws van heden DE BAROMETER 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ft'JREAUX voor redactie en administratie, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27M ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM ZONDAG 9 OCTOBER 1938 OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21421 Afbakening der grenzen met Duitschland blijft reden tot verbittering voor de Tsjechen Gestapo-mannen aan het zuiveren" gezet Tsjechische en Duitsche bla den over de nieuwe grenzen Herstelbetalingen en Gestapo Roethenen volgen het Slowaaksche voorbeeld Zij wenschen geen volksstemming Een Sudetenstad wordt bezet en omgedoopt Benesjplein heet in het vervolg Bismarckplein Om de onteigening der olievelden in Mexico Mmm Door Franco wordt onmiddellijke terugkeer van vele Italianen voorbereid Valencia werd opnieuw gebombardeerd Kapitein Bennett verhaalt van een moeilijke reis Londen's Lord Mayor naar Praag Funk gaat naar Sofia Het Weer In de eerste plaats moet aan de Arabische terreur een einde gemaakt worden Nieuwe incidenten Kritiek op Engeland Het pan-Arabische congres Een leelijke tegenvaller Trein UtrechtArnhem had anderhalf uur vertraging De Japanners bezetten stations aan de Ivn PekingHankau Duitschland zou zijn medewerking daartoe aan Japan hebben aangeboden Tsjang Kai Sjek schrijft aan gewonde soldaten Zijn vrouw maakt winterkleeding REDE VAN HITLER TE SAARBRUECKEN Heden diner a 1.15 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Geef niet op ONDERGRONDSCHE BRAND AAN DE GEVOLGEN VAN EEN VAL OVERLEDEN *4.000. ïoeind 1 ka» 00 versie* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel S0 et Irgez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek 0.98" U* PRAAG, 8 Oct. (Havas). Officieel'wordt Medegedeeld, dat de ministerraad een over- eenkomst heeft gesloten met de Slowaak sche ministers, waarbij de regeering van Slowakije onmiddellijk aan hen wordt over gedragen. Ook de begrenzing van de be voegdheid der Slowaaksche ministers is Vastgesteld E>e autonome regeering van Slowakije zal be- 'aan uit de volgende personen: minister-pre ssent en minister van Binnenlandsche Zaken osef Tisso; Onderwijs, Mathus Germak; Jus- 'he, Sociale voorzorg en Hygiëne Pernand Urcansky; Landbouw, Openbare Werken, han del en Financiën Pavel Teplansky en Verkeers- ezen Jan Lichner. Havas bericht uit Berlijn: In tegenstelling hetgeen in het buitenland gemeld is, heeft Internationale commissie nog geen besluit Setiotneii betreffende de uitwisseling of vrij- \an gevangenen tusschen Duitschland en sjecho-Slowakije. Wel heeft de commissie zich Ermede bezig gehouden. Evenals dit het geval Is Met de volksstemming, geeft zij er 'de voor- 'Jeur aan, dat beide partijen zich rechtsstreeks et elkaar verstaan. Ingeval door rechtsstreek- ®che onderhandelingen geen accoord san wor sen nareikt, zal de commissie de richtsnoeren Vaststellen. Wat betreft de gemengde gebieden, welke niet te»vat zijn in de vijf sectoren, die vóór 10 Oc- °oer door de Duitsche troepen bezet worden, lerin zullen slechts dan volksstemmingen ge- ouden worden, indien de betrokken partijen 'erover in gemeenschappelijk overleg beslissen, indien zij zich niet rechtsstreeks hierover nnen verstaan, zal de commissie zich weer J"Mede bezig houden. Het schijnt evenwel, dat en \an beide zijden een volksstemming wil ^mijden, teneinde de betrekkingen tusschen side landen zoo spoedig mogelijk op normalen ondslag te brengen. Ju gezaghebbende kringen te Londen heeft en den indruk, dat inderdaad geen volksstem- g Mg zal worden gehouden. Mocht dit het geval dan zou het Britsche legioen uiteraard niet ar Tsjecho-Slowakije vertrekken. .ochtendbladen te Praag publiceeren thans doe van cle nieuwe grenzen, die tot dusverre g °r de censuur verboden waren; de pers is al- Meen verontwaardigd over de afbakening. Re „Ceskeslovo" zegt: „Onze grootste moet het onderhandelen met Duitsch land over de nieuwe grenzen zijn. Wat door 136 commissie te Berlijn is vastgesteld, is eeh monstrum voor beide partijen. Door 85o-000 Tsjechen te annexeeren zou Duitsch land precies doen wat het Tsjecho-Slowa- Üe verweten heeft. Maar vooral voegt men °hs een reusachtige economische schade toe, Scheel in strijd met wat te München over eengekomen was. Door directe onderhande- hgen moet de regeering de onrechtvaardig heden uit den weg ruimen." get?6 Duitsche pers keert zich op haar beurt te- Qvb Zelcere berichten van buitenlandsche bladen ij, r de afbakening der nieuwe grenzen in jlfcho-Slowakije. ,Re „Berliner Börsenzeitung" stelt vast, dat de en, waarover de internationale commissie eens is geworden, getrokken zijn volgens ^enz, het typografische beginselen, zooals te München jS overeengekomen. Als zich nu hier en daar tj ,er Tsjechen bevinden dan in 1918, dan is tea niet de schuld van Duitschland en geen grph °ni gepleegd onrecht door een nieuwe O "Afbakening te bekrachtigen. En als Mschland, zooals gezegd wordt, zich wilde verrijken met Tsjechische industriesteden en verkeersmiddelen, waarom blijven dan Pilsen Moravisch Ostrau, Brünn en Budweis op Tsje chisch gebied liggen? En wie eenigszins kaart kan lezen, zal inzien, dat de nieuwe grens er ge heel anders ,zou uitzien, als zij volgens strategi sche verlangens getrokken zou zijn. Ook hier geldt de regel, dat Duitschland slechts terugneemt, wat het toekomt en dat het er niet het minste belang bij heeft, Tsjechen in zijn gemeenschap op te nemen. De „Völkischer Beobachter" zegt, dat men vrij wel steeds zich zoo nauwkeurig^ mogelijk heeft gehouden aan de taalgrens. Vandaar ook de vaak grillige vorm van de nieuwe grens. Het „Berliner Tageblatt" en de „Deutsche Aligemeine Zeitung" spreken met verontwaar diging van pogingen tot berichtvervalsching in de buitenlandsche pers. Uit Berlijn: De economische gevolmachtig de van den rijkscommissaris voor het Sude- ten-Duitsche gebied heeft een oproep gepu bliceerd tot de bewoners van dit gebied om onmiddellijk bij de gemeentelijke autoriteiten op te geven, welke schade de Tsjechen na 20 September van dit jaar hebben aange richt. Deze schade moet door getuigen of anderszins worden bevestigd. Verder zijn uit alle deelen van het rijk af- deelingen der politie en S.S. Doodskopafdeelin- gen samengetrokken voor politiedienst in het Sudeten-Duitsche gebied. Deze politiekracht zal worden aangevuld door manschappen van het Sudeten-Duitsche vrijkorps. De mannen van de Gestapo zijn reeds in sa menwerking met het leger begonnen met de zui vering van het bezette gebied van „Marxistische volksverraders" aldus het D.N.B. PRAAG, 8 Oct. (Havas). De vertegen woordigers van de Roetheensche autonomisti sche partijen zijn hedenochtend te Uzhorod in Subkarpatisch Rusland bijeengekomen. Zij hebben besloten het vraagstuk der autonomie op gelijke wijze te regelen als de Slowaken, d.w.z., dat de Roethenen het denkbeeld van een volksstemming prijs geven. LONDEN, 8 Oct. De bijzondere correspon dent van Reuter, die aanwezig was bij het bin nenrukken van de Duitsche troepen te Rei- chenberg in de vijfde zone, bericht, dat een halve divisie, omvattende infanterie, rijdende artillerie en genie, met vliegende vaandels en slaande trom in paradepas het plaatsje bin nenrukten. De commandant van de troepen, welke de vijfde zone moeten bezetten, gene raal von Bock, nam, omringd door vijf andere generaals, de parade af op het Benesjplein. Het weer was zeer slecht, doch dit heeft de bevolking niet weerhouden de troepen te ko men toejuichen en de hakenkruis vlaggen uit te steken. Toen de troepen voorbij generaal von Bock gedefileerd waren, werd door middel van luid sprekers een proclamatie bekend gemaakt, waarin werd medegedeeld, dat het Benesjplein in het vervolg Bismarckplein en het stadhuis plein Adolf Hitlerplein zal heeten. Ondtr het gejuich van „wij danken onzen Führer" werden de nieuwe naambordjes aan gebracht. MEXICO, 8 Oct. (Reuter). Het Mexicaan- sche Hooggerechtshof heeft het beroep van de buitenlandsche petroleummaatschappijen tegen de onteigening van de petroleumvelden door de Mexicaansche regeering verworpen. De rechtbank was van oordeel, dat de maatschap pijen niet in beroep konden gaan, zoolang het departement van Nationale Economische Za ken geen uitspraak heeft gedaan in hun zoo genaamd administratief beroep. *n9evolge de overeenkomst van München mogen de Tsjechen de verdedigings werken in het Sudetenland niet verwoesten. Een kasemat in het Moldau-dal Koning Boris van Bulgarije heeft aan de herfstmanoeuvres deelgenomen. De vorst werd door de bevolking hartelijk begroet i ROME, 8 Oct. Stefani meldt uit Salamanca: „Generaal Franco bereidt den onmiddellijken terugkeer voor der Italiaansche legïonnairs, die langer dan 18 maanden ononderbroken dienst in Spanje hebben gedaan. Door deze terugtrekking op belangrijke schaal draagt het Nationalisti sche Spanje op doeltreffende wijze bij tot het herstel van het internationale vertrouwen, ter wijl het tevens voldoet aan het verlangen van de niet-inmengïngscommissie." In welingelichte kringen in Rome wordt ver nomen, dat onder de vrijwilligers, die uit Spanje zullen worden teruggeroepen, zich ook de vlie gers en andere specialisten zullen bevinden. In het communiqué wordt niet van bijzondere troepensoorten melding gemaakt. Verder wordt gemeld dat Hemming, de secre taris van de noninterventiecommissie, vanmor gen naar Salamanca vertrokken is. Havas verneemt uit Valencia: Vanochtend hebben vijf Savoia-vliegtuigen, die van Majorca kwamen, de haven de wijk Grao gebombar deerd. Het is nog niet bekend, of er slacht offers zijn. Tien rechtsche vliegtuigen hebben vandaag Tarragon gebombardeerd. Een persoon werd ge dood en drie werden gewond. Een groot aantal gebouwen werd vernield. Bij aankomst te Kaapstad deelde de comman dant van de „Mercury", kapiteirf Bennett, mede, dat het slechte weer hem onmogelijk heeft ge maakt het lange-afstand-record te verbeteren. Van het begin af was het niet mogelijk op groote hoogte te vliegen, ten gevolge van de ijs- vorming, terwijl bij Afrika het vliegtuig sterken tegenwind en onweer ontmoette. Hierdoor ont stond een gebrek aan brandstof en moest op de Granjerivier gedaald worden. Bennett voegde hieraan toe, dat de „Mercury" zich prachtig had gehouden. KAAPSTAD; 8 Oct. (Reuter). De Mercury is hier thans veilig geland. Het vliegtuig was om 15.25 uur plaatselijken tijd van Alexander-baai vertrokken. Het heeft den afstand van Dundee naar de Alexanderbaai afgelegd in 42 uur en 6 minuten. Hoewel de Mercury er niet in geslaagd is het afstandsrecord te verbeteren, heeft het toe stel toch het wereldafstandsiecord voor water vliegtuigen, dat op naam van een Duitsche machine stond, veroverd. LONDEN, 8 October (Reuter). De Lord Mayor van Londen vertrekt Maandagmorgen per vlieg tuig naar Praag om de besteding van het fonds te organiseeren voor de vluchtelingen. De eerste 24 uur is reeds een bedrag bereikt van 20.000 pond sterling. SOFIA, 8 Oct. (Reuter). De Duitsche minis ter van Economische Zaken, Funk, zal op den terugweg van Turkije de volgende week een bezoek aan Sofia brengen om besprekingen te voeren over Duitsch-Bulgaarsche handelskwes ties, en te trachten een verbetering in de han delsbetrekkingen tot stand te brengen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii^ 1 VERWACHTING: Matige tot krachtigen, EE tijdelijk tot stormachtig toenemende Zui- EE IE delijke tot Zuid-Westelijken wind, be- EE EE trokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen, EE EE later opklarend, zelfde temperatuur. ff VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig 1 =E verandering. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 EE Geseind Zaterdagmiddag te 15.40 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen, blijft EE op uw hoede". illlllllllllllllllllllllll!!!lllllllilllllll!llllllllllllllllllll!lli!llllllllllllillll LONDEN, 8 Oct. (Reuter). Vanmorgen hebben Malcolm MacDonald en de hooge com missaris MacMichael opnieuw besprekingen over den toestand in Palestina gevoerd, welke vanmiddag zijn voortgezet. Verwacht wordt, dat MacMichael ongeveer het midden van de volgende week naar Palestina terugkeert. Voorts wordt vernomen, dat ook besprekingen gaande zijn tusschen dr. Weizmann en den minister van Buitenlandsche Zaken van Irak. De Engelsche bladen wijden veel aandacht aan de gebeurtenissen in Palestina. Zij zijn het er over eens, dat onverwijld maatregelen moeten worden genomen. De „Daily Express" schrijft: „Wij mee- nen te weten, dat over den aard dezer maatregelen reeds beslist is. Er zouden versterkingen naar Palestina gezonden wor den. De regeering schijnt de opvatting te huldigen, dat in de eerste plaats een einde moet worden gemaakt aan het regime van terreur, dat de Arabieren trachten te ver breiden. De ministers zullen binnenkort nieuwe plannen aangaande het lot van Pa lestina in overweging nemen, doch eerst moet de orde volkomen hersteld zijn. Men gelooft overigens, dat het verdeelingsplan zal worden losgelaten als onuitvoerbaar." Uit Jeruzalem wordt gemeld: De spoorlijn Lydda—Jeruzalem is door de verwijdering van rails zwaar beschadigd. De petroleumleiding is ten Zuiden van Nazareth vernield. Bij Samaria ontstond een schietpartij tusschen een militaire patrouille en activisten, waarbij twee Arabieren gedood en acht gevangen genomen werden. CAIRO, 8 Oct. (Havas). In de vanmorgen gehouden tweede bijeenkomst van het pan- Arabische congres gingen de gedelegeerden op denzcifden toon voort met de Engelsche man- daatspolitiek in Palestina aan te vallen. De voorzitter der Palestijnsche delegatie verzocht wegens de toenemende scherpte der debatten om matiging en wees er op, dat deze houding der gedelegeerden nieuwe moeilijkheden zou kunnen uitlokken. De voorzitter van het congres besloot vervolgens de openbare bespreking te schorsen en commissies te benoemen, die met gesloten deuren zullen beraadslagen. De reizigers, die gisterenmiddag met den trein van 3.08 uit Utrecht vertrokken en dachten, dat ze om ruim tien minuten over half vier in Arnhem zouden zijn, hebben een leelijken te genvaller gehad, want nabij het station Drie bergen geraakte de bovengrondsche leiding de fect, waardoor de trein met ongeveer ander half uur vertraging in Arnhem aankwam. Eerst toen het defect was hersteld, kon de ein zijn reis hervatten. Later op den middag is de noodherstelling vervangen, zoodat het treinverkeer weer een normaal .verloop had. TOKIO, 8 Oct. (Domein De sedert begin September herhaaldelijk ondernomen pogingen der Chineezen om Hwangwei en Kwangtsi aan den Noordelijken oever van den Jangtse te her overen, zijn thans definitief door de Japansche garnizoens gebroken. De Chineezen zouden 6000 dooden, 700 geweren en 30.000 patronen op het slagveld hebben achtergelaten. Een ander deel van de spoorlijn Feking— Hankau is op twee plaatsen gebombardeerd en opgebroken door de Japansche luchtmacht. Aan 't Zuide^ke front, ten Zuiden van den Jangtse, heerscht thans een hittegolf. De grond is uit gedroogd en de thermometer wijst 33 graden aan. Japansche berichten melden, dat de Japan sche troepen, die naar Hankau oprukken, Kits- joen aan den Noordelijken over van den Jangtse, 130 kilometer ten Oosten van Hankau, bezet hebben. Uit Hankau bericht Reuter: De Chineezen doen thans hevige aanvallen op de Japansche troepen, die twee stations aan de spoorlijn Pe kingHankau ten Zuiden van Sinjang bezet houden. Hier zouden tweehonderd Japanneezen in den pan gehakt zijn. Volgens éfen onbevestigd bericht is het treinverkeer hervat TOKIO, 8 Oct. (Havas). In Japan sche politieke kringen wordt vernomen, dat onlangs tusschen Berlijn en Tokio, maar buiten het ministerie van buitenlandsche zaken, van gedachten is gewisseld over een bemiddeling van Duitschland in het Ja pansche conflict met China, teneinde te weten, of het Japansche leger een derge lijke bemiddeling, welke zou moeten ge schieden na den val van Hankau, gunstig zou opnemen. Het antwoord op dit denk beeld zou gereserveerd maar niet in be ginsel afwijzend geweest zijn. Door beëindiging van den strijd in China zou Japan de handen vrijer krijgen, hetgeen men in verband brengt met geruchten, dat von Rib- bentrop en Osjima, de nieuwe Japansche am bassadeur te Berlijn, het persoonlijk eens zou den zijn geworden over het beginsel van een driehoeksaccoord van militair karakter, dat een versterking van het anti-Kominternpact zou moeten beteekenen. De versterking van dit pact zou, volgens de waarnemers in Tokio, het cen trale punt vormen van een nieuwe buitenland sche politiek van Japan, welke is ingeluid met het vertrek van generaal Oegaki, en de ver vanging der ambassadeurs te Londen, Was hington, Rome, Berlijn en Moskou. In diplomatieke kringen hecht men dan ook veel beteekenis aan de benoeming van gene raal Osjima tot ambassadeur te Berlijn. Men herinnert er aan, dat Osjima een warm voor stander van het anti-Kominternpact en een intiem vriend van von Ribbentrop was. TSJANGSJA 8 Oct. Ondanks zijn uiteen- loopende beslommeringen als opperbevelheb ber der Chineesche troepen, zoo schrijft het Chineesche Persbureau, heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek tijd gevonden een persoonlij ken brief van aanmoediging en troost te stu ren tot de gewonde manschappen. Bovendien zond de maarschalk persoonlijke vertegen woordigers naar Tsjangsja, die aan eiken in het hospitaal liggenden soldaat een pakket brachten, dat schoone handdoeken, tanden borstels, sokken, lekkernijen enz. bevatte.' De bijgevoegde brief luidt aldus: „Dierbare gewon de vrienden. Wij moeten al onze kracht aan wenden, om den Japanschen inval te weer staan, opdat ons volk vrij en ons land intact moge blijven. Hoewel ik met uw toestand zeer begaan ben, ben ik het meest verheugd over uw dapperheid en trouw. Ik hoop, dat ge zult doen wat de artsen voorschrijven, de militaire discipline zult bewaren en als ge hersteld zijt, zult terugkeeren naar het front om opnieuw den vijand te weerstaan." De echtgenoote van den maarschalk besteedt dagelijks eenige uren aan het maken van klee ding voor de soldaten aan het front, waarbij zij wordt bijgestaan door vrouwen uit alle standen der bevolking van Hankau. Tot de journalis ten, die haar een bezoek kwamen brengen en haar met de schaar in de hand aantroffen, zeide zij: „Wanneer wij hooren, hoe onze dap pere soldaten het koude weer trotseeren, hui veren wij met hen mede. Warme kleeding geven aan de manschappen, is het minste, wat de vrouwen kunnen doen. Nu de Japansche troe pen naar Hankau optrekken, is het des te meer noodig, dat wij onzen tijd met nuttig werk be stéden." SAARBRUECKEN, 8 Oct. (D.N.B.) Zondag middag zal, ter gelegenheid van de inwijding van den nieuwen schouwburg, Hitier het woord voeren op een groote bijeenkomst, tusschen 14 en 15 uur. De rede wordt door alle Duitsche zenders uitgezonden. EEIDSCHEPLEIN 5—9 - A'dam - Tel. 33072 Diners 90 ct., 1.15 en 1.40 Oeuf Russe Bouillon Royal Gekookte Tong:, wynsaus, versche aardappelen Gevulde Kalfsborst, Snyboonen, geb. aardapp. Pudding: Zonder Visch 90 ct. Met Hors d'oeuvre 1.40 De Slowaaksche gebieden werden aan de autonome regeering overgedragen. De Roethenen willen autonomie binnen Tsjecho-Slowaaksch staatsverband. Franco bereidt onmiddellijke wegzen ding van vele Italianen voor. De Mercury is te Kaaputad aangekomen. Heftige strijd om Hankau. Het Mexicaansche Hooggerechtshof ver wierp het beroep der buitenlandsche Pe- I roleummaatschappij en. Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het recht van vereeniging en vergade ring. De jaarlijksche oefening van het Ned. Roode Kruis is Zaterdag te 's Graven- hage gehouden. Algemeene ledenvergadering van het Oranje-Kruis. Bij een autobotsing te Oegstgeest zijn twee personen zwaar gewond. Eere-promotie minister Van Dijk aan de Vrije Universiteit te Amsterdam op 20 October. Alkmaars Ontzet herdacht. Overneming van gerst door de Ned. Ak- kerbouwcentrale. New-Yorksche beurs: stemming vast. Geef nooit een goede daad op. Chmmberlain heeft dezer dagen als een les uit zijn jeugd meegedeeld, dat, wanneer hem iets goeds niet gelukte, hij tot zich zelf zei het nog eens te probeeren. En juist wanneer uw po ging hopeloos lijkt en uw edel willen schipbreuk dreigt te lijden, kan er in eens een keer komen vooral door uw volhouden. Zet daarom door en geef nooit den moed op. Wanneer de En gelsche staatsman niet had doorge zet en het uiterste niet had beproefd zaten we reeds midden in een bloe dige worsteling die menschen en lan den vernietigd had. Blijf daarom op eindelijk welslagen rekenen en laat niet te voorbarig het hoofd hangen. Geef niet op JOHANNESBURG, 8 Oct. (Reuter). Reeds sedert zestig uur woedt een felle brand in een mijn, 600 meter onder de stad. Alle blusschings- pogingen zijn tot dusverre mislukt. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Zaterdagmorgen was de 73-jarige timmerman J. Klip, wonende in de Carmelietenstraat te Schoonhoven, werkzaam in e«i huizencomplex, dat cp den hoek van die straat en de Lange Weistraat door zijn zoon wordt gebouwd. Toen hij op de tweede verdieping over de balklaag liep, struikelde hij en viel. Hij kwam met de borst op een der vloerbinten terecht. De val kwam zoo ernstig aan, dat den man de borstkas werd ingedrukt. De geneesheer gelastte over brenging naar de rijksklinieken te Utrecht, waar K. Zaterdagmiddag aan de gevolgen is over leden. IV I v u nn limn m jm i j rit A/yO Stand op Zondag 1 uur v.m. Vorige stand: 75&9 758.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1