w knap jij t maar op, g Ieevesi De weerstoestand S?men- DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 •«Petrus Canisius" Jaarvergadering te Hilversum ?racht ban toof. OUD-REGENT STAAT TERECHT Verdacht van verduistering van Betalingsverkeer met Roemenië Transfer-overeenkomst in werking getreden WEER WISSELING VAN GOLFLENGTEN Proefneming via Jaarsveld mislukt ZEEUWSCH GESCHENK VOOR CHAMBERLAIN PENSIOENWETGEVING VOOR GEMEENTE-AMBTENAREN JONGEN DOODGEREDEN Jubeljaar van den H. Alfonsus Bedevaart naar het graf van den heilige VECHTSTROOMIN DEN STORM Roerkoning en roerplaat gebroken ONZE HANDELSPOLITIEK Overleg tusschen Kamercommissie en Regeering DOODELIJKE AANRIJDING Terugvordering van crïsisgelden Nadere verklaring gevraagd BEKNELD GERAAKT Drukker ernstig gewond EERSTE KAMER EEN DAG LATER BIJEEN JONGEN VAN VRACHTAUTO GEVALLEN Maatschappelijk Hulpbetoon te Nijmegen Buitenhaven Scheveningen ondiep Auto in botsing met paard en wagen Mede-inzittende van vrachtauto gedood, voerman gewond Examen politiediploma Stuurliedenexamen Academische examens Nog onstuimig weer in Europa Let op den barometer Examen apothekers-assistent Clearingkoersen UIT DE STAATSCOURANT Leeraren Rechterlijke macht Onderscheiding 63 JÊ "ieiu ^öatole by haar vandaan? En haar ka- °2,er dan?" taas?e; Bertie, wees nu eens verstandig. Wat *n den foyer van de K.R.O.-studio's te Hiver- tUta hield de Apologetische vereeniging „Petrus Canisius" Woensdagnamiddag haar jaarlyksche VerEadering van leden. s Morgens reeds was een H. Mis opgedragen °or de levende en overleden leden der 4.V.P.C. Nadat het hoofdbestuur met de afgevaardig- der commissies was bijeengekomen, ving 1 half drie de jaarvergadering aan, geleid °r den voorzitter, prof. dr. Alph. Mulders te Nijmegen. «r'"pr' opende met een woord van waardeering e£ens de propagandistische waarde van het bder-apostolaat. Wijlen pastoor L. H. Per- 'a*n- aldus de voorzitter, heeft in letterlijken n het geloof van de daken verkondigd; en 0 heeft de K.R.O. zeer velen geleid naar de Qederkerk. Spr. hoopte, dat de nieuwe K.R.O.- j.0orzitter, pater J. Dito O.P., de traditioneels h zal voortzetten en dat de samenwerking de Apologetische vereeniging zoo moge- nog zal worden versterkt. v wees dan op het verlangen naar herstel an de Katholieke eenheid, hetgeen ook in het Seloopen vereenigingsjaar is gebleken. Dank spr. aan de afgetreden en niet-herkies- 6 bestuursleden dr. A. van Duinkerken en L Huii den. dr. G. Kreling O.P., en verder aan prof. snians, die de vereen, steeds trouw byston- Het ledenaantal, aldus spr., vertoont een J«bge stijging en loopt naar de 1400. Hettijd- "rift „Het Schild" blijft de belangstelling trekli botidi ljen van zijn lezerskring en is in enkels °bde: erden extra-exemplaren gratis verspreid v :r predikanten en studenten. De uitgaven 3,1 de H. Schrift maakten wederom vorderin- hetgeen spr. nader uitdrukte! Een feit van beteekenis en verheugenis noem- e spr. de samenwerking met hetlandelijk c"e-comité „Voor God." Beide organisaties zul- «h binnenkort conferenties en cursussen voor .'^-katholieken geven, verzorgd door geeste- "jki der ;en en leeken. „Petrus Canisius" heeft ver- Plannen in voorbereiding, die nader zullen blijken. Spr. wees er dan op, dat allen een Godszen- inS in de wereld moeten vervullen, waarvoor ^ab voor man verantwoordelijk is. Spr. hoopte hslotte, dat allen zouden willen verspreiden den goeden geur van Christus, door levende getuigen te zijn voor de Katholieke Kerk als '1 en grondveste van de waarheid. Na zijn openingswoord deelde de voorzitter - ede, dat in de bestuurs-vacaturen waren can did. «n aat gesteld: architect Willem Maas te 'recht, prior van Calmthout O.P. te Zwolle 'hr. op de Coul te Roermond. Deze drie v -m. ue uuui eeren werden gekozen. De in druk rondgegeven jaarverslagen van den secretaris pastoor H. Th. Mets te Utrecht den penningmeester prof. Prein van Rijsen- rS werden goedgekeurd. Het totaal der bij- raSen in 1937 was f7530,30, dat der uitgaven 268 12 V Se, herder hield mr. Alph. Diepenbrock pr. te pornstede, secretaris van het Katholieke co- van actie „Voor God" een voordracht over 8en onderwerp: „Wat ageert in Nederland te- fl God en Kerk?" By deze instructieve voor echt sloot aan een atheïstische tentoonstel- 'hg, welke door leden van het Nijmeegsch Stu- ®ntencorps eveneens in het K.R.O.-gebouw as georganiseerd. Na vruchtbare gedachtenwisseling over en- tele Punten, die mr. Diepenbrock had aange- 0®rd, werd de bijeenkomst gesloten. Onder des- bbdig geleide hebben de aanwezigen daarna e Pieuwe studio's bezocht. 'Vaandag 3 October j.l. heeft de Raad van stitie te Soerabaja een aanvang gemaakt met behandeling van de zaak tegen den gewezen ttl8cnt van Bodjonegoro, R. A. A. K., geboren Poerwodadi, oud 56 jaar, zonder beroep en bende te Soerabaja. Rel r vele gevallen zijn beklaagde ten laste egd en dientengevolge is de dagvaarding een h'angrijk document geworden. 0 beklaagde wordt ten laste gelegd, dat hij 21 December 1932 te Bodjonegoro een bedrag boodïii 2000.ten laste van het „Fonds voor ?bge] Aidende desa's" bij de Afdeelingsbank heeft w'^Pornen en ten eigen bate heeft aangewend. Jv Was beheerder van genoemd fonds, tin °or's wordt hem ten laste gelegd, dat hij 1935 verschillende geldsbedragen tot een Afaal van 600.— heeft opgenomen by de he?eelingsbank te Bodjonegoro, ten laste van kp, "Honds voor het passerbedryf". Bekl., die e°rder van dit fonds was, stak deze 600.— j,ailh eigen zak. ander punt vermeldt de historie van een 16-Mg van 500.bijeengebracht door een n, al desa's, dat bestemd was om den aannemer betalen voor den bouw van passerloodsen, Va dat door bekl. ten laste van de rekening 0 b diverse desa's by de Afdeelingsbank was «nomen en ten eigen bate was aangewend. (Jij^bt 9 is >t omvangrijkste van de daagvaar- te Öe officier .heeft hier een aantal gevallen dwaiben gebracht, waarby bekl. de aannemers j^bbg met een kleiner bedrag genoegen te ne- dan waarvoor zij het werk hadden aan- Offj blinder dan honderd gevallen heeft de tot-° in dit Punfc bekl- ten laste golegd. Het ej'bbbedrag, dat bekl. zich volgens punt 9 toe- bde, is rond 22.000.Als men den staat langs gaat, valt het op, dat het meerendeel der bedragen, bedragen zijn voor den bouw en her stelling van scholen en passerloodsen uitge trokken. In punt 10 heeft bekl. den directeur der regentschapswerken en diens ondergeschikten gedwongen materialen en koelies van den dienst der regentschapswerken af te staan voor het restaureeren van familiegraven en 't afbouwen van een huis te Bodjonegoro voor een bijvrouw van bekl. In het laatste punt wordt bekl. ten laste gelegd, dat hij den aannemer Ridoewan zonder meer heeft gedwongen hem een bedrag van f 305,25 af te geven of te betalen. De regeeringspersdienst bericht: De op 24 September j.l. geparafeerde transfér overeenkomst met Roemenië is 10 October door beide regeeringen onderteekend en in werking getreden. Nadere bijzonderheden zullen zoo spoedig mo gelijk bekend worden gemaakt. Bij het hoofdbestuur der P.T.T. en ook bij de omroepvereenigingen zijn tallooze klachten bin nengekomen over de ontvangst der programma's van Avro en Vara, welke thans uitsluitend via Jaarsveld (415 M.) worden uitgezonden. Naar men weet geschiedt die uitzending via Jaarsveld bij wijze van proef, maar men dient nu die proef als mislukt te beschouwen: Jaarsveld wordt lang niet overal goed ontvangen en het doel is dus niet bereikt. Men mag thans, volgens het Handelsblad, zeer binnenkort terugkeer naar den ouden toestand verwachten, nj. de periodieke wisseling van de combinatie 1875415 M. (Kootwijk en Jaarsveld) met 301,5 M. (Hilversum), Avro en Vara zullen dan, om te beginnen, overgaan van Jaarsveld op Hilversum 301,5 M„ K.R.O. en N.C.R.V. naar 1875—415 M. De kans is niet uitgesloten, dat deze nieuwe zooveelste! regeling reeds begin volgende week van kracht wordt. In Hotel „De Burg" te Middelburg is een vergadering gehouden van de commissie van toezicht op en beheer van de gelden, bestemd voor een Zeeuwsch huldeblijk aan Neville Chamberlain. Besloten werd aan Chamberlain een oorkonde aan te bieden, met zwarte, roode en blauwe inkt, zilver en bladgoud op echt parkament vervaardigd. Zij bevat boven in het midden het Zeeuwsche wapen, terzijde daarvan het Brit- sche en het Nederlandsche rijkswapen, ver bonden door een schets van een Nederlandsen landschap en van de zee met een mailboot der S. M. „Zeeland", die de verbinding van de pro vincie met Engeland onderhoudt. Ook de tekst is rijk versierd. Het netto bedrag der inzameling, ruim f 1000, zal in haar geheel geschonken worden aan het z.g. „aanvullingsverpleegfonds" van de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot Bestrij ding der Tuberculose, onder beding evenwel, dat dit geld uitsluitend besteed zal mogen worden tot hulp van in Zeeland wonende pa tiënten of voorbeschikte patiënten, die op an dere wyze niet ten volle geholpen kunnen worden. Den eersten October was het vyf en twintig jaar geleden, dat de Pensioenwetten voor de gemeente-ambtenaren in werking traden. Ter gelegenheid van dit voor de gemeente-ambte naren zoo belangrijke jubileum is een speciaal nummer verschenen van het „Weekblad voor den Nederlandschen Bond van Gemeente-amb tenaren", in den vorm van een Pensioenwet nummer. De minister van Binnenlandsche Zaken, Z. Exc. de heer H. van Boeijen, schreef voor dit nummer een inleidend woord. Naast bijdragen van de leden der redactie en van de vaste me dewerkers bevat het nummer beschouwingen en bijdragen van de heeren J. Kamman, prof. dr. G. A. van Poelje, D. Kooiman, A. N. Fleskens, P. Sikkes, J. A. H. de Voort, J. C. Haspels, J. W. J. van Stekelenburg, J. de Bruin, Jhr. mr. A. W. Wichers, dr. J. P. Fockema Andreae, J. van wyk, drs. P. A. Coenen, M. J. Jansen en mr. A. Koelma. Bij het oversteken van den ryweg is Woens dagavond om zes uur het vijfjarig zoontje van de familie Blauwhof te Leimuiden in de Dorps straat te Nieuwveen door een personenauto aan gereden en op slag gedood. Op 29 Mei 1939 zal het een eeuw geleden zijn, dat de H. Alfonsus Maria de Liguori werd hei lig verklaard door Paus Gregorius XVI. Dit jubilé van den H. Kerkleeraar en Stichter der Paters Redemptoristen zal op luisterrijke wijze worden gevierd. Het secretariaat van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bestand, geves tigd in het Redemptoristenklooster op den berg Nebo te Nijmegen, organiseert een bedevaart naar de miraculeuze schilderij der Moeder van Altijddurenden Bijstand in de St. Alfonsuskerk te Rome en naar het graf van den heilige in de stad Nocera dei Pagani. Deze bedevaart staat onder goedkeuring van het kerkelijk gezag en zal worden gehouden onmiddellijk na den Paaschtijd. De geestelijke leiding berust in han den van pater W. Jonck'oloedt, Redemptorist te Den Bosch. Het ligt ook in het plan de plaatsen te oe- zoeken, waar St. Alfonsus geboren is en gewerkt, heeft in de wonderschoone bergstreek aan de kust beneden Napels. Dr. Schaepman noemde deze oorden: „pezzo caduto dal cielo" ('n stuk uit den hemel neergevallen). Ongetwijfeld zal een groote schare pelgrims, zoowel van priesters als van leeken, aan deze bedevaart deelnemen. De hoogwaardigste pater generaal der Redemptoristen, Patricius Murray, roept allen bedevaartgangers het welkom toe. Tijdens stormachtig weer op 17 Augustus j.l. op de Noordzee braken van het 845.22 bruto ton metende stoomschip „Vechtstroom" van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij de roer koning en de roerplaat. Naar de oorzaak van dit ongeval heeft de raad voor de scheepvaart vanmorgen een On derzoek ingesteld. De kapitein verklaarde, dat in verband met het stormachtige weer reeds direct by het uit gaan der pieren te IJmuiden, stoottalies op het roer waren gezet. Dat gebeurde op 16 Augustus en den volgenden, morgen, toen de wind naar N.W. was uitgeschoten (kracht 7 tot 8) werd het schip onbestuurbaar, 's Middags, toen de wind was afgenomen, was men het schip weer meester. De kapitein slaagde er in de reede van Huil te bereiken. Hij vond het niet noodig sleepboothulp te vragen. Bij het opzwaaien om aan de pier vast te maken, kon de machine bij het voor de tweede maal achteruitslaan, dit niet doen, omdat het onderste stuk van het roer tegen de schroef sloeg. Uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek kwam vast te staan, dat de roerkoning in vry - wel horizontale richting vlak boven den derden vingerling was afgebroken. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart was van meening, dat de oorzaak zeer waar schijnlijk moet worden toegeschreven aan het minder deugdeiyke materiaal. Hu herinnerde daarbij aan het feit, dat de „Vechtstroom" in 1918 is gebouwd. Deugdeiyk materiaal was er in die jaren bijna niet en men gebruikte maar wat men krygen kon. Aan het verslag van de vaste commissie der Tweede Kamer voor overleg met de regeering in zake handelspolitieke aangelegenheden ont- leenen wij: Ook in deze periode deed de regeering een groot aantal stukken aan de commissie toeko men, ten einde haar van gevoerde onderhande lingen en bereikte resultaten op handelspoli tiek gebied op de hoogte te houden. Bij het mondeling overleg met de commissie, hetwelk in twee vergaderingen plaats had, vulde zij bij monde van den minister van Economische Za ken de reeds schrifteiyk gedane mededeelingen aan. Daarna had telkens een gedachtenwisse ling plaats. De besprekingen liepen in het bij zonder over de verhouding van ons land tot Duitschland en België. Ook nu weer behandelde de commissie ver scheidene in haar handen gestelde wetsontwer pen, n.l. dat tot goedkeuring van het op 29 Juni 1937 gesloten tariefverdrag met Denemarken, dat tot goedkeuring van het op 18 December 1937 gesloten verdrag over het Nederlandsch- Duitsche. betalingsverkeer en dat tot goedkeu ring van het verdrag van 19 Maart 1938 over het goederenverkeer met Duitschland. Het laat ste wetsontwerp is nog bij haar in onderzoek, over de beide eerste heeft zy verslag uitge bracht. Voorts werd ook ditmaal een reeks regee- ringsbescheiden in handen der commissie ge steld. Verslag bracht zy uit omtrent de stukken, betrekking hebbende op verscheidene landen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd de 63-jarige M. van der Velden, wonende aan den 's Gravenweg te Rotterdam, gewaarschuwd, dat er een paar koeien uit de wei waren ge- loopen. Hij stond op en begaf zich naar buiten om behulpzaam te zün bij het terugbrengen van de beesten. Op den weg is hij toen onder een juist passeerenden personenauto, bestuurd door den 18-jarigen C. B., geraakt. Van der V. werd tegen den weg gesmakt, waarbij hij een dusdanig ernstige schedelbasisfractuur opliep, dat hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel, waarheen hij per auto van den Geneeskundigen Dienst was vervoerd, kort na aankomst is over leden. In haar verslag betreffende het wetsontwerp tot voorziening ten aanzien van de terugvorde ring van gelden gestort of betaald in verband met artikel 8 der Crisis-Zuivelwet 1932, herin nert de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer er aan, dat tegenover het betoog in de Memorie van Toelichting, dat de „heffing" op spysvetten is verhaald op den consument, ge steld werd, dat in ieder geval de biscuitfabri kanten deze heffing niet op hun afnemers, de consumenten, verhaald hebben, en dat in ver band hiermee den minister verzocht werd ge gevens over te leggen: a. Omtrent het prijsverloop gedurende de jaren 1932 t/m. 1935 van de voornaamste grond stoffen voor de biscuitfabricage (bloem, suiker en vetten), omtrent de verhouding, waarin deze in de voornaamste soorten biscuits en wafels verwerkt plegen te worden, en omtrent den in vloed van den vetaccijns op den kostprijs van deze producten. b. Omtrent het verloop van de verkoopprij zen van de zooeven genoemde producten gedu rende dezelfde periode. In de Memorie van Antwoord werden deze gegevens niet verstrekt. Wel werd betoogd, dat nimmer aan te toonen is of een industrie als deze een bepaalde heffing op haar afnemers heeft verhaald, en dat wèl vaststaat, dat de handelaren de betaalde heffing aan hun afne mers (d.w.z. de fabrikanten) hebben doorbere kend. Ten einde elke onzekerheid op dit punt weg te nemen, zal de commissie van rapporteurs het op prijs stellen, indien de regeering alsnog zou willen verklaren, of zij de stelling uit de Me morie van Toelichting, dat in het algemeen „het door den handelaar betaalde door dezen op den consument (d.w.z. den uiteindeiyken consument, zooals hy in den volgenden zin van die memorie genoemd wordt) is verhaald", nog handhaaft, dan wel of deze stelling geacht mag worden te zijn teruggenomen. Te Rotterdam is de 31-jarige drukker A. van der Schoor, wonende te Overschie, in de drukkerij „De Maasstad" aan de Adrianastraat, met de linkerhand en -arm bekneld geraakt tusschen de persen van een drukmachine, waardoor de arm totaal is verbrijzeld. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is de man overgebracht naar het ziekenhuis aan den Cool singel, waar hij in ernstigen toestand is opge nomen. De vergadering van de Eerste Kamer, weike bepaald was op Dinsdag en Woensdag 18 en 19 October, is een dag uitgesteld en zal gus wor den gehouden Woensdag 19 October, 's avonds om half negen en Donderdag 20 October, elf uur. In de Gouwestraat te Amersfoort is Woens dagmiddag omstreeks half drie het vyfjarig knaapje B. V., wonende op den Ouden Soester- weg, dat op een met steenen geladen vracht auto was geklommen, komen te vallen. Het kind werd door dr. Boersma naar de ouderiyke woning gebracht, waar het na korten tüd over leed De gemeenteraad van Nijmegen heeft tot di recteur van den gemeenteiyken dienst van maat- schappeiyk hulpbetoon in de vacature mr. F. Jansen benoemd mr. Chr. M. J. H. Hustinx te Nijmegen. De VI. 212, schipper Korlvinke, welk schip een diepgang heeft van 3.30 meter, is Woensdag middag bij het uitvaren tusschen de beide ha venhoofden van de Scheveningsche buitenhaven blijven steken. Er stond op die plaats 22 decime ter water. Na te zijn teruggekeerd en de lading kolen en zout verplaatst te hebben, kon het schip zonder moeilijkheden buitengaats komen. De waterstand in de buitenhaven is sinds de jongste stormen lager geworden, omdat er veel zand in de haven is gekomen. ie volmaakt in zichzelf gelooft, begaat niet alleen een zonde, maar levert een bewijs van zwakheid. Op den Noordschen Steenweg te Ter- heyden is Woensdagmiddag omstreeks drie uur een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een persoon het leven verloor en een tweede verwondingen opliep. Een met paard bespannen wagen werd op dat tijdstip van achteren aangereden door een vrachtauto uit Maastricht. Het gevolg was, dat zoowel de auto als het paard via den berm van den weg in de daar langs lcopende sloot stortten. De wagen bleef langs den wegkant staan. De 25-jarige Hartogs, die naast den chauffeur in den vrachtauto zat, sloeg met het hoofd tegen het portier van den auto en was op slag dood. De chauffeur bleef ongedeerd en stapte enkele oogenblikken na het ongeluk uit den auto op het droge. De voerman van den met paard bespannen wagen, A. Rasenberg uit Wagenberg, viel tegen den grond en liep verwondingen aan het hoofd op. Hij werd naar zijn woning vervoerd. Ook het paard werd ernstig gewond. AMSTERDAM (Alg. Ned. Politiebond). Het politiediploma met aanteekening verwierven: J. Wolbers, Utrecht; W. Vroegh, Dordrecht; J. K. Gaarlandt, Soest; A. M. Doornbosch, Utrecht; A. C. Derooy, Hilversum; G. Menger, Hilver sum; A. Mul, Hilversum; P. Poepjes, Hilver sum; G. Dubbeldam, Den Haag; A. van Dom melen, Strnensas; G. G. Hogendoorn, Den Haag; F. Bosten, Kerkrade; W. J. Beckers, Eygelsho- ven; B. Th. Hendriks, Nymegen; C. Hunik, Roosendaal; A. de Haan, Hengelo (O.); R. H. J. Hamer, Doetinchem; J. W. J. van Gendt, Deventer; C. A. de Jong, Kampen; H. J. Witte- veen, Vlagtwedde; R. Woering, Assen; C. P. Ham, Harlingen. Het diploma verwierven: A. van Drumpt, De Bilt; C. J. Versluys, Gorinehem; J. A. Bierman, Den Haag; L. C. Bladergroen, Den Haag; J. M. van Uitert, Den Haag; H. Pater, Hilversum; G. M. Klomp, Hilversum; D. Lengkeek, Hil versum; A. J. J. van Lieshout, Hilversum; K. E. Prenger, Hilversum; C. H. v. d. Giessen, Vuren; H. Westerdijk, Vlaardingen; C. W. de Groot, Gouda; Th. J. C. Hollander, Loosduinen; A. Not, Hilversum; P. A. Lak, Leerdam; J. E. van Buuren, Roermond; J. J. H. Callaars, Well; P. J. van Dijk, Maasbree; J. H. van Eck, Heerlen; J. de Teyter, Maastricht;' E. Hou- wing, Emmen; H. Kwindt, Beilen; Th. B. G. Jongbloed, Enschede; C. P. Heil, Zutfen; A. A. H. Hertsenberg, Enschede; J. van Houwelingen, Heusden; C. Hofing, Franeker; J. Haf ma, Els- lo; J. Bijker, Jubega; P. Schoppen, Huizum; D. Iedema, Leeuwarden; H. F. Hopstra, Gorredyk. Voorts behaalden het diploma met aanteeke ning: J. van Klinken, Hilversum; H. J. P. Ver- kaart, Haarlem; W. F. Boxman, Lisse; J. H. Valk, Naarden; M. Boudewijn, Dordrecht; J. de Vries, 's Gravenhage; IJ. Visser, Dordrecht; G. Vos, Delft; F. v. d. Mast, Kaatsheuvel; J. A. Leutjes, Nijmegen; Th. J. Arts, Doetinchem- C. v. Dusseldorp, Doetinchem; R. Schoemaker, Oud-Schoonebeek (Dr.); G. Vrieze, Hoogkerk: G. Vos, Emmer-Erf scheiderveen; J. Venekamp, Nieuwe Schans; A. v. d. Ploeg, Veenhuizen 2 Het diploma verwierven: L. Hummel, Hil versum; S. A. Hupkes, Hilversum; A. Bakker. Hilversum; H. Snelle, Hilversum; H. C. Bouw- kamp, Hilversum; P. v. d. Berg, Hilversum; K J. Bos, Hilversum; R. de Jonge, Hilversum; J. F. van der Helden, Hilversum; H. Britstra, Hil versum; J. Klassema, Hilversum; J. Daatman, Hilversum; A. C. Wehmon, Amsterdam; M. J. Weber, Hilversum; P. M. van IJzendoorn, Nij- kerk; A. Breeschoten, Renswoude; G. Bydevier. Utrecht; J. Bos, Barwoutswaarder; J. Kristelijn, Bussum; J. Witte, Brielle; C. Westveer. Oegst- geest; W. W. Bindels, Rotterdam; W. de Vis ser, Voorburg; P. G. Aarts, Westerhoven; J. C. van Oirschot, Eindhoven; W. Versluijs, Aar denburg; B. J. Wisse, Eindhoven; J. Steenveld Tilburg; K. Luitwiller, Philippine; H. V. d. Looy. Eindhoven; M. Marinisse,- Hansweert; H. Ool- bekkink, Deventer; D. J. Nijland, Apeldoorn; J. Bc-ttinga. Arnhem; J. R. Bijlsma, Doetin chem; B. J. Brummel, Apeldoorn; F. von Del len, Winterswyk; A. M. v. d. Werf, Tilburg; W. Haatma, Leeuwarden; J. B. Waanders, Veenhuizen 2; W. Vink, ten Boer; K. Tam- minga, Stadskanaal; J. Smidt, Zuidhom; A. Sluiter, Vries; W. Schipper, Zweeloo: K- R. W Robertus, Winschoten. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor derden stuurman groote handelsvaart: R. Jonker en Ch. Rietkerk. GRONINGEN. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer J. Beeter. geboren te Odoorn en F. Brons, geboren te Sappemeer LEIDEN Candidaatsexamen geneeskunde: Onze weerkundige medewerker schrijft: De opklaring van de weersgesteldheid in ons land na den storm is nog geen bewijs, dat de algemeene weersgesteldheid in Europa tot rust is gekomen. Deze opklaring is slechts hiervan een gevolg, dat de groote stormdepressie thans zoover naar het Noordoosten is getrokken, dat wij buiten haar invloed zijn gekomen. Boven dien heeft zich over Zuid-Europa een gebied van hoogen druk ontwikkeld met rustig weer en nu bevinden wij ons juist tusschen de weg trekkende depressie en dit gebied van hoogen druk. Maar er heerschte Dinsdag nog storm weer over Zuid-Skandinavië met inbegrip van Denemarken en de Oostzee. Weliswaar hebben wy daar niets m^er mede te maken maar dit bewijst toch wel, dat de algemeene weerstoe stand in Europa nog verre van rustig is. Het stormseizoen is dan ook nog niet voorbij. Bo vendien werd ten Westen van Ierland over den Atlantischen Oceaan weer een nieuwe, diepe depressie gesignaleerd, waarvan verwacht wordt dat zij vry spoedig haar invloed zal doen gelden over de Westelijkste deelen van de Britsche Eilanden. Indien haar beweging wer kelijk Oostwaarts, is gericht, zooals wordt op gegeven, zou het weer bij ons onder haar in vloed kunnen komen en zouden wij dan weer aan het begin van een periode van onstuimig weer komen. Evenwel moet in aanmerking worden genomen, dat in den regel de eerste depressie van een nieuwe reeks, na een paar dagen van goed weer, op grooten afstand in het Noordwesten voorbij trekt en dat pas de derde of vierde depressie van die reeks hier te lande en in de omgeving stormweer brengt. Waarschijnlijk zal dus de invloed van die ge signaleerde depressie op de weersgesteldheid in ons land niet groot zijn. Trouwens zoolang de barometer niet sterk gaat dalen, hebben wij geen stormweer te verwachten. Over het alge meen is echter de rust in den dampkring in Europa nog niet teruggekeerd en hebben wij vooral over het Westelijk gedeelte nog onstui mig weer te verwachten. adruk verboden). mej. A. H. Boer, Boskoop en de heeren W. O. van Dorp, Katwijk; J. Tol. Hillegersberg; R. de Wolff, Den Haag; L. C. Tol, Breskens; D. M. Miete, Scheveningen; J. Ingenhoes. Rotterdam; E. C. Reilingh, Den Haag; H. Bakema. Leiden; C. W. C. Deurman, Den Haag; H. Neefjes. Den Haag; N. M. Timmenga, Leeuwarden; C. J. W. Rothfusz, Rotterdam; H. E. van Hoepen. Lei den; H. F. Begeman. Wassenaar. AMSTERDAM Bevorderd tot doctor in He geneeskunde op proefschrift: mej. A. A Boon, geb. te Den Helder en de heer J. L. M. Sinnige, geb. te Amsterdam. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde (F) de heer E. C. Opentij, doctoraal examen wis kunde de heer R. Timman. UTRECHT Economisch doctoraal examen Indologie C. J. Boegheim. AMSTERDAM. Geslaagd voor het apothekers assistentenexamen: mej. J. A. Jouwersma te Am sterdam. Koersen voor stortingen op 13 October tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 73,84 en Lires 9,63. Benoemd is tot leeraar in vasten dienst aan de R.H.B.S. te Ter Apel H. Stoker, thans tyde- lijk leeraar aan die school; tot tydeiyk leeraar aan de R.H.B.S. te Sneek dr. G. B. R. de Graaff; aan de R.H.B.S. te Zwolle en Assen M. H. van de Ven, wonende te Haarlem. Aan dr. Ch. F. Haje is op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S. te Velsen. De arrondissementsrechtbank te Zutphen heeft ter vervulling van de vacature van kan tonrechter te Groenlo opgemaakt de navolgende alphabetische ïyst van aanbeveling: mr. P. B. Cos, griffier bij het kantongerecht te Hoorn; mr. W. R. Rosingh, griffier by het kantongerecht te Zutphen; mr. J. Suyling, sub stituut-griffier by den Hoogen Raad der Ne derlanden; mr. J. J. van Delden, griffier by het kantongerecht te Groenlo, is met het lot afge vallen tegen een van bovengenoemde candida- ten. Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan G. Kluivers, chef by de N.V. Katoen- en Lin- nenwevery vJi. A. J. ten Hoopen en Zoon, te Neede- v..-- Je toch?" >'ïk ik beêreeP 8retl Wed, dat jy nooit van je leven iets be- 2ie hcbt" Zij zette haar ledigen beker weg. lic^t- Z°°' dat is afgeloopen," zuchtte zij ver- a')h n "Aanst°nds komt mijn goede Tom ook lykeb°rtie drinken. Hij heeft er een afschuwe-, dat d't kel aan> maar ik troost hem en zeg, d(n goedje hem weer in staat zal stellen, biet;en "JterliJkheden van Anatole te kunnen ge- ïïij j dat is wel een kuur waard, Bertie. ben een meester in zijn vak, die man. Soms bievrr, er beuscb niet wer verwonderd, dat bij Jpbw Little zoo'n spektakel maakte, toen 2aken Smg' Maar ik vind, dat zij personen van biet j-, c(lende gescheiden te houden. Zij heeft een et recht, mij dat artikel te weigeren om biet p®rso°nlijk geschil. Gelukkig kan zij het is een een ander blad gebruiken, want het ^b dat°)nd,Crwerp van mij en ik heb getuigen ad tro u bcvestieen- Als ZÜ llet aan een ander cbt te verkoopen, zal ik haar een jxroces aandoen. Van processen gesproken, 't was hoog tijd, dat Tom hier kwam, om de zwavelwater- kuur te volgen, want zijn gestel deed hem een ernstig proces aan." „Kom, kom, zoo erg zal het toch wel niet zyn; ik...." „Wat ik zeggen wilde, Bertie" zei tante Dah lia, „ik voel mij verplicht, eenige onvriendelijke uitdrukkingen terug te nemen of te herroepen, welke ik mij ten opzichte van je huisknecht Jeeves heb laten ontvallen. Hij is een zeer handige vent...." „Jeeves?" „Ja, hy heeft de onderhandelingen geleid en buitengewoon goed ook. Reken maar, dat het hem geen windeieren zal leggen. Daar heb ik in voorzien. Ik ben hem zeer dankbaar. Want re ken eens: als Tom nu reeds zonder morren een paar duizend pond geeft, wat zal het dan worden, als Anatole geregeld voor hem kookt. Ik wed, dat hij dan, zelfs slapende, chèques zal schrijven!" Ik stond op. Tante drong er op aan, dat ik zou wachten tot oom Tom zou komen, doch ik kon niet wachten Ik haastte my terug naar het hotel, schreef een kort afscheidsbriefje aan oom George en nam den eersten trein naar Londen. „Jeeves," zei ik, toen ik het reisstof van mij had afgeschud, „vertel mij nu eens duidelijk alles. Wees maar net zoo openhartig als Lady Bablockhythe." „Wie mijnheer?" „'t Komt er niet op aan, als je nooit van «haar gehoord hebt Vertel mij eens, hoe je dat Vraagstuk hebt opgelost. Het laatste wat ik van je heb vernomen was, dat Anatole zoo op die kamenier verliefd was, de hemel weet waar om dat hij weigerde haar te verlaten Nu verder?" „Ik moet eerlijk bekennen, mijnheer, dat ik voor eenigen tijd uit het veld geslagen was. Doch nadien werd ik door een gelukkige ont dekking weer op gang geholpen." „Wat was dat voor een ontdekking?" „Toevallig sprak ik met het tweede meisje van mevrouw Travers en aangezien ik wist, dat mevrouw Little een meisje van haar soort ver langde, vroeg ik haar, of zij voor hooger loon haar dienst wilde opzeggen en bij mevrouw Little in betrekking gaan. Zij stemde toe en toen ben ik naar mevrouw Littele gegaan om de zaak te regelen." „Nu, wat was dan eigenlijk die gelukkige ont dekking van je?" „Dat het meisje eenigen tyd geleden in be trekking was geweest waar Anatole kok was. En Anatole had zooals maar al te veel de prak- tyk van die Fransche heeren is, haar zijn lief de verklaard, mijnheer. Feitelijk waren zy for meel verloofd, tot Anatole op zekeren morgen zonder achterlating van adres verdwenen en uit het leven van het arme meisje weggevaagd was. U zult gereedelijk begrijpen, dat deze om standigheid de zaak aanmerkelijk vergemakke lijkte. Het meisje voelde in het geheel geen ge negenheid meer voor hem; doch het vooruit zicht, onder hetzelfde dak te moeten wonen met twee meisjes, die hy het hoofd op hol had...." „Allemachtig:! Ja nu snap ik het; het was zooiets als een fret in een konynenhol jagen." „De opzet was tamelijk hetzelfde, mijnheer. Binnen een uur nadat Anatole wist, dat het bedrogen meisje daar in dienst zou komen, was hij bij mevrouw Little vandaan en by mevrouw Travers als kok aangenomen. Een tamelijk dar tel heerschap, die kok, mijnheer, zooals er niet weinigen onder die Fransche keukenartistcn worden aangetroffen" „Jeeves," zei ik, „dit is een staaltje van dc meest verfijnde scherpzinnigheid." „Heel vriendelijk van u, mijnheer." „Hij scheen zeer voldaan, mijnheer." „Toonde hij dat door eenig blijk van „Ja mijnheer, twintig pond." „Mijn tante vertelde mij dat zy „Ja, mijnheer. Zeer edelmoedig, mijnheer. Vyf en twintig pond." „Allemachtig, Jeeves. Je hebt je talent aardig in klinkende munt omgezet." „Mijn spaarpotje heeft een goede beurt ge had, mijnheer. Mevrouw Little was zoo vrien delijk, my met tien pond te vereeren. omdat 't zoo'n geschikt meisje is en mijnheer Travers.." „Oom Thomas?" „Ja, mijnheer. Hij heeft zich werkelijk niet onbetuigd gelaten. Geheel onafhankelijk van mevrouw Travers. Vijf en twintig pond, mijn heer, en mijnheer George Travers...." „Je wilt me toch niet vertellen, dat oom George je ook iets heeft gegeven? Waarvoor in Godsnaam?" ,Ja, ik begrijp het zelf niet, mynheer. Maar ik ontving een cheque van tien pond san hem,, Hy scheen zich te verbeelden, dat hij 't eenigs- zins aan mij te danken had, dat u hem te Har rogate gezelschap heeft gehouden." Ik staarde hem vol verbazing aan. „Nu, als iedereen een handje helpt om jou onder geld te begraven, dan doe ik ook mee. Hier, vyf pond, Jeeves." ,,'t Is veel te erg, mynheer." „Bij die anderen vergeleken is het heelemaal niet erg." „Ik verzeker u, mijnheer...." „En ik weet eigenlijk niet, waarom ik het je geef." „Neen, mijnheer." „Enfin, je hebt het in ieder geval." „Dank u zeer, mijnheer." Ik stond op. ,,'t Is tamelijk laat," zei ik, „maar ik zal mij toch maar verkleeden en ergens iets gaan ge bruiken. Ik ben na die twee weken verblijf in Harrogate een beetje draaierig geworden." „Dat zal wel, mijnheer. Ik zal uw koffer uit pakken, mynheer." „Zeg, dat is waar ook, Jeeves. Zijn die slappe zijden hemden van Peabody en Simms al be zorgd?" „Ja, mijnheer, ik heb ze teruggestuurd." „Teruggestuurd?" „Ja mijnheer." Ik keek hem een oogenblik aan. Wat zou ik zeggen? Ik zouoch, waarom ook? „Best, Jeeves," zei ik. „Leg er nu maar een klaar met een heel styve borst." jiRpsfi, mijnheer," zei Jeeves. HOOFDSTUK X Bertie verandert van gedachte In de laatste paar jaren is het zoo dikwyis voorgekomen, dat beginnelingen in myn vak mij om raad kwamen vragen, dat ik voor het gemak mijn systeem in een korte formule heb saam- gevat. „Vindingrijkheid en tactdat is myn mot to" Tact is bij mij altijd een Sine qua non ge weest en wat betreft vindingrijkheid, geloof ik, dat ik zonder zelfverheerlyking mag zeggen, dat ik er gewoonlijk vrijwel in ben geslaagd, een zekere mate van, wat ik zou willen noemen, finesse aan den dag te leggen bij de behande ling van die kleine wederwaardigheden, welke zich onvermijdelijk in het leven van een kamer dienaar voordoen. Ik herinner mij. bij wijze van voorbeeld, de episode van de kostschool voor jongedames in de nabijheid van Brighton. Dat was een geschiedenis, die, als ik er goed over nadenk, begonnen is op een avond, toen ik als naar gewoonte, de whisky-soda by mynheer Wooster binnenbracht en hij mij zoo onvrien delijk bejegende. Geheel in tegenstelling met zyn opgewekt humeur, was hy al eenige dagen vrij neerslachtig. Ik had dit aan de natuurlyke reactie op een lichten influenza-aanval toege schreven en er verder geen notitie van geno men, en deed eenvoudig als naar gewoonte myn werk. Tot dat hy op den avond warvan ik nu spreek, toen ik hem zijn whisky-soda bracht, zoo onvriendelyk tegen mij te keer ging. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3