D positie van de leiders bleef onaangetast tfidvMfml aan dm daq De avonturen van een verkeersagent je Opmerkelijke race van Hilversum De vorst" VITESSE VERSTERKTE DIE ZELFS I De truc van Danny H OHIQ's KEUKENSTROOP MAANDAG 17 OCTOBER 1938 e-° TWEEDE KLASSE l.V.C.B. Opmerkelijk hooge cijfers in I b, Waar D.O.S.S. met 92 en Alw. Forward met 81 top scorers waren Gelijk spel van L.V.V. en Zwal. Vooruit V l- W s V' E- FORWARD—CONSTANTIUS 8—1 Mooi open spel van de thuisclub ST. GEORGE—ZWALUW 4—1 Na 5 minuten was het al 20 V. I. C.—VOLENDAM II 6—1 Hagedorn scoort drie maal TWEEDE KLASSE K.N.V.B. HERTHA—V. V. IJ. 4—3 Een goed begin van de thuisclub Wereldkampioen schappen hockey 1940 belooft voor ons land een belangrijk jaar te worden Ook Alkmaarsche Boys trekt de aandacht Hercules blijft vol houden o.s.v. O. S. V. H. R.C 4— -4 D.E.M.—TEYLINGEN 3—0 e gastheeren gaven den toon aan HilversumZ. F. C. 20 E. D. O.West-Frisia 40 WatergraafsmeerHercules 12 R. C. H.—W. F. C. 0—1 H.F.C.Alkm. Boys 01 De SpartaanH.V.C. 02 reist incognito &OOR FRITZ METZNER ge- De gisteren gespeelde wedstrijden hebben geen leiderstroon aan het wankelen kun- hen brengen. Met succes werden de eere posities verdeeld, terwijl het falen van zijn concurrenten Vitesse zelfs een kans gaf in li A iets uit te loepen. Opmerkelijk zijn de hooge scores in Ib, Waarin DOSS (92) en Always Forward (81) het leeuwenaandeel hadden. In I a is LVV er niet in geslaagd Zwaluwen "ooruit van den kop te verdringen. Het werd ®®n gelijk spel, waardoor de Utrechtenaren voorloopig nog de eerste plaats blijven bezetten de Larensche club de Domstadbewoners nog s'eed3 op den voet volgt. SDO deed niet ver standig door by MSV een punt te verspelen, 'Paar Hertha begon heel goed, door een 4-3- ^ge op WY. 2wal. Vooruit V. V. K. B. V. V. S- D. O. ^lympia ®aestum M. S. 2 Actif S. V. V- V. IJ. In I b heeft DOSS nu eindelijk laten zien, Pat het niet van plan is dit seizoen een onder geschikte rol te spelen. De daverende 92 e8en The Victory bewijst voldoende, dat er ^eer iets broeit in het rood-witte kamp. Overi- 8ens werden er in deze afdeeling alom stevige scores gemaak. Always Forward herstelde zich ™cl Zeer duidelijk van zijn eefste nederlaag en puurde Constantius met 81 kansloos naar de hoofdstad terug. Voor een fraaie prestatie ^°fgde VIC, dat ook al met klinkende cijfers i) van volendam 2 won. RKAV maakte *°rte metten met WA 2 (40) en blijft daar door in het vaarwater van St. George, dat ook Pu niet struikelde en Zwaluwen met 41 *'opte. ®t. George K. A. V. O. S. S. v°lendam 2 P-lways Forward ~Waluwen ,he Victory V. A. 2 Constantius 5 3 2 0 8 18—9 4 3 1 0 7 14—5 3 2 0 1 4 6—4 5 2 1 2 5 17—15 2 1 1 0 3 2—1 3 1 1 1 3 7—9 4 1 0 3 2 10—11 3 0 1 2 1 4—11 4 0 2 2 2 2—12 2 0 0 2 0 4—6 5 3 2 0 8 14—9 4 3 0 1 6 114 4 2 1 1 5 22—12 2 1 1 0 3 8—3 3 1 1 1 3 8—12 2 1 0 1 2 9—3 2 0 1 1 1 3—6 3 0 1 2 1 5—15 3 0 1 2 1 1—7 3 0 0 3 0 4—16 In Ha legt Vitesse een overtuigende superio- 'tot aan den dag. Met 40 leed WE in Cas- 'P'cum zijn eerste nederlaag, waardoor de Sasten hun solide positie aan den kop weer ersterkten. Ook het feit dat DSSH bij BSM ®eh punt verspeelde, heeft hier het zijne toe ^gedragen. Lisse zorgde niet al te ver achter raken en sloeg Santpoort 2 met 32. DEM Ced ook al goed werk door een overtuigende ^-O-zege op Teylingen, terwijl ADO met de- ^'fde cijfers zijn eerste zege tegen OIV in de w&cht sleepte. ^tesse C- S. S. H. a" E- M- V- D- °- $a1tpoort 2 S- M. ^ylingen s. V. 4 4 0 0 8 8—0 5 2 2 1 8 7—7 5 3 0 2 6 11—12 4 2 1 1 5 9—5 4 1 2 1 4 3—1 3 1 1 1 3 5—8 4 1 1 2 3 14—8 4 1 3 1 3 5—13 5 1 1 3 3 5—7 4 0 1 3 1 4—9 handen in het net laat glippen, 20. Tot rust blijft de thuisclub in de meerderheid, doch tot doelpunten komt het niet meer. Na de thee too- nen de gasten nog lang niet bij een nederlaag te berusten. Een serie aanvallen op het D.E.M.- doel worden opgezet, doch door goed verdedi gen van de thuisclub blijven doelpunten uit. Het laatste kwartier is voor de thuisclub. Als een der Teylingen-backs een penalty veroor zaakt schiet Vessies den bal in de touwen, 30. In een veel beter gespeelden wedstrijd dan een tweetal weken geleden tegen R K. A. V. heeft Forward verdiend gewonnen van Constantius. Nu werd niet meer dat korte spel vertoond, dat slechts mogelijkheid biedt tot weinig doelpun ten, integendeel. De regen die af en toe wel hinderlijk was, maakte het terrein gelukkig niet onbespeel baar, zoodat de spelers hun volle capaciteiten konden ontplooien. Constantius speelde over het algemeen veel zwakker dan de thuisclub, wat heel goed in de uitslag tot uiting komt. Had de keeper verschillende zeker schijnen de doelpunten niet op eminente wijze uit zijn goal gehouden, we twijfelen er niet aan, of het score-cijfer van Forward was nog hooger ge weest Het eerste kwartier na de rust begingen de gastheeren de fout het spel te kort te houden, wat afgestraft werd, door een zeker te houden doelpunt. Daar de zwart-witten voor de rust 4 goals wisten te fabriceeren, was de stand dus 4I. Forward evenwel pakte daarna geweldig uit. Geleidelijk kwamen de overige doelpunten, waaraan de geheele voorhoede medewerking verleende. De eindstand werd 81. Het spel was nog maar eenige minuten oud, toen Duin St. George de leiding bezorgde. De gladde bal glipte den Zwaluwen-keeper, die overigens goed werk liet zien, door de hand, 10. Toen de wedstrijd vijf minuten oud was, maakte Duin er met een hard schot 20 van. De Zwaluwen gaven zich echter nog lang niet gewonnen. Tegen de rust maakten zij een te- genpunt, toen de bal via het been van Van Zeeuwen achter Broers verdwijnt. Na de rust hetzelfde spel. De Zwaluwen zetten een buitenspelval op, waar St. George keer op keer inliep. Tegen het einde maakte A. Over toom er uit een mooi balletje van den linker- wenk 31 van. De Zwaluwen kwamen nu op zetten, doch wisten geen doelpunten te maken. Vlak voor het einde deponeerde Duin met een mooi schot no. 4 in de touwen. Zoo behield St. George dus onbedreigd de eerste plaats. In een doelpuntrijke wedstrijd is het VIC ge lukt beide punten te veroveren. Na eenig op en neer gaand spel gelukt het VIC te doelpunten door Hagedorn, die een voorzet van Schoon hoven het doel inloopt, 10. Voor de rust werd hierna niet meer gedoelpunt. Direct na de hervatting vergrootte VIC zijn voorsprong, als bij een goeden voorzet van Meester Boer hard inschiet, 20. Volendam trekt weer ten aanval, waarbij een corner wordt geforceerd. Deze levert een doelpunt op als Schillemans den bal uit zijn handen laat glip pen, 21. VIC pakt nu weer flink aan, en na een kwartier doelpunt Hagedorn, als hij profi teert van een misverstand in de Volendamsche achterhoede, 31. VIC blijft sterker en doel punt kort achtereen twee maal door v. d. Heu vel, 51. Een minuut voor tijd maakt Hage dorn het dozijn vol, toen hij uit een corner van Schoonhoven fraai langs Veerman kopte, 61. Beide vereenigingen geven elkaar niets toe en al dadelijk moeten de keepers hun kracht toonen. Het was de midvoor van WIJ die door een schitterend schot z'n club de lei ding wist te geven. Hertha kreeg een paar prachtkansen, maar steeds op het laatste mo ment werd het gevaar gekeerd. Wederom was het V. V. IJ. dat scoorde (02). Hertha verkleint dan den achterstand (12). Na de thee is het spel even vlug, zoo moge lijk nog sneller dan eerst. De gelijkmaker is er al heel spoedig (22). V. V. IJ. krijgt dan een strafschop. Het wordt schitterend gekeerd maar onmiddellijk daarna ingeschoten (23). Vijftien minuten voor 't eindsignaal scoort Hertha weer en de stand is dus weer gelijk n.l. 33. Aan beide kanten wordt hard gestreden, maar 't schijnt dat er geen goals meer komen, totdat WIJ hands maakt en Hertha een vrijen schop te nemen krijgt, welke een doelpunt oplevert (4—3). Nog 5 minuten resten en hoe WIJ zich ook inspant, de Hertha-defensie is paraat en de ze ge blijft aan de thuisclub. Op het in het A. M. V. J.-gebouw te Am sterdam gehouden congres van de Federation Internationale de Hockey sur Gazon zijn en kele beslissingen gevallen. De vice-president, de heer R. Liegeois (Bel gië) heeft op deze bijeenkomst een uiteenzet ting gegeven inzake de kwestie van het al of niet houden van een Olympisch hockeytour- nooi in 1940. Mochten het I. O. C. en het Finsch olympisch comité geen gehoor geven aan den wensch van de F. I. H., dan zullen in 1940 voor de eerste maal wereldkampioenschap pen worden gehouden, waarbij de Koninklijke Nederlandsche Hockey Bond zich gaarne met de organisatie zal belasten. Het congres bleek met dezen gang van zaken volkomen accoord te kunnen gaan. Men kan rekenen op de deelneming van twaalf a dertien landen, waaronder ook Br - Indië. Op het congres kwam de wensch naar voren, tegelijkertijd met de wereldkampioenschappen der heeren, een damestoumooi te organisee- ren. Dit denkbeeld vond algeheele instemming. Zeker zes landen zouden hieraan deelnemen. In 1 a heeft Alkmaarsche Boys prachtig werk gedaan, door met 10 van HFC te winnen, een vrij onverwacht resultaat, dat de Alkmaarders de leiding doet behouden. Want E.D.O., dat met 40 over West-Frisia zegevierde en in punten tal gelijk staat, speelde hiervoor één wedstrijd meer. Ö.V.S. schijnt te gaan afzakken. Zoo mee- nen we althans het gelijke spel op eigen veld tegen H.R.C. te kunnen beschouwen. R.C.H. stelde teleur door op eigen terrein met 10 van W.F.C. te verliezen. Alcmaria Victrix be haalde zijn eerste zege en sloeg de Kennemers, dat daardoor op de laatste plaats belandde, met 4—2. Alkm. Boys 4 3 1 0 7 10—5 E.D.O. 5 3 1 1 7 10—3 W.F.C. 4 2, 2 0 6 3—1 5 2 2 1 6 12—10 H.F.C. 4 1 2 1 4 5—5 Alcm. Victrix 5 1 2 2 4 11—13 R.C.H. 4 1 1 2 3 8—7 West Frisia 4 0 3 1 3 4—8 H.R.C. 4 0 2 2 2 6—11 Kennemers 5 1 0 4 2 11—16 In 1 b blijft Hilversum zyn prachtige succes- senreeks maar steeds voortzetten. Niet alleen werd Z.F.C., de zwaarste concurrent, geklopt, maar bovendien werd ook ditmaal de achter hoede van de Gooiers niet gepasseerd. Een op merkelijke prestatie! Hercules omzeilde een heel moeilijke klip door met 21 in Amsterdam van Watergraafsmeer te winnen. De Utrechtenaren hebben daardoor weer beslag gelegd op de tweede plaats. D.W.V. herstelde zich goed door met 03 van Vriendenschaar te winnen, maar de Spartaan schijnt ineens weer een groot ge deelte van zijn kruit verschoten te hebben en verloor op eigen veld met 20 van H.V.C. Zee- burgia en A.F.C. deelden broederlijk de punten. Hilversum 5 5 0 0 10 13—0 Hercules 5 3 1 7 5—4 D. W. V. 4 3 0 1 6 13—7 Z. F. C. 4 2 1 1 5 7—6 H. V. C. 4 2 0 2 4 10—8 A. F. C. 4 1 1 2 3 6—11 Zceburgia 5 0 3 2 3 3—8 Watergraafsmeer 4 1 0 3 2 7—10 Vriendenschaar 4 0 2 3 2 2—6 Spartaan 5 1 0 4 2 5—11 De thuisclub had de Boer weer in de gelede ren, maar dit was voor de bezoekers geen be letsel om reeds spoedig door de Vries de leiding te nemen, (01). Doch na een kwartier maakte Bode gelijk (11) om later zijn club een 21- voorsprong te bezorgen. Voor rust kwam echter opnieuw de gelijkmaker, ditmaal uit een corner. (2—2). Tien minuten na de hervatting had H. R. C. opnieuw succes, (2—3) en na een half uur bracht de Vries uit een doorbraak den stand op 24. Het spel was tamelijk forsch en tenslotte vond de scheidsrechter het na een duel van Göbel en den II. R. C.-keeper Dijkshoorn het welletjes, en werden beide spelers naar de kleed kamer verwezen. De Oostzaners zetten alles op den aanval en nadat Meyn er 34 van had ge maakt, bracht de Boer in de laatste minuut den eindstand op 44. i ■He thuisclub begon terstond met een flink JhPo en bracht het Teylingen-doel verschil- Ide malen in gevaar. Slotemaker Jr. schiet hs bij een goede pass van Tervoort rakelings °r- De vlugge D. E. M. rechtsbuiten krijgt ■j, deze periode vele goede voorzetten voor het (,.eyHngendoel; een dezer laat Slotemaker tac- uSch loopen en Kuijr schiet hard in, 10. Kort h#r°p breekt Schram goed door en lost een rd schot, dat de Teylingen-doelman door zijn Toen Jhun Judge z'n ouden kennis, Danny Beurrs van den Anja-bar te Denver zag, begreep hij dat Danny een goed zaakje aan de hand had. Danny droeg een costuum, dat sterk naar wolstand rook. Zelfs een klein zoon van Rockefeller zou het zonder schaamte hebben kunnen dragen. Danny zag er dan ook heel anders uit dan laatst, toen ze beiden heel plotseling uit Charlestown waren verdwenen. Na de eerste begroeting, begon het gesprek: „Nou Danny, je schijnt midden in de boter te zitten, ouwe jongen. Wat voer je tegenwoordig al zoo uit?" „Ik?" De aangesprokene nam een flinken teug whiskey. „Ik maak me verdacht." „Dat deed je vroeger ook al," grimlachte John. „Maar hoe men daarvan kan leven en 't daarbij nog goed kan hebben, gaat boven m'n begrip." „Dat zal ik je dan eens uitleggen." Danny keek eerst voorzichtig om zich heen, of iemand hem ook kon beluisteren. „Laten we aannemen, dat in hotel Garfield om 7 uur 23 een groote juweelendiefstal ont dekt wordt. Om 7 uur 26 weet de politie het en om 7 uur 43 verschijnt ze ten tooneele. Maar door m'n prima relaties weet ik het al eerder en ben derhalve ook vroeger dan de politie op de plaats van 't misdrijf. Dan ga ik direct aan 't werk met me verdacht te maken." ,,'t Kost me slechts een kleine fooi en ik ben in de kamer, waar de diefstal gepleegd is. On middellijk zet ik op verschillende plaatsen een paar duidelijk waarneembare vingerafdrukken en laat een zakdoek met m'n voorletters of iets anders, dat me kennelijk toebehoort, vallen, en zorg er tevens voor dat zooveel mogelijk men- schen me zien. Verder gedraag ik mij, zooals de politie dat noemt, „opvallend, zenuwachtig en schuw." Alles bij elkaar genomen, richt ik het zóó in, dat ik hoogstens een paar uur later, we gens m'n opvallend verdachte allures, gearres teerd word." „En dan?" vroeg Judge, die in gespannen aan dacht luisterde. „Nou, dan zit ik een paar maanden, of als 't geluk me naloopt, een maand of drie, vier, achter slot en grendel." „Als 't geluk je naloopt, zeg je?" verwonderde zich John. „Natuurlijk. Maar begrijp je dan niet dat de schadeloosstelling voor de inhechtenisneming, als later de onschuld aan 't licht komt, nauw in verband staat met den duur van m'n on- vrijwillig, of als je wilt, vrijwillig verblijf in de Sing-Sing?" In de Ver. Staten worden gearresteerden, die gevangen gezet zijn en wier onschuld aan het misdrijf, waarvan ze verdacht of beschuldigd worden, bewezen wordt, financieel schadeloos gesteld voor bun tijdelijke vrijheidsberooving. „En hoeveel bedraagt dat wel?" vroeg z'n vriend, op wiens gelaat zich bewondering aftee- kende voor Devers' vindigrijkheid. „Dat hangt er van af. Den eenen keer meer, den anderen keer minder natuurlijk. Maar ik ben nog nooit onder m de tweeduizend dollars geweest. Daar zorgen m'n advocaten wel voor." „Wat 'n schit terend idee!" riep John. „Wat een bofferd ben je! Maar.... ja.... wordt zoo'n beroep, dat je uitoefent, niet gauw overal bekend? Dat kan op den duur toch niet verborgen blijven." „Dat is zoo," glimlachte Danny. „Daarom zorg ik ook steeds dat er een honderd of twee, drie mijlen ligt tusschen den eenen slag en den an deren. Na Chicago komt bijv. Boston en na Bos ton bijv. St. Louis of Baltimore aan de beurt." „Gp die manier," vervolgde Danny, „heeft men nog het niet geringe voordeel met een kleine uitgave deze gezegende Republiek grondig te leeren kennen. Slechts éénmaal ben ik van deze gedragslijn afgeweken. Acht dagen nadat ik het huis van bewaring in Cincinnati had vaarwel gezegd, werd ik in dezelfde stad wegens zeer sterke ver denking in 't Roxtale-warenhuis te hebben inge broken, opnieuw in hechtenis genomen. Maar toen de rechtercommissaris, een aardige, joviale, maar slimme kerel, me voor zich kreeg, kreeg hij ook een geweldige lachbui. Hij had m'n truc in de gaten. Onmiddellijk liet hij me weer op straat zetten." „Nou," meesmuilde John, „die mislukking van je plannetje zal niet weinig de dompers heb ben aangedaan, wat? Dat kan ik me zoo voor stellen." „Och neen, dat nu juist niet," zei Danny en keek peinzend voor zich uit, „want juist toen was die inbraak door mij wél gepleegd." (Nadruk verboden) Ook ditmaal zijn de Hilversummers onge slagen uit den strijd gekomen en blijven zoo doende de bovenste plaats van de ranglijst be zetten. Na een aarzelend begin zijn het de groen- witten, die de eerste aanvallen ondernemen. Langzamerhand komen ook de Zaandammers opzetten en weten eenige goede doorbraken te forceeren, doch de kansen worden door slecht schieten verknoeid. Als na een half uur spelen Huizinga een vrijen schop krijgt te nemen, komt het leder met een boog bij Toes, die zonder dralen den bal langs Dijkstra in de touwen jaagt. (10). De mannen uit de Zaanstreek pro- beeren hun achterstand in te loopen, maar de Hilversum-verdediging werkt het leder feilloos weg. Even voor de rust moet Toes wegens knie blessure uitvallen en wordt vervangen door Van Ek. Na de hervatting gaat het spel in het eerste kwartier gelijk op en neer, totdat Hilversum een hoekschop op het Z. F. C.-doel forceert. Doel man Dijkstra stompt den bal voor de voeten van Kool, die op zijn beurt een voorzet geeft aan Van Polen. Zonder zich te bedenken kopt de laatste speler het leder in het vijandelijke doel. (2—0). Z. F. C. zet thans alles op alles en valt fana tiek aan, echter zonder succes. Vlak voor het einde ontkomt het doel der gasteeren nog aan eenige benauwde oogenblikken. Door te lang treuzelen van de Z. F. C.-voorhoede kunnen de groen-witten echter nog steeds op het laatste moment ingrijpen en met onveranderden stand breekt het einde aan. „Kijk," zei het matroosje tegen Keesie, terwijl hij op het wrak wees. „Dat is nu mijn geldkist, want hieruit heb ik de goudstukken, die ik aan den goeden vissoher heb gegeven. Ga maar eens mee, dan zul je zien hoeveel geld hier is verborgen." Door middel van een touwladder, die nog uit het wrak hing, klom eerst het matroosje op het wrak en Keesie volgde dra zijn voorbeeld. „Dat is niet erg gemakkelijk," zei de verkeers agent, „om tegen een touwladder op te klimmen." „Och, alles wordt gewoonte," zei de matroos. In de eerste helft leverde deze partij voetbal geen doelpunten op, daar de bezoekers hard nekkig verdedigden en zeer fortuinlijk ontsnap ten. De doelverdediger verrichtte zeer fraaie staaltjes. Na rust krijgt EDO vrij gelukkig de leiding als de doelman een voorzet in zijn doel ziet verdwijnen, 1—0. Een schitterende aanval bekroont invaller Oomen Jr. na fraai werk van Koene, 20. Na keurig samenspel tusschen Stef- fens en Bas Timmerman doelpunt de laatste, 3 -0. Schijvenaar speelt een voortreffelijke partij op de spilpiaats. Timmermans passeert dan handig de W.F.-achterhoede, en scoort via een achterspeler, 40. in, doch de scheidsrechter had reeds -voor een o^rtreding gefloten. Dan komt in de laatste minuut voor HFC het fatale moment, wanneer de ex-Ajax-man Mul ders voorzet en Langendam den bal van rich ting verandert; de reeds opgestelde v. d. Togt kan tevergeefs grijpen (01). In de eerste helft hadden de Amsterdammers het beste van het spel, doch verder dan een doelpunt kort na den aanvang door Englander gescoord, konden zij het niet brengen. Hercules, dat evenals het elftal van de thuisclub een zwak ken indruk maakte, wist na de hervatting een licht overwicht uit te oefenen. Het duurde niet lang of Koks maakte gelijk en toen de gasten beter spel bleven demonstreeren, was het geens zins verwonderlijk, dat Visser den stand op 1—2 kon brengen, waarmee ook het einde kwam. Vanaf den aftrap is er aan beide zijden fel gestreden voor de overwinning en in het begin leek het erop dat er in de W. F. C.-defensie voldoende openingen zaten om tot een zege te geraken. Echter werden de aanvallen al direct onvoldoende afgewerkt en toen na ongeveer tien minuten van Thiel even aarzelde, gaf de links buiten den ba! voor het doel waaruit een kleine scrimmage ontstond, welke voor W. F. C. een doelpunt opleverde (01). Herhaaldelijk kwam er daarna van rechts gevaar voor Verkaai ca., ondanks dat Prevost er een uitstekend partijtje ten beste gaf. Bij R. C. H. moest het in hoofd zaak van links komen, doch telkens behielden de W. F. C.-ers de overhand. Na de rust het zelfde spel. De Racing zette alles op den aanval, tegen het einde zagen we van Thiel en Slot zelfs in de voorhoede, daarentegen scheelde het maar weinig of W. F. C. had hierdoor nog een tweede doelpunt gemaakt. Het einde kwam met een 10 nederlaag voor de Haarlemmers. Het begin kenmerkt zich door gevaarlijke schermutselingen voor beide doelen, waarin sco ringskansen aanwezig zijn, maar zoowel v. d. Togt als zijn collega aan de overkant weten alle gevaar te bezweren. In de 2e helft is er slechts één ploeg aan het woord en wel HFC, dat alles op alles zet om te winnen en we zien den wedstrijd verloopen in een sfeer van intense en nerveuze spanning, waarin ieder oogenblik het beslissende doelpunt verwacht wordt. Re.ds juicht de aanhang der Haarlemmers, wanneer Höck scoort, maar bui tenspel is oorzaak, dat dit doelpunt wordt ge annuleerd. Onmiddellijk hierna schiet Ten Have Na matigen strijd heeft Spartaan op eigen veld een verdiende 20-nederlaag geleden tegen H. V. C. De voorhoede maakte een zeer zwak ken indruk en ook de verdediging bracht er maar heel weinig van terecht. Na twee minuten spelen opende de Jong voor de bezoekers de score. (01). Tien minuten later profiteerde de voorhoede der bezoekers van een fout in de Amsterdam- sche achterhoede en kon opnieuw doelpunten. In de tweede helft bleven doelpunten uit, zoo dat het einde kwam met een 20 overwinning voor de Amersfoortsche voetballers. Dat klonk nu weer zoo vermakelijk, dat Mar- Disselhoff de tang neerlegde en zich lachend 1 den vreemdeling wendde. '.Niet zoo tragisch opnemen, mijnheer Warm- «teen! Zoo was het niet bedoeld! Wandelt u Wettig verder en vergeet het ongastvrije Altro- ba met de smederij en de booze heks, die u wil- e aanvallen. Tot ziens dan!" -®ii deze laatste woorden stak zij Sigmar von j*ernstein de hand toe, die deze stevig drukte vb bijna een minuut lang vasthield. O, wat j, pift en mooi gevormd was die hand, die toch ■bike zware ijzers en tangen moest hanteeren. r* nu het meisje zich zoo natuurlijk veront- ,cuuldigde, bleek nu ook niet, dat die kattig- van zooeven maar schijn was geweest - juist goedheid de hoofdtrek van haar ka- «akter was....? Iets weldadigs ging er van haar handdruk bit en voor de eerste maal in zijn leven voelde ^Smar zijn hart sneller voor een vrouw klop- •Tot ziens, juffrouw Disselhoff. ik hecht be- teekenis aan deze woorden. Wij zullen elkaar weerzien! De groeten aan uw vader." Terwijl Sigmar de poort uitging, klonken ach ter hem alweer snelle hamerslagen, maaT tus schen den rook en het werk door, keken hem toch een paar heldere meisjesoogen met belang stelling na. De jonge vorst sloeg den kortsten weg in naar het landgoed van den heer Richter. Na zijn ontmoeting in de smederij stond zijn be sluit vast. Hij wide ernstig probeeren, nog een poosje in Altroda te blijven. Een lied op de lippen, hoop in zijn hart, en weinig geld op zak, zoo echt als een landlooper, stapte Sigmar von Wemstein nog eens de dorpsherberg voorbij. Hy wierp een vluchtigen blik door het venster, waarvoor hij wist, dat smid Disselhoff moest zitten en sloeg dan een hoek om. Nu en dan trok hij zijn uitrusting eens glad. Zijn costuum was er niet mooier op geworden, oud en versleten zag het er uit, moest hij zelf bekennen en eigenlijk was dit nog een reden te meer om de betrekking bij den blufferigen Richter aan te nemen. Zoo speelt het lot met de menschen. Onver wacht, grillig en schijnbaar doelloos. HOOFDSTUK IV. Mevrouw Gerda Richter, geboren von Wal- 'off, zat, zooals dat moeders van de bruid na de bruiloft wel meer overkomt, ln gedachten verdiept. Zij stelde zich voor, hoe het jonge paar het in zijn nieuwe omgeving zou maken. De vraag, of het niet mogelijk was geweest, dat haar pas getrouwde dochter nog een betere par tij had gedaan, behoorde natuurlijk ook tot haar overwegingen. Het was werkelijk een kruis met haar kinde ren, die zoo zorgeloos waren opgegroeid. Greta had destijds best met Ernst Bisschoff kuipien trouwen. Dan was zij op een landgoed gebleven en was zij niet de vrouw van een doodgewonen dorpsonderwijzer geworden. En dat was vooral daarom te betreuren, omdat zooals bekend is, de keus van de oudste dochter voor die van de jongere dochter een zekeren maatstaf vormt. Nu zou ook Frida geheel volgens de ingeving van haar hart handelen en niet volgens de wenschen van haar ouders. Maar, zoo meende mevrouw Richter, de moe der stond in dergelijke aangelegenheden altijd alleen. De vader was veel eerder bereid om toe te geven, en zeker, wanneer hij van huis uit geen familietrots bezat. Een zucht ontsnapte mevrouw Richter. Zij had, hoewel maar een kort, dik persoontje, des tijds allerlei eischen gesteld endie ook ver vuld gekregen. Zij had het beslist voorzien op iemand, die een landgoed bezat, want in de be nauwde atmosfeer van de groote stad zou zij het niet hebben uitgehouden. Ja, wat dat be treft, was haar illusie werkelijkheid gewor den.... Maar die domme Greta, zij zou nog wel eens spijt hebben En terwijl mevrouw Richter na deze beschou wingen het feest in „Het Witte Hert" nog eens naging, en zich afvroeg, of alles toch wel in de puntjes en met zekere voornaamheid was ver loopen, verscheen plotseling een bekend gezicht voor het venster. Verbaasd vroeg zij zich af, waar zij die groote, blonde figuur al eerder had gezien. O, juist, gisterenavond. Ach ja, nu viel haar ook weer die geschiedenis in over de betrekking van muziekleeraar. Zou die man het misschien toch durven wagen, nadat hij zich tegenover Frida zoo had misdragen? Reeds wierp mevrouw Richter het venster open en vroeg: „Bij wie moet u zijn, jonge man?" Eerst een correcte buiging en dan lachte de vreemdeling onweerstaanbaar. „Excuseer, mevrouw, maar mijnheer heeft mij in overweging gegeven, hedenmorgen nog even bij hem te komen." Wat een stem..,. En wat een zekerheid in zijn optredenMevrouw Richter had alweer een heel ander oordeel over den vermeenden landlooper dan gisterenavond nadat hij met Frida had gedanst. „Komt u even binnen, als het u belieft. Mijn man zal dadelijk wel hier zijn." Vlug wendde zij zich daarna van het venster af en riep: „Frida! Frida!" Het meisje kwam uit de zijkamer. „Kind, die pianist is toch gekomen! Wat zeg je daarvan?" „Die....! Wat een brutaliteit! Doch wacht maar, ik zal hem wel eens leeren! Hij schijnt zijn heele leven lang nog nooit met een dame te hebben gesproken! Hóe heeft hij mij be handeldSchandelijk, zeg ik u!" „Je hoeft mij niets te zeggen. Misschien heeft hij er allang spijt van. Men moet niet zoo hard zijn. In ieder geval speelt hy toch goed en zijn manieren zijn werkelijk niet kwaad. Probeer het nog eens. Stil nu, daar hoor ik hem al." „Ja, bihnen!" Sigmar schrok wel een beetje nu hy het meisje terugzag, waarmee hy den vorigen avond had gedanst, want nu kwamen hem al zy'n tekortkomingen voor den geest. Veel scheen hy er zich echter niet van aan te trekken. Hij had nu een plan, en deze verwende dochter van een landeigenaar kwam hem in dat plan goed te pas. „Goeden morgen," antwoordde Frida Richter kort en verliet oogenblikkeiyk, met opgetrok ken neus, de kamer. Maar Sigmar von Wemstein wist te verdra gen, nu het er om ging, een doel te bereiken. Hij ging op mevrouw Richter toe, boog en kuste haar de hand. „Ik moet u excuus vragen, mevrouw, omdat ik gisterenavond zoo plotseling verdween. Maar ik was het werkelijk niet met mezelf eens, of ik het edelmoedig aanbod van mynheer wel mocht aannemen. Eigeniyk was ik van plan, myn reis voort te zetten." „En nu wenscht u de betrekking aan te nemen, om eindeiyk weer eens te verdienen, mijnheer Warmsteen?" „Jawel, mevrouw." Inwendig proestte Sigmar van het lachen. Vermakeiyk, hoe de vrouw van den grondbezitter hem de macht van het geld wilde laten voelen. „Nu, dan moet u zich niet tot my wenden, maar tot mijn dochter, want haar hebt u nog verontschuldigingen aan te bieden. Ik zal haar roepen." i De dochter kwam met een ernstig gezicht weer binnen. Zij verlangde er naar, dezen trot- schen vreemdeling te kunnen vernederen. „Ik voel mij verplicht, u geheel volgens den eisch, excuus aan te bieden, juffrouw Richter." „Och," klonk heel neerbuigend het antwoord, „ik ben al niet boos meer op u, mijnheer Warm steen. De kringen waarin u vroeger verkeerde, schijnen nu eenmaal niet tot de beste te heb ben behoord. Doch spreekt u verder maar met vader. Hy is zoo juist den stal ingegaan." De ongemakkelijke mijnheer Richter was een en al verbazing, toen hy den pianist terugzag, maar hij gaf hem toch de betrekking, waar over gesproken was. Uit sympathie of iets dergelijks deed hij dat echter niet; hy voldeed aan den wensch van zijn dames, dat was het. „Over de condities spreken w{j nog wel. Hier is uw kamer, naast den stal. De rykneeht zal alles wel in orde brengen. Kom dus vanmiddag maar op mijn kantoor. Intusschen kunt u uw spullen hier bezorgen." „Er is niets te bezorgen, mynheer Richter. Ik draag mijn heele garderobe bij my," ant woordde de jonge vorst lachend. Wat deerde het hem, dat de rijke grondbezitter met scher pen blik zijn versleten uitrusting monsterde...» Het ging den heer Richter precies als zpn dames. De vreemde imponeerde hem; diens per- sooniykheid had zoo heelemaal niets van een landlooper. „Nou, richt uw kamer dan maar in, mijnheer van Habeniks," mompelde hy en ging zijn woonhuis binnen. .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 15