D Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" f voor 80.000 gezinnen j Het pachtbureau Noordholland Oranje-elf tegen Denemarken Keiler liep geen risico ^iimiiiiiiniiiinniiiiHiniTniiiinnnniüinniiiiiininmiüiinininnniinmimninniTmHinHiiiiiniHimniiin»^ DONDERDAG 13 OCTOBER 1938 amnniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimmTnnrniniiirnmniinniimmTimiiiiiniiiiiiiiiiMiiiiiniimiiimiiiiLmfiiimimiHg VOORDRACHT OVER HET VOLKSLIED VESTIGINGSWET OVER TREDEN Ook zeer gespecialiseerde zaken vallen hieronder volgens den Haarlemschen kantonrechter „HAARLEMS BLOEI" BRENGT CONTACT Tusschen de Haarlemsche Wijk en Straatvereenigingen Hollandsche propaganda in Engeland GED. STATEN VAN NOORD HOLLAND Raadsbesluiten der gemeente Haarlem goedgekeurd DE WONINGKWESTIE TE KROMMENIE Inspecteur v. d. Volkshuisvesting gaat in beroep bij de Kroon Mary Fleischmann 85 jaar Simultaan dammen Knaapje onder vrachtauto VELSEN BURGERLIJKE STAND BOEK EN BLAD De inval in de Bias-baai Kanton het doel van den aanval Het ongeluk te Pijnacker Hoe het gebeurde WERELDTITEL DAMMEN Raichenbach schiep zich eveneens zekerheid, zoodat remise het resultaat was Stand thans 9-9 Nabeschouwing Bureau voor adviezen en arbitrage bij eventueele geschillen Puzzle-koning voor de rechtbank Met huwelijksbeloften bedrogen Academische examens Drie debutanten waarvan twee uit D. O. S. Zal Caldenhove mee spelen Drieduizend Italianen i** Spanje omgekomen De repatrieering der vrijwilligers Rondom de Weensch^ relletjes Besprekingen tusschen autoriteiten Geweldige vlammenZ^ in Amerika Twaalf tanks met 27 millioen benzine ontploft Sllll!I]luiiitiiilin!!lIII!l!!IIIIlll)llI!lilllllllill!lIII!IHIIllll!1l!1IIIIl!lllilll!llil!!lli!l!l!HlllIIII!!IIIII!limiillllIll(ilirH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ilIilillllIlUllllllllllllllllllllllllllllIllllillllllllllllllillllllllllllillllilllllllillllllllIllllillllllllllllIIUIIIlllIIlllUlHDlS STAD Zaterdag j.l. opende de bekende solozanger Luc. Louman zijn „Instituut voor Zangkunst" en gisterenavond ving er reeds een serie voor drachten aan. Voordrachten over het onder werp: „Het volkslied uit vele landen", dat meer dan gewone belangstelling verdient en dat in handen is van een twéetal kunstenaars, de heeren Harry van Oss en Felix de Nobel, die op dit speciale terrein der toonkunst gron dig bekend zijn en reeds vele successen hebben behaald. De heer van Oss leidde zijn zang in met een kleine, interessante beschouwing over het on derwerp. Hij wees er op, dat het zuivere volks lied uit en door het volk voortkomt, d.w.z. dat de dichters en componisten gewone menschen uit het volk waren, het lied nauw verwant is aan de zeden en gewoonten van het volk, de onderwerpen uitingen zijn van alle verzetten uit het volksleven met vele vertakkingen. Na op de oudste, ons bekende Nederlandsche volksliederen te hebben gewezen, somde de spreker de eischen op, waaraan een volkslied moet beantwoorden: eenvoud, verzen op rijm, enz. Voorts lichtte hij met voorbeelden toe het ontstaan van menig volkslied, o.a. nieuwe teksten op bestaande melodieën, aaanwending van Gregoriaansche melodieën en gebruik van dansmelodieën, zelfs buitenlandsche, voor stich telijke melodieën (door terughouding van het tempo). Na ons opmerkzaam te hebben gemaakt op den invloed van het volkslied op groote compo nisten, zooals Bach, Dvorak, de Falla en Grieg, op het doel van het volkslied: het beluisteren, maar ook het zelf zingen ervan, op de vele po gingen, gedaan tot herleving van het volkslied, op de talrijke in druk verschenen verzamelin gen, o.a. die van Floris van Duyse en Scheur leer, op de verschillende wijzen van begeleiden, op de voortleving van oude liederen op het platteland, bracht Harry van Oss een tweetal series in Hollandsche en Fransche taal ten ge- hoore. Het waren geen omvangrijke series, maar de liederen waren alle met zorg gekozen en geven de verschillende genres duidelijk weer. Van de Hollandsche liederen vielen bijzonder op: „De fiere Pinksterblom" en de „Schotsche dans", af komstig van Terschelling, ,,'n Vrijer aan de deur", van Groningen en de „Dans der maag dekens." Van de Fransche „Le petit Jesus" en „Joli Tambour." Dat deze liederen in hooge mate in den smaak van het auditorium vielen, moet niet alleen aan het lied, doch ook aan de vertolking worden toegeschreven. De korte verklaring vooraf, de overtuigende zang, de bescheiden en toch zeer karakteristieke begeleiding, doch bovenal het echte volksche nimmer een concertidee, een te solistische vertolking dat de voordracht van elk lied kenmerkte, werkten in ruime mate mede tot een juist begrip van een genremuziek, nog steeds te weinig gekend en gewaardeerd. Deze serie voordrachten omvat nog een drie tal avonden. O. K. Eenigen tijd geleden is in de Groote Hout straat te Haarlem een zaak geopend, waar uit sluitend vulpennen, vulpotlooden en de daarbij behoorende inkten en stiften verkocht worden. Daar deze winkel was opgericht tijdens de sper tijdregeling voor den kantoorboekhandel werd tegen den firmant proces-verbaal opgemaakt. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie eischte 14 dagen geleden een geldboete van 25. Hij was van meening, dat een zaak waar een ar tikel in verscheidenheid van soort voorradig is ook onder de spertijdregeling moet vallen. Mr. Mutsaers uit Amsterdam trok hieruit de conclusie, dat dan voortaan alle cadeau-zaken, juweliers, leerwinkels e.d., die vulpenhouders in voorraad hebben, verplicht kunnen worden ge steld zich te bekwamen in de kantoorboekhan delbranche. Verder deelde hy mede, dat zijn cliënt eerst toestemming had gevraagd by de Kamer van Koophandel en zelfs bij het depar tement, waar hem vestiging niet geweigerd, doch ook niet toegestaan werd. De ambtenaar herzag toen zijn vonnis en Stelde zijn eisch op een boete van 6. Gisteren deed de kantonrechter schriftelijk uitspraak en veroordeelde den beklaagde con form den eisch. Na voorbereidende besprekingen heeft „Haar lems Bloei" thans het contact tot stand weten te brengen tusschen een aantal wijk- en straat vereenigingen te Haarlem. Voorloopig zijn reeds een 8-tal vereenigingen toegetreden tot deze coptact-commissie. De an dere niet op deze vergadering vertegenwoordigde wijk- en straatvereenigingen worden dezer da gen uitgenoodigd alsnog een vertegenwoordiger in deze contact-commissie te benoemen. Het heeft er allen schijn van, dat vrijwel una niem de wijk- en straatvereenigingen op deze wijze in overleg met „Haarlems Bloei" tot een toe te juichen samenwerking zullen komen. Hopelijk kan binnenkort een volledig wel slagen van dit plan worden gemeld. De vooruit zichten van een algemeene samenwerking zijn zeer gunstig. Met den groei van het toerisme is ook de propaganda voor de verschillende toeristen centra, voor heele landen zelfs, gegroeid. Eerst waren er groote affiches in schreeuwende kleu ren op de perrons, later kwamen de foldertjes, de brochures, de vouwblaadjes. Er werden bureaux opgericht in alle groote wereldcentra en thans zijn er reeds films, die de menschen naar een bepaald land moeten trekken. Zoo is o.a. door de A.T.O. in samenwerking met de Stoomvaartmij. „Zeeland" en anderen een propagandafilm voor Nederland vervaar digd, die voor Engelsche club6 afgedraaid wordt Deze film, „Achtdaagsche tour door Holland", werd gisterenavond op ultnoodiging van den heer A. M. Duijtshoff, directeur van hotel Lion d'Or, voor genoodigden vertoond in de tot film zaal herschapen groote achterzaal van het hotel. Men kan zich voorstellen, dat de Engelschen. die deze rolprent in hun vaderland zagen, het besluit namen om hun vacantie in de lage landen door te brengen. Zij brengt op aange name wijze het verblijf in Holland in beeld. In de eerste plaats wordt de aandacht besteed aan de goede verzorging, die de toeristen op hun reis zullen ondervinden, aan de hotels, de restaurants enz., doch ook het stedelijk en na tuurschoon, de kleederdrachten, het Holland sche leven van allen dag werden niet vergeten. Haarlem en omgeving slaat een goed figuur in dit filmpje. De bollenvelden werden zelfs in kleuren opgenomen, terwijl van de stad zelf de nieuwe St. Bavokathedraal, de Groote Markt en het hotel Lion d'Or, waar de Engelschen op hun tour eenigen tijd verhoeven, vereeuwigd werden. Na de pauze werden nog prachtige natuur- filmpjes vertoond, die op kleurenfilm waren opgenomen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben goedgekeurd het raadsbesluit van de gemeente Haarlem, waarbij werd besloten om de Openbare Lagere School te Spaarndam, on danks het tekort aan leerlingen, te handhaven. Gedeputeerde Staten hebben eveneens goedge keurd het raadsbesluit van de gemeente Haar lem, om voortaan het incasseeren van de elec- triciteitsgelden niet meer eens in de twee maanden, maar iedere maand te laten ge schieden. Naar wij( vernemen is de inspecteur van de Volkshuisvesting in beroep gegaan bij de Kroon ten aanzien van het besluit van Ged. Staten, waarbij het raadsbesluit van de ge meente Krommenie, om zich garant te steller, voor den bouw van 35 volkswoningen, te bou wen door de vereeniging „Volkswoning" te Krommenie, werd goedgekeurd. Mej. Mary Fleischmann, beter bekend als de „soldatenmoeder" hoopt 11 November a.s. haar 85en verjaardag te vieren. Zondagavond om 8.15 zullen de heeren B. H. Stevens en J. Warmerdam in de bovenzaal van de St. Augustinusschool aan de Molenwerflaan te Heemstede een simultaan-séance geven voor de leden der St. Jozefsgezellen I en n van Heemstede. Gisterenmiddag is om half vijf op het Soen- daplein een ongeluk gebeurd, waarby de acht jarige A. H. beide, dijbeenen heeft gebroken. Spelenderwijs stak het knaapje van het tram huisje over naar de Floresstraat, juist op het moment, dat van de richting Gen. Cronjéstraat een vrachtauto naderde met een snelheid van 30 K.M. De jongen liep tegen den wagen op en schoot er vervolgens onder. Hét linkerachter wiel ging hem over beide dijbeenen, die ten gevolge daarvan braken. Verder bekwam hij ver schillende hoofdwonden. Na door den Onge- vallendienst voorloopig verbonden te zijn, werd hij op advies van een juist passeerenden genees heer naar het Ziekenhuis St. Joannes de Deo vervoerd. Den chauffeur treft geen schuld. Geboren: E. StreeflandRas, d.; J. P. Bcon de Wit, d.; D. Bol weg—Balder, d.; Hubregt- seCastricum, d.; M. Th. MolenaarGranne- man, d.; J. Castricumv. d. Brink, z.; N. A. C. v. Croonenborg—Lijnbach d. A. Meijburg Verbeek, d.; J. H. SchelvisTesink, z.; W. A. v. RijswijkDuijn, z. Overleden: E. P. Broek, 38 j„ echtgenoot van A. Boogaard: B. Wamsteeker, 37 j„ echtgenoot van I. B. W. Klau; A. de Jong, 74 j., echtgenoot van L. Wiersma; L. Alders, 85 j„ echtgenoot van A. C. Oorthuizen; D. den Braber, 78 j„ weduwe van W. van Groningen. Ondertrouwd: J. Roos en H. Demmers; H. Timmermeister en R. Oldenburg; H. Zwart en G. J. Schell; H. Koster en G. Kistemaker; A. A. Trousset en A. M. J. Uytenbroek; J. J. Nieuwland en C. M. J. Meesters; Z. Klinken berg en N. van de Groft; H. L. van Duijl en E. W. A. Kimel; C. H. ten Broeke en S. A. J Al ink. Getrouwd: L. G. Gerrits en C. v. d. Putten; J. H. de Boer en A. Kossen; K. Metzelaar en W. de Vries; A. Schaap en M. de Blois; J. Ham burg en G. de Koning; S. Zevenhuizen en T. Dunnebier; W. Heidoorn en C. Slings; A. v. d. Lugt en G. Smakman; C. de Koning en T. de Boer. DE MAAG, de normale junctie en de meest voorkomende stoor nissen, door dr. J. Neuberg. Uit gave N.V. de Arbeiderspers, Am sterdam. Dit boekje maakt deel uit van 'n serie, gewijd aan de functie en stoornissen van belangrijke lichaamsorganen. Het werkje is daarom actueel, omdat ingewijden de overtuiging koesteren, dat het aantal maagpatiënten in dezen nerveuzen tiid groeiende is. Het grootste deel van het boekje wordt be grijpelijkerwijze ingenomen door een populaire uiteenzetting over voedings- en vitaminenleer, alsmede over de werking der spijsvertering. Minder aandacht besteedt de schrijver aan de ziekten van de maag. O.i. terecht, omdat dit 'n gebied is, dat speciaal den medicus aangaat, ter wijl een meer uitgebreide behandeling velen lezers meer kwaad dan goed zou doen. Niette min krijgt men toch een ruimer inzicht in den aard der stoornissen, welke dit belangrijke li chaamsdeel kunnen schaden. Ook de aangege ven behandelingsmethoden zullen velen duide lijk maken waarom zij zich aan allerlei maatre gelen hebben te onderwerpen. Een duidelijk en populair geschreven werkje. HERDRUKKEN GELOOF, door Mees. Uitgave theek. J. A. Simons- Wereldbiblio- Van dit drama uit den Hugenotentijd ver scheen de tweede druk. Het laat in het beeld van een historisch tijdperk zien de werking van een zoo machtige drijfkracht als het geloof in een verscheidenheid van menschen en karak ters. GEBEDEN VOOR KINDEREN, voor, onder en na de H. Mis, door Br. Constantinus. Uitgave A. N. Govers, Den Haag. De bedoeling van dit kleine, handige boekje is jongen kinderen reeds vroeg te leeren mee te bidden, mee te offeren met den priester aan het altaar. De tekst van het H. Misoffer kon daarbij natuurlijk niet gevolgd worden, maar de ge dachten, die het bevat, zijn geheel ontleend aan het gebed der Kerk zelve. Ze kunnen gemakke lijk gezamenlijk hardop gebeden worden. Mis schien een leidraad voor de schoolmis. „GROEIZAAM GELD", door mr. H. J. van Balen. Uitgave Tjeenk Willink, Haarlem. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der Coöperatieve Raiffeisen Bank te Utrecht werd bovenstaand boekje uitgegeven met de be doeling in beknopt en helder verband een in druk te geven van de scheppende werking der boerenleenbanken in Nederland. De auteur is daarin volkomen geslaagd. Hij verstaat uitstekend de kunst om 'n stof, die ui teraard weinig opwindend is op 'n zoodanige wijze op te dienen dat men met genoegen en met volle aandacht kennis neemt van de be langrijke evoluties die het landbouwcrediet in ons land heeft doorgemaakt. Wanneer men een globaal, duidelijk en hel der inzicht wenscht te krijgen van het systeem en de werking der boerenleenbanken, wanneer men zich op de hoogte wil stellen van den groei en de beteekenis van den Raiffeisenbank, 'n in stelling, die van onmiskenbaar groot nut is, dan zal dit keurig uitgegeven boekje goede diensten kunnen bewijzen. De vele fraaie foto's hebben den toch reeds ongedwongen en soepelen tekst nog doen verlevendigen. BUITEN- EN BINNENVOLIERE, door W. Everaarts. Uitgave Joh. Enschedé en Zn., N.V., Haarlem. Een beknopt en eenvoudig geschreven werkje, waarin velerlei wordt verteld over de inrichting van volières buiten of binnenshuis. Een aantal duidelijke figuren helpt bovendien den lezer, om zijn vogelhuis te kunnen maken tot een oord, waar de dieren zich alleszins op hun gemak ge vóelen. (Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag) TOKIO, 12 Oct. (Havas) Het Japansche ministerie van Marine verheelt niet, dat het doel der Japansche troepen, die bij de Bias-baai aan land gegaan zijn, Kanton is. Overigens hoort men in gezaghebbende kringen ook zeg gen, dat de troepen onmisbaar waren voor de voltooiing van den aanval op Hankau, die steeds moeilijker wordt, doordat de Japanners tegen over goed-geconcentreerde troepen op een wel voorbereid terrein staan. In een proclamatie van de militaire afdee- ling van het Japansche keizerlijke hoofdkwar tier wordt de bevolking van Kanton uitgenoo digd zich van Tsjang Kai Sjek los te maken. In aansluiting op het bericht omtrent het ern stig verkeersongeval, dat op den nieuwen rijks- •weg onder de gemeente Pijnacker is gebeurd, vernemen wij nog, dat de toestand van de in het gasthuis te Delft opgenomen gewonden vanmiddag bevredigend was en een van hen reeds naar zijn woning kon worden overge bracht. Op de lijken van beide slachtoffers heeft dr. Hulst, uit Leiden, sectie verricht. Omtrent de juiste toedracht van het ongeval vernemen wij nog het volgende: De bus van de firma Van Geest stond zonder benzine op de parkeerstrook rechts van den weg. Een in de richting van Den Haag rijdende Chevrolet, een personenauto, stopte omstreeks dertig meter verder en de bestuurder stapte uit, om zich naar den chauffeur van den bus te begeven. Op dat moment naderde echter in snelle vaart uit de richting Rotterdam de zware treiler met aanhangwagen van de firma Krijger uit Haarlem. De chauffeur van de Chevrolet moest snel op zij springen om niet te worden aangereden. Een personenauto werd echter geraakt en beschadigd, waarna de bestuurder van den trei ler naar links uithaalde om vervolgens weer naar rechts te sturen. Door deze manoeuvre kwam de achterkant van het 22 ton wegende gevaarte op het linkerweggedeelte en raakte den autobus van de Cotax uit Rotterdam met het bekende noodlottige gevolg. e optimist is een beter hervormer dan de pessimist. Te Hengeloo werd Woensdag in het vereeni- gingsgebouw van de machinefabriek Stork de negende partij uit de match Keiler—Raichen bach om het wereldkampioenschap dammen gespeeld. De partij had het volgende verloop: Wit: M. Raichenbach. Zwart: R. C. Keiler. 3328-opening. Annotaties: Ph. de Schaap, 1. 33—28 19—23 2. 28x19 14x23 3. 39—33 10—14 4. 4439 5—10 5. 50—44 17—22 Keiler heeft zijn beste ervaringen in nu aan Raichenbach op te dringen. 6. 31—26 7. 37—31 8. 31—27 9. 26x37 14—19 10—14 22x31 11—17 Wit's doel met 6. 3126 is geweest om zwart's schijf op 22 te ruilen en hij heeft nu de daad bij het woord gevoegd. 10. 36—31 7—11 11, 4136 b—ï 12. 4641 17—22 13. 31—27 22x31 14. 36x27 11—17 15. 33—28 20—24 16. 41—36 Wit heeft zijn zin weer gekregen en de partij is in een variant van het klassieke c.penings- spel gekomen 167—11 17. 37—31 2—7 18. 34—30 17—22 19. 28x17 12x21 20. 39—33 Op 3126 volgt natuurlijk 2429 29—34 enz. 2021—26 21. 33—28 26x37 22. 42x31 15—20 23. 30—25 18—22 24. 27x29 24x22 Zwart heeft wit weer van het eentrum ver dreven en bereidt met dezen ruil nu zelf een sterken centrumopbouw voor. 25. 44—39 19—23 26. 39—33 14—19 27. 25x14 19x10 Zwart's stand is nu ideaal ontwikkeld, maar van tastbaar voordeel is momenteel nog geen sprake. 28. 47—42 13—18 29. 35—30 8—13 30. 32—28 Wit neemt nu de zg. halve heksluiting In, maar dit tast Keller's stelling niet aan. 3023x32 31. 38x27 11—17 32. 30—24 Uit wit's laatsten zet blijkt, dat hij de stel ling met een aanval rechts wil combineeren 3210—14 33. 42—38 7—11 34. 40—35 17—21 35. 4540 21x32 36. 38x27 11—17 37. 43—38 Wit zet door. Hij kan den stand steeds met 3126 verbreken, maar houdt dan wellicht wat nadeel. 3717—21 38. 48—43 21x32 39. 38x23 3—8 -■ Beide spelers strijden nu om de hegemonie van hun opvatting omtrent de gekozen zetten- reeks. Zwart kan met zijn stukken op 6 en 8 twee keer schijf 27 aanvallen, wit kan maar een keer verdedigen door ruil. Zwart mag niet toe laten, dat wit op veld 28 komt, daar zwart dan bij bezetting van veld 17 in een zeer gevaar lijke zg. kettingstelling komt, die meestal doo- delijk is. Ten koste van alles moet Keiler dï£ verhinderen. Hieruit blijkt nu ook, dat 3024 met voorbedachten rade was gespeeld. 4016—21 Een stukoffer waardoor een dreiging met doorbraak naar dam in het spel komt. De ge signaleerde omsingeling-gevaren zijn nu meteen van de baan. 41. 27x16 22—27 42. 31x22 18x27 43. 40—34 6—11 44. 16x7 27—31 45. 36x27 8—12 46. 7x18 13x31 47: 38—32 14—19 om te trachten wit op het centrum nog tegen te houden. 48. 24x13 49. 33—28 50. 32—27 9x18 31—36 36—41 Remise. Wit breekt eveneens naar dam door en redt zich daarbij tevens door zijn positioneele meerderheid. De negende remise in de serie. Opening en begin middenspel kenmerkten zich wederom door theoretisch spel met weinig emotie en pas in het eigenlijke middenspel kon men een in teressante afwikkeling door de wederzij dsche flankaanvallen verwachten. Doch Keiler wilde niet het risico loopen om vastgezet te worden, terwijl hij bovendien wellicht in het offer, dat hij deed, een winstkans zag dagen. Raichen bach zette echter snel door op het centrum en schiep eveneens zekerheid voor doorbraak naar dam, waardoor de remise een feit werd. De stand is thans 9—9. De tiende party wordt Vrijdag te Diemen gespeeld, Maandag 10 October 1938 is door notaris Hoeflaken te Haarlem de stichtingsacte van 't pacht-bureau Noord-Holland verleden. Zooals bekend is, treedt de nieuwe pachtwet 1 November 1938 in werking en dientengevolge zal ook het pachtbureau Noord-Holland zijn werkzaamheden aanvangen. Het pachtbureau heeft tot taak de pacht- contracten, die na 1 November 1938 zijn afge sloten, hetzij een door partijen geteekend ont werp, hetzij een notarieel of door partijen ge teekend afschrift, te beoordeelen of de ver plichtingen voor den pachter, uit de overeen komst voortvloeiende, niet als buitensporig moeten worden beschouwd, noch de pachtprijs zoodanig is vastgesteld, dat hij den pachter, ook bij bijzondere bekwaamheid en ijver, niet de mogelijkheid van een redelijk bestaan uit de opbrengst van het gepachte goed laat, ter wijl nochtans de pachter zulk een bestaan uit de opbrengst van het goed redelijkerwijze mag verwachten. Het bureau belast zich verder met het geven van adviezen ten aanzien van het opmaken van pachtovereenkomsten enz. Bij eventueele geschillen kunnen partijen ar bitrage aanvragen bij het pachtbureau. Schriftelijk kan men zich wenden tot den voorzitter: Mr. P. S. Winkel, Groote Oost 6, te Hoorn of tot den secretaris: C. A. J. van Baar, Parklaan 12, te Haarlem. Een huwelijkszwendelaar, die in het bankje der verdachten de allures aannam van een vol komen onschuldig man, stond Woensdag terecht voor het gerechtshof te Amsterdam. De man, die zich puzzlekoning noemt, is door de Rechtbank wegens oplichting veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Van deze zware straf was hij in hooger beroep gekomen: „Ik ben on schuldig en bovendien heeft de rechtbank er zaken bijgehaald, waarvan ik in Den Haag al vrijgesproken was". Eerst komt een Duitsche dienstbode voor het hekje. Zij is al jaren lang in Amsterdam in be trekking en had een aardig spaarduitje bij de Rijkspostspaarbank. Hij was haar in Zuid te gengekomen, bood haar een kop koffie aan in een naburig café en hield het gebruikelijke praatje over zijn eenzaamheid, zijn auto die slechts in zijn verbeelding bestond en zijn hoog salaris in het rijk der puzzelaars. Het eene afspraakje volgde op het andere en al gauw kwam de nieuwe vriend met huwelijks plannen op de proppen. Het Duitsche meisje had er wel ooren naar om haar staat van dienstbaarheid te verwisselen voor een vaste plaats in den fraaien auto van haar toekomsti- gen echtvriend. Maaren toen kwam de aap uit de mouw.... meneer had wat contant geld noo- dig om de huwelijkspapieren uit Duitschland te betrekken en om zijn auto in te ruilen voor een meer modern exemplaar. Pres.: Hoe wist hij, dat u geld bezat? Het blijkt dan, dat verd. het meisje eens ver gezelde naar het postkantoor, toen zij wat geld van haar spaarbankboekje haalde. Pres.: En toen gaf u uw heelen spaarduit? Een bedrag van f500. Ja, want hij zou het me vlug teruggeven. Hij zou effecten verzilveren, maar daar ging wat tijd overheen. Er zijn nu reeds maanden ver streken en nooit zag zij een cent terug. De me vrouw, waar het meisje in dienst was, had arg waan gekregen. Ook zij werd door het Hof als getuige gehoord. „Op een goeden dag" aldus mevr. „was het meisje erg zenuwachtig. Ze had even een boodschap gedaan en toen ze thuiskwam was ze erg opgewonden en zei me, dat ze ging trou wen, maar ze wist niet eens, waar hij woonde. Tenslotte had mevrouw zich als rechercheur opgeworpen. Zij was den aanstaanden man van haar dienstmeisje gevolgd en had uitgevonden, dat hij inderdaad op het punt stond te trouwen, maar«met heel iemand anders. Een volgend slachtoffer, een verkoopster, had in 1933 met den „puzzlekoning" kennis ge maakt. Ook zy was een deel van haar geld kwijtgeraakt. Pres. (tot verd.): En wat zegt u daarvan? Hebt u deze juffrouw ook beloofd om te trou wen? Dat weet ik niet meer, dat is al zóó lang ge leden. Pres.: En die beloften aan de vorige getuige? Bent u die ook vergeten? U was nota bene on dertrouwd met een andere juffrouw. Verd.: Dat zal mijn mentaliteit zijn. Deze mentaliteit bleek ook uit het verhaal van de volgende getuige. Met haar had hij op het Leidscheplein kennis gemaakt. „Ik stond voor een winkel en verd. sprak me aan. Eerst moest ik er niets van hebben, want zoo ben ik niet. Maar hij hield vol en ik vond, dat hij zoo aardig praatte. We gingen samen uit en hij vertelde, dat hij correspondent was van een groote Engelsche courant. Hij noemde zich „Williams". Williams en ik hadden dat geeft getuige grif toe een gezelligen tyd. Maar al heel gauw wilde hy geld hebben. Hij had een cheque van f 1000.en die kon nog niet ver zilverd worden, omdat het advies nog niet bij de bank was ingekomen. In een winkel kocht hij een paar avondschoentjes voor me, maar om ze te betalen moest ik hem een tientje leenen. De rest stak hij in zijn zak. Den volgenden dag moest hij naar Den Haag en weer leende ik hem f 30.Zoo ging het maar steeds door. Verdediger mr. Sternheim: Heeft hij u geen bontjas cadeau gegeven? Getuige (verontwaardigd): Dat beweert hij steeds, maar ik heb er nooit iets van gezien. Evenals in de vorige gevallen ontkent verd. deze juffrouw te hebben opgelicht. Pres.: Het idee is opgekomen of u wel heele- maal snik bent. Misschien heeft het beroep van „puzzlekoning" wel invloed op u gehad. Daar twee getuigen niet ter zitting zijn ver schenen, wordt de verdere behandeling uitge steld tot 9 November a.s. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts mej. C. Cramer, Amsterdam en de neeren A. B. W Pils, Weenen; R. Hausmann, Atjeh; J. w. van Putte, Zonnemaire; en J. C. Ogterop, Hilversum. Geslaagd voor het artsexamen le ged. mej A. C. Janssen, Amsterdam en de heeren A. J. C. M. Brandeburg, Haarlem; H. L. Warnier, Haarlem; P. G. Hoorweg, Heemstede en A. T. G. Ottink, Haaksbergen. Geslaagd voor het doctoraal examen genees kunde mej. M. C. Motshagen en de heeren T. T. Qua, W. C. de Boer en. H. M. Martens, (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het Nederlandsch elftal, hetwelk op 23 October a.s. te Kopenhagen tegen Dene marken zal spelen, is door de keuzecom missie van den K.N.V.B. als volgt samenge steld: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Weber (A.G.O.V.V.) en Calden hove (D.W.S.) Midden: Paauwe (Feijenoord), Anderie- sen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Van Leur (D.O.S.), Van der Veen (Heracles), Dumortier (D.O.S.), De Vroet (Feijenoord) en J. de Harder (V.U.C.) Als reserves zijn aangewezen: Michel (V.S.V.), Been (Ajax), Kuppen Feijen oord) en Draeger (D.W.S.) Drie debutanten telt dus deze voorhoede, n-- Van Leur, Dumortier en De Vroet. Van del Veen en De Harder hebben reeds in het Se* derlandsch elftal meegespeeld, doch debuteer' den eerst het vorig seizoen, zoodat deze voof' hoede zeer jong is. De .middenlinie is, zoo®1 verwacht werd, in haar geheel gehandhaafd evenals het achtertrio. A De F. I. F. A. zal, naar elders ln ons bi®* wordt gemeld, een beroep op den K. N. V-b doen om Caldenhove voor het continent®1 elftal op 23 October vrij te geven. Een beslissing daaromtrent ligt in hand#1 van het bondsbestuur. Aangezien deze legenheid nog behandeld moet worden, de keuzecommissie van den K. N. V. B. het vadj zelfsprekend in dit stadium Caldenhove in be Nederlandsch elftal op te stellen. o ROME, 12 Oct. (Stefani). Sedert den a®3' vang der operaties in Spanje en tot 10 Octob61 j.l. hebben de Italïaansche troepen de volgend verliezen geleden 227 officieren gedood, 697 officieren gewone 2430 legionarissen gedood, 8167 legionariss®_ gewond, 3 officieren en 351 legionarissen veX' den gevangen genomen, terwijl door diens1^ oorzaken 278 legionarissen overleden. Van gewonden zijn ongeveer 2000 verminkt en valide. Het totaal der verliezen bedraagt l2-1 Volgens uit Cadiz ontvangen berichten word6® daar morgen vijf troepentreinen verwacht fl1® Italiaansche "legioensoldaten, afkomstig van 0 verschillende fronten. Havas bericht uit Vaticaanstad op 12 Oc''j Naar vernomen wordt heeft de Apostolis' Nuntius te Berlijn, Mgr. Orsenigo, zich Weenen begeven, om een bezoek te brenS aan Kardinaal Innitzer. Volgens mededeelingen, welke het Vatic® heeft ontvangen, zouden de berichten in dePe de ongeregeldheden niet overdreven hebbf/ voorgesteld, doch eerder deze nog hebben kleind. u Mgr. Orsenigo bracht te Berlijn een beZ" aan staatssecretaris Woermann in de Wilhe1 strasse, om zich op de hoogte te stellen v de resultaten van het onderzoek, dat de Du sche autoriteiten instelden. et) Morgen zal gouwleider Buerckel te Wee® j, een rede houden, waarin hij het resultaat het onderzoek naar de ongeregeldheden teS Kardinaal Innitzer bekend zal maken. In politieke kringen gelooft men, dat rijkscommissaris voor Oostenrijk een beroep doen op de kalmte van de bevolking en schuldigen zal veroordeelen als onver® woordelijke elementen. 4 NEW-YORK, 12 Oct. (Havas). Te Linden New-Jersey zijn twaalf benzinereservoirs, een capaciteit hebben van 27.252.000 liter toebehooren aan de Cities Service Refin ofy Company, ontploft. Een kilometer in den trek moest het gebied ontruimd worden in v band met de hitte, die de brandende ben® verspreidde. Vanmiddag duurde de benzinebrand voort. De vlammen stegen op tot 'n hoogte 50 M., terwijl een zwarte rook den hemel duisterde. De brandweerwagens van vijf nabi steden waren ter plaatse. Maar de brand',1'' te lieden konden slechts trachten den brann^ beperken, welke nog andere reservoirs dre aan te tasten en gevaar opleverde voor nab1^, plaatsjes. De leiding der maatschappij <t klaart dat het nog niet mogelijk is v&sn^ stellen of er slachtoffers onder het per£0,e(j zijn gevallen. Gewoonlijk werken er man, maar in verband met den Colurhbu kan een aantal hunner vrij hebben ge*13

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4