ST.WILLIBRORDUS I r Felle aanvallen op Kard. Innitzer De ontscheping in de Biasbaai i En nu: de Duitsche koloniën Explosie op de „Tromp" V MAATREGELEN TE HONGKONG Noode ziet Berlijn de bewapening Het nieuws van heden Chvalkovsky's reis naar Berlijn DE BAROMETER NV NEDERL.VERZ.MSI. VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 - AVONDBLAD CATHARIJNESINGEL48-UTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- - EN - AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21428 f§JHÉ. Het gebied rond Aken en Saarbrücken zal worden versterkt. Adolf Hitler heeft de werkzaamheden, die op zijn bevel reeds zijn begonnen, vergezeld van legerautöri- teiten in oogenschouw genomen Het geduld der partij tegenover de katholieken is thans uitgeput Maatregelen tegen de zwarte provocateurs" Barcelona wenscht geen compromis Radiorede van Negrin op a.s. Vrijdag «Rusland gaf slechts vage beloften" Lord Winterton handhaaft zijn verklaring Het Weer 't koud. o$ nat HoU*t {/au „de. Syiaatne&tad r/' Twee opvarenden zwaar gewond; van beiden moest een hand geamputeerd worden Het vluchtelingen vraagstuk De Chineezen voornemens 20 KIM. landinwaarts stand te houden op een versterkte linie De houding van de Ver. Staten WT Om de verduisteringsproeven, welke Woensdagavond te Rotterdam zijn ge houden, 200 goed mogelijk te doen slagen, moesten de ramen en vensters met donkere gordijnen worden afgesloten Waarom deze haast van Lon den en Parijs, vragen de Duitsche bladen Amerika oordeelt over München De resultaten van een referendum De Drang nach Osten Duitschlands economische politiek in Zuidoost-Europa TOGO AMBASSADEUR IN MOSKOU Het Britsche legioen, dat in het Sudeten- Duitsche gebied dienst zal doen, is uit Londen vertrokken Duitschland zou al zijn vroegere koloniën terug willen hebben Rijksbank treft voor bereidingen Geen wijziging in vloot- ver houding De strijd Green—Lewis Op een conferentie aangedrongen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Naar een verbetering der Duitseh- Tsjechische betrekkingen Het Blücher-mysterie De maarschalk zou zich in Buiten- Mongolië of China bevinden STAAT VAN BELEG IN SUB- KARPATISCH RUSLAND VERZEKERINGEN TOT EIK BEDRAG |L jl Vertegenwoordigers gevraagd J| NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 etIngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van onzen eigen redacteur) WEENEN, 1 3 October. Woensdag avond heeft de Weensche gouwleider Globocnik gesproken over de inci denten van Zaterdag j.l. „Als bij kardinaal Innitzer eenige vensters zijn ingeslagen," zoo zeide hij, „dan is de partij daar onschuldig aan. Want zooals men zich gedraagt, zoo wordt men nu eenmaal ook be antwoord." De gouwleider verklaarde, dat de partij tegenover bepaalde katholieke elementen een eindeloos geduld aan den dag gelegd had, maar dat dit geduld nu ten einde is. Gedurende zijn rede kreeg de gouwleider een bericht, dat hij terstond aan de vergadering Mededeelde, namelijk dat Woensdagavond eeni- partijgenooten door katholieken zouden zijn aangevallen. Op heftige wijze kondigde hij vervolgens scher pe maatregelen aan tegen de clericale provo cateurs. Hedenavond zal een massa-betooging gehou den worden, waar ook Bürckel zal spreken en de maatregelen bekend zal maken. Alle ochtendbladen bevatten heden felle ar tikelen tegen kardinaal Innitzer en de „zwarte Provocateurs", aan wier bedrijf een einde moet borden gemaakt. Men heeft den indruk, dat het anti-cle- Hcale radicalisme, hetwelk in de Oostenrijk- sche partijen, mede door haar voorgeschie denis, nog sterker is dan in Duitschland, Maar tot nu toe door Biirckel in toom werd Behouden, nu den boventoon zal krijgen. Barcelona, 13 Oct. (Reuter). Tijdens een Paansch-Amerikaansche plechtigheid ter her- ®hking van hat „Fiesta de la raza" (feest van g6t ras) heeft Del Vayo verklaard, dat de Paansche regeering geen enkel pact of com promis overweegt. Vrijdag 14 October zal Negrin een groote ra- 'oredevoering voor de geheele wereld uitspre- en- Een vertaling in het Fransch, Duitsch, En- ®Mch, itaJiaansch en Portugeesch zal onmid- lijk na het uitspreken der redevoering wor- ®h uitgezonden. av^°NDEN, 13 Oct. (Reuter.) In een gisteren- he te Horsham in Sussex gehouden rede c, eft Lord Winterton met betrekking tot Tsje- o-Slöwakije gezegd, dat zijn verklaring, dat lmwland geen nauwkeurige toezegging van üta- steun' dooh ln verband met zijn mi- Oaa 6 zwakte slechts vage beloften heeft ge- c;n volkomen juist is. To) ri3r mcn weet' Beeft de Sovjet-ambassade te jdoen gisteren een verklaring gepubliceerd, het doel de juistheid van Winterton's ver- rinS te weerleggen, S VERWACHTING: Krachtige tot mati- IA gen, tijdelijk wellicht stormachtige, Zul- delijke tot Zuidwcstelijken of Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regen- buien, zacht des nachts, iets kouder over- dag. Hoogste barometerstand 771.9 A te Lyon en Boedapest Laagste barometerstand 740.3 te Vestmanoer E STORM WAARSCHUWINGSDIENST §j Geseind 13 October 11.40 uur; ,,Wordt E verwacht storm uit het Zuid-Westen." 5 S Zon op 6.22 - onder 5.10 - Licht op 5.40 S Maan op nam. 7.41 onder v.m. 11.04 16 October L. K. TELEFOON 14164 - 13904 Naar wij vernemen, is Woensdagmiddag vier uur op Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp", die zich op de Noordzee voor oefeningen bevindt, een ernstig ongeluk gebeurd. Bij het schoonmaken van een mitrailleur schijnt er onverwacht een explosie te zijn geweest, waarbij de sergeant der mariniers Kors en de marinier Meyer aan hun handen werden gewond. Beiden zijn terstond per motorsloep naar Den Helder vervoerd, waar zij in het Ma rine-Hospitaal zijn opgenomen. Van sergeant Kors moest de rechterhand worden geamputeerd en van den marinier Meyer de linkerhand. De toestand van beide slachtoffers is goted. LONDEN, 13 Oct. (Reuter.) De Lord-Mayor van Londen heeft voor de radio een propa- gsnda-rede gehouden voor het fonds ten bate der Tsjecho-Slowaaksche vluchtelingen. Ik heb, aldus zeide hij, sprekende over zijn bezoek aan Praag, tooneelen gezien, die ieder het hart zcuden breken, vluchtelingen van eiken leeftijd en elke klasse, die volkomen berooid Praag binnenstroomden, ten getale van 1500 per dag. Reeds bedraagt het aantal vluchtelingen dat hulp noodig heeft meer dan 100.000, en dit aantal zal nog geweldig stijgen, wanneer de bewoners van de afgestane gebieden hun recht van optie uitoefenen. HONKONG, 13 Oct. (Reuter) De Ja panners hebben gisteren den geheclen dag troepen en voorraden in de Biasbaai aan land gebracht, onder dekking der oorlogs schepen. De Chineezen bemoeilijkten de ontscheping niet, doch zij zijn voornemens 20 K.M. landinwaarts stand te houden op een linie, waar reeds versterkingen zijn aan gelegd. Voor de eerstvolgende dagen verwacht men geen ernstige gevechten en men gelooft, dat de eerste groote strijd gestreden zal worden bij Waitsjau, waar groote Chineesehe troepen machten samengetrokken zijn en dat gunstig ligt voor de verdediging door de aanwezigheid van meren en lage heuvels. Volgens een communiqué van het keizerlijk hoofdkwartier in Japan, zijn de troepen, welke gistermorgen in de Biasbaai geland zijn, ver scheidene kilometers het land ingetrokken. Zij hebben geen verliezen geleden. Kort voor de landing der Japansche troepen, zou Tsjang Kai Sjek verscheidene divisies ge last hebben van Kanton naar Hankau op te rukken, om de verdediging aldaar te verster ken. Voorts heeft de Chineesehe maarschalk den generaal Ho Jing Tsjin naar Kanton gestuurd om de ontevreden militaire leiders aldaar tot verzoening aan te manen. Volgens hetzelfde communiqné heerscht te Kanton groote onrust, en verlaten de Chineesehe politiemannen hun posten, aangezien zij geen loon uitbetaald krij gen. Vele burgers verlaten de stad. Volgens communiqué der afdeeling marine van het keizerlijke hoofdkwartier hebben de Ja pansche marinevliegtuigen de Chineesehe s tel lingen doeltreffend gebombardeerd. O. a. bom bardeerden zij de spoorbruggen aan de lijn KantonHankau. Zij konden voorts constates- ren, dat de Japansche opmarsch in het Zuiden vlot verloopt. De Japansche bladen spreken den wensch uit, dat de andere mogendheden zich ten aanzien van de Japansche actie afzijdig zullen houden. Verwijzende naar de voorgenomen groote Britsche manoeuvres met Hongkong als middel punt,' zegt een der bladen, dat deze het Japan sche optreden niet kunnen tegenhouden en slechts de BngelschJapansche betrekkingen nadeelig kunneh beïnvloeden. De hulp, welke Engeland en Frankrijk aan Tsjang Kai Sjek hebben verleend, heeft tot deze actie van Japan in het Zuiden geleid. De ,,Kokoemin Sjimboen" levert critiek op den minister van Buitenlandsche Zaken, Konoye, dat hij gisteren nota's heeft gericht tot de bui tenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers in verband met de rechten en belangen van derde mogendheden in China, en verklaart, dat in dien eenig land door de Japansche expeditie in Z'uid-China bedreigd wordt, het slechts zijn verdiende belooning ontvangt, wegens steunver lening aan Tsjang Kai Sjek. Meer dan honderd Japansche vliegtuigen hebben gisteren boven geheel Kwangtoeng ge vlogen en vooral Waitsjau en andere steden he vig gebombardeerd. De gouverneur van Hongkong heeft de politiereserve tot nader order in werkelijken dienst geroepen. De Amerikaansche ambassadeur te Tokio heeft het departement van Buitenlandsche Za ken der Vereenigde Staten de Japansche nota doen toekomen, waarin kennis wordt gegeven van de ontscheping van Japansche troepen in Zuid-China. In diplomatieke kringen te Washington merkt men op, dat de Britsche belangen in die streek belangrijker en meer bedreigd zijn dan de Amerikaansche. Van de vastberadenheid van Engeland zal het dus afhangen of besloten zal worden tot een andere dan een diplomatieke actie. Er wordt aan herinnerd, dat Huil herhaal delijk verklaard hee£t, dat hij de Amerikaansche belangen zou verdedigen en dat hij tot dusverre geweigerd heeft de vlag te strijken voor de mi litaire eischen van Japan. In dezelfde kringen betoogt men, dat de Ver eenigde Staten, Frankrijk en Engeland tegen over dezelfde Japansche bedreiging staan en dat een gemeenschappelijke of althans evenwijdige actie dus voor de hand ligt. Men spreekt den wensch uit, dat de toestand in Europa zoo spoedig mogelijk gestabiliseerd wordt, opdat Engeland en Frankrijk hun aan dacht aan het Verre Oosten kunnen wijden. Zoodra het Ministerie van Buitenlandsche Za ken de Japansche nota bestudeerd zal hebben, zullen besprekingen worden gehouden tusschen de diplomatieke vertegenwoordigers der drie landen. BERLIJN, 13 Oct. (D.N.B.). Verscheidene Duitsche ochtendbladen schrijven over de Engelsche bewapening. Zoo zegt de „Völkischer Beobachter": Uiter aard verschaft elk land zieh zulk een weer macht, welke een gevoel van veiligheid ver leent. Wat echter niet te verklaren en niet te verontschuldigen is, aldus het blad, is, dat mannen, die tot de regeering Chamberlain be- hooren, de nieuwe bewapeningsplannen den be lastingbetalers weer op dezelfde wijze smakelijk trachten voor te stellen als van de vroegere be wapeningsactie voldoende bekend is. Ook toen heeft men de noodige milliarden uit de porte- monnaie van het Engelsche volk gelokt met de bewering, dat het zich tegen „het Duitsche ge vaar" moest verdedigen. De diplomatieke medewerker van de „Börsen- zeitung" constateert, dat het hier niet om de Engelsche veiligheid gaat. Als Engeland niet alleen zijn oorlogsvloot en luchtmacht, maar ook zijn landleger zoodanig versterkt, dat het op het continent gebruikt kan worden, dan heeft Duitschland wel het recht te vragen, wat de beteekenis van deze bewapening is. Andere bladen zeggen, dat deze Engelsche be wapening in strijd is met den geest van München. Duitschland kan niet onverschillig daartegenover staan en zou hieruit de noodige gevolgen voor zijn eigen bewapening moeten trekken. Zoo zegt de „Frankfurter Zeitung": Duitsch land kan niet onverschillig blijven tegenover de nieuwe bewapeningsgolf in Frankrijk en Engeland. De „Nationalzeitung" verklaart, dat de ver antwoordelijke Britsche kringen moesten be denken, dat, indien die agitatie voortduurt, Duitschland gedwongen kan worden tot een herziening der verhouding in de bewapening over te gaan. NEW YORK, 18 October (Havas) Het Amerikaansche „Institute for Public Opinion" heeft een referendum gehouden over het ac- coord van München. Het instituut had een drie tal vragen gesteld, waarvan de eerste luidde: „Denkt gij, dat Engeland en Frankrijk gelijk hadden door de eischen van Hitier te acceptee- ïen, liever dan hun toevlucht te nemen tot een oorlog?" Zestig procent van de antwoorden luidde: „ja", veertig procent „neen". De tweede vraag was: „Denkt gij, dat de Duitsche eischen gerechtvaardigd waren?" Het antwoord luidde: 27 pet. „ja" en 63 pet. „neen". De laatste vraag was: „Denkt gij, dat het ac- coord van München den vrede voor vele jaren verzekert, of zijt gij integendeel van meening, dat het de kansen op een oorlog heeft ver groot? Van de antwoorden hierop achtten 42 pet. den vrede geconsolideerd en 58 pet. de kansen op oorlog vergroot. BERLIJN, 13 Oct. (Havas). Die Deutsche Volkswirtschaft geeft een uiteenzetting van de leidende beginselen der Duitsche econo mische politiek in Zuidoost-Europa. Het tijdschrift wijst op de noodzakelijkheid voor Duitschland om de landen van Zuidoost- Europa er van te overtuigen, dat afzet hunner producten in Duitschland niet een tijdelijk lap middel moet vormen, maar moet worden tot „een duurzaam verschijnsel, niet onderhevig aan herziening" dat in staat stelt tot de ontwikke ling tusschen Duitschland en die landen van een systeem van „kwalitatieven en kwantitatieven ruilhandel". Op den langen duur, aldus dit or gaan, zal een preferentieele douanebehandeling voor Duitsche producten noodzakelijk worden. Deze behandeling zou „een eenvoudige compen satie" vormen voor de preferentieele prijzen, die in Duitschland zouden worden geboden voor dc producten van Zuid-Oost Europa. TOKIO, 13 Oct. (Reuter). De Sovjet-regeering heeft haar agreement verleend voor de benoe ming van Sjigemuri Togo, thans Japansch ambassadeur te Berlijn, tot ambassadeur te Moskou. LONDEN, 13 Oct. Van gezaghebbende zijde te Berlijn werd tegenover den corres pondent van de „Daily Telegraph" aldaar een verklaring afgelegd over de Duitsche koloniale politiek. Hitier, aldus verklaarde een hooge ambtenaar, heeft thans, naar men kan zeggen, zijn eisch gesteld inzake de teruggave van de voormalige Duitsche koloniale gebieden. Van dezen eisch is geen verdere formuleering te verwachten. Hij verwees naar het gesprek te Godesberg tusschen Hitler en Chamberlain, waarbij de Führer zeide: „Er is een vervelende kwestie de koloniën maar dat is geen zaak om oor log over te voeren. Daarvoor zal niet worden gemobiliseerd." De Duitsche eisch, aldus de woordvoer der, behelsde de teruggave van alle kolo niën welke Duitschland waren afgenomen. Het wenschte niets meer en niets minder. De correspondent heeft de verzekering ont vangen, dat het niet de bedoeling was de Duit sche vloot uit te breiden tot boven de grenzen in de Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst vastgesteld, zelfs indien Duitschland weer een groote koloniale mogendheid zou worden. Den correspondent werd gezegd, dat de hand having van het Britsche rijk beschouwd werd als een positieve factor in de Duitsche buitenland sche politiek. In de verwachting, dat de koloniale kwestie spoedig ten gunste van Duitschland zal worden geregeld, heeft dr. Schacht, de president van de Rijks bank, een speciale afdeeling ingericht, belast met de bestudeering van vraag stukken, welke verband houden met de voorbereiding van nieuwe koloniale valuta. Om technische redenen zal de Rijksmark niet worden ingevoerd als geregelde munteenheid in koloniale gebieden, welke Duitschland zou te rugontvangen. NEW YORK, 13 Oct. De internationale bond van kleermakers in het damesconfectie bedrijf heeft er in zijn officieel orgaan op aan gedrongen, dat president Roosevelt terstond de leiders van de C.I.O. (de organisatie van John Lewis) en van de A.F.O.L. (de organisatie van William Green) in een conferentie bijeen zal roepen, teneinde nog eens, in een geest van oprechte wederzijdsche waardeering, de moge lijkheden tot verzoening dezer twee vakbonden te bespreken. Howard W. Barclay, redacteur van „Mill and Factory" heeft gisteren de commissie uit het Huis van Afgevaardigden, welke een onderzoek instelt naar „on-Amerikaansche propaganda" verzocht den leider der C.I.O., John L. Lewis, te dagvaarden, om verantwoording af te leggen van de verklaringen, welke hij heeft afgelegd op het jongste internationale arbeidscongres te Mexico. Felle aanvallen door de nazi's en de Weensche pers op Kardinaal Innitzer. De ontscheping der Japanners in de Biasbaai. De reis van Chvalkovsky naar Berlijn. Vandaag wordt een beslissing verwacht bij de besprekingen tusschen Slowaken en Hongaren te Komarno. De Duitsche Rijksbank treft reeds voor bereidingen voor den terugkeer van de vroegere Duitsche koloniën tot het Rijk. De nieuwe verdeeling der golflengten gaat 16 October in. De gemeente Rotterdam stelt zich voor enkele 3 Vi pet. onderhandsche leeningen aan te gaan tot een bedrag van f 9.000.000. Twee opvarenden van de „Tromp" bij een explosie aan boord zwaar gewond. Bijzonderheden over het derde congres voor kleuterzorg op 28 en 29 October te Utrecht. Groote fabrieksbrand te Deurne. Een belooning is uitgeloofd voor opspo ring van den dader van den moord te 's Gravenhage. PRAAG, 13 Oct. (Reuter). De Tsjechische minister van Buitenlandsche zaken, Chval kovsky die van Praag naar Berlijn ver trokken is om met de Duitsche leiders te spreken over d>_ toekomstige Tsjechisch- Duitsche betrekkingen, wordt vergezeld door de ministers van Financiën, Landbouw en Handel. Dit stelt duidelijk de basis van de besprekin gen te Berlijn in het licht. Alleen reeds het feit, dat de onderhandelingen op het punt staan te beginnen, wordt hier als de beste aanwijzing be schouwd, dat vorderingen worden gemaakt ten aanzien van de hervatting van normale geregel de betrekkingen. Ook schijnt het er op te wij zen, dat de mogelijkheid eener volksstemming gering is. Uit Berlijn meldt Reuter, dat men in welin gelichte Duitsche politieke kringen het bezoek van Chvalkovsky als den eersten stap naar ver betering van de Duitsch-Tsjechische betrekkin gen beschouwt. LONÖEN, 13 Oct. (Havas.) De correspondent van de „Tunes" te Riga meldt: „Volgens de laatste hier ontvangen berichten zou maar schalk Blücher zich op het oogenblik in Buiten- Mongolië of China bevinden en daar een groote bedrijvigheid ontplooien. Deze berichten zijn nog niet bevestigd." De correspondent geeft vervolgens uittrek sels uit de pers der randstaten, volgens welke de Sovjet-regeering indirect zou medewerken aan de verdediging van China tegen Japan. PRAAG, 13 Oct. (Ceteka). De „Pravo Lidu" meldt, dat te Mukacevo de staat van beleg is afgekondigd. Deze maatregel heeft uitsluitend ten doel de taak der nieuwe auto nome regeering van Subkarpatisch Rusland te vergemakkelijken by de handhaving van de orde. Stand op Donderdag I uur n.m.: 760.5 Vorige stand: 761.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1