UIT DEN OMTREK De avonturen van een verkeersagent je X Grepen uit de begrooting DEKENS Italianen keeren uit Spanje terug W/xmmAUiit De vorst" DINSDAG 11 OCTOBER 1938 BEVERWIJK Werkloosheidsuitgaven vorderen f 416.000.— Arendsweg wordt verbeterd Tekorten woningbouw Arendsweg wordt verbeterd Werkloosheids- en armenzorg Belastingen Subsidies Bijzondere bewaarscholen Katholiek Sociale Actie HEEMSTEDE HILLEGOM BLOEMENDAAL SANTPOORT as# VOGELENZANG IJMUIDEN R. K. DAM- EN SCHAAKVER- EENIGING G. S. Finale St. Bavo-beker Afscheid A. P. Roza Stormschade De eerste af deeling reeds vertrokken Ook kolonel Stoyanoff te Sofia overleden Mr. dr. F. L. E. Haan Secretaris van t Curatoren-college der R.K. Universiteit ZANDVOORT RIJKSVISCHAFSLAG LAAT U ONS EEN SERIE VOORLEGGEN, DAN SLAAGT U NAAR GENOEGEN reist incognito DOOR FRITZ METZNER In aansluiting op ons bericht van gisteren laten wy thans nog enkele bijzonderheden vol gen uit de memorie van toelichting op de ge- meentebegrooting voor den dienst van 1939. De rijksbijdrage in de kosten der gemeente huishouding (f 127.000)welke gevraagd moet worden om de begrooting sluitend te maken, kon aanzienlijk lager geraamd worden dan voor 1938 moest geschieden. Het bedrag aan onder stand voor 1938 werd n.l. op f 320.000 begroot. In tegenstelling met het vorig jaar opent de begrooting van 1939 ditmaal niet met 'n tekort van vorige dienstjaren. De begrooting voor 1938 werd al dadelijk belast met een bedrag van anderhalve ton wegens vroegere tekorten. Aan gezien de gemeente echter over 1937 en 1933 ryksonderstand geniet, moet het saldo van 1937 worden overgebracht naar den dienst van 1938, zoodat voor 1939 op dezen post niets is te ramen. Wat de verschillende posten betreft, onder het hoofdstuk openbare veiligheid wordt voor de straatverlichting f22.155 uitgetrokken (v. j, f19.765), waaronder f2500 voor uitbreiding en vernieuwing. Verder is een bedrag van f 50 ge raamd teneinde de brandweer op bescheiden wijze te kunnen uitrusten voor haar taak bij eventueele bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. Voor de luchtbescherming is f300 uitgetrok ken (v. j. f500). De bydrage ter tegemoetkoming in de beta ling van rente en aflossing van door de ge meente verleende voorschotten aan woning- bouwvereenigingen is geraamd op f 39.047,43 (v. j. f33.588,07). De inkomsten van de woningbouwvereenigin- gen, uit de exploitatie hunner woningen ver kregen, zyn ten eenenmale onvoldoende om de daaruit voortvloeiende lasten te dekken, aldus deelen B. en W. in hun toelichting mede. Het jaarlijksch tekort by de R. K. Woning- bouwvereeniging „St. Agatha" bedraagt, na af trek van de bydrage uit het huurverlagings- fonds, f28.300; dat van de vereeniging „Goed wonen" f 4900. RÜk en gemeente verleenen een jaarlijksche bijdrage in deze exploitatie-tekorten, echter tot een bepaald maximum en ongeacht de werke- lyke tekorten der vereenigingen, die steeds de by dragen overtreffen. Tot du.-jygrfë 7s het* ontbrekende nirriffièr aan de vereenigingen uitbetaald, met als gevolg, dat zy met groote tekorten zitten van vorige jaren. Voor St. Agatha bedroegen deze tekorten begin 1938 rond f34.000 en voor Goed Wonen f33.000. Het komt B. en W. niet raadzaam voor om op dezen weg voort te gaan. De tekorten stape len zich op en het is uitgesloten dat de ver eenigingen te eeniger tijd in staat zullen zijn deze in te halen of dat op andere wijze dan door bijdragen van de gemeente hiervoor dek king zal zyn te vinden. Zy stellen den raad daarom voor, de onge dekte tekorten voortaan ten volle voor reke ning van de gemeente te nemen, afgezien van de bijdragen, die het rijk hierin verleent. Het college heeft echter verder aan den minister het verzoek gedaan, de gewone jaarlijksche rijksbijdrage te willen verhoogen. Voor financiering van de genoemde tekorten over vorige jaren verstrekt de gemeente de noodige kasgelden, waarvoor op den kapitaal- dienst een bedrag is uitgetrokken en waarvoor de gemeente voortaan geen rente meer zal be rekenen Onder het hoofdstuk Openbare Werken is voor onderhoud van straten en pleinen f 31.947 uitgetrokken (v. j. f22.830). In afwijking van hetgeen in de begrooting van den dienst van openbare werken aanvan- keiyk werd geraamd, stellen B. en W. voor, den aldaar vermelden post voor verbetering van de Groenelaan niet over te nemen maar daar voor in de plaats te stellen een verbetering van den Arendsweg, waarvan de kosten worden ge raamd op f7000. Ook voor onderhoud van wegen en voetpaden is aanzienlyk meer geraamd, n.l. f 12.322 tegen f 6819 voor het dienstjaar 1938. De kosten van gemeente-reiniging (f27.190) konden voor 1939 f 4290 lager worden geraamd als gevolg van de reorganisatie, waartoe de raad onlangs besloten heeft en die op i Jan. a.s. zal ingaan. Verder deelen B. en W. mede, dat zy zich voorstellen zoo spoedig mogelijk een nieuwe ver ordening op de heffing van begrafenisrechten (waarvan de opbrengst thans op f 3500 wordt geraamd) ter vaststelling aan te bieden. Bij den post; zandstrooien en sneeuwruimen deelen B. en W. mede, dat zij voornemens zijn toestemming te vragen tot het doen uitvoeren dezer werkzaamheden bij wijze van werkver schaffing. Voor ondersteuning aan armlastigen is f175.500 uitgetrokken (v. j. f180.500). Verpleging en uitbesteding van armlastigen vragen f 40.500 (v. j. f 22.500)terwijl voor toe slagen op ziekenfondspremies f 36.000 is uitge trokken. De post: steunverleening aan behoeftige tuinders, waarvoor v.j. f25.000 moest worden geraamd, is thans vervallen, aangezien de re geering een regeling daarvoor heeft getroffen. De werkloosheidsuitgaven zijn in totaal geraamd op f 416.500, waaronder aan steun verleening f 340.000, gemeentelijke werkver schaffing f42.000 en rijkswerkverschaffing f 22.000. Geraamd wordt dat gemiddeld 20 arbeiders bij een rykswerkverschaffing en 40 arbeiders bij een gemeentelyk werkverschaffingsobject te werk zullen kunnen worden gesteld. De opbrengst der voornaamste belastingen wordt als volgt geraamd: straatbelasting f 51.500; 80 opcenten op de grondbelasting f 40.000; 150220 opcenten op de personeele belasting f92.000 (v. j. f106.000); 38 opcenten op de vermogensbelasting f6000; 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting f89.300 (v. j. f74.700). B. en W. stellen voor, voor 1939/1940 weder om 75 opcenten te heffen, zijnde het maximum, dat volgens de wet is toegestaan. De opbrengst van de hondenbelasting wordt geraamd op f 3500, die van de vermakelijkheids belasting op f 15.000. De opbrengst van het vergunningsrecht is op f 2100 begroot. B. en W. deelen hierbij mede, dat een nieuwe heffingsverordening den raad zal worden aangeboden. Voorgesteld wordt de volgende subsidies te verleenen: Reddingsbrigade Wyk aan Zee f250; Het Witte Kruis, ten behoeve der t.b.c.-be- strijding, 10.170; voor dekking van het exploi tatietekort op het badhuis 1495.68, bovendien 750 als renteloos voorschot ten behoeve van de geldleening. Voor uitzending van kinderen naar gezond heids- en vacantiekolonies is 800 uitgetrok ken, welk bedrag verdeeld wordt onder het „Centraal Genootschap" en de stichting „Ka tholieke kinderuitzending." Voor wykverpleging is ƒ3670 uitgetrokken, n.l. 1970 voor het Witte Kruis en 1700 voor de R. K. Ver. Het Wit-Gele Kruis. Voorgesteld wordt aan de openbare leeszaal en bibliotheek 175 subsidie te verleenen en aan de R. K. bibliotheek St. Agatha 80. Tenslotte wordt voorgesteld aan de Algem. Ver. voor Vreemdelingenverkeer een subsidie van ƒ5.te verleenen, aan de commissie voor do Noordzeebadplaatsen 75, aan de Federatie van V.V.V.'s in Noordholland ƒ25 en aan de V.V.V. te Wijk aan Zee ƒ225. t Voor subsidieering van het bijzonder fröbel onderwijs is 8192.14 uitgetrokken. Op de begrooting voor 1937 was voor dit doel 8623.21 geraamd. Krachtens de byzondere voorwaarden, waar onder het Ryk voor dit jaar aan de gemeente onderstand verleende, zou dit bedrag voor 1938 met 10 pCt. moeten worden verlaagd. In een uitvoerig gemotiveerd schrijven hebben B. en W. den Minister er op gewezen, welke moeilyk- heden dit voor de scholen zou medebrengen en daarbij het verzoek gedaan, met een verlaging ad 5 pCt. genoegen te willen nemen. Op dit schryven is thans nog geen antwoord ontvan gen. B. en W. vleien zich met de hoop, dat hun verzoek zal worden ingewilligd. Zij stellen den raad daarom voor, voor 1939 toe te staan een bedrag van ƒ8192 (d.i. de ra ming van 1937, verminderd met 5 pCt). Bij aanneming van dit voorstel is het college voor nemens t.z.t. inzake de verdeeling van het be drag over de verschillende scholen met een nader voorstel te komen. Voor schoolvoeding en -kleeding is, evenals het vorig jaar, ƒ3500 uitgetrokken. Woensdagavond houdt het plaatselijke comité van Katholieke Sociale Actie de jaarlijksche al- gemeene vergadering in het K. S. A. gebouw. Behalve het jaarverslag vermeldt de agenda een bestuursverkiezing wegens periodiek aftre den van de heeren F. Scholts en C. G. v. Baar. Vergadering R. K. Staatspartij. Maandag avond hield de afd. Heemstede van de R. K. Staatspartij een drukbezochte vergadering. In zijn openingswoord zeide de waarnemende voorzitter, de heer H. A. Meeuwenoord, dat deze vergadering bedoeld is als inzet der propaganda, die vooraf zal gaan aan de komende verkiezin gen in 1939. Tevens deelde spr. mede, dat de voorzitter, de heer J. M. J. v. d. Weiden, herstellende is en hopelijk weer spoedig de leiding op zich kan nemen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental in 1937 gestegen was met 250 nieuwe leden tot 1150, plus 75 aspirantleden. Het verslag van den penningmeester sluit over 1937 met aan inkomsten 1190.86 en aan uit gaven 1272.70, welk tekort nog gedekt kan worden met een batig saldo over 1936. Als bestuursleden werden herkozen de heeren B. Th. Santen, P. G. Tel en L. Roest, terwijl als afgevaardigden naar de vergaderingen van den Kring Haarlem en Statenkring Veisen wor den benoemd de heeren N. J. Nijman, H. A. Meeuwenoord, P. Duin en L. Roest. Vervolgens werden mededeelingen gedaan be treffende de actie voor het seizoen 1938-1939, waaruit bleek, dat reeds verschillende actie commissies waren benoemd, de propagandaclub haar werkzaamheden weer extra ter hand heeft genomen en de propaganda vooral ook onder de jongeren een deel der actie zal vragen. Als spreker voor dezen avond trad daarna op de heer Jacq. J. Kamerbeek, met als onder werp; De christelijke beginselen maken blijvend geschiedenis. Spr. ving aan met te constateeren, dat toen Chamberlain zich aan den vrede zette, hij niet anders vertolkte dan de eeuwenoude christelijke boodschap. De eerste minister van Engeland, bijgenaamd „peacemaker", heeft ongetwijfeld zich laten leiden door de veilige grondslagen van het Evangelie. Er zyn geen menschelijke vredemakers of vredebrengers, er zijn alleen menschelijke instrumenten in Gods hand. De mensch wikt, God beschikt, is ook voor dezen ty'd. Aan mensch en volk de arbeid, aan God de zegen. Nadat spr, nog had uitgeweid over het eeuwige van Gods werk en het vergankelijke van dat der menschen, verzocht hy den jongeren met aandrang de politieke school van de R. K. Staatspartij te bezoeken, omdat de kennis der vakken „geschiedenis en beginselen der R. K. Staatspartij" zoowel als die der overige partijen even noodzakelijk zijn als het vakonderwijs voor een of ander beroep. Spr. oogstte een daverend applaus, waarna deze goed geslaagde vergadering werd gesloten Goed besteed. Het Feestcomité der Jubi leumviering heeft zijn laatste vergadering ge houden. Dat er goed geboerd is blykt wel, daar er 265 over is. Dit bedrag is als volgt besteed; aan de Kindervoeding (warm middagmaal) 100; E.H.B.O. 25; Hillegomsche Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose 140. Mond- en klauwzeer. Op 24 boerderijen heerscht mond- en klauwzeer onder het vee. Bij één veehouder is de ziekte reeds geweken De werkloosheid. Het aantal werkloozen bedraagt hier 82; verleden jaar per denzelfden datum 192. Aanrijding. Tijdens de afsluiting der over wegboomen aan de Kleverlaan ontstond Maan dagmorgen een opstopping van auto's en wiel rijders. Toen het verkeer weer vrij werd gegeven raakte een Bloemendaalsche kantoorbediende, die per fiets was, bekneld tusschen een autobus der N.K.H.-Mij. en een vrachtauto, waardoor hij zijn linker voet kneusde. Een dokter ver leende de eerste hulp, waarna hij met den politie-auto naar zijn woning werd vervoerd. Voor het behoud van den molen. De moler. „De Sandhaes" in gevaar! De Sandhaes, die, onberoerd door storm- en tijdsgeweld, in zijn tegenwoordigen vorm reeds langer dan ander halve eeuw een wachter geweest is over Sant poort, die geslachten heeft zien komen en zien gaan en die zyn machtig wiekenkruis steeds heeft doen wentelen ten dienste van he tdorp en zijn omgeving. Zal dan thans het laatste uur voor deze historische figuur slaan? Wij weten het, aan vele molens was dit lot reeds beschoren en pas in onzen tijd, nu zij ge ring in aantal geworden zyn, beseffen wij, wat wij in hen verloren hebben. De tijd is voorbij, dat het oude maalwerktuig zonder slag of stoot prijs gegeven wordt; zonder strijd geeft ook Santpoort „De Sandhaes" niet gewönnen! Denkt U in, wat het voor ons dorp en zijn omtrek zou beteekenen, den ouden molen te moeten missen, den molen, die het beeld van Santpoort o|p zulk een karakteristieke wyze tooit. Wij leven in een tyd van velerlei vervlak king, bok wat den bouw van stad en dorp be treft, maar Santpoort zal zich zelf blijven, zoo lang het zich op het bezit van zijn molen mag beroemen. De resultaten van het bedrijf en de ligging van den molen maken het niet meer mogelijk dat de kosten van onderhoud door één persoon gedragen worden, als tot dusverre. Er zijn thans belangry keherstellingswerkzaamheden noodig; de omloop verkeert in bouwvalligen staat, de inrichting om de wieken op den wind te kruien eischt voorziening en verschillende andere repa raties moeten dringend worden uitgevoerd. In dien niet spoedig zou worden ingegrepen, kan het tot van den molen als bezegeld worden be schouwd. „Santpoorts Bloei" heeft het als haar plicht beschouwd, een lans voor „De Sandhaes" te bre ken. Zij mocht reeds de voldoening smaken een voorloopige regeling te treffen met den eigenaar, die zich daarenboven bereid verklaarde een aan zienlijk gedeelte van de noodzakelyke werkzaam- Na langen tijd geroeid te hebben, zeide Keesie: ,Jk zou het nu maar eens probeeren. Ik zou hier maar eens het net uit gooien. Hier is nogal wat beweging in het water." Het net Werd neergelaten, wat Keesie, die graag behulpzaam wilde zijn, nu deed. Langzaam zag hy het net in het water vrdwijnen en de visscher en het verkeersagentje wachtten op de dingen die komen zouden. „Ik hoop, dat ik me niet vergist heb," zeide Keesie. „Vergissen is menschelijk," zei de visscher. heden vbor zyn rekening te doen uitvoeren. Die voorloopige regeling zal in een definitieve over eenkomst worden veranderd, zoodra „Sant poorts Bloei" de beschikking zal hebben ge kregen over het gedeelte der herstellingswerk- zaamheden, dat zij voor haar rekening zou wil len nemen, ten bedrage van ongeveer 1300. Als ieder, wien het verdwijnen van den mo len ter harte gaat, bereid is een steentje bij te dragen, ieder naar eigen kracht, twijfelen wij er niet aan, bf de opzet zal slagen. Laten wij allen er van overtuigd zijn, dat Santpoort zijn molen, en daarmede zijn uniek dorpsbeeld, kan en moet bewaren! Het benoodigde bedrag zal grootendeels in giften, groot en klein, bijeengebracht moeten worden en daarnaast zal het goed zijn, thans reeds een fonds te vbrmen, waaruit bij even tueele gebeurtenissen geput kan worden ten be hoeve van den molen. Ook rentelooze voorschotten, af te lossen in tien jaarlyksche termijnen, zullen ons zeer wel kom zijn. Mogen wij het behoud van den molen „De Sandhaes" in Uw welwillende belangstelling aanbevelen en tevens een beroep bp Uw steen doen? Wij zullen er zeer erkentelijk voor zijn het bygevoegde inteekenbiljet ingevuld en on derteekend te mogen terug ontvangen aan het adres van den Secretaris, Burg. Enschedélaan 40 bf den Penningsmeester van .Santpoorts Bloi", Brederoodscheweg 74, (Postrekening 82333, ten name van den penningmeester C. J. Wit). Reeds zijn eenige belangrijke giften by ons binnengekomen, b.a. 100 van den Eerevoor- zitter, den Heer Herbert Cremer, 100 van de Stichting „De Hollandsche Molen", terwijl door een Santpoortschen ingezetene, die onbekend wenscht te blijven, 200 werd toegezegd, onder voorwaarde, dat van andere zijde minstens 1000 totaal zal worden geschonken. R. K. V. V. Vogelenzang Zondagmiddag zijn op haar terrein de door de R. K. Voet- balvereeniging Vogelenzang georganiseerde serie-wedstrijden beëindigd met den wedstrijd HBO 2van Nispen 1, welke wedstrijd door HBC met- 3—2 werd gewonnen. Des avonds werd door de tooneelclub der St. Josephsgezellen in het Vereenigingsge- bouw een uitvoering gegeven ten bate van de kas der Voetbalvereeniging. De voorzitter, de heer Bergman, opende den avond met een woord van welkom tot de aan wezigen, in het byzonder tot de afgevaardig den van de diverse vereenigingen en den gees telijken adviseur. Hierna voerden de dilettanten een aardig blij spel op, dat goed werd gespeeld en ook bij het publiek wel in den smaak viel. Het duo Kieft verzorgde uitstekend het muzikale ge deelte. In de pauze had de prijsuitreiking plaats van de serie-wedstrijden. Alvorens echter hier toe over te gaan, bracht de geestelijke advi seur, kapelaan Verheul, een woord van dank aan de verschillende vereenigingen voor de in schrijvingen en voor de zeer sportieve wyze, waarop deze wedstrijden gespeeld zijn. HBC ontving hierna als eersten prijs een be ker, Vogelenzang als tweeden prijs een lauwer tak, de vereenigingen van Nispen en DEK ieder een medaille. BSM ontving voor den ge wonnen eerewedstrijd een plaquette. Na de uitvoering had de trekking plaats det loterij, gehouden ten bate van de Voetbalver eeniging. De prijzen kunnen worden afgehaald tot 1 November a.s. bij den heer H. Len.sep. Graaf Florislaan, alhier. De avond had een goed en prettig verloop en mag als propaganda voor de voetbalveree niging Vogelenzang zeker geslaagd heeten. Heden Dinsdag trekt het damtiental van G.S. naar Heemstede om te trachten den St. Bavo-beker te veroveren. De tegenstander is de organiseerende vereeniging St. Bavo en onge twijfeld zal het een spannende strijd worden, daar de IJmuidenaren alles in het werk zul len stellen om de kampioenen van Nederland te kloppen. De opstelling is als volgt: 1. G. Meyssen; 2. P. v. Buuren; 3. L. Haver; 4. P. Balm; 5. J. Speet; 6. S. Nanne; 7. J. Jasperse; 8. P. v. d. Klooster; 9. N. Zoontjes; 10. Th. de Reus. Naar wij vernemen, zal het bestuur van de Spaarbank hedenavond om half negen in hotel Augusta officieel afscheid nemen van den heer A. P. Roza als- directeur der Nutsspaarbank, alhier. Het bestuur stelt daarby ook anderen in de gelegenheid dat eveneens te doen, voor- zoover zij met den heer Roza in Spaarbank zaken in relatie zijn geweest. De haringloggers welke de laatste nachten IJmuiden zijn bihnengeloopen, blyken alle stormschade te hebben opgeloopen. De mees te hebben vleetschade gehad, terwijl sommi ge vrij ernstige dekschade hebben gekregen. Ook de loodsboot heeft schade aan de brug bekomen, waardoor de dienst door een andere loodsboot moest worden overgenomen. NAPELS, 10 Oct. (Reuter). Op 20 dezer worden hier 10.000 uit Spanje gerepatrieerde Italiaansche legioensoldaten verwacht. Zij zullen door Koning Victor Emmanuel worden verwel komd. Uit Napels zyn vier booten naar Cadix vertrokken om de legioensoldaten terug te brengen. Nader wordt bericht, dat de stoomschepen Piemónte, Calabria, Liguria en Saröegna uit Napels zijn vertrokken naar Cadiz, waar de 10.000 Italiaansche vrijwilligers aan boord zullen worden genomen. Uit Gibraltar meldt Havas nog, dat de giste ren uit Cadiz naar Napels verscheepte legiona rissen 400 in getal waren. Uit Genève: De regeering der Spaansche re publiek heeft het secretariaat van den Volken bond er van in kennis gesteld, dat zy bereid is een neutrale commissie te ontvangen ter con trole op de terugtrekking der buitenlandsche stryders. SOFIA, 10 Oct. (Havas). Kol. Stoyanoff, die tegelyk met generaal Peeff was gewond, is aan de gevolgen van zyn verwonding over leden. De moordenaar heeft tydens zyn verhoor in het ziekenhuis verklaard tot geen enkele poli tieke organisatie te behooren. De politie leidt het onderzoek in verschillende richtingen. Een aantal individuen, die in contact stonden met den dader, is in arrest gesteld. Met ingang van 15 October is tot secretaris van het College van Curatoren van de R.K. Universiteit te Nijmegen en tot directeur van het Centraal Bureau van Kath. Universiteits- comité's benoemd mr. dr. F. L. E. Haan, advo caat te Maastricht. De heer F. L. E. Haan is in 1905 te Urmond geboren; zijn gymnasiale studies voltooide hij aan het Bisschoppelijk College te Roermond en in 1923 kwam hij aan de R.K. Universiteit. Hij promoveerde in 1930. Fancy-fair ten bate van het R.K. Jeugdwerk Maandagavond is de jaarlijksche fancy-fair ten bate van het R.K. Jeugdwerk in de parochie St. Agatha te Zandvoort gesloten. Hoewel nog niet aan alle stands de artikelen en prysjes aan den man waren gebracht, mag de feestcom- missie toch, gezien den slechten zomertijd, met recht tevreden zijn over het verloop. De finan- cieele uitslag kan nog niet worden bekend ge maakt, maar zal toch wel meevallen. De voor zitter van de feestcommissie, de heer M. van Seggelen, bracht bij de sluiting dank aan allen, die door hun gaven en hun medewerking dit resultaat hadden helpen bereiken, vooral den heeren P. Geusebroek, W. Castien en F. Meint- ser, die te allen tijde klaar stonden en zeer veel werk hebben verzet; ook de standhouders en standhoudsters werden in zyn dankwoord niet vergeten. Hier volgen nog enkele uitslagen, die betrekking hebben op verschillende amusemen ten. De pop, wier datum men moest raden, was geboren op 23 Juni, zoodat degene, die dezen da tum heeft genoteerd de gelukkige is. Het gewicht van het stuk rookvleesch bedroeg 4 pond en 2 ons, terwijl de groote kaas een ge wicht had van 11 pond en 376 gram. Wie hier het dichtste bij is geweest, komt voor dit buiten kansje in aanmerking. IJMUIDEN, 11 Oct. Versche visch. Tarbot 1— 1.12, Tong 1.90—2.40, Heilbot 0.66—1.26 per kg- Middel Schol 25.0030, Zetschol 24.0028, kleine Schol 11.50—24, Bot 16.00, Schar 6.5013.50, Tongschar 25.0046, Poontjes 55.60, kleine mid del Schelvisch 18.50—27.50, kleine Schelvisch 7.8016, groote Gullen 16.5021, kleine Gullen 6—16.50, Wijting 5.80—10, Makreel 2.50—3.90, versphe Haring 1.20—3.45, per 50 kg Kabeljauw 46.0070 per 125 kg. Vleet 2.004, Leng 1.33 2.50, Koolvisch 0.701.10 per stuk. W JANSWEG .I7- KR'JISSTR.22: *F^v./===*•-:£==2l_ r-^1 ,3y u hebben titels weinig waarde, dames, dat u den eersten den besten ambachtsgezel met „hoogheid" betitelt." Het ontstelde gezicht van beide dames zag hij thans nog zoo duidelijk voor zich, dat hij schudde van het lachen. Zóó had zijn oom Harro hem moeten zien! Om te brullen! Vlug was hij toen naar den overkant van de straat ge gaan en had de dames nagekeken, die afwis selend vuurrood en spierwit van schaamte en teleurstelling waren geworden. Eindelyk waren ze toch druk debatteerend verder gegaan. Wat hem betreft, mochten ze gelooven, wat ze wil den. Hij zat in ieder geval hier op een harden grenssteen om hen te lachen. O, wat had het hem toch pleizier gedaan, dat het juist de trotsche Lindströms waren geweest, wien hij zijn minachting in het gezicht had kunnen slingeren, zonder te hoeven vreezen voor de vermanende stem van zijn strengen oom, die zoo dwaas met de Lindströms was ingenomen. Hughen en zijn vrouw zouden beslist schaterlachen, net als hy nu, wanneer hy hun die geschiedenis mee deelde. Hy zou dat zeker straks nog doen. Midden in deze herinneringen en beschouwin gen deden de klokken van het dorp met heldere metalen stem hun avondgroet hooren. Toen stond Sigmar von Wemstein op en stapte met een glimlach om den mond naar de herberg. Onderweg dacht hy er aan, dat men hem als rei ziger zonder bagage wel weer van top tot teen zou monsteren, betwyfelend of hy wel zou kun nen betalen. Maar waarom zou hy iederen logementhouder uitleggen, dat hy zyn weinige bagage zoo een en ander, dat hij zich langza merhand had moeten aanschaffen geregeld om de paar dagen op zijn reis vooruitzond. Die bagage was nu zoo goed als zeker vandaag reeds aan het station te Göttingen opgeslagen. Van den trein wilde hij echter in geen geval ge bruik maken. Ten eerste kostte dat geld, terwijl hij er voor zorgen moest, zoo weinig mogelyk geld uit te geven, en ten tweede had hy immers meer dan tijd genoeg. Zoo stond Sigmar ook nu, net als iederen avond, aan den ingang van een logement. Opgesmukt, als een stuk uit een speelgoed doos, verrees „Het Witte Hert" temidden van de eenvoudige huizen. Rechts van den ingang scheen een danszaal te zijn. Muziek klonk naar buiten; de echte koperen dorpsmuziek. Men speelde een wals, natuurlyk van Strausz; van wien anders? Werd hier misschien een feest gevierd? De zoo onverwachte vroolyke klanken trokken Sigmar von Wemstein als het ware de gelag kamer binnen. .Goeden avond!" De weinige gasten keerden zich verbaasd naar de deur. Zy schoven op hun stoelen heen en weer, keken den vreemdeling nieuwsgierig aan en zetten dan op fluistertoon hun gesprek voort. „Kan ik hier overnachten, kastelein?" Die vraag klonk den kastelin wat vreemd. Hotelgasten brachten toch minstens nog een rugzak mee, als buiten hun auto niet stond te wachten. Hier in Altroda was men op mooie zomerdagen werkeiyk goede gasten gewend. Maar iemand zonder eenige bagage, die zoo maar op goed geluk af hierheen kwam, nee, dat gebeurde zelden. „HmjahmBent u alleen? En zoo heelemaal zonderhm Sigmar von Wemstein moest lachen. Hy kende dat liedje reeds op verschillende wyzen. „Zoo heelemaal zonder bagage, meent u? Precies! Totaal zonder ben ik. Een heel kale gast, kastelein, maar die gast betaalt voor uit. Accoord?" Vlug droogde de kastelein de handen aan zyn voorschoot af; hy had juist glazen ge spoeld. „Van 1.50 of van 2 mark, mynheer?" „Nu, laten wy zeggen van 2 mark, kastelein." Vorst Sigmar von Wemstein haalde by deze vermakelyke scène zyn portefeuille te voor- schyn en legde een biljet van tien mark op het buffet. Hè, wat was dat? Een portefeuille met een kroontje er op en een ring met een wapen aan den ringvinger van de rechterhandPeter Schmiedel, de kastelein van „Het Witte Hert", had reeds meer dergeiyke dingen gezien, maar wat hy nu zag was klaarblijkelyk rasecht, en daarby maakte de vreemde zoo zonder bagage toch werkelijk niet den indruk.... Vroolijk en vry, zooais een goede dorpsher bergier nu eenmaal is, schertste hy: „Wien heb jij wel doodgeslagen?" „De hoop van een vermolmden oom met al den aanhang van geboortegrond, rang en stand mynheer de kastelein!" En bij deze woorden knipoogde Sigmar von Wernstein zoo eigenaardig, dat de kastelein maar vlug naar de keuken riep: „Lina.... gauw.... wys mijnheer een kamer. De groote aan den voorkant. Begrepen?" Terwyl de vreemdeling achter de waardin de trap opging, keken de gasten den kastelein aan, alsof ze wilden zeggen: Wees jij maar voorzichtig, die daar maakt een verdachten in druk. Peter Schmiedel verstond hun blik; hy kende zijn luitjes. „Hy is of mesjogge of een flesschentrekker.... Wat denken jullie er van?" „Hy is het allebei," meende de dorpssmid en hield tegelijk den kastelein zijn leeg glas voor. „Maar het kan my niet schïen," lachte de kastelein. „De hoofdzaak is, dat hy mij niets schuldig blijft. Hy heeft al betaald." Toen Sigmar na een poosje kalm en zorgeloos, onberispelijk geschoren en zijn haar in een cor recte scheiding, weer in de gelagkamer kwam, trof hy al geen enkelen gast meer aan. „Kan ik nog wat avondeten krijgen, kaste lein?" ,,Maar natuurlijk," klonk het antwoord ietwat angstig. En even later zat Peter Schmiedel aan de tafel van zyn eenigen gast, en scheen zich meer uit vrees dan uit hoffelijkheid met hem te onderhouden. „U komt zeker van ver, mynheer?" „Dat gaat nogal, kastelein. Uit myn geboorte plaats namelyk." Pech. De vreemdeling toonde zich opeens weinig spraakzaam. Maar als kastelein is men aan allerlei gasten gewend en op al hun «eigen aardigheden voorbereid. Er ontstond een lange pauze, tot Lina eindelyk met de spiegeleieren en de spinazie verscheen. „Smakelijk eten, mijnheer, én hier is het hotelregister. Wilt u alstublieft invullen?" Nou, ze waren er in Altroda vlug bij met het inschryven in het vreemdelingenboek. Of kwam dat alleen maar door de ontbrekende bagage Opnieuw groote, verbaasde oogen. Nu ook van de vrouw van den kastelein. De vreemde haalde zoowaar een gouden vulpen voor den dag. Doch hij schreef toch maar in ais: Sigmar Wemstein. Beroep: reiziger. Verder zyn natio naliteit en geboorteplaats. Dat was voor Peter Schmiedel nu totaal onbegrijpelyk. Zyn zonderlinge gast was dus niets anders dan een gewone reiziger; een dood eenvoudige burgerman. Maar wat beteekenden dan al die dingen, dat kroontje op de porte feuille, die ring met een wapen, die gouden vulpenhouder, en daarby geen bagage? Doch wacht maar, hoe vreemd ook, Peter Schmiedel zou wel ontdekken wat daar achter school. Mis schien stond er morgen al wel een bevel tot aanhouding in de courant. Dat was reeds dik- wyls genoeg voorgekomen en wie weet viel er nog Wel een flinke belooning te verdienen. Het kon geen kwaad, dezen kerel eens nauwkeurig op te nemen. Weliswaar maakte hij een dege- lijken indruk, doch dat was het juist bij dat soort menschen. Als de groote misdadigers niet zoo'n degelijken indruk maakten, dan had men hen te pakken voordat ze kans hadden, groote misdadigers te worden, dacht de kastelein. Ee» ober maakte aan alle beschouwingen van den kastelein een einde. De man bediende in de danszaal, waar de muziek, om de een of andere reden, al een poosje had gezwegen. Maar nu, terwyl de deur openging, drong muziek van Schubert de gelagkamer binnen en dat klonk als het geluid van een vogel, die hier niet thuis hoorde. „Het is ontzettend warm daarbinnen," bromde de ober. „De pianist zit voor de piano te zuchten en te steunen. Hy kan dadelyk niet meer. Hy heeft veel te veel gebruikt. Een mooie bewe ging!" De kastelein hoorde met schrik naar deze woorden. Uit ondervinding wist hy, dat hy ge vaar liep, een mooie verdienste te verliezen. „Altyd verkeerd, als men den muzikanten zoo vroeg te drinken geeft," zei hij. „Als zij niet meer kunnen, is het eind van het liedje, dat het heele gezelschap vroeg inrukt. En dan heb ben wij bij de politie nog wel een later sluitings uur aangevraagd. Wij moeten oppassen, anders wordt het daar niets." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2