9 Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" 1 voor 80.000 gezinnen m m WE BEGINNEN VAST HET NIEUWE MODE BEELD Een feestpudding Bloemen kleuren Voor handwerksters aiiimnimnnmimnmminiimuniuiimiiifflmuiiiiniuumuuiiiuimiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiinmiiniimiiiiiiÈ gnfiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiitiiiiiüiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiuiniüiinitinmTTnnnnminmTminniinnnninininnrTTTTTTf HM I I y f De geredde bemanning van den logger Sch. 102, die Zondag buiten het havenhoofd te Scheveningen is vergaan, wordt door familieleden van de reddingsboot afgehaald Roompudding in kleuren f polA 4 FOTOREPORTAGE iw yMl Hét door Jan van Puyenbroek geschil derde portret van Sir Henry Deterding, dat door de .Koninklijke" is aange kocht Ter gelegen heid van de 8 October-vie- ring te Alk maar werd Zaterdag voor de woning van den burge meester' door de schooljeugd een massale zanghulde ge bracht W&MMMi wsm as» m De logger Sch. 102 is Zondag in het gezicht van de haven even buiten het havenhoofd te Scheveningen vergaan. Het moment, waarop de reddingsboot het laatste lid der bemanning, den schip per, van het zinkende schip haalt Aan het Victoriabeeld te Alkmaar werd Zaterdag bij de herdenking van het ontzet van Alkmaar een krans ge hecht Van 8 tot 12 October worden op de terreinen van het hoogovenbedrijf te Velsen veiligheidsdagen gehouden, ter gelegenheid waarvan een veiligheid- en arbeidsmuseum is geopend De Decembermaand met z'n feesten Is nog wel heel ver in het verschiet, maar toch kunnen we best al beginnen met een handwerk, dat misschien een alleraardigst cadeau kan zijn in de maand-der-gaven als we vriendinnen, tantes, nichten en huisgenooten moeten bedenken. De afgebeelde kruissteekmotiefjes zijn bedoeld om in de hoeken of als rand ge werkt te worden op een theekleed van grof linnen in grootte één meter vijf en tachtig bij één meter vijftig; ook kan het kleed over het middenvlak in vierkante vakjes ver deeld worden door draden uit te trekken en er open zoomen van te werken om dan binnen elk vakje een dier-figuur te bor duren. Het kleed wordt rondom afgewerkt met een open zoom van vier en een halven centimeter breed. De zes bijbehoorende servetjes zijn vier kant, dertig bij dertig centimeter, met open zoom van twee en een halven centimeter breedte. Op elk der servetjes wordt in den hoek een diermotiefje gewerkt. Daar deze uit twee kleuren bestaan, bijvoorbeeld gee! en zwart, kan men zes variaties maken, door bij de eerste drie figuurtjes geel als hoofdkleur te nemen en bij de volgende drie zwart. Heeft men gasten, dan is het gemakkelijk om aan het motiefje op het servet te ont houden, aan wie het gebruikte servetje heeft toebehoord. Bij een huiselijk feestje komt meestal een lekkere pudding op het menu, bij voor keur een bijzonder fijne soort. Met blanc manger b.v. zal de huisvrouw bij zoo'n ge legenheid stellig succes hebben, en als we dezen roompudding dan nog in twee kleuren klaarmaken, krijgt hij vast een eereplaatsje op tafel. We hebben voor zoo'n tweekleurigen pudding geen bepaalden vorm noodig, al zullen de twee lagen in den eenen vorm beter tot hun recht komen dan in den an deren. We meten tevoren hoeveel we van elke laag noodig hebben en gaan vervolgens de puddingmassa in de vereischte hoeveelheid klaarmaken, volgens onderstaand recept: Yt 1. melk. 1. room. Een stokje vanille. 50 gram suiker. 10 gram gelatine (gedeeltelijk roode). 1/8 1. slagroom. 1 lepel suiker. Laat de melk met de vanille eenigen tijd zachtjes trekken. Breng ze daarna aan de kook met den room. Verdeel de massa in tweeën, vermeng een deel met in koud wa ter geweekte witte gelatine (5 gram per 'a liter) en vermeng de rest met geweekte roode en witte gelatine (het gebruik van uitsluitend roode gelatine geeft een zeer felle kleur). Verdeel daarna de suiker over beide pudding-massa's, giet het witte deel in den vorm en laat het bijna stijf worden en vervolgens daarop het roode deel, dat zoolang vloeibaar gehouden is. Garneer den pudding met den geslagen room en presenteer er vanille-wafeltjes bij. Levende witte bloemen kunnen we op kunstmatige wijze de kleur geven, die we wenschen, lichtrood, lichtblauw, groen enz. Noodig is het natuurlijk niet, dat we een bloem, welke op zich zelf volmaakt mooi is, een andere tint geven, maar het kan een enkele maal eens een origineele verandering zijn, de tafel bijvoorbeeld versierd te heb ben met blauwe tulpen! Witte tulpen zijn namelijk de bloemen, die zich voor dit experiment het gemak kelijkst leenen. In een glas water legt men een flinke prop zijdepapier in de kleur, waarin men de bloem wenscht en in dat water, dat langzamerhand de kleur van het papier krijgt, zetten we de bloem. Na ver loop van tijd zien we deze zich langzamer hand verven met de bewuste kleur. Tevoren moet men een proef nemen met de sterkte van het verf mengsel: hoe meer papier, hoe dieper de kleur. Wil men de bloemen een roode tint geven, dan gaat het sneller de geheele bloem even te dompelen in een karmijnoplossing. Het beste voor deze verf-methode leenen zich bloemen met zachte stelen, zooals tul pen en narcissen. In Japan, waar het decoreeren met bloe men een zeer belangrijke kunst is en waar zelfs scholen bestaan, waar men het bloe men schikken kan leeren, bezit men een speciaal zeer fijn, gekleurd poeder, waar mede men de bloemen bestuift. Vooral chrysanten worden daarmee bewerkt. Maar nogmaals: een bloem kan niet mooier zijn, dan ze van nature gemaakt is. DE GEVOLGEN „Voor ziekten zelf ben ik niet zoo bang, al leen voor de eventueele gevolgen!" „Jaik heb mijn doktersrekening ook nog niet betaald!" Middagjurkje van wollen Georgette met fijne plissé-garneering en geschulpten rok. Om het middel een sjerp van dezelfde stof. De zittende figuur draagt een mat bleu wollen japon met bruine knoopen en cein tuur. Slankmakend is de rechte japon in tweekleurige banen en slechts voor slanken het model geheel rechts met draperie aan den hals. Vier japonnen, waarvan het model even zeer als blouse geschikt is, zooals de illus tratie laat zien. Uitgehaalde wol, die krult en krunkelt en niet gemakkelijk is om een nieuw kleeding- stuk van te breien, wint men rond een dik ken cartonnen rol en legt deze in lauw droogd, is zij glad en als nieuw. Haakt men zelf een fijn kantje langs on dergoed, en heeft men er moeite mee de steken op regelmatige afstanden aan te water. Wanneer de wol geheel is opge- brengen, dan stikt men op de machine mei een zeer groven steek, zonder draad vlak langs den buitenrand, waaromheen gehaakt wordt. De moeten, die de naald in de stof maakt, geven dan den afstand aan, waar men telkens met de haaknaald insteekt. Is het kleedingstuk, dat men wil omhalen, van zeer slap, los materiaal of materiaal, dat gemakkelijk wegglijdt, dan stikt men met draad. Al hakende kan men dezen draad uittrekken of hem stevigheids- halve laten zitten. Het is elk seizoen weer de groote vraag voor ons vrouwen: „wat zal de mode bren gen?" De modetypes onder ons hopen natuur lijk op geweldige veranderingen en de de gelijke huisvrouwen wenschen in stilte dat er zoo weinig mogelijk nieuws aan den ho rizon zal verschijnen. Nu, al eenige seizoe nen lang, zijn deze laatsten tevreden ge steld, want er heeft in deze jaren geen groote revolutie op het gebied van de mode plaats gehad, maar heel langzaam en ge leidelijk is het modebeeld veranderd. De mouwen, die zulke reusachtige koppen ver toonden, zijn weer tot normale afmetingen teruggebracht, de taille is en blijft op de juiste plaats en de rok is nog even korter geworden. Eenvoud is ook dezen herfst weer het kenmerk van de ware schoonheid. Er zullen vooral veel sportieve mantelpakjes gedragen worden van het type, dat fig. 374 aangeeft. Een zeer gewilde kleur hiervoor is donker cornalijn, dat wij misschien het beste als roestbruin kunnen aanduiden. Het wordt hoog gesloten, heeft opgestikte zak ken en een rugstuk. Knoopen en cein tuurtje nemen we liefst van dezelfde stof. Vaa de op deze bladzijde voorkomende genu®' merde modellen, die aan bet mode-albU»ï „Wlnterweelde" ontleend zijn, kunnen bij Patronenkantoor „Panora", Nassauplein 1, Haa* lem, patronen besteld worden tegen den Pr)C van 10 cent voor jabots, kraagjes, 20 ets. rokken, blouses, kleine avondjasjes en kinder kleeding, 35 ets. voor mantels en japonnen, 50 et» voor complets. Bestellingen kunneni geschiede»' door bemiddeling van Uw agent; door glrostortm» op No. 293631; door toezending van bet bedraï per postwissel of ln postzegels. In alle gevalle» 5 ets. extra voor toezending per post. Er is 3 meter mantelstof voor noodig eil het patroon is te verkrijgen in de mateö 40, 42, 44 en 46. Het nieuwste op het gebied van tailleur* pakjes is: manteltje en rok van verschil' lende stof, dat wil zeggen, we blijven wel in dezelfde kleur, maar de rok is gestreept of geruit en het jasje effen, of omgekeerd' Wij kunnen dit effect in fig. 378 bewonde* ren. Het jasje heeft een heerenkraag s° revers, één rij knoopen en kleine, recht5 zakjes. De rok bestaat uit twee banen eö hiervoor hebben we 1.40 M. stof noodiS' terwijl we voor het manteltje 1.80 M. mo®* ten nemen. Het patroon is te verkrijgen i® de maten 42, 44, 46 en 48,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4