Boedapest blijft kalm Oorlogsbrand in Zuid-China i1 bureaux voor redactie en administratie, Slowakenprobleem blijft zorg baren Nu eens geen remise! StadtSchanke vereenigde katholieke pers DE HONGAREN BEREID TOT OVEREENSTEMMING JAPANNERS RUKKEN NOORDWAARTS OP "A V_ Het nieuws van heden DE BAROMETER ZONDAG 16 OCTOBER 1938 - OCHTENDBLAD NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21433 Öe mobilisatie kan niet als middel tot pressie op Praag gelden Roetheensche kwestie zeer belangrijk pp In drie districten werd Vrijdag de staat van beleg afgekondigd Felle uitingen in de Hongaarsche pers Worden de besprekingen tusschen Praag en Boeda pest hervat? STAKING OP SLEEPBOOTEN TE NEW YORK M— De „Schöber-Linie" W, mm Diplomatiek conflict Duitschland—«Brazilië Brazïliaansche gezant te Berlijn verwondert zich Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| Is 'b koud o$ nat MoUn van „de Syiaacne&tad Men bereidt zich te Kanton voor op een heftigen strijd Overzeesche Chineezen steunen de regeering De opperbevelhebber van het Duitsche le ger, generaal-overste von Brauchitsch heeft een bezoek gebracht aan de Tsjechische verdedigingswerken nabij Jagerndorf Waitsjau ligt in puin Chineesche berichten Het vliegongeluk bij Soest in Westfalen Jacht-Seizoen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Er wordt zooveel gevraagd Kinderverlamming Een 19-jarig meisje te Haarlem overleden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor éa kleine annonces „OmroeDers" *!e de rubriek (Van onzen eigen redacteur) BOEDAPEST, 15 October Het besluit tot oproeping van vijf lichtingen heeft in Hongarije, althans in de hoofdstad, weinig of geen op winding veroorzaakt. Twee van deze lichtingen moeten Maandag opkomen, Voor de andere drie is de datum van effectieve opkomst nog niet vastge steld. Als een middel tot pressie op de Tsjecho- Slowaaksche regeering kan men, volgens Hon gaarsche kringen, deze mobilisatie niet be schouwen. Het Hongaarsche leger, pas sinds het vorig jaar van de beperkingen van het Vpedesverdrag bevrijd, kan niet in staat wor den geacht tot een aanval op Tsjecho- Slowakije. De rede door een Tsjecho-Slowaak- Schen generaal voor den Pressburger zender eehouden, waarin hij zich op de kracht van ^et Tsjecho-Slowaaksche leger beriep, heeft hier echter een onaangenamen indruk gemaakt etl de oproeping van de lichtingen is te be schouwen als een voorzorgsmaatregel tegenover €®h gemobiliseerden nabuur, waarmee de on derhandelingen niet vlotten. Wat de Slowaken te Komarom hebben aan geboden heeft Hongarije uitermate teleurge- .eld. Het is slechts een kleine hoek van het Bevorderde gebied. Een van de twee steden ®le reeds symbolisch bezet zün, ligt geheel ^'ten dit aangeboden gebied; dit symbool, zoo *11erkt men hier op, zou dus letterlijk niets i'ttiboliseeren. Hongaarsche politieke kringen •dcenen in deze houding den invloed van Praag zien. Met de Slowaken, van ouds met de «ongaren nauw verbonden, zal men gaarne ot een vriendschappelijke regeling willen .Hen ais grondslag voor nieuwe samenwer- ai t Het is echter zelfs niet duidelijk of de utonome Slowaaksche regeering wel tot terri- criaie regelingen bevoegd is. De Hongaren bben hun eischen gegrond op dezelfde be- heïf6len' die den afstand van het Sudeteniand hen beheerscht, n.1. op de meerderheid in t bevolking volgens de telling van 1910. De lin S^an<^ hr 1880, die ook in de onderhande- vJ*en Wr sprake is gebracht, verschilt daar in slechts weinig. Na den oorlog echter heb- n groote verschuivingen plaats gehad Hon den zijn uitgeweken, veel land is onder - jecho-Slowaaksche iegionnairs verdeeld en Jecho-Slowaaksche beambten zijn overal bin- b gekomen. Oe volkstelling van 1930 toont dan ook vooral de steden een groote verschuiving naar een Jecho-Slowaaksche meerderheid. De Slowa- leggen nu bovendien den nadruk op de eco- jhische, strategische en verkeersrelaties, die Sin d00r de Hon8aren geëischte gebied aan jWakije binden. Hiertegenover merken de tet Saren op' dat daarmede in 1918 ook geen S^ing is gehouden en dat bij den afstand van Vffi^n-Duitschiand en Teschen alleen de be- 'Kingspercentages als criteria zijn beschouwd. Hongaarsche regeering eischt dezelfde be- 8oirtd0ling als voor Duitschland en Polen ge- "en heeft maarzij kan achter die ~chen geen millioenenleger stellen. Ja het afbreken van de onderhandelingen v °Pte de Hongaarsche regeering op den steun n de vier groote mogendheden, die het ac- 0rd van München gesloten hebben. De Hon- arsche diplomaten zijn dag en nacht in de Jr. Gezanten en ministers vliegen in en uit. minister-president Imréd en de minister Ümteidandsche zaken maken werkdagen d 20 uur. Deze nerveuse activiteit wijst er op J het niet gemakkelijk is het groote vierspan, juist van zijn krachtprestatie t.a.v. deDuit- 5che en Poolsche minderheden uitrust, nog eens volie kracht voor den Hongaarschen wagen te ïttirédy, Donanyi en Csaky hebben heden ge- bfereerd met den Regent Horthy. «eh bijzondere plaats in het complex neemt j® kwestie van Karpathisch Rusland in. Slechts het Zuiden van dit gebied wonen Hongaren, *ier aansluiting door Boedapest wordt ge- v Scht. Maar aan het gansche gebied werd bij J vredesverdrag van 1918 een volksstemming 'oofd, die over tien jaar zou plaats hebben over den definitieven toestand zou beslis- jv11- Zij heeft echter nooit plaats gevonden en JOgarije eischt dat zü nu wordt uitgevoerd, zaak raakt echter de groote wereldpoli- ek. Een, in een of anderen vorm met Hon- sarije verbonden Karpatho-Rusland zal een chakel vormen tusschen Hongarije en Polenen ®Ze landen economisch en politiek nader tot Jaar brengen. Maar het zal ook den weg van ^'tschland naar de Óekraine afsluiten. *1 de beschouwingen der vier groote mogend- edeh zal deze kwestie dan ook een belangrijke 1 spelen en wellicht het object van een koe- Jhdel moeten zijn. Daarbij komt dat de Rus- 'Sche bevolking van Karpatho-Rusland grooten- ®els zeer achterlijk is. In 1928 was juist deze 'Jteriijklieid voor Benesj een argument om de Jksstemming te weigeren. De onderhandelaar, j hu Karpatho-Rusland vertegenwoordigt, is Jg«ns Hongaarsch gezichtspunt uit de Praag se kanselarij genomen en kan niet als ver- Beuwoordiger van de bevolking gelden. Volgens berichten van gisteren en vandaag heerscht PVe«gens in dit gebied zeer groote onrust- Veral hebben oproeren plaats en schietpartijen SJn hiet van de lucht. tweede duister punt is de houding van Ven Entente. Juist de Hongaarsche revisie- na Jhgens vormden voor deze entente het voor ste bindmiddel. Roemenië en Joego-Slavië zijn dus bij deze kwestie geïnteresseerd. Tot nu toe is van een actie der door de Tsjecho-Slo waaksche débacle ontwrichte Kleine Entente, élthans naar buiten, niets gebleken en t.a.v. Joego-Slavië hoopt Boedapest te mogen rekenen op den invloed dien Rome op Belgrado kan uit oefenen. Maar ook deze zaak raakt weer de be langen der groote mogendheden. Men heeft te Boedapest nog veel vertrouwen, dat de minderhedenpolitiek, nu zij over den hond- gekomen is, niet op zijn staart zal blijven steken. De Slowaaksche onderhandelaars toonen ech ter zeer weinig tegemoetkoming en het schijnt dat Tsjecho-Slowakije, dat reeds tot zooveel concessies werd gedwongen, zijn weerstands kracht nu concentreert op de Hongaarsche eischen. Intusschen is hedenavond op het venster van mijn hotelkamer een biljet geplakt waarin den gasten verzocht wordt, met het oog op de verduisteringsmaatregelen het licht slechts bij neergelaten rolluiken te laten branden, en het rolluik zelf sluit vanavond voor de eerste maal perfect. BRATISLAWA, 15 Oct. (Havas), In drie districten van Slowakije, welke grenzen aan Subkarpatisch Rusland, is gisteren de staat van beleg afgekondigd. Te Praag- zal vanavond de minister van Bui- tenlandsche Zaken, Chvalkovsky, in een speciale bijeenkomst een verslag geven van zijn be sprekingen te Berlijn. Naar verluidt, zal evenwel eerst morgen een algemeene bespreking worden gehouden. Ontegenzeglijk zal de uiteenzetting van Chval kovsky medehelpen den toestand op te helderen en helder licht verspreiden over het standpunt en de bedoelingen van Duitschland, zoodat de regeering haar politiek op binnenlandsch en buiteniandsch terrein zal kunnen vaststellen. Reeds is wel duidelijk, dat deze politiek meer naar rechtsch zal zijn dan in 't verleden het ge val is geweest. Een Tsjechisch blad heeft dien aangaande geschreven: „Wij zijn grondig ge nezen van het internationalisme". Algemeen wordt verwacht, dat het Communisme zal wor den verboden en dat nieuwe perswetten de ver gaande vrijheid, welke tot nu toe bestond, zullen inperken. Men moet zeggen, dat het publiek over het al gemeen de jongste wijzigingen niet alleen dap per, doch ook philosophisch heeft opgenomen, Iedereen houdt zich thans bezig met vraagstuk ken van wederopbouw en nieuwe organisatie en in dit opzicht verwacht men veel van de hulp van Groot-Brittannië. Het verlies van vele groo te spoorlijnen heeft het aanleggen van nieuwe spoorlijnen op den vóórgrond gebracht, waardoor duizenden werkloozen arbeid zullen vinden. Omtrent den verderen loop der onderhande lingen met Hongarije is nog niets bekend. In Hongaarsche kringen is men hier evenwel te leurgesteld. men voelt dat men het doel voorbij geschoten heeft en dat elke regeling minder zal brengen, dan de Slowaken bereid waren te geven. De Slowaaksche regeering streeft krach tig naar de sympathie van Duitschland. Zoo als reeds gemeld is een vooraanstaand lid der Sudeten-Duitsche partij, Karmasin, be noemd tot staatssecretaris voor Duitsche aangelegenheden en is de grens voor Duit sche kranten geopend. In Slowakije is de vrijmetselarij verboden en zijn de gelden van sommige loges in beslag genomen. In Bo- hemen hebben een aantal loges zich uit eigen beweging ontbonden. De „Venkov" te Praag verneemt uit bevoegde kringen, dat de autonome Slowaaksche regee ring besloten heeft tot de ontbinding der vrij metselaarsloges in Slowakije, de confiscatie van hun bezittingen en een bewaking der leden door de politie. Het blad voegt eraan toe, dat ver scheidene loges hun bureaux en archieven reeds naar het buitenland verplaatst hebben. PARIJS, 15 Oct. (Havas) Welingelichte kringen wijzen er op, dat de mogelijkheid voor het houden eener conferentie der vier mogendheden, en in het bijzonder der mi nisters van Buitenlandsche Zaken van Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië, gisteren ernstig overwogen is, teneinde, op verzoek der Hongaarsche regeering, te be middelen in het conflict, dat tusschen Tsjecho-Slowakije en Hongarije is ontstaan, ingevolge het afbreken der besprekingen Van Komarom. Men schijnt dit denkbeeld thans evenwel te hebben laten varen, en het schijnt, dat het Hongaarsche kabinet, na inlichtingen te hebben ingewonnen bij de vier Westelijke mogendheden, bereid is de rechtstreeksche besprekingen met de Tsje cho-Slowaaksche regeering te hervatten. De Lord Mayor van Londen heeft heden me degedeeld, dat reeds meer dan 100.000 pond ster ling is gestort in het fonds tot hulp aan de Tsjechische vluchtelingen, terwijl nog steeds giften binnenkomen. De Britsche Journalistenbond heeft verder een fonds gesticht tot hulp aan de Tsjechische jour nalisten. Alle bladen te Boedapest publiceeren lange verslagen over den toestand in Roethenië, waar zich ongeregeldheden zouden hebben voorgedaan. De pers keert zich krachtig te gen de Tsjecho-Slowaaksche verklaring, dat slechts onbeteekenende grensincidenten zijn voorgekomen. Volgens de Hongaarsche bla den moet men spreken van een grooten Roe- theenschen opstand. De „Foeggetlenseg" schrijft: „De toestand in Roethenië is onhoudbaar. Onmiddellijke tus- schenkomst is noodig. Een regeling kan slechts gevonden worden in een spoedig toekennen van het zelfbeschikkingsrecht, opdat de Roethenen zelf kunnen uitmaken, tot welken staat zü wen- schen te behooren." NEW YORK, 15 Oet. (Reuter). Tengevolge van staking van het sleepbootpersoneel in de haven van New York ligt het geheele scheep vaartverkeer hier vrüwel stil. Niettegenstaande de pogingen van de autoriteiten om een rege ling te treffen, duurt de staking voort. die naar het model van de Fransche Maginot-linie langs de Tsjechische grens was aangelegd Een granaatwerper, een modern hulp wapen van de Duitsche infanterie BERLIJN, 15 Oct. Het Duitsche Nieuws bureau meldt: „De Braziliaansche regeering heeft het noo dig geacht de Duitsche regeering mede te dee- len, dat de terugkeer van den Duitschen am bassadeur in Brazilië haar ongewenscht voor komt. De Duitsche regeering heeft daarop te genover de Braziliaansche uiting gegeven aan haar groote verwondering over dezen ongemoti- veerden stap en verlangd, dat de Braziliaan sche ambassadeur te Berlijn zün post verlaat. De Duitsche ambassadeur te Rio wordt in het ministerie van Buitenlandsche Zaken voor bij zondere diensten beschikbaar gehouden." Nader meldt Havas: De ambassadeur van Brazilië te Berlijn heeft door het bericht van het Duitsche Nieuwsbureau kennis gekregen van de nota. welke de Duitsche regeering tot de regeering van Brazilië heeft gericht. De am bassade van Brazilië verklaart niets te hebben geweten van de bedoeling der Wilhelmstrasse om deze mededeeling te verspreiden. Het ver trek van den Braziliaanschen ambassadeur uit Berlün was reeds sinds eenigen tijd beslist. Verwachting: Zwakke tot matige wind H uit Zuidelijke richtingen, aanvankelijk nevelig tot licht bewolkt, later toenemen- M de bewolking, waarschijnlijk droog weer, iets warmer overdag. Verdere vooruitzichten: Koeler, illllillllllllllilllllllllüilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllli TELEFOON 14164 13994 TOKIO, 15 Oct. Domei meldt uit Hongkong, dat de Japansche consul-generaal aldaar van daag de vreemdelingen gewaarschuwd heeft, dat zij zich moeten voorbereiden op een verwoeden strijd om Kanton en Swatau. Tevens heeft hij de regeering van Hongkong en de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers hiervan ver wittigd en hun verzocht hun iandgenooten te wijzen op de gevaren, waarin zü zich begeven, indien zij zich per auto in zekere gebieden bevinden. Noch te land, noch ter zee, noch in de lucht, zün vijandelijke strüdkrachten ontdekt, bij de landing van de Japansche troepen in de Bias- baai, aldus een communiqué van de Japansche admiraliteit. De marinevliegtuigen hebben te zamen met de landmacht de Chineesche stellin gen en troepenconcentraties bij Waitsjau aan gevallen. Op de Oostrivier zün twee com pagnieën Chineesche troepen vernietigd en te Tsjengsjing zijn 300 Chineesche soldaten ver slagen. Aan het front ten Noorden van den Jangtse zetten de Japanners de bezetting voort. Zoo bezetten zij Zaterdagmorgen Tsjangtaikwan op 20 K.M. ten Noorden van Sinyang. Inmiddels richt de Japansche colonne, welke Lioelin op 20 K.M. ten Zuiden van Sinyang bezet heeft, zich naar den Woesjeng-pas, op de grens der pro- Eindelijk is het dan gedaan met de eeuwige remises, die den strijd om 't wereldkampioenschap dam men tusschen Raichenbach en Keiler kenmerkten. Na meesterlijk spel heeft de loereldkampioen de te Amsterdam gespeelde elfde partij gewonnen en daardoor een kleinen voorsprong op onzen landgenoot genomen. De stand is thans 1210 voor den Franschman. vincies Honan en Hoepeh. Een Japansche voor hoede is in botsing gekomen met 500 Chineezen, van wie 200 werden gedood en 50 gevangen ge nomen. Onder de gesneuvelden bevond zich een stafofficier. Het departement van Oorlog te Tokio heeft een decreet gepubliceerd, waarbij de militaire diensttijd van officieren en manschappen in Japan verlengd wordt. De dienstperiode der manschappen op het slagveld is reeds verlengd. Naar te Hongkong vernomen wordt zijn de Japanners vanmorgen de stad Waitsjau binnengerukt en ligt deze stad in puin. De Chineezen hebben twaalf bruggen over den verkeersweg alsmede een brug over de ri vier vernield. De Japansche vliegtuigen zijn boven Swatau en geheel Kwantoeng zeer actief geweest. Zij wierpen boven Swatau en Kanton vlugschriften uit, waarin gezegd wordt, dat, indien deze beide steden niet vandaag nog door de militairen ontruimd worden, zij een hevig luchtbombardement zullen ondergaan. De Japansche troepen blijven zich in de Biasbaai ontschepen, en hebben de bezetting van de geheeie kust over een lengte van 30 Kilometer voltooid. Volgens een bericht uit Hankau zouden de Ja panners Waitsjau nog niet ingenomen hebben, maar zich rondom de stad samentrekken, welke nog hevig gebombardeerd wordt. De Japanners trekken in drie colonnes Noordwaarts. Van het Jangtsefront wordt gemeld, dat de Japanners op den Noordelijken oever boven Yanghsin zijn geland en in gevecht met de Chineezen zijn gewikkeld. De Chineezen erkennen het verlies van Sinyang. KANTON, 16 Oct. Op het oogenblik lig gen er in de Biasbaai 120 Japansche oorlogs schepen, troepentransportschepen en andere vaartuigen, meldt het Chineesche Persbureau Ruim 100 Japansche bommenwerpers hebben gisteren den geheelen dag vele aan spoor- en verkeerswegen gelegen steden aangevallen, doch lieten Kanton met rust. De bevolking aldaar is rustig, de winkels zijn open, maar de ouden van dagen en kinderen verlaten de stad. Er heeft zich een comité tot zelfverdediging ge vormd. De Japansche vloot, welke den Jangtse opvaart, boven Tsjitsjoen, heeft gisteren vrü zware verliezen geleden, toen de Chineesche kustbatterij een hevig vuur opende. Een oor logsbodem is gezonken en twee andere zün zwaar beschadigd. Op 13 October zijn drie Ja pansche vliegtuigen, welke den oorlogsschepen vooruitvlogen, door het Chineesche afweerge schut neergehaald. Chineesche vliegtuigen hebben vanmiddag boven de Biasbaai gevlogen en Hatsjoeng, waar Japansche troepenontschepingen plaats von den, gebombardeerd, alsmede Japansche vaar tuigen aan de kust. De Japanners ontmoeten feilen tegenstand niet ver van Waitsjau. Te Tsjoenking ontvangen berichten toonen aan, dat de in het buitenland wonende Chi neezen een ongeëvenaarde vaderlandsliefde aan den dag leggen Te Singapore wordt thans een congres van overzeesche Chineesche leiders gehouden, waar vertegenwoordigers zijn uit de Zuidzee-eilanden, Siam, de Philippünen, In dochina, Birma, de Maleische staten en Ne- derlandsch-Indië. De Chineezen in deze gebie den hebben sinds het uitbreken van den oor lóg met Japan 100 millioen dollar naar China overgemaakt. De overzeesche Chineezen steu nen eenstemmig de politiek om weerstand te bieden aan de Japanners, zelfs zij, die vroeger de regeering niet gunstig gezind waren. Vele overzeesche Chineezen verkoopen geheel hun have en goed om tot het vaderlandsche doel bü te dragen. BERLIJN, 15 Oct. (D.N.B.) Het onderzoek naar het vliegtuigongeluk bü Soest, waar, zoo als gemeld, op 10 October j.l. een Belgisch ver keersvliegtuig is neergestort, heeft thans het volgende uitgewezen: Het ongeluk is veroor zaakt doordat het toestel te sterk belast was, hetgeen tot trillingen van de vleugels leidde en tenslotte tot een breuk in een der vleugels. Het onderzoek is, naar bekend, verricht door Duitsche en Belgische deskundigen. Hiermede zijn tevens ook de geruchten weerlegd, als zou den twee met het toestel reizende Duitsche scheikundigen chemische stoffen bij zie1! ge had hebben, welke tot ontploffing zouden zün gekomen. L.EIDSCHEPI.EIN 5—9 - A'dam - Tel. 33072 Wildschoteltje 60 ct. Omelette Chasseur 85 ct. Hazenpeper, Appelm., versche aardapp. 85 ct. Hazenbout, rooms., appelm., versche aard. 1. Heele Patrijs in kool met purée 1.25 gebr. Fazant, rooms., compote of zuurk. 1.50 Hazenru^. rooms., appelm., versche aard. 1.75 De staat van beleg werd afgekondigd in drie Slowaaksche districten. Heftige strijd tusschen Chineezen en Ja panners om Waitsjau. Het havenverkeer in New York werd door een sleepbootstaking stilgelegd. Ministerieele nota aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake terugvor dering van crisisgelden. Overzicht der werkzaamheden van het Katholiek Comité van Actie „Voor God'' in de afgeloopen twee jaren. Te Nijmegen is een tentoonstelling ge opend aan wjjlen Mgr. dr. Alph. Ariëns gewijd. Monument te Utrecht onthuld ter eero van de tot de genie behoorende ridders der militaire Willemsorde. De directeur van de H.A.C.O. stond in hooger beroep terecht wegens overtre ding der Loterijwet. Slachtoffer van den moord te Den Haag onder enorme belangstelling ter aarde besteld. Een negentien-jarig meisje te Haarlem aan kinderverlamming overleden. Raichenbach wint de elfde partij van den strijd om het wereldkampioenschap dammen. Nederland en Duitschland in de finale van het Vierlanden-hockeytornooi te Amsterdam. Beurs van New York: Stemming vast. „Er wordt zooveel gevraagd!" is de uitroep van menigeen wanneer er om een aalmoes wordt gebedeld, wanneer er een collectebus rammelt, wanneer er een beroep op allen gedaan wordt voor instandhouding van een goed werk. „Er wordt zooveel gevraagd!" Het is waar. fdaar er is ook zooveel gebrek! Er moet ook zooveel gedaan! „Er wordt zooveel gevraagd" is te dikwerf een uitvlucht om zich te ont trekken aan een goed werk. Te velen redeneeren: er wordt zooveel ge vraagd, daar is geen bijhouden aan endaarom geef ik niets. Dat is onlogisch en wreed. Juist omdat er zooveel gevraagd moet worden dient ieder iets te doen. Nooit, nooit, nooit mag de uitroep een uitvlucht zijn om niets te geven. Het 19-jarig meisje, uit de wük Overveen, bü hetwelk kinderverlamming was geconsta teerd, is, naar wü nader vernemen, in de Ma- riastichting te Haarlem overleden. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 765.9 Vorige stand: 765.9 L.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1