Het woord is weer aan vier mogendheden de 1 De kerkstrijd in Oostenrijk Stadt Schanke HONGAARSCHE NOTA'S TE VERWACHTEN? OUDSTE INWONER VAN ARNHEM 100 JAAR Hitier ontvangt Daranyi Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEK® PEPS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAULAAN 51 - TEL 13866 - GIRO 22884 ZATERDAG 15 OCTOBER 1998 - OCHTENDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21431 Boedapest en Praag geven ieder een eigen verklaring voor het staken der besprekingen toEthnische basis" blijkt een rekbaar begrip BOEDAPEST, 14 Oct. (H.T.A.) Vervolging van Hongaren in Slowakije? Het Weer jiiiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiHiiiniiiiii| Stormwaarschuwingsdienst Het Britsche legioen mag naar huis Prins Bernhard op felicitatie- bezoek Gevangen genomen Amerikaansche vrijwilligers, die aan de zijde van de regeering van Valencia streden, zijn te Hendaye aangekomen, waar zij tegen Italiaansche vliegers, die door de roodc troepen zijn gevangen genomen, zullen worden uitgewisseld toet, Het Slowaaksche standpunt Duitsche en Engelsche bewapeningen Is de vlootovereenkomst van 1935 in gevaar? De H. Vader spreekt over sociale kwesties EISCHEN VAN DUITSCHERS IN DENEMARKEN Duitsch-Hongaarsche besprekingen te München over het vraagstuk der nieuwe grenzen De staking in Engeland Aanvoer van levensmiddelen is bemoeilijkt De stemming te Weenen na de rede van Bürckel De opheffing der Arbeitsgemeinschaft" Bitter maiinée 'n gegarneerde borrel a 25 ct. en 'n uitstekend orkest van MIGNONE met het ROMANA-BALLET Uit protest tegen Duitsche methoden Mackenzie weigert de Nordwind op luchthaven te Washington te ontvangen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „Omroepers" T?e de rubriek Nu het vraagstuk van de Hongaar sche minderheden in Tsjecho- Slowakije niet 'tot een oplossing is gekomen door de onmiddellijke onderhandelingen tusschen de beide betrokken regeeringen, treedt de toegevoegde verklaring van de con ferentie der vier mogendheden te München in kracht, volgens welke bet vraagstuk onderwerp zal zijn Van een nieuwe bijeenkomst der vier te München aanwezige leiders der togeeringen der vier mogendheden. Men gelooft, dat in de eerstvol gende 48 uur Hongaarsche nota's Zullen worden overhandigd aan de vier mogendheden van München. In een vergadering van den ministerraad, ^elke tot in de ochtenduren duurde, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken, von Kanya, v«rslag gegeven van de onderhandelingen te ^°marom. De ministerraad heeft besloten maat delen te nemen tot versterking van de mili- 'a're beveiliging van het land. De besprekingen te Komarom zijn mislukt, jbdat de Tsjecho-Slowaaksche delegatie moei- •JJkheden maakte bij het practisch doorvoeren ah het besluit van de conferentie van Mün- c*ien, dat de nieuwe grenzen moeten berusten °P ethnische basis. De Tsjecho-Slowaken wei dden zuiver Hongaarsch gebied af te staan op «fond van economische en strategische overwe- «'hgen, alsmede op grond van redenen van ver- «oerspolitiek. Zij wilden slechts het Donau- Uand Schuett en een smalle strook langs de «r0hs afstaan, terwijl de belangrijke Hongaar- •foo steden in verband met de spoorlijnen in decho-Slowaaksche handen zouden blijven. °k de zuiver Hongaarsche stad Komarom, de «tooorteplaats van den romanschrijver Jokai en atl den componist Lehar, zou niet bij Hongarije °blen, doch een Donauvrijhaven worden. Bovendien poogde de Tsjecho-Slowaaksche re- fjOfring militairen druk uit te oefenen, door het fhterwege laten van de aangekondigde demo- "isatie, terwijl in radio-redevoeringen werd ge- e2en op de wapenmacht. Ook volkenrechtelijk was de toestand niet dui- v -ik, aangezien de Tsjechische regeering werd et'tegenwoordigd door den Slowaakschen mi- ster-president en den Roetheenschen minis- r"President. Het Hongaarsche regeeringsblad „Esti Ujsag" O'icht ten aanzien van de afgebroken bespre ngen te Komarom, dat Hongarije op grond Vah de overeenkomst van München van Tsje- ^e-siowakije opeischte 12.940 vierkante kilo ben hetzelfde recht op rechtvaardig heid als de Hongaren. Daarom konden wij niet het ontwerp der Hongaarsche delegatie aanvaarden. Wij zijn steeds bereid met haar te onderhandelen op de basis der beide ontwerpen. Wij zijn overtuigd, dat een compromis moge lijk ^s. Toch ben ik van meening, aldus Durcansky, dat het onder de huidige omstandigheden, waar in de Hongaarsche delegatie om duidelijke redenen niet kan toegeven, wel wenschelijk zou zijn, dat de kwestie met bijstand van een neu trale mogendheid werd opgelost. Indien de Hongaren deze laatste poging nog van de hand zouden wijzen, zou het aan de vier ■mogendheden van München zijn definitieve be slissingen te nemen." Het onafhankelijk dagblad Lidove Novyni herinnert er aan, dat Durcansky eergisteren en gisteren te Berlijn heeft vertoefd om „zich op de hoogte te stellen van de opvatting in Duit- sche politieke kringen over het Hongaarsch- Slowaaksche geschil. Naar het Hongaarsche Telegraaf Agent schap bericht zijn vannacht en vanochtend in de Tsjechische plaatsen Goemoer en Abauj sterke afdeelingen infanterie en mi- trailleurafdeelingen van het Tsjechische leger aangekomen, welke de vestingwerken aan de grens en'verder het land in hebben bezet. Sedert Donderdag komen weer groote scharen Hongaarsche vluchtelingen over de grens. Zij verklaarden, dat iedere Hongaar, die tijdens de besprekingen te Komarom blijk heeft gegeven van zijn Hongaarsche gezindheid, thans door de Tsjechen wordt vervolgd. Vluchtelingen uit Kasa hebben bericht, dat de Tsjechen in de laatste dagen 1.300 politieke gevangenen, meest Hongaren, hebben vrijgelaten, doch thans wor den ware drijfjachten georganiseerd om de vrijgelatenen weer te vangen. De woordvoerder van den grooten staf van het Hongaarsche leger heeft tegenover de pers verklaard, dat de tot nu toe door Hongarije ge nomen militaire maatregelen voldoen aan het minimum van veiligheid, dat zijn regeering noodig acht tegenover de door Tsjecho-Slowa- kije genomen militaire maatregelen. Verwachting: Meest matige Westelijke Ei tot Zuid-Westelijken wind, gedeeltelijk Ei 3 bewolkt, weinig of geen regen, iets kou- iE der. Verdere vooruitzichten: Toenemende bewolking en toenemende kans op regen. Ei fi Geseind Vrijdag om 20.05 uur aan alle posten. „Attentiesein neer." illllllllllltlllilllliiilllll LONDEN, 14 Oct. (Havas). Het bestuur van 'net Britsche legioen heeft bericht ontvangen, dat zijn aanbieding van 1000 vrijwilligers voor gebieden in Tsjecho-Slowakije, waar volks stemmingen moesten worden gehouden, niet meer noodig is. Na de openingsplechtigheid van de Kema op het landgoed Den Brink te Arnhem te hebben bijgewoond, heeft Z.K.H. Prins Bernhard zich naar het in de onmiddellijke nabijheid van het landgoed gelegen rusthuis Hoogstede begeven, waar de oudste inwoner van Arnhem, de heer J. E. Labots, die Vrijdag juist zijn honderd sten verjaardag vierde, wordt verpleegd. De Prins was in gezelschap van den burge meester van Arnhem, den heer H. P. J. Bloe- mers. Z.K.H. heeft zich eenigen tijd op minzame wijze onderhouden met den krassen grijsaard, die nog helder van geest is, dagelijks een wan delingetje maakt en zijn pijpje rookt. De Prins wenschte h%m toe, dat hij nog menig jaar van zijn levensavond zou mogen genieten. Na dit bezoek vertrok Z.K.H. per auto naar Soestdijk. toners, dus een zevende van het opgeëischte ^kied en een negende van de geëischte in- °hers. Hierna :en. er met 1.030.000 inwoners. De Tsjechen bo- aan 1838 vierkante kilometer met 105.000 werden de onderhandelingen afge- Minister Durcansky, lid van de Slowaaksche tonome regeering, heeft vandaag te Bratis- va tegenover den vertegenwoordiger van Ha- s Verklaard: „Wij willen ons met de Hon den verstaan." "Voor wij de oplossing van het probleem in ahden stellen van de mogendheden, zullen wij Shiaals probeeren directe onderhandelingen Hongarije aan te knoopen. Het is niet bui- ^Vgesloten, dat wij een derden staat verzoeken bemiddelaar tusschen ons op te treden. ^Afgevaardigde Sidor zal binnenkort naar arschau vertrekken, waar hij misschien hier- er onderhandelingen zal aanknoopen. V0^e Hongaarsche delegatie heeft een plan Vje(®elegd, volgens hetwelk Slowakije 11.268 W K.M. van zijn gebied met 1.120.000 inwo- 'aUri Z0U moeten afstaan. Subkarpatisch Rus- Hfyr 2ou volSens dit plan Hongarije 1.982 vierk. tW toet 218.000 inwoners moeten afstaan. On- deze omstandigheden zouden Slowakije :n ®70n lPatisch Rusland door aan Hongarije ®5o'n Hongaren terug te geven, meer dan lin- 0 bewoners van het Slavische Slowaaksche delegatie ras ver heeft harerzijds 'gesteld aan Hongarije 5.784 vierk. K.M. met - 'u°0 inwoners af te staan, 1 De 300.000 Hongaren, inwoners af te staan, waarvan 45.000 die in Slowa- Siö z°uden moeten blijven, zouden de 300.000 aken van Hongarije compenseeren. Hongaarsche delegatie weigerde DP deze basis te onderhandelen, hoe- wij zeiden, dat het slechts een hlan was en wij bereid waren over tohere concrete punten te onder hielen. herhaal, aldus Durcans- V' wij willen ons met de Hongaren ®rstaan, doch wij aanvaarden geen j totaat. Wij hebben niet in een oor- 0s de nederlaag geleden en wij heb- Ten gevolge van de kruier-staking op de Londensche stations moeten de reizigers zelf voor het vervoer der bagage zorgen ROME 14 Oct. (Havas) Italiaansche krin gen te Berlijn maken melding van de reactie der Duitsche officieele kringen tegenover de neiging van verantwoordelijke Engelsche krin gen het tempo der bewapening van Groot-Brit- tannië te verhaasten. De conclusie is, dat Duitschland er zeer wel toe zou kunnen komen de Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst van Juni 1935 op te zeggen, indien Engeland vasthoudt aan zijn plannen zijn herbewapening op te voeren. Volgens de „Popoio di Roma" zou Duitschland gedwongen kunnen worden het voorbeeld van Engeland en Frankrijk te volgen en bijgevolg eventueel ook de vlootovereenkomst met Londen op te zeggen. Uit Londen: In een door de „Yorkshire Eve ning News" gepubliceerd artikel beweert „Au- gur", dat von Ribbentrop aan Hitier het schema van een luchtpact heeft voorgelegd, dat beoogt tot basis te dienen voor de onderhandelingen te Londen. „Er bestaan goede redenen te gelooven, aldus het artikel, dat von Ribbentrop aan Hitier heeft voorgesteld Groot-Brittannië een verhouding van de luchtmachten aan te bieden van drie tegen een, ten gunste van Duitschland." Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 14 October: In een speciale audiëntie heeft de H. Vader een groep priesters ontvangen die een cursus volgen in verband met hun werkzaamheden op sociaal terrein. Z.H. de Paus legde in Zijn rede op twee nood zakelijkheden den nadruk. De eerste is dat den arbeider duidelijk gemaakt moet worden, dat de arbeid een zeer eigien middel is tot uitboe ting van zonden. Op de tweede plaats moet hem voorgehouden worden, dat de Kerk, zooals St. Augustinus zegt, slechts den blik schijnt te richten op de Eeuwigheid, doch daarbij niet het tegenwoordige uit het oog verliest. Het laatste komt voort uit het eerste en is volko men in overeenstemming met Christus' woor den: „Zoekt eerst het Rijk Gods en het overige zal u worden toegeworpen." Wanneer men het essentieele in het oog houdt komt al het overige in orde. De communisten voornamelijk beweren, dat de Kerk niets voor de arbeiders doet. Met verheffing van stem antwoordde de H. Vader hierop, dat de Kerk voor de arbeiders doet wat in Haar vermogen ligt en dat in het werk der Kerk datgene blijft, wat het Communisme nimmer vernietigd heeft. Men mag nimmer vergeten, dat wanneer het slecht gaat in de wereld, dit ligt aan hen, die de Kerk bestrijden. KOPENHAGEN. Havas seint d.d. 14 Oct.: Volgens de „Politiken" heeft Schmidt, Duitsch afgevaardigde van Noord-Sleeswijk, gisteren in het Folketing verklaard, dat de Duitsche bevolkingsgroep haar eigen cultureel beheer moest hebben naast een moratorium in ver band met economische moeilijkheden, terwijl maatregelen behooren te worden genomen, op dat de Duitschers hun eigendom kunnen be houden. Alle nationale problemen, aldus zeide hij, kunnen niet worden geregeld als in Oos tenrijk en het Sudeten-Duitsche gebied, maar het cultureele zelfbeheer kan verwezenlijkt worden. Deze kwestie en die van een nieuwe wetgeving voor den grond zijn zoo belangrijk, dat aldus Schmidt men zou afzien van het indienen van andere eischen der Duitsche minderheid. münchen, 14 Oct. (Havas). Hitier heeft vanmiddag om drie uur in het Führerhaus den vroegeren minister-president van Hongarije, Daranyi, ontvangen, die in het be gin van den middag per vliegtuig te München was aangekomen. Daranyi was vergezeld van den Duitschen gezant te Boedapest, baron von Erdmannsdorf. Om vijf uur vanmiddag duurde de bespreking nog voort. Aan de onder handelingen nemen deel von Erd mannsdorf, won Ribbentrop en de adjudant van Hitier, Brueokner. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede, dat de besprekingen met Daranyi liepen over vraagstukken betreffende de Hongaren in Tsjecho-Slowakije. De eerste bespreking heeft ongeveer een uur geduurd. De Tsjecho-Slowaaksche minister van Bui tenlandsche Zaken, Chvalkovsky, heeft van middag opnieuw een bezoek gebracht aan rijksminister von Ribbentrop in hotel „Vier Jahreszeiten" te München. LONDEN 14 Oct. (Havas) Vanochtend heb ben zich ongeveer 500 karrevoerders en vracht autochauffeurs van het goederenstation Broad- street bij de stakers aangesloten, waardoor het vervoer van levensmiddelen ernstig bemoeilijkt wordt. De onderhandelingen tusschen den internatio nalen bond van spoorwegpersoneel en de London Midland and Scottish Railway vinden voort gang. Er bestaat kans op een spoedige regeling der stakingsconflicten op zekere stations der maatschappij te Londen. De gevolgen van de staking aan de stations doen zich reeds gevoelen, daar de aanvoer van vleesch, visch, fruit en zuivel-producten aan zienlijk moest worden verminderd. De Nationale Bond van Spoorwegarbeiders heeft den stakers hedenavond den raad ge geven, het werk te hervatten, doch zij hebben niet slechts dit advies in den wind geslagen, doch tevens medegedeeld, dat pogingen gedaan zullen worden om de staking uit te breiden. Zij verklaarden reeds mededeeling te hebben ont vangen, dat 7000 man vandaag om middernacht het werk zullen neerleggen. (Van onzen eigen redacteur) WEENEN, 13 Oct. De rede van Bürckel heeft geen groote ver andering in den toestand gebracht. Zij heeft weliswaar de tegenstelling tusschen het nazi-regime en de kerkelijke overheid in Oostenrijk voor het eerst in de volle openbaar heid gebracht, en zij deed dat met een heftig heid, die aan de meest pessimistische verwach tingen beantwoordde. Toch vermeed Bürckel, de persoonlijke kwesties tot het uiterste toespitsend, principieele beslissingen, met name in de kwes tie van het lidmaatschap der partij voor Ka tholieken. In sommige Weensche partijgroepen was reeds een actie in gang om partijleden voor de keuze te stellen tusschen partij en Kerk. Bürckel heeft dit alternatief echter vermeden. In zijn felle rede heeft Bürckel ook gezinspeeld op de kwestie van de „Arbeitsgemeinschaft für den religiösen Frieden". Hij vermeldde het bis schoppelijk verbod, sprak zijn sympathie voor de vereeniging uit, maar verklaarde de geeste lijken niet tot indiscipline te willen aansporen. Omtrent het verbod van deze vereeniging hebben wij reeds eenige bijzonderheden ge meld, die sterk afwijken van de publicatie in de „Universe", welke gedeeltelijk in De Tijd (avbl. van 10 Oct.) is weergegeven. Volgens de mededeelingen van de Universe zou de vereeniging gYootendeels uit leeken hebben bestaan en zouden 50 priesters ge suspendeerd zijn. In werkelijkheid zijn in 't geheel geen kerkelijke strafmaatregelen ge troffen. De vereeniging bestond voor het overgroote deel uit geestelijken, zoodat met het wegvallen van deze leden door het bisschoppelijk verbod er weinig meer overbleef en de opheffing voor de hand lag. Het mag echter in dezen tijd en vooral waar over de geloofstrouw en de dis cipline van den Oostenrijkschen clerus allerlei zonderlinge berichten verspreid zijn als een verblijdend teeken vermeld worden, dat na het bisschoppelijk verbod de geestelijken, die van de vereeniging lid uitmaakten, eenstemmig be sloten tot opheffing van de „Arbeitsgemein schaft" en zulks schriftelijk aan Kard. Innitzer meedeelden. Een rondschrijven, aan de leden der vereeni ging verzonden, verklaarde na het verbod uit het Weensche dioceesblad te hebben geciteerd het volgende: „Wij vinden hierin reden om, in bevestiging van onze herhaalde trouwbetuiging aan de Kerk en den Führer, onzen betrokken mede werkers te verzoeken, in bun loyaliteit aan Kerk en Staat te volharden en in vanzelf sprekende standsdiscipline aan het vermelde verbod gevolg te geven. Wij scheiden in het bewustzijn, zoowel de Kerk als den Staat gediend te hebbenAls laatste woord van geleide moge u de inhoud van een brief dienen, die een van onze geeste lijke medewerkers dezer dagen tot ons richtte: „Is de vorm van de Arbeitsgemeinschaft dus niet meer te verdedigen, zoo willen wij toch allen trouw blijven aan haar diepsten zin, eerlijke samenwerking met alle opbouwende krachten van volk en staat." De geestelijken, die van deze vereeniging deel uitmaakten, waren meerendeels vurige voor standers van het nieuwe regime. Verschillenden behoorden reeds onder het vorige regime tot de oppositie. Zij poogden nu bemiddelend te wer ken tusschen de kerkelijke en de partij-instan ties. Doch voor zulk een tusschen-instantie was feitelijk geen plaats; zij moest in een scheeve verhouding komen tot de ééne of de andere zijde, en haar bestaan zelf kon een soort van kritiek op of voorbehoud tegenover de kerkelijke over heid beteekenen. 'Overigens is zelfs voor hem, die de nog al vage bedoelingen der vereeniging zou deelen, noch de taak, noch de plaats van zulk een on- hiërarchischen priesterbond erg duidelijk. De opheffing is dan ook de reëelste oplossing. Indien „religiöser Friede" in Oostenrijk mogelijk is, zal hij tusschen de overheden moeten wor den gesloten. Verblijdend is ook geweest de wijze, waarop de ouders zijn opgekomen voor het godsdienst onderwijs aan de schoolgaande jeugd. De over heid heeft n.l. van de ouders een verklaring ge vraagd, of zij hun kinderen al dan niet aan het officieele godsdienstonderricht op de scholen wilden laten deelnemen. In verschillende geval len is daarbij druk in negatieven zin uitge oefend. Desondanks hebben de ouders in overgroote meerderheid naar de landstreken verschillend van 80 tot bijna 100 pet. aan het godsdienst onderricht op de lagere school vastgehouden. Voor het middelbaar onderwijs zijn de cijfers minder gunstig; de liberale mentaliteit van de Oostenrijkers en de geest van de jeugd zelf komt daarin tot uitdrukking. De verwachtingen voor de naaste toekomst zijn echter algemeen zeer somber. De rede van Bürckel heeft niet alleen het anti-clericalisme, dat in Oostenrijk vanouds levendig is, maar ook den haat tegen het vorige regime, dien de nazi's met de socialisten deelden, in volle kracht op de huidige kerkelijke overheid losgelaten. Wij hebben kunnen constateeren, hoe Bürckels rede, waarin bijtende spot met hartstocht afwisselde, bij zijn gehoor „insloeg". Zooals wij reeds eer der opmerkten, zijn verschillende partij kringen in Oostenrijk, en vooral in Weenen, nog scher per anti-kerkelijk dan dat in Duitschland het geval is. De verhouding tot het vorige regime heeft daartoe vanzelf geleid. Indien de rede van Bürckel beteekent, dat deze kringen voortaan den toon zullen aange ven, zou in Oostenrijk een nog scherper strijd te verwachten zijn dan in het oude Rijk. Demonstraties bij het aartsbisschoppelijk pa leis werden vanavond door de politie voorko men. Uit den stroom van voorbijgangers, die van de demonstratie terugkeerden, klonk nu en dan een kreet als „Innitzer-Jude". lEEIDSCHEPLEIN 5—9 - A'dam - Tel. 33073 Bijzonderheden over de opheffing der Arbeitsgemeinschaft van Oostenrijksche geestelijken. Hitler had te München een onderhoud met Daranyi over het Hongaarsch Slowaaksche grensvraagstuk. Bloedig bombardement op Watsjau door de Japansche luchtmacht. Bolivia aanvaardt de grensregeling in den Gran Chaco. Inval in bankierskantoor te Amsterdam. Drie directeuren gearresteerd. Fraudes tot een bedrag van anderhalf a twee mil- lioen gulden. De met het oog op den internationalen toestand uitgevaardigde uitvoerverboden zijn thans bij K. B. ingetrokken. Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan den oudsten inwoner van Arnhem, die Vrijdag honderd jaar werd. Nieuwe Japansche gezant in Den Haag benoemd. Pleidooien voor de Haagsche rechtbank in een procedure inzake „wilden" auto busdienst Den HaagAmsterdam. Ernstig verkeersongeluk te Pey-Echt; een doode, een gewonde. Beurs van New York: Koersverloop on regelmatig, fluctuaties niet groot. Doordrijven Doordrijvers zijn gevaarlijke men- schen voor zich zelf en voor anderen. Als ze iets in hun zin hebben willen ze dit doordrijven. Tusschen door drijven en een goede zaak doorzetten ligt een afgrond van verschil. Want plichtsgetrouw vasthouden is iets ge heel anders. Maar tegen alle redelijk heid in, tegen alle eischen van tact en voorzichtigheid in toch te willen gelijk krijgen alleen om z'n eigen haantje koning te laten kraaien kijk dat is gevaarlijk en uit den booze. We kennen ze als voorzitters en als leden in onze organisaties; we kennen ze als dwarsdrijvers in onze gezinnen; we kennen ze als onhebbe lijke menschen in onze samenleving. Ze bezorgen zich zelf een zwaren lastmaar ook anderen! Wacht u voor doordrijvers! NEW YORK, 14 Oct. (Havas). De commissa ris der luchthavens van New York, Mackenzie, heeft geweigerd deel te nemen aan de ontvangst van het Duitsche Oceaanvliegtuig „Nordwind", dat morgen op het vliegveld Washington zal aankomen. Mackenzie heeft dienaangaande een particu lier telegram gericht tot den Duitschen am bassadeur, waarin hij zegt: „De Amerikaansche katholieken kunnen geen betrekkingen onder houden met Duitschers, zoolang Duitschland niet den weg naar de beschaving terug heeft gevonden op het gebied van geloofsvrijheid, en in het bijzonder wat betreft de behandeling van Kardinaal Innitzer en de Oostenrijksche ka tholieken." Ll^ I v v uviHiiiimiiiiiinnDD) r r A/yO Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 764.9 Vorige stand: 762.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1