Na negen partijen nog geen beslissing Min. Spaak over den toestand Palestina blijft onrustig Besprekingen te Komarno gestaakt Excursie van het W egencongres New-ïorksche Bears BOTSING VAN TWEE SYSTEMEN VRIJDAG 14 OCTOBER 1938 België zou aangaande den Congo niets behoeven te vreezen Het lijk van den vermoorden Ara- bischen leider Dajany werd gisteren gevonden De opvattingen van Praag en Boedapest worden nog door een breede kloof van elkaar gescheiden Hongaarsch beroep op de mogendheden Engelsch schip na bom bardement gezonken Clearingkoersen WIELRENNEN Wals en Kaser niet gestraft N.W.U.-commissie achtte de feiten niet bewezen! WERELDTITEL DAMM&N De strijd SpringerRaichenbach van het vorig jaar was veel interessanter Wijziging van Keller's systeem noodzakelijk Een contrast De hegemonie van een systeem Weinig emotioneel Keiler heeft niets te verliezen Raichenbach is niet on overwinnelijk Stemming zeer vastslot op het hoogste punt van den dag Twee geheime zenders in beslag genomen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 13 October Shell Union Tenn, Corp. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT (Bio - Nieuw contract) (Santos) - Mei 47 yl 60 Vs Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 13 October: Donderdagmiddag heeft alhier een belang rijke vergadering plaats gehad van de Kamer commissie van Buitenlandsche Zaken, bijeenge roepen op initiatief van den heer Spaak, eersten minister en minister van Buitenlandsche Za ken, die een uiteenzetting zou geven over de houding van België tijdens de internationale spanning in September ji. Deze vergadering moest uit den aard der zaak geheim zijn, maar van verschillende zijden werden mededeelingen verschaft over hetgeen er tijdens deze interes sante bijeenkomst is besproken. Gebleken is, dat de eerste minister verklaard heeft, dat België uit geen enkel oogpunt be trokken was in de Tsjecho-Slowaaksche kwestie. Indien het ergste ware gebeurd, indien een oorlog ware uitgebroken, zou het zelfstandig heidsstatuut van België op de proef gesteld zijn. Alles liet toe te verhopen, dat België bui ten een gewapend conflict zou gebleven- zijn. De groote buren van België hadden trouwens de garanties herhaald, die zij vroeger gaven. Dit was het geval zoowel van Duitsche als van En- gelsche en Fransche zijde. Niettemin, doordat Duitschland en Frankrijk hun weermacht op oorlogsvoet brachten, heeft de Belgische regeering gemeend, militaire voor zorgsmaatregelen op groote schaal te moeten nemen, teneinde aan alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. In verband met het koloniale vraagstuk herinnerde minister Spaak aan de verkla ring van van Zeeland in den senaat, naar aanleiding van een geruchtmakende rede voering van Lloyd George, voorts aan een verklaring van Goering, volgens welke België niets te vreezen zou hebben voor den Congo, alsmede aan een verklaring van Eden in 1937, waarin de geruchten werden gelogenstraft, volgens welke Engeland het koloniale vraagstuk zou trachten te rege len ten nadeele van den Congo. Talrijke vragen werden den eersten minister gesteld en vooral van extremistische zijde en ook door den socialistischen partychef Vander- velde werd hij vinnig bestookt. De liberale en katholieke staatsministers Heymans en Carton de Wiart lieten zich pessi mistisch uit over den huidigen internationalen toestand. De eerste minister heeft in zijn ant woord op verschillende vragen o.m. verklaard: de Belgische regeering heeft vanwege Frank rijk tijdens het jongste internationale conflict de uitdrukkelijke verzekering gekregen betref fende de eerbiediging van België's grondbezit. De Volkenbond heeft bij de gebeurtenissen geen enkele rol kunnen spelen. Hij moet beschouwd worden als een ziek lichaam, waarvan op dit oogenblik niet veel mag worden geëischt. Mi nister Spaak zeide niet pessimistisch te zijn ge stemd, hoewel wij op internationaal gebied te- rugkeeren naar den toestand van 1918. In geval vreemde vliegtuigen tijdens een conflict over België's grondgebied moesten vliegen, zou de militaire dienst, die hiervoor was bestemd, in alle richtingen waarschuwingen zoowel aan En geland, Frankrijk of Duitschland hebben ge zonden. De Fransch-Britsche garantie blijft voor België zeer kostbaar. Minister Spaak verklaarde, dat Duitschland te Karlsbad voor onze groote buren minder ge vaarlijk is dan Duitschland te Ostende. Frank rijk en Engeland hebben er rechtstreeks belang by, de onschendbaarheid van ons grondgebied te garandeeren. De Belgische regeering heeft gteen telegram van gelukwensch gestuurd aan Chamberlain. De Belgische ambassadeur te Londen heeft stappen gedaan om Chamberlain te danken voor zijn volharding om den vrede te redden. Wat de Duitsche versterkingen in de streek van Aken betreft, is de eerste minister van oordeel, dat hoe meer België's buren zich versterken, zoowel in het Oosten als in het Zuiden, België des te meer kans heeft om bui ten een conflict te blijven. De eerste minister erkent en bevestigt, dat er versterkingen zijn voorzien langs de Fransch- Belgische grens, wat niet wil zeggen, dat men ln het Zuiden hetzelfde wil doen als aan de Oostgrens, maar in ieder geval wenscht België ook door de versterkingen in het Zuiden den vrede te dienen. Wat den massalen stroom van politieke vluch telingen betreft, zal de regeering met omzich tigheid te werk gaan. Een te groote stroom zou in het land gevoelens van vijandschap kunnen doen ontstaan ten opzichte van deze vreemde lingen en voornameiyk tegen de Joden. Over Eupen verklaarde Spaak, dat een ge matigde en redeiyke assimilatie-politiek wordt gevoerd zonder de eigen cultuur der inwoners te vernietigen. Minister Spaak uitte de meening, dat het vraagstuk van een internationale conferentie, met of zonder Rusland, op het oogenblik abso luut niet gesteld is. LONDEN, 13 Oct. (Reuter). De hooge com missaris voor Palestina, MacMichael, is per vliegtuig van Southampton naar Palestina ver trokken Het hoofdbureau van politie te Jerusalem deelt mede, dat het lük van den Arabischen leider Dajany vanochtend werd gevonden ter zyde van den spoorweg van Jeruzalem naar Lydda. Dajany werd doodgeschoten, toen hy zich op den terugweg van Jaffa naar Jeruzalem bevond, op 8 KJM. van de hoofdstad. Hij reisde per auto. Dajany heeft verscheidene Arabieren, die voor de militaire colleges te recht stonden, belangeloos als advocaat verdedigd. De afgehouwen hoofden van twee Marok- kaansche Moslans. die te Jericho vermist wer den, zijn gisteravond by de Damescuspoort te Jeruzalem gevonden. Men zegt, dat het de hoof den zijn van twee mannen, die vroeger behoor den tot de lijfwacht van den Moefti van Je ruzalem, die thans verbannen is. Er hebben zich vandaag verscheidene ge vallen voorgedaan van beschieting uit hinder lagen, brandstichting en bommenwerpen. Er zyn twee Arabieren gedood, o.m. een terrorist, die door regeeringstroepen bij het vliegveld van Gaza werd neergelegd. Gewapende Arabieren zijn vanmiddag de Maspero-sigarenfabriek, een der fabrieken van de Imperial Tobacco Company, even buiten Jaffa gelegen, binnengedrongen, zy over meesterden het personeel en staken daarop de voorraden in brand. De geweldige brand, die hierop volgde, heêft een schade aangericht van naar schatting 150.000 pond sterling. In den loop van den dag zyn twee autobus sen aangevallen, een bij Haiffa, waarbij vier inzittenden door een bom werden gewond en een bij Jerusalem, waarbij de chauffeur werd ontvoerd. Bij schermutselingen nabij Haiffa werden een Britsche luitenant en een soldaat gewond. Drie Arabische dorpelingen, die, toen zij na een gevecht bij Ramallah, waarbij een Britsche inspecteur van politie werd gedood, werden aangehouden en die toen in het bezit van ge weren en munitie werden bevonden, zyn van daag ter dood veroordeeld. BOEDAPEST, 13 Oct. (Reuter) De on derhandelingen tusschen Hongarije en Tsjecho-Slowakije zyn vanavond om 19.12 uur afgebroken, nadat de delegaties slechts vijf minuten bijeen waren geweest. Het Hongaarsche telegraafagentschap be richt, dat de Hongaarsche minister van Buiten landsche Zaken, von Kanya, vanavond de vol gende verklaring heeft afgelegd: „Zooals wij reeds eenige malen de eer hebben gehad te verklaren, zijn wij hier gekomen met de beste bedoelingen en dë oprechte hoop, dat het ons mogelijk zou zijn snel tot een overeen komst te komen, welke een hechten grondslag zou leggen voor de betrekkingen tusschen onze beide staten. Tot onze levendige spijt is deze hoop niet verwezenlijkt. Ik geloof, dat het op het oogenblik niet nuttig is opnieuw te spreken over zekere ongunstige verschijnselen, welke her haalde malen tydens de onderhandelingen zijn gebleken. Ik moet evenwel vaststellen, dat de tegenvoorstellen, welke ons' hedenochtend door Tsjecho-Slowakije werden gedaan inzake nieu we grenzen, zoover zijn verwijderd van onze eigen voorstellen en dat de voorstellen, welke door beide delegaties zijn gedaan om te komen tot een grondslag voor een, nieuwe regeling, door zulk een afgrond van elkaar zijn geschei den, dat het onmogeiyk is, hiervan zijn wij overtuigd, door de huidige berekeningen een brug te slaan. Daarom heeft de Koninklijke Hongaar sche regeering, voor zoover het haar betreft, besloten deze onderhandelingen als geëin digd te beschouwen en aan de vier mogend heden, welke de overeenkomst van München hebben gesloten, te verzoeken zoo spoedig mogelijk een regeling van haar territoriale eischen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije tot stand te brengen." Toen de besprekingen te Komarno vanoch tend verdaagd werden, bestond er nog een breede kloof tusschen de wederzijdsche opvat tingen. De Hongaren waren niet tevreden over de laatste Tsjecho-Slowaaksche voorstellen en hebben andere voorstellen gevraagd. De alge- meene indruk was, dat de Tsjecho-Slowaaksche gedelegeerden tijd trachtten te winnen, terwijl zij meer en meer aan de Hongaarsche eischen toegaven. BARCELONA, 13 Oct. (Reuter). Het Brit sche stoomschip „Stancroft" is vanochtend ty dens een bombardement van Barcelona lek geslagen. Volgens de laatste berichten zou het schip gezonken zyn. De luchtaanval gebeurde om 11 uur. Er wer den veertig bommen uitgegooid. Koersen voor stortingen op 14 October 1938 tegen verplichtingen luidende ln: Reichsmar- ken f 73.77, lires f 9.63. De sport-commissie van de Nederl. Wielren Unie heeft een onderzoek ingesteld naar de beweerde misdragingen van den wielrenner C. Wals en den gangmaker Alb. Kaser in de finale van het wereldkampioenschap 1938, op de Stadion-wielerbaan te Amsterdam verreden. De beide genoemden zijn ter verantwoording verschenen in de Donderdag gehouden verga dering van deze commissie. Het onderzoek heeft echter niet het bewijs kunnen opleveren, dat Wals en Kaser hun kan sen in dezen wedstryd niet voldoende zouden hebben yerdedigdl. Negen partijen van de match Keiler Raichenbach om het wereldkampioenschap dammen zyn nu achter den rug en wij willen van den rustdag van gisteren gebruik maken om het verloop tot nu toe in een korte beschouwing onder de loupe te ne men. Zooals bekend hebben alle partijen remise tot resultaat gehad, waardoor nog geen enkele beslissing in het voordeel van een van beide kampioenen is gevallen. De stand is thans 99. Wat te zeggen van een dergelijk resultaat? Deze match verschilt hemelsbreed van de ont moeting tusschen Springer en Raichenbach vorig jaar, toen na een emotievollen strijd, waarin Raichenbach vier partijen verloor en vijf won, Springer het onderspit delfde met 2624, maar toen men na afloop van deze glorieuze match kon zeggen, dat de strijd spannend, interessant en geniaal gevoerd was. Helaas kan dit van de match die thans aan den gang is moeilijk gezegd worden. Het ligt geenszins in onze bedoeling een van beide spelers door deze samenvatting mistroostig te stemmen en hem verantwoordelijkheid voor het dalen der belangstelling in den strijd in de schoenen te schuiven. Wij hopen gaarne, dat het spel in de komende zeven partijen alsnog de resultaten zal hebben, waarop iedere belang stellende, dammer of niet-dammer, met onge duld zit te wachten en dat het krantenlezend publiek bij het opslaan van het ochtendblad niet tot de ervaring blijft komen, dat „het alweer remise is geworden." Wij maakten zooeven de vergelijking met Springer's match van vorig jaar. De ex-wereld- kampioen speelde toen met breed inzicht, een grootsch opgezet combinatie-spel, waarop Rai chenbach fel reageerde, zoodat vrijwel elke partij opnieuw een strijd werd van twee mata dors, die elkaar valstrikken spanden, theore tisch en practisch eikaars uiterste prestaties opeischten en die dezen wedstrijd tot een grootsch evenement in de damwereld en daar buiten maakten. Raichenbach toonde in deze match als titel houder, dat hij bereid was om in te gaan op elk door Springer genomen initiatief en de moeilijkheden geenszins ontweek. Met de match Keiler—Raichenbach is het anders gesteld. Het gaat hier voortdurend in elke party om de hegemonie van een systeem. Raichenbach streeft er naar tot klas siek spel te geraken, waarin hij het beste thuis is en dat hem meer gelegenheid tot combinaties biedt, terwijl Keiler zweert by consequente toepassing van het flankspel systeem. De Nederlandsche kampioen is groot geworden door dit spelsysteem, is daarvan, voor zoover dit althans volgens de moderne opvatting gespeeld wordt, de grondlegger en het is dus in zekeren zin begrijpelijk, dat Keller met dit spel-genre, waarmede hij een groot aantal van zyn sterkste concurrenten jarenlang in het zand deed bijten, ook tegen Raichenbach voortdurend zyn kansen probeert te vormen. Vandaar dus de botsing tusschen twee syste men, die tot het betreurenswaardige resultaat leidt, dat beide spelers steeds probeeren hun systeem aan den tegenstander op te dringen, met het gevolg: vele ruilen, om den stand af te breken en nieuw op te bouwen ln de ge- wenschte formatie. Daar komt bovendien by, dat, wanneer Kel ler's opvatting zegeviert, hij dit flankspel in alle consequenties behandelt en die consequentie is nu eenmaal, dat vele ruilen noodzakelijk zijn. Keiler speelt dit systeem sterk, maar de fout zit in het systeem zelf, dat te weinig emotio neel is en een te gering aantal winstkansen bevat. Flankspel-partijen hebben in de opening en het middenspel een dor en vlak verloop, dat den spelers ongetwijfeld genoeg moeilijkheden bezorgt bij den opbouw hunner posities, doch dat den toeschouwer niets biedt. Men kan er ten hoogste Keiler een verwijt van maken, dat hij als uitdager steeds dit een zijdige spel toepast om Raichenbach te be strijden en dat hij niet, zooals Springer vorig jaar, zijn kans durft te nemen om het Rai chenbach zoo moeilijk mogelijk te maken. Als het den Nederlander er om te doen is om op deze wijze den stand 16—16 te laten worden, dan heeft hij inderdaad het juiste systeem gevolgd, maar dan blijft Raichenbach wereldkampioen. Keiler heeft niets te verliezen en alles te winnen. Hij is veel sterker dan in 1934 en toch heeft deze match een verloop, waardoor de damwereld een slechten dienst wordt bewezen, want men doet het voorkomen, alsof het dam spel te weinig winstmogelijkheden bevat. En dat is niet juist. Ons inziens ligt het aan het gevolgde systeem en heeft Springer on- omstootelijk bewezen, welke mogelijkheden het spel wezenlijk bevat. Het is Raichenbach moei lijk kwalijk te nemen, dat hij, wanneer Kel ler's initiatief uitblijft, niet tot den aanval overgaat, maar het is in tegendeel alleszins be grijpelijk, dat de titelhouder zuiver defensief blijft spelen om niets te riskeeren. Wij juichten Keller's spel toe, wanneer hij er toe kwam een feilen aanval in te zetten en wanneer het dan toch remise werd, lag dit waarachtig niet aan hem, maar aan Raichen- bach's yzersterke defensie. Helaas kan zulks slechts van eenige der tot nu gespeelde partijen gezegd worden; het meerendeel verliep traag, mat en weinig overtuigend. Wij bedoelen dit als een aansporing voor Keiler, om vooral zyn systeem te wijzigen voor de resteerende partijen, waarmee wij geenszins willen zeggen, dat va-banque-manoeuvres ge volgd moeten worden. Springer heeft bewezen, dat Raichenbach te verslaan is. Laat Keiler, als uitdager en kampioen van Nederland, thans toonen, dat ook hij hiertoe in staat is. Laat hy risico's nemen om dit te bereiken, doch de draagwijdte daarvan grondig overwegen. Wellicht is er dan nog een mogelijkheid om het wereldkampioenschap dammen op Ne- derlandschen bodem te brengen. Wij zijn geen voorstanders van wijziging der spelregels, zooals dit als gevolg van de re mise-serie van deze match gepropageerd wordt, daar het ons onjuist voorkomt deze serie pun- tenverdeelingen als basis te nemen voor een dergelijke actie. Nogmaals, het ligt niet aan de te geringe mogelijkheden in het damspel, want deze zijn nog in ruime mate aanwezig. Men kan moeilijk ter wille van de consequen ties van een bepaald systeem de regels die voor het damspel bestaan gaan wijzigen, omdat deze match nu eenmaal in het teeken van dit systeem staat. Keiler zoeke het dus, het zij nogmaals ge schreven, in een wijziging van zijn tactiek en redde, wat te redden valt. Met zulk een poging, waarmede hij het prestige van het damspel alsnog 'n grooten dienst kan bewijzen, stemmen wij gaarne in en wenschen wij Keiler veel suc ces toe. Philip de Schaap Onder een stroomenden regen, die den toch al slappen grond van de Maasoevers te Rotterdam tot één grooten modderpoel maakte, heeft een aanzienlijk aantal wegen deskundigen den tunnelbouw bezichtigd. Het bleek wel, dat de bezichtiging van dezen bouw velen had aangetrokken, want ruim twee honderd deelnemers hadden zich aangemeld voor de excursie van Donderdag, uitgeschreven door het Nederlandsche Wegencongres. De mi nister van Waterstaat had zich doen vertegen woordigen door Ir. D. A. van Heyst, hoofdinge nieur-directeur van den Rijkswaterstaat en de minister van Defensie door den heer J. H. de Man, majoor der Genie. De excursie stond onder algemeene leiding van den heer H. W. O. de Bruyn, bijgestaan door Ir. R. Tijken, ingenieur van den A.N.W.B. Om 9.35 uur vertrok men van het station D.P. te Rotterdam naar de tunnelwerken, waar men zoowel een blik op de werkzaamheden aan den linker Maasoever als aan den rechter Maas oever kon slaan. Op den eersten werd het venti latiegebouw bezichtigd en daarbij een bezoek gebracht aan de Franki-stellingen, terwijl op den rechter Maasoever eveneens de werkzaam heden aan het ventilatiegebouw werden bezich tigd, benevens die aan den open oprit. Na dit eerste deel van het programma maak te het gezelschap een tocht door de havens, waarna het, naar Alblasserdam voer. Hier zette men de reis voort in autobussen door de polders, waar de molens met hun slaande wieken zich afteekenden tegen den hemel in regelmatig en nooit vervelend rhythme en aan het landschap een bijzondere bekoorlijkheid gaven, waardoor het zelfs op dezen grauwen dag nog iets ge noeglijks en aantrekkelijks kreeg. Via het oude plaatsje Nieuwpoort reed men naar Göudriaan. Nabij deze plaats werd een in aanbouw zijnde vaste brug van de provincie Zuidholland bezichtigd. Deze bestaat uit een hoofdoverspanning met twee aanbruggen op twee landhoofden, twee pijlers en vier tusschen- pijlers. De totale lengte van deze betonconstruc tie bedraagt ruim 105 meter. Ter weerszijden aansluitend aan de brug bevinden zich de fun deeringen voor de opritten, bestaande uit bak ken van gewapend beton, aangebracht op hou ten heipalen. De bakken worden na het gereed komen met zand gevuld, nadat vooraf een drai- neeringssysteem is aangebracht. Vervolgens bracht het gezelschap een bezoek aan den aanleg van het grondwerk van den provincialen weg Nieuwpoort—Schelluinen, van Göudriaan tot aan de Giessen. Evenals het eer ste gedeelte van den weg wordt hier het zand- lichaam aangebracht op een ryzenbedfundee- ring. Op den verderen weg passeerden de auto bussen na GiessenOudekerk eerst een der normale smalle polderwegen en vervolgens een nieuw wegvak van de provincie, voorzien van een klinkerdek ter breedte van 6 meter. Dit klinkerdek is zonder verdere fundeering op het zandbed gestraat, daar verwacht wordt, dat het zandlichaam in de komende jaren nog eenigs- zins zal moeten worden opgehoogd, in welk ge val een eventueele fundeering verloren zou gaan. In westelijke richting reed men dan langs den vooral zomers zoo schilderachtigen Graafstroom en zoodra men de kom van Oud Alblas door was passeerde men het snijpunt van den Rijksweg no. 15 met den Veerweg naar Papendrecht. Verwacht wordt, dat bij de openstelling van de brug over de Noord het geheele rijkswegge deelte tusschen Ridderkerk en Geldermalsen (midden 1939) berijdbaar zal zyn, met uitzon dering van een gedeelte ten Noorden van Go- rinchem. Het te bezichtigen wegvak vertoonde als fundeering een doorloopend ryzenbed. Op den duur zal de nieuwe Rijksweg het genormali seerde autosnelwegprofiel krijgen, n.l. met twee gescheiden rijbanen ter breedte van 6.25 meter, ieder met kantstrooken van een halven meter breedte. Aangezien het verkeer vermoedelijk niet direct zoo groot zal zijn, zal voorloopig met één rijbaan worden volstaan. De verharding zal worden uitgevoerd in beton, hetwelk een gelijk matige drukverdeeling yan het zandbed bevor- NEW YORK, 13 Oct. (Part.) Na de on derbreking wegens de viering van Columbus- Day opende de effectenbeurs heden in een op gewekte en vaste stemming en de stijging, die de vorige dagen in een eenigszins aarzelende stemming was omgeslagen, werd vrijwel over de geheele linie hervat onder invloed van het gunstige nieuws uit het bedrijfsleven. De Euro- peesche beurzen hadden heden trouwens een goed voorbeeld gegeven, al dient bedacht te worden, dat de stijging aldaar en vooral in Londen tot op zekere hoogte op inflatie-senti menten berust, die in het leven zijn geroepen door de zeer zwakke stemming voor het pond en de verwachte groote uitgaven voor opvoe ring der bewapening. Ook hier echter doen zich bij een deel van het publiek en van de handelaren dergelijke overwegingen gelden, mede in verband met de groote regeeringsuit- gaven ter stimuleering van de conjunctuur. Een uitzondering vormden heden slechts weer de petroleumwaarden, die nog steeds gebukt gaan onder de ongunstige voorraadsituatie en prijs structuur en dé vrees voor een algemeene prijs verlaging voor ruwe petroleum. Koperwaarden daarentegen waren zeer vast en hadden by de stijging de leiding op de verwachting van een verdere verhooging van den binnenlandschen prijs en een sterke afneming der voorraden in de afgeloopen maand, verwachtingen welke beide in vervulling zijn gegaan, want inder daad werd een verhooging van den binnen landschen prijs met 4 cent tot 11 dollarcent geannonceerd, terwijl de wereldvoorraden zelfs in nog sterker mate verminderd blijken te zijn dan was verwacht. Onder invloed hiervan had de stijging in het tweede uur verderen voort gang, al werd toen de markt wat kalmer en de omzetten iets geringer dan in het eerste uur, toen deze 590.000 shares bedroegen. De winsten, die aanvankelijk a 1 dollar be droegen, breidden zich in het tweede uur ge leidelijk aan uit tot 1 a 2 dollar. Alleen bij de public utilities was de verbetering gerin ger, terwijl zooals gezegd petroleumwaarden gedrukt van toon bleven. Zelfs staalwaarden waren zeer vast, ondanks de berichten omtrent nieuwe prijsverlagingen voor platen door onaf hankelijke fabrieken, welke verlagingen die welke deze week door de groote concerns of ficieel werden bekend gemaakt zouden over treffen. U.S. Steel steeg desondanks 1% dol lar en Bethlehem Steel 2% dollar. Men ver wacht van deze prijsverlaging een sterke toe neming der bedrijvigheid, hetgeen in het alge meen van meer belang wordt geacht dan een star vasthouden aan de prijzen. Op het hoo- gere peil kwamen op vrij groote schaal winst nemingen af, doch deze werden gemakkelijk geabsorbeerd zonder dat een reactie intrad. Bij kalmen handel bleven de noteeringen aanvankelijk gedurende de middaguren op het verhoogde niveau hangen. Kleine fluctuaties brachten niet veel verandering in het koerspeil, doch later in den middag en vooral in het laatste halfuur werd de stemming zeer vast, met het slot op het hoogste punt van den dag, waarbij diverse gunstige factoren de vraag in de hand werkten. Dit was o.a. het geval met de verklaring van Morgenthau, dat de schat kist niet van plan is den prijs van binnen- landsch zilver te verlagen, waardoor het in- flationnistisch sentiment in de hand gewerkt werd. De grootste levendigheid spreidden staal waarden ten toon, waarvan de leidende soor ten, zooals U.S. Steel en Bethlehem Steel, de opwaartsche koersbeweging voortzetten en resp. 2% en 2% dollar winst boekten. Voorts waren het de automobielwaarden onder lei ding van Chrysler; voor dit fonds kwam de slotnoteering 3% dollar hooger af, terwijl Ge neral Motors bijna 2% punt konden montee- ren. Zeer vast waren aandeelen in fabrieken van ele'ctrische apparaten; Westinghouse stel den zich 414 dollar hooger. Koperwaarden wa ren vast voor Anaconda en Kennecott Copper, terwijl van de mijnen Amer. Smelting 2% punt dert. Een voordeel der betonplaten is tevens, dat deze bij eventueele verzakking door opper sen weder vrij goed op niveau te brengen zyn. Over de geheele lengte van Ridderkerk tot Schelluinen komt langs de zuidzijde van den weg een rijwielpad. Na de bezichtiging van de werkzaamheden aan den Rijksweg werd de tocht voortgezet naar Dordrecht, waar aan de excursie een einde kwam en een weliswaar nat, maar toch uiterst tevreden gezelschap de reis naar huis ging on dernemen. In Wijhe zyn door den radio-contróledienst der P.T.T. in samenwerking met den gemeen teveldwachter de clandestiene zenders F. A. W. aan den Stationsweg en A. P. J. op de Oranje laan, beide uitzendende op den 5 M. band, in beslag genomen. Tegen de eigenaars is proces-verbaal opgemaakt. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) wisten te verbeteren, mede in verband met de vaste stemming voor tin. Sporen waren vast, hoewel de voordeelige verschillen hier meeren- deels rond 1 dollar fluctueerden; Union Paci fic echter avanceerden ruim 3% dollar. Van de warenhuisfondsen stelden zich Sears Roe buck 2% punt hooger, terwijl U.S. Rubber en Du Pont resp. 3Va en 3% punt opliepen. Olie waarden werden geremd door de verdere prijs verlaging door een drietal leidende maatschap pijen in Texas van benzine met 2 dollarcents per gallon, gevolgd door een prijsverlaging van Midcontinental ruwe petroleum van 1.16 tot 0.96. Standard Oil stelden zich na eenige kleine fluctuaties per saldo 1% punt hooger. De overige afdeelingen gaven eveneens hoogere slotprijzen te zien. De omzetten bedroegen in totaal 2.360.000 shares. Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Philips Aku Anaconda H. V. A. Illinois Central Java China Japan Lijn U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Kennecott Am. Bemberg Gen. Motors Shell Union Tenn. Corp. Un. Corp. U. S. Leather Am. Enka Am. Radiator Nat. Steel 333 y233414 240—241 43%—44% 29%—30% 475%—476 10%-11 89% 48%-r-48% 48—48l/s 15—15 1/16 239—2391/2 36%—37i/s 8—8% 3838% 11%—11 5/16 5% 2 9/16 5% 30 14—14% 50%—51 Van 4.305 uur Philips 241% Aku 44 Anaconda 30 3/16—30 Illinois Central 11 U. S. Steel 483% Beth. Steel 48%48% Rep. Steel 15%—15 Kennecott 36% Am. Bemberg 8% Gen. Motors 38% t Tidewater 10% 113/8—11% 511/16 Slotkoersen Oct. 13 11 10 Allied Chemical 192 1901/2 192 American Can Co. 105 1041/4 1031/2 Am. Car. F.dry 30 29 30 Amer. Rolling Mills 10% 18% 193/4 Am. Smelt. Ref. 55% 255/8 533/8 Am. Tel. Tel. 147 V/, 147 147% Am., Tobacco B. 90 89% 89% Am. Waterworks 12 11'A H1/2 Anaconda Copper 40% 381/2 385/8 Atchison Topeka 39% 381/2 39% Baltimore Ohio 8% 8V2 83/4 Bethlehem Steel 65 V8 621/2 621/2 Canadian Pacific 6% 63/s 6'5/8 Case Treshing 971/2 1 95 958 Chase National B. 32% 321/2 321/2 Ches. 6? Ohio 36 1 343A 351/j Chicago Rock Isl. 3/4 3/4 Chrysler Motor 825/s 78% 79% Cities Service 8 73/4 8% Consol Gas N.Y. 30% 30 29% Continental Oil 275/s 27% 28 7 Dawesl. 37 V/, 36 3/1 37 5K» Young 27% 27% 28 Deleware Huds. 20% 20 19% Douglas Aircra't 52% 513/s 51% Dupont de Nem. 148 1441/2 143% Eastman Kodak 178 179 1791A El. Bond Sh. 95/8 9i/8 9 General Electric 47 44% 44% General Motors 51% 48% 49 Good Year 32 303/8 30% Hudson Motor 9% 9% 9% Illinois Centra] 141/4 13i/o 14 Intern. Harvester 651/s 631/2 64 Intern. Nickel 55% 54 54 Intern. Tel. Tel. 105/g 103/4 113/g Kennecott Copper 50'A 475/8 47 Vs Missouri Pacific 1 1 1 Idem prei. 2% 1% 2 Montgomery Ward 54% 51% 51 Vs Nat. City Bank 251/4 243A 25% Nat. Dairy Prod. 15 14 14% New York Central 205/8 191/2 20% North. Amer. Co. 23% 23 22% Norfolk Western 176 172 170% Pennsylvania 22% 21% 21% Phillips Oil 37% 36% 38 Proctor Gamble 551/2 55 55% Publ. Serv. N. J. 31% 31% 31% Radio Corporation 8 7% 8 Sears Roebuck 791/2 763/4 78% Shell Union Oil 15 I43/4 lSi/a Socony Vacuum 13 13 133/8 Southern Pacific 20% 195/8 9% Southern Railway 17% 163/8 165/s Standard Brands 7% 7% 8 Stand. Oil of N.-J. 53 51% 51 Tidewater Ass. Oil 13 121/2 12 "/a Union Pacific 985/8 95 96% United Aircraft 31 301/2 30% United Corp A. 3% 3% 3% U. S. Leather 7 6% 6% U. S. Rubber 56 52% 52% U. S. Steel 65% 63 63 Western Union 391/4 28% 29 Westingh. Electr. I2IV2 117 115 Woolwörth Building 485/s 48% 483/s 5 ex dividend. ex coupon. nieuwe aandeelen Gedaan en laten, t bieden. NEW YORK, 13 Oct. Slotkoersen Oct. 13 11 10 Brussel 16.91 16 92 16.91 Rome 5.261/4 5.26% 5 26% 1 Bern 22.65 22.721/2 22.74 Madrid Oslo 23.79 23.90 23.92 A'dam 54-43% 54.30 54.43 Londen 4.73% 4 75% 4.757/s Parijs 2.641/2 2.65Vb 2.66 Berlijn 40.07 40.05 40.05 13 Oct. NEW YORK, 13 Oct. 11 Oct. 13 Oct. 11 Oct- Suiker Oct. 433/s425/8Oct. 134%-— 134 Dec. 423/842 Mei 44 s/844% Havei Oct 28%-— 28 Vü - Mel 27 273/4 gedaan en laten t, s: nominaal Dec 130 130 Mei 1331/2-— 133% Jul) Jan. 2.10-12 2.10-jl 2.13- 215-16 Sept 2.20 1 20 Mrt. 2.13-14 Nov 2.08-209 2 05 Mei 2.15-17 207-209 2 07-08 Sept Katoen 8.20-21 Jan. 8,28- 8 26 Mrt 8,19-20 Oct. 8.28-29 8.28-29 Mei 8 09 8 11 Dec. 8 20--- 8 22- - Jul) 8 03- 8 06-— Koffie Dec. 4.22 4 33 Dt 6 62-63 6 68- Mrt. 4 33 4.42- Mrt 6.76 Ö.83-84 Mei 4.40-- 449-50 Mei 6 82 6.91 Juli 4 44 4,53- Jul) 684 693'm 6 95-92 Dec. 4.48 4 56 Dec 6-85-- Sept Sept Rubber Standaard Sept 16 93- 17.05 Mrt 17 07- 17,19 Oct 17 01- 17.18- Mei 17.08-f 17.21 - Dec 17.01-f 17.20-f Juli 17.11-f 17.25-" Jan. 17 04- 17.20- - Tin Loco 45 20 44.85 Teimyi 45 25 CHICAGO, 44.90 13 Oct- 13 Oct. 11 Oct. 13 Oct. U Oct' Tarwe Haver Dec. 65% 64%-3/g Dec. 25%- - 25 Mei 66%-% 65%-3/s Mei 253%. 255/8-" Juli 653/g 64i% Juli 25% - - 25 Mais Rogge Dec 441/2 44%- Dec 43%. - 42 48 Mei 44%-- 437/s-- Juli 49%. 49%-- Juli Beuzel Oct 7,45 7.45 Jan. 7.60 7 57'A Dec. 7.50 7 50 Mrt. 7 87% 7 92# WINNIPEG, 13 Oct» 13 Oct. 12 Oct. 13 Oct. 12 Oct- Tarwe Gerst Oct 605/s- 38%- - 37%-" Dec 60 3A 59%. - Dec. 36% 363/8-" Mei 635/g 63s/8 Mei 38 375/8-" Rogge Mjnzaad Dec. 29 Va bieden 28-%*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2