f: W 7 De financiën van Beverwijk ictorta w«for G Qtf'&rert16 GEMEENTEBEGROOTING 1939 VRIJDAG 14 OCTOBER 1938 UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HAARLEMERLIEDE HAARLEMERMEER weer HEEMSTEDE HILLEGOM Tekort belangrijk teruggeloopen, maar van verbetering nog geen sprake Armen- en werkloozen- zorg drukken zwaar OVERVEEN DAGEN VAN SPANNING DRINKT HET ECHTE VELSEN VERPACHTING HOTEL „VELSERBEEK" De straatverlichting Gemeenteraad van Zaandam De rekening komt achteraan VELSEN-NOORD V erbandcursus R.K. Propagandaclub IJMUIDEN R.K. VROUWENBOND Geslaagde openingsavond ZAANDAM K. L. M. OP ZOEK NAAR OCEAAN-VLIEGTUIG Niet met Lockheed naar de West HERBERT N. CASSON Een der voormannen van de Efficiency-Ieer DE CARMEL .OP IJSLAND „Het koren vult de maat" NEDERL. KOLONISATIE IN ARGENTINIË KARL KAUTSKY STERVENDE Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen bij: de Winter, Graaf Florislaan 59, Vogelenzang, een belastingmerk; Jung, Brou werskade 7, Haarlem, een belastingmerk: Wilde, Bioemendaalscheweg 190; een klut; Blankevoort, Kortelaan 14, een ceintuur; De Groot, Oranje Nassaulaan 3 twee ceintuurs; Kesseler, Bosch en Duinlaan 26, een radiateurdop; Korsman, Alb. Thijmlaan 55, een gouden medaillon met foto's; R. Wolthuis, Noordlaan 25, een dames- portemonnaie met inhoud; Café Rusthoven, Brederodelaan 25, een huissleutel, model Lips; Markus, Bosch en Duinplein 2, een verm. zilve ren armband; Groenendijk, Rollandslaan 26, Haarlem, een portemonnaie met inhoud; Jore, Van 't Hoffstraat 284 Haarlem, een belasting merk; Bal, Rustenburgerweg 8, een zwart poes je; Lake, Zuider Stationsweg 8, een schaar; Swaneveld, Dompvloejlslaan 31, een stalen duim stok en een kindermutsje. Politiebureau Over- veen (alleen op werkdagen van 1012 uur v.m., horlogedeksel met glas, flesch met Engelsch briefje, handschoen, boogzaag, zakdoek. Politie post Aerdenhout: motorhandschoen. St. Jacobus. Het bestuur van de R. K. Mondaccordeonorkest-Vereeniging St. Jacobus maakt hierbij bekend, dat de trekking van de loterij door omstandigheden niet plaats vindt op Zaterdag 15 doch op Zaterdag 22 October a.s., des avonds half acht, in het R. K. Vereeni- gingsgebouw. Tevens doet het bestuur een beroep op de parochianen om alsnog loten te koopen, om zoodoende mede te werken tot stijving van de kas van deze jeugdvereeniging. Flacons 0.60, 1,— en 1.75 Potjes 0.60 en 0.90 Tuben 0.35 en 0.60 Tuben 0.35 en 0.60 ?A7/f Halve doos 0.50 Heele doos 0.80 heerlijke. "4711" Cold Cream als de voedende crème voor de nacht, die de huid versterkt. Des avonds vóór de verzorging met Cold Cream, wordt de huid met "Terci" ge zichtswater goed gereinigd. "Terci" gezichtswater des morgens om de resten van de Cold Cream te verwijderen. "Terci wekt op, versterkt en vernieuwt het huidweefsel. matteerende dagcrèmeUitstekend als onderlaag voor de fijne "4711 poeder, waardoor U er verzorgd, frisch en natuurlijk uitziet Het ongeval op den Ouden Kruisweg. Wij meldden Woensdagavond, dat de heer R. ten gevolge van een verkeersongeval op den Ouden Kruisweg, waarbij hij met zijn motor in bot sing kwam met een vrachtauto van de gemeen te, aan de gevolgen zou zijn overleden. Dit laatste berust echter op een misverstand; in den toestand van het slachtoffer is momenteel een kleine verbetering getreden, hoewel de heer R. nog steeds buiten kennis is. Onrechtmatige steuntrekkers. Door de po litie van Heemstede is wederom proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die onrechtma tig steun trok. Een inwoner werkte des nachts buiten de ge meente en had een inkomen van f 20.per week. Des morgens ging hij als werklooze stem pelen, terwijl zijn vrouw des Vrijdags bij Maat schappelijk Hulpbetoon de steun in ontvangst kwam nemen. Op deze wijze hebben zij Maatschappelijk Hulpbetoon gedurende 7 weken tot een bedrag van ruim f 90.benadeeld. Eveneens is proces-verbaal opgemaakt te gen twee andere personen, die gedurende eeni- ge weken hebben gewerkt en ongeveer de helft van het verdiende loon hebben verzwegen op de daarvoor bestemde staten, welke van ge meentewege worden verstrekt voor contróle van de eventueel uit te betalen steun of bijsteun. Onze gemeenteraadsverkiezingen Men schrijft ons: Met belangstelling vernamen we, dat ultimo November Pater Peters voor onze R. K. Kies- vereeniging zal optreden. We kunnen ons dan op een eivolle zaal voorbereiden, want het kost niets, zoodat ook zij, die anderen de lasten der Roomsche politiek laten dragen, lekker voor niets een gloedvolle rede kunnen hooren. Hei woord klaploopen of parasiteeren klinkt te leelijk om te gebruiken. Welk onderwerp de gewijde redenaar zal behandelen weten we niet; dat het echter op de a.s. gemeenteraads verkiezingen zal slaan gelooven we niet: over de Hillegomsche toestanden of de Hillegomsche gemeentepolitiek heeft Pater Peters begrijpe lijkerwijze geen meening; dat kan ook niet. Als de rede ons inniger moet overtuigen van de waarde, die ook gemeenteraadsverkiezingen kunnen en moeten hebben voor onze beginselen is die Waarde niet te onderschatten en kan deze avond een subliem preludium vormen voor de beteekenisvolle verkiezingen Hillegom is een zeer gevoelige gemeente: ge voeligheden moeten worden ontzien! Op klei nere plaatsen is het uiterst moeilijk in den gemeenteraad een afschaduwing van de bur gerij te creëeren: geen schaduw ervan is ge makkelijker. En toch hopen we, dat de voorbereiding grondig geschieden zal, dat ze niet met kunst en vliegwerk in elkaar wordt getimmerd. Nu is er voldoende tijd van voorbereiding, dus aanpak ken. Het ligt niet op onzen weg, de sorteering voor te zetten. We wagen ons niet aan een ge fundeerd oordeel over de kwaliteiten der zit tende R. K. raadsleden. We weten niet, of er zullen uitvallen, evenmin of dat een verlies mocht beteekenen: critiek is zoo gemakkelijk en dat van die walstuurlui weten we ook. Maar wat een eerlijke, felle strijd mag zijn, dat is de poging om de meerderheid in den raad voor onze R. K. Raadsfractie te heroveren. Het is nog niet vergeten, dat ons zoo verdienstelijk raadslid Mathot zijn zetel verloor en een KDP-er zijn plaats bezette. Als we ons niet vergissen heeft laatstbedoeld raadslid zijn verkiezing mede te danken aan de hulp der N.S.B., die toen met geen eigen candidaten voor den gemeenteraad uitkwam. Het komt ons voor, dat de 8 Wel weer te behalen zijn, niet het minst, omdat de KDP in de voorbije jaren afzakte en ook, omdat de keuze van haar Hillegomschen afgevaardigde niet bijster gelukkig mocht worden genoemd. We vertrouwen, dat de Commissie, die haar voor bereidend werk serieus verricht, dien arbeid met een geweldig succes bekroond moge zien. Onze EENHEID blijve onze kracht; die kracht geeft gepaste macht, en die macht zal nimmer misbruikt worden. Laat men cok bedenken, dat er voor een ver kiezingscampagne geld noodig is: iedere gift voor dit mooie doel sorteert nut tot vergrooting van het redelijker wijze te verwachten resultaat (^hristus heelt aan Zijn Kerk voor speld, dat zij om Zijnentwille vervol gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig heid, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen. Op de gemeentebegrooting voor 1939 van Be verwijk, welke In het begin van deze week ver scheen, is thans een afzonderlijke nota aan den raad gevolgd, waarin B. en W. een over zicht geven van de moeilijke financieele positie, waarin de gemeente nog steeds verkeert. Wij hebben reeds gemeld, dat, om de begroo ting sluitend te maken, een bedrag aan rijks onderstand moest worden geraamd van f 127.000. Uit de nota nu blijkt, dat het zuiver tekort f 281.044.34 bedraagt. Ter dekking van dit bedrag wordt geraamd, behalve het bedrag aan rijksonderstand, een bijdrage van het rijk voor terugbetaling van in 1933 door voormalig Wijk aan Zee en Duin genoten onderstand ad f 5.034.34, een extra-bij drage uit het Werkloosheidssubsidiefonds in de werkloosheidsuitgaven (als gevolg waarvan deze uitgaven voor 99 pet. door het rijk worden ver goed) ad f 58.310 en een belastingbijdrage uit genoemd fonds ter vergoeding van de aan de gemeente onttrokken belastingopbrengsten ad f 90.700. Op de begrooting voor 1938 bedroeg het zui ver tekort f 477.284.34 of f 196.240 méér dan voor 1939 wordt begroot. Dit verschil wordt hoofdzakelijk veroorzaakt allereerst door het feit, dat de begrooting voor 1939 niet opent met een van vorig jaar over gebracht nadeelig slot. De begrooting voor 1938 werd uit dien hoofde al dadelijk met rond f 126.000 belast. Wij hebben daarop dezer dagen reeds de aandacht gevestigd. Voorts kan de uitkeering uit het gemeente fonds voor 1939 f 33.000 hooger worden geraamd Dan was op de begrooting voor 1938 f 14.000 geraamd voor herstel der bedrijfsreserves, waar over ten bate van vroegere jaren was beschikt Dit wordt door de regeering echter niet toe gestaan, zoodat deze post ditmaal achterwege bleef. Tenslotte kan de opbrengst van de opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting f 15.000 hooger en de uitgaaf aan rente voor kasgeldleeningen f 10.000 lager worden geraamd. Deze cijfers toonen wel aan, aldus schrijven B. en W. in hun nota aan den raad, dat, al moge het tekort belangrijk zijn teruggeloopen, van eenige verbetering in den toestand der fi nanciën nog geen sprake is. Weliswaar kan op een iets hoogere uitkeering uit het gemeente fonds worden gerekend, maar in vergelijking tot het totale tekort beteekent dit slechts een gering bedrag. Dat de opbrengst der opcenten op de gemeentefondsbelasting voor 1939 hooger kan worden geraamd, is enkel het gevolg van een administratieve verrekening. Bij de aanbieding van de begrooting voor 1938 gaven B. en W. als hun meening te ken nen, dat het nevens de belastingopbrengsten in hoofdzaak de uitgaven wegens armenzorg en werkloozenzorg zijn, die thans de financieele positie eener gemeente bepalen. Ook thans moe ten B. en W. deze meening onverkort hand haven. Van het totaal der gewone uitgaven, voor 1939 geraamd op f 1.836.000, Is bestemd voor ondersteuning van armlastigen en werkloozen rond f 800.000 (bijna 44 pet.). Het feit, dat laatstgenoemd bedrag voor het grootste gedeelte door het rijk wordt vergoed, zoodat, wanneer de extra-bijdrage uit het werk loosheidssubsidiefonds, geraamd op f 58.310 tenminste ontvangen wordt, .slechts" rond f 296.000 ten laste der gemeente komt, veran dert aan het wezen der zaak niets. En in dit verband moet niet alleen worden gedacht aan de hier genoemde, in cijfers uit te drukken uit gaven, maar ook aan het moeilijk te oerekenen verlies aan belastingopbrengsten. De opbrengst van 75 opcenten op de gemeentefondsbelasting b.v. bedroeg in 1931/32 rond f 139.000 en wordt voor 1939/40 geraamd op f 88.000. Ondanks het feit, dat het aantal opcenten op de personeele belasting sinds 1931 werd. ver hoogd tot 150220, hetgeen vrijwel een verdub beling beteekent, steeg de opbrengst van f 72.500 tot slechts f 92.000. Het vorenstaande in aanmerking nemende kan het geen bewondering wekken, dat groote tekor ten moeten worden geraamd en kan het, naar het B. en W. voorkomt, voldoening geven, dat de uitkomst der begrooting voor 1939 nog niet ongunstiger is dan in feite het geval is. De be grooting immers moet, zooals boven werd ge zegd, worden belast met ten laste der gemeente komende uitgaven wegens armenzorg en werk loozenzorg ad f 296.000, terwijl de werkloos heidsubsidiewet de gemeente een zeker deel van de opbrengst harer belastingen ontneemt, ge raamd op f 90.700. Dit maakt in totaal een bedrag uit van f 386.700, terwijl het tekort ondanks de zoo sterk verminderde belastingopbrengsten f 281.000 bedraagt. Herstel van het begrootingsevenwicht is der halve alleen mogelijk, wanneer naast stijging der belastingopbrengsten de zuiver ten laste der gemeente komende uitgaven voor onderstand enz. aan werkloozen en armlastigen tot ver houdingsgewijze meer normale bedragen kun nen worden teruggebracht. Zulks hangt even wel voornamelijk af van den algemeenen eco- nomischen toestand des lands. Voor zoover nochtans het gemeentebestuur rechtstreeks of middellijk kan bevorderen, dat blijvende verbeteringen in de voormelde verhouding tus- schen inkomsten en uitgaven worden bereikt, wordt stelselmatig aan alle mogelijkheden aandacht geschonken, aldus B. en W. Ondersteuning van behoeftigen geschiedt op gepaste sobere wijze en de wettelijke onder houdsplichten van derden worden, zooveel als de tegenwoordige personeelsbezetting bij den dienst voor sociale zaken dit mogelijk maakt, geldend gemaakt. Overigens is wat betreft de uitgaven bij dezen tak van dienst eenige sta bilisatie bereikt. In voorgaande jaren bleek telkens weer, dat de ramingen te laag waren. Groote tekorten, met alle bezwaren daaraan verbonden voor de volgende diensten, waren het gevolg. Behoudens onvoorziene omstandig heden kan evenwel op grond van de geduren de het laatste jaar opgedane ervaringen wor den aangenomen, dat de voor 1939 geraamde bedragen toereikend zullen zijn. Hoezeer intusschen ook het vooruitzicht, van verdere tegenvallers verschoond te zullen blij ven, aantrekkelijk moge schijnen, dat in dezen allerminst reden tot optimisme bestaat, is hierboven voldoende duidelijk gemaakt. En van eenige verbetering op economisch gebied, welke haar terugslag zou moeten vinden in het te- rugloopen van armenzorguitgaven, is nog te weinig merkbaar. Weliswaar vertoont het getal ondersteunden dit jaar eenige verbetering, doch deze is van te weinig beteekenis om de begrootingscijfers daardoor te laten beïnvloeden. In voorgaande jaren werd de begrooting tel kenmale zwaar belast met uitgaven (tekor ten) van vorige jaren. Dit is thans slechts in geringere mate het geval. Het saldo van den dienst 1937 moet thans worden overgebracht naar 1938, zoodat in 1939 terzake niets is te ramen. De begrooting voor 1939 wordt alleen belast met rente en aflossing ad f 10.500 ter zake van een door voormalig Wijk aan Zee en Duin ter dekking van tekort op den gewonen dienst 1932 aangegane leening en vervolgens met een tweetal kleine bedragen, welke even wel vermoedelijk voor een- goed deel van het rijk zullen worden terugontvangen. Hierbij moet echter niet uit het oog worden verloren, dat in 1937 een bedrag van rond f 78.000 wegens uitgaven van vorige jaren naar den kapitaaldienst moest worden ge bracht. Wanneer een gelijke handelwijze ook in 1938 moet worden gevolgd, dan zal opnieuw een bedrag van rond f 135.000 naar den kapi taaldienst zijn te brengen. Tezamen een bedrag van f 213.000, waarvoor nog geen dekking is ge vonden. Het is nog onzeker of hiervoor eenig voorschot of bijdrage van het rijk zal worden ontvangen. B. en W. wijzen er tenslotte op, dat zij bij de samenstelling der begrooting nog geen rekening konden houden met de door de regeering bij de laatste millioenennota aangekondigde maatre gelen ten opzichte van de gemeente-financiën. Zoodra bekend zal zijn, wat de gevolgen daar van zullen zijn voor de financiën onzer ge meente, zal het college den raad daarvan in kennis stellen. Auto over den kop geslagem Donderdag avond werd aan den politiepost te Overveen ge meld, dat op den Zeeweg een auto onderstebo ven lag. De politie stelde terstond een onder zoek in. Het bleek dat de auto weer overeind was gebracht; er bevond zich niemand in of bij den wagen. De politie stelde zich in verbinding met de ziekenhuizen te Haarlem en vernam dat aan het Diaconessenhuis een persoon was gebracht, die bij een ongeval zijn knieschijf had gebroken. Bij verhoor verklaarde hij te ver naar rechts te zijn gereden, waarbij het rechtervoorwiel in het losse zand geraakte. Hierdobr vloog de auto over den kop; de bestuurder kon echter niet uit de cabine komen, doch het gelukte hem door hoornsignalen de aandacht te trekken. Een be stuurder van een vrachtauto heeft den man uit zijn benarde positie gered en hem naar het Diaconessenhuis te Haarlem overgebracht. De auto was zwaar beschadigd en werd door de politie opgehaald, Natuurlijke Bronwater DE ALLERBESTE TAFELDRANK B. en W. stellen den raad voor de huur van het hotel „Velserbeek" met theeschenkerij, voor den duur van 5 jaren te verlengen, tegen een pachtsom van f 1000,per Jaar. Naar de meening van het college is de ex ploitatie van het bedrijf door den pachter, den heer A. v. d. Werf, naar behooren geschied. Eén lid van het college echter (de burgemeester) persisteert te dier zake bij zijn het vorige jaar ingenomen standpunt, n.l. dat de huur, op grond van de wijze van exploitatie door den pachter, niet toehoort te worden verlengd. In de vorige raadsvergadering werd aange houden een voorstel van B. en W. inzake het aangaan van een nieuwe overeenkomst met het P.E.N. ten behoeve van de straatverlichting. In de raadsvergadering van a.s. Woensdag zal deze zaak opnieuw aan de orde komen. Het ligt in de bedoeling van den voorzitter, dit punt thans eerst in besloten zitting te bespreken, al vorens het in de openbare vergadering aan de orde te stellen. Onder voorzitterschap van burgemeester In 't Veld kwam de Gemeenteraad Donder dagavond in openbare zitting bijeen. Na voorlezing van ingekomen stukken, goed gekeurde raadsbesluiten, berichten van aan neming van benoemingen en proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den ge meente-ontvanger volgde een aantal benoe mingen. Benoemd werden: tot tijdelijke leeraressen aan de vakschool voor meisjes, mej. H. C. Beumer, mej. R. van der Bilt en mej. C. M. Engel; tot leeraressen aan de vakschool voor meis jes, mej. C. Kaaskoper en mej. V. v. d. Plaats; tot leerraar aan de HandelsdagschoolC R. v. d. Laan; tot leeraar aan de Handelsavondschool, S. G. Otter. Hierna kwamen de voorstellen van Burge meester en Wethouders aan de orde. Allereerst: verdere straataanleg ten Oosten van de D. Doniastraat. Door den aankoop van het meerendeel der bouwterreinen, gelegen aan de ten Oosten van de D. Doniastraat aange legde straten, achten B. en W. het wenschelijk aldaar tot verderen straataanleg over te gaan, teneinde te kunnen voldoen aan de blijvende vraag naar bouwterrein. De kosten van de thans voorgenomen straataanleg worden ge raamd op f 139.250. Omtrent de financieele regeling zullen t. z. t. afzonderlijke voorstellen worden gedaan. Opzegging van den huur van enkele ter plaatse verhuurde perceelen weiland heeft reeds plaats gehad. Goedgekeurd. Tegen verkoop van bouwterreinen ten Oos ten van de D. Doniastraat c. a. aan J. G. Bührs en P. Koel, hebben B. en W. geen bezwaar. Overeenkomstig het in de vorige raadsverga dering genomen besluit wordt de prijs bepaald op f 6 per M2. Goedgekeurd. Door P. Nugter te Zaandam is verzocht over te gaan tot verlenging van de Slachthuisstraat met 27 meter. De kosten daarvoor worden ge raamd op f 3000 en moeten door belangheb benden worden betaald. Storting van dit bedrag heeft reeds plaats gehad. Voorts moet de voor straataanleg noodige grond gratis door Nugter aan de gemeente worden afgestaan, waartoe deze zich bereid heeft verklaard. Goedgekeurd. Op de begrooting voor 1938 is voor herstel ling van de brug BootenmakersstraatEmma- straat een bedrag van f 5000 uitgetrokken. Nu de brug in den tegenwoordigen toestand niet kan blijven, achten B. en W. het gewenscht de brug zoodanig te verbreaden, dat zij aan sluiting geeft met de beide straten, waarin zij1 ligt. Deze verbreeding zal een uitgaaf vor deren van f 8600. Omtrent de financieele re geling zal t. z. t. een afzonderlijk voorstel worden aangeboden. De heer M. PLOOYER (S. D. A. P.) hoopt niet, dat hiermede de Bootenmakerstraat tot een zwaarderen verkeersweg zal worden ge promoveerd. Spr. wijst tevens op de brug aan de Stationsstraat, welke z. i. eerder voor ver breeding in aanmerking komt. De heer BOSMAN (R. S. A. P.) vestigt nog eens de aandacht op de Mallegatsluis, de ver- bindingsbrug tusschen Zaandam en Koog aan de Zaan. In verband hiermede merkt de heer M. PLOOYER (S. D. A. P.) op, dat Z'aandam reeds een royaal aanbod heeft gedaan, maar dat Koog aan de Zaan zich met deze voorstellen nog niet accoord heeft kunnen verklaren. Na toelichting van WETHOUDER PRINS (S. D. A. p.) wordt deze voordracht goedge keurd. Oprichting van een tehuis voor onbehuisden. Aangaan van een overeenkomst met de Ver- eeniging „Het Hoogeland". De heer BOSMAN (R. S. A. P.) vindt deze voordracht, waarbij de oude Kalverschool omge bouwd zal worden tot tehuis voor onbehuisden, weinig sympathiek. Le roi est mort, vive le roi, Juist deze week is de stichting „Het Werkhuis" entbonden. Een groot bezwaar is n.l. de parti culiere liefdadigheid. Waarom moest een dus danige instelling te hulp worden geroepen om deze zaak te beheeren? Een aantal bezwaren brengt spr. te berde. De heer VAN DITSHUIZEN (R.K.) ziet in deze oprichting een voorzien in dringende be hoefte, dat daarom de volle sympathie geniet, al is spreker het met vele dingen niet eens. Deze instelling is een uitvloeisel van het Brok- kenhuis, doch van eenige bespreking is geen sprake geweest. De bezwaren tegen deze voordracht betreffen meer de totstandkoming van deze stichting. Daar spr. het hierbij over pensioenen en vereenigingen moet hebben, ver zoekt de heer v. Ditshuizen om geheime zit ting, waarmede de voorzitter zich vereenigt. Na de heropening deelt de VOORZITTER mede, dat tijdens de gehouden geheime zitting eenige gezichtspunten naar voren zijn gekomen, die aanhouding van deze voordracht wensche lijk maken. Nadat verhuur van een terrein bij de Uit komst aan G. Siebens nog goedgekeurd is, wordt de zitting voor gesloten verklaard. In de raadsvergadering van a.s. Woensdag ?al een voorstel van B. en W. aan de orde ko men tot het toestaan van een crediet in ver band met de buitengewone omstandigheden, welke zich onlangs hebben voorgedaan, Op 28 September j.l. is door den Burgemees ter van den Minister van Binnenlandsche Za ken een telegrafische mededeeling ontvangen, dat de Luchtbeschermingsmaatregelen in wer king zouden treden bij ontvangst van het op roepingstelegram „voormobilisatie". Het waar schuwingstelegram „voormobilisatie" was toen reeds ontvangen. Aangezien het oproepingstele gram elk oogenblik kon worden verwacht, was het hoogst noodzakelijk, voorbereidende maat regelen te treffen voor de bescherming van de bevolking tegen lucht- en gasaanvallen. Met het oog hierop is de Luchtbeschermingsdienst dan ook onmiddellijk in werking gesteld. In de allereerste plaats moest worden overgegaan tot het maken van schuilloopgraven in de verschil lende deelen der gemeente. Begonnen werd met het aanleggen van een schuilloopgraaf op het Willemsplein te IJmuiden, welke inmiddels is voltooid. Voorts was het noodzakelijk, het noo dige aan te schaffen om te kunnen optreden bij het voorkomen van gasaanvallen. In verband met de te verwachten voormobi lisatie was het ingevolge de bestaande voor schriften noodig, verschillende werkzaamheden uit te voeren en maatregelen te treffen voor huisvesting van militairen. De totale kosten van een en ander bedragen tot dusver pl.m. f 3800,Het is niet uitge sloten, dat nog enkele uitgaven gedaan moeten worden in verband met het weder in vorigen staat terug brengen van enkele gebouwen. B. en W. stellen den raad daarom voor, een crediet toe te staan tot een bedrag van f 4000, De verbandcursus zal spoedig aanvangen. Voor dezen belangrijken cutsus wordt slechts f 1 voor zes lessen vergoeding gevraagd. Nog enkele dames kunnen toetreden. Mede naar aanleiding van dezen cursus wordt de apologetische cursus nog wat uitgesteld. Voor deelname aan den missie-optocht op Za terdag, 22 October, is veel animo, zoodat de Vrouwenbond goed voor den dag zal komen. Na een zeer geanimeerde rondvraag, sloot mej. Duin deze uiterst belangrijke en goed ge slaagde vergadering. Ledenvergadering van de R.K. Propaganda club „St. Ant. v. Padua" op hedenavond om 8 uur in het R.K. Vereenigingsgebouw. Eten be langrijke agenda wacht op afwerking, reden waarom aller opkomst dringend gewenscht is. De R. K. Vrouwenbond afd. IJmuiden-West opende gisterenavond haar winterseizoen met een filmavond. Te ruim acht uur opende de presidente, mevr. A. v. d. Does met een harte lijk welkomstwoord. Spr. memoreerde de excur sies welke in de afgeloopen zomermaanden zijn gehouden. Uit de mededeelingen betreffende het winterprogramma vernamen wij o.m. dat er nog een lezing zal worden gehouden als mede een feestavond. Ook voor de kinderen der leden zal in de kerstvacantie nog een feestje ge geven worden. Volgend jaar zomer hoopt de afdeeling haar eerste lustrum te herdenken en zal men ongetwijfeld de bloemetjes eens extra buiten zetten. Hierna werd de Jeanne d'Arc film vertoond, waarin het leven van deze groote Fransche heilige en vrijheidsheldin op treffende wijze werd uitgebeeld. Dit product van de <T.V. Gofilex (Goede Film Exploitatie) mag vooral voor deze avonden zeer geschikt geacht worden. De R. K. Vrouwenbond kan met voldoening op dezen openingsavond terugzien. Van het rechte pad af. Verblind door de lichten van een tegenligger is gisterenavond 11 uur een luxe auto, bestuurd door een inwoner van Warmond, in den sloot gereden aan den Provincialen weg nabij den Mallegatsloot. Er bevonden zich geen passagiers in den auto. Daar de politie den indruk kreeg, dat de be stuurder onder invloed van sterken drank ver keerde, is de automobilist geruimen tijd op het politiebureau vastgehouden. De wagen \bleek weinig beschadigd te zijn. DINGEN, DIE GEBEUREN! Een vreemd'ling (zijn naam komt wel later) Bezocht onze stad met z'n water. Toen vroeg hij: „Zeg wat Is 't mooiste der stad?" Elk zei hem: „Het Rembrandt-Theater!" DICK MAES. Adv. Nu British Airways met twee Lockheed Super Electra vliegtuigen een proefvlucht LondenLissabon en terug gemaakt heeft, he.tgeen de eerste stap beteekent op den weg naar een Britsche luchtverbinding met Zuid-Amerika, is het belangwekkend te ver nemen, hoe het gesteld is met de plannen der K. L. M. voor een dienst op West-Indië. Zooals bekend, zal de verbinding eerst tot stand komen na de voltooiing van het vlieg veld te Paramaribo, dat hopenlijk begin 1940 gereed zal zijn. En op het oogenblik maakt de directie der K. L. M., naar I. A. P. verneemt, een studie van de vraag, met welk materieel de dienst op de West zal worden uitgevoerd. Het staat reeds vast, dat dit niet de Lockheed Super Electra zal zijn. De Lockheed is weliswaar een vliegtuig van zeer hooge snelheid en uitstekende kwaliteiten, doch de groote hoeveelheid benzine, welke me degevoerd zou moeten worden voor de vlucht over den Oceaan zou zooveel van het laadver mogen in beslag nemen, dat er niet voldoende zou overblijven voor de betalende lading: post en vracht. Begin 1937 was er sprake van den bouw van een Oceaanvliegtuig door de afdeeling vliegtuig bouw van de Kon. Mij. De Schelde, waarvan de heer Slot de leiding heeft. De heer Van Lam meren van het constructiebureau der K. L. frl» had een ontwerp gemaakt voor een driemotorig landvliegtuig met intrekbaar onderstel, dat een kruissnelheid van 350 K.M. per uur en een actie radius van 6000 K.M. zou bezitten, terwijl het 1000 K.G. betalende lading zou kunnen vervoe ren. De heer Slot heeft de plannen verder uit gewerkt, doch tot een opdracht van de K. L. fri vool" den bouw van een dergelijk vliegtuig is het niet gekomen en de zaak is op het oogenblik ge heel van de baan. Welk vliegtuig zal de K. L. M. kiezen? Is hief voor de Nederlandsche industrie een kans? Herbert N. Casson is een der voormannen der Efficiency-leer. Het begin zijner activiteit valt in den tijd, toen F. A. Taylor juist bewe zen had, dat zijn stelsel met minder arbeid grootere resultaten deed bereiken. Maar Taylor bewoog zich uitsluitend op het gebied van in- dustrieele efficiency. Men dacht, dat het niet practisch uitvoerbaar zou zijn om zijn ideeën op ander terrein over te brengen. Aan Casson komt de. eer toe, de dagelijkse!»® handelingen van den zakenman binnen het be reik van de Efficiency-leer gebracht te hebben- Voornamelijk legde hij zich op efficiency in verkoopkunde en reclame toe. Hij kreeg opdracht van eenige groote con cerns, verbeteringen te brengen in hun ver- koops- en reclamemethoden. Een tijd lang was hij werkzaam in de jour nalistiek. Daarna legde hij zich weer toe op hetgeen hem het meest interesseerde; de toe passing van efficiency op koopmanschap. Doch in plaats van zich nu in dienst van afzonder lijke ondernemingen te stellen, publiceerde hij zijn denkbeelden en ervaringen in het open baar, in boeken en tijdschriften. Casson spreekt Donderdagavond 20 October 20.15 uur te Amsterdam in de Aula van het Koloniaal Instituut (Mauritskade). Zijn onderwerp is; Conquering Business Diffi culties (Zakelijke moeilijkheden overwinnen). De uitvoerige levensgeschiedenis van Casson is te vinden in een zoojuist door de N.V. Maandblad Succes te Den Haag keurig uitge geven boekwerk. De Zusters Carmelitessen te Egmond aan den Hoef verzoeken plaatsing van het volgende: Zijn de IJslandsche plannen van de baan? Deze vraag werd ons zonder meer gesteld Toch is niets minder waar dan dat. Nog op 14 Sep tember, konden wij Z. H. Exc. Mgr. Meulen" berg, bisschop van IJsland, bij zijn bezoek aan ons klooster hoopvolle vooruitzichten geven- Maar om dat hoopvolle tot een succes te doen worden ontbreekt ons nog iets, waarop wij vast rekenen, n.l. uw bijdragen. Het stemt ons steeds oprecht blij en dankbaar een gift te mogen ontvangen, want vele kleintjes maken een groote, of zooals de IJslanders zeggen: „het koren vult de maat". Vele korreltjes vullen in derdaad de maat, maar wie wil nu eens me! volle handen helpen vullen, of wie zal in plaats van een enkel korreltje er nu eens meerdere tegelijk inwerpen? Onze korenmaat is voorzien van het gironummer 39730, en als U uw geld- korreltje daarin werpt, zal het vrucht gaan dragen tusschen de harde rotsen van Hafnar- fjörden op IJsland. Het klimaat is er hard en guur, maar door uw giften zal er een Carmel' bloem gaan bloeien, die zijn heilzamen invloed en zegen zal verspreiden onder de bewoners van dit noordelijke eiland. Namens de IJslanders zeggen wij u hartelijk dank voor alles wat reeds voor ons gedaan hebt en wij blijven op uw hulp rekenen. Denkt u om de korenmaat no. 39730? Met het oog op een onderzoek naar de m°" gelijkheden van een Nederlandsche kolonisatie in het aanslibbingsgebied langs den benedeh' loop van de Panamarivier, den hoofdstroom1 van den Rio de la Plata, is onlangs de he** Daubanton uit Nederland naar Argentinië ver trokken. Uit La Plata wordt thans gemeld, dat cle minister van openbare werken van Argentina®' Bustillo, met den heer Daubanton dit gebied' dat een oppervlakte van 50.000 H.A. beslaat, iI5 oogenschouw heeft genomen. Naar wij vernemen, is Karl Kautsky, de OoS' tenrijksche oeconoom en politicus, die kort b9 de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschlabd naar Amsterdam vertrok, sedert een paar Ve' ken ernstig ziek. Er is in den toestand van den 83-jarigen P9' tiënt een achteruitgang ingetreden, welke h.e ergste doet vreezen. iiiiiiniiii'i""'i"'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiii'"1"" od beproeft het zwaarst dien Hij het meest bemint. MIUMMimiiminimillllllMIIHIMIHIHIHMIHUIIHIMinlIUll111

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2