WAT DE GODLOOZEN DEDEN J-edeM De Britsche bewapening en Duitschland Nieuwe gebouwen der K.E.M. A. in bedrijf gesteld Nieuwe gezant in Berlijn THERMOGENE WAM VAhMJUtldLf BERLIJN WANTROUWEND CRISIS IN PALESTINA NADERT Prins Bernhard onthult den gedenksteen Kerkelijk leven VRIJDAG 14 OCTOBER 1938 th, Noodweer in Indië Vier dooden en groote materieele schade Drie modellen en drie melanges in dezelfde prijsklasse. Een prachtserie van BUITENLANDSCH OVERZICHT Wordt de wedloop nu voortgezet Jhr. mr. H. Af. van Haersma de With zal worden benoemd DOOR RUKWIND VOOR EEN AUTO GEWORPEN Doodelijk ongeluk te Kalverdijk Den moordenaar op het spoor? op de pijnlijke plek. bestrijdt HOEST. KEELPUH GRIEP. RHEUHATIEK STEKEN IN DE ZU.enz doozen a 35 en 55 et. PUNSTILLENDE WATTEN De nieuwe dienst kan wedijveren met alles, wat op dit gebied reeds bestaat Belangrijke mijlpaal Rede prof. Van Staveren Audiëntie Over wat het Godloozencongres te Lon den, waartegen de Britsche minister van Binnenlandsche Zaken geen wet telijke maatregelen meende te kunnen nemen en de katholieken op indrukwekkend waardige wijze protesteerden, eigenlijk heeft uitgevoerd, is weinig of niets bekend geworden. Alle belangrijke zittingen werden met gesloten deuren gehouden, zooals het gewoonlijk geschiedt in processen, waarin zulke schandelijke dingen ter tafel moeten worden gebracht, dat men terwille van de openbare zedelijkheid of orde beter acht ze aan de openbaarheid te onttrekken. Van de eigenlijke congresbesluiten betreffende een te voeren godloozenactie lekte nagenoeg hiets uit, maar de weinige feiten, die wèl bekend zijn geworden, toonen duidelijk aan, dat de van Moskou uit gedirigeerde god- loozenbeweging een nieuwe campagne in grooten stijl voorbereidt. Vóór den aanvang van het congres hebben de vrijdenkersver- eenigingen de verzekering gegeven, dat het congres geen „anti-religieus karakter" zou dragen. Maar wat deze verzekering, die al te liberalen gezagdragers zand in de oogen trachtte te strooien, in werkelijkheid waard is geweest, bewees reeds de eerste en voor naamste spreker van dit congres, de Franschman Henri Lorulot, de auteur van een godslasterlijk boek, dat hij den titel „Vie comique de Jésus" (het komische le ven van Jezus) gaf. Deze blasphemische ko miek hield ni. een rede over: „Het dreigen- gende gevaar van de Vatikaansche rat." Bedoelde hij zijn tragischen humor te be wijzen met een op den klank gebaseerde woordspeling op den naam van den H. Vader, die Achilles Ratti heet? In ieder ge val heeft hij, zuiver wettelijk gezien, zich schuldig gemaakt aan beleediging van een ook in Engeland als „bevriend staatshoofd" erkende autoriteit, terwijl hij de gevoelens Van eerbied en ontzag, die ook niet-katho- beken den grijzen Vader der Christenheid toedragen, grovelijk krenkte. De Paus is als hoofd van de Vaticaanstad ook wereldlijk staatshoofd, maar in Engeland, waar men Zich verontwaardigd opwond over den toon, dien Hitler in het Sportpalast zich tegen over President Benesj veroorloofde, heeft men Henri Lorulot kalm den Paus laten Verguizen. In een boodschap van den leider der Sov jet-Russische godloozenbeweging, den jood Gubelmann-Jaxoslawsky, aan het congres te Londen werd geëischt, dat de „atheïstische proletariërs" zich met de ,,in- tellectueele Christenen" moesten vereeni gen tot een gemeenschappelijken strijd. De Verschillende landelijke atheïstische ver- eenigingen kregen de taak opgelegd alle heutrale, cultureele en beroepsorganisaties tot de vorming van een actief eenheidsfront tegen de Christelijke Kerken te bewegen. De Voorzitter van het congres, de Belgische vrij denker dr. Terwagne, richtte bijzonder har telijke woorden van welkom tot de delegatie bit, het roode Spanje en huldigde o.a. de Spaansche moordenaars van priesters en Schenders van kerken als de „voorvechters Van de vrijheid in geheel de wereld." Vol gens hem waren er nergens betere en meer voorbeeldige godloochenaars dan in Span je...! Het Engelsche vrijdenkersblad „The freethinker" wijdde een niet mis te verstane •ihymne" aan het godloozencongres, die in letterlijke vertaling als volgt luidde: Het land van Darwin, Bradlaughs, Tho mas Paines, het toevluchtsoord voor Freud, Marx en Masaryk, ontvangt thans de leiders der wereld beweging tegen de religies van Kiew en Rome. Canterbury en York mogen klagen en lamenteeren, hun gebeden komen niet hooger dan de koepels van den ouden St. Paul of wel ke andere kerk. Ons geslacht weet, dat het einde van Christus moet komen! Het einde van Christus moet komen, Want vele menschen kunnen lezen, eeni- ge kunnen denken, en een klein getal kan getuigen, dat het Christendom een verderfelijk geloof is, dat de naties in een schand'lijk net ver strikt, dat de menschen gerechtigheid en waar heid onthoudt. Het einde van Christus staat voor de deur, Want Freud en Darwin zijn gekomen. Met dit fraaie gedicht, waarin de spot ^°rdt gedreven met de protesten van de ^hglikaansche bisschoppen van Canterbury York, waarin het einde van het Chris- e"dom wordt aangekondigd op grond van e vaisehe leerstellingen van den psycholo- ^'Schen sexualist of sexualistischen psycho loog 'S dr. Freud en den vader van de evolutie- e°rie, die den mensch van den aap wil la- afstammen, Darwin, wordt de mentaliteit an het Londensche godloozencongres, aarvan de Fransche Kamervoorzitter Edou- rci Herriot de niet-aanwezige eere-voor- j ""ter was, in al haar domheid, achter- Jlthei(j en haat tegen Christus zoo duidelijk schiiderd, dat verdere commentaar over 's geacht mag worden. e godloozen mogen zweren bij Freud en c^in en Marx, wil hebben het woord van „nr'stus, den Zoon Gods, die aan Zijn eeni- 6e i der van hen, die evenals Voltaire den wil had den de Kerk van Christus te verpletteren. De Kerk van Christus is op aarde de strijdende, maar in de eeuwigheid de zegevierende. La ten wij den goeden strijd strijden met de wapenen, die Christus ons gegeven heeft: met gebed en versterving, met eerherstel en boete, met een in woord en daad voor beeldig christelijk leven, opdat ook de dwaze en blinde godhaters door Gods genade mo gen getroffen worden als Saulus op den weg naar Damascus. BUITENZORG, 14 Oct. (Aneta.) De gouver neur van Borneo meldde d.d. 12 dezer aan de regeering, dat de kampong Padang Batoeng, gelegen in de onderafdeeling Kandangan Ran- tau, door een windhoos is geteisterd. Hierdoor werden vijftien kamponghuizen vernield. Een kind en twee vrouwen werden gedood. Het be stuur heeft veiligheidsmaatregelen getroffen. KENDAL, 14 Oct. (Aneta.) Een onweer, dat losbarstte boven het Bodjasche, vernielde in de desa Midjen 25 huizen. Een man werd door een vallenden tak gedood. Ook de rubber- en koffie-aanplant van de onderneming Kalimas heeft schade opgeloopen. KAREL I M,,t.V'are ^erk beloofd heeft, dat de machten jj. bel haar nimmer zullen overweldigen. (je Woord van Christus is in geheel den loop h n Sescbiedenis, ondanks alle schijnbare ^srlagen der Kerk, op treffende wijze be leid geworden tot schade en schande Toen Neville Chamberlain van de conferen tie te München op Croydon terugkeerde, toonde hij de menigte een stuk pa pier, waarop zijn handteekening en die van Adolf Hitler stonden onder een soort nooit- meer-oorlog-verklaring. De menigte, die langen tijd onder den zwaren druk van dreigend oor logsgevaar gestaan had, juichte, zich weinig bekommerend om wat er precies in die verkla ring stond. De juichtoon hield eenigen tijd aan, en eerst nadat de overweldigende geestdrift was bekoeld, ging men het stuk papier met eenige aandacht lezen, om te ontdekken, dat er zeer weinig op stond. Dat Weinige werd boven dien nog-beperkt door den tijdsduur van Cham berlain's regeering en de beteekenis, die men aan een belofte van den Führer kan hechten. Hoe licht deze een reden meent te hebben om een overeenkomst te verbreken getuigen de jongste, wel zéér droevige gebeurtenissen te Weenen. De stemming in Engeland vooral zakte dan ook vrij spoedig, en het optimisme van den Britschen premier kreeg in het Lagerhuis een gevoeligen knauw. Het begon met het aftreden van minister Duff Cooper; de oppositie kwam met zeer scherpe critiek, die werd overgenomen en voortgezet door belangrijke persoonlijkheden uit de partij zelf van den Eersten Minister. De pers spaarde haar critiek evenmin, zelfs een gematigd en conservatief blad als de „Daiiy Telegraph" nam tegenover Chamberlain een zeer critische houding aan. Men heeft die oppo sitie oorlogszuchtigheid verweten, doch niets is minder juist. Er is geen sprake van, dat lieden als Winston Churchill met ongeduld zitten te wachten op het eerste losbranden van de ka nonnen; zij meenen echter, dat tegenover een politiek van afdreiging eenzelfde houding moet worden aangenomen. Was Chamberlain het daarmee in zijn hart niet eens, toen hij zeide, dat achter een krachtige buitenlandsche poli tiek een minstens even krachtig leger moet staan? Dit is dan ook de diepste oorzaak ervan, dat de Britsche premier een belangrijke meer derheid met zich kreeg; de nuchtere Britten namen hun verlies, dat toch niet meer te her stellen was, en verklaarden zich tevreden met de belofte, dat in de toekomst ervoor gezorgd zou worden, dat achter de Engelsche politiek een krachtig militair apparaat zou staan. Hoe zeer zij daarmee gelijk hadden, bleek wel uit de rede, die de Duitsche rijkskanselier te Saar- briicken hield. Het verdere verloop der gebeurtenissen om Praag toonde wel aan, dat de Brit ten een verlies genomen hadden; van het accoorö van München is niet al te veel terecht gekomen, wanneer men in dit accoord een be langrijke beperking van de Duitsche eischen ziet. Langen tijd heeft men te Londen gesproken van de „vijfde zone", die door het Duitsche leger in Tsjecho-Slowakije bezet zou zijn; kaar ten, die deze zone aanduidden, werden echter niet gepubliceerd. Nu de feiten eenmaal bekend worden, moet men den Führer met zijn succes foliciteerende meest conservatieve Britsche bladen geven thans toe, dat de eischen van Godesberg zooal niet overtroffen, dan toch vol ledig ingewilligd werden. De houding, die Berlijn aanneemt ten aanzien van de Poolsche en Hon- gaarsche verlangens, werpt een eigenaardig licht op de Duitsche „politiek van beginselen": zij wijkt weinig af van een belangen-politiek. Praag kiest eieren voor zijn geld en toont steeds meer genegenheid tot inschakeling op de be faamde „as". Op de Britsche stemmen, die op gaan voor bescherming van de politieke vluch telingen, antwoordt Praag bitter, dat de demo cratische mogendheden die vluchtelingen dan zelf maar hadden moeten beschermen. De Duitsche plannen in Zuid-Oost-Europa zijn een voorwerp van voortdurende bezorgd heid in Engeland; de bladen lichten het Brit sche publiek nauwkeurig in over de gevolgen van de reis, 5*e minister Funck langs de hoofd steden in den Balkan maakte. Tegenover die bezorgdheid kan het Derde Rijk zijn schouders ophalen; de deur staat nu eenmaal open, en men neemt zijn kans waar, zeker van de over winning op de gezamenlijke FranschBritsche pogingen om door middel van credieten econo misch verzet te plegen. Geef mij mijn zin, zegt Berlijn, en gij behoudt den vrede. Er bestaan nog wel voldoende feiten, die grond geven aan de hoop, dat ondanks de verschillen van meening de kansen op ontspanning niet gering zijn. In zijn felle rede te Berlijn reeds wees Hitier op zijn gedane po gingen om tot ontwapening te komen; dezer dagen nog is het verlangen daartoe in een of ficieus Duitsch communiqué opnieuw herhaald. Het Derde Rijk is bereid aan een begin van beperking van de zwaarste bewapening mee te werken, doch het initiatief daartoe wordt aan Engeland overgelaten. Minister Inskip sprak ervan, dat het wagentje van den vrede, zij het aanvankelijk hortend en stootend, een betere toekomst tegemoet gaat, naar een voorspoedige, gelukkige en veilige vol kerengemeenschap. Doch toen hij deze woorden te Gravesend uitsprak, brak achter in de zaal hoongelach uit: men gelooft het niet meer. Het was misschien een kleine groep, die lachte, doch zij had er haar reden toe. Want Engeland bewapent thans in een sneller tempo; het territoriale leger wordt gereorganiseerd, de gebreken in het Britsch defensie-systeem worden aangevuld en de regeering te Londen toont ernstig van plan te zijn haar militair machtsapparaat zoo snel mogelijk af te bouwen. En wederkeerig ver meerdert dit weer het wantrouwen in Duitsch land. De Frankfurter Zeitung wees in een waar schijnlijk geïnspireerd artikel op de bewape- ningspropaganda van minister Hore Belisha en Lord Winterton, en op het feit, dat Frankrijk aan een tweede en derde ligne-Maginot bezig is. Wat komt er zoo van de ontspanning van München terecht? vraagt het blad. Ook de Völkische Beobachter, verzwijgend dat Hitier zelf een begin maakte met zijn aankondiging van verdere versterkingswerken, neemt Frank rijk en vooral Engeland de voortzetting van bewapening kwalijk, en zegt tenslotte, dat Duitschland gedwongen zou kunnen zijn daar uit theoretische en practische consequenties te trekken. Voorzoover het die al niet getrokken heeft, zou men eraan kunnen toevoegen. De verbittering is begrijpelijk, want het rijke Engeland kan uiteraard een bewapeningswed loop langer volhouden dan Duitschland. Hoe men in Londen daarover denkt, werd duidelijk uit een headline van de „Daily Express", het blad van Lord Beaverbrook, dat de verklaring van Chamberlain en Hitier duidelijk becommen tarieerde met over zes kolom te schrijven: „Er komt geen oorlog tusschen Engeland en Duitschland, noch dit jaar, nog het volgende." Over de situatie in en na 1940, wanneer het Britsche vlootprogram is afgewerkt, zweeg het blad, aldus de toekomst in het duister latend. De Regeeringspersdienst meldt; Naar wij vernemen zal jhr. mr. H. M. van Haersma de Wïth, thans Harer Majesteits gezant in Washington, in dezelfde hoedanig heid benoemd worden in Berlijn. Jhr. mr. Van Haersma de With, die door H. M. de Koningin tot gezant in Berlijn be noemd zal worden, komt in de plaats van wij len mr. C. Ridder van Rappard, die naar men zich zal herinneren eenige maanden geleden tengevolge van een auto-ongeluk om het leven is gekomen. De nieuwe gezant is in 1884 in Utrecht ge boren. Hij doorliep het gymnasium en studeerde in zijn geboorteplaats aan de rijksuniversiteit. In 1909 promoveerde hij tot doctor in de rechts geleerdheid. Korten tijd na zijn promotie trad hij in diplomatieken dienst en was gezant schapsattaché in Weenen, daarna gezantschaps secretaris in Sint Petersburg, vervolgens zaak gelastigde in Boekarest, om na eenige jaren naar Weenen terug te keeren, doch nu als ge zantschapssecretaris. Na zijn Weenschen tijd ging de heer Van Haersma de With naar Den Haag, waar hij werkzaam werd gesteld op het ministerie van Buitenlandsche Zaken en wel als secretaris van den toenmaligen minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Zijn diplomatieke carrière bracht jhr. Van Haersma de With vervolgens als gezantschapsraad naar Kopenhagen. Deze functie verwisselde hij na eenige jaren voor die van zaakgelastigde in Oslo. Daarna werd de heer Van Haersma de With bevorderd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister, in welke hoedanigheid hij ons land vertegenwoordigde eerst in Lissabon, en later in Praag. In 1925 werd hem de belang rijke post van Nederlandsch gezant in Was hington opgedragen, welke hij tot nu toe ver vuld heeft. Sinds 1834 is de heer Van Haersma de With ook geaccrediteerd in Havana Donderdagavond te ongeveer 8 uur werd de 60-jarige wed. Karsten te Kalverdijk (N.H.) aangereden door een auto, bestuurd door den heer S. van Warmenhuizen. Hevig bloedend werd zij opgenomen. De doktoren Groenhart en van Hesteren alsmede kapelaan J. Boekei wa ren spoedig ter plaatse en verleenden het slachtoffer geestelijke en medische hulp. In den loop van den avond is de vrouw aan de gevolgen overleden. Het schijnt, dat de oude vrouw door een feilen rukwind voor den auto is geworpen, zoodat den chauffeur geen schuld treft. JERUZALEM, 14 Oct. (Reuter) Ter wijl de Hooge Commissaris van Palestina, MacMichael na zijn besprekingen te Lon den vandaag weer terugkeert, is overal in Palestina het gevoel merkbaar, dat de on rust haar hoogtepunt nadert. Nu er meer troepen zijn aangekomen, ver wacht men, dat de soldaten het initiatief zullen herkrijgen en het land weer zullen bezetten. Vandaag is te Haifa het troepentransport schip „Neuralia" met nieuWe versterkingen aan gekomen. Omtrent den moord op den Arabischen leider Dajany wordt onthuld, dat Dajany door een vuurpeleton der rebellen dood is geschoten. Hij was gesommeerd om voor den krijgsraad der rebellen te verschijnen, naar gezegd werd op last van een hooge commissie der rebellen. Toen hij in zijn auto had plaatsgenomen, werd hij, zonder dat hij eenig vermoeden had, naar een dorp in de heuvels gereden. Hij moest zich ver antwoorden en werd schuldig bevonden aan daden, welke nadeelig waren voor de Arabische zaak, waarna hij werd doodgeschoten. Hoewel er geen nieuwe bijzonderheden be kend zijn geworden omtrent de identiteit van den dader van den moord op Greta Groen te Den Haag, zou men uit verschillende zeer vage gegevens kunnen afleiden, dat de politie een bepaald spoor volgt. De getuigen, die zich Donderdag in den loop van den dag en avond bij de recherche hebben aangemeld, schijnen toch wel in zooverre waar devolle verklaringen afgelegd te hebben, dat de politie een draad heeft kunnen spannen, welke tenslotte zal moeten leiden tot arrestatie van den dader. In ieder geval heeft de politie heden het stof felijk overschot van het slachtoffer vrij gege ven. De begrafenis van Greta Groen zal morgen geschieden te half drie op de algemeene be graafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag. Hedenmiddag is onder buitenge woon groote belangstelling officieel in bedrijf gesteld het nieuwe gebou wencomplex der N.V. Kema (N.V. tot keuring van electrotechnische materialen) gelegen aan den Utrecht- schen Weg te Arnhem Deze officieele inbediijfsstelling ver richtte Z. K. H. Prins Bernhard, bij welke gelegenheid deze een rede uitsprak en een gedenksteen in de hal van het laboratorium onthulde. Een belangrijke mijlpaal op electrotechnisch gebied is hiermede bereikt. Nederland is thans in het bezit gekomen van een keuringsdienst van electrotechnische materialen, welke wat outillage en inrichtingen betreft, kan wedijverer. met alles wat op dit gebied reeds bestaat. Omstreeks twee uur verzamelden zich eenige honderden genoodigden in het hoogspannings laboratorium dat voor deze gelegenheid met palmen en tapijten feestelijk was versierd. Onder de aanwezigen merkten wfj op Hunne Exc. den minister-president dr. H. Colijn, Mi nister van Staat, Minister van Algemeene Za ken; mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, minister van Waterstaat; prof. dr. J. R. Slotemaker de Eruïne, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; verder de Commissarissen der Koningin der provincies Noordbrabant, Over- ijsel en Limburg. Voorts de heeren G. J. Teppema en dr ir. Hakke, resp. namens de Ministers van Econo mische en Sociale Zaken. Prof. G. J. van Swaay, voorzitter van den Electriciteitsraad, prof ir. J. A. Schouten, Rector Magnificus der Techni sche Hoogeschool te Delft, jhr. O. C. A. van Lldth de Jeude, oud-minister van Waterstaat en voorzitter van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs, ir. M. H. Damme, directeur-gene raai der Posterijen en vele anderen. Er waren ook ruim 50 buitenlanders, niet minder dan tien landen vertegenwoordigende. Nadat de president-commissaris der ven nootschap, mr. S. baron van Heemstra, com missaris der Koningin in de provincie Gelder land, de bijeenkomst had geopend en de ge noodigden staande het Wilhelmus hadden ge zongen, hield baron Van Heemstra een rede, waarin hij allen welkom heette, hun dank bracht voor hun belangstelling en in het kort de ontwikkeling der vennootschap schetste. In het bijzonder wees hij dan op de stichting van het kortsluitlaboratorium, verreweg het kost baarste onderdeel der nieuwe outillage. Spr. constateerde, dat de vennootschap toe gerust is voor haar taak en uitte den wensch, dat de regeering gebruik zal maken van de per soneel e en materieele outillage voor de uit voering van in uitzicht gestelde maatregelen voor veilig gebruik van electriciteit. Daarna hield de directeur der vennootschap, prof. ir. J. C. van Staveren, een rede, waarin hij technische bijzonderheden mededeelde over de nieuwe gebouwen en wees op het karakter van het bedrijf. Als middelpunt der nieuwe outillage staat het kortsluitlaboratorium. Daaromheen zijn in een wijden cirkel de overige gebouwen gegroe peerd en wel op zoodanige wijze, dat de kans op hinder over en weer tot een minimum is beperkt en een voor den dienst zoo doelmatig mogelijke opstelling is verkregen. Uiteraard is met de op het terrein aanwezige fraaie beplan ting ten volle rekening gehouden, waaraan dan ook practisch geen schade is toegebracht. Zonder de zekerheid, dat een der voornaam ste toestellen, welke in de netten der electri- citeitsbedrijven zijn geplaatst, t.w. de vermo gensschakelaar, onder alle omstandigheden zijn plicht zal doen en met name bij het optreden van kortsluitingen niet zelf aanleiding tot groote moeilijkheden zal geven, is een behoor lijke exploitatie der electriciteitsnetten en cen trales niet mogelijk Dreigde, bij ontstentenis van een Neder landsch kcrtsluithuis, ons land op dit punt geheel afhankelijk te worden, zoo is thans, dank zij de niet genoeg te waardeeren sa menwerking, die ter zake tusschen de Ne- derlandsche electriciteitsbedrijven en de Nederlandsche electrotechnische industrie tot stand kon worden gebracht voor dit be zwaar» een oplossing verkregen, die naar verwacht mag worden aan alle te stellen eischen zal blijken te voldoen. De kosten van dit kortsluitlaboratorium, het eenige ter wereld, dat voor ieder electrici- teitsbedrijf en iedere industrie toegankelijk is, hebben, zonder den grond, de spoorwegaanslu' ting, e.d.m. rond 800,000.bedragen. Met den bouw en de inrichting van het ma gazijn, de werkplaats en het oliehuisje is een kapitaal van rond ƒ175.000.— gemoeid geweest. Ligt bij het kortsluitlaboratorium de klem toon op het werk, dat de Vennootschap aan materiaal, bestemd voor de werken der elec triciteitsbedrijven heeft te verrieniten, zoo treedt bij het algemeen laboratorium juist om gekeerd het onderzoek van de materialen ten gebruike van het publiek op den voorgrond. Het meerendeel der in dit gebouw aanwe zige localiteiten is voor de keuring van instal latiematerialen, gloeilampen, huishoudelijke toestellen, radiotoestellen, rijwielachterlichten, autokoplantaarns e.d. bestemd. Voorts is in dit gebouw ook het laboratorium van den meterijk- contróledienst gevestigd, welke dienst zich met het uitoefenen van een technische accountants controle op de ijklaboratoria der electriciteits bedrijven belast. Deze dienst bestrijkt met haar werk de electriciteitsmeters van meer dan 500.000 verbruikers. Ten slotte is in dit gebouw ook nog een che misch en physisch laboratorium ondergebracht, waarin onderzoekingen zoowel aan materia len bestemd voor electriciteitsbedrijven als aan die bestemd voor de verbruikers, b.v. bakeliet worden uitgevoerd. Evenals de personeelsruim ten van het kortsluitlaboratorium zijn alle lo kalen van het algemeen laboratorium van elec- trische plafond- en vloerverwarming voorzien. Mede om het onderhoud te vereenvoudigen, zijn overal tegelvloeren toegepast, terwijl het vaste meubilair op betegelde stiepen is ge plaatst. Het kantoorgebouw besprekende, wees prof. v. Staveren op het representatief karakter, dat aan dit gebouw is gegeven. De inrichting van een bestuurskamer en van een vergaderzaal in dit gebouw is mogelijk geworden, dank zij een gift, die ruim tien jaar geleden werd ontvan gen. In de vergaderzaal zijn tevens aange bracht de glas-in-lood ramen, welke ter gele genheid van de tot standkoming der nieuwe la boratoria door de aandeelhouders zijn ge schonken. Deze glas-in-lood-ramen, vervaardigd door den heer P. A. H. Hofman te 's Gravenhage, stellen de wapens voor van de verschillende provincies en gemeenten, direct of indirect aandeelhouders der Vennootschap, alsmede de wapens van enkele der voornaamste Indische gemeenten, wier electriciteitsieveranciers even eens aandeelhouders der Vennootschap zijn. In het souterrain zijn de noodige brandvrije archiefruimten ondergebracht, terwijl alhier ook een koffiekamer, zoowel ten dienste van de bezoekers als van het iqen oersonrel, is ge vestigd. In samenwerking mei centraal Bureau der V. D. E. N. houdt de Vennootschap zich ook bezig met het doelmatigheidsonderzoek van huishoudelijke toestellen, waarbij geheel an dere vraagstukken naar voren komen dan bij het gewone veiligheidsonderzoek van huishou delijke toestellen het geval is. In verband hier mede is voor dit onderzoek een afzonderlijk gebouw ingericht. In dit gebouw is ook het Bu reau der Vrouwen Elecfricite ts Vereeniging ge vestigd. Het hoogspanningsiaboratorium, aldus spr., biedt in het bijzonder gelegenheid voor de keu ring en het onderzoek van die materialen en toestellen welke bij den steeds voortschrijden den bouw van het 150 kV koppelnet benoodigd zullen zijn Zoodra de geprojecteerde 150 kV lijn Nij megenApeldoorn tot stand zal zijn gebracht, zal het laboratorium met een raccordement op deze lijn worden aangesloten, waardoor een unieke gelegenheid zal worden verkregen tot liet doen van proefnemingen zoo met stoot- spanningen als met spanningen van hooge fre quentie op een volledig uitgeruste lijn voor zeer hooge spanning, waarvan zich de deelen NijmegenArnhem en ArnhemApeldoorn on der geheel verschillende omstandigheden (ten opzichte van aarding, onweerskansen e.d.m.) bevinden. In totaal werden sedert 14 Februari 1936 veertien groote en kleine gebouwen tot stand gebracht, terwijl het vroegere provisorische houten hoogspanningsiaboratorium als berg- loods in gebruik is genomen. Het totale kapitaal, dat in het geheel, dus met inbegrip van den grond, den wegenaanleg, de kabel- en waterleidingnetten enz. in de nieuwe outillage is geïnvesteerd, bedraagt ruim 2 millioen, welk kapitaal, naar vertrouwd wordt, op de grond- en residu-waarden na, over tien jaar practisch geheel zal zijn afge schreven Ten slotte besprak spr. de verhouding van de Kema en andere laboratoria, die zich met toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek be zig houden. Nadat de Amhemsche Orkest Vereeniging onder leiding van Jaap Spaanderman het „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenckklanck had gespeeld reeds eerder waren uitgevoerd Ouverture Egmont van L. van Beethoven en de Academische Ouverture van J. Brahms werd de plechtigheid gesloten. Vervolgens werd in groepen een rondwan deling over het terrein en door de nieuwe la boratoria gemaakt, welke rondwandelingen eindigden in het voorlichtingsgebouw, waar in de bovenzaal het bestuur recipieerde. Vanavond zouden zich ve'e gasten aan een maaltijd vereenigen. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Dinsdag, Woensdagen Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9