Praag treft orde maatregelen New-Vorksche Beurs Weenen wordt geoordeeld ZATERDAG 15 OCTOBER 1938 Dikke headlines in de dagbladen worden verboden De pers over de houding tegenover Duitschland De reis van Chvalkowsky Bloedig bombardement op Waitsjau De Japansch-Britsche besprekingen worden hervat Bolivia aanvaardt grensregeling De Osservatore Romano geeft -het ware verloop der droeve gebeurtenissen weer De incidenten in Roethenië Een Hongaarsche lezing van de gebeurtenissen Mechanisatie sigaren- industrie WerkiAgsduur van maatregelen wordt met twee jaar verlengd Hooger onderwijs Bestuursexamen en accountants examen krijgen wettelijke basis VOETBAL Caldenhove speelt te Kopenhagen Hij komt dus in geen geval in het continentale elftal uit ZAL MONTI NOOIT MEER VOETBALLEN? Tropenkoorts heeft zijn rechter been verlamd Clearingkoersen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 14 October Koersverloop onregelmatig fluctuaties niet groot KIND TIJDENS ZIJN SPEL OVERREDEN EN GEDOOD Opsporing Pieter Boersma Vereenïging Armenzorg en Weldadigheid Voortzetting en slot der algemeene vergadering te Arnhem STOOMVAARTLIJNEN WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT FAILLISSEMENTEN Doe MARKT NlEU^t PRAAG, 14 Oct. (Havas). Van officieele zijde wordt medegedeeld: ten einde speculatie in effecten te voorkomen, heeft de regeering een decreet uitgevaardigd, waarbij het recht over financieele deelnemingen te beschikken, wordt beperkt. Bezitters van aandeelen, obligaties oprichtersaandeelen enz. van nationale of bui tenlandsche maatschappijen moeten voor 21 October deze papieren aangeven bij de natio nale bank. Zonder speciale vergunning zullen zij deze bezittingen niet mogen vervreemden. Straffen tot geldboeten van 60.000 kronen en zes maanden gevangenisstraf staan op over tredingen. De sedert de afkondiging der mobilisatie op gelegde preventieve censuur op dagbladen is door eenige nieuwe maatregelen gecompleteerd. Opschriften van berichten zullen niet kunnen worden gedrukt met letters van meer dan 15 mm hoogte. Door censuur veroorzaakte witte vlakken zullen door nieuwe teksten moeten worden vervangen. Verder maken alle bladen melding van ge ruchten, volgens wejke de vrijmetselaarsloges in Tsjecho-Slowakije met het oog op reeds aange brachte of te verwachten wijzigingen in den buiten- en binnenlandschen toestand vrijwillig ontbinding zullen overgaan. De Slowaaksche ministerraad heeft ter be hartiging van de belangen der Duitsche volks groep in Slowakije een staatssecretaris be noemd, n.l. dr. Karmasin, den leider van de Duitsche partij in Slowakije, Ook voor de Hongaarsche volksgroep is een staatssecretariaat in het leven geroepen. Op voorstel van dr. Karmasin heeft de regee ring van Slowakije het verbod voor het boek van Adolf Hitler „Mein Kampf" en voor vijf Duitsche kranten opgeheven. Ook twee Pool- sche kranten en de tot nu toe verboden Italiaansche kranten mogen gelezen worden. Van Duitsche officieuze zijde te München Van Duitsche officieuze zijde te München wordt vernomen, dat de besprekingen van den Tsjecho-Slowaakschen minister van Buiten- landsche Zaken met den Führer tegen half twee geëindigd waren. Naar van deze zijde vernomen wordt, heeft het onderhoud de gelegenheid verschaft alle kwesties, welke beide staten betreffen, te be spreken. Naar voorts bekend wordt, zal minister Chvalkovsky vanmiddag per trein naar Praag terugkeeren. De reis van Chvalkovsky naar Berlijn en Berchtesgaden neemt de aandacht der Tsje- cho-Slowaaksche pers in beslag. Volgens de Poledni List, een blad der uiterste rechterzijde, vormt dit eerste officieele bezoek van een Tsjecho-Slowaakschen minister van Buiten- landsche Zaken aan Duitschland „een wending in de buitenlandsche politiek van Tsjecho-Slo wakije." „Duitschland", aldus het blad, „is nu reeds meesten in midden Z. O. Europa. Ons nationale leven zal zich moeten aanpassen aan een di recte samenwerking met het Rijk. Maar aan den anderen kant zal men onze nationale be langen niet uit het oog mogen verliezen. Wij waardeeren goede betrekkingen met Duitsch land zeer, maar wij hebben het recht te eischen, dat men rekening houdt met ons recht op zelfbeschikking." Hetzelfde blad schrijft in zijn editie van van middag: „De Duitsche pers geeft duidelijk te verstaan, dat indien Tsjecho-Slowakije op loyale wijze medewerkt en zich losmaakt uit het Fransch-Sovjet-Russische blok er geen reden is voor Duitschland het bestaansmoge lijkheden en de kans op een nieuw leven te weigeren." HONGKONG, 14 Oct. (Reuter). Japan- sche vliegtuigen hebben den geheelen dag Waitsjau gebombardeerd. Naar gemeld zijn minstens duizend personen gedood of ge wond. Naar uit Hankau wordt medegedeeld, is ge neraal Paitsjoengsji benoemd tot opperbevel hebber der Chineesche troepen. Uit Tokio meldt Domei; Minister-president Konoje- heeft in zijn functie van minister van Buitenlandsche Zaken ad interim het voorstel van de Britsche regeering aanvaard om de besprekingen tot regeling van de talrijke vraagstukken, welke hangende zijn tusschen beide regeeringen, te hervatten. Deze bespre kingen waren geopend door den afgetreden minister van Buitenlandsche Zaken, Oegaki, en den Britschen ambassadeur te Tokio, Craigie, Craigie heeft aangedrongen op een spoedige regeling van de ongeveer 150 hangende punten, doch de Japansche opvatting is, dat Engeland eerst een juist begrip moet krijgen van den toestand in het Verre Oosten. Verder heeft de woordvoerder van het minis terie van Buitenlandsche Zaken aan de pers medegedeeld, dat Engeland tot dusverre niet heeft geprotesteerd tegen de nieuwe Japansche actie in Zuid-China. LA PAZ, 14 Oct. (Havas). De regeering van Bolivia heeft officieel medegedeeld, dat zij de uitspraak van de scheidsrechterlijke com missie te Buenos Aires inzake de grens in den Cran Chaco heeft aanvaard. onder nederigheid is het on. mogelijfk iets te genieten zelfs geen hoogmoed. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 14 October: Tegenover de officieele Duitsche berichtge ving en een bericht van Havas over de ge welddadigheden te Weenen stelt de Osserva tore Romano thans haar eigen informaties. Terwijl de eerste berichten het werk van ds politie in een gunstig licht stelden bleek uit de informaties van de Osservatore Romano, dat de politie in gebreke is gebleven; zij kwam 4C minuten te laat. Het blad geeft voorts uit voerige details omtrent de geweldpleging, die niet den minsten twijfel laten over de uitgebreid heid der vernieling. Dit is weer in tegenstel ling met de eerstgenoemde berichten. Het blad maakt voorts gewag van de beschuldiging van provocatie door den Weenschen districtsleider aan de kerkelijke overheden gericht en een protestvergadering op het Heldenplatz. De ob jectieve enormiteit der feiten geeft den meest weisprekenden commentaar en veroordeeling. Uit de confrontatie van de officieele berichten, de kwijtschelding van straffen en de beschul diging van provocatie met de zeer ernstige fei ten blijkt duidelijk dat men niet alleen ver verwijderd is van respect voor de Kerk, de veiligheid van de religie, de eerbiediging van personen en geheiligde zaken, en de be hoefte om den naam van het land hoog te houden, maar dat men zelfs de verdediging van de geweldpleging op zich neemt door de slachtoffers van de gewelddadigheden bij het publiek aan te klagen. Dit onrecht is het sinis tere resultaat van de dagelijksche, ongestraf te en aangemoedigde campagne van beschul diging en verdachtmaking. BOEDAPEST, 14 Oct. (A.N.P.) Het Hon gaarsche Telegraaf Agentschap bericht thans, dat volgens de laatste berichten van de grens de bevolking in Subkarpitisch Rusland door de Tsjechen wordt onderdrukt en dat de be volking betoogingen houdt om aansluiting bij Hongarije te eischen. Eerst verliepen deze be toogingen kalm, doch nadat de bevolking was verbitterd door de Tsjechische represailles greep zij naar de wapenen, welke aan de Tsje chische gendarmen en soldaten werden ont nomen of welke verborgen waren. De Tsjechische autoriteiten, zoo gaat het Hongaarsche bureau verder, willen doen ge- looven, dat geen sprake is van bloedige inciden ten, doch alleen van onbeteekenende inciden ten. Dit is evenwel geenszins het geval, overal is krachtig verzet gerezen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend om den werkingsduur van de wet van 5 November 1936, houdende tijdelijke maatrege len betreffende de mechanisatie in de sigaren- industrie, met twee jaren te verlengen. I Aangezien deze wet met ingang van 1 Januari 3939 vervalt, heeft de regeering zich beraden over de vraag of verlenging van dezen maatregel al dan niet wenschelfjk moet worden geacht. Eenerzijds heeft zij zich bij de beantwoording van deze vraag rekenschap gegeven van de resultaten, welke met deze wet zijn bereikt, anderzijds heeft zij zich afgevraagd, of de om standigheden, welke de regeering destijds tot ingrijpen hebben genoopt, thans nog aanwe zig zijn, of, voor zoover deze omstandigheden zich op het oogenblik niet meer of in vermin derde mate voordoen, zij zich bij hernieuwde vrijheid ten aanzien van de mechanisatie we derom zullen doen gelden. Naar de meening van de regeering kon het met de wet beoogde doel, n.l. groote economisch en sociaal ongewenschte schokken ten gevolge van te snelle mechanisee ring in dezen tak van nijverheid op te vangen, inderdaad worden verwezenlijkt. Zij is echter van oordeel, dat voortzetting van den onder- ha vigen maatregel met ingang van 1 Januari 1939 noodzakelijk moet worden geacht, omdat het wegvallen van dezen maatregel wederom tot een schoksgewijze mechanisatie zal leiden. De minister van Onderwijs heeft bij de Tweede Kamer een nota van wijziging inge diend op het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der Hooger Onderwijswet. De toelichting hierbij luidt als volgt: Bij de voorbereiding van de aanvulling en wijziging van het academisch statuut voor de regeling van de examens in de faculteit der economische wetenschappen bleek de wensche- Üjkheid ook het bestuursexamen en het ac countantsexamen in het statuut op te nemen. De thans aangebrachte wijziging heeft ten doel aan deze examens, welke worden afgenomen krachtens de gemeentelijke verordening tot regeling van de universiteit van Amsterdam en het reglement betreffende het onderwijs aan de Nederlandsche handelshoogeschool te Rotterdam in de Hoogere' Onderwijswet een wetteliiïie basis te geven. Naar wij vernemen heeft 't bondsbestuur van den Kon. Ned. Voetbal Bond, naar aan leiding van een verzoek van de P. I. P. A. om Caldenhove vrij te geven voor den wedstrijd tusschen het continent en een Nederlandsch b-elftal, aan de internationale voetbalfedera tie medegedeeld, dat het K. N. V. B.-bestuur het op prijs stelt, dat Caldenhove te Kopen hagen deel uitmaakt van het Nederlandsch elftal voor den wedstrijd tegen Denemarken op 23 October. Het zal waarschijnlijk slechts weinigen be kend zijn, dat Hans Gisdanni Monti, een van de grootste, zoo niet de grootste aller spillen, die de voetbalwereld gekend heeft, in 1911 te Münster aan den Neckar geboren is. Hij woonde tot zijn elfde jaar bij zijn moeder, die een Duitsche is en ging daarna achtereenvol gens naar Como, Lugano, Locarno en in 1932 als beroepsvoetballer naar Turijn,waar in de ook in Nederland bekende club Juventus zijn ster als spil van het Italiaansche elftal op ging. Monti is thans weer bij zijn moeder in Münster. Hij schijnt echter niet meer zoo temperamentvol te zijn als vroeger op het groene tapijt, toen hij menigen scheidsrechter tot vertwijfeling bracht. Monti heeft den veld tocht naar Abessinië meegemaakt, hij heeft ge diend in het leger van maarschalk Gcaziani. Hij heeft daar een hardnekkige tropenkoorts opgedaan, waaraan hij nu nog lijdt. Deze ziekte verlamde zijn rechterbeen. Monti echter is een man met een geweldige energie. Zoo hard hij op het véld met zijn tegenstan ders omsprong, zoo hard is hij ook voor zich zelf. Hij hield er steeds een bijna ascetische levenswijze op na, alcohol en nicotine waren hem vreemd. Hij zal zich nu naar een specia list in tropenziekten te Stuttgart begeven en hoopt op een spoedige, algeheele genezing. Of hij echter ooit weer zal kunnen voetballen, staat nog te bezien. Koersen voor stortingen op 15 October 1938 tegen verplichtingen luidende inReichsmarken 73,70 en Lires 9,63. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 Unilever Anaconda U. S. Steel Beth, Steel Rep. Steel Gen. Motors Shell Union Illinois Central Alaska Juno Tennessee Corp. Van 4.30—5 Anaconda U. S. Steel Beth. Steel Rep. Steel Am. Smelting Am. Radiator North Am. Rayon Alaska Juno New York Central uur 143% 30(4—30 11/16 48%—49 48%48(4 15—15% 38% 11 7/16 10 15/16 8—3 1/16 5% uur 30%30% 48% 483/s—48(4 15 1/16 43—42(4 14% 19% 8 15 11/16 NEW YORK, 14 Oct. (Part.) De New York- sche effectenbeurs opende heden in een eenigs- zins verdeelde stemming. Wel had de markt weer een zeer levendig voorkomen en waren de omzetten groot, doch in het algemeen had de stijging geen verderen voortgang. Wel bleven koperwaarden en public utilities vast, de eerste in verband met de vaste stemming op de koper- markt en laatstgenoemde onder invloed van do berichten omtrent onderhandelingen tusschen regeeringsinstanties en verschillende groote pu blic utility- ondernemingen omtrent een groot investeeringsprogramma, doch overigens had de markt zware winstnemingen te verwerken, die de nog altijd zeer aanzienlijke vraag volkomen neutraliseerden. Afgescheiden van de twee ge noemde rubrieken gaven de eerste koersen dan ook vrijwel algemeen fractioneele verliezen te zien. De ondertoon van de markt bleef echter vast, mede als gevolg van de gunstige berichten uit het bedrijfsleven. Zoo zijn de wagonveria- dingen in de afgeloopen week met 5.026 stuks tot 703.000 stuks gestegen, waarmede zij voor het eerst dit jaar de grens van 700.000 hebben gepasseerd. Dit zou wellicht een zeer sterken psychologi- schen invloed kunnen hebben gehad, zelfs al was de stijging ten opzichte van de vorige week ongeveer in overeenstemming met de verwach tingen, doch nu de markt als geheel niet ver der bleek te kunnen stijgen, profiteerden ook de sporen hiervan niet en openden ook die onder invloed van omvangrijke winstnemingen meerendeels een fractie lager. Ook heden ver wisselden weer vrij grtoote posten aandeelen te gelijkertijd van eigenaar en de omzetten wartni dan ook zeer groot, met het gevolg, dat de tic ker reeds spoedig enkele minuten ten achter geraakte. In het eerste uur bedroeg de omzet 660.000 shares. Het koersverloop bleef onregel matig, doch de fluctuaties waren ondanks den levendigen handel niet groot, zoodat er in het algemeen weinig verandering intrad. Ook in het tweede uur kwam hierin geen wijziging Slechts de koperwaarden trokken nog wat aan toen de verdere verhooging van den binnen landschen prijs met (4 dollarcent tot 11(4 dol larcent bekend was geworden, doch overigens bleef de markt op één peil schommelen en wis selden kleine stijgingen en dalingen elkander regelmatig af. Slechts enkele specialiteiten ga ven wat grooter afwijkingen te zien, waarbij echter ook in de afzonderlijke rubrieken geen bepaalde lijn in de tendenz kon worden vast gesteld. De omzetten namen in het tweede uur wat af, doch bedroegen toch nog 450.000 shares. Het aanbod bleef ook in de overige beursuren de overhand behouden, hoewel zoef nu en dan even een licht herstel baan brak, dat echter niet van langen duur was. De meeste fondsen- soorten verlieten dan ook de markt op of iets boven het laagste punt van den dag. Een uit zondering hierop vormden de public-utilities. Het tijdstip van het ten uitvoer leggen van de doodvonnisclausule begint te naderen en het was nu de verwachting, dat er nog een uitweg zal worden gevonden om het ergste te voor komen, die de vraag naar deze fondsen stimu leerde. Van de betreffende afdeeling lagen Con- sol Edison en Public Service resp. 1(4 en 1 punt hooger, terwijl de overige fondsen op deze af deeling zich eveneens hooger stelden, al waren de voordeelige verschillen dan geringer. Voorts waren mijnwaarden prijshoudend. Staal waar den waren verdeeld. Met uitzondering van Na tional Steels, die fractioneel hooger waren, wa ren de overige aandeelen lager; voor U. S. Steel bedroeg het verlies 1% én voor Bethlehem Steel 1(4 punt. Het laatste halfuur was de ver- Vrijdagmiddag is de 6-jarige M. Troeien te Boxtel op den Schijndelschedijk bij het spelen onder een personenauto geraakt en op slag ge dood. Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke woning vervoerd. De ouders van den zeventienjarigen Pieter Jelle Boersma, die in overspannen toestand is vertrokken en thans sinds veertien dagen wordt vermist, stellen een bedrag van vijftig gulden beschikbaar voor de(n)gene, die inlichtingen kan verschaffen, welke leiden tot zijn vermoe delijke verblijfplaats. Inlichtingen zijn te verstrekken aan de ge meentepolitie te Zaandijk. Vrijdagvoormiddag heeft de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid haar algemeene vergadering te Arnhem voort gezet met de beraadslaging over de praed-ad- viezen, waarbij als eerste dr. de Vijzer, direc teur van den G. D. te Rotterdam, het woord voerde. Spr. wees op het groote verband tus schen lichamelijke en psycieke gezondheid, waaraan het praeadvies van dokter R. Horn- stra te weinig aandacht zou hebben besteed. Het resultaat van onderzoekingen heeft uitge wezen, dat achteruitgang van den lichamelij- ken toestand voert tot allerlei nerveuze sto ringen; hierbij ging spr. nader in op het begrip ondervoeding, dat nader uitgewerkt wordt in een dezer dagen te publiceeren rapport van de gemeente Rotterdam. Spr. vestigde de aan dacht op de geestelijke factoren, die bij onder voeding van groot belang zijn. De directeur van den G. D. te Rotterdam behandelde daarna eenige conclusies van het onderzoek in zijn gemeente, waaruit bleek, dat verarming erger gevolgen heeft dan blijvende armoede. Voorts behandelde mej. M. Michels, inspec- trice van het Nijverheidsonderwijs te Den Haag, eenige punten uit het prae-advies van mgr. Frencken, waarin, naar spr. meent, te weinig aandacht is besteed aan het meisjesnijverheids- onderwijs, welk onderwijs beter zou zijn voor de meisjes, dan wanneer zij ondergebracht worden in internaat-werkkampen. Ook mevr. Wibaut uit Amsterdam behan delde het internaatwerk, n.a.v. hetzelfde prae advies. Spr. achtte het gansch niet verkeerd, dat in de jeugdbeweging de werklooze gehol pen wordt, ook finantieel, door zijn werkenden makker, en dat het daarom niet noodig is, dat de werklooze van de jeugdbeweging is uitge sloten. Mevr. W. PloegsmaBentum uit Veendam, vroeg eenige inlichtingen, wederom in verband met dit prae-advies en van het prae-advies van dokter R. Hornstra. Spr. wees vervolgens op de noodzakelijkheid Om te komen tot een eenheid in de jeugdbeweging, niet wat levens opvatting aangaat, maar wat betreft de tech nische details. Mr. van Walsum uit Rotterdam wees er ver volgens op, dat aan de steunverleening op zich een groote demoraliseerende factor is ver bonden. Spr. vestigde met nadruk de aandacht erop, dat eigen verdiensten primair zijn en dat de steun suppleerend is. Voorts achtte spr. het een groot bezwaar, dat men alleenstaande jongens vaak niet anders kan helpen dan door armenzorg en dat de mogelijkheid ontbreekt om jongens op te nemen in een werk-instituut. In bepaalde gevallen achtte spr. arbeidsplicht noodzakelijk. Als sanctie voor fraude e.d. zou men arbeidsplicht moeten invoeren en niet, zooals thans, inhouding of korting van steun. De volgende spreker, dr. Noteboom, ver klaarde, het geheel eens te zijn met mr. van Walsum; hij sprak voorts den wensch uit, dat de organisaties ingeschakeld zouden worden in de steunverleening, organisaties zoo ruim op gevat, dat hierbij ook de kerken gerekend wor den. Spr. argumenteerde dit o.m. door een waarschuwing tegen de vereenzaming, die zoo funest kan zijn, en die door verlevendiging van den onderlingen band in een kerkgenoot schap voor een groot deel voorkomen kan wor den. Ook vakvereenigingen kunnen hierbij zeer nuttig zijn. Na deze beraadslaging gaf allereerst prof. dr. M. de Vrijer uit Utrecht nog eenige inlich tingen bver zijn prae-advies. Spr. uitte hierbij den wensch, dat uit de referaten zelf een aan tal concrete punten zouden worden verzameld om deze zooveel mogelijk te realiseeren. Voorts vermaande spr. tot voorzichtigheid bij het be trekken van de kerken in de steunverleening. Ook mr. Frencken voerde nog het woord, waarin hij eenige opmerkingen maakte t.a.v. de practijk. Spr. wees op de verpauperde jeugd, welker probleem ook zal blijven bestaan als er geen werkloosheid meer heerscht; en het zou zeer nuttig zijn, als het bestuur het initiatief nam tot bespreking van di vraagstuk. Spr. kan het niet eens zijn met mevr. Wibaut, omdat de A.J.C. werkt in de groote steden, terwijl de K.J.V. vooral werkt in de armere platte landsindustrie. voorts gaf mgr. Frencken een korte uiteenzetting van zijn bekende opvattin gen over de jeugdbeweging. Eveneens gaven de heer R. Hornstra en mej. p. Hubregts eenige korte verklaringen en na dere uiteenzettingen over hun prae-adviezen, waarbij de laatste spr. zich nogmaals verklaar de voor arbeidsdwang als middel tegen de de moralisatie, waarbij men natuurlijk in bepaal de gevallen hardheden niet zal kunnen voor komen, maar waarbij men er rekening mee moet houden, dat de winst grboter zal zijn dan de hardheden. Met een kort slotwoord van den voorzitter werden de beraadslagingen beëindigd, waar mede tevens een einde kwam aan de vergade ring. In den namiddag maakte een aantal deel nemers aan deze vergadering een excursie naar „Vreedenhof" te Arnhem en het gesticht „De Goede Herder" te Velp. koopdruk voor deze fondsen toegenomen. Auto mobielwaarden waren over de geheele linie la ger, met General Motors ruim 1 punt beneden gisteren. De prijsverlaging door de Nash Motor voor de nieuwe modellen oefende mede een on- gunstigen invloed uit. Oliewaarden, koperfond sen, luchtvaartwaarden waren verdeeld met kleine voor- of nadeelige verschillen. Kunst- zijde-aandeelen, canningshares, tabakken en aandeelen in telegraafmaatschappijen lagen ge drukt in de markt. Zwaarder hadden het te ver antwoorden spoorwegwaarden, van welke rubriek Chesap. Ohio, South. Pacific en Union Pa cific 1 a 1% punt in reactie verkeerden. Voorts stelden U. S. Rubber, Sears Roebuck, Du Pont en Westinghouse zich resp. 1, 1, 2(4 en 2 punten lager. De omzetten bedroegen in totaal 1.950.098 shares. Slotkoersen Oct. 14 Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Amer. Rolling Mills Am. Smelt. Rei. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore 6? Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5(4 Young Deleware Huds. Douglas Aircra't Dupont de Nem Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Wool worth Building ex dividend. ex coupon. nieuwe aandeelen Gedaan en laten, t bieden. 14 13 11 192 192 190% 104% 105% 104% 30 30 29 18% 193/4 18-3/s 55% 553/8 25% 146% 147% 147 89% 90 89% 12% 12 11% 40% 40% 38% 39% 39% 38% 8% 8% 8% 63% 65% 62% 6% 63/4 6-3/8 96 97% 95 32'A 32% 32% 34'A 36 34% 3/4 81 82% 78% 8 8 7% 31 30% 30 27% 27% 27% 36% 37% 36 3/4 27% 271/4 27% 20% 20% 20 531/4 52% 513/s 145% 148 144% 178 178 179 10% 9% 9% 47 47 44% 50 51% 483/4 31% 32 303/8 9i/s 93/8 9i/s 14 141/4 13% 65% 65% 63% 54% 553/8 54 101/4 10% 10% 49% 501/4 47% 1 1 1 2 2% 1% 53% 54% 51% 251/4 251/4 243/4 14% 15 14 20% 20% 19% 24-% 23% 23 180 176 172 211/4 221/8 21 38-% 37% 36% 56 55% 55 32% 31% 31% 7% 8 7% 78% 79% 763/4 14% 15 14% 131/4 13 13 19% 20% 19% 16% 173/s 163/8 7% 7% 7% 52% 53 51% 131/4 13 12% 96% 98% 95 30% 31 30% 3% 3Vs 3V« 6% 7 6% 55 56 52% 63% 653/8 63 29% 39% 283/4 119% 121 117 48 48 48% NEW YORK, 14 Oct. Slotkoersen Oct. 14 13 11 Brussel. 16.91 1691 16 92 Rome. 5 26% 5.261/4 5.261/4 Bern. 22.65 22.65 22.72% Madrid. Oslo. 23 80 23.79 23.90 A'dam. 54-43 54-43% 54.30 Londen. 4.73 4.731/4 4 75 Tb Parijs. 2-643/4 2-64 2.657/g Berlijn. 40 07 40.07 40.05 13 Oct. 2.20 2 08-209 2" 07-209 14 Oct. Suiker Juli Sept. 2 20 Nov. 2 08-09 Dec. 2 08-09 Katoen Jan. 8 27-— 8,28 Oct. 828-29 Dec. 8 20-— 8 20 Koffie (Rio - Nieuw contract) NEW YORK, 14 Oct. 14 Oct. 13 Oct. Jan. Mrt. Mei Sept. Mrt. Mei Juli 2.11-12 7.10-12 2.13-14 2.13-14 215-17 215-17 8.198,19-20 8 078 09- - 7 968 03- (Santos) Dec. 427- 4.22-- Dec. 6 66 6.62-63 Mrt. 4 36 4 33 Mrt. 6 80-81 6.76 Mei 4 42- 4 40- Mei 6.87-88 6 82 Juli 4.47 4 44 Juli 6 88 6-84- Dec. 4 51 448- Dec. 6 90 6-85- Sept. Sept. Rubber Standaard Sept. 16.96-— 16.93- Oct. 17 10-17 01 Dec. 17 10- 1701-f Jan. 17.0917 04 Tin Loco 45 50 45 20 Mrt. 17,10-— 17 07- Mei 17.1117.08- Juli 17.11-f 17.11 -1 14 Oct. 13 Oct. Tarwe Dec. 65 Vi - 65 Vs V/. Mei 66(4 66%-% 'Juli 65%-% 65%-- Maïs Dec. 44%44 Mei 48 47%- Juli 49 V4-— 49% Reuzel Oct. 7.32% 7,45 Dec. 7 42% 7-50 14 Oct. 13 Oct. Tarwe Oct. 61%60% Dec. 60 Vs- 60% Mei 63%63% Rogge Oct. 42 433/8 Dec. 41 Vs 423/g Mei 43%-—44% - Haver Oct. 28%283/4 Mei 27%27(4 gedaan en laten f nominaal teimiii 45.55 45 25 CHICAGO, 14 Oct. 14 Oct. 13 Oct. Haver Dec. 25 Vs25 Vs- Mel 253/,,-— 253/4 Juli 253/g-— 25 - Rogge Dec. 43 43 Vs- Mei 44 44 Vs Juli Jan. 7.52% 7.60 Mrt. 7 85 7.87% WINNIPEG, 14 Oct. 14 Oct. 13 Oct. Gerst Oct. 373/4 - 38%- Dec. 36% -36%- Mei 38 - 38 - Lijnzaad Oct. 133% —134% - Dec. 1293/4 130 Mei 133 133 Vs Dec. 28%29 Vs- bieden BINNENLANDSCIIE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 13 Oct.: Vechtstroom» s., Hull; Hontestroom, s„ Londen. 14 Oct.: Bilton, s., Newcastle; Colleville, Caeni (voor Velsen); Sturdee Rose, s., Swansea; Sambre, m.s., R'dam; Bolette, s.. Rouaan; Am* stelstroom, m'.s., Fowey; Enid Mary, s., Goolel Narkissos, s., La Plata. Vertrokken 13 Oct.: Orpheus, s.. Passages via Rotterdam. 14 Oct.: Texelstroom, s., Liverpool; Eurocio- chus, s., idem; Rijnstroom, m.s„ Bristol; Hoog" iand, s., Immingham; ESsen, s., Hamburg; Wal" Ionia, s., Antwerpen. Aangekomen 14 Oct.: Meliskerk, s„ Hamburg; Zaanland, s., Z.-Am'erika. AMSTERDAM. Aangekomen 13 Oct.: Vecht stroom, Hull, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomt- Mij.; Freden, Zaandam, bunkeren, J. P. Coen* haven. Verg. Cargadoorskantoor; Sturdee Rose. Swansea, steenkolen, Hoofdkanaal Oost, Ned- Bevr. kant.; Sambre, R'dam. stukgoed, Javakade. Wm. H. Miiller Co.: Bolette, Rouaan. led'®- Handelskade, Verg. Cargad'ooTskant.; Amste-" stroom, Fowey, klei; Rietlanden, Holl. Stoomb- Mij.; Enid Mary, Goole, stukgoed en steenkolen- Handelskade, Gebv. Scheuer; Narkissos, La Plata- graan, Silokade, Vinke Co. KON. PAKETV. MXJ. BOÏSSEVAIN, 13 Oct. van Hongkong te Saigon- MAETSUYCKER-, 13 Oct. van Willington te Saigon. NIEUW HOLLAND, 13 Oct. van Singapore K Adelaide. BANTAM. 13 Oct. van Bangkok te Durban. VAN SPILBERGEN, 13 Oct. van Belawan naar Rangoon. TEGELBERG, 13 Oct. van S'abang n. Hongkong- JAVA-CHIN A-JAPAN LIJN TJILEBOET, 12 Oct. van Macassar te Yoko hama. TJISADANE, 12 Oct. van Manilla te Hongkong- MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBAHNEVELT, uitreis, I3 Oct. te Genua. TAJANDOEN, 13 Oct. van Ham-burg te Bremen- TARAKAN, thuisreis, 13 Oct. van Djeddah. PCSELAU LAUT, thuisreis, pass. 13 Oct. Gi braltar. KON. NED. STOOMB. MKT, ARIADNE, 13 Oct. van Lissabon naar Amsb. DOURO, 11 Oct. van Puerto Barrios naar Cu racao. EUTERPE, 13 Oct. van Amst. te Bordeaux. IRENE, 14 Oct. v.m. 2 uur van Amst. te Ham' burg. t LUNA, Middl. Zee naar Amst., pass. 13 O» n.m. 6 uur Finisterre. ORPHEUS, 14 Oct. van Amst. te R'dam. POSEIDON, 13 Oct. van Genua naar Venetie- COTTICA, 14 Oct. van Amst. n. W.-Indië. SIMON BOLIVAR, uitreis, 12 Oct. te King ston (J.). JUNO, 13 Oct. van Tunis naar Algiers. OBBRON, 14 Oct. van R'dam te Beyrouth. THESEUS, Amst. naar Kopenhagen, pass. Oct. 12 uur 'sm'iddags Holtenau. SOCRATES, Hamburg naar Izmir, pass. 14 Oct» v.m. Gibraltar. PERSEUS, 14 Oct. 11 uur v.m-. van Gothen burg te Aarhuus. NEREUS, 14 Oct. v.m. van Villagarcia n. A»51' HOLLAND-AMERIKA LIJN DELFTDIJK, Pacific Kust naar Rd'am. 13 Oct' te Glasgow. NIEUW AMSTERDAM, R'dam naar New-YorK- pass. 13 Oct. Cape Race. NOOEDAM, 13 Oct. van Philadelphia te Ne»»" York., HALCYON LIJN STAD ZAANDAM, 13 Oct. van Cherbourg naat Cbkntenay. STAD ZWOLLE. 13 Oct. van Oran naar R'dam- MAASBURG, 12 Oct. van Vlaardingenj te Kit" kcnxtcc STAD HAARLEM, R'dam naar Pepel, 13 Oct- uit den N. Wat-erweg. ROTT. LLOYD SIBAJAK. uitreis, 13 Oct. van Colombo. KOTA AGOENG, uitreis, 14 Oct. van Suez- BALCERAN, thuisreis, 14 Oct. van Singapore. SITOEBQNDO, 13 Oct. van Java te R'dam. MIJ. OCEAAN LAERTES, 12- Oct. van Hamburg te Belfast. DOLIUS, Java naar Amst., 13 Oct. te Belawan- HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, 13 Oct. van Dakar naar Kribt SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN BENGALEN, 13 Oct. van Belawan n. Pac. Kust- JAVA-NEW-YORK LIJN KOTA INTEN, 13 Oct. van Penang naar F°r{ Siwettenham. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND, 14 Oct. van Z.-Amerika te Am®"' VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-O. AZIE LIJN GROOTEKERK, thuisreis, 13 Oct. te ManiU8" HOLLAND-AFRIKA lijnn MELISKERK, 14 Oct. van Hamburg te Am6"' DIVERSE SCHEPEN STOLWIJK, 13 Oct. van Bordeaux naar Salt" Caballo. OOTMARSUM, Antwerpen naar Montreal, PasS' 14 Oct. Vlissingen. BRITSUM, 13 Oct. van Paranagua te Rio Ja neiro. BATAVIER IX, 14 Oct. van R'dam te GravesePU" LEERSUM, R'dam naar B.-Alres, pass. 13 G° Dungeness. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Failliet verklaard 12 Oct.Eduardus Dominicus van Damns, meü/' handelaar, Eindhoven, Lijmbeekstr. 414. R.c. n»Tj J. M. Huizinga. Cur. mr. dr. L. Janssens, Bin" hoven Marinus van der Hek, koopman in manufac turen en kruidenierswaren, Bergambacht, Cap% lenlaan 191b. R.c. mr. J. Overwater. Cur. m" O. G. W. Schrijver, Schoonhoven. H. G. Steur, bakker, Hillegersberg. PD0 Hendrikstraat 89. R.c. mr. J. Overwater. Cur. A1 O. H. Sap, Rotterdam1. C. Kerpel, meubelmaker, Rotterdam-, WU'er brordusstraat 123. R.c. mr. J. Overwater. Cu" mr. O. Verdoorn, Rotterdam. J. J. Dikmans, timmerman en aannemeY Rotterdam, Schietbaanlaan 72. R.c. mr. B. Verveen. Cur. mr. H. J. F. Heijman Jr. te R° terdam. 13 Oct: Th. J. Otten, vroeger te Baak, thans Nijmegen. R.c. jhr. mi". F. J. M. van Nispen Sevenaer. Cur. mr. R. M. J. Holla, Nijmegen. F. P. V'ergonet, zonder beroep, Leeuward® Ramstraat 12. R.c. mr. B. Ph. Baron van rlnxma thoe Slooten. Cur. mr. B. Dorhout, Leeu warden. P. W. Brouwers, veehouder, Jelsum. R.c. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten. CU mr. J. van der Schaaf, Leeuwarden. - B. Houkes. rijwielhersteller, Haulerwijk. mr. B. Ph. Baren van Harinxma thoe SlooteP' Cur. mr. J. Walvius, Drachten. ,K J. B. te Kempel, Huppel gem. Winterswiiu R.c. mr. A. H. van der Giesen. Cur. mr. H. J- Weduwen-, Winterswijk. B. Donatz, Apeldoorn. R.c. mr. H. L. w, kens. Cur. mr. H. C. Henkemans, ApeldooU Paschlaan 28. Vernietigd d'oor het Gerechtshof te Den 7 Oct.: Elaa Boes, „Rheinischer Hof", Rotterdam. Vernietigd door het Gerechtshof te ArnheR, na hooger beroep li Oct.: H. Chr. Mulder, m-egen. - Vernietigd op grond van verzet: 13 Oct.: van der Pol, Heumen. t,; Opgeheven wegens gebrek aan actief: 5 O® J. Pijnacker, Schiedam; 5. Oct.: W. A. Ja«se" Dordrecht. LEEUWARDEN, 14 Oct. De F. N. Z.-noteet* voor Friesche kaassoorten is heden als v° vastgesteld (in centen per kg.): Goudsche 20 23—34. idem 40 plus 40—41, idem volvet 48-^0 Edammer kaas 20 plus 2324, idem 40 plus —41, Broodkaas 40 plus 3941, Leid'sche 20 P» 2526. Stemming kalm. et> LEEUWARDEN, 14 Oct. Inlandsche gr®" geen noteeringen 0o Buitenl. granen. Gele laplatamais disp. boordvrij Leeuwarden en 152.00 boordvrij „ii" dam. Gele Amerik Mais 157.00 boordvrij jjc- warden en 149.00 boordvrij Rotterdam. Aiue ep mixed mais disp. 148.00 boordvrij Leeuwarden 156.00 boordvrij Rotterdam. Russische gerst C',fi1 160.00 boordvrij Leeuwarden en 152.00 booro «o Rotterdam. Noord-Am. Lijnkoeken disp- tef» boordvrij Leeuwarden en 9.00 boordvrij R° os dam. Noord-Am. Lijnkoeken merk S.K. disp-,„',00 boordvrij Rotterdam. Amerik. gerst disp. 1o0t" boordvrij Leeuwarden en 150.00 boordvrij terdam. Stemming prijshoudend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2