Roemenië en het échec van Komarno WIJ KUNNEN NIET LIJDELIJK TOEZIEN" Eden wil sneller bewapening Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke PERS Funk naar Berlijn terug ZATERDAG 15 OCTOBER 1938 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21432 Polen blijft wijzen op de nood zakelijkheid van een gemeen schappelijke grens met Hongarije Tsjechisch protest tegen grensschending Gespannen toestand in Palestina Amerika toont zich geïnteresseerd De Hongaarsche mobilisatie Sudeten veroorzaken incidenten De houding der Duitsche troepen is correct Duitsche minderheid in Polen Leiders door Skladkowski ontvangen De botsingen te Lemberg Oekrainers protesteeren tegen het werkeloos toezien door de politie Tolunie Berlijn— Boedapest? ik A Het Weer Is 't Uaud af nat Hole*t van „do Syuzacneoiad" Radiorede van Negrin Jood wilde trouwen met een Arische „Van de Noordzee tot de Zwarte Zee is men economisch op elkaar aangewezen" Nieuwe regeering in Paraguay Geen Joden in Italië op de beurs BRAND VAN DEN POOLSCHEN STRATOSFEERBALLON Nationale regeering op breede basis is noodzakelijk Ongeluk in Fransche fabriek DENEMARKENHOLLAND DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Typhoons aan Japans kust Meer dan 200 dooden en vermisten Bommen en dooden in Spaansche steden Roosevelt en de dollar Nieüwe ministers in Roemenië EISCHEN VAN DU1TSCHERS IN DENEMARKEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO cl., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 55 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor kleine annonces „OmroeDers" zie de rubriek BOEKAREST, 15 Oct. (Havas.) Het Roe- ineensche blad, de Roumaine, publiceerde gisteravond een artikel, dat de meening schijnt te weerspiegelen van Roemeensche fegeeringsbringen ten aanzien van het standpunt van Roemenië jegens de Hon- gaarsch-Tsjecho-Slowaakschc conferentie. „Het is tijd," aldus het artikel, ,,dat Roemenië fcijn woord spreekt. In sommige hoofdsteden 'eekent zich een neiging af om zelfs de be sluiten van München te overschrijden en wille keurig deelen van Tsjecho-Slowakije toe te Schrijven of te verdeelen. Terwijl Roemenië be wijzen van loyaliteit heeft gegeven, die weinig gebruikelijk zijn in onze dagen, heeft het geen enkel gebaar gemaakt, geen enkele actie on dernomen, die de crisis zou hebben kunnen ver ergeren, maar tegenover sommige pogingen in een gebied, dat zoo nabij ons Roemenië ligt, kan het, ondanks zijn reserves en zijn verklaar baren wensch om nieuwe complicaties te vermij den, geen lijdelijk toeschouwer blijven." Naar uit Rome wordt gemeld, is men in Italië J'un meening, dat de vier mogendheden, welke 'e München bijeen Zjjin geweest, het conflict de finitief moeten oplossen. De „Tribuna" schrijft o. a., dat te München net recht der Hongaren is erkend. Dit was geen Platonisch gebaar doch een uitnoodiging tot Praag om Hongarije terug te geven, hetgeen het Was ontnomen. Indien de Tsjechen zich aan hun verplichtingen zouden willen onttrekken, dan moet hun duidelijk worden gemaakt aan Welk gevaar zij zich blootstellen en indien de 'egeering Syrovy weerstand zou blijven bieden, öan zal interventie noodig zijn om een recht- vaardige oplossing te brengen. Gisteren heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, den Hon- Èaarschen kabinetschef van Buitenlandsche ^aken, graaf Osaki, en den Hongaarschen ge- ?ant te Rome, baron Villani, ontvangen. De "ongaren hebben het standpunt van hun re- Beering uiteengezet en interventie van de vim ttlogendheden gevraagd. Graaf Czaki werd gisteravond door den Duce °htvangen. Een in de nachtedities der Poolsche bla den verschenen artikel van officieus uiter lijk behandelt de Hongaarsche eischen je gens Tsjecho-Slowakije en de noodzakelijk heid van een gemeenschappelijke grens tus schen Polen en Hongarije. Het artikel con stateert het zeer groote gevaar van den toestand, ontstaan door verbreking der on derhandelingen te Komarno. De tegenwoordige stand van zaken aan de Zuid-Oostelijke grens van Tsjecho-Slowakije, aldus het artikel, kan niet lang duren, aange ven hij de bron is van zeer ernstige interna tionale complicaties. Een gewapend conflict lijkt h'et uitgesloten. De opstand in Subkarpatisch Rusland wint aah omvang, de eerste gefusilleerden vallen. De •Tsjecho-Slowaaksche regeering wil in Subkar- Patisch Rusland de Hongaarsche bevrijdingsbe weging liquideeren, het opperbevel van het Tsje- chische leger concentreert troepen aan de Hon gaarsche grens. Het is een somber beeld, dat p®n mislukking schijnt te voorspellen van de bedoelingen der conferentie te München, n.l. de definitieve stabilisatie in Zuid-Oost-Europa 'ah@s den weg van internationale waarborging P®r grenzen van het nieuwe Tsjecho-Slowakije Uiemand kan rekenen op zulk een waarborg, Zolang de rechtstreeks betrokken staten niet eUllen erkennen, dat een billijke, logische en vjtale oplossing gevonden zal zijn. Deze oplos- Slhg kan niet beperkt blijven tot voldoening van <je Duitsche en Poolsche eischen, maar 'Poet ook voldoening aan de wettige Hongaar se eischen brengen. Het artikel besluit met er op te wijzen, dat Pot Tsjecho-Slowakije, zooals het vandaag nog bestaat, een agglomeratie vormt van geografi- •JERUZALEM, 14 Oct. (Reuter) In de afge lopen 24 uur zijn de hoofdwegen in het Noor den ernstig beschadigd. De opstandelingen heb- eh rioleeringen vernield en loopgraven dwars Ver de wegen gegraven. Een boete van 700 pond aterling is opgelegd aan de gemeente Sjafaamer ®h Oosten van Haifa. Uit Washington meldt Havas: Het departe- *Peht van Buitenlandsche Zaken heeft een com muniqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat et Amerikaansche volk met belangstelling de htwikkeling in Palestina gadeslaat en dat de egeering van de Vereenigde Staten met de «tsche regeering de wijzigingen in het Pa- VjstÜhsch statuut zal bestudeeren tot handha- van de Amerikaansche rechten in Pales tina. De Vereenigde Staten zullen alle maatregelen ®men, die noodig zijn voor de bescherming van j Alnerikaansche rechten en belangen in Pa- sche, economische, ethnographische en strate gische dwaasheden, aangezien het ontbloot is van de mogelijkheden tot verbinding tusschen de Tsjechische, Slowaaksche en Roetheensche landen. Polen, noch Hongarije, en daardoor zelfs Duitschland en Italië niet, kunnen zoo absurde grenzen waarborgen. Niemand kan trou wens geïnteresseerd zijn in een stabilisatie van dezen staat van zaken. In Tsjecho-Slowaaksche kringen te Boeda pest wordt vernomen, dat de Tsjechische mili taire attaché een bezoek heeft gebracht aan het Hongaarsche ministerie van Oorlog en opmer kingen heeft gemaakt naar aanleiding van vier aanvallen, die Hongaren op het aan gene zijde van de grens gelegen gebied zouden hebben gedaan, en welke geleid hebben tot den dood van ongeveer twintig Hongaren en de gevan genneming van 40 tot 46 Hongaren. De incidenten hebben zich voorgedaan op 4, 10 en 12 October, meestal des nachts. Volgens een bericht van Tsjechische zijde waren de betreffende Hongaren soldaten van het staand leger. Het Hongaarsche standpunt is, dat zij geheel op eigen gezag hebben gehandeld- Het onder de wapenen roepen van nieuwe lichtingen in Hongarije brengt geen buitenge wone beroering te weeg in Duitsche politieke kringen. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat tijdens de onderhandelingen te Ko marno Hongarije bewijs heeft afgelegd van een gereserveerde houding. Men gelooft niet, dat de nieuwe mobilisatie-maatregelen, waartoe Hon garije besloten heeft na het afbreken der be sprekingen, de vier mogendheden, die de ac- coorden van München hebben onderteekend, kunnen verhinderen te komen tot een vreed zame regeling van het geschil tusschen Praag en Boedapest. PRAAG, 15 Oct. (Havas). De Tsjechische dagbladen maken sedert twee dagen melding van een vrij groot aantal plaatselijke min of meer ernstige incidenten in de Sudeten-Duit- sche gebieden, die aan Duitschland zijn afge staan en vooral in de neutrale zone, die gelaten is tusschen de Duitsche bezettingstroepen en de Tsjecho-Slowaaksche troepen na de evacua tie. Bijna al deze incidenten: gewapende aanval len op Tsjechische ambtenaren, die voorloopig ter plaatse zijn gebleven, mishandelingen van Tsjechische personen, worden veroorzaakt door vroegere ordebewaarders der Sudeten-Duitsche partij. Daarentegen stemmen alle getuigenissen overeen ten opzichte van de volstrekt correcte houding en de menschelijkheid der Duitsche officieren en bezettingstroepen. WARSCHAU, 15 Oct. (Havas) De leiders der Duitsche minderheid in Polen, de senatoren Wiesner en Hasbach, zijn gisteren door den minister-president ontvangen. Zij stelden hem op de hoogte van de eischen der Duitsche minderheid ten opzichte van kwesties betreffende onderwijs, arbeid en het religieuze vraagstuk. De premier zeide toe deze eischen in overweging te zullen nemen. Het voornaamste motief van deze démarche schijnt gelegen te zijn in het feit, dat kort ge leden drie protestantsche Duitsche predikanten, Poolsche staatsburgers, uit de grenszone zijn gezet en dat Duitsche arbeiders, die in Poolsche industrieën in Oppersilezië werkten, ontslagen zijn. t WARSCHAU, 15 Oct. (Havas) Een dele gatie der Oekrainsche bevolking van Lemberg heeft een bezoek gebracht aan de autoriteiten dier stad om protest in te dienen tegen de werkeloosheid van de politie tijdens de relletjes van twee dagen geleden tusschen Polen en Oekrainers. Het nationaal-democratische orgaan, Dilo, schrijft in een artikel, dat door de autoriteiten in beslag is genomen, dat de Oekrainers geen Joden zijn, die zich ongestraft laten slaan. „Wanneer de autoriteiten er niet in slagen de orde te handhaven", aldus het orgaan, „zullen wij zelf een actieve verdediging organiseeren en zoo noodig zullen wij een beroep doen op de internationale factoren." BOEDAPEST, 15 Oct. (Reuter) Vol gens Duitsche kringen te Boedapest zou Duitschland voornemens zijn, Hongarije te verzoeken* een tolunie te sluiten, JÊÊb «SÉ Telegrafisch uit Warschau overgebrachte foto van den brandenden Poolschen strato sfeerballon, waarmede kapitein Burzynski en dr. Jodko-Narkiewicz het hoogterecord van 22.000 meter van den Amerikaansche n majoor Stevens hadden willen breken - iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Verwachting: zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk be- wolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer overdag. Hoogste barometerstand 769.1 te Neurenberg Laagste barometerstand 742.0 te Tartu in Estland Ëj Zon op 6.25 - onder 5.06 - Licht op 5.36 Maan op nam. 9.52 onder nam. 0.52 16 October L. K. SE PillllllIllllllllllllllllllUllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIll TELEFOON 14164 - 13994 BARCELONA, 15 Oct. (Havas). In een radio rede heeft de Spaansche premier, prof Negrin, de kansen van een bemiddeling in den Spaanschen burgeroorlog besproken. Hij was te dien aanzien pessimistisch gestemd en vroeg zich af, tusschen welke partijen die bemidde ling dan eigenlijk moest plaats vinden. Tus schen indringers en ons? zoo vroeg hij. Wil men deze zaak, die men nimmer heeft aange durfd, thans gaan uitvoeren? Bemiddeling tus schen alleen Spanjaarden? Dat zou reeds iets anders zijn. Spanje is overigens niet een land, waar men capituleert. Negrin wees er op, dat men den vrede in Spanje tot stand kan brengen door het volken recht in eere te herstellen ten gunste van de Spaansche regeering. „Dan zou de oorlog nog slechts enkele uren duren. En om het binnen - landsche conflict op te lossen, zou een volks stemming gehouden kunnen worden, waaruit een sterke regeering zou ontstaan voor het her stel van Spanje. De oorlogspolitiek van onze tegenstanders", aldus Negrin, „is gebaseerd op onze uitroeiing, de onze op verzoening van alle Spanjaarden." De Tsjechische minister van Buiten landsche Zaken Chvalkovsky heeft te Berlijn besprekingen gevoerd ter verbe tering der betrekkingen met Duitschland HAMBURG, 15 Oct. (Havas). Een Duitsche jood, die in het buitenland heeft getracht in den echt verbonden te worden met een Arische Duitsche, die met hem gevlucht was, is veroor deeld tot vier jaar dwangarbeid. Zijn metge zellin is tot 14 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De veroordeelden hadden vergeefs getracht in Nederland en daarna in België een huwe lijk te shuten, SOFIA, 15 Oct. (D.N.B.). De Duitsche rijksminister voor Economische Zaken, Funk, is Vrijdagavond uit Sofia vertrokken om via Belgrado terug te keeren. Voor zijn vertrek heeft Funk voor vertegen woordigers der pers uiteengezet, dat zijn reis naar Zuidoost-Europa niet ten doel gehad heeft het Zuidoosten in een afhankelijkheid in eenigerlei vorm van Duitschland te brengen. De methoden, die hij bij alle instanties voor gesteld heeft, hebben slechts ten doel de reefis bestaande economische betrekkingen volledig te kunnen uitbuiten. Op grond van den Duitschen goederenruil met het Zuidoosten zal nooit een eenzijdige afhankelijkheid van het Zuidoosten ontstaan, want de Duitsche economie en die van het Zuidoosten vullen elkander op de ge lukkigste wijze aan. Een afhankelijkheid der huishoudingen der Balkanstaten van vreemde economieën zou slechts dan kunnen ontstaan, wanneer economische betrekkingen gevestigd zouden worden, waaraan de natuurlijke voor waarden ontbreken. Van de Noordzee tot aan de Zwarte Zee be staat een natuurlijke economische ruimte, waar in vele nationale huishoudingen plaats vinden. In alle staten zijn nog onontgonnen economi sche mogelijkheden voorhanden. Duitschland zal helpen deze tot ontwikkeling te brengen en wel langs den weg van goederencredieten. Voortgaande verklaarde Funk, dat hij bij alle regeeringen een buitengewone bereidheid ge vonden had om in te gaan op zijn voorstellen. Door het Rijn-Main-Donaukanaal zal een na tuurlijke verkeersweg van de Noordzee tot aan de Zwarte Zee in het leven worden geroepen. Duitschland wil echter niet den handel van andere staten verdringen. De nieuwe verkeers weg zal integendeel den handel van het Zuid oosten ook met dien van andere Westelijke- en Noord-Europeesche staten doen toenemen. Concurrentie heeft Duitschland niet te vree zen. Ook met Tsjecho-Slowakije zal Duitsch land een vergaande economische overeenkomst moeten aangaan. De onderhandelingen daarover zijn reeds begonnen. Door de groote politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd zal het wereldbedrijfsleven een nieuwen impuls krijgen. ASUNCION, 15 Oct. (Havas). Er is een nieuwe regeering van Paraguay samengesteld, waarin Argana minister van Buitenlandsche Zaken is. ROME, 15 Oct. (Stefani) Gevolg gevende aan de hun dezer dagen toegezonden uitnoodi- gin hebben de wisselmakelaars van Joodsch ras hun ontslag genomen. Aan Joodsche commis- sionnairs en zaakwaarnemers, die ter beurze waren toegelaten, is de toegangskaart ontno men. WARSCHAU, 14 Oct. (P. A. T.) Omtrent den brand van den stratosfeerballon wordt nader gemeld, dat de brand is ontstaan door zelf ontbranding van het waterstofgas. Een tiende deel Van het omhulsel is vernield. Onmiddellijk zal worden begonnen met de schade te herstel len, zoodat de ballon vermoedelijk in het ko mende voorjaar zal opstijgen. De - ballon was voor 200.000 zloty verzekerd. De Engelsche luchtmaarschalk, Sir Cyril Newal, vertoeft in Frankrijk, waar hij de luchtvaartscholen en vliegvelden bezoekt LONDEN, 15 Oct. (Reuter). In een te Cardiff gehouden rede heeft oud-minister Eden gewezen op de noodzakelijkheid van een eensgezinde nationale krachtsinspan ning, zóó intens als in Engeland in vredes tijd nog nimmer is gezien. Het is niet waar, aldus Eden, dat, nu de oor log is voorkomen, wij terug kunnen keeren tot een gemakkelijk en comfortabel leven. Wij gaan een tijdperk tegemoet, waarin het ge- heele tempo van ons leven radicaal gewijzigd zal worden, en wellicht zullen in ons sociale en economische stelsel wijzigingen noodig zijn, even verstrekkend als die welke in andere lan den plaats vonden. Wij kunnen zulk een tijdperk alleen dan met vertrouwen tegemoet gaan, als de natie in haar geheel de feiten kalm en bereidwillig onder de oogen ziet en als wij de partij- en klassenge- schillen begraven voor een uiterste nationale krachtsinspanning. Met betrekking tot de bewapening zeide Eden, dat al het gepraat over inhalen van den achterstand weinig zin heeft, indien wij niet de eenvoudige waarheid onder de oogen zien, dat in totalitaire staten de wapens worden op gestapeld als in oorlogstijd. Doorgaan met onze tegenwoordige methoden zou zeker tot inferio riteit leiden. Bewapening, vervolgde Eden, moet echter vergezeld gaan van een program. Men moet het er algemeen over eens zijn, wat werkelijk de levensbelangen van ons volk vormt. De democratieën dienen ernaar te streven, zich aan te passen bij de methoden der dictaturen. Er is geen man of vrouw in Engeland, die niet den vrede wil. Wat wij echter wenschen is niet een gewapende vrede, doch een geordende wereld. Helaas zijn wij hiervan thans ver ver wijderd, en wij moeten onze defensie in ieder opzicht opbouwen, teneinde te ontkomen aan het grootste offer, den oorlog. Om deze reden, zoo besloot Eden, leg ik den nadruk op de noodzaak van een nationale regeering op breede basis. PARIJS, 14 Oct. (Havas). In een fabriek van Billancourt zijn twaalf arbeiders door een stroom gesmolten metaal getroffen. Vijf wer den met ernstige brandwonden in een zieken huis opgenomen, een van hen is stervende. Op 23 October de eerste interland-match van dit seizoen. Han Hollander in Uw kamerindien U is aangesloten bij. de radiocentrale. NEEM NU DISTRIBUTIE TEL. 10010 Rijksminister Funk naar Berlijn terug gekeerd. Duitschland zou voornemens zijn een tolunie met Hongarije te sluiten. Roemenië en het échec van Komarno. Overzicht van den minister van Defen sie over het verloop der militaire maat regelen in September. Rapport over de bescherming van kunst schatten in oorlogstijd. TOKIO, 15 Oct. (D. N. B.) De Japansche kuststreken worden door een typhoon geteis terd. Vooral Kagosjima, aan de Zuidpunt van Japan heeft geleden. Tot dusver zijn 200 men- schen om het leven gekomen of vermist. BARCELONA, 14 Oct. (Reuter). Tien recht- sche vliegtuigen hebben vandaag omstreeks honderd bommen op Figueras laten vallen. Vier personen werden gedood en elf gewond. Ongeveer veertig huizen werden verwoest Bij het bombardement van Madrid gister avond, dat twee uur heeft geduurd, zijn vier personen gedood en elf gewond. WASHINGTON, 15 Oct. (Havas). In wel ingelichte financieele kringen verklaart men, dat, anders dan in een der bladen gezegd werd, het ministerie van Financiën zich op het oogen- blik bezig houdt met de wenschelijkheid van verlenging der volmachten, welke den president machtigen de goudwaarde van den dollar te verminderen binnen een limiet van 50 tot 60 procent der waarde van voor April 1933. BOEKAREST, 14 Oct. (Havas). Divisiegene- raal Ciuperca werd benoemd tot minister van Landsverdediging en divisiegeneraal Jacobici werd benoemd tot hoofd van het vandaag bij koninklijk decreet ingestelde departement voor Bewapening. De beide nieuwe ministers zijn vandaag te Sinaia door Koning carol beëedigd. KOPENHAGEN. Havas seint d.d. 14 Oct.: Volgens de „Politiken" heeft Schmidt, Duitsch afgevaardigde van Noord-Sleeswijk, gisteren in het Folketing verklaard, dat de Duitsche bevolkingsgroep haar eigen cultureel beheer moest hebben naast een moratorium in ver band met economische moeilijkheden, terwijl maatregelen behooren te worden genomen, op dat de Duitschers hun eigendom kunnen be houden. Alle nationale problemen, aldus zeide hij, kunnen niet worden geregeld als in Oos tenrijk en het Sudeten-Duitsche gebied, maar het cultureele zelfbeheer kan verwezenlijkt worden. Deze kwestie en die van een nieuwe wetgeving voor den grond zijn zoo belangrijk, dat aldus Schmidt men zou afzien van het indienen van andere eischen der Duitsche minderheid. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 7655 Vorige stand: 765A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1