Scheveningsche logger bij de haven vergaan Gunstiger berichten komen uit Spanje Sterre der Zee plechtig te Rotterdam ontvangen NAZI-MENTALITEIT De terugtrekking der vrijwilligers Rheumatiek bestrijden terwijl U slaapt.' DRIE OPVARENDEN OMGEKOMEN TERUGTREKKING DER VRIJWILLIGERS DE JEUGD BEGROET HET BEELD OP DE KADE MAANDAG 10 OCTOBER 1938 Men kan niet zeggen, dat de Aarts bisschop van Ween en, Kardinaal Innitzer, tijdens en na den „An- schlusz" van Oostenrijk niet alles in het Werk heeft gesteld om met de nationaal- socialistische machthebbers tot een ver standhouding te komen, waardoor al thans de Oostenrijksche katholieken ge spaard zouden blijven voor de tallooze moeilijkheden, rechtsverkortingen en bnheusche bejegeningen, welke hun ge loofsbroeders in Duitschland hebben on dervonden en nog ondervinden. Hij is, gedreven door dien wil, zelfs zóó ver in zijn toegevendheid en hoopvol goed ver trouwen gegaan, dat zijn houding inder tijd ook onder katholieken een niet te ontkennen pijnlijke verbazing heeft ge- Wekt. Zoolang die toegevendheid duurde, genoot Kardinaal Innitzer zoowel in de t>uitsche pers als bij de nationaal-socia- üstische machthebbers in de Ostmark een zekere populariteit. Zijn houding Werd tendentieus uitgespeeld om die van de Duitsche kardinalen en bisschoppen als onvaderlandlievend en on-Duitsch te disqualificeeren, en ten onzent maak te dl N.S.B.-pers zich van den Ween- schen kardinaal en diens uitlatingen meester om den katholieken in ons land Zand in de oogen te strooien en het ge- Zag van het Nederlandsche Episcopaat te ondermijnen. Heeft kardinaal Innitzer Zich lichtvaardig aan een illusie overge geven of heeft hij door zijn houding de verant woordelijkheid voor eventueele moeilijkheden met de nationaal-socia- üscen voor geheel de wereld boven allen twijfel willen verheffen? In ieder geval Is de verregaande loyaliteit van den Aartsbisschop van Weenen door de Na-i Zi's met ondank beloond. Weldra bleek, dat alleen door principieel transigeeren de gunst der Nazi's te koopen was, en daarvan wilde de kerkvorst niets weten. Toen ook in Oostenrijk de Duitsche hu welijkswetgeving werd doorgevoerd en de strijd.tegen het confessioneele onder- Wijs en de katholieke organisaties en vereenigj.ngen ontbrandde, liet de kar dinaal even krachtig als de bisschoppen th Duitschland zijn vermanende en Waarschuwende stem hooren, en thans ls hij evenals de bisschop van Rothen- kurg, Mgr. Sproll, het mikpunt van de Sewelddadigheden van wat het D.N.B. jonge nationaal-socialistische heethoof den noemt, geworden. De wilde tooneelen, welke zich vóór en in het bisschoppelijk paleis te Weenen hebben afgespeeld, mogen al dan niet rechtstreeks door de nazi- aOtoriteiten zijn gewild of verordon neerd, diezelfde autoriteiten hebben ze '-och niet voorkomen, ofschoon zij daar toe de macht bezaten. Eerst toen 'h het paleis van den kardinaal reeds groote verwoestingen waren aangericht, hebben zij ingegrepen, en thans zou kar dinaal Innitzer zich, zooals te doen ge bruikelijk is, voor zijn eigen persoonlijke Veüigheid in „Schutzhaft" bevinden. Het beet, dat de belhamels, die de anti katholieke relletjes voor het bisschoppe lijk paleis hebben verwekt, met een jaar concentratie-kamp zullen worden ge straft, maar wat zij deden was niets ahders dan de uiterste consequentie van Wat zij als nationaal-socialisten hebben ëeleerd. De droevige gebeurtenissen te Weenen toonen wederom aan, dat met toegevendheid tegenover de nationaal- s°cialisten weinig of niets valt te berei ken en dat moet een ernstige les zijn, °ók voor Chamberlain en Daladier. Trouwens de woorden, die Hitier te Saarbrücken over de bemoeizucht van bugeland sprak en de aankondiging van de versterking Van het Saargebied en het Sebied van Aken zullen Chamberlain ook Wel het noodige te denken geven. De Waarde van het accoord van München eh zelfs van de door Hitier en Chamber- lain onderteekende Britsch-Duitsche verklaring hangt af van de mentaliteit her nazi's en deze mentaliteit heeft zich 2°owel in de wijze, waarop het concor daat met het Vaticaan werd overtreden, a's door hetgeen thans te Weenen is ge- Schied en te Saarbrücken door Hitier Werd gesproken, weer gemanifesteerd op eeh manier, die niet bepaald vertrou wenwekkend mag heeten. ^Rieksche stoker ernstig GEWOND brandwonden opgeloopen bij het behandelen met alcohol JHet ortAJUi.lli.ge horidea is het slecht hazen, uangen.. <E.en oude mergel tjlclrtg, die uaak uan. toe passing te. dKlrideren. zijn. ook |*og cd eens onwillig, zelfs als het om hun bestwil gaat. A3aak staan ze afwerend, als moeder met leuertraan. toil laten eginnen. JM.et ra is ma uan Valkenburg's leuertraan zijn ze ®CW spoedig geheel oertrauuxi De elf geredden en hun redders hebben een vreeselijken strijd moeten voeren voor hun behoud Bange spanning aan het strand Redding daagt op Lijk aangespoeld BUITENLANDSCH OVERZICHT Naar een pacificatie der geesten Op de voorplecht van het Dieseljaeht „Lucretia", over de zwalpende golven van de Maas, in een avond vol gutsenden regen, nadert de beeltenis van Maria, Sterre der Zee, schier onwezenlijk in het licht van schijnwerpers, die aan boord zijn opgesteld. Twee volle dagen geleden deed Z. H. Exc. Mgr. Lem- mens te Maastricht het beeld uitgeleide, thans, na een vaart, die na kou en wind in het laatste etmaal slechts grauwen regen bracht, werd Zondagavond het doel bereikt: het Zeemanshuis te Rotterdam, waar Haarlems Bisschop wacht, en met hel beeld wordt aan wal gedragen een schat van bloemen; eikenloof uit Limburg, chrysanten en asters, geplukt in Maas en Waal, bou- quetten en tuiltjes vol warme herfsttinten, ergens in de Betuwe vergaard. Kinderhanden brachten ze aan boord als een groet aan Maria, overal waar het schip met de Sterre bij dag en avond op zijn onvergetelijke vaart is gepasseerd. Bloemen uit Limburg, 't Land van Maas en Waal en de Betuwe vergezellen Maria Mgr. Huibers in het Zeemanshuis Toespraak Mgr. Huibers Zeelieden in het Zee vaar der sgilde De zedenmisdrijven te Oss Industrieel M. v. Z. in hooger beroep tot lx/z jaar gevange nisstraf veroordeeld Aan boord van het Grieksche stoomschip j' 3-hdias", dat in de Waalhaven te Rotterdam kt, was men Zaterdagavond bezig den 24-iari- ken stoker Spiras Drakos, die erg verkouden onf' te behandelen met alcohol. Een van de JUstanders stak daarbij een sigaret op, waar- 0r de in alcohol gedrenkte doeken vlam vat- De stoker kreeg zeer ernstige brandwonden jU borst en rug. Hij werd per spido naar het hi/eau van rivierpolitie vervoerd, vanwaar Uaa: Per auto van den Geneeskundigen Dienst ,r bet ziekenhuis aan den Coolsingel werd "tacK.eiiiiuj.0 aan w erëebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Terugkeerend van de haringvangst is de Scheveningsche logger Sch. 102 van de ree- derij N.V. Fr. VroJijk, schipper Piet van der Zwan, Zondagmiddag aan de buitenzijde van de haven op de Noorderhavenpier te Sche- veningen geslagen en vergaan. Het schip telde een bemanning van 14 koppen, waar van er 11 zijn gered. De veertigjarige matroos Jan Bruin is in het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overleden, terwijl de „jongste" Hen drik Roeleveld en de afhouder Cornelis Bruin vermist worden en vermoedelijk in de golven zijn omgekomen. Het was guur herfstweer en de zuidwesten wind joeg de golven hoog op tegen de haven hoofden. Velen wilden dezen middag genieten van het machtige schouwspel, dat de wilde gol ven bieden en de visschersbevolking van Sche- veningen trotseerde de wind- en regenvlagen om hun familieleden, die aan boord van haring- loggers lange weken de zee hadden bevaren, een vroolijk welkom toe te roepen, zooals men dat gewoon is van de havenhoofden af. Om 12 uur ongeveer kwam er een logger In zicht, on middellijk gevolgd door een tweeden, die koers zetten naar de haven om met hoog water bin nen te loopen. De wind had een kracht van 6 a 7 en men vreesde het weer niet, want in de afgeloopen week waren verschillende loggers binnengeko men, toen de wind het water feller opzweepte dan Zondag het geval was. De Sch. 102 was om ongeveer 1 uur aan de zuidzijde van de haven aangekomen en de schip per zette zijn logger in den juisten koers om de rustige haven binnen te loopen, na een reis van ruim 4 weken, waarop 38 last haring was ge vangen. Voor den haveningang evenwel werd de stroom te sterk, de logger liep zeer sterk uit zijn roer en naderde de gevaarlijke Noorder- pier. Nog dacht men van den wal af, dat de logger zonder ongelukken deze manoeuvre zou vol brengen, toen twee geweldige golven vlak ach tereen het schip totaal uit den koers brachten en voordat de bemanning zich kon herstellen sloeg de Sch. 102 aan de buitenzijde van de Noorderpier op de bazaltblokken welke de zee wering vormen. De schok kwam hevig aan, want het was van den wal af te zien, dat de logger water maakte en dat de bemanning een geweldigen strijd zou moeten voeren om het leven te behouden. Hoog over de bruine zeilen van de visschers- boot spatte het schuim uiteen en met iederen slag kwam het schip dieper te liggen en ge vaarlijker voor de 14 opvarenden. Oogenblikkelijk werden de verschillende red dingsdiensten gewaarschuwd. De bemanning van de reddingboot der Noord-Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij „Zeemanshoop" spoedde zich naar de eerste binnenhaven, waar de boot gemeerd ligt en na korten tijd voeren de red ders onder leiding van schipper M. Bruin uit om te trachten de opvarenden van den logger aan boord te nemen Inmiddels waren op het Noorder-havenhoofd ook alle voorbereidingen getroffen om van den kant af reddingspogingen te ondernemen. Drie leden van de bemanning van de Sch. 102 spron gen overboord en bereikten het strand, daarbij geholpen door vier mannen, die zich onmiddel lijk na de stranding te water hadden begeven. Deze drie werden gered, maar een van hen, de ongeveer 40-jarige Jan Bruin, overleed in het ziekenhuis. De „Zeemanshoop" zwoegde tegelijkertijd te gen de geweldige deining op en in angstige spanning keken de duizenden toe zonder dat zii in staat waren den menschen aan boord de hel pende hand te kunnen reiken. Aan boord van den logger wachtten nog elf mannen op hun redding. Twee van hen waren in den achtermast ge klommen om zoo voor de mokerslagen van de golven bevrijd te blijven en zij moesten voor hun redding langs het verbindingstouw tus- schen de masten naar voren klimmen, want de reddingboot had zich tusschen de pier en den logger ingewrongen en was gereed de opvaren den aan boord te nemen. HÓevelen het er waren? Niemand kon op de ze vraag een antwoord geven, want men be schikte niet over communicatiemiddelen. In bange spanning stonden allen daar. Bur gemeester mr. S. J. R. de Monchy en wethou der ir. L. J. M. Feber kwamen zich ter plaatse van de reddingspogingen op de hoogte stellen, zoo ook mr. Corst Budde en de heer Vermaat, directeur van het haven- en marktwezen. Om 2 uur maakte de „Zeemanshoop" zich gereed om de geredden in veilige haven te brengen. Maar de kleine boot had de grootste moeite om zich tegen den stroom en de golven te handhaven. Telkens weer sloegen de zeeën over het dek. Het was inderdaad een worsteling om het bestaan van velen. Van het noorden van de haven voer de red dingboot ver naar het zuiden en daar draaide het schip voor den wind om binnen te komen. Het was precies drie uur, toen de „Zeemans hoop" de visschershaven binnenvoer, waarbij de duizenden, die het angstige tafereel hadden bij gewoond, juichten om de geweldige prestatie van schipper Bruin en zijn stoere mannen. Bij de loods van de Noord-Zuid-Holland sche Reddingmaatschappij zorgde de Haag- sche politie voor een afzetting en daar kwa men de opvarenden van den logger aan wal, doodelijk vermoeid en verkleumd van de kou, maar gelukkig, omdat zij aan den greep der golven ontsnapt waren. Wij telden 9 koppen, zoodat nog 2 leden van de bemanning vermist werden: de „jong ste" Hendrik Roeleveld en de „afhouder" Cornelis Bruin, die waarschijnlijk in de vischnetten verward is geraakt en zoo een prooi der golven werd. De bemanning van de reddingboot bestond uit: M. Bruin, schipper, A. Toet, J. Dijkhuizen, Otto Klaassen, Gijsbert Groen, C. Grootveld en A. P. Kamp, monteur. De boot voer onmiddel lijk door naar de helling ter reparatie, want tweemaal was het schip in botsing met den gestranden logger gekomen. Twee auto's van den gemeentelijken genees kundigen dienst vervoerden de geredden naar huis, deels naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal te Den Haag. De 15-jarige Evert Groen werd opgenomen in het Roode Kruis Zieken huis. Tegen de haven lag de Seh. 102 vrijwel on der de golven, welker kracht verminderde, om dat de vloed afnam. De zee is tot rust gekomen, want de wind is in den afgeloopen nacht tot matige kracht af genomen. Voor de Scheveningsche haven ligt het wrak van de Sch. 102, welke Zondagmiddag een prooi der golven is geworden, waarbij drie leden van de bemanning het leven verloren. Aan het strand voor Scheveningen en Wasse naar spoelden steeds wrakstukken van 't schip aan: op het dek was alles radicaal stukge slagen. Hedenochtend is op het Wassenaarsche strand het lijk van den 16-jarigen Hendrik Roeleveld aangespoeld. Vermist wordt dus nog de 14-ja- rige Cor Bruin, die na de stranding naar het voorschip liep en daar waarschijnlijk in visch netten is verward geraakt. Van de reddingboot „Zeemanshoop" is tijdens de reddingspogingen de steven gedeeltelijk in gedrukt, evenals de onder-kin-kiel aan stuur boord, waar ook lichte deuken in den wand werden geconstateerd. Dé „Zeemanshoop" is tweemaal door een golf tegen den logger aan geslagen en eenmaal stond de boot met de kiel op het boord van den logger. De boot is thans in reparatie. BURGOS, 10 Oct. (Reuter)". Het besluit van Franco om Italiaansche vrijwilligers te repatrieeren, wordt door de rechtsche bla den warm toegejuicht als een beslissend gebaar ten behoeve van den vrede in Europa. Er zijn nog steeds geen bijzonderheden medegedeeld omtrent het aantal betrokken vrijwilligers, noch omtrent den datum en de haren van vertrek. Naar uit Rome wordt gemeld, publiceert de Informazione Diplomatica een nota, waarin o.m. gezegd wordt, dat men er in verantwoor delijke kringen te Rome op wijst, dat het be sluit tot repatrieering van een groot contin gent infanterie der Italiaansche legionarissen in Spanje lang voor de conferentie te Mün chen door Franco in volledige overeenstemming met Italië genomen is. Het betreft vrijwilligers, die sedert Januari- Februari 1937 in Spanje zijn en die verdienen te worden gerepatrieerd op een oogenblik, waarop het lot van den oorlog als in het voor deel van Franco beslist kan worden beschouwd. Voorts schrijft de nota, dat dit besluit niet in verband staat met bijzondere omstandighe den van internationaal politieken aard of be sluiten der niet-inmenging.scommissie. Onaf hankelijk van de ontwikkeling der Britsch-Ita- liaansche betrekkingen is de repatrieering sub stantieel. Men is in verantwoordelijke krin gen te Rome echter van meening, dat deze te rugtrekking Groot Brittannië de gelegenheid zou kunnen bieden over te gaan tot uitvoering van de accoorden van 16 April 1.1., die sedert zoovele maanden in "de archieven van het Fo reign Office rusten. Wanneer dat gebeurt, des te beter. In verantwoordelijke kringen te Rome denkt men, dat, na te zijn overgegaan tot deze niet- symbolische, maar daadwerkelijke repatriee ring, van vrijwilligers, Italië niets meer eenzij dig zal doen. Alles wat gedrukt wordt over Mid- dellandsche Zee-pacten in wording is tenden tieus en voorbarig en doet de oplossmg van sommige welomlijnde problemen gein stap voorwaarts komen. Spanje staat thans voor den derden winter, die bij de verschrikking van den burger oorlog nog de barheid van het koude jaar getijde zal brengen; nieuwe ellende bedreigt het arme verscheurde Spaansche volk. Twee jaren van bloedigen krijg hebben het land zwaar ge teisterd, van de lachende velden doodenakkers gemaakt, de weelde van zijn kunstschatten ge ruïneerd: de moreele ellende is niet te beschrij ven. Bij alle hardnekkige verbittering, waarmee de Spanjaarden tegenover elkaar staan, beseffen zij zelf zeer goed, in welken rouw deze broeder strijd huri land dompelt; het bewustzijn, dat dit zóó niet lang meer mag voortduren, is onder hen groeiende. Weliswaar wijzen beide partijen in officieele redevoeringen elk compromis van de hand, doch uit allerlei schijnbaar onbeduidende feiten blijkt, dat er een oorlogsmoeheid optreedt in beide kampen. „Het zijn toch ook Spanjaar den" zeggen beide partijen van elkaar, en de rechtschen bombardeerden Madrid met brood en sigaretten. Daarbij komt, dat, nu het einde van het zo- mer-offensief der rechtschen in zicht komt, Franco moet constateeren, dat hij weliswaar een belangrijke terreinwinst maakte en het front van zijn linksche tegenstanders doorbrak, doch dat hij thans wederom op een hardnekkigen weerstand stuit, terwijl zijn militaire prestige door het nog niet weerlegde linksche Ebro-of- fensief sombere perspectieven opent voor den duur, dien de strijd nog kan hebben. Beide par tijen leden enorme verliezen, doch de linkschen kregen tijd zware versterkingen aan te leggen; bovendien heeft deze burgeroorlog weer bewe zen, hoezeer de verdedigende partij in het stra tegisch voordeel is tegenover een zelfs uitste kend toegerusten aanvaller. Del Vayo liet in een tot Amerika gerichte radio-rede blijken, met hoeveel vrees Valencia en Barcelona den komenden winter tegemoet zien: Voedselgebrek dreigt. Aan de andere zijde staat men er, dank zij een verstandige agrari sche politiek, belangrijk beter voor; doch ook hier doen de gevolgen van den oorlog zich dui delijk voelen. De eerste hoop begon te dagen, toen de linksche premier, Negrin, onlangs ver- verklaarde, dat hij uit eigen beweging de in het linksche leger strijdende vrijwilligers te rug zou zenden. Dat het hem ernst was met deze verklaring bleek wel daaruit, dat hij den Volkenbond verzocht een commissie te zenden, die deze terugzending moet controleeren, een commissie, die inmiddels reeds gevormd is. De verklaring van Negrin viel op een oogenblik, toen de wereld zwaar bezorgd was om den we reldbrand, die uit een anderen haard dreigde te ontstaan; desniettemin wekte zij algemeene verrassing. Welke bedoeling kon bij de link schen voorzitten, toen zij dit besluit namen? Voelden zij zich zóó sterk? Of wilden zij moree- len indruk maken op de wereld-opinie, of zelfs op de opinie in het andere kamp? Vooralsnog weten wij het niet in elk geval echter was het resultaat van dit besluit gunstig. Want toen te München een oplossing was gevonden voor het meest urgente vraagstuk, dat de Europeesche orde dreigde te verstoren, brak de algemeene overtuiging baan, dat de tijd rijp was voor een oplossing ook van het Spaansche vraagstuk. De geruchten werden steeds krach tiger, en dezer dagen kwamen eindelijk de be richten los, die bevestigden, dat generaal Franco bereid is althans een deel van de Italiaansche troepen naar huis- te zenden, aldus tegemoet komend aan de verlangens van de Londensche non-interventie-commissie, die aldus onver wachts haar langdurig en bijkans vruchteloos geacht streven bekroond ziet. Zeker, slechts een deel der Italiaansche troepen wordt teruggetrok ken, en de specialistentroepen alsmede de door Mussolini gezonden zware wapens blijven nog, doch er is een begin gemaakt met het toonen van goeden wil en dit is een belangrijk begin. Volgens de mededeelingen uit Italië was dit besluit genomen tusschen Mussolini en Franco, onafhankelijk van de bespre kingen te München, waar immers alleen ge sproken was over het Tsjecho-Slowaaksche probleem. Het heeft geen zin hierover te dis cussieeren; een feit is echter, dat het besluit bekend gemaakt werd op het psychologisch juiste oogenblik van een algemeene ontspan ning. Allereerst zal dit besluit een gunstigen in vloed uitoefenen op de Britsch-Italiaansche betrekkingen; het Paasch-accoord kan thans binnen afzienbaren tijd in werking treden. Ver volgens zal het niet nalaten de Fransch-Itali- aansche betrekkingen te verbeteren: de „barri cade" van Genua blijft thans niet meer tus schen, doch komt min of meer terzijde van de beide Latijnsche Zusternaties te liggen, wier volkeren nog immer niet begrijpen, waarom zij tegenover elkaar zouden moeten staan. Doch het belangrijkste gevolg van dit besluit betreft het Spaansche volk zelf. Aan beide zij den verweet men elkaar het vaderland aan vreemde machten te hebben verraden; men zeide niet zoozeer gebeten te zijn op de Spaan sche broeders dan wel op de buitenlandsche strijders voor een ideologie; het is bekend, dat men aan beide zijden de vreemdelingen in eigen kamp wantrouwde. Dit euvel wordt thans groo- tendeels weggenomen, en de stemmen, die een verzoening bepleiten, worden krachtiger, ook al wijzen de partijen een oplossing anders dan door een volledige overwinning hardnekkig af. Negrin sprak reeds over de mogelijkheid van een volksstemming; anderen offeren de moge lijkheid van een herstel van de monarchie, of van een deeling van Spanje in een monarchis- tischen en een republikeinschen staat. Onge twijfeld zijn deze voorstellen nog prematuur, en heeft het onderzoek naar de mogelijkheden van deze oplossingen voor den buitenstaander nog geen zin. De hoofdzaak is, dat er over een ver zoening als over een mogelijke oplossing ge sproken wordt. De moeilijkheden, die nog uit den weg ge ruimd moeten worden, zijn er vele. Doch een begin is gemaakt; en iedereen, die van goeden wil is, moet hopen en bidden, dat dit het begin is van de pacificatie der geesten, waarover de Spaansche Kardinaal-Primaat op het Eucha ristisch Congres te Boedapest sprak. In het belang van Europa en vooral van Spanje zelf. (Van onzen specialen verslaggever). Op het Willemsplein, langs de ri vier, tot bij het Zeemanshuis, wacht de jeugd van Rotterdam. Ongeveer 1400 leden van katholieke jeugd organisaties, meisjes en jongens, staan er opgesteld met fakkels en lampions en zij vormen een eerewacht tusschen het Spido-ponton, waar de „Lucre tia" meert en het Zeemanshuis, dat straalt uit al zijn vensters en waarin de vlaggen hoog op het dak ont plooien in het licht der schijnwerpers. Rondom zijn duizenden samenge stroomd, die uitzien over de avond duistere rivier, den ononderbroken regen trotseerend, wachtende op het oogenblik, dat de beeltenis der Sterre naderen zal over het water. Een onvergetelijke vaart is dit geweest. Het blanke Dieseljaeht, dat zijn weg koos, uitge leid Vrijdagavond, door een feestelijk Maastric tot Zondagavond in hete wachtend Rotterdam, over Maas en Waal en Merwe en Noord en Nieuwe Maas, het laatst in regentneste at mosfeer vol buien en feilen wind, droeg fier het beeld der Moedermaagd met het Kind. Een vaart die lieflijk ware .geweest bij zon en zo mertij, in zoelte en onder pralende luchten, maar die thans, op het grauwe, onstuimige wa ter in vlagende regen, grootsch werd, wijl het de Sterre symboliseerde, een trouwe toeverlaat juist in de donkere uren des levens, bij storm en ontij. De schoonste vaart van zijn leven heeft de heer F. Wyers met dit, zijn schip, ge maakt. Bijna den ganschen tocht hield hij persoonlijk het roer, de blik vooruit over water en land; het wisselend verschiet, dat zich opende en waarheen de beeltenis der Sterre werd gedragen vanuit een vrome stad, hoog bij de heuvels, op weg naar de verre zee, de groote schepen en hun een zame bewoners, wier schutse en troost Zij zal zijn. Overal waar de „Lucretia" Zaterdag en Zon dag voorbij voer, heeft de katholieke bevolking Maria haar groet gebracht. Moeders leidden hun kinderen naar de sluizen of aan de kaden en wezen hun de beeltenis der Sterre, op de voorplecht van het schip. Kinderhanden vouw den zich tot gebed. Kinderhanden droegen bloemen aan van het land, die men neerlegde aan Maria's voet. Zoo was het overal. Te Weurt in Maas en Waal, waar een schoone hulde was georganiseerd, te Nijmegen, naar welks haven Zeeverkenners de „Lucretia" be geleidden en de studenten van het Studiehuis St. Jozef de Sterre bij Haar aankomst toezon gen. Te Leeuwe wachtte de jeugd, die bege leid door een Harmonie, Marialiederen ten ge- hoore brachten en bloemen schonk. En te Dordrecht vormde de Graal een eerewacht. Was de vaart vanaf Maastricht meegemaakt door kapelaan F. v. d. Vliet, hoofdaalmoeze nier van het Apostolaat ter Zee, kapelaan Jos. Habets, leider van de Broederschap der Sterre der Zee te Maastricht en Pater A. van Rixtel S. C. J., havenaalmoezenier van Rotterdam, die beide ochtenden aan boord de H. Mis lazen, alsmede door den heer Ch. v. d. Bilt, voorz. der Federatie van het Apostolaat ter Zee en de heer F. Wyers, eigenaar van het jacht, te Dordrecht scheepten zich voor het laatste tra ject nog in pastoor J. C. de Moei, havenaal moezenier van IJmuiden, Pater Laurianus O. Cap., oud-havenaalmoezenier van Rotterdam en de heeren H. F. Heerkens Thijssen en A: Kuij- pers, leden van het Federatie-bestuur. Om zeven uur precies meerde de „Lucre tia" aan het Spido-ponton bij het Willems plein te Rotterdam. Hier wachtte bij het schijnsel van honderden fakkels en glan zende lampions de katholieke jeugd, met haar vaandels en vlaggen, die een dubbel eeregelid vormde tot aan den ingang van het R. K. Zeemanshuis. Vier officieren ter koopvaardij droegen onder tromgeroffel en den zang uit honderden kelen van het lied der Sterre der Zee, het Mariabeeld hoog op hun schouders van boord naar het Zee manshuis. Graalleden, Verkenners, Kruis vaarders, St. Jansknapen stonden daar in lange rijen opgesteld en zij brachten Maria hun saluut, dat van ver op de rivier reeds zichtbaar was door de wemeling der licht jes op den donkeren oever en dat thans tot een grootsche begroeting werd, een blijde en feestelijke incomst in die andere Maasstad, waarover de Sterre nu waken zal. In het Zeemanshuis werd de beeltenis der Sterre plechtig ontvangen door Haarlems Maria Bisschop, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. die in groot ornaat het beeld vooraf ging naar de geheel gevulde kleine kapel, waar het in een nis boven het altaar werd geplaatst als middel punt van een schildering, welke het uitspansel toont boven de golven der zee. Nadat Mgr. Huibers de kapel had gezegend sprak hij de genoodigden, die hier tezamen wa ren, toe naar aanleiding van den tekst uit den 106en psalm; „Zij, die te scheep gingen op de zee, hebben de werken Gods aanschouwd." Mgr. wees hierbij op de moeilijkheden en ge varen naar lichaam en ziel waaraan de zee man bloot staat, terwijl hij verstoken is van alles, wat ons in het dagelijksch leven tot troost en opbeuring strekt. Daarom is het zoo schoon, dat in deze groote havenstad een mo dern zeemanstehuis is gesticht, waar de zee man zich zonder gevaar kan ontspannen en verheffen en zijn godsvrucht aankweeken. Met groote moeite is dit alles tot stand gekomen. Hier is gebouwd, maar ook ge beden, om Gods zegen af te smeeken over dit werk. Daarom was Mgr. zoo gaarne gekomen om zijn sympathie te toonen en de kroon te zetten op hetgeen hier is ver richt door de beeltenis der Sterre te plaat sen in het centrum van het werk als de ver eerde Patrones, bij Wie de zeeman veilig heid zal vinden naar lichaam en ziel. Van nu af zal Nederland meeleven en meebidden met den zeeman en Maria een drachtig vereeren als de Sterre der Zee. Tenslotte bracht Mgr. dank aan allen, die hier hebben gearbeid, in het bijzonder aan Pater van Rixtel S. C. J., die een groot en goed werk van vele jaren onder den zegen van Maria thans zoo schoon ziet bekroond. Pater van Rixtel las vervolgens een oorkon de voor, die aan het overbrengen van de Sterre uit Maastricht naar Rotterdam de herinnering bewaart. Deze oorkonde, alsmede een gebed voor de weldoeners, geschreven op perkament met de namen van allen, die de plannen hiel pen verwezenlijl^n, werd, nadat het gebed door Mgr. Huibers plechtig was gezegd, in een looden koker gesloten, welke in het voetstuk van het beeld een plaats kreeg. Mgr. Huibers wijdde dan het werk van het Apostolaat ter Zee toe aan Maria, Sterre der Zee, en onder het lof, dat de Bisschop met assistentie van Mgr. J. W. van Heeswijk, deken van Rotterdam en Pater van Wezel S. C. J. celebreerde, werd het plechtig voornemen der medewerkenden in handen van Mgr. hernieuwd en volgde opname van de eerste zeelieden in het ge vormde Zeevaardersgild van de Sterre der Zee. Na de plechtigheid trok de jeugd, die buiten had gewacht, door de kapel, om een groet te brengen aan de beeltenis van Maria. De dag werd besloten met een feestavond, zooals de Familiekring van het Apostolaat ter Zee dien eiken Zondagavond aan de zeelieden der verschillende nationaliteiten aanbiedt. Het gerechtshof te Den Bosch heeft van ochtend arrest gewezen in de zaak tegen den industrieel M. van Z., uit Oss, dien de Bossche rechtbank wegens zedenmisdrijven had ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. In hooger beroep heeft de advocaat-gene raal eveneens twee jaar gevangenisstraf ge- eischt. Het hof heeft het vonnis van de rechtbank op formeele gronden vernietigd en, opnieuw rechtdoende, Van Z. schuldig verklaard en hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden, met aftrek van het geheele voorarrest. Wanneer U lijdt aan Rheumatiek, Rugpijn, Ge wrichtspijn, 's Nachts te moeten opstaan, Irriteeren- de zuurafscheiding, Zenuwachtigheid, Duizeligheid, Kringen onder de oogen, Branden op de maag, Gezwollen enkels en U zich uitgeput voelt, dan moet U eens CYSTEX gebruiken. CYSTEX, het nieuwe middel van een beroemden dokter, begint direct te werken, bestijdt deze kwalen en is zeker de medicijn, die U hebben moet of U krijgt gegarandeerd Uw'geld terug. Wacht niet. koop vandaag nog CYSTEX bij Uw apotheker of drogist. De garantie beschermt U.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9