York City werd in Rotterdam overspeeld De schaakzet van de Japanners KATHOLICKCN VOLTOOIT UW GIGGN UNIVGRSITGIT De moord in de residentie „Continent van Europa" PUFVERBOD DUPEERT VELEN NOODELOOS Schatten in een onbewoond huisje 8-2 ZEGE VAN HET BONDSELFTAL DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 Troepenlandingen in de Biasbaai gaan nog steeds voort Kanton bereidt zich voor op een beleg Japansche nota aan de mogendheden Van het Hankau-front Verdwenen Duitsch vliegtuig gevonden Italië verbant Joodsch intellect Struisvogelpolitiek tegenover het kwaad, dat men ducht Practijk tegen theorie Voor ruim f 16.000 aan geld en voor f 20.000 aan sieraden Bewoonster was zwervende VOETBAL Het meisje is vermoedelijk door wurging om het leven gebracht Geen Tsjechen bij de zestien spelers, die voor het vaste land zijn aangewezen HOCKEY HET VIERLANDENTOUR- NOOI TE AMSTERDAM De oefenwedstrijd te Amsterdam Aardig combineerende aanval had in 25 minuten reeds vijf maal gedoelpunt Dumortier topscorer met vier goals Zwakke Engelsche verdediging Echter bleken onze landgenooten een flin Veelbelovend De wedstrijd De tweede helft AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN amsterdamsche beurs Nabeurskoersen van 12 Octobe®" HONGKONG, 12 Oct. (Reuter). Overeen komstig de jongste rapporten welke hier zijn ontvangen worden nog steeds Japan- sche troepen in de Biasbaai aan land gezet. Nabij Namsjan is de Japansche voor hoede in gevecht met de Chineezen. De Japansche troepen pogen vasten voet te krijgen langs den spoorweg Kanton- Swatau. In Hongkong is geen bijzondere onrust merk baar, evenmin als te Hankau. Na de Japansche troepenontschepingen in Zuid-China hebben de buitenlandsche consuls te Kanton, met uitzondering van den Duit- schen consul, den raad gegeven, dat vrouwen en kinderen de stad verlaten. Er worden geen nieuwe voorbereidingen ge troffen om de binnenstad van Kanton te ver dedigen. Men gelooft dat, indien het werkelijk tot vechten komt, dit zich tot de buitenwijken zal beperken. Naar vernomen wordt, zijn in Sjamien, de vreemdelingenwijk van Kanton, reeds sedert eenige maanden ruime voorraden levensmid delen en brandstoffen aangelegd. De Chineesche autoriteiten hebben tegen over den Reutercorrespondent verklaard, dat de Chineezen, ofschoon zij zich tegen de ont scheping der Japanners nauwelijks verzet hebben, krachtig» weerstand hebben geboden toen de Japansche troepen verder landwaarts inrukten. Men kan nog niet zien hoe de expeditie zal verloopen, doch te Tokoi hoopt men, dat door een snelle actie Kanton en Hankau zullen val len. Men wijst er verder op, dat de actie „zuiver militair'' is en niet tot doel heeft Zuid- China permanent te bezetten, hetgeen wel het doel is van de operaties in het Noorden. Havas meldt uit Tokio: De Japansche minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken ad interim, prins Konoje, heeft een officieele nota gericht tot de mogendheden, inzake de uitbreiding van de actie tegen China tot Zuid-China. In deze nota wordt gevraagd: Ten eerste: den Chineeschen troepen te willen beletten gebruik te maken van vreemde eigen dommen, of deze te naderen. Ten tweede: zich te onthouden van de ver plaatsing van troepen, oorlogsschepen of vlieg tuigen op of over Chineesch gebied en in de Chineesche wateren tusschen Swatau en Pahoi, zonder de Japansche autoriteiten te waar schuwen. Ten derde: te verbieden, dat Chineesche troepen gebruik maken van buitenlandsch grondgebied. Japan wijst de verantwoordelijkheid voor in cidenten, welke zouden kunnen voortvloeien uit het niet in acht nemen van deze punten, af. In Britsche diplomatieke kringen herinnert men er ten aanzien van de ontscheping van Japansche troepen in de Biasbaai aan, dat reeds verscheidene malen de aandacht der regeering te Tokio gevestigd werd op het belang, dat Groot-Brittannië hecht aan 't gebied van Hong kong en aan Zuid-China, dat er het achterland van vormt, zoomede op de ongemakken voor de Engelsch-Japansche betrekkingen welke uit eenig incident zouden kunnen voortvloeien. In de laatste dagen heeft bovendien de Brit sche ambassadeur te Tokio, Robert Craigie, in dezen zin een stap ondernomen naar aanleiding van geruchten, welke hem hadden bereikt en welke een ontscheping van Japansche troepen deden voorzien. Uit Hankau wordt bericht: De Chineesche troepen ten Ziuden van den Jangtse hebben Ma- hoeling veroverd, een belangrijk strategisch punt aan den NantsjangKioekiang spoorweg, twin tig kilometer ten Noorden van Tehan. De Chi neesche troepen zijn Maandagnacht begonnen met den aanval. Het Chineesche Persbureau bericht verder, dat de Japansche troepen ten Zuiden van Jangsjin gebruik hebben gemaakt van gifgas. Tokio meldt: Ten Zuiden van den Jangtse heb ben de Japansche strijdkrachten rond Tehan aan den spoorweg NantsjangKioekiang een sterke positie betrokken. De Chineesche troepen zijn naar het Zuiden getrokken, waarbij de Japan sche troepen de Chineesche achterhoede op de hielen zitten. De Japansche vloot op den Jantse stoomt thans op naar de haven Sji Hwei Jau, waar vroeger het ijzererts van de Tayeh-mijnen naar Japan werd verscheept. Vanochtend hebben de Japansche troepen een belangrijk strategisch punt bij deze mijnen bezet. DUEBENDORF, 12 Oct. (D.N.B.). Het vliegveld alhier heeft uit Spluegen bericht ont vangen, dat het sedert twaalf dagen vermiste Duitsche verkeersvliegtuig is gevonden op den Tambogletscher in de Adula-groep ten Westen van den Spluegenpas aan de ItaliaanschZwit- sersche grens. Het toestel was 1 October met tien passagiers en een bemanning van drie personen naar Mi laan vertrokken en sindsdien was er niets meer van gehoord. ROME, 12 October (Havas) Het officieel orgaan van de Romeinsche universiteit „Vit a Universitia" heeft een lijst van de Joodsche professoren aan de Italiaansche universiteiten, die 16 October zullen worden ontslagen, ge publiceerd. Deze lijst omvat 95 namen van professoren aan 21 universiteiten. Het blad voegt hieraan toe. dat nog enkele namen zullen volgen, aan gezien het onderzoek naar de afstamming van sommige professoren nog niet Is geëindigd, Wanneer de visscher zijn net uit zee haalt, komt behalve de begeerde markt waardige visch ook een groote hoeveelheid jonge en onvolgroeide vischjes mee, welke massa men puf noemt. Deze puf wordt door de kleine kustvisschers, de loggers, kotters en botters, in de havens gelost en daar als voer opgekocht door de eenden houders en als grondstof door de visch- meelfabrieken. Voor de kustvisschers be- teekent dit een niet onbelangrijke aanvul lende verdienste, terwijl de beide andere categorieën aan de puf in hoofdzaak hun bestaan ontleenen. Al sedert geruimen tijd gaat op de Noordzee de vischstand achteruit, als gevolg van onvol doende bescherming der teelt tegen overbe- vissching. Enkele deskundigen, zooals bij ons te lande dr. J. J. Tesch, daartoe door de regee ring aangewezen, meenen dat het kwaad in hoofdzaak kan worden bestreden door een z.g pufverbod, waarbij de jonge en onvolgroeide visch na in de netten omhoog te zijn gebracht, weer in zee moet worden geworpen en in elk geval niet in de havens moet worden aange voerd. Dit beteekent echter, dat de kleine kustvis schers deze bron van inkomsten moeten mis sen, terwijl eendenhouder,s en vischmeelfabrie- ken hun bedrijven ernstig benadeeld, zoo niet te gronde zien gericht. Vandaar dat deze be langhebbenden steeds krachtig tegen een puf verbod zijn opgekomen en vooral in deze dagen, nu een desbetreffend wetsontwerp, door boven- genoemden regeeringsdeskundige geïnspireerd, in de afdeelingen der Tweede Kamer in be handeling wordt genomen, zich heftig verzet ten tegen dezen maatregel, waardoor de belan gen van 'n groote volksgroep worden geschaad. Tegenover de theorie van den deskundige welke theorie weer bestrijding vindt bi) andere deskundigen; biologen van naam, die het tegenovergestelde beweren, n.l. dat de vischstand door het vangen van puf juist wordt bevorderd staat het oordeel van de menschen der practijk, gebaseerd op de nuchtere ervaring van eiken dag. En deze ervaring leert, dat een pufverbod geen oplossing beteekent, maar alleen aan een aantal menschen noodeloos het brood uit den mond stoot. Het kwaad van de overbevissching is te zoeker, in de huidige vischmethode, in het bijzonder die der treilers, welke ontzaglijke hoeveel heden puf ophalen. De treilers voeren deze puf echter niet aan, maar werpen ze weer in zee, precies, zooals een eventueel pufverbod ver langt. Een feit is het echter, dat 90 pCt. van de gevangen puf, voor zoover ze niet reeds dood boven komt, verstikt, gekneusd en ontdaan van de beschermende slijmlaag, toch na de onvermijdelijke behandeling van het ophalen en ledigen der netten, al lang levenloos is voor zij het water weer bereikt. Over boord geworpen, bederft zij den zee bodem. Deze puf, die dus dood en nutteloos wordt teruggeworpen in zee, heeft niettemin waarde als voederstof zoowel in natten toestand als gedroogd tot vischmeel. De eendenhouderijen kunnen in ons land de puf niet missen. De vischmeelindustrie zal bij een verbod van aan voer van puf zelfs niet kunnen blijven bestaan En eindelijk zal de handel in eendeneieren en voederstoffen er door benadeeld worden. Maar vooral ook de kleine kustvisschers wor den de dupe. De bijvangst van puf is voor hen, in tegenstelling met de treilers, die juist de groote hoeveelheden puf ophalen, maar weer dood in zee gooien, een aanvullende verdienste. Voor een motorbotter bedraagt deze aanvul lende verdienste 700 tot 800 per jaar, voor een kotter 1000 tot 2000 per jaar. Deze kust visschers, die thans door hard werken een be staan hebben, zullen door een verbod van puf- aanvoer afhankelijk worden van den steun. Behalve dus dat het pufverbod ten op zichte van het kwaad, dat men bestrijden wil, .slechts struisvogelpolitiek is, zal, wan neer dit wetsontwerp wordt aangenomen, de werkloosheid in ons land vermeerderen, zonder dat daartegenover eenig voordeel wordt verkregen. Het aantal gedupeerde arbeidskrachten zal ongeveer 2000 en het totaal der betrokkenen 7000 bedragen. Vandaar de actie der belanghebbenden tegen een maatregel, welke h.i. op grond van het bovenstaande geen enkel nut afwerpt, maar slechts een aantal landgenooten dupeert. De politie heeft te Bussum een merkwaar dige ontdekking gedaan in een huisje, waar van de alleenwonende 66-jarige bewoonster afwezig was. Ze vond er n.I. niet minder dan ruim f 16000 aan geld en naar schatting voor f 20.000 aan allerlei kostbaarheden: juweelen, goud, edelsteenen. De ontdekking werd gedaan doordat leveran ciers geen teeken van leven hoorden in het huisje. Der gewoonte getrouw hadden zij hun waren in het keukentje via de" niet gesloten achterdeur gezet, doel den volgenden dag ston den deze artikelen er nog onaangeroerd. En dat bleef zoo. Men waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde en alras tot de eigenaardige ontdekking kwam, dat het eenvoudige huisje een inhoud had als een goedgevulde brandkast In allerlei kasten, tasschen, trommels, envelop pen enz. werden sieraden en geld gevonden, to taal voor het genoemde bedrag. Bij eiken stap een nieuwe kostbare vondst, die er in den meest letterlijken zin van het woord voor het op rapen lag. Alles had heel gemakkelijk gestolen kunnen worden want de voor- zoowel als de achterdeur waren ongesloten. Het geld en de kostbaarheden zijn thans op een veilige plaats gedeponeerd, terwijl naar de bewoonster ge ïnformeerd werd. Ze bleek geestesziek te zijn. Bij Maatschappelijk Hulpbetoon te Bussum was een verzoek ingekomen om geldelijke hulp voor haar opneming in een tehuis voor geesteszieken. Ze had echter Zondag haar huisje verlaten en was gaan zwerven. Tenslotte is ze des nachts nabij Amersfoort in ernstigen toestand gevonden en naar een inrichting overgebracht. De oude vrouw was ongehuwd en woonde alleen. Ze is vroeger op een kantoor te Bussum werkzaam geweest. Van de zijde der politie hebben wij de vol gende bijzonderheden vernomen over den moord op de 14-jarige Greta Groen, die Woensdag morgen onder geheimzinnige omstandigheden te Den Haag om het leven is gebracht. Het meisje was hulp in de huishouding, doch was sinds Zaterdag niet naar haar betrekking gegaan, omdat zij aan griep leed. Haar moeder nam de betrekking voor haar waar en was dan ook des morgens te negen uur van huis ge gaan. Het meisje was achtergebleven, gekleed op een sofa liggende. De moeder kwam te 12 uur thuis, na haar 5-jarig jongste dochtertje, van school te hebben gehaald. Het kleine meisje liep moeder vooruit en opende de deur, waarvan het slot normaal functionneerde. Men j weet reeds, hoe het kind toen de naargeestige Vondst deed van haar zuster, die dood tegen de trap op lag. De moedér heeft toen de buren en de politie gewaarschuwd. Het onderzoek dat door de politie is in gesteld heeft voorloopig uitgewezen, dat het meisje door verstikking, vermoedelijk wur ging, om het leven is gebracht. Om den hals bevond zich een reep tule, welke niet was toegeknoopt; zelfmoord ligt geenszins voor de hand. Het meisje was ingetogen van karakter. Het onderzoek wees tevens uit, dat het plegen van een zedenmisdrijf niet kan worden aangetoond. Een onge val kan de politie voorshands niet aan nemen. Ook is hier geen sprake van roof moord, aangezien niets ontvreemd is. Het lijk is in beslag genomen voor sectie- onderzoek, dat in handen is van den politie deskundige, dr, Rochat. Een bijzonderheid, bij het onderzoek van be lang, was het feit, dat de achterdeur van bin nen gesloten was. De politie heeft de verschillende buren ge hoord, geep van hen had iets van tumult in de woning van de familie Groen bemerkt. Men tast, zoowel wat de motieven van de wandaad, als de identiteit van den dader be treft, nog in het duister. Er zijn nog geen aan houdingen verricht. De politie verzoekt dringend dat degenen, die inlichtingen kunnen geven, zich ten spoe digste zullen wenden tot den commissaris van politie van den justitieelen dienst, Javastraat 18. Het Duitsche elftal gewijzigd Het Duitsche hockeyelftal, hetwelk op 15 en 16 October a.s. aan het vierlandentournooi te Amsterdam zal deelnemen, is na den wedstrijd van Zondag j.l. tegen Denemarken gewijzigd. Het elftal is thans als volgt samengesteld: Doel: Gilbert (Eintracht, Dortmund). Achter: dr. Blessmann (Rotweiss, Keulen) en Preuss (Berliner S.C.). Midden: Schmalix (Berliner H.C.), Gerdesof Keiler (beiden Berliner H.C.) en Raack (Ber liner.S.C.). Voor: Huffmann (Etuf, Essen), Baum (Jahn, Muenchen), Kaessmann (Rotweiss, Keulen), Lange (Harvestehude, Hamburg) en Messner (Berliner S.V. '92). Er zal nog een tweede doelverdediger aange wezen worden. Bovendien bestaat de mogelijk heid, dat de achterspeler Koenne, die zich in den landenwedstrijd tegen Denemarken bijzon der onderscheiden heeft, als veertiende speler de reis naar de Amstelstad zal meemaken. Waarschijnlijk zal Gerdes den eersten dag, dus tegen België, als spil optreden en Keiler op den tweeden dag. Te Zürich zijn Woensdag zestien spelers aangewezen, waaruit een keus zal worden gedaan voor de definitieve ploeg van het continent, welk team 26 October a.s. te Lon den tegen Engeland zal spelen. De keus van de F.I.F.A.-commissie, be staande uit de heeren Mauro (Italië) en Lotsy (Nederland) het derde lid, prof. Pelikan (Tsjecho-Slowakije) was door ziekte verhinderd te Zürich aanwezig te zijn bij gestaan door de heeren Pozzo (Italië) en dr. Scliricker, den F.I.F.A.-secretaris, is uitein delijk gevallen op de volgende spelers: Doelverdedigers: Olivieri (Italië) en Raftl (Duitschland) Achterspelers: Foni en Rava (beiden Italië) en Biro (Hongarije). Halfspelers: Kupfer en Kitzinger (beiden Duitschland), Andreolo (Italië) en Lazar (Hongarije). Voorhoedespelers: Aston (Frankrijk), Co- laussi en Piola (beiden Italië), Braine (Bel gië), Brustad (Noorwegen), dr. Sarosi en Szengeller (beiden Hongarije). Getracht zal worden van den K.N.V.B. vrijstelling voor Caldenhove en van den Zwitserschen Voetbal Bond voor Vernati te verkrijgen. Het is de bedoeling, dat de bovengenoemde zestien spelers, alsmede de beide laatsten, in den oefenwedstrijd op 23 October a.s. te Am sterdam zullen uitkomen, waarbij door verwis seling van spelers alle achttien gekozenen hun kans krijgen. Aangenomen mag worden, dat in de eerste helft van den oefenwedstrijd te Amsterdam het elftal van het continent er als volgt zal uitzien: Doel: Olivieri. Achter: Foni en Rava. Midden: Kupfer, Andreolo en Kitzinger. Voor: Aston, Szengeller, Piola, Braine en Brustad. Na afloop van den oefenwedstrijd zal het team, dat op 26 October tegen Engeland uitkomt, de finitief worden samengesteld. De moeilijkheden, waarmede de commissie te kampen heeft gehad, zijn buitengewoon groot geweest. Eerst in den loop van Woensdag kwam te Zuerich de mededeeling binnen, dat de Hon- gaarsche spelers werden vrijgegeven. Tsjecho- Slowakije zegde af, terwijl men den Zwitser Mmelli, die geblesseerd is, heeft moeten pas- seeren. Op denzelfden dag als DenemarkenNeder land zal een Nederlandsch B-elftal als sparring partner optreden voor de spelers van het con tinentale elftal. Dit B-elftal is als volgt samen gesteld Doel: Dijkstra (Z.F.C.) Achter: Blomvliet (Ajax) en Van Ierland (Willem II). Midden: Stam (V.U.O.), Wallaart (P.S.V.) en Bool (H.V.V.) Voor: Wels (Unitas), Vente (Feijenoord), De Boer (K.F.C.), van Spaandonck (Neptunus) en Ooms (D.W.V.) Reserves zijn: Klokkemeijer (K.F.C.), Cuijten (N.E.C.), Bekenes (D.H.C.) en Vroomen (M.V.V.) (Van onzen eigen redacteur). Een bondselftal, voor het grootste ge deelte bestaande uit spelers, die we dit sei zoen ook wel in de nationale ploeg zullen aantreffen, heeft gistermiddag in Rotter dam op de Engelsche derde divisie-club York City een groote 8—2 overwinning be haald. Het was een vrij aardige wedstrijd, waarin de Nederlandsche voorhoede bijzon der productief was en dit binnen 25 minu ten in een vijftal doelpunten uitdrukte. Overigens had de nederlaag van de Engelschen volstrekt niet zoo groot behoeven te zijn. Zelfs was het na de eerste minuten van Engelsch overwicht een volkomen verrassing, dat juist aan den anderen kant gedoelpunt werd. En hoe fraai dit ook in zijn werk ging, eenigszins geflatteerd was de stand toen toch wel. ke dosis zelfvertrouwen uit dit eerste doelpunt te hebben opgedaan. Toen bij de bedoelde aan vallen bleek dat de Engelsche verdediging vrij zwak was, volgden de doelpunten elkaar met een zekere regelmaat op. Vooral Wharton, de doelman van de Engelschen, maakte een zeer onvoldoenden indruk. Had hij wat beter de handen uit de mouwen gestoken, dan zou het zeker niet tot vijf goals binnen zoo korten tijd zijn gekomen. In het veld waren de Engelschen, zooals dit met deze clubs meestal het geval is, een zeer behoorlijke ploeg die attractief voetbal speel de en in het kopwerk den onzen verre de baas was. Maar productief waren zij evenmin a'.s gevaarlijk. Doelman Michel kreeg eerst na een half uur zijn eersten behoorlijken bal. Dat deze het eerste Engelsche doelpunt werd, was de schuld van onze backs, die niet resoluut ge noeg ingrepen. Het tweede doelpunt scoorden de Engelschen een halve minuut voor het ein de, toen de stand reeds 8—1 was en men het in de Nederlandsche gelederen merkbaar kalm aandeed. De Nederlandsche ploeg heeft overigens, zonder overweldigend spel te laten zien, een heel aardig partijtje gevoetbald. Vooral d? voorhoede combineerde heel aardig en slaagde erin de Engelschen in de eerste helft volko men te overspelen. Dumortier was hier de groote man. Voor eerst scoorde hij vier doelpunten, maar ook in andere opzichten begint hij zich als de aangewezen middenvoor voor ons nationale elftal te ontpoppen. Hij is handig, verdeelt het spel uitstekend, heeft een gevaarlijk schot, kortom, wanneer hij ook nog een tikje vlugger weet te starten, hebben wij In hem den waren opvolger van Bakhuys, aan wiens spel het zijne vaak doet denken, gevonden. In de eerste helft werd hij links gesecon deerd door De Harder—De Vroet die niet op eenzelfde hoogte stonden als de middenvoor en v. d. Veen-Drager, van wie de laatste zijn voorzetten nog zuiverder dient af te meten. Be ter klopte na de rust de kwieke combinatie De Harder-v. d. Veen, maar de rechtervleugel Ven- te-Linssen was toen zeker geen verbetering, al deed Linssen zoo nu en dan wel aardig werk. In de middenlinie was v. Heel vaak té lang zaam, maar nog altijd een fijn en knap speler. Kuppen verzette bergen werk met wisselend succes en Paauwe demonstreerde zijn gewone, vinnige spelletje. In de achterhoede heeft Michel maar enkele moeilijke schoten gehad, maar zich in die en kele gevallen een voortreffelijk doelman ge toond, dien wij, wanneer v. Male inderdaad niet kan uitkomen, vol vertrouwen onder de Nederlandsche lat zouden durven zetten. Aan de doelpunten had hij geen schuld. Been was vrij zwak en aarzelde nogal eens, maar Calden hove speelde weer prima en heeft vooral in combinatie met van Heel vele Engelsche aanvallen in de kiem gesmoord. Als scheidsrechter Israëls om 2 uur beginnen blaast, is er een zeer behoorlijke belangstel ling. De elftallen verschijnen als volgt binnen de lijnen: Nederland Michel Been Caldenhove Paauwe Kuppen v. Heel Drager van der Veen Dumortier de Vroet de Harder Wass Hatway Barrett Finder Wharton Earl Scot Hamer Hughs Mortimer York City De eerste minuten zijn geheel voor de Engel schen, maar wanneer het Bondselftal zich een maal aan dien druk heeft ontworsteld, Is het reeds na 5 minuten raak. Een vlotte combinatie tusschen v. d. Veen en Drager wordt met eon goeden voorzet van den laatste besloten en als Dumortier listig over den bal is heengestapt, geeft de Vroet zijn ploeg met een strak schot de leiding (10). Twee minuten later verzuimt Wharton bij een ver vooruitgespeelden bal tijdig uit te loo- pen en kalm verhoogt Dumortier de score (2—0). Nederland is nu beduidend sterker en na 35 minuten wordt het zelfs 30. Een door de Har der slecht genomen corner komt by Kuppen terecht, die met een ver schot den Engelschen doelman volkomen verrast. Nog is het niet genoeg'. Reeds enkele minu ten later loopt Dumortier opnieuw door op een fraaien pass van Kuppen en, zonder dat er een Engelschman aan te pas komt, heeft hij den stand op zeer tactische wijze tot 40 op gevoerd. De Nederlanders blijven er lustig op los spe len. Zij weten waar de zwakke plekken zitten en niet in het minst door het fraaie stuwen van de middenlinie en het magnifieke spelverdee- len van Dumortier, verkeert het Engelsche doel herhaaldelijk in gevaar. Na 23 minuten speelt Drager op de outlijn handig den bal vrij en lost een ver, volstrekt niet onhoudbaar schot. Doelman Wharton steekt er echter geen vinger naar uit en moet dan voor de vijfde maal visschen (50). Dat is de Engelschen toch te bar. Zij komen even los en wanneer Martimer en Hughes snel van plaats hebben gewisseld, is het de laatste, die uit een half weggewerkten aanval, onhoud baar voor Michel het eerste Engelsche doel punt scoort (51). Tot de rust blijven de gasten iets sterker, maar zij weten dit niet in doelpunten uit te drukken. Na de hervatting zijn de Nederlanders weer het eerst aan bod. Dumortier profiteert na on geveer 16 minuten spelen van een misverstand in de Engelsche verdediging en scoort uit een voorzet van De Harder zijn derden en Neder lands zesden goal. Maar nog vindt de lange Utrechtenaar dit blijkbaar niet voldoende. Eerst maakt hijzelf op den linkervleugel den bal keurig vrij en scoort met een hard laag schot nummer ze ven; dan vangt hij met zijn hoofd een voorzet van Linssen op en deponeert den bal voor de voeten van Van der Veen, die dankbaar de ge legenheid benut (81) De Nederlanders gelooven het nu wel, zoo dat de Engelschen de touwtjes in handen kun nen nemen en een halve minuut voor het ein de door Hatway den achterstand kunnen ver kleinen (82). Daar bleef het echter bij en toen scheids rechter Israëls, die een gemakkelijke taak had, voor de laatste maal floot, hadden de on zen een ietwat geflatteerde, maar alleszins verdiende zege behaald. Een zege, die misschien beloften inhoudt, voor het komende internationale seizoen...... WINNIPEG, 12 Oct. 12 Oct. 11 Oct. 12 Oct. 11 Oct. Tarwe Gerst Oct 60Vf Dec. 693/4- - Mei 63%-— 60 59% - 63 37% 37%-- Dec. 36% -35% Mei 37%.37 Kogge Lijnzaad Oct. 42%- Dec. 42 - Mei 44V8- - 42 41% 43% Oct. 134 -- 134%-- Dec 120 131V2 Mei 133%- 134%*- Haver Oct. 28 - - Mei 273/4 273/4 27% Dec. 28%. 28%*- geaaan sn laten 1 oieden i nominaal Beurzen in Ver. Staten gesloten: Columbus- Day binnenlandsche havens IJMUIDEN. Aangekomen XI Oct.: Freden, s- Neder Kalix (voor Zaandam); Budenni, s., Archan gel (voor Zaandam'); Llandillo, s„ Durban (voor Velsen); Anna W., m.s., Danzig. 12 Oct.: Casanare, s., Londen; Ransdorp, m-s" Hoboken; Pericles, m.s., W.-Indlë laatst Havre. Vertrokken 12 Oct.: Belglen, s-, Oslo; Tyningó. s., Newcastle; St. Philipsland, s., idem; Herfinö, s., Sarpsborg; Helga Schroder, s., Herrenwijk. Aangekomen 12 Oct.Pygmalion, m.s., Miü'dl. Zee. Wallonia, s., Gothenburg. Vertrokken 12 Oct.: Ursus, s., Calais. Vertrokken 12 Oct.: Mount Kitheron, s., Car diff; Enggano, s.. Hamburg; Nicolaou Zografia- s., Vlissingen; Ashantain, s., Hamburg; Rhein, Hamburg; Irene, s., ia'em; Trito, s., Belfast vl3 R'dam; Theseus, s., Kopenhagen. Aangekomen 11 Oct.: Oostzjee, de Lemmer, ledig. Steiger H.A.L., Wagenborg. 12 Oct.: Anna W., Danzig, hout, Houthaven. Wm. H. Muller Co.; Casanare, Londen, bun keren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Hand. Mij- Ransdorp, Hoboken, zwavelzuur, Nieuwendatn' merkade. Ketjen Co.; Cabo, Lond'en, cement' Steiger H.A.L., Kampman; Pericles, W.-,Indie laatst Havre, stukgoed, Surinamekade, Vracht* mail. Aangekomen 12 Oct.: Pygmalion, Middl. Ze«' stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoorskantoor. Wallonia, Gothenburg, stukgoed', Zeeburgerkads. idem. MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, Uitreis, l1 Oct. van Algiers. BINTANG, Hamburg naar Java, pass. 11 OC»- Bevezier. SALAWATI, thuisreis, pass. 10 Oct. Gibraltar- TAWALI, thuisreis, 12 Oct. van Port Said. ENGGANO, 12 Oct. van Amst. n. Hamburg. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis, F Oct. van Colombo. KON. NED. STOOMB. MIJ. ACHILLES, R'dam naar Algiers, pass. 11 O0®' Bevezier. TRAJANUS, R'dam naar Tunis, pass. 11 O® Ouessant. MEROPE, 12 Oct. van Oran naar Malta. ARIADNE, 12 Oct. van S'ines te Lissabon. IRENE, 12 Oct. van Amst. n. Hamburg. THESEUS. 12 Oct. van Amst. n. Kopenhagen- PYGMALION, 12 Oct. van Midd. Zee te Ai»»1' DEUCALION, 11 Oct. van Catacolo n. Amst. TRITON, 12 Oct. van Istanboul te Bourgas. COSTA RICA, 11 Oct. van Barbados naar AmS1' IIOLLAND-IVEST-AFRIKA LIJN REGGESTROOM, 11 Oct. Van Duala naar Lag°s' ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHERAT, 12 Oct. van B.-Aires te R'dam. ALCYONE, 12 Oct. van Hamburg naar R'da®' HOLLAND-AMERIKA LIJN MAASDAM, 11 Oct. van Halifax n. R'a'am. STATENDAM, 11 Oct. van New-York n. R'daF- LEERDAM, 12 Oct. van New Orleans te R'datf1' ROTT. LLOYD SITOEBONDO, thuisreis, pass. 12 Oct. Ouessa»®' BUITENZORG, uitreis, pass. 12 Oct. v.m. 5 Dover. BALOERAN. 12 Oct. van Batavia naar R'daW' 1NDRAPOERA, thuisreis, 12' Oct. n.m. 1 UU1 van Marseille. DEMPO, 12 Oct. van R'dam naar Batavia. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, 11 Oct. van Amst. te Hamburg' LAERTES, Hamburg naar Belfast, pass. 11 Oc Dunnet Head. KON. HOLL. LLOYD MONTFERLAND, uitreis, 12 Oct. v.m'. 10 U«f te Santos. HALCYON LIJN VREDENBUHG, Vlaardingen naar Narvik, 12 Oct. uit deni N. Waterweg. VER. NEDERL. SCHEHPV. MET. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN KOTA GEDE, thuisreis, 12 Oct. van Melbourne* DIVERSE SCHEPEN HAULERWIJK, R'dam naar Cuba, pass. 12 C-®" Lizard. LOOSD'RECHT. R'dam naar Los Angeles, p®69" 9 Oct. Fores. MARK, Raumo naar R'dam, pass. 12 O® Holtenau. ALIOTH, R'dam naar Vancouver, 11 Oct. f Cristobal. AMSTEL, 11 Oct. van Malmo naar FrederiK®' hamn. WILLY, 12 Oct. van R'dam te Odense. t WITTE ZEE, sleepboot, li Oct. te Dublin, B1 het s.s. Carras op sleeptouw. DELFSHAVEN, 13 Oct. van Norfolk te R'daF verwacht. ZAAN, 12 Oct. van Stugsund te Sundsvall. NOORDPLEIN, 12 Oct. van Hamburg te An1 werpen. t PRINB FREDERIK HENDRIK, Chicago na® Lond'en en Antwerpen, pass. 11 Oct. Montreal. Amsterdam, 12 October. Het m.s. „Colombia'j van de Kon. Ned. Stoomb. Mij., dat 9 dezer Ju het binnenkomen te IJmuiden. de pier heeft g® raakt en daardoor schaa'e bekwam aan bakboor® roer en schroef, aal in verband met de noodzak^ lijke herstellingen inplaats van 14 October, eer= 21 October van Antwerpen naar W.-Indlë ve trekken. H. J. J. van Grinsven Jr., exploitant val1 xxfju v au uiiuuiou u x oaj;iui ua»* .j een publiciteitsbureau, Heemstede. Hobbem3/ straat 38. R.c. mr. S. J. Pit. Cur. mr, P. A. v vldson, Haarlem. n, J. J. Zwager, makelaar in assurantiën. Heem stede, Azalealaan 6. R.c. mr. S. J. Pit. Cur. m W. G. J. Veenhoven, Haarlem. K. Kramer, zonder beroep, Wormerveer, Ka nemelkspad 21. R.c. mr. S. J. Pit. Cur. mr. K- F. J. PUester, Haarlem. Elisabeth Harpman, manufacturierster, Zaal» dam. Zuidaljk 34. R.c. mr. S. J. Pit. Cur. mg- E. Prinsen Geerligs, Haarlem. B. de Kromme, winkelier in manufacture Amsterdam, Smaragdstraat 11, zaak drijvende Zaandam, Zuidaljk 34. R.c. mr. S. J. Pit. Cur. H. E. Prinsen Geerligs, Haarlem. Vernietigd op grond van Verzet, 5 Oct.: C°°V Verg. de Unie van Verzekerden ter behartifite hunner belangen bij Verzekeraars U. A. v Bosch. ai\ Vernietigd 10 Oct.: J. C. Laterveer, Den BaBP mr. H. J. Walkate, Den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 22 SCPv G. H. A. Verdijk, Nijmegen; P. Ch. M. VerdïL Nijmegen. 6 Oct.: C. I. Co'.inët, wed'. Western0'^ Amsterdam. 10 Oct.: H. Terpunt, Amsterdam: van West, Amsterdam; S. Falkenburg, Amsterdivj, Nalatenschap -van H. Lukkes. Amsterdam; H- L. Sluijters, Amsterdam; J. H. B. Wllke, AfflS,e dam; F. W. de Haan, Amsterdam. Opgegeven door V. d. Graaf Co., N.V. Failliet verklaard: „5i 10 Oct.: J. Hopman, Den Haag, Maasstraat 2'J' R.c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. O mr. Tj. Mobach, Den- Haag. 11 Oct.: Th. Pasveer, winkelier in huishoudeW^j artikelen, Zandvoort, Haltestraat 29. R.c. mr- J. Pit. Cur. mevr. mr. L. M. I. L. van TaalinS Dols te Haarlem. kele 6e 63 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Am. Enka 28J4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2