Na München 11 bótrt Twee jaren katholieke actie „Voor God" Godloozen-actie DE H.A.C.O. VOORDE RECHTBANK Chamberlain mag ik nog niet slapen!" OMVANGRIJK WERK VERRICHT ZONDAG 16 OCTOBER 1938 VAN WEEK TOT WEEK Snik aan personen, die voorheen zelf katho- waren, het gezag van ervarenen toekent. ivr, Terugvordering van crisisgelden Ministerieele nota betreffende het wetsontwerp ?eht( REIZIGERSVERVOER BIJ DE SPOORWEGEN Vooruitgang ondanks de vele diep ingrijpende wijzigingen Geen audiëntie S V-V v:-, I "i ^N\WW Door woord en geschrift en met tal van andere middelen is een „eenheidsfront" gevormd in den strijd voor het goede Er is nog veel te doen GEBREK AAN SPOORWAGENS IN DUITSCHLAND De weg naar het hart VOOR DEN OUD-INDISCHEN MILITAIR Werkverschaffing aan hen, die repatrieeren Droeve plechtigheid te Den Haag Slachtoffer van den moord ter aarde besteld TEGEN DE HUURBELASTING Geen nieuwe offers op bezit van onroerend goed KIND DOODGEREDEN Aan de jaarvergadering van de Apologeti sche Vereeniging „Petrus Canisius", die dit jaar werd gehouden in de nieuwe 8tUdio van den K.R.O. tr Hilversum, was in een tier gangen van dit bewonderenswaardige ge- °°uw een tentoonstelling toegevoegd betreffende de activiteit, die in alle werelddeelen wordt ont- Mooid door de officieele vijanden van God. Inderdaad: in alle werelddeelen! Wij, die in een rustig landje leven, hebben nauwelijks eenig 'ttee van het feit, dat de Katholieke Kerk te genwoordig in het midden van een buitenge woon felle branding staat. We hooren weliswaar 0ver Godloozenbijeenkomsten te Londen of Mos kou, we lezen het verslag van fel anti-katho- "eke redevoeringen, zooals nog dezer dagen de °Phitsende toespraak van Bürckel te Weenen, Waar in openbare optochten doeken en transpa- fanten meegedragen werden, die de leuze voer en: „Allen, die bij ons hooren, traden buiten Kerk!", maar wij hebben bij dit alles een veilig gevoel. Hier zijn de menschen nog braaf, 2°o denken wij gaarne; ze komen trouw naar de k«rk, ze eerbiedigen de priesters, ze gehoorzamen 6tipt aan de geestelijke overheid, ze lezen over "et algemeen geen slechte boeken, ze zijn aan sloten bij de groote katholieke vereenigingen, z" steunen de katholieke massa-ondernemingen, eU Wanneer ze al eens door een toeval in aan ging zouden komen met de felle Godloozen- ikopaganda, waarover men tegenwoordig nog al v^ak hoort spreken, dan wijzen ze deze pro pagandisten met dezelfde verontwaardigde be- s'istheid af als destijds onze gemoedelijke Lim- kkrgers deden, toen de Godloozenvereeniging "He Dageraad" een veroveringstocht naar het ^Uiden des lands ondernam. Neen, bij ons be gaan misschien eenige verkeerde dingen, die "an aangewezen, bestreden en uitgeroeid kun nen worden, maar tot een werkelijke vijand- 6chap jegens God is het Nederlandsche volk, zeker in zooverre dit katholiek werd opge- v°ed, toch niet bereid. Zijn wij ook eigenlijk P'et te nuchter van aanleg voor dit ontstellende ëf'dweep, waardoor de officieele vijanden van Hodzich kenmerken? Zoo zou men denken. ^aar de tentoonstelling, georganiseerd door de actie „Voor God" leert wel anders! Hier ziet niet uit katholieke reacties, maar uit de stUkken zelf, hoe de Godloozen werken en wat beoogen. Hier kan men nagaan, dat zij wer- elyk, ook en wel degelijk voor ons volk een Sroot gevaar opleveren. Hier kan men zelfs iets eefen op het gebied van het organiseeren eener '■ternationale propaganda, want niet alleen de êr°fheid, ook de slimheid van de „kinderen der ^isternis" was op deze tentoonstelling zicht bar. Had men uitsluitend met baarlijke duivels te ^aken, de strijd zou makkelijker zijn dan ze ahs is! Maar onder de Godloozen, die over heele wereld actie voeren, bevinden zich men- 8chen ,met goede bedoelingen", ja zelfs echte 3ealisten, die met ware zelfopoffering den gods et bestrijden en die er alles voor over heb- 611 hun tijd, hun geld, hun arbeid, hun Mutatie om de gedachte aan God weg te j^oven uit de maatschappij. Zij beoogen daar- «de het geluk van hun medemenschen. Vol- hun vaste overtuiging is het Godsgeloof belemmering j'oor dit geluk. Zij voeren hun ^ti, vatl e tegen God met verachting van alle ge- eh, die hen van de zijde der staatswetten der openbare meening bedreigen. Gevangenis b beschimping trotseeren zij, ja, zij zouden den °d trotseeren en terwille van hun overtuiging P brandstapel opgaan. Zij zouden de martela- van het ongeloof willen zijn. "V| behalve dezen, die juist door hun idealistische Cïtuigingskracht de meest gevaarlijke zijn, be- "ati er hardnekkige haters van God. Dit zi)n gewoonlijk afgevallen katholieken. Ook pro- s'anten, die hun Godsgeloof verliezen, worden felle schimpers, maar het verschijnsel doet bth, tleden ontaardt tot een niets ontzienden strijd het meest voor bij ongeloovig geworden olieken. Hun worsteling tegen hun eigen ®«h God en kerk. De droevigste figuren onder Godshaters zijn de afvallige priesters. On- r be geschriften, tegen God en Kerk gericht, *'jp ««iq, Plee: •bei die van afgevallen priesters gewoonlijk dfe eenste. Ze zijn zoo lasterlijk, dat ze over het 'hieen niet veel indruk zullen maken op 'Pschen, die nog eenig geloof hebben, doch in 'beloovige kringen wordt het ongeloof sterk evestigd door deze schrijfsels, omdat men na- e stroom van schimp en laster, in vlugschrift, '0| Prent en periodiek verspreid, maakt de ten- opstelling tot een modderbad, waarvan men vOor P't. zelfs indien men het noodig zou hebben PlOi zijn gezondheid. tuurlijk niet te hopen, maar in Oostenrijk heeft men dezer dagen aan den lijve ondervonden, dat zooiets mogelijk is. In dat katholieke land is gedreigd, dat de seminaries ter opleiding van priesters aan de zorg van de bisschoppen zullen worden onttrokken. Denkt u eens in, wat dit beteekent! Wij zeggen altijd maar: zoo iets kan hier nooit gebeuren. Maar zooiets wordt hier toch alvast toegejuicht door degenen, die de Kerk bestrijden onder het mom van zich te richten tegen een politiek katholicisme. Wij zeggen altijd maar: ja, maar de Oosten- rijksche katholieken waren er ook naar! De ka tholieken van Spanje, van Mexico, van Oosten rijk, van Zuid-Duitschland, waren niet zoo de gelijk als wij! Het zou wel wonder wezen, als overal elders de katholieken zwak waren, maar nu juist in ons land heel sterk. Dat het niet zoo is, blijkt wel uit de gegevens van mr. Diepenbrock in „De Zonnewijzer". Behalve de talrijke gemengde huwelijken, se dert 1914 met 2200 toegenomen, wijst hij als oorzaak aan de geboortebeperking, die in de katholieke zuiderprovincies Brabant en Limburg volgens de statistiek het ergst moet zijn, ten minste deze provincies vertoonen de grootste geboortedaling van het heele land. Wist u dat? Waarlijk, voor de godloozen-actie, zooals die gevoerd wordt, biedt ook het katholieke Neder land zaaigrond! Vooral de Neo-Malthusiaansche propaganda, die onze menschen van de Kerk verwijdert, is hier een zeer werkzaam middel. Van de adviezen, op een der bureaux dezer propaganda verstrekt, werden er 20 procent gehaald door katholieken. Dit was het Amsterdamsche bureau. „Van de 6747 bezoekers noemden er zich 1250 katholiek". Dit wil zeggen, dat 1250 katholieken in Amsterdam zelf hun huis uitgingen, zich naar zulk een bureau begaven, daar om raad vroegen. Het zijn dus geen menschen, die misleid werden door een huisbezoeker. Neen, ze gingen zelf naar die bureaux, vrijwillig, doelbewust, zooals men b.v. te biechten gaat! Zoo is de toestand. Wij moeten deze gevaren durven zien en niet voortleven in den waan, dat bij ons niets gebeuren kan. Vandaar dat die ten toonstelling zoo nuttig is, en dat het werk van de actie „Voor God" zoozeer onzen steun ver dient. A. v. D. In een nota aan de Tweede Kamer naar aan leiding van het verslag betreffende het wets ontwerp houdende voorziening ten aanzien van de terugvordering van gelden gestort of be taald in verband met artikel 8 der Crisis-Zui- velwet 1932 wijst de minister van Economische Zaken erop, dat de opzet der „Crisisheffingen" is, naast de vorming van fondsen voor de fi- nancieele steunverleening aan den landbouw, verhooging van de door den Nederlandscheu consument te betalen prijzen, hetzij van land bouwproducten, hetzij van producten, welke met deze concurreeren en ten aanzien waarvan deswege door de regeering bepaalde prijs- en consumptieverhoudingen in het leven zijn ge roepen. Tot goed begrip wijst de minister er nog maals op; dat de kwestie, of de biscuitfabri kanten de spijsvetheffing indertijd al dan niet op hun afnemers hebben kunnen verhalen, voor de beteekenis van het wetsontwerp van geen belang is. Vooreerst niet, omdat deze in dustrie slechts een gering gedeelte (ongeveer 6 pCt.) van de spijsvetten heeft betrokken, maar vooral niet, omdat de regeering bij even- tueele restitutie alleen te maken zal hebben met hen, die de verschuldigde bedragen hebben betaald, derhalve slechts met handela ren, van wie vaststaat, dat zij het betaalde wel hebben afgewenteld. enigeen zal het echter noodig hebben. Wij b 'eten gezien hebben om te gelooven hoe erg u 's. Anders denken we „nu ja, er bestaat veel ^'''gheid, er bestond altijd veel vuiligheid en er altij d veel vuiligheid bestaan. Wat zou het Seniijk? Het deert ons niet!" Rechts wie zich rekenschap geeft van de ^''Werking dezer vuiligheid die dikwijls nog Politieke doeleinden verspreid wordt kan bf>: Bevaar schatten. at nu ons eigen land betreft, doet mr. Die- -ibrock, de secretaris van de actie „Voor God", 11 Wiens initiatief deze tentoonstelling het staan dankte, eenige harde mededeelingen ^eh zoo juist verschenen volksalmanak „De °^bewijzer". 'i laat daar eenige cijfers zien. Zijn artikel "«et °ok: „Honderd jaar katholicisme in cijfers". at blijkt uit die cijfers? katholieken zijn sedert 1830 relatief ach gegaan in Nederland, en wel bijna drie br°Ce«t. Bedroeg hun aantal in 1830 bijna 40 ^«ent van de bevolking, het is nu nog maar o "b 37 procent. Er zijn wel méér katholieken toen, omdat de Nederlandsche bevolking "«h v, neeft uitgebreid, en ze hebben ook wel meer en invloed, omdat de historische omstan- «he 'blei staart op dezen vooruitgang, mag vooral Verseten, dat de historische omstandighe- SUnstig waren en dat we toch eenige pro- en verloren! De historische omstandigheden hen opnieuw ongunstig worden. Dit is na- Onze spoorwegmedewerker schrijft ons: Nu het reisseizoen achter ons ligt, loont het de moeite eens na te gaan, hoe dit over het algemeen voor de Ned. Spoorwegen is uitge vallen, in verband met de vele diepingrijpende wijzigingen, die zoowel voor de spoorwegen als voor het publiek in het achter ons liggende tijdvak zijn doorgevoerd. Daar waren de electrificatie van het midden- net en de groote uitbreiding van het aantal treinen, de sluiting van een groot aantal hal tes en last not least de (mede in verband hier mee) geheel nieuwe dienstregeling. Het ligt natuurlijk voor de hand, dat een samengaan van zooveel belangrijke veranderingen niet geheel zonder schokken en stooten zou verloo- pen. Echter kunnen wij direct verklaren dat die schokken en stooten, den omvang der wij zigingen in aanmerking genomen, beneden de verwachting gebleven zijn, hetgeen wel in hoofdzaak aan de grondige voorbereiding te danken schijnt te zijn. Nu de drukte achter ons ligt, het publiek zich heeft aangepast en men alles kan over zien, hebben wij den indruk, dat het publiek over het algemeen tevreden is met de geheele reorganisatie, de dienstregeling inbegrepen, en dat men, voor de keuze gesteld, de oude niet zou terugwenschen, waarbij dan in aanmer king moet worden genomen, dat hier en daar nog wat moet worden geschaafd en bijgevijld, hetgeen straks nog beter zal kunnen geschie den, als de nieuw bestelde dieseltreinen ge reed zullen zijn. Natuurlijk rijst nu de vraag: wat is de uit komst voor de spoorwegen? Is die zoo, dat de hoogere uitgaven door hoogere inkomsten zijn gecompenseerd? Dit valt nog moeilijk te zeggen, vooral ook met het oog op de vele feestelijkhe den, die in dit en het vorige jaar zijn gevierd en die een goed gefundeerde vergelijking niet mogelijk maken, waarbij nog komen de z.g. wilde autobusdiensten. Over het algemeen echter kan gezegd worden, dat het reizigers- vervoer is vooruitgegaan, al is, in verband met de genoemde factoren, nog niet te zeggen in welke mate. .°.V: V v\\- v'v*.: ■|'l Zaterdag is in hooger beroep voor de Haagsche Rechtbank de zaak behandeld tegen den directeur der Haagsche Assu rantie- en Creaiet-onderneming (H.A.C.O.), die wegens overtreding van de Loterijwet door den kantonrechter te Den Haag tot een geldboete van 3.000,subs, drie maanden hechtenis is veroordeeld. De H. A. C. O. heeft in 1926, nog voordat de jongste wijziging van de Loterijwet is inge voerd, een premieleening uitgegeven, welke binnen tien jaren zou worden geamortiseerd. Daar de H. A. C. O. na tien jaar de leening niet heeft afgelost en bovendien prijzen heeft uitgekeerd, welke niet in het prospectus waren opgenomen n.l. prijzen van 3,15 stelde het O. M. zich op het standpunt, dat het hier een nieuwe premieleening betrof, welke in strijd was met de nieuw gewijzigde Loterijwet. De Officier van Justitie, mr. Cohen Ter- vaert, requisitoir nemende, achtte bewezen, dat de door de H. A. C. O. aangelegde premie- obligatieleening een andere was dan die in 1926 is uitgegeven en dat deze nieuwe premie leening in strijd was met de Loterijwet. Spr. vorderde derhalve bevestiging van het von nis van den kantonrechter. De verdediging werd gevoerd door mr. E. Hollander te 's-Gravenhage en mr. Zadoks te Amsterdam. Mr. Hollander betoogde «llereerst, dat de H. A. C. O. inderdaad onder de overgangsbepalingen valt hetgeen het O. M. overigens niet betwist en wees er op, dat de H.A.C.O. eerst op de staatsloterij trok. Toen dit verboden werd, orga niseerde de H. A. C. O. eigen trekkingen onder notarieel toezicht, op de wijze zooals de staats loterij het deed. Ze keerde daarbij evenwel hoogere en meer prijzen n.l. die van 3,15 uit dan waartoe zij zich in 't prospectus verplicht had. Daardoor is de premieleening evenwel geen andere gewor den. Het was een soort toegift, een attractie. Bo vendien keert ook de staatsloterij die kleine prij zen uit, maar de volksmond noemt dit „eigen geld". Juridisch is dat „eigen geld" evenwel een uitkeering van prijzen. Wat de aflossing betreft, betoogde pleiter, dat, nu deze achterwege is ge bleven, er evenmin een nieuwe premieleening is ontstaan. Er is geen enkele rechtsvordering om van de H. A. C. O. die amortisatie te eischen; bo vendien is de geheele leening nog niet eens ge plaatst, hoe kan men dan al in zijn geheel aflos sen? Om deze redenen meende pleiter, dat de dagvaarding geen strafbaar feit omschrijft en drong hij op ontslag van rechtsvervolging of vrijspraak aan. Mr. Zadoks bepaalde zich tot het becritisee- ren van de dagvaarding. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 29 October. 99 De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal Donderdag 20 October niet worden, gehouden, Het katholiek comité van actie „Voor God" heeft een overzicht samengesteld van zijn werkzaamheden in de afgeloopen twee jaren, waaraan het volgende is ontleend: Gedurende twee jaar hebben zeer vele Nederlandsche katholieken met volle be langstelling het omvangrijk werk en stre ven der actie „Voor God" gevolgd, en ge steund. Het zal wellicht velen interessee ren thans in vogelvlucht te overzien wat in de twee jaar van het bestaan der actie reeds gedaan werd. Tot elfmaal toe werden alle brievenbussen in Nederland gevuld met de „Vliegende Bla den", die aldus reeds in een aantal van bijna vijftien millioen exemplaren hun lezers ge vonden hebben. De schriftelijke reacties hierop van eenlingen en van heele menschengroepen wisselen van uiterst fel tot spontaan instem mend. Wanneer maar even afzender en adres zijn te achterhalen, volgt terstond een ant woord, dat niet zelden aanleiding geeft tot vruchtbare gedachtenwisseling. De „Vliegen de Bladen" zijn het goede zaad, dat voortgaat op den zaaiwind. Ook de uitgavenlijst groeide gestadig aan. Een veertigtal brochures van allerlei aard en vorm, om zoowel den ontwikkelden als den on- geletterden mensch het zijne te geven, heeft reeds het licht gezien. Ruim driehonderd dui zend dezer boekjes zijn grif van de hand ge gaan. Nieuwe uitgaven over het godlooze com munisme, de vredesbeweging, het jodenvraag stuk, enz., zijn reeds weer ter perse. Met de meest moderne middelen wordt ge werkt aan de ruimst mogelijke verspreiding van deze goede lectuur in een tijd, waarin van alle Naar wij vernemen, heerscht in Duitsehland, sedert geruimen tijd een gebrek aan spoorwa gens. Dit gebrek is van dien aard, dat de N. S. dagelijks eenige extra-treinen met ledige wa gens naar Duitsehland moeten zenden, om de kolenmijnen aldaar in staat te stellen, hun zen dingen kolen voor Nederland te laden. Het aantal ledige wagens, dat aldus dagelijks over de grens gaat om beladen terug, te keeren, be- draagt tusschen 150 en 200 stuks. kanten juist het wapen der lectuur als een der machtigste wordt gehanteerd, en zoo heel vaak misbruikt. In Leiden en Den Haag is de katholieke gar de ook doorgedrongen tot de openbare Zon dagavond-markt. Midden tusschen de vele ten ten trekt daar de brochure-tent der actie „Voor God" nieuwsgierige kijkers en koopers. Te Nijmegen wisten de studenten der Univer siteit geregeld beslag te leggen op leegstaande winkelpanden om er de goede lectuur te ver- koopen en vooral om door mondeling contact met de koopers het zaad een ontsloten bodem te bereiden. Ook te Amsterdam zullen dezen winter de katholieke studenten deze zelfde actie gaan voeren. Tenslotte zijn het de regelmatige artikelen in de pers, die tijdige voorlichting verschaffen over stroomingen tegen of zonder God. In verschillende neutrale en liberale bladen is advertentieruimte benut om er de positieve Godsgedachte in te doen doordringen. Het zou kolommen vullen om hier alle plaat sen op te noemen, waar grootere en kleinere meetings, congressen, studiedagen werden ge houden in het teeken der actie „Voor God". In 1937 was dit het onderwerp van de Nederland sche Katholiekendagen. Verscheidene diocesane katholiekendagen stonden in ditzelfde teeken Voor het komende winterseizoen zijn in sa menwerking met de apologetische vereeniging „Petrus Canisius" over geheel Nederland confe renties over het katholicisme georganiseerd, om ook vele niet-katholieken ruimschoots in de ge legenheid te stellen een goede en degelijke uit eenzetting te hooren van onze geloofsleer. De weg naar het hart gaat langs de oogen. Wat eens werkelijk de oogen trok, heeft vaak een diepere nawerking in het hart. Een enkele blik op een lichtend kruis aan den donkeren hemel of 'op een korten lichtenden tekst te midden van felle lichtreclames kan diep naar binnen dringen. Vele kerken hebben des avonds een lichtkruis op de torenspits. Affiches kunnen ware blikvangers wezen, een goede affiche doet wonderen. Waarom dan ook niet temidden van kleurige reclameplaten een frissche plaat opgehangen om den menschen met één oogopslag een goede gedachte bij te brengen, of opnieuw in. het geheugen te roepen De plaat „Terug naar God" heeft een tijdlang op 400 spoorwegstations gehangen. Zeer veel aandacht trok dit jaar de frissche plaat „Ge niet van den zomer", zóó zelfs, dat vele niet- katholieken ze aanvroegen aan het secretariaat om ze op te hangen aan hun huizen. Weldra zal 'n nieuwe en kunstzinnige affiche zeer velen opwekken de conferenties over het katholicis me te gaan volgen. Een zestal kleurige sluit- zegels heeft reeds menig enveloppe gesloten. Een veelgeliefd illustratiemiddel op studie bijeenkomsten is heden ten dage de filmstrook met lichtbeelden. Er zijn zoo juist door de actie „Voor God" twee filmstrooken vervaardigd, en verkrijgbaar gesteld. Geen gelegenheid blijft onaangegrepen om het kwade te keeren en het goede te doen voor de eer van God. Uit vele landen ontving het Secretariaat af gevaardigden om inlichtingen over het doel en het werk der actie „Voor God." Zwitserland kent thans eenzelfde actie, ge schoeid op de leest der Hollandsche actie „Voor God." In Lithauen worden dergelijke pogingen on dernomen. Zoo juist bereikt ons het bericht dat, na een bezoek van enkele hooggeplaatsten aan het Se cretariaat te Heemstede, ook Engeland eenzelf de actie „The Langue for God" heeft georgani seerd. Twee jaar geleden begrepen de Neder landsche Katholieken den ernst van het woord der Bisschoppen. Met geestdrift en liefde is het „eenheidsfront" twee jaar on afgebroken werkzaam geweest. De actie „Voor God" kan op den inge slagen weg met Gods hulp voortgaan. Er is nog veel te doen.... 15 November zal te Nijmegen op eenvoudige wijze herdacht worden het 25-jarig bestaan van de Arbeidsbeurs voor den Oud-Indischen Militair. Doel van deze instelling, gesubsidieerd en ge controleerd door het Departement van Kolo niën, is: den Oud-Indischen Militair in geheel Nederland met raad en daad bij te staan en vooral aan arbeid te helpen. In 1912 werd deze Beurs gesticht, maar in 1901 liep de stichter, de heer A. van Boxtel reeds met de gedachte rond om tot instelling van deze Beurs over te gaan. Begin van deze eeuw had hij na een 5-jari- gen dienst in het Indisch leger geconstateerd dat het lot van den Oud-Indischen Militair verre van rooskleurig was. Tal van gegageerde oud-onderofficieren, -korporaals en -soldaten die met een betrekkelijk klein pensioen naar Holland kwamen, liepen voortdurend groot gevaar voor hun verder leven te mislukken, vanwege de benarde financieele omstandig heid, waarin zij kwamen te verkeeren. In 1912 kon hij na veel voor-arbeid verricht te hebben en gesteund door hoofd-officieren van de Koloniale Reserve met zijn eerste werkzaamheden beginnen. Gedurende een kwarteeuw werd aan dui zenden op hun verzoek door de Beurs raad ge geven inzake huisvesting, belasting, woeker bestrijding, ouderdoms- en invaliditeitsrente, ziekteverzekering, onderhoudsplicht, beroeps keuze voor kinderen etc. Een in 1921 opgericht bureau voor steunver leening, dat in Juli 1937 werd opgeheven, had tot doel den gegageerden militairen beneden den rang van officier, die voor 1920 het leger hadden verlaten en buiten hun schuld in moei lijkheden verkeerden, te steunen. Jammer werd dit bureau opgeheven, want ook door de nu ingevoerde gelijkstelling van pensioenen ver keeren oud-korporaals en -soldaten ook nu nog op hoogen leeftijd in vaak moeilijke financieele omstandigheden. Immers, deze categorie ont vangt na een diensttijd van 18 jaar in de tro pen een pensioen van 600 tot 700 gulden per jaar. Arbeid is voor hen dan moeilijk te vin den, alhoewel de Arbeidsbeurs voor den Oud Ind. Mil. alles in het werk stelt om hen hier aan nog te helpen. Het ingevoerde capitulan- tenstelsel sluit voor deze gepensionneerden veel werk af, dat zij vroeger nog konden vin den in de kazernes als burgerwerker, maga zijnknecht etc.. De Arbeidsbeurs O, I. M. werkt daarom met nog meer ijver voor deze men schen en wist er de laatste 10 jaar ongeveer 2500 te plaatsen. Alleen dit cijfer reeds dwingt respect af. Een gedeelte van het drama in de Molen- slootstraat, dat Woensdag Den Haag in op schudding bracht, is Zaterdagmiddag ge ëindigd met de begrafenis van Greta Groen, het slachtoffer van het misdrijf. Om half twee werd in de woning van de fa milie Groen door dr. G. P. van Itterzon een rouwdienst gehouden. In de omgeving van de woning hadden zeer vele buurtgenooten een plaats gevonden om de beproefde familie hun medeleven daadwerkelijk te toonen. Ds. van Itterzon ging in gebed voor en sprak woorden van troost tot de ouders en de beide zusters van het meisje. Inmiddels waren duizenden gestroomd naar de algemeene begraafplaats aan de Kerkhof laan, waar het stoffelijk overschot werd ter- aardebesteld. De belangstelling was zelfs zoo groot, dat de afzetting met touwen rond het graf niet voldoende bleek, zoodat verschillende politie-agenten het publiek op een afstand moesten houden. Om drie uur werd het stoffelijk overschot, bedekt met bloemen, het kerkhof opgedragen, gevolgd door de familie G<roen en zeer vele familieleden en kennissen, die uit de geboorte plaats, Numansdorp, waren overgekomen. Aan de groeve voerde allereerst het woord de oud-onderwijzer van Greta Groen, de heer Ka- perdijk, uit Numansdorp, die de voortreffelijke hoedanigheden schetste van haar, die op zulk een droeve wijze om het leven was gekomen. Na hem sprak de heer Reyzer, bij wien het meisje in betrekking was geweest, woorden van waar deering over haar werkzaamheid en opgewekt heid, waarna ds. Van Itterzon eenige verzen voorlas uit psalm 139. De plechtigheid werd besloten met het bid den van het Onze Vader. Diep onder den indruk verlieten allen de be graafplaats. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Broederschap van Ged. makelaars, gevestigd te te Utrecht, heeft in zün vergadering te Amster dam een adres gericht tot den ministerraad in zake de belastingvoorstellen uit de millioenen- nota, met name van het voorstel inzake huur belasting over de bruto-huuropbrengst. Adres sant is van oordeel, dat een dergelijke heffing funest moet werken voor hen, die tot dusverre belegging in onroerend goed prefereerden bo ven andere beleggingsmiddelen en daardoor reeds zeer veel bijdroegen voor versterking van 's lands middelen, meer dan zij, die hun gelden op andere wijze uitzetten. Waar adressant voorts van meening is, dat deze belasting bovendien zeer onbillijk zou wer ken, wordt den ministerraad dringend verzocht in het belang van het geldbeleggend publiek en een gezonden huiseigenarenstand niet over te gaan tot het leggen van nieuwe offers op het bezit van onroerend goed. In de Transvaalstraat te Tilburg is Vrijdag middag omstreeks half vijf de 23^-jarige Jos. van Oort bij het oversteken van de straat door een gespan aangereden. Het knaapje was op slag dood. jL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5