Omkeer in Tsjecho-Slowakije A.R.K.A.-congres Jubileum van Dekkerswald Churchill spreekt tot Amerika i IBIS* OPROEP VAN WINSTON CHURCHILL m lllllisf MAANDAG 17 OCTOBER 1938 I I Voorzitter Van Elk wijst in zijn openingsrede op verschillende onbillijkheden Uit alle deelen van het land ont ving het bestuur gelukwenschen Arbeider verongelukt Tusschen ovendeuren en. hef- wagen bekneld geraakt NEDERLANDSCHE BOND IN DUITSCHLAND De steunverleening besproken Maakt zelf Uw Liniment Recept tegen rheumatiek BUITENLANDSCH OVERZICHT Polen neemt de les ter harte TWAALFDE EEUWGETIJDE VAN ST. WILLIBRORD Uitgifte van herdenkings postzegels JUSHNY OVERLEDEN De leider van „de Blauwe Vogel" te Praag aan longontsteking bezweken Gevaarlijke en vriendelijke bommen Op Valencia en Madrid Macht contra gods dienst De Osservatore over Weensche feiten POTTER'S L INI A „Nog is het tijd voor de demo cratieën om overleg te plegen" Aanval op dictaturen Gevaren voor Amerika i Het jaarlijksche congres der A.R.K.A., oor spronkelijk vastgesteld op 26 en 27 September j.l., doch in verband met de internationale si tuatie, op die dagen niet doorgegaan, is heden in de zaal van den Dierentuin te Den Haag be gonnen. Een groot aantal afgevaardigden van de ver schillende A.R.K.A.-afdeelingen uit het land alsmede van de landelijke vakgroepen was bij eengekomen onder leiding van den voorzitter, den heer B. J. M. van Elk, referendaris ter ge meentesecretarie te Eindhoven, die omstreeks elf uur het congres opende met een openings rede, aanaan wij het volgende ontleenen: Spreker acht het een bijzonder voorrecht, na in het vorig congres met het presidium te zijn belast,- de aanwezigen als vertegenwoordigers van de afdeelingen en groepen van de A.R.K.A. te mogen begroeten. Hij noemt dit een voorrecht, omdat met aller medewerking dit congres wederom niet alleen het volle licht zal werpen op de levensvatbaar heid en het bestaansrecht van de A.R.K.A., maar voorts zal blijken te zijn een hoopvolle uiting voor een succesvolle toekomst. Wetend te spreken namens de geheele Ver- eeniging van R. K. Nederlandsche Ambtenaren, brengt spreker voorts een woord van eerbiedige dankbare hulde aan H. M. de Koningin bij Haar 40-jarig Regeeringsjubileum, terwijl hij de hoop uitspreekt dat het Haar gegeven moge zijn nog lange jaren werkzaam te zijn in het belang van de toekomst van de Nederlandsche Volksgemeenschap en van een werkelijke volks eenheid. Hierna memoreert spreker het afgeloopen ver- eenigingsjaar. Hij constateert met voldoening een grooteren bloei van A.R.K.A. Handhaving van de innterlijke kracht en geslotenheid van o. m. de plaatselijke en centrale organisatie leiding had het gevolg, dat het vertrouwen van de leden in de A.R.K.A. ongeschokt bleef. Spreker wijst voorts op de voortreffelijke sa menwerking tusschen de organisaties vereenigd in de R. K. Centrale Burgerkjk Overheidsper soneel. Hij roept in de herinnering op hoe nog laat stelijk opnieuw stelling is genomen tegen de bezuinigings- en gelijkschakelingsprocédé's, die door of namens de Regeering op het Overheids personeel werden toegepast. Talrijk waren de kortingen, even talrijk wa ren de beloften van herstel. In verband met hef, beloofde redres wijst hij op de laatste troon rede en millioenennota en betreurt, dat de Re geering nog geen middelen heeft kunnen vin den om tenminste de minst draagkrachtigen tegemoet te komen. Voortgaande vestigt de heer van Elk de aan dacht op het speciaal voor het Zuiden des lands onrechtvaardige classificatiesysteem, ingevolge het Rijksbezoldigingsbesluit. Hij geeft, hierbij cijfers, waaruit blijkt dat in het Zuiden des lands de gewijzigde economische omstandigheden nog zwaarder drukken op het budget der ingezetenen dan in de hoofdstad des Rijks. Daarom teméér is het classificatie systeem onhoudbaar en is het redelijk, dat hier in spoedig verandering worde gebracht. leer tot aijA' leedwezen acht spreker zich ver plicht om te wijzen op de vanwege het Depar- terhent van Binnenlandsche Zaken, naar alge- meene meening, voor en na orijuiste toetsing van de salarissen enz. der provinciale en voor al gemeente-ambtenaren. In een breede uiteenzetting doet hij de on billijkheid van de Departementale houding in deze uitkomen. Spreker wijst voorts op de niet minder schrij nende behandeling van de bestaande rechtspo sitieregelingen in gemeenten, welke op de een of andere wijze financieel afhankelijk zijn van het Rijk. Ook voor het Departementale optre den in dit verband kan het hoofdbestuur weinig waardeering hebben. Een aangelegenheid, welke reeds mede de ernstige aandacht van de A. R. K. A. had, is het onlangs verschenen rapport vanwege het hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschap pij voor Handel en Nijverheid, uitgebracht over de fondsvorming door de overheid voor de So ciale Verzekeringen en Pensioenen. Spr. verwijst hierbij naar de in het A. R. K. A.-weekblad verschenen reeks artikelen, waarbij de conclusie van het rapport aan een vernietigende critiek werd onderworpen. In deze voor het geheele Overheidspersoneel zoo belang rijke zaak zal de A.R.K.A. bij voortduring de groost mogelijke diligentie betrachten. Ook hetgeen op fiscaal terrein voor de groote gezinnen kan en zal moeten worden gedaan heeft de volle belangstelling van de daarvoor in aanmerking komende A.R.K.A.-organen, ge tuige de reeks van artikelen, welke hiervan in het Weekblad zijn verschenen. Spreker uit de hoop, dat de regeering spoedig met de aan gekondigde voorstellen tot belastingherziening moge komen, teneinde een meer rechtvaardige verdeeling van belastingdruk te verkrijgen. De aandacht wordt weder gevraagd voor de actie tegen de achterstelling van Katholieke Nederlanders bij de vervulling van overheids ambten. Ook hier zal de A. R. K. A. de plaats innemen welke haar past Na nog gewezen "te hebben op de zeer beden kelijke gevolgen, welke moeten voortvloeien uit de requireering van het rijkspersoneel uit de capitulanten, uit de reserve-officieren en werk- looze onderwijzers, die via het capitulanten- bureau aanspraak kunnen doen gelden op plaat sing in rijksdiensten, vaak zonder in achtne ming van den krachtens het capitulantenbesluit toekomenden voorrang voor het overheidsperso neel, hetwelk vóór de inwerkingtreding van het capitulantenbesluit reeds op burgerrechterlijke arbeidsovereenkomst in dienst was, en na stil gestaan te hebben bij de mogelijke gevolgen, welke het in Mei j.l. afgekondigde Kon. besluit inzake de personeelsformatie bij de Departe menten ook voor het overige overheidspersoneel zal kunnen hebben, wekt de voorzitter de aan wezigen op mede te werken aan de stuwing naar nog hooger organisatieniveau, een nog in tensiever activiteit en een voortgaande verster king der plaatselijke A, R. K. A.-gemeenschap- pen. Onder het uitspreken van de hoop, dat Hoo ger Hand de A. R. K. A. en haar leden daarbij zou leiden, verklaarde spreker het 21e A. R. K. A.-congres voor geopend. De voorzitter deed vervolgens voorlezing van telegrammen namens de aanwezigen te verzen den aan H. M. de Koningin en Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem. Het jaarverslag van den algemeen secretaris over 1937 werd goedgekeurd, waarna de reke ning van baten en lasten over 1937, de balans per 1 Januari 1938 en de begrooting voor 1939 werden vastgesteld. In den namiddag werd een openbare bijeen komst gehouden, waarin op uitnoodiging van 't hoofdbestuur mr. H. P. de Marchant, oud-mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, een inleiding hield over „de zaak Vrij man". Het congres zal Dinsdag worden voortgezet en dan aanvangen met een H. Mis, op te dra gen in de kerk van den Boschkant, ter in tentie van de levende en overleden leden van de A. R. K. A. Het bekende katholieke sa natorium „Dekkerswald" te Groesbeek bestond Zondag 25 jaar. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van den Bosch, wordt door de autori teiten bij zijn aankomst begroet Zondag heeft het R.K. Sanatorium Dek kerswald zijn zilveren bestaan op feestelijke wijze herdacht, waarbij overduidelijk ge bleken is, welke voorname plaats deze in richting inneemt in Katholiek Nederland niet alleen, maar ook in de medische wereld, en waarbij 'tevens tot uiting kwam onder welke voortreffelijke leiding dit sanatorium staat. Uit alle deelen van het land waren bloemen en telegrammen gekomen, terwijl daarnaast zeer velen op de receptie aan wezig waren om persoonlijk hun gelukwen schen over te brengen. Zooals begrijpelijk is, begon de Zondag met een H. Mis, welke werd opgedragen door den weleerw. heer Verbunt, rector van Dekkerswald. waarbij twee oud-patiënten assistentie verleen den. Om 11 uur heeft de bisschop van Den Bosch, Z. H. Exc. Mgr. A. P. Diepen, een stille H. Mis gelezen in de kapel van het sanatorium. Om 12 uur volgde de receptie, welke gehouden werd in hft economie-gebouw, dat voor deze gelegenheid was aangekleed met tapijten. Te vens had men hier de bloemen bijeengebracht, welke in groote hoeveelheden waren gestuurd door zusterinrichtingen, door oud-patiënten, of door andere relaties, die op deze wijze van hun belangstelling bi; deze feestelijke gebeurtenis wilden doen blijken. Wègens ziekte was dr. N. van Spanje bij deze receptie niet aanwezig, zoodat de onder-voor zitter der vereeniging R.K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, oud notaris Grijseels, de gelukwenschen in ont vangst nam. Naast hem hadden plaats geno men eenige andere leden van het bestuur, on der wie dr. P. Busch, de heer A. Leeuwenberg, en mr. Kropman, wethouder van Amsterdam. Allereerst kwam Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen het bestuur feliciteeren, waarbij Mgr. zijn sym pathie uitsprak en zijn waardeering voor het werk, dat in dit sanatorium geschiedt en dat van zoo groot belang is in geestelijk en licha melijk opzicht. Mgr. verklaarde gaarne naar Dekkerswald te zijn gekomen, omdat hij zoo zeer overtuigd is van het belang van deze in richting. Daarna sprak dr. A. J. Henneman, genees heer-directeur van het sanatorium, die getuig de van de dankbaarheid, welke hem vervulde bij het zien van den groei en bloei van Dek kerswald. Van deze dankbaarheid moest hij getuigen tegenover de initiatiefnemers, dr. N. van Spanje en dr. P. Busch, tegenover geheel katholiek Nederland, dat zoo vrijgevig is ge weest tegenover het bestuur en de zusters, die hem in zoo sterke mate bijstaan bij zijn werk. Vervolgens spraken nog dr. Vemer, voorzit ter der Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunde, dr. Hefting, voorzitter van de Ned. Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuber culose, dr. J. Enneking, geneesheer-directeur van het Canisius Ziekenhuis te Nijmegen, na mens de afdeeling Nijmegen van de Ned. Maat schappij tot bevordering der geneeskunde; dr. Oomen, namens het Wit-Gele Kruis en de Ned. Vereeniging van T.B.C.-artsen, die een speciaal woord van waardeering uitsprak voor het me dische werk van het Sanatorium en deszelfs directeur; en pater Wessels S.J. namens het dagelijksch bestuur van de vereeniging Ons Ziekenhuis. By monde van één hunner boden de oud-patiënten het sanatorium een film projectie-apparaat aan. Ook de dienstmeisjes, die door haar bescheiden werk meewerken tot heil der patiënten, boden bloemen aan. Na hen kwam de groote stroom bezoekers uit alle deelen van het land, geestelijke en wereld lijke autoriteiten en vooraanstaande personen op geneeskundig gebied. De hoogeerw. heer J. v. Mulekom, Deken en Pastoor van Nijmegen was aanwezig en met hem vele geestelijken uit de stad en de omgeving, vertegenwoordigers der paters Franciscanen, Dominicanen, Jezuïeten, Redemptoristen en Montfortanen. Voorts kwa men een aantal burgemeesters uit de omge ving hun gelukwenschen aanbieden. Verder waren aanwezig pater Desiderius Franses O.F.M. iector-magnificus der R.K. Universiteit, prof* dr. Molkenboer O.P., prof. ir. A. Noyon, voorts de heer I. G. .Keesing, voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht en van de geneeskundige commissie der Raden van Arbeid, dr. L. Veger, inspecteur der Volksgezondheid, mede namens de R.K. Artsenvereeniging, dr. J. Hoefnagels, van het curatorium der R.K. Universiteit. Van zelfsprekend was er een groot aantal oud patiënten, die hun dank en gelukwenschen kwamen uitspreken. Tijdens het dejeuner-dinatoire, dat op deze receptie volgde voor het bestuur en eenige ge- noodigden, werden telegrammen gezonden aan dr. Van Spanje, de hoogeerw. heer eere-kanun- nik Stolk en dr. Banning. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur is de arbeider P. M. Bongaerts uit Meerssen op de cokesfabriek van de staatsmijn „Maurits" te Lutterade bekneld geraakt tusschen de oven deuren en de langzaam langs deze deuren rij dende deurhefwagens. De man werd vrijwel on middellijk gedood. Het slachtoffer was 46 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen. De Nederlandsche Bond in Duitschland heeft Zondag te Keulen zijn negentiende jaarcongres gehouden, dat bijgewoond werd door 350 afge vaardigden uit alle deelen van Duitschland. Na den welkomstavond, die Zaterdag in een der zalèn van het jaarbeursgebouw was georga niseerd, werd Zondagochtend het eigenlijke congres geopend. De voorzitter van den bond, de heer heer P. H. Mooren, richtte een woord van welkom o.m. tot den vertegenwoordiger van het Nederlandsche ministerie van Binnen landsche Zaken, den heer Rienks, den adju dant der Koningin, generaal Wittert van Hoog land, den burgemeester van Keulen, Ebel, den consul-generaal Scheibier en de Nederlandsche consuls in West- en Zuid-Duitschland. Hij wees erop, dat de bond een nationaal centrum voor de Nederlanders in Duitschland beoogt te zijn. Burgemeester Ebel gaf uiting aan de hoop, dat de betrekkingen van het Rijnland met Nederland zich zullen ontwikkelen. Consul-generaal Scheibier dankt de stad Keulen voor den aan het congres verleenden steun. De vertegenwoordiger van het Nederlandsche ministerie van Binnenlandsche Zaken noemde den bond een schakel tusschen de Nederlan ders binnen en buiten de landsgrenzen. Vervolgens werden economische en cultureele kwesties behandeld. De hoofdschotel der gedachtenwisseling vorm de de steunverleening aan de behoeftigen. Een woordvoerder uit Duisburg zeide, dat het in Duitschland voor de behoeftigen hoe langer hoe slechter wordt. Men kan daartegen, aldus deze woordvoerder, wel indexcijfers aanvoeren, n.I. indexcijfers van levensonderhoud, maar men rekent er dan niet mee, dat een brood van thans niet meer een brood is van vroeger. De gezinnen hebben thans meer brooden noodig. Voorts begint men van Duitsche zijde nu in te zien, dat de Duitsche steunverleening op een peil heeft gestaan, die tot ondervoeding leidde en daaruit trok de spreker de conclusie, dat ook de daaraan gekoppelde steun aan Neder landsche behoeftigen te laag is. Ook bleek ter vergadering eenige ontstem- 'Ingezonden Mededeeling) Geen enkel middel brengt spoediger verlich ting in alle gevallen van rheumatiek, spierpijnen, stijfheid, enz., dan dit eenvoudige recept voor een sterk liniment. Koopt bij Uw apotheker of drogist 85 gram terpentijn en 15 gram Rheu- magic-Olie (geconcentreerd), die 5 krachtige pijndöodende bestanddeelen bevat. Een 15 grams-fleschje Rheumagdc-Olie (geconcentreerd) kost maar 65 cent, dus met de terpentijn bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar en heeft U 100 gram liniment. Vermeng de twéé bestanddeelen in een schoone flesch goed door elkaar. Bevochtig de pijnlijke plaatsen ermede, zonder te wrijven of te masseeren en de pijn verdwijnt direct. 15 Minuten in een Rheumagic-Olie-bad is uit stekend; voeg dan een theelepel vol reeds ver- dunde Rheumagic-Olie bij een heet bad. Bewaar dit recept goed. Twintig jaren lang was de Tsjecho-Slowaak- sche staat het instrument van de Fransche buitenlandsche politiek, terwijl de andere overwinnaars uit den wereldoorlog met belang stelling toekeken. Thans zijn de oprichters van dien staat verdwenenThomas Masaryk is over leden, Eduard Benesj, de man, die nog aan vriendschappen en het eens gegeven woord ge loofde, is door een sterkere „Weggemanoeu- vreerd". En daarmee stort niet alleen een Europeesche politieke constellatie ineen, doch ook het binnenlandsche politieke leven van het nieuwe Tsjecho-Slowakije ondergaat een gron dige wijziging. Met een opvallenden zin voor realiteit hebben de Tsjechen bliksemsnel inge zien, dat hun kleine staat zich te richten heeft naar de nieuwe machthebbers in Europa,en zij hebben hun politieke leven daarnaar gewij zigd. Reeds de benoeming van den diplomaat Chvalkavsky tot minister van Buitenlandsche Zaken deed verwachten, dat Praag de tering naar de nering zou zetten; de feiten bevestigen dit vermoeden. De communistische party kreeg een wenk en ontbond zichzelf, om erger te voor komen. De sociaal-democraten kregen waar schijnlijk óók een wenk; in elk geval achtten zy het veiliger hun relaties met de derde in ternationale te verbreken; zij hebben hun partij thans tot een „arbeiderspartij" omgevormd. De vakbonden, die bij de Amsterdamsche interna tionale waren aangesloten, trekken zich even eens terug; men verwacht zelfs dat binnenkort een algemeene vakbond zal gesticht worden, die een neutraal karakter zal dragen, en waarin alle andere organisaties zich zullen oplossen Ter bestrijding van het werkloosheidsvraagstuk is een arbeidsdienst door de regeering ingesteld. Wat het partijenstelsel betreft: op verschil lende partyen, welker verleden voor de nieuwe richting niet al te gunstig is, wtordt pressie uit geoefend, om tot fusie met andere partijen over te gaan: zij zijn daartoe geneigd, mits een „ge condenseerd" partyenstelsel blijft bestaan. Krimpt aldus aan de eene zijde de macht der partijen in, aan de andere zijde krijgt de regee ring te Praag, in den persoon van minister president Syrovy, meer bevoegdheden. Reeds thans kreeg hij volmachten, die anders slechts den president der republiek toekomen. Waar de zaken zoo staan, had Chvalkovsky te Berlijn geen al te moeilijke taak. Praag toonde met vergaande daden zjjn goeden wil, en de Wilhelmstrasse is door de jongste successen dus danig bevredigd, dat zij den nieuwen bondge noot zijn verleden gaarne vergeeft. Tegenover de Tsjechische politieke tegemoetkoming stelt Berlijn economische toegeeflijkheid; de ouds vijand wordt thans, om met Norman Angell te spreken, een Duitsche economische kolonie. Praag kan nu op zijn leger bezuinigen, nu het de macht van de Rijksweer achter zich voelt; óók ten aanzien van de Hongaarsche eischen. Het leed van de teruggezonden politieke vluch telingen is het laatste offer op Chamberlain's vredesaltaar. Winston Churchill had dit alles min of meer voorzien; zijn voorspellingen, gedaan in de bewogen Lagerhuiszitting na München, zijn sneller dan hijzelf wellicht verwachtte goeddeels uitgekomen. De critiek, die hy toen op het beleid van den Britschen Eersten Minister uitoefende, veroorzaakte ont stemming in Duitschland, een ontstemming, die haar officieele bevestiging vond in de rede van den Führer te Saarbrücken, waarin de groep- Churchill voor oorlogshitsers werd uitgekre ten. Hierop heeft de leider van de oppositie groep in de Britsche regeeringspartij thans ge antwoord, in een radiorede, die mede vooral tot de Vereenigde Staten gericht was. Hij overzag daarin de gebeurtenissen van den jongsten tijd, die hy samenvatte onder het woord „catatrofe". Een kans op wat hij een mogelijk herstel noem de is door het onhandig manoeuvreeren der democratieën voorbij gegaan. Zij hebbén een nederlaag geleden, en Tsjecho-Slowakije is „ver laten, vernield en verslonden, en wordt thans verteerd." Opnieuw zijn zij, die den vrede wen- schen, voor geweld geweken, en dit kan geen basis zijn om er den waaraehtigen wereldvrede op te bouwen. Doch de zaak der vrijheid is zoo veerkrachtig, dat volgens Churchill nieuwe hoop en nieuwe kracht kunnen worden geput uit deze nederlaag. Tegen den rassenhaat en de geloofs vervolging van nationaal-socialisme en commu nisme moet men zich teweer stellen; daarb>3 moeten allen, die voor de menschelijke persoon lijkheid nog eerbied hebben, zich aaneensluiten. Eén voor één zullen zij woorden opgeofferd; de V. S. zullen misschien de laatsten zijn, doch ook zij komen aan de beurt. Slechts aaneensluiting van groot en klein tegen de totalitaire bedrei ging zal bijtijds de redding kunnen brengen; niet door oorlog, doch door vastbesloten verzet, dat een oorlog bijtijds kan voorkomen. Hoe aanlokkelijk deze oproep van den Britschen voorvechter van het vrijheids ideaal ook moge klinken, het betoog van den Poolschen vice-minister-president Kwiat- kowski, ongeveer tegelijkertijd uitgesproken, on derwerpt deze redeneering ongewild aan een scherpe critiek. In de rede, waarmee hij Zondag de verkiezingscampagne voor den Sejm in zette, overzag ook hij de ruïne, die het accooró van München in Europa achterliet; doch de conclusies, die de Poolsche minister eruit trok, waren andere. Met den Volkenbond is het ge daan; internationale verdragen hebben geen beteekenis meer. Ja, zelfs is hun bestaan een gevaar voor het kleinere land, dat op zijn groo- ten vriend vertrouwt. Die groote vrienden den ken slechts aan hun eigen belang, dat zjj zelf ternauwernood weten te beschermen. Ook Polen, zeide Kwiatkowski, voelt niets voor een dictatuur, doch de wankele basis van partygekrakeel biedt geen waarborgen voor de toekomst. Vertrouwen op naties, die wanhopig trachten hun verworven bezit te verdedigen, is evenzeer uit den booze als vertrouwen op hen, die nieuw bezit trachten te verwerven: „Wy kunnen slechts op onszelf rekenen." Het is een harde les, die Kwiatkowski uit de gebeurtenissen van de laatste dagen trok, doch het is de meest objectieve. Het moge den „Wes- terschen democratieën" thans ernst zün met hun verklaringen, het wordt tyd, dat zy dat met daden gaan bewyzen, en niet opnieuw door pogingen de kleinere staten voor hun zaak te winnen, om deze, wanneer het ernst wordt, op te offeren voor hun vrede. Voorloopig is voor de kleine staten een hou ding van neutraal afwachten geboden, terwyl zy zich innerlyk sterk maken, om te voorko men, dat zy zich moeten opofferen voor het goede humeur van confereerende staatslieden, „al waren, het er veertig". ming over de, soms met den sterken arm ge- executeerde, terugvorderingen van verleende steunbedragen op grond van artikel 63 der Ar menwet. Hierop waren de betrokkenen zei men allerminst bedacht. Aan het hoofdbestuur werd verzocht aan te dringen op verhooging van den steun, vooral aan invaliden en ouden van dagen, te yveren voor verstrekking van kleeding en schoeisel door een rijkssteundienst aan werkende land- genooten met lage inkomsten en voor hulp aan kinderrijke gezinnen. Stemmen werden gehoord ten gunste van' een wettelyke regeling der steunverleening. De vergadering sloot met het Wilhelmus. Daarna bewonderden de deelnemers de jubi leumfilm „Veertig jaren". Naar wij vernemen zullen het volgend jaar ter gelegenheid van de herdenking van het twaalfde eeuwgetyde van St. Willibrord, waar voor een nationaal comité is gevormd, twee herdenkingspostzegels in de frankeerwaarden van 5 en 12% cent worden uitgegeven. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, bestaat het voornemen in 1939 te Utrecht o.m. een tentoonstelling te houden van vroeg-middel- eeuwsche wereldlijke en kerkelyke kunst en van voorwerpen, die verband houden met de vereering van den Heiligen Willibrord in den loop der tyden tot den huidigen dag toe. Uit Praag komt het onverwachte bericht, dat Juscha Jushny, de wereldvermaarde leider van „de Blauwe Vogel", ten gevolge van een long ontsteking is overleden. Jushny was een goede bekende in Nederland, waar zijn uiterst beschaafde en fynzinnige kleinkunst groote waardeering en breede er kenning vond. Opgejaagd uit zijn vaderland Rusland na de revolutie heeft hij met bekende klein-kunste- naars rond zich zijn cabaret „de Blauwe Vogel" een geluksdroom doen worden voor duizenden in den vreemde. Bekende kunstenaars ontwier pen zijn decors, zijn teksten, zijn muziek en zelf was hy de immer glimlachteride directeur en conferencier, die zoo oolyk den laatkomer wist te verwelkomen en u zoo gezellig op uw ge mak wist te brengen om zorgen weg te lachen en te genieten van een droom vol kleur en muziek op het tooneel: steeds beschaafd, steeds aanvaardbaar. Zoo trok deze hardwerkende mensch, met zijn vele zorgen achter zijn lachend wezen, de we reld door, bereisde vele landen, speelde in Euro pa, Noord- en Zuid-Amerika en was overal de „welkome gast". Hij is vele malen in Nederland geweest, waar hij talrijke vrienden had. In den laatsten tijd mocht wellicht door den drang der omstandig heden zijn cabaret niet meer zoo flonkerend zijn geweest als in het begin, en waren zijn, grapjes bekend, toch ging men steeds gaarne naar zijn Blauwen Vogel om, hoe ook enkele zijner krachten mochten wisselen, te genieten van die subtiele lichte schoonheidssfeer, welke deze artistieke leider, die tevens de finan- cieele beslommeringen te dragen had, wist te scheppen. Hij trad gaarne in ons land op en ontleende aan ons landschap en ons volkseigen verschillende van zün meest geslaagde tafe- reelen. Wy zullen hem missen en met weemoed door bladeren we zijvi kostbare programma's en prachtige herinneringsboeken met de vele ge kleurde platen naar costuum- en decoratie ontwerpen. Jushny had zich zijn eigen plaats verworven in 's werelds theater. L. v. d. B. VALENCIA, 15 Oct. (Havas). Twee esca drilles van tien Savoiatoestellen hebben de haven en de wyken Grao en Nazaret gebom bardeerd. Het is nog niet bekend of er slacht offers zijn gevallen. Vanmiddag zyn eenige rechtsche vliegtui gen boven de Westeiyke wüken van Madrid verschenen en hebben evenals zy op 3 Oct. gedaan hebben brood laten vallen. Uit Cadix meldt Reuter, dat het eerste van de vier troepentransportschepen, waar mede 10.000 Italiaansche vrijwilligers gerepa trieerd zullen worden, vanmiddag te kwart over vyf is vertrokken. De drie overige sche pen volgden met een half uur tusschenpooze. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 15 October: De hoofdredacteur van de Osservatore Roma no, Graaf Dalla Torre, neemt in het avondblad van heden nog eenmaal de anti-katholieke manifestaties te Weenen onder de loupe. Na de opmerking, dat de woorden thans dooi Bürckel gesprokén heel wat duideiyker en on- dubelzinniger waren dan de beloften welke hij den katholieken deed by het plebisciet in het Saargebied en Oostenrijk, vraagt Graaf Dalla Torre zich af, waaruit de zoogenaamde provo catie van de Oostenryksche geestelijkheid be stond. Hü schryft, dat onbetwistbaar is vast komen te staan, dat de bestrüding direct tegen den godsdienst gaat, tegen het katholicisme als godsdienst en niet tegen het zoogenaamde po litiek katholicisme. In dit verband herinnert Graaf Dalla Torre tevens aan de pogingen om de houding van het Oostenryksche episcopaat den schün te geven van in tegenspraak te zijn met die van het Duitsche. Nu dit alles onmogelyk is geworden, beweert men dat er geprovoceerd zou zyn. De geweldplegingen, zooals ze nu geschied zijn, zyn in geen enkel opzicht te tolereeren, zelfs ge steld het feit, dat Kardinaal Innitzer politiek ware opgetreden. Men heeft hier te maken met macht als allesoverheerschenden factor. Potter's Lima Tabletten bedaren zeer snel Uw hoest, keelpijn en verkoudheid. Bovendien geven ze een aangenomen en frisschen smaak. Handige, platte doosjes, bij alle Apothekers inhoud m"' en Drogisten, dan 250 stuks. 3 IMP. H. TEN HERKEI HILVERSUM LONDEN, 17 Oct. (Reuter). Winston Churchill heeft Zondagavond een radio rede gehouden, die in Amerika werd uit gezonden en als repliek bedoeld was op de critiek, welke Hitier op hemzelf, Eden en Duff Cooper had uitgeoefend in zijn redevoering te Saarbrücken. „Ik weet niet", aldus begon Churchill, „hoe lang vryheden als deze radiorede nog veroor loofd zullen zyn. Nog is het tyd voor hen, voor wie de parlementaire vrijheid iets beteekent, om gezamenlyk overleg te plegen". Churchill acht de jongste gebeurtenissen een catastrophe die over Europa is gekomen en herhaalde overtuigd te zijn, dat, wanneer maanden geleden Groot-Brittannië, Frankrük en Rusland een gemeenschappelyke verkla ring zouden hebben afgelegd, dat zij gezamen lyk zouden optreden, indien Duitschland een niet geprovoceerden aanval op Tsjecho-Slowa kije zou doen en Polen, Joegoslavië en Roe menië hadden uitgenoodigd, zich hierbij aan te sluiten, Hitier tegen zulk een overmacht zou hebben gestaan, dat hy van zijn voornemen zou hebben afgezien. Dit zou dan de gelegen heid hebben geschonken aan alle vredelievende en gematigde krachten in Duitschland om ge zamenlijk met de legerleiders een poging te doen, gezonde toestanden in hun eigen land te scheppen. Doch al hebben de parlementaire democratieën en de vreedzame krachten over al een nederlaag geleden, de zaak der vryheid is zoo veerkrachtig, dat nieuwe hoop en nieu we kracht uit tegenslag kunnen worden geput. De heele wereld wil vrede en veiligheid, maar zijn deze verkregen door het opofferen van Tsje- cho-Slowakye, dat „verlaten, vernield en ver slonden is en thans verteerd wordt? Heeft het menschdom ooit eenige vordering gemaakt door onderwerping aan geweld? Integendeel, aldus Churchill, de roem der naties werd ge grondvest door den geest van verzet tegen ty rannic en onrechtvaardigheid". Na vervolgens te hebben gesproken over de rassenvervolging, de onverdraagzaamheid op godsdienstig gebied en de verheerlyking van den oorlog, verklaarde Churchill, dat de natio- naal-socialisten evenals de communisten „leven van haat en van tijd tot tyd moeten trachten een doelwit te vinden, een nieuwen prijs, een nieuw slachtoffer." Bij de doeltreffendheid van den totalitairen staat „waar een geheele bevolking van bemin- nelyke, goedhartige en vredelievende menschen in den nek gegrepen wordt door communis tische of nationaal-socialistische tyrannie". voegt zich nog de luchtmacht, die in staat is vrouwen en kinderen van naburige landen te martelen en te terroriseeren. „Dit is de meest monsterachtige bedreiging van vrede en voor uitgang, die de wereld heeft gekend sedert de Mongoolsche overheersching in de veertiende eeuw. Moet de wereld zich hieraan onderwer pen, of weerstand bieden?" Europa ligt thans neergeslagen en verstrooid voor de triomfeerende aanmatigingen van de dictatoriale macht, aldus spreker. „Zgjfs in Z. Amerika echter begint het intrigeeren der na- tionaal-socialisten de structuur der Brazüiaan- sche maatschappy te ondermijnen". Spr. noem de in dit verband nog Spanje, China en Abes- sinië. Churchill richtte zich tot de Vereenigde Sta ten als tot „ver af zijnde toeschouwers, die. wanneer ik dat er aan mag toevoegen, steeds meer betrokken toeschouwers zyn van de tra gedies en misdaden." Niemand twijfelt eraan» aan welken kant de sympathieën van Amerika liggen en spr. vroeg: „Wilt gy wachten tot de Britsche vryheid en onafhankelijkheid bef onderspit hebben gedolven en wilt gij alleen dan de zaak opnemen, wanneer zij voor driekwart geruïneerd is?" ,,De nog over zijnde krachten der beschaving zijn overweldigd. Wanneer ziJ vereenigd zijn in een gemeenschappelijke op vatting van recht en plicht, zou er geen oor log zijn". „Integendeel, het viytige, dappere Duitsch® volk zou, bevrijd van de tegenwoordige nacht merrie, een eervolle plaats innemen in de voor hoede der menschelijke maatschappy en ver klaren, dat de wereldkrachten aan onzen kant overwegend zyn". Voortgaande verklaarde Churchill, dat Groot-Brittannië zich zou wape nen voor den nationalen dienst, daarbij moet echter gevoegd worden de kracht der denk beelden, want de dictatoren zijn bevreesd v0°r de woorden, die in het buitenland worden 8e" sproken en de gedachten, die in het binnen land in beweging worden gebracht. „Is dit een oproep tot den oorlog?" zoo vtoOS Churchill vervolgens, om dan voort te gaan- „Ik verklaar, dat de eenige waarborg voor den vrede gelegen is in een snelle en vastberaden aaneensluiting van krachten om de militair en moreele agressie het hoofd te bieden, e®11 vastberaden aanvaarden van hun plicht docl de Engelsch sprekende volkeren en door all® r.atles, groot en klein, die met hen wille!l optrekken".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2