U weet niet wat U mist Haarlem, 10 Oct. DOODELIJK ONGEVAL OP DE EENTJESPOORTBRUG KREYMBORG Van der Linden's Bakkerijen MAANDAG 10 OCTOBER 1938 EEN KLEED VOOR CHRISTUS Ee tentoonstelling der Sacraments- vereeniging JONGEN TE WATER ^ank zij den ergerlijken toestand van de Bakenessergracht fc-K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Lijst van nieuwe aanwinsten ALBERDINGK THIJM SPEELT „JANUS TULP" Tegenstellingen in de rolbezetting Oud-Leiden op excursie Puzzles rond Boerhaave als U nog geen brood eet uit: BAKENESSERGRACHT 71 TELEFOON 13882 - HAARLEM KWAKZALFSTER ACHTER SLOT Nu een einde aan haar obscure praktijken? COMITÉ KATH. OVERVEEN Het winterprogramma 1938-39 12-jarig schoolmeisje door vrachtauto overreden STADSSCHOUWBURG „Rasmus, de wonderdokter" door het Gezelschap Saalborn-Parser WAARBORG-KLEEDING alléén bij „Speurhonden" door 't Gezel schap Jan Musch AGENDA Bioscopen 11 October Bioscopen Wekelijksch Spreekwoord: Collecte SPECIALIST IN HET STELEN VAN FOTO-ARTIKELEN Doch ook een achterlichtverklikker werd niet versmaad Programma Radio-Centrale BURGERLIJKE STAND n den strijd tegen het communisme is sociale rechtvaardigheid het sterk ste wapen. STAD ■•Als ik dat geweten had" merkte een der da- van de Sacramentsvereeniging gisterenmid- "aS omstreeks half een op „als ik dat geweten "ad, zou ik een taxi genomen hebben." De volijverige dames, die jaar op jaar werken ""i arme kerken in stad, land en missie van ^asuifeis, superplies, altaar'oenoodigdheden etc. voorzien, hadden ook niet durven vermoeden, öat de Bisschop, een kwartier na de officieele "Pening van de expositie, in het Bisschoppelijk pUseum op bezoek zou komen. En dan nog wel J1 gezelschap van den vicaris-generaal, mgr. N. Amrnerlaan en de beide secretarissen. Het hoo- gezelschap verrastte den kleinen kring dames hooge mate en vooral het bestuur verheugde «ich om de interesse, die de bisschop toonde en "en „tip", dien mgr. heel huishoudelijk wist te Beven. Vóór het vertrek gaf mgr. Huibers zijn rekbaarheid en waardeering nog eens duide- Jk te kennen en Zijn sympathieke woorden "ebben de aanwezigen ongetwijfeld aangespoord in het komende jaar nóg meer te doen voor een waardige entourage van den eeredienst. Dm kwart voor een was het woord aan ple- ïan Pilbry. „Ik ben blij uiting te kunnen ge- Ven aan mijn dankbaarheid", aldus spr. „en ik *>eem nog eens de gelegenheid te baat om te *lfeen op uw prachtige devies: Tot eer van God het H. Sacrament des Altaars. Het bestuur eeft weer als een zweefvogel zijn vleugels over en groot publiek uitgespreid, waardoor het in e gelegenheid gesteld werd om den dames de ®r°ndstoffen ter verwerking te geven. In vele Parochies is de collectebus voor het zegenrijke V'erk rondgegaan, waardoor tegelijkertijd de andacht van Katholiek Haarlem voor de Sa- «amentsvereeniging verkregen werd. Toch zou k willen, aldus spr., dat de waardeering grooter ™erd en dat vooraanstaande personen de waar- van het werk beter zouden gaan beseffen. ~en bezoek aan de tentoonstelling zou dat ze ker vergemakkelijken. De legende zegt, dat Moeder Maria het kleed an Christus geweven heeft zonder naad. Het is seen legende, dat gij, die aan den Altaardienst ^erkt, het kleed voor Christus in het Sacra ment weeft. Duizenden Maria's weven in dezen 'h voor den Koning der Koningen. De plebaan wees daarna vooral op het vaat- ^'"rk, dat werd vervaardigd uit oud goud en hver, door de vaardige handen van den heer J:ahnis. Mevrouw Smit is dit liefdewerk na de Vhttovos begonnen en zij heeft haar gedachte pkroond gezien door de officieele inschakeling het algemeene Missiewerk. In Haarlem moge tak der Sacramentsvereeniging daarom h^eds belangrijker worden. De plebaan ver klaarde de expositie daarna voor geopend. hedenmorgen om ongeveer kwart over 9 is ÏP he Bakenessergracht aan den kant van de 5t°kstraat de 14-jarige bakkersknecht de Jpbijff, tengevolge van den ergerlijken toe- ^a"d der Bakenessergracht te water geraakt, kwam uit de richting Zakstraat en wilde, zijn bakkerij te bereiken, de Kokstraat in rijden. Op dat moment stonden een eindje voor Kokstraat een auto en een paardenwagen ®et>arkeerd. Om te kunnen passeeren ging de i°hgen achter een boom om en geraakte daar- lJ met fiets en al te water. Door handreiking y''acht een voorbijganger hem op het droge, "rmoedelijk zal hij geen ernstige gevolgen van Oh onvrijwillig bad behoeven te ondervinden. j Dit ongeval, dat gelukkig nog goed is afge- "°Pen, werpt weer eens, zoo werd hedenmorgen 'gemeen door de bewoners opgemerkt, een leuw licht op den onhoudbaren toestand van bakenessergracht. Het punt KokstraatBa- ehessergracht is een van de gevaarlijkste hoe- ®h. Er bestaat wel een inrij-verbod vanaf de a°ht, maar het verkeer vanuit de Kokstraat na§ wel naar beide richtingen de Bakenesser- Kracht afbuigen. het mag volgens de bewoners een wonder eten, dat er hier nog geen ernstiger ongeval gebeurd. Reeds enkele jaren geleden is er h zeer ernstig ongeluk gebeurd voor de Zak- ij^at, waar ook een soortgelijk punt is. bovendien klagen alle bewoners zonder uit- hdering over den onaangenamen geur, die de acht in den zomer verspreidt, niettegenstaan de uitbaggering. Men is eenparig van oordeel, dat de Bake- ssergracht ter voorkoming van ernstiger on- ^alien, die ongetwijfeld zullen voorkomen, "®mpt dient te worden. Menschenlevens mogen niet geriskeerd wor- Voor z.g. mooi-Haarlem, dat ratten herbergt een afschuwelijken geur verspreidt, q r°t zoover de meening van de belanghebben de?' eeIlvouciig is de kwestie echter niet, drpn welbekende tegen-argumenten van 'n °te bevolkingsgroep. j, S,-Udic werken: 'Scholten en E. M. Meyers Gedenkboek e-Burgerlijk Wetboek, 1938—1938. A. Verrijn Stuart Inleiding tot de be- ^"cfening der statistiek, 3 dln. j J- van Balen Ons gebiedsdeel Curacao. M. Cornelissen Hooft ten Tacitus. Japikse Die stellung Hollands im Welt- j ^eg. j M. Eggen De invloed der Z'Zuid-Neder- ahden op Noord-Nederland uitgeoefend op ®et einde der XVIe en het begin der XVIIe St "W' Axters Scholastiek lexikon. Denhoff De laatste vijf uren van Oos- j^hrijk. Thomas van Aquino. {j M. Sauer Grammaire espagnole. j ,chledowski Het hof van Ferrara. atl Lennep en J. ter Gouw Het boek der jj ^Schriften. Meredith Be dans om het gouden ^aif. V Die Kunst des Mittelalters. A A Kuiper De katholieken en Spanje. Dou<jSche Glazen, 1555—1603. ïj h van Wijk De Gregoriaansche kalender, b D°rresteyn Het heilig priesterschap. V barsch Het heilig Misoffer, ost goo hoort het. j^mans: A1 AmmersKuiler De getrouwen. J, anken Tehuis voor meisjes, h- Eekhout Aarde en brood. ruws S. Greup Roldanus Cathelyne van Ingel- munster. C. M. v. d. Heever Droogte. J. Falkberget Christianus Sextus. W. Faulkner De familie Sartoris. C. Collodi Le aventure ditt Pinnochio. C. Colding Cavalcade of history. Clarke-Lieber Gret short histories. De uitleen is dagelijks open van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur des avonds. Niettegenstaande de najaarsstorm rond het gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat gierde, daverde meerdere avonden (per week de lach in de groote tooneelz-aal bij de opvoering van Justus van Maurik's „Janus Tulp", dat met veel enthousiasme door Alberdingk Thijm voor de tallooze leden van den R. K. Volksbond wordt opgevoerd. Dit bij uitstek Amsterdamsche stuk, hande lende in de tweede helft van de vorige eeuw, leent zich uitstekend voor een opvoering, waar bij men is uitgegaan van den stelregel: prettige ontspanning, zonder vulgaire, aan het leven vreemde intrigue. Het spreekt van zelf, dat de tekst hier en daar den sentimenteelen inslag vertoont, waardoor de tooneelproducten uit dien tijd zich kenmerkten, doch Alberdingk Thijm heeft deze op enkele plaatsen gewijzigd, al zou het naar onze meening niet kwaad zijn geweest, indien het taai-louterende „mes" er hier en daar wat drastischer was ingedreven. De kunstzinnige regisseur, Herman Moerkerk, heeft de goede gedachte gehad het stuk in de eigen periode te laten spelen en het niet over te hevelen naar dezen modernen tijd. Hierdoor ontstond een sfeer, die vele tafereelen, welke anders dwaas en belachelijk zouden zijn ge weest, thans volkomen aanvaardbaar maakte, omdat de toeschouwer zich verplaatst voelt naar een periode, die ruim vijftig jaar achter ons ligt. Onze vorige, korte en inleidende beschouwing getuigde reeds van onze voldoening, dat door de dubbele bezetting ook den minder geoefenden leden van deze tooneelvereeniging ditmaal een kans werd geboden een belangrijke rol te ver vullen en zoodoende aan practische ervaring rijker te worden. Beide rolbezettingen hebben we thans aan het werk gezien en we moeten erkennen, dat de prestaties van de „oude gene ratie" beter waren dan die van de „jonge gene ratie", met dien verstande, dat, indien een modelvoorstelling zou moeten worden gegeven, uitwisseling tusschen de beide formeeringon mo gelijk, en zelfs noodzakelijk zou zijn. Op den openingsavond hebben we de heeren Nielen en Teeuwisse respectievelijk de rollen van Janus Tulp en van Jhr. van Rietheuvel zien vertolken. En al ontbrak bij eerstgenoemde het bijna onontbeerlijke Amsterdamsch accent, het spel, dat deze beide A. T.-ers lieten zien, was voorbeeldig. Door de tweede bezetting werden deze rollen niet zoo sterk gespeeld de jonker- figuur was voor ons onaanvaardbaar en de heer Kruijver als de barbier-rentenier Tulp ver hief zich in geen enkele scène boven de mid delmaat. in de voorstellingen, die wij bijwoon den, was de belangrijke figuur Barend een tra- vesti-rol en de jonge dame, die deze moeilijke taak vervulde, sloeg er zich uitstekend door heen en wist zelfs door houding en gebaar de illusie van een opgeschoten Amsterdamschen jongen te wekken. Tante Betje, de schoonzuster van Tulp, werd overwegend beter gespeeld door mevrouw Kreeft dan door de kennelijk te jeugdige dame van de tweede bezetting. Mevrouw Nielen vertolkte de rol van Marie Tulp, de een-en-twintig-jarige dochter van den barbier, terwijl mevrouw Kruij- ver-Rubeling deze in de andere bezetting speel de. De opvatting van mevrouw Nielen was uit stekend, beter dan die van haar plaatsvervang ster, doch het was niet wel mogelijk in haar de twintig-jarige jonge dochter te zien. Reeds bij vorige opvoeringen van Alberdingk Thijm is ons dit euvel opgevallen. Voor het overige bleken ook de kleinere rollen te zijn verzorgd, waarbij ons vooral opviel hoe Brand, de effec tenmakelaar, met overgave werd gespeeld. Alberdingk Thijm heeft, onder leiding van den regisseur Herman Moerkerk, wederom -be wezen, dat haar leden hun taak ernstig op vatten en iets willen bereiken. Wij hopen hier aan door enkele, in opbouwenden zin bedoelde aanwijzingen te hebben meegewerkt. PIETER VAN DER VALK Al hadden dan vele deskundigen bij de offi cieele herdenking van den dood van prof. Boer haave de verdiensten opgesomd van dezen be- faamden Leidschen hoogleeraar, van het be stuur van de vereeniging Oud-Leiden, dat steeds met zooveel succes het heden met het verleden voor de leden in verband weet te brengen, be stond er nog alle aanleiding de geïnteresseerden in de geschiedenis van de Sleutelstad en haar omgeving Zaterdag 1.1. op te roepen voor een excursie naar het domineeshuis te Voorhout, waar Boerhaave geboren is, en naar het kastee1 Oud-Poelgeest te Oegstgeest, waar hij veje jaren heeft gewoond. De opzet dezer excursie was niet Eoerhaave als medicus alle recht te doen wedervaren, dat was reeds geschied maar een bevrediging van veler belangstelling in de plaatselijke ge schiedenis. Daar hier op wel zeer gelukkige wijze het nuttige met het aangename vereenigd werd, mag deze excursie ten zeerste geslaagd heeteii Over Voorhouts oude kerkwerf, die in den loop der eeuwen wel wat veranderd is vele der boerenhuizingen zijn verdwenen en een groote kerk heeft de oude gedeeltelijk vervan gen trokken de vele excursisten op naar het oude huis, waar nog heden de Voorhoutsche predikant in woont. In dit ruime, door boomen en tuinen omgeven gebouw, dat wellicht in vroeger dagen de pas toor van voorhout tot woning gediend heeft, werd Herman Boerhaave op 31 December 1668 geboren. De overlevering wijst nog de plek aan waar de jonge Boerhaave het levenslicht aan schouwde, maar, al is in dit huis met zijn moer en kinderbalken nog veel onveranderd gebleven, veel van het interieur is ook gewijzigd in den loop der tijden. Nagenoeg ongerept is de idyllische omgeving: tuinen tusschen kerk en pastorie voor het huis. weilanden er achter. Verrukkelijk moet het zijn daar te toeven onder de oude boomen. Een steen in den gevel vermeldt den bezoeker dat hier op den laatsten dag van 1668 Boerhaave zijn leven begon. Op Nieuwjaarsdag 166!) werd de kleine Her- Een 58-jarig inwoonster van IJmuiden had zich eenigen tijd geleden voor den zooveelsten keer voor den kantonrechter te verantwoor den, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Doordat zij allerlei middeltjes en zalfjes had voorgeschreven was een van haar patiënten tot aan den rand van het graf gebracht. De kwakzalfster kwam zélf bij personen, waarvan zij gehoord had, dal zij ziek waren, op visite. Door allerlei mooie praatjes wist zij hen tot „klanten" te maken.. 'Een vrouw, die aan suikerziekte leed, schreef zij voor zitbaden met kruiden te nemen. Voor een „vetziekte" schreef zij bruine suiker voor. Zij gaf een andere dame, die reeds zeer be jaard was, glycerine-olie, tengevolge waarvan de patiënt zeer ernstig ziek werd. Volgens den huisdokter van die dame, mag het een won der genoemd worden, dat zij herstelde. De ambtenaar van het O. M. vond de men- schen, die zich beet lieten nemen door kwak zalvers dom. De Nederlandsche dokters hebben een veel te goede reputatie. In verband met den ernst van het geval eisente hij vier maan den gevangenisstraf. De kantonrechter heeft hedenmorgen schrif telijk vonnis gewezen en veroordeelde verdachte tot 4 maal 14 dagen hechtenis. Het einde van den zomertijd heeft de periode der lange avonden ingeluid; wij stevenen recht op den wintertijd aan: den actietijd van onze katholieke vereenigingen en organisaties. De zomer lokte ons naar buiten; in Gods schoone natuur werden lichaam, geest en hart gestaald. Nu zal de donkere, gure tijd ons ge makkelijk brengen naar de gezelligheid der warme vergaderzalen, waar de katholieke be langen in een groote verscheidenheid van onder werpen weer zullen worden behandeld. De winteractie vraagt dus ons aller zorg en kracht! Het comité „Katholiek Overveen" heeft het winterprogramma thans voorbereid en vastge steld. Ditmaal is aan het gesproken woord een ruime plaats toebedeeld. Het bevat o.m. onder staande voordrachten. 1 „De ontwikkeling van Haarlems Stads- schoon" (met lichtbeelden) te houden door mevrouw J. M. Sterck-Proot, op Vrijdag 28 October a.s. 2 „De Katholieken en de Cultuur", te houden door mr. J. F. de Vilder op Vrijdag 25 November. 3 „Een monstrueuze vergissing", te houden door H. de Greeve, pr. op Woensdag 7 December. 4 „Priester en leek", te houden door mr. Aug. E. M. Povel, in Januari (op nader te be palen dag). 5 „20 jaren gezondheidszorg in Nederland" (met lichtbeelden) door mr. J. de Vreeze te Utrecht, te houden in Februari. 6 „De zeven wonderen van Afrika" (met lichtbeelden) door mr. J. Hustinx, te houden in Maart. Al deze voordrachten worden gehouden in ge bouw „Domi" aan het Zandvoorterpad, 's avonds te kwart over acht; ze zijn voor ieder gratis toe gankelijk. Het zal wel onnoodig zijn te zeggen, dat op groote belangstelling voor deze avonden wordt gerekend. Hedenmiddag omstreeks half 1' is op de Eentjespoortbrug bij de Langebrug een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een 12-ja- rig meisje uit de Spaarnwouderstraat het leven heeft verloren. Het meisje werd op slag gedood. Om half 1 kwam het 12-jarig dochtertje van den heer S. uit de Spaarnwouderstraat de Eent jespoortbrug opfietsen, in de richting Lange brug, in gezelschap van een vriendinnetje. Gp dat moment naderde een vrachtauto, die de beide fietsende meisjes links passeerde. Hef slachtoffertje kon haar stuur niet houden en kwam met het voorwiel in de tramrails terecht. Zij slipte en viel juist met haar hoofd tusschen het rechtervoor- en achterwiel van den zwaren vrachtwagen. Het achterwiel ging haar over het hoofd, waardoor het meisje op slag werd gedood. Den chauffeur treft geen schuld. Altijd opnieuw is 't weer een lieve lust, Louis Saalborn op de planken te zien. Hij is een ge weldig acteur, die zich op een rol werpt om haar te knijpen en te kneden tot ze alle blijken vertoont van de bezieling, die hij in zijn vinger toppen voelt tintelen. Saalborn plaatst zich zóó breed op het tooneel, dat hij het met zijn per soonlijkheid bijna geheel vult. In die prachtige tooneelspelerseigenschap schuilen enkele gevaren. Eén er van is, dat de acteur zijn rol overschat, en daarmee het stuk, als hij de leiding in handen heeft. De verklaring in het programma', bij de Zondagavondsche op voering van Rasmus, den wonderdokter van Paul Sarauw, wijst ef maar al te duidelijk op. Voor ons inzicht en gevoel is dit tooneelspel te zeer een mengelmoes van fijne trekken en grove halen, waarbij het zooal niet origineele dan toch interessante gegeven in het gedrang komt. Sarauw plaatst 't conflict tusschen den medicus, die met moeite zijn praktijk handhaaft, en den kwakzalver, die de goedgeloovige patiënten naar zich toe ziet stroomen, binnen een kleinen kring van'"belanghebbenden. De in zijn carrière teleur gestelde dokter Haller wordt steeds meer een bulderbast, die de menschen afstoot, en Rasmus Thomsen, die niet alleen met kruiden en zalven, maar ook met menschenkennis werkt, speelt de sympathieke rol. Hij haalt zelfs de dochter van den medicus naar zich toe, maar moet haar afstaan aan zijn zoon, die als dokter de partij van Haller kiest, omdat hij in zijn vader een gevaarlijken charlatan ziet. De partijen komen tot elkaar, als het jonge vrouwtje in haar ziekte door geen medicijnen geholpen kan worden, maar door het gevoelige optreden van den won derdokter den weg der genezing opgaat. Het conflict zou belangwekkender zijn, als de auteur ons in zijn Rasmus deed gelooven. Maar wat we van 's mans daden te zien krijgen is wei nig meer dan aanstellerij en eerst als de uitbun dige dilettant-geneesheer door tegenslag gebro ken wordt en zijn zelfvertrouwen kwijt is wint hij ons meegevoel. Bijgestaan door Ferd. Sterneberg als den jongen dr. Thomson, Carla de Raet als ook nu weer een liefhebbende dochter en schoondochter, Maud Perry als de slaafsch-goede huishoudster en ver schillende anderen in zóó komische rollen, dat zij, hoe knap ook gespeeld, den aard van het stuk aantasten door die allen voortreffelijk bijgestaan beeldt Louis Saalborn den wonder dokter met veel lust en kracht en een overmaat van bravour uit. Zoo kregen we enkele staaltjes van individueele tooneelspeelkunst te zien, die in het moderne spel zeldzaam zijn. Maar het stuk als zoodanig werd er niet door op hooger plan gebracht. Het schaars aanwezige publiek onthield den leider en eersten speler van het gezelschap zijn bijval niet en op het laatst leek het zelfs een ovatie. Toen stond op den achtergrond, heel be scheiden, de oude dokter Haller uit het spel, en wij hadden gewild, dat hij met een enkel breed man door zijn vader gedoopt, van welke^ ge beurtenis men kennis kan nemen ln een zijka mertje van het oude kerkje, waar het doopre gister getoond werd. Nadat allen in dit kerkje gezeten waren, sprak dr. Kroon van de Leidsche universiteitsbiblio theek eenige woorden over Boerhaave. In het kort ging hij de belangrijkste data na uit het leven van den grooten medicus en bracht hierbij eenige puzzles naar voren. Al zijn deze vragen van geen groot gewicht, voor een nauwkeurige biografie zullen zij toch den eventueelen schrij ver onverwachte hindemissen in den weg leg gen. Zoo is er allereerst het feit, dat Boerhaave's vader, de latere predikant te Voorhout, twee maal als student te Leiden is ingeschreven. Als student in de theologie in 1648, 22 jaar oud, en drie jaar later weer en tevens weer 22 jaar oud. Dan is er het befaamde gezwel, dat de jonge Boerhaave kreeg aan een dij en dat hij zelf mei. goed succes behandelde. Dat deze medische in tuïtie door Boerhaave's biografen naar voren gebracht wordt, is te begrijpen, maar eenstem mig zijn zij daarbij niet. De een zegt, dat Boer haave slechts negen jaar oud was, toen hij zich zelf zoo goed onder handen nam, de ander geefi hem reeds twalf jaren, bovendien zeggen twee dat het zijn rechter en twee, dat het zijn lin kerdij was. Maar dit zijn slechts kleinigheden. De jonge domineeszoon moet wel aanleg voor de heelkunde gehad hebben, een eigenschap, waar door zich ook zijn moeder heet onderscheiden te hebben. In zijn 14de jaar werd Herman Boerhaave te Leiden ingeschreven in het album studiosorum der universiteit als tertiae classis discipulus, als leerling van de derde klas der Latijnsche school, wonende bij zijn vader op de Breestraat. Hoe een Voorhoutsch predikant op de Breestraat kon wonen, mag een komend biograaf uitzoeken, of anoers waaraan deze overigens ook nog on duidelijke inschrijving mank gaat. In 1683 stierf Jacob Boerhaave, Herman's vader. Woonde hij toen in de stad? In 1684 moet Boerhaave als student in de theologie zijn ingeschreven, maar dr. Kroon heeft zijn naam niet kunnen vinden. Dan mag men voorts nog nasnuffelen, waarom precies Boerhaave in de wijsbegeerte promoveerde lïi 1690 en waarom hij na drie jaar medische stu die zich op 12 Juli te Harderwijk liet inschrij ven en daar op 13 Juli promoveerde. Was het werkelijk omdat daar de kosten lager waren? Boerhaave moet reeds den 14den Juli naar gebaar naar voren was gehaald. Want het was Lou Ezerman, die den heelen avond groote be wondering had afgedwongen door de onverbeter lijke wijze, waarop hij Rasmus' tegenstander in verschillende phasen had uitgebeeld. Dat ging met een fijnheid en een fantasie, die zijn rol groot maakten. Er komen in het spel enkele vrijmoedige uit latingen voor, die voor al te jonge ooren niet ge schikt zijn. Even valt het op, dat de vertaler van een „pastoor" laat spreken, waar klaarblijkelijk een dominee bedoeld wordt. Maar dat zijn klei nigheden, die weinig afbreuk doen aan den al- gemeenen indruk. H. B. v. d. S. Mejuffrouw van Gorder is zonder twijfel een cordate dame, met groote wilskracht en scherp verstand. Trots haar grijze haren houdt ze wel van eenige afwisseling in haar rustig bestaan. En een sensationeele afwisseling blijft niet uit. In het afgelegen landhuis, dat zij voor de zomer maanden heeft gehuurd, spóókt het. Haar huis- genooten, de Japansche butler Billy en de schrik achtige kamenier Rizzy, kunnen het getuigen, en als haar nichtje Dale Ogden bij haar logeert weet dat er ook gauw van mee te praten. Om het interessante van het geval haalt Miss van Gorder een detective uit New York in haar huis en nu kan het onderzoek naar den geheimzinnigen klopgeest met zijn angstwek kend stralend oog beginnen. De man krijgt hel pers genoeg, want iedereen in huis, tot den vreemd-doenden dokter en den pseudo-tuinman toe, verandert in een „speurhond". Maar hoe meer moeite er gedaan wordt om het raadsel achtige geval op te lossen, hoe mysterieuzer en beklemmender het wordt, te meer omdat er in den loop van de drie spannende bedrijven, waaruit Robert Rinehart's detectivespel bestaat, zelfs twee dooden vallen. Deze lugubere om standigheid maakt wat als een „vroolijk spel' is aangekondigd niet bepaald opwekkend, al houdt de kostelijk te keer gaande Lizzy er bij de lachers den moed wel in. Alles draait ten slotte om een geheime kamer van het spookhuis, waarin de vorige bewoner een gestolen kapitaal herbergt, en daar komt be halve een zeer berucht inbreker nog een voort vluchtige kassier aan te pas, die met het eer zame nichtje in de beste verstandhouding feeft. Aan de buitengewone tegenwoordigheid van geest der vrouw des huizes is het uiteindelijk te danken, dat de schuldigen ontmaskerd worden en het moet gezegd, dat dit op een wel zeer ver wikkeld en pakkend moment gebeurt. Hoe, dat mogen we natuurlijk niet verraden. De verdienste van het stuk steekt in de han dige manier, waarop de schrijver verdenkingen oproept om dan de verrassende onthulling tot het laatst te bewaren. Dat daarbij een serie onwaarschijnlijkheden aan het welslagen mee werkt, spreekt bij een dergelijk drama vanzelf. Knap tooneel krijgt men weinig te zien, omdat de auteur geen werk heeft gemaakt van de ka rakteriseering en blijkbaar liever de eene sen satie op de andere stapelde dan enkele scènes, waarvan een genialere pen iets bijzonders had kunnen maken, fijn te ontwikkelen. Maar al be rust de spanning dan op knal-effecten, ze is in ieder geval tot het einde aanwezig en dat moet men bij een crimineele vertooning niet gering achten. Jan Musch levert met zijn gezelschap een zeer goede opvoering, waarbij geen details ver waarloosd worden en die ook in het décor tot haar recht komt. Zelf treedt hij op als detec tive Anderson en al biedt zoo'n vlakke rol aan een groot acteur weinig mogelijkheden, de geraf fineerde speler verloochent zich toch nooit. Jaap van der Poll had als dokter Wells de best ge schreven rol uit het stuk en hij beeldde dat dub belzinnige karakter met talent uit. Lize van der FoilHamakers speelde beschaafd en goed de energieke vrouw des huizes, Mary MuschSmithuysen maakte de figuur van het nichtje interessant en Elly van Stekelenburg voldeed uitstekend als de „hersenlooze" kame nier. Verder zorgden Hans van Dorp, Adolphe Hamburger, Ferdinand Koolbergen, Theo Vink en Frits Bouwmeester in vrij belangrijke rollen voor een vlot samenspel. Onder regie van Ham burger zat er schot in de uitvoering en het ge heimzinnige karakter van het geheel was zoo strak als het peil van het stuk toeliet. Voor wie van gezellig griezelen houdt levert „Speurhonden", dat Zaterdagavond vrij veel publiek trok, de gewenschte voldoening. En bij alle misdadigheid in het gegeven is het volko men onschuldig. H. B. v. d. S. Leiden zijn teruggekeerd. Was dit 's mans groot ste reis en heeft hij zich inderdaad zijn geheele leven lang tot de Sleutelstad en haar naaste omgeving bepaald? Na dit interessante kleingoed van dr. Kroon kreeg dc heer Swierstra gelegenheid in het kort de geschiedenis na te gaan van het kerkje, waarin men gezeten was. Voorhout, het oude Foreholte, moet het be gin zijn geweest van het groote woud, dat zich uitstrekte vanaf de moerassige oevers van den Rijn tot Alkmaar toe. Het kerkje, dat hier uit tufsteen gebouwd werd, was slechts laag en had geen zijbeuken. Zoodat, toen na verloop van tijd vergrooting noodig bleek, men slechts gaten in de muren kon breken en kleine kapelletjes in baksteen rond de kerk kon bouwen. Ten tijde der reformatie in onze streken, moet hier een pastoor geweest zijn, die zijn schapen bijeen wist te houden. Te Voorhout is nooit een groote protestantsche gemeenschap geweest. Bovendien moet de verstandhouding tusschen beide partijen hier steeds goed zijn geweest, al raakten de katholieken hun kerk kwijt. Ten tijde van Lodewijk Napoleon mocht het den katholieken gelukken weer de beschikking te krijgen over driekwart van hun oude kerk De heivormden behielden het koor en de room- schen kerkten in het schip achter een schei dingsmuur; een der weinige simultaan-kerken, die er bestaan hebben. In de zeventiger jaren der vorige eeuw is het deel dat de katholieken in gebruik hadden met den. ouden toren afgebroken en !s de hui dige neogotische kerk gebouwd. De protestanten behielden hun deel, dat er nu nog staat, in de zelfde as als de nieuwe kerk. In 1913 echter hebben zij den vlakken rechten koormuur van dit vrocggotische kerkje doorgebroken en er een veelhoekige afsluiting aangebouwd. In dit kleine kerkje is Voorhouts kerkgeschie denis voor een groot deel nog te herkennen: tufsteen en baksteenen aanbouw. Na de thee in café Boerhaave begaf het ge zelschap zich naar kasteel Oud-Poelgeest, waar prof. Eoerhaave heeft gewoond. Na een tocht door het park en een bezoek aan oen put van 1550, die nog altijd in gebruik is, verzamelde het gezelschap zich in de „dra- kenkamer" van het kasteel en verwonderde zich over de grillige fantasie van den schoonzoon van Boerhaave. Deze heer voerde een draak in zijn wapen, welk feit hem inspireerde tot de draken op den marmeren schoonsteenmantel en aan het plafond. Gebouw St. Bavo: Haarl. Zanggenot, 8 uur RLC. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunstzaal Huysen: Expositie kunstfoto's. Kunstzaal De Bois: Expositie, 9 tot 5 uur. Kunstzaal Leffelaar: Expositie, 105 uur. Frans Hals-museum: Tentoonstelling Haarl. Schilders en Beeldhouwers, 10 tot 16 uur. St. Elisabethsvereeniging, Jansstraat; Cur sus Wijsbegeerte voor „Geloof en Wetenschap", kwart over 8. Luxor: De kunst om te Leven, 2.30 uur, 7 uur, 6.15 uur. Frans Hals: Wildzang, 2.30 uur, 7 uur, 9.15 U. Moviac: Doorloopend Uurfilmprogramma. Gebouw St. Bavo: Jaarfeest R. K. Volksbond 8 uur; St. Caecilia 8 uur; R. K. Rechtskundig Bureau 8 uur; Bestuur Trampersoneel 8 uur; Bestuur Herwonnen Levenskracht 8 uur. Kunstzaal Huysen: Exposiite van Kunstfoto's. Kunstzaal De Bois: Expositie van 95 uur. Kunsthandel Leffelaar: Expositie schilderijen en teekeningen 106 uur. De Kerkuil: Nwe Gracht 23: Tentoonstelling. Frans Hals Museum: Tentoonstelling van wer- van van Haarl. Schilders en Beeldhouwers 10 tot 16 uur. Stadsschouwburg: Geh. Onthouders Tooneelv. „Inkeer 8.15 uur. Luxor: De kunst om te leven, 2.30 uur, 7 uur, 9.15 uur. Frans Hals: Wildzang, 2.30 uur, 7 uur, 9.15 uur. Moviac: Doorloopend Uurfilmprogramma. van Kolenhandel KRUL. „OP HEETE KOLEN ZITTEN", be teekent: de drang hebben om weg te komen. Bij een haard vuur gestookt met Brandstoffen van KOLENHANDEL KRUL zit men bij heete kolen, maar wil men juist zoo lang mogelijk blijven. Stationsterrein Overveen, Telef. 23517; Huis Telef. 28724 Gaarne voldoen wij aan het verzoek van Het Nederlandsche Roode Kruis, afdeeling Haarlem en Omstreken, om langs dezen weg nog eens een beroep te doen op jongelui, die zich als collectanten ter beschikking zouden willen stellen voor de op Woensdag 2 November a.s. te houden collecte ten bate vap het Parkher stellingsoord. Eventueele aanmelding kan ge schieden bij mevrouw Lucassenvan Idsinga, Spruit en Boschstraat 12, Haarlem. Langs het marmeren trappenhuis bereikten de excursisten een geïmproviseerde coüegezaal, waar de heer Bijleveld vaardig en vlot de ge schiedenis van dit kasteel en zijn bewoners uit eenzette Uit de eerste tijden, toen de Poelgeesten hier woonoen, weet men, zooals gewoonlijk, heel wei nig. Men moge zich erover verwonderen, aldus spr., dat men elders, reeds in Gelderland, bijna steeds meer weet, en meer documenten bezit, maar men bedenke, dat het vochtige klimaat in deze lage streken vele documenten reeds spoedig vernietigd zal hebben. Vermelden wy uit deze kasteelgeschiedenis, dat het in 1573 verwoest werd en pas in 1667 werd herbouwd en wel „in Italiaanschen stijl" zooals het heet. In 1724 kocht Boerhaave, die door een rijk huwelijk, en het succes van zijn ambt geenszins onbemiddeld was, het kasteel van vrouwe Sohier de Vermandoit, die gelijk de huidige eigenares, jnkv. Willink, o.a. vrouwe van Bennebroek was en de laatste van haar geslacht. Het verhaal, dat ecu Engelschman als tusschenpersoon fun geerde, moet als een verzinsel afgeschreven worden Boerhaave, die ook den Leidschen Hortus Bo tanicus beheerde, moet hier veel geliefhebberd hebben, maar van zijn kruidtuinen ls niets meer over. Trouwens bij den verbouw in 1817, toen de gracht gedeeltelijk gedempt is en het grootsche marmeren trappenhuis is gebouwd, is ook de Le Notre-tuin gewijzigd door den tuinarchitect Zocher. Stil en verlaten ligt nu Oud-Poelgeest tus schen zijn oude eiken en beuken. Al meer dan 30 jaar is het onbewoond. Stormen gaan over het oude kasteel en de oude boomen; een zware eik verloor zijn kruin in den laatsten herfststorm van verleden week. Een andere storm bedreigde nog onlangs de fiere behuizinge. In de dagen van spanningen zijn militaire autoriteiten op het kasteel ge weest. In den gewelfden onderbouw werd geme ten voor den aanleg van waterleiding en elec- trisch licht; in de zalen met hun antiek behang, groote spiegels en marmeren schoorsteenen zou den 30v militairen gehuisvest worden. Aan de ramp van deze bewoning is het kasteel gelukkig ontkomen. Majesteitelijk staat er nog het forsche gebouw tusschen de boomen in han treurenden herfsttooi, weerspiegeld in het water. Maar het staat er zonder vreugde: het wordt niet bewoond. De Bloemendaalsche recherche heeft een 28- jarigen aldaar wonenden kantoorbediende aan gehouden, die in een fotowinkel een toestel had gestolen. Bij verhoor bekende de man zich ook te Haarlem aan dergelijke feiten schuldig te hebben gemaakt. In het tijdvak AprilOctober heeft hij bij verschilende handelaren in onze stad een tiental foto-toestellen, een filmappa raat, een microfilm, een belichtingsmeter en eenige statiefjes ontvreemd. Daarnaast had hij nog een vruchtenpers en een achterlichtverklikker gestolen, waaruit bleek, dat hij zich niet alleen op fotografische artikelen gespecialiseerd had. De zaak kwam aan het rollen doordat de Bloemendaalsche winkelier een advertentie plaatste in een vakblad, dat bij hem een toestel was ontvreemd. Naar aanleiding daarvan ont ving hij van een collega in Den Haag bericht, dat het gestolen apparaat aan hem verkocht was. De kantoorbediende had een deel van zijn buit in Den Haag aan den man gebracht. Nadat proces-verbaal tegen hem was opge maakt is hij Zondag op vrije voeten gesteld. Dinsdag 11 October Programma I: Hilversum II. Programma II: Hilversum I. Programma III: Keulen 8.00, Parijs Radio 10.20, Radio PTT Nord 12.05, Parijs Radio 12.20, Keulen 12.40, Ned. Brussel 1.20, Radio PTT Nord 2.20, Parijs Radio 3.05, Keulen 3.20, Parijs Radio 4.20, Keulen 4.35, Ned. Brussel 5.20, Keulen 6.50, Ned. Brussel 720, Keulen 7.50, Ned. Brussel 9.35, Boedapest 10.30, Wenen 11.20. Programma IV: Neö. Brussel 8.00, Diversen 9.20 tot 10.35, London Reg. 10.35, Droitwich 1.35, London Regional 2.00, Droitwich 4.20, London Reg. 6.40, Droitwich 7.00, London' Reg. 7.50, Droitwich 8.20, London Regional 10.50, Droit wich 11.20. Programma V: Van 8.00 tot 7.00 Diversen; van 7.00 tot 8.00 Eigen gramofoonplatenconcert I. Tiger Rag, 2, Boo-Hoo, 3. Harlem, 4. Roll along prairie moon, 5. It doesu 't meen a thing, 6. The Dipsey Dodle, 7. You're in Kentucky, 8. Drink up, 9. Let 'er go, 10. I do like tot see, II. Sentimental gentleman from Georgia, 12. Cowboy, 13. Jubilee, 14. The goose hangs high, 15. Pullman Porter Sam, 16. The Snabe Char mer, 17. Someday Sweetheart, 18. Nagasaki. Van 8.00 tof 12.00 Diversen. Geboren; 7 October: T. RethmeierFrölich, dochter; D. C. van LimbergenBosveld, zoon; 8 October: M. E. LentermanMica, dochter; A. A. M. KramersLageweg, zoon; A. Lem Schuijt, dochter; A. M. E. BestenbreurBak ker, zoon; T. GodthelpSalverda, zoon; 9 October: M. F. H. BroertjesOtten, doch ter; E. A. WittemanKortekaas, dochter; L. A. C. Kamer—v. Turnhout, zoon; H. van San- tenArthofer, dochter; G. MartensVlug, dochter; M. E. T. van NesKlabou, zoon; C. B. v. d. Driftde Buur, zoon; D. W. C. Vooren Beumer, dochter; 10 October: C. v. d. VechtKroezen, doch ter; M. D. J. Bouckaertv. Schie, dochter; S. A. WittKleebaum, dochter. Overleden: 7 October: C. GeerlingBijster, 71 jaar, Nwe Kerksplein; A. M„ 3 jaar, dochter van J. G. Bantz, Slachthuisstraat; 8 October; A. Turkenburg, 80 jaar, Fabricius- straat; A. P. A. Verkooij, 21 jaar, Da Costa- straat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5