De radio in dienst van de katholieke actie w Onderhandelingen tusschen de Slowaken en Hongaren I.K.R. TE HILVERSUM BIJEEN TE K0MAR0N AAN DEN DONAU Concessies aan de Roethenen BOMMEN OP PERSONEN TREIN Minister Beek te Teschen Baby's Kou MAANDAG 10 OCTOBER 1938 Tegenstanders in verschillende staten bedienen zich reeds lang van het machtige wapen in den aether Pater J. Dito voorzitter Het werkprogramma van vandaag Het gesproken woord Muziekprogramma's MEISJESBESCHERMING Studiedag der R. K. Vereeniging te Den Haag Eindhoven—Brussel per trein Zeer geslaagde Nederlandsch- Belgische manifestatie bij opening der directe verbinding MiiMitiSiiite De Duitsche Rijksminister Funk werd bij zijn bezoek aan Turkije te Istanboel hartelijk ontvangen De Tsjecho-Slowaaksche regeering stemt toe in een „symbolische bezetting" Besprekingen worden voortgezet De nieuwe voorzitter van het I.K.R. Pater lector J. Dito O.P. gekozen DE STRIJD TEGEN HET ALCOHOLISME Nationale commissie bijeen Zij krijgen dezelfde rechten als de Slowaken Jongetje te water en verdronken Honderdvijftig personen gedood meer dan driehonderd gewond Geen Britsche stap te Warschau? „Danzig een Duitsche staat" Radio-rede van den Paus op 18 October to h h In de K.R.O.-studio's te Hilversum kwam Zondag het Internationaal Katholiek Radio bureau bijeen voor een driedaagsche werk vergadering. De Katholieke radio-organisatie uit verschil lende landen hadden tal van afgevaardigden ge zonden, waaronder ook dr. Maurice Hankard, algemeen secretaris van Radio Catholique Beige en dr. Max Jordan, Europeesch vertegenwoor diger van de National Broadcasting Cy. te New York. Voor het eerst woonde ook mevr. P. SteenbergheEngeringh, voorzitster van de Fe deratie van R.K. Vrouwenbonden, de vergadering b«. Als eerste punt van behandeling stond op het programma het kiezen van een nieuwen voorzit ter, ten gevolge van het aftreden van mgr. B. Marschall (Dusseldorf). Gekozen werd Pater lector J. Dito O.P. Tot directeur van het bureau, en tevens re dacteur van het internationaal k'atholiek radio bulletin werd met algemeene stemmen gekozen de heer P. A. M. Speet, algemeen bedrijfslèider van den K.R.O. Vice-president werd de heer Vignoli te Rome, directeur van de katholieke actie in Italië. Tot bestuursleden werden nog gekozen abbe Marlewsky (Krakau-Polen); abbe Sturm (Tu rijn); dr. Hankard, secr. v. Radio Catholique Beige. Na de presidentsverkiezing gaf pater lector J. Dito OR. een overzicht van de bezigheden van het Bureau. Spreker bracht allereerst het Twee de Internationale Katholieke Radio Congres te Praag in herinnering. Merkwaardig zijn de resul taten, waarop dit Congres kan wijzen. Sedert het nut van de radio ten dienste van de katholieke actie er beklemtoond werd, hebben tal van ka tholieke persoonlijkheden in verscheidene lan den de gelegenheid gezocht en gevonden om hun zienswijze voor de microfoon uiteen te zetten. Ook de andere congressen waren zeer nuttig. Het bulletin, door het I. K. R. uitgegeven, wordt allerwege met veel instemming ontvangen. Op deze uiteenzetting van pater Dito volgden enkele besprekingen, waarna de Zondag werd besloten met het bezichtigen van de K.R.O.- studio's. Vandaag, Maandag, begon het eigenlijke werkprogramma met een inleiding van pater Dito, getiteld: „De katholieke gedachte en het katholieke leven in de radio." Spreker begon met de bekende woorden uit het Mattheus Evangelie aan te halen, die zoo zeer van toepassing zijn op de radio: „Wat ik U in duisternis gezegd heb, zegt dat voort in het veile licht. En wat ik U in het oor gefluisterd heb, predik dat van de daken." Het is de taak van de radio, deze woorden in al hun volheid toe te passen, niet slechts door een directe pre diking van het Evangelie, maar ook door het verspreiden van alle levensfuncties, die van het Christendom doordrongen zijn. Katholieke we tenschap, kunst en verpoozing. De radio moet 'n moreele steun zijn van het heiligdom, dat „ge zin" genoemd wordt. Zij moet de samenwerking bevorderen tusschen de verschillende klassen, evenals tusschen regeering en bevolking. Zij moet zijn voor iedereen en haar toepassingen zijn eindeloos. Katholieken, die neutraliteit in de radio na streven, doen in feite niets anders dan zij, die een processie achterwege laten, om een meeting van andersdenkenden te kunnen verbieden. Zij bereiken echter nog minder, want de tegenstan ders in de verschillende staten hebben zich reeds lang van dit machtige wapen, dat radio heet, bediend. Wij katholieken moeten de radio be nutten. Samenvattende, noemde spreker de taak van de katholieke actie op radiogebied tweevoudig: Ten eerste, de negatieve taak. Het verhinderen of beperken van uitzendingen, strijdig met de katholieke leer of moraal. Ten tweede, de positieve taak. Onze katholie ke leer en moraal in he»- volle daglicht te stel len. Vrede te brengen door waarheid en recht vaardigheid te prediken. Na bovenstaande inleiding van den directeur van het bureau ontspon zich een levendige ge dachtenwisseling over de wijze, waarop deze doelstelling in de verschillende landen reeds was of zou worden nagestreefd. Hierna was het woord aan den heer P. A. M. Speet, directeur van den K.R.O., die tot onderwerp had gekozen: „Hoe kunnen de katholieken in het alge meen invloed uitoefenen op de radio?" De heer Speet begon met het stellen van de vraag: Welke bouwstoffen voor het radiopro gramma kunnen de katholieken aanvoeren? De katholieken, beschikkend over een cultuur goed van eeuwen, kunnen programma's verzor gen op het gebied van muziek, gesproken woord, luisterspelen, radiobeelden en reportages. Bij het gesproken woord wilde spreker zich allerminst beperken tot de predicatie. Van ge weldig nut kunnen ook lezingen over ieder ander onderwerp zijn, bezien vanuit katholiek standpunt, zelfs, ja juist, wanneer het woord katholiek daarin niet wordt aangeroerd. Ook het luisterspel moet doordrongen worden van de katholieke gedachte, hetgeen blijkens verscheidene voortbrengselen van zeer bijzon dere kwaliteiten heel wel mogelijk is. Voor radiobeelden en reportages geldt hetzelfde. De mogelijkheden van het katholieke radio programma zijn schier onbeperkt. En wanneer •ven autoriteit als professor Metz uit ondervin ding mededeelt, dat 50 pCt. van de bekeerden het eerste contact met het Katholicisme ver kregen via de radio, dan mag men aannemen, dat geen offer te groot is, om zulk een katho liek radio-program samen te stellen! Daarna besprak de heer Speet de vraag: Wat te doen, ten einde de katholieke stof in de#pro- gramma's te doen opnemen? Op de eerste plaats is het daartoe noodig, dat deze stof zoowel als haar behandeling van den allereersten rang is. Vervolgens is het noo dig te pogen eenigen invloed op de leiding der radio-omroepen te verkrijgen. De mogelijkheid daartoe staat natuurlijk ten nauwste in verband met den politieken invloed, dien de katholieken in de verschillende landen uitoefenen. In nog andere landen zou men zendtijd moeten koopen. Maar vóór alles moeten overal de katholieke luisteraars overtuigd worden van het nut van katholieke uitzendingen. Ten slotte moet men pogen in persoonlijk contact te komen met de leidende figuren der radio-omroepen en zoo veel mogelijk bemiddeling verleenen bij het be noemen van katholieke employé's. Vervolgens kwam als laatste punt ter sprake: Wat te doen op internationaal terrein? Pro gramma's, geschikt voor uitzending in den vreemde, behooren allereerst ter uitzending te worden aangeboden aan het eigen land. De nationale omroep kan dan, op verzoek van den aanbieder, via de U.I.R. (Internationale Unie van Radio-omroepen te Genève) dezelfde aan bieding aan andere omroepen doen. Wil men aan een vreemd land een programmadeel aan bieden, dat in het eigen programma niet ge plaatst wordt, bijv. een processie-reportage, die in het eigen land al eens is uitgezonden, dan kan men er voor zorgen, dat dit programma- deel via telefoonlijnen of opgenomen per gra- mofoonplaat te bestemder plaatse aankomt. Het aldus verzonden programma kan zuiver illustratief zijn en later aangevuld worden met woord-reportage in de taal van het land, samen te stellen aan de hand- van gegevens, verstrekt door den aanbieder. Het I.K.R. kan bij dit alles hulp verleenen via den K.R.O., die als zelfstandig lid van de U.I.R. beschikt over den geheelen inlichtingen dienst van deze internationale organisatie. Hiermede besloot de heer P. A. M. Speet zijn uiteenzetting, waarop een levendige discussie volgde. De vergadering ging hierna uiteen tot drie uur in den namiddag, het tijdstip waarop dr. Maurice Hankard, secretaris generaal van Radio Catholique Beige zijn inleiding uitsprak over het onderwerp: Hoe kunnen de katholieken in bijzondere geval len invloed uitoefenen door het per radio gesproken woord? Spreker behandelde de vormgeving van lezin gen op een niet strikt religieus gebied, zooals bijv. de geschiedenis. Vervolgens sprak hij over de uitzendingen ten dienste van bijzondere groe pen, zooals zieken, kinderen, vrouwen, zeelieden, enz. Dit gedeelte werd later toegelicht met het verslag van den zeereerw. heer Rekas, secretaris generaal van het Ziekenapostolaat in Polen. Ten slotte bracht hij het luisterspel ter spra ke, dat eveneens nader werd toegelicht met het verslag van Cita Malard, de bekende autrice van „Le Dieu Vivant." Deze werkdag werd dan besloten met de rede van den heer Willy d'Ablaing, muziek- adviseur van den K.R.O., die het onderwerp behandelde: Hoe kunnen de katholieken in vloed uitoefenen op de radio door middel van muziekprogramma's? Indien wij, zoo stelde spreker vast, beschik ken over een eigen radio-omroep, dan moeten wij dezen doordringen van den sensus catholi- cus, wij moeten een ruime verbreiding geven aan de schatten der gewijde polyphone muziek, gelijk wij die kennen uit- het Gregoriaansch, en van meesters als Palestrina, Orlandus Lassus en anderen. Vervolgens moeten wij de belangstelling gaande maken voor de moderne gewijde muziek. Wij mogen ons niet beperken tot katholieke meesters, maar moeten ongetwijfeld ook de reli gieuze werken van niet-katholieke meesters als Bach en Schütz brengen. Ook moet de aandacht gericht worden op de profane werken van katholieke componisten. Met zorg moeten alle werken, die degeneratie- verschijnselen vertoonen, worden geweerd. Een strenge selectie zal moeten worden toe gepast bij de zoogenaamde populaire muziek, die tegenwoordig zoo'n kolossale plaats in het radio-programma inneemt, Alle jazz-excessen, schaamtelooze teksten van liederen, vooral be kend onder de aanduiding chanson of song, dienen geweerd te worden. Beschikt men niet over een eigen radio-om roep, dan zal men de programma's zijdelings moeten beïnvloeden en wel door het aanmoe digen van regelmatige uitzendingen van katho lieke kerkmuziek. Ook moet men de werkzaam heid van moderne katholieke componisten op het gebied van kerkmuziek, profane of volks muziek, aanmoedigen. Een scherp protest moet worden aangeteekend tegen de uitzending van die opera's, operettes en liederen, die het katholiek gevoel bejeedigen. Door goede lezingen moet belangstelling voor onze oude en moderne kerkmuziek worden ge wekt. De muzikale folklore der landen, wier nationale liederen in zoo nauw verband staan met hun religieus verleden, moet worden aan gewakkerd. Alle pogingen, geschikt om het werk van waarlijk groote musici als Bruckner, Franck e. a., wier katholieke geest zoo duidelijk uit straalt, bekend te maken, moeten worden aan gewend. Op de rede van den heer d'Ablaing volgde eeh geanimeerde gedachtenwisseling, waarmede deze rijke werkdag van het I.K.R. werd be sloten. Dezer dagen hield de R.K. Vereeniging ter Bescherming van Meisjes in Den Haag een stu diedag, die zich in een groote belangstelling mocht verheugen. Uit alle oorden des lands wa rende deelneemsters opgekomen en ook vele geestelijke adviseurs gaven door hun tegen woordigheid blijk van hun belangstelling. De studiedag werd gehouden in de St Anna- stichting. Des morgens hield dr. S. Thijssen een rede over het onderwerp: „een psychologische ana lyse van het meisje, dat onder de bescherming valt". De inleiding werd gevolgd door een leven dige gedachtenwisseling. Om half één werd ge zamenlijk het diner gebruikt, waarna dr. Thijs sen wederom sprak over „het tegenwoordige milieu van onze meisjes". Ook na deze rede volg- de een belangrijke .discussie, die getuigde van het interesse der leden omtrent het brandende vraagstuk, hoe het jeugdwerk onder de moder ne meisjes moet worden aangepakt. Een plechtig'Lof, met toespraak van den gees telijken adviseur der vereeniging, deken Knu- velder, besloot dezen zeer geslaagden studiedag. Veel innemen maakt de maag van streek. Wrijf deze aangename zalf 's avonds op keel, borst en rug. De pappleister- werking en de dampen helpen meestal in één nacht. Zondag, een week later dan oorspronke lijk vastgesteld, is de directe treinverbin ding EindhovenBrussel officieel geopend. Deze plechtigheid is geworden tot een zeer hartelijke Nederlandsch-Belgische manifestatie, waarbij tal van autoriteiten van beide zijden van de grens blijk van hun belangstelling heb ben gegeven. Tot dezen behoo/len van Nederlandsche zijde onze gezant te Brussel, mr. B. Ph. Baron van Harinxma Thoe Slooten, den inspecteur-gener. van het verkeer, ir. Th. M. B. van Marle als vertegenwoordiger van den minister van Wa terstaat, de gezantschapsattaché te Brussel mr. B. C. F. van den Berkhof van Kockengen, de president-directeur der Nederlandsche Spoor wegen prof. dr. ir. Goudriaan, de Belgische consul te Den Bosch, J. Dony, de inspecteur van het vervoer der Nederlandsche Spoorwegen te Maastricht G. P. Wouters, de directeur van de A. N. V. V. mr. H. M. Planten, het college van B. en W. van Eindhoven, de leden van het bu reau van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Oostelijk Noord-Brabant, de verkeers- commissie van deze Kamer en de leden van het Algemeen Actie-Comité, dat voor deze spoor wegverbinding heeft geijverd. Van Belgische zijde deden o.m. door hun aan wezigheid van hun belangstelling blijken de mi nister van Verkeerswezen H. Marck, de minister van Koloniën, waarnemend minister van Econo mische Zaken prof. de Vleeschhauwer, de direc teur-generaal van de Belgische Spoorwegen, N. Rulot, de gouverneurs van de provincies Lim burg, Brabant en Antwerpen, oud-minister Ph. van Isacker, de leden van het gemeentebestuur van Brussel, de leden van het Belgische actie comité, het bestuur van de Nederlandsche Ka mer van Koophandel voor België en Luxemburg en dat van de Kamer van Koophandel te Brus sel. De Nederlandsche deelnemers waren des morgens via de nieuwe verbinding van Eindho ven te Brussel aangekomen. Namens hen legde de heer C. F. J. Schellens, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Eindhoven een krans op het graf van den onbekenden soldaat. Bij de ontvangsten door de Warner van Koop- Koning Leopold van België met zijn kinderen bij het spel in den tuin van het koninklijk paleis te Laeken handel te Brussel en het gemeentebestuur, welke daarop volgden, werden zeer hartelijke toespra ken gehouden. De Belgische minister van Koloniën, prof. De Vleeschhauwer, een der sprekers, wees er op, dat Nederland en België thansmeer dan ooit op samenwerking zijn aangewezen. Dit is beider be lang. In het prachtige stadhuis van de Belgische hoofdstad begroette burgemeester Ad. Max de Nederlandsche en Belgische gasten. Zijn ambt genoot van Eindhoven, de heer A. Verdijk dank te voor de ontvangst. Des middags vereenigden zich de Nederland sche en Belgische vertegenwoordigers als gasten van de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg en de Kamer van Koophandel voor Oostelijk Noord-Brabant aan een feestmaaltijd. Op voorstel van onzen gezant baron van Harinxma thoe Slooten werd bij het begin van het banquet een dronk uitgebracht op Z. M. Koning Leopold, gevolgd door een op H. 3VE Koningin Wilhelmina, waartoe minister Marck de aanwezigen uitnoodigde. Aan dezen feestdisch, die het karakter van een Nederlandsch-Belgische verbroedering droeg, werden opnieuw hartelijke toespraken gehouden. De burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk noodigde de Belgische autoriteiten uit voor een tegenbezoek aan Eindhoven. Het bezoek der Nederlandsche vertegenwoor digers aan Brussel werd besloten met een thee, ie volmaakt in ^ichself gelooft, begaat niet alleen een zonde, maar levert een bewijs van zwakheid. BOEDAPEsf! 10 Oct. (Havas). Op hét stadhuis van Komaron zijn Zondagavond de HcngaafschTsjocho-Slowaaksche on derhandelingen begonnen. Komaron, aan den Donau, op de Tsjechisch- Hongaarsche grens gelegen, vormt een der smartelijkste punten van Hongarije sedert het verdrag van Trianon: De belangrijkste helft der stad, aan den linkeroever, werd bij dit ver drag aan Tsjecho-Slowakije toegewezen. Slechts een kwart der bevolking bleef bij Hongarije. De Hongaarsche onderhandelaars en journa listen brachten den nacht door op booten in den Donau. Na de eerste bijeenkomst der conferentie te Komaron tusschen de Slowaaksche en Hon gaarsche gedelegeerden over de herziening van aangeboden door den Belgischen minister van verkeerswezen en mevrouw Marck. Op de terugreis naar Eindhoven wachtte het gezelschap op het fraai met Nederlandsche en Belgische vlaggen versierde station van Val- kenswaard nog een korte plechtigheid. De bur gemeester dezer gemeente, de heer E. Kuyper, hield tijdens het oponthoud op dit station een korte toespraak, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het tot standkomen van de directe verbin ding EindhovenBrussel, omdat daardoor ook zijn gemeente de spoorwegverbinding had be houden. Daarvoor bracht spr. in het bijzonder dank aan prof. Goudriaan als president-directeur der Ne derlandsche Spoorwegen. In een korte rede antwoordde prof. Goudriaan, waarbij hij verklaarde, dat de spoorwegen liever nieuwe verbindingen openen als daaraan be hoefte bestaat, dan stations sluiten. Wanneer deze nieuwe lijn eenigszins rendabel blijkt, zal de directie der Nederlandsche Spoorwegen gaar ne er toe medewerken haar in stand te hou den. Het harmoniecorps „Una" dat bij aankomst van den trein het gezelschap met vroolijke mu ziek begroette ondanks den stroomenden re gen speelde het Wilhelmus als een mooi be sluit van een goed geslaagden dag. In de eerste zitting van het Internationaal Katholiek Radio Bureau, ter jaarvergadering bijeen in de K.R.O.-studio te Hilversum, werd Zondagmiddag, zooals elders gemeld, met alge meene stemmen gekozen als voorzitter pater lector J. Dito O.P. Deze verkiezing is niet het gevolg van hel' feit,' dat pater Dito thans ook voorzitter is van den K.R.O., maar steunt veeleer op zijn ver diensten voor de Internationale Katholieke Radio-beweging. Had hij sedert zijn komst bij den K.R.O. zich direct reeds geïnteresseerd voor het werk van het I.K.R., in 1935 werd hij in het directorium opgenomen. Dat was juist in den tijd, dat er meer belangstelling begon te bestaan in de ver schillende landen voor de katholieke radio-be weging; eèn belangstelling, die de nieuwe di recteur, door aan te .sturen op grootere activi teit, niet alleen wist aan te houden, maar ook te verlevendigen. Kort achter elkaar werd er vergaderd te Am sterdam, Düsseldorf, Elten en Brussel, zulks mede ter voorbereiding van het Congres, dat in 1936 te Praag moest worden gehouden Behalve dit Internationaal Katholiek Radio Congres werd ook nog in datzelfde jaar vergaderd te Rome. Vooral te. Praag en Rome heeft men de groote activiteit van den directeur van het I. K.R. leeren kennen. Hij was het, die het con tact aanknoopte met den Kardinaal-Prefect van de Propaganda Fide en met dien van de Katholieke Actie, en die ook tezamen met den heer Speet den H. Vader, zoowel over het werk van het I.K.B., als van .den K.R.O. mocht in lichten. Zijn activiteit gedurende de volgende jaren de vergadering te Poznan te Polen, de besprekingen te Brussel over de koloniale uit zendingen, zijn bezoeken in Boedapest en Wee- nen, in verband met de uitzendingen van het Internationaal Eucharistisch Congres deed zoozeer de aandacht op hem vallen, dat hij de eerst aangewezene was, om als voorzitter de lei ding van de Internationale Katholieke Radio beweging op zich te nemen. Dit nu is thans ge schied, nadat Mgr. B. Marschall zich genoopt gezien had af te treden. Zoo is thans pater J. Dito, die pastoor Per- quin opvolgde als voorzitter van den K.R.O. dezen, die de eerste en eere-voorzitter was van het I.K.R. ook op die plaats opgevolgd. de Hongaarsch-Slowaaksche grenzen heeft Mgr. Tisso, de leider der Slowaaksche delega tie, een officieel communiqué van den volgen den inhoud voorgelezen; De Tsjecho-Slowaaksche en Hongaarsche de legaties hebben op 9 October 1938 te 19 uur onderhandelingen geopend over de nieuwe grens van Slowakije. Zij begonnen met te spre ken over eenige preliminaire kwesties. Aan bei de kantén toonde men den wil de onderhande lingen in vriendschappelijken geest voort te zetten. De Slowaaksche delegatie stemde er in toe, dat, te beginnen op 9 October te middernacht, de Tsjecho-Slowaaksche autoriteiten aan de Hongaren, binnen een termijn van 24 uur, het spoorwegstation Nove Mesto afstaan, dat thans in Tsjecho-Slowaaksche handen is, en binnen een termijn van 36 uur, te rekenen van af 9 October te middernacht, de stad Cahy. Op verzoek van de Slowaaksche delegatie stem de de Hongaarsche delegatie er in toe, dat met betrekking tot den afstand van het station Nove Mesto het treinverkeer door de Tsjecho- Slowaaksche autoriteiten wordt geregeld tot 'het verstrijken van den vastgestelden termijn. Na deze overeenkomst diende de Hongaar sche delegatie haar eischen in. De Tsjecho- Slowaaksche delegatie vroeg een zekeren tijd om ze te bestudeeren. Om deze reden werden de onderhandelin gen onderbroken. Zij zullen waarschijnlijk op 10 October in het begin van den middag hervat worden. De leden der beide delegaties spraken de hoop uit, dat de opening der onderhandelingen een gunstigen invloed zal uitoefenen op de open-< bare meening in de beide staten en in de eer ste plaats voldoening zal schenken aan de be volking der besproken gebieden. In de afgeloopen week vergaderde te Utrecht de Nationale Commissie tegen het alcoholisme, onder voorzitterschap van mr. W. F. F. baron van Verschuer. Met vreugde werd geconstateerd, dat de feestviering in verband met het regeerings- jubileum van H. M. de Koningin wat het alcoholgebruik betreft, zeer gunstig afstak bij de kroningsfeesten van 1898. De commissie alcoholcursussen voor studen ten zal lezingen organiseeren te Amsterdam, Leiden, Utrecht en Groningen. Rapport werd uitgebracht door een commis sie voor het alcoholonder wijs op de scholen. Getracht zal worden hier meer aandacht aan te doen wijden. Aan den radio-omroepvereenigingen zal wor den verzocht bij de samenstelling der program ma's meer rekening te houden met gerecht vaardigde wenschen der drankbestrijders. Aan de commissie voor kinderpostzegels en kinderprentbriefkaarten zal worden verzocht kaarten uit te geven, waarop tot uiting komt het verband tusschen alcoholisme en kinder leed. Overwogen werd weer als voorheen mede te werken bij de ontspanning der arbeiders bij de Zuiderzeewerken. PRAAG, 10 Oct. (Havas) Het Tsjecho- Slowaaksche persbureau Ceteka meldt: De be sprekingen te Uzhorod Sub-Karpatisch Rus land tusschen de parlementaire vertegen woordigers van Sub-Karpatisch Rusland en delegaties van den minister-president en den voorzitter van den nationalen raad voor de Oekraine zijn Zaterdag geëindigd met de opstelling van een conventie, volgens het mo del van de Slowaaksche overeenkomst. De lijst van ministers der regeering van Sub-Karpatisch Rusland zal aan de centrale regeering te Praag worden voorgelegd. Volgens deze lijst is afgevaardigde Brody aan gewezen als minister-president. Namens de re geering heeft Varkany, de minister voor Sub- Karpatisch Rusland, van het balkon van het regeeringspaleis een verklaring voorgelezen volgens w'elke de Roethenen dezelfde rechten zullen krijgen als de Slowaken. Hun vertegenwoordigers van Rusland zullen zich heden naar Praag begeven om er hun voorstellen voor te leggen aan de centrale re geering. Zondagmiddag is de 12-jarige Sch. spelender wijs in het water aan de Goudriaankade te Den Haag te water geraakt en verdronken. De gemeentelijke geneeskundige dienst stelde pogingen in het perk om de levensgeesten op te wekken, hetgeen niet mocht baten. BARCELONA, 10 Oct. (Havas). Zaterdag avond om acht uur is een personentrein gebom bardeerd door een rechtsch vliegtuig. Op het oogenblik, waarop de trein van acht wagons bij San Vicente Calders aankwam, wierp een watervliegtuig zes bommen van 100 K.G. bij den spoorweg neer. De locomotief en verschei dene rijtuigen, die vol reizigers zaten, werden omvergeworpen en vlogen in brand, waardoor een paniek ontstond. De overlevenden ver drongen elkander om aan den dood te ontko men. In het donker moest de eerste hulp wor den georganiseerd. Tot drie uur verzorgden de toegesnelde artsen ter plaatse de gewonden, terwijl de dooden langs den spoorweg werden gelegd. Bij dit bombardement werden 150 per sonen gedood en meer dan 300 gewend. TESCHEN, 10 Oct. (PAT.) Zondagochtend is te Teschen de Poolsche minister van Bui- tenlandsche Zaken, Beek, aangekomen, waar hij o.a, door den burgemeester namens de bevolking van de „bevrijde gebieden" werd verwelkomd. Van Teschen begaf de minister zich naar Trzyniec en vandaar naar Jablo- kow. Iri al deze plaatsen werd hij luide toe gejuicht. Poolsche gemotoriseerde troepen zijn Zondag kort na het aanbreken van den dag Bohoemin, een belangrijk Tsjechisch spoorwegkruispunt: binnengerukt. Volgens de oorspronkelijke regeling van de ge leidelijke bezetting van het afgestane gebied zou Bohoemin eerst Dinsdag hebben mogen worden bezet. De Poolsche officieele verklaring zegt, dat het gebied eerder is overgenomen volgens een overeenkomst met de Tsjechen, die het moeilijk vonden de orde te handhaven. De Poolsche be zetting van Silezië over de Olsa. is thans vol tooid. Het Poolsche telegraaf agentschap meldt: De buitenlandsche pers heeft berichten gepubli ceerd over den beweerden stap der Britsche re geering te Warschau om het standpunt van En geland ten aanzien van een gemeenschappelijk Poolsch-Hongaarsche grens toe te lichten. PAT is gemachtigd te constateeren, dat een dergelijke stap niet werd gedaan. DANZIG, 10 Oct. (D. N. B.) De gouwleider van Danzig, Förster, heeft in een rede voor het lei dercorps der Nazi-partij verklaard, dat van de 72 leden van het Danzigsche parlement thans 70 tot de N.S.D.A.P. behooren. Deze gewijzigde toestand in, het parlement is, zoo vertelde hü verder, op rechtmatige wijze tot stand gekomen. De invloed der Joden is te Danzig op elk gebied uitgeschakeld. „Wij in Danzig", besloot Förster, „vormen een Duitschen staat met 96 pet. Duitsche menschen, Duitsch bedrijfsleven en Duitsche levenshouding. Wij behooren tot geen ande ren staat, die ons zou kunnen voorschrij ven wat wij te doen hebben. Ons lot hebben wij volkomen zelf in de hand". Ter gelegenheid van het Nationaal Eucharis tisch Congres der Vereenigde Staten in NieuW Orleans van 17 tot 20 October zal de H. Vader een boodschap tot de congressisten voor de uitspreken. Deze uitzending zal geschieden over Radio Vaticana, op Dinsdag 18 October, des avond® om 19.30 uur (Middel-Europeeschen tijd). öu Ol A Üc öa oi Si ït V V 51 1 V A C 1 onder nederigheid is het on mogelijk iets te genieten zelfs geen hoogmoed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10