•tó.OÜO VADÏSfj We luisteren naar... JUn tefaijft onó: FINANCIEN MET DE N.LR.O.M. GAAT HET GOED De weerstoestand Dagfilm MAANDAG 17 OCTOBER 1938 De kwestie van het centrale vliegveld Amsterdam noodigt Haagsche raadsleden uit Schiphol te bezichtigen COMESTIBLES!AAK IN DE ASCH GELEGD Bewoners konden zich ternauwer nood in veiligheid stellen NA DEN ONDERGANG VAN DE HUNZE 13 Lijk van een der opvarenden opgehaald? OM 'N GRATIS BABY-UITZET? Bossche machinist deed een onjuiste geboorte-aangifte De „Abbekerk" van stapel geloopen Felle winkeibrand te Nijmegen Verscheidene brandhaarden ontdekt Wiegerinck Muschter failliet MEISJE DOODGEREDEN Door een auto gegrepen KINDERVERLAMMING IN LEXMOND IN LOS ZAND TERECHT GEKOMEN DE AANVARING VAN DE „PIET HEIN" Voor de Ariënskerk Mgr. H. Everts bediend Het aantal aangesloten luisteraars in 3l/2 iaar gestegen van 14.000 tot 65.000 Nachtelijke aanrijding bij Delden Slachtoffer eerst veel later dood langs den weg gevonden Waarneming van den vogeltrek •van-VALKENBüRG '$>-'• LEVER DRAIS C ;"ZACHT VAN SMAAK -PRUS 70 ct ONRUST IN DEN DAMPKRING DUURT VOORT DE OVERWEGBEVEILIGING TE STEENWIJK Het roode flikkerlicht niet gestoord geweest Technische Hoogeschool Dinsdag 18 October MOTORSPORT DE KAMPIOENSRIT 1938 28 en 29 October a.s. WIELRENNEN NIEUWE WERELDRECORDS TE BORDEAUX MARKTEN - - tcë' Naar wij vernemen, hebben B. en W. van Amsterdam den Haagschen gemeenteraad uitgenoodigd deze week een bezoek te bren gen aan Schiphol, opdat de raadsleden zich in verband met het vraagstuk der vliegvel den een oordeel kunnen vormen over de exploitatie en den staat der toegangswegen van Schiphol. Het gemeentebestuur van Amsterdam hoopt daardoor, alsmede door het overleg gen van de plannen, welke bestaan tot het perfectionneeren van het tegenwoordige vliegveld, de Haagsche raadsleden te win nen voor Schiphol als nationale centrale vlieghaven. Het is niet zeker, of de Haagsche raads leden de uitnoodiging zullen aanvaarden. Hedennacht omstreeks half drie uur brak brand uit in het perceel aan de Waterstraat te Tiel, waarin gevestigd was een comestibleszaak van den heer L. v. Hattum. De vrouw van den heer v. Hattum nam een ernstige brandlucht waar en toog op onderzoek Uit. In een kamer achter den winkel ontdekte zij brand. Aan blusschen viel niet meer te den ken, daarvoor was de brand reeds te hevig. Door de groote rookontwikkeling was het voor de vrouw zeer moeilijk de nog slapende inwoners, haar man en twee kinderen, te wek ken. Zij konden zich ternauwernood uit het brandende huis in veiligheid stellen. De vlammen sloegen over naar den nabij gelegen winkel, waar zij gretig voedsel vonden in een groote hoeveelheid olie en boter en an dere comestibleswaren. De brandweer was spoedig met groot mate riaal aanwezig en gaf onder leiding van den directeur, den heer J. van Eyk, met vijf stralen water. Ook de burgemeester van Tiel, de heer N. P. Cambier van Nooten, was spoedig op het terrein van den brand aanwezig. De belendende perceelen, de meubelzaak van den heer P. Peterse, en de damesmodezaak van mej. De Hartog, konden met groote moeite voor het vuur gespaard blijven, doch liepen groote waterschade op. De comestibleszaak brandde tot den grond toe af en niets kon worden gered. Het huis en de inboedel zijn verzekerd, ter wijl de eigenaar tevens tegen bedrijfsschade verzekerd is. Vanochtend bemerkte de bemanning van een Elburger kotter bij het Zuideinde van het Krabbersgat een lijk. Op den wal werden eenige vletterlieden gewaarschuwd, die het lichaam te Enkhuizen aan land brachten, waarop het in de Dromedaris is opgebaard. Men heeft de identiteit nog niet kunnen vaststellen, doch vermoedelijk betreft het hier het stoffelijk overschot van een der opvarenden van de bij Marken vergane Hunzeboot. Voor de Bossche rechtbank heeft terecht ge staan de machinist B. H. B. te Den Bosch, wien was ten laste gelegd, dat hij op 3 Februari J.L aan den Burgerlijken Stand te Den Bosch bij de aangifte der geboorte van zijn kind val- schelijk had opgegeven, dat het op 31 Januari des namiddags te half twaalf zou zijn geboren, terwijl het in werkelijkheid een dag later te ongeveer één uur was geboren. Zooals men weet, was 31 Januari de dag der geboorte van Prinses Beatrix, zoodat door de valsche opteekening bü den Burgerlijken Stand het kind van verdachte zou zijn ingeschreven als op denzelfden dag mét het prinsesje geboren. Verdachte gaf het ten laste gelegde toe en zei het per ongeluk en bij vergissing zoo gedaan te hebben. Na getuigenverhoor eischte de Officier van Justitie, mr. v. d. Burg, die het verkrijgen van een kosteloozen baby-uitzet het motief achtte van verjiachte's handeling, twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk met twee Jaren proef tijd en een onvoorwaardelijke geldboete van f 10 of 10 dagen hechtenis. Verdachte merkte op dat zijn motief niet kon zijn geweest het verkrijgen van een baby- uitzet, daar deze nog binnen de maand na de geboorte van Prinses Beatrix werden verstrekt. De president, mr. Poerink merkte op, dat ver dachte niet geattendeerd had op een opmerking van de ambtenaresse van den Burgerlijken Stand, dat het nog juist op tijd was geweest. Als hij zich werkelijk vergist had, zou hij daar wel acht op gegeven hebben. De rechtbank zal over twee weken vonnis wijzen. Zaterdagmiddag is op de Schichauwerf te Danzig het dubbelschroef-motorschip „Abbe- Zoodra het menschdom zich den aanwezigen overvloedigen rijk dom bewust wordt en de wereld- huishouding zich daarnaar richt, zal het met de „malaise" en de „werkloosheid" gedaan zijn en Ieen tijdperk van ongekende welvaart" zal zijn intrede doen. BIdz. 8 (I) W.C Sickest Morgen een andere tekst. kerk" van stapel geloopen, dat gebouwd is voor rekening van de Vereenigde Nederland- sche Scheepvaartmaatschappij te 's-Graven- hage. De „Abbekerk" is evenals het onlangs bij de zelfde werf gebouwde schip „Arendskerk" be stemd voor den dienst op Australië en Neder- landsch-Indië. De reederij heeft nog een derde schip bij dezelfde werf op stapel staan. Zondagnacht heeft een felle, uitslaande brand gewoed in een winkel van sanitaire artikelen aan de Stikke Hezelstraat te Nijmegen. Kort na het uitbreken van den brand ver scheen de brandweer ter plaatse. Zij tastte het vuur aan weerszijden van het perceel aan. Aanvankelijk viel aan blusschen niet te den ken. Op een gegeven oogenblik sprong de win kelruit, waarna de vlammen fel naar buiten sloegen. Hierdoor werd de mogelijkheid groo- ter, dat de naastgelegen perceelen door het vuur zouden worden aangetast. De brand weer bestreed het vuur met verscheidene stra len. Eerst na twee uur was men den brand mees ter. De winkel werd totaal verwoest. Niettemin is de schade betrekkelijk gering, daar het hier een oud perceel gold en de inboedel niet van groote waarde was. De schade wordt door ver zekering gedekt. Bij het onderzoek, dat door de politie naar de oorzaak van den brand werd ingesteld, werden verscheidene brandhaarden ontdekt. De Amsterdamsche Rechtbank heeft de Commanditaire Bankvereeniging Wiege rinck Muschter en Co., Keizersgracht 213, failliet verklaard. Ook de beide directeuren, de heeren Wiegerinck en Muschter, zijn persoonlijk failliet verklaard. Tot rechter commissaris is benoemd mr. J. Sprey en tot curator mr. D. Giltay Veth. Zondagmiddag omstreeks half drie is bij het café „Het Molentje" te Lent bij Nijmegen, op den weg parallel loopende met den rijksweg, het 12-jarig dochtertje van de familie Schouten aldaar, toen zij uit een zijweg links van eerst- genoemden weg kwam, door een auto aange reden, hoewel de chauffeur nog door krachtig remmen een aanrijding trachtte te voorkomen. Het meisje werd op slag gedood. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk gelegen in onoplettendheid van het meisje. Te Lexmond is een geval van kinderverlam ming geconstateerd in het gezin van den ar beider D., waar een achtjarig zoontje door deze ziekte is aangetast. Het kind is naar de Rijks klinieken te Utrecht overgebracht. De veertienjarige zoon van de weduwe Jan sen te 's-Heerenberg is Zondag nabij Montfer- land, toen hij per fiets van een steile helling afreed, in los zand terecht gekomen. Door de vaart, welke de jeugdige fietser had, sloeg het ventje over den kop. Hij kwam hierbij zoo ongelukkig tegen een boom terecht, dat hij een hersenschudding en een polsbreuk opliep. Dr Kok uit Zeddam, die de eerste geneeskun dige hulp verleende, achtte toediening van de laatste H.H. Sacramenten noodzakelijk. Het slachtoffer is per ziekenauto naar het ziekenhuis te 's-Heerenberg overgebracht. SOERABAJA, 15 Oct. (Aneta). Naar de „Indische Courant" meldt, is de aanvaring van de „Piet Hein" Donderdagochtend gebeurd, toen het laatste gedeelte van de oefeningen bijna was geëindigd. De „Piet Hein" kwam in aan varing met de „Java", als gevolg van een foutie ve manoeuvre van den torpedojager, welke aanstalten maakte, om aan stuurboordzijde van de „Java" te gaan liggen. De „Piet Hein" be vond zich toen nog aan bakboordzijde van den kruiser, met den steven gewend om de manoeu vre te volbrengen. De „Java" kreeg geen ern stige schade. Slechts werden alle uitstekende deelen bakboord-achter „schoongeveegd". De kruiser bleef deelnemen aan de verdere schiet oefeningen. De „Piet Hein" vertoonde een flinke deuk in den neus, met gescheurde huidplaten boven de waterlijn, en 'n „afdruk" van den achtersteven van de „Java". De „Piet Hein" is in den afgeloopen nacht te Soerabaja gearriveerd en om half zeven in den ochtend in het dok opgenomen. Tot nu toe is voor den bouw van de Ariëns kerk te Enschede een bedrag van f 1199,15 ont vangen. Giften worden dankbaar aanvaard door de penningmeesteres, mej. Fé Haije te Amsterdam, gironummer 230745. Volgens de .Limb. Koer." is de hoogeerw. heer mgr. H. W. H. Everts, te Buggenun, oud professor aan het Groot-Seminarie te Roer mond, uit voorzorg voorzien van de H.H. Sacra menten der stervenden. Met het Indië-vliegtuig „Pelikaan", dat op den druilerigen Zondagmiddag op de Amster damsche vliegweide neerstreek, kwam o.m. mede de omroepleïder van de N.I.R.O.M. (Neder- landsch-Indische radio-omroepmaatschappij) te Batavia, de heer J. P. J. W. Kusters. De heer Kusters, die met verlof naar Neder land is gekomen, werd behalve door zijn familie verwelkomd door den heer Th. P. van don Bergh, directeur van „Radio Holland" en als zoodanig tevens directeur van de N.I.R.O.M. en door den heer C. J. Nauta, die aanwezig was namens de Bandoengsche radfóvereeniging. In een kort onderhoud, dat hij ons na zijn aankomst op het vliegveld toestond, gaf de heer Kusters uiting aan zijn groote tevredenheid over de ontwikkeling van het radio-omroep bedrijf in Nederlandsch-Indië. De N.I.R.O.M. zoo vertelde hij telde 3% jaar geleden 14.000 aangesloten luisteraars en thans bedraagt dit aantal ruim 65-000. De N.I.R.O.M. heeft op het oogenblik de be schikking over 26 zenders, die zich op één uit zondering na op Java bevinden. Een zendinstal- latie is gebouwd op Noord-Sumatra en wel in Medan, waardoor op afdoende wijze is tege moetgekomen aan de klachten, die bij de N.I.R.O.M. voor dien tijd uit Noord-Sumatra binnenkwamen, omdat de ontvangst daar zoo slecht was. De heer Kusters roemde de samenwerking tusschen de N.LR.O.M. en de particuliere om- roepvereenigingen in Indië en eveneens waar- deerend liet hij zich uit over de samenwerking met de omroepvareenigingen in Nederland, in het bijzonder de K.R.O. en de A.V.R.O. Tenslotte deelde hij mede, dat het in de be doeling van de N.I.R.O.M. ligt een aantal autoriteiten uit te noodigen een uitzending naar Nederland te verzorgen. In den afgeloopen nacht is op den pro vincialen weg BorneDelden een doode- lijk verkeersongeval gebeurd, waarbij de 26-jarige wielrijder B. Arendsen uit Borne het leven heeft verloren. Tegen ongeveer twee uur hedennacht ont dekten voorbijgangers een verongelukten auto ter hoogte van de rustbank op den provincialen weg BorneDelden. In den wagen hoorde men gekreun, dat af komstig was van den bestuurder van den auto. dien men zwaar gewond in den wagen aantrof. Bij onderzoek bleek hij te zijn de fabrikant Ten Cate uit Almeloo. Intusschen waarschuwde men doktoren uit Delden en Borne, alsmede de politie. De bestuurder van den auto is daarop in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Hengeloo overgebracht. Door de duisternis en omdat er geen ge tuigen waren, kwam men eerst veel later tot de ontdekking, dat er een eind verderop op zij van den weg nog een slachtoffer lag. Bij onderzcek bleek dit genoemde B. Arendsen uit Borne te zijn. Arendsen had eenige blauwe plekken aan zijn slapen en moet op slag dood zijn ge weest. Hoe zich dit ongeval precies gedaan is nog niet bekend. heeft voor- Het vogeltrekstation Texel deelt zijn mede werkers mede, dat de weersomstandigheden thans gunstig zijn voor de trekwaarneming. miiiiiiiiiiiiuiiiiiiiimiiiiiiiiititmiiiiiiimtimiiiiiiiiiiniimiiitiiiiiiiiiii Onze weerkundige medewerker schrijft: Eenigen tijd geleden heb ik erop gewezen, dat het stormseizoen was aangebroken en dat wij een tijdperk van onstuimig weer konden ver wachten. Het nu en dan voorkomen van tamelijk rustig weer kon den indruk geven, dat het ver loop van de weersgesteldheid toch anders was. Thans echter wijzen de laatste stormen over Europa weer uit, dat wij iftderdaad gekomen zijn ui een tijdperk van bijzonder onstuimig weer. Daar ons land echter ligt op de grens van een gebied van hoogen druk over Zuid-Europa en een van zeer lage drukking over de Noordelijke helft van ons werelddeel, klaarde het weer na eiken regen- en stormdag vrij snel op en kregen wij niet den indruk, dat het stormweer elders met groote heftigheid bleef woeden. Maar dit is toch wel het geval. Zoo rok tusschen Donderde/, en Vrijdag weer een zeer diepe depressie t»n Noorden van ons voorbij, die o.a. over de Noor delijke Noordzee zwaar stormweer bracht. Deze depressie is de eerste van een nieuwe reeks, waarvan de tweede reeds in het Westen op komst is. Deze zal tusschen Zaterdag en Zondag West- Europa bereiken. Voor dit gedeelte van Europa wordt dus weer storm uit het Zuidwesten en Westen verwacht. Intusschen heeft de reeks der stormen ons in deze maand ongewoon veel regen gebracht. Storm en regen zijn toch twee verschijnselen, die nauw met elkaar verbonden zijn. Vandaar dan ook, dat October, de stormmaand bij uitne mendheid, tegelijk de maand is met het groot ste aantal regendagen en de grootste hoeveel heid regen. Doordat het nu bij het stormweer zooveel geregend heeft, zijn wij nu al aan de normale hoeveelheid toe, die in October ver wacht kan worden en daar het zeker voorloopig niet met het onstuimige weer gedaan zal zijn, is het te verwachten, dat wij deze maand tot een bijzonder groote hoeveelheid neerslag zullen ko men. De zware buien, soms vergezeld van elec- trische verschijnselen, doen de regensom snel oploopen. In dit verband moge eraan worden herinnerd, dat De Bilt voor den herfst veel re gen heeft voorspeld. Dit is wel goed uitgekomen. (Nadruk verboden) In verband met 't bericht in een der bladen inzake 't op Zondag 1.1. niet functionneeren van de automatische overwegbeveiling te Steenwijk deelt de directie der Nederlandsche Spoorwe gen mede, dat' zij van den betrokken ambte naar de mededeeling heeft ontvangen, dat het roode flikkerlicht niet gestoord is geweest en de veiligheid van het wegverkeer dus geen oogenblik in gevaar is gebracht. Slechts de witte lamp, die voor de veiligheid geen recht, streeksche functie vervult, is defect geraakt en vervangen door een nieuwe. DELFT Propaedeutisch examen voor werk tuigbouwkundig ingenieur: I. S. van Dommelen Maastricht en H. B. Robers, Enschede. Propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur: G. Vries, Soerabaja. Propaedeutisch examen voor mijn-ingenieur: W. K. van Gelder, Pankalpinang. Propaedeutisch examen voor natuurkundig in genieur: H. Deinum, Zwolle; J. Meijer, Cluwen, Nijmegen en P. A. Neeteson, Hontenisse. Candidaatsexamen voor civiel ingenieur: M. G. W. Schiphouwer, Ambt-Doetinchem. cpcp<pcpcpcpcpcpcpcp<pcpc$>cp<p<|><j><pt$><33<|><£cpcpcpcpc})(p<pcpejjcpcpc}jtjjcpc}5<}jcpcpcj5cpc$3cp<f£jjcpcpcf>cpc}>cf>cpcpcpcpcpcptpc5:i£ 3- HILVERSUM I, 1875 en 301.5 M. KRO-Uitzending (8.00—4.00 en 5.10—12.00) 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten m. m. V. solist. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 5.10 KRO-Orkest. 5.45 Gelukwenschen. 6.05 Vervolg concert. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie namens het R.K. Werklie denverbond. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten ANP. 8.15 KRO-Symphonie-orkest m. m. V. so list. 9.00 Interviews. 9.20 Vervolg concert. 10.05 Declamatie 10.15 Zang met piano. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Paul Godwin's orkest. 11.20 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415.5 M. AVRO-Uitzendlng 8.00 Gramofoonmuziek. 8^15 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelconcert. 11.00 Wenken voor de huishouding. 11.30 AVRO-Amusementsorkest. 12.15 Berichten Jetty Cantor's ensemble. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Vervolg Jetty Cantor. 2.00 Omroenorkes't. 2.45 Kniples 3.45 Berichten, de Twilight Serenaders. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor kinderen. 5.30 Omroeporkest 6.30 Bartho Decker's ensemble. 7.00 Voor kinderen. 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP Radiojournaal. 8.30 Bonte Dlnsdagavondtrein. 10.00 Koorconcert. 10.20 Damnieuws, hierna bridgeles. 11.00 Berichten ANP 11.15 „Twintig jaar dansmuziek en nog wat", causerie met gramofoonmuz. DROITWICH, 1500 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 Pianovoordracht. 1.35 BBC-Theaterorkest m. m. v. soliste, 4.15 London Ensemble. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Westminster Players. 6.45 Orgelspel. 7.05 Eddie Carroll's orkest en solisten. 8.20 Variétéprogramma- 10.00 Viool en piano. 11.35 Grosvenor House Dance Band, 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10 en 10.10 Gramofoonmuziek 12.40 en 1.50 Bailly-orkest. 3.05 Zang. 3.20 Gramofoonmuziek 5.20 Bailly-orkest. 6.20 Piano-voordracht. 6.35 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Gerard Hekking-trio en solisten. KEULEN, 456 M. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.30 Populair concert. 3,20 Gramofoonmuziek. 4.30 Koor, orkest en solisten. 6.20 Leipziger Symphonle-orkest, koor en solisten. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.50 Dansorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroeporkest. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek 8.20 Populair concert. 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1,00 en 1.30 Dansorkest. 1.50 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.35 dito. 6.50 Zang. 8.50 Symphonle-orkest m. m. .v solist. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.30 Omroeporkest. 9.50 Cello en piano. 10.20 Gramofoonmuziek. 9- OVER „DEN AANVAL OP KARD INNITZER". Wij wisten het allang, maar voor hen, die nog twijfelden is een keer te meer bewezen, dat het Nationaal Socialisme in zijn houding tegenover Kerk en Priester niet beter is dan de door hen zoo zeer gesmade communisten. Wij Nederlandsche Katholieken hebben in dertijd geprotesteerd tegen de kerkvervolging in Mexico; tegen de uitdrijving van de Jezuïeten uit Spanje. Wij hebben gebeefd van veront waardiging over de Priester- en Zustermoorden gedurende de huidige Spaansche revolutie. Wij hebben geprotesteerd en meer .dan dat ge durende de schandaal-colportage in Amsterdam. En nu.... het Paleis van Kardinaal Innitzer werd aangevallen én vernield; een 60-jarige priester wordt door de Nationaal Socialistische helden, uit het raam geworpen, breekt zijn bee- nen en loopt een hersenschudding op. Het is niet de eerste maal dat dit soort gewelddaden door Nazi's wordt toegepast. Dat is het z.g. recht van het geweld. Wij lezen het en voelen ons verontwaardigd. Maar dat is niet voldoende. Katholiek en ook niet-Katholiek Nederland, alle weldenkende menschen moeten weer bijeenkomen. Ons protest moet over de grenzen. Weldenkende menschen zijn van dit soort barbarisme niet gediend. Wij hebben overal onze actieve propaganda- clubs. Eén oproep zal voldoende zijn om dui zenden menschen bijeen te brengen in waardige protestdemonstraties. Dat moet ons antwoord zijn. Bij duizenden naar onze protestvergaderin gen. De maat is vol JAN BAKKER, Den Haag. NAAR DE PROTESTVERGADERINGEN! De oproep van den heer Jan Bakker om te komen tot massale protestvergaderingen tegen de gewelddaden en de vervolgingen, waaraan de Kerk in Duitschland blootstaat, zal velen Katho lieken landgenooten uit het hart gegrepen zijn. Feitelijk is het nog niet genoeg te beweren, dat het Nationaal-Socialisme in zijn verhou ding tot de Kerk geen haar beter is dan het Communisme. Het is inderdaad veel gevaarlij ker, omdat men in den strijd tegen het geloof zich beperkt tot meer verfijnde methoden n.l. de systematische en langzame vernietiging van de katholieke cultuur. Die wordt door het goed- geloovige katholieke volk niet zoo spoedig op gemerkt, daar deze zich een kerkvervolging al te vaak niet kan voorstellen zonder brandende kerken en gefusilleerde priesters. Anderzijds kan ook het grauw en het gepeu pel uit de onderste lagen van de Nazi-partij, dat regelmatig van bovenaf den haat tegen de Kerk krijgt ingespoten, geen smaak vinden in dezen „Kulturkampf", waar het trouwens met de pet niet bij kan en heeft het zich daarom geroepen gevoeld er met de gebalde vuist op los te timmeren. Natuurlijk zijn deze gewelddaden door offi- cieele instanties „scherp afgekeurd"Alleen is het merkwaardig, dat, wanneer eenige weken geleden een Sudeten-Duitscher op zijn groote teen werd getrapt, er door de Duitsche pers moord en brand werd geroepen en termen a,s „terreur" en „kwelgeesten" niet van de lucht waren, terwijl men nu uiterst bezorgd is voor overdrijving, filmopnamen en foto's van de verwoesting in beslag neemt, kortom zooveel mogelijk alles in den doofpot tracht te doen. Is nu niet de tijd aangebroken voor een krachtig protest in massale bijeenkomsten? Dat een Prins der Kerk in zijn eigen woning Wórdt belegerd, is meer dan wij zonder protest kunnen verdragen. Daarom allen naar de protestvergaderingen! Laat Kard. Faulhaber en Dominee Niemoller en andere groote apostolische mannen ervaren, dat zij niet alleen in de branding staan en dat wij met hen vormen: één front. ANDRIES DE WOLF. Toen eenige weken geleden militaire maat regelen werden getroffen, met het oog op den internationalen toestand, is overwogen den kampioensrit eenige weken uit te stellen. De K N. M. V.-sportcommissie heeft echter beslo ten de oorspronkelijke data te handhaven, zoo dat deze betrouwbaarheidsrit op 28 en 29 Oc tober a.s. zal worden verreden. De lengte van den kampioensrit zal ongeveer 600 K.M. bedragen. De route, die voornamelijk over secundaire wegen is uitgezet leidt van Amersfoort via Zwolle, Coevörden, Emmen, Winschoten, Delfzijl, Groningen naar Assen. Hier zal 'rust worden gehouden, waarna de deelnemers verzamelen voor een snelheidsproef op het „Circuit van Drenthe", Onmiddellijk hierna gaan zij naar Norg, waar een terrein- rit wordt verreden. In Norg wordt dan op nieuw gestartvoor het dagtraject, dat via Meppel en Zwolle naar Apeldoorn leidt. Een avondtraject naar Amersfoort zal den kam pioensrit besluiten. De start zal plaats vinden te Amersfoort te 21.00 uur. Op de stedelijke Wielerbaan te Bordeaux heb ben de Franschen Michard en Chaillot 't we reldrecord voor tandems over een afstand van 500 M. op hun naam gebracht met een tijd van 34.4 sec. Het oude record stond op naam van den Deenschen en Franschen sprinter Falck Hansen en Gerardin, die op 27 September j.l. op dezelfde baan een tijd van 35 sec. maakten, waarmee zij toen het record van onze landge nooten Smits en Derksen, dat juist een week oud was, veroverden. Michard en Chaillot trachtten ook de wereldrecords over een hal ve mijl en een kilometer, eveneens ten name van Hansen en Gerardin, te verbeteren, maar dat gelukte niet. AMSTERDAM, 17 Oct. Veemarkt. Ter Vee markt waren heden aangevoerd: 486 vette koeien, waarvan de prijzen waren: Ie kwaliteit 7076, 2e kw. 60—66, 3e kw. 5258 per K.G. slachtgewicht; 65 melk- en kalfkoeien 180260 per stuk, 60 vette kalveren: 2e kw. 52—60, 3e kw. 4050 per K.G. levendgewicht; 60 nuchtere kalveren 712, 81 schapen 15—27 per stuk; 439 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 6566, zware varkens 6567; vette var kens 60—62 per K.G. slachtgewicht. 1 paard Aangevoerd 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: runderen behoorlijke aanvoer handel traag, prijzen ongeveer onveranderd; Van 1 Januari tot 15 October werd in Nederl.-Indië 770.123 ton Javasuiker ver' kochtVan oogst 1937 en vorige oogsten z'P nog 1.250 ton te verkoopen. Oogst 1938 wor op 1.393.616 ton geraamd. De Nivas verge' derde te Batavia voor de vaststelling der productie in 1940. Het quotum zou ligSen beneden de 1.550.000 ton. Volgens opgave van de Federal Reserve Bank werd tegen het einde der vorige wM* 6.000.000 goud uit Engeland ingevoerd 3 800.000 uit Britsch Indië. De U.S. Rubber heeft de bandenprifeen met 2 tot 5 pet. verhoogd. Andere bandek' fabrieken zullen, naar wordt verwacht,. voorbeeld volgen. De American Tel. and Tel. boekte in derde kwartaal aan netto-inkomsten 353" mill., of 1.91 per aandeel, tegen 37-"\ mill., of 1.98 p. a. in het tweede kwarto en 2.38 p.a. in het derde kwartaal 1937- De orders voor woningbouw in 37 Ame'^ rikaansche staten ten Oosten van het rots' gebergte bedroegen in September 99-j> mill., tegen 65.59 mill, in September In het eerste kwartaal waren de ordersJ pet. lager dan in hetzelfde tijdvak van 1"J'' in het tweede kwartaal 15 pet. lager my in het derde kwartaal 30 pet. hooger dan v dezelfde periode van het vorig jaar. m De staalproductie in het YoungstoVtK district wordt in het begin der week pet. der capaciteit geraamd en in het PW burgh-district op 40 pet. De vorige week sloot de valutamarkt Londen in een prijshoudende stemm voor het Pond Sterling. Hiertoe hebben a berichten uit Wallstreet bijgedragen, gens welke op de eerstvolgende vergaderWJ van het Congres aan de federale regeer'! een verlenging van de op 30 Juni 1939 e'~ digende volmachten van Roosevelt tot vej laging van den dollar en aan het minister van financien volmacht tot het aanvie] den van 2. millioen uit het stabilised1 fonds zal worden voorgesteld. Ten einde' wordt ontkend, dat er plannen zouden 0 staan tot het verlengen van de volmeic' van den president. Op de Londensche goudmarkt werd terdag j.l. 824.000 aan goud omgezeta de verscheping op vorige dagen daalde goudprijs met IV2 d. tot 146/8 Het Pond Sterling bewoog zich hedenocK tend te Amsterdam op 8.70y2—8.721A (V-s) 8.70'A), de Dollar op 1.831.837/3 1 de Frank op 4.864.88 (4.87), de Beigej, 31.0531.10 (31.07) en de Zwitsersche Pra op 41.60—41.65 (41.60). In welingelichte Amerikaansche krinS!^ wordt verwacht, dat de bijzondere commj sie van Roosevelt een overeenkomst y voorstellen, waarbij een loonsverlaging de spoorwegen van 5 pet. tot 7 pet6 worden vastgesteld. vette kalveren matige aanvoer, handel slee^j- prijzen lager; nuchtere kalveren gewone - voer, handel'willig, prijzen vast, schapen ma aanvoer, handel kalm, prijzen onveranderd, kens behoorlijke aanvoer, handel kalm, afl°° prijzen iets lager. ALKMAAR, 17 October. Veemarkt. 1 P®j> Redelijk. 80 vette koeien 160—260. 36 Grasij, veren 30—55. 48 nuchtere kalv. slacht per 618. 57 vette schapen 2328. 333 vette kens zw. p. kg. 0.510.54. Handel matig. ALKMAAR, 15 Oct. Alkm. Eierveiling. »e voer 200.000 eieren. Kipeieren 4.705.50, K1 3.104.55, eendeieren 33.20 roe>': rel® BROEK OP LANGENDIJK, 17 Oct. AanV' 16000 Kg. roode kool f 1.302.30; 6800 Kg- 0| kool f 1.10—1.70; 2800 Kg. Deensche witte f 1.30—1.60; 1125 Kg. savoye kool f 2—* 12000 Kg. uien f 2—2.30, grove uien f 2.10, dr>c' lingen f 1.80—1.90, nep f 5.60—5.80; 6800 L peen X 1.50—2, kleine peen f 0.80—0.901 g(j Kg. bieten f 1.20—2; 930 stuks bloemkool I —3.80, 2e soort f 1.50—2; 2300 Kg. blauwe eiê te heimers f 2.60—2.70; 196.000 Kg. vroege kool f 0.90—1; 270 Kg. slaboonen f 5.70-" j,,- HOORN, 15 Oct. Veemarkt. 365 vette s pen 21.0025, lammeren 12.0018 per Handel vlug. „„5 1® LEIDEN, 15 Oct. Botermarkt. Aanvoer 0» ej> Prima fabrieksboter (contr.) 1.50, prima boter 1.38—1.45 per kg. Handel vlug. LEIDEN. Turfmarkt van 1015 Oct. turf 7.008 per 1000 stuks. Geen aanvoer. LICHTENVOORDE. 15 Oct Pluimveemar»- jF Aanvoer 1345 slachtkippen. 134 Jonge kippe"' 3» jonge hanen, 8 eenden, 30 fazanten, 8 ha tippe patrijzen en 67 konijnen. Prijzen: slachts v j* 2325 cent, jonge hanen 38—40 cent Pe5 Jonge kippen 0.70—1.20. Patrijzen Jongde' cent, oude 15 cent, Fazanten 6075 cent, jo^ 1 351 40. Eenden 3040 cent, Konijnen 1.30 per stuk. Handel kalm, £.6' NOORDSCHARWOUDE, 17 Oct. 4200 uien f 2.20—2.30; grove uien f 2.20; drieling^ f 1.801.90; nep uien f 5.40—6.60; 5800 r f 1,60—1.20; 450 K.G. Schotsche Muis f -o" 1.90; 10.000 K.G. vroege witte kool f 0.90—1 ■"'Lp' K.G. slaboonen f 4.408.60; 17000 pootaa „p- pelen: Eerstelingen 28/35 f 4.204.60, eer gen 35/55 A f 4.20. OUDEWATER, 17 October. Kaasmarkt. fi voer 52 partijen, 2340 stuks, 11.700 K.G. 16 met rijksmerk f 26—27; 2e soort met rijks f 23—25. Handel matig. UTRECHT, 17 Oct. Paardenmarkt. Aanv0 stuks paarden en veulens. Handel matig- j/- zen: Luxe paarden 350450, Werkpaard6 jfi 275, Oude paarden 80140, 1-jarige Pa ^il' 130160, 2-jarige paarden 180—270, Jonge lens 60—140, Hitten 80—160, per stuk. jH' ROTTERDAM, 17 Oct. Veemarkt. Totaal voer 2203 stuks, t.w.: 512 vette rundereh' vette kalveren, 11 nuchtere kalveren, 831 pen en lammeren, 645 varkens. Prijzen Per jy Vette koeien le kw. 74, 2e kw. 62, 3e kW- 52, vette ossen le kw. 72, 2e kw. 60, 3e 4454, vette kalveren le kw. 1.10, 2e kW- 3e kw. 7080, varkens (levend gewicht) 1 i6 54, 2e kw. 53, 4e kw. 52, schapen le kW. 'y?' kw. 36, 3e kw. 30, lammeren le kw. 50, 46, 3e kw. 41. Prijzen per stuk: Schapen v' 25, 2e kw. 21, 3e kw. 17, lammeren le kw' 2e kw. 14, 3e kw. 11. Overzicht: Vette koeien en ossen: a9 (ï"l~ korter, handel kalm, prijzen hooger, pri'fl y 78 ct., prima ossen 74 ct. Vette kalveren- voer iets minder, handel matig, prijzen n11vö£: prima tot 1.20, schapen en lammeren: a^l0ey veel grooter, handel stroef, prijzen met 11 j,?®' te handhaven, varkens: aanvoer kleiner, pe® del lui, prijzen iets lager. Een partij sC voor export verkocht. ROTTERDAM, 17 Oct. Aardappelenrna'j'.gcF Brielsche Eigenheimers 1.50—1.90, Zeed Eigenheimers 1.40—1.70, idem bonte z-2Lfl)i£'i' idem kleine eigenheimers 1.20—1.40, Big mers blauwe 1.60—1.70, bintjes 1.40—1.75. pe» sche kleine bonten en blauwen 1.402-, H.L., zandaardappelen 3.50—4, idem kleid tot 3.per 100 kg. Aanvoer redelijk. 11 kalm. y ROTTERDAM, 17 Oct. Vlasaanvoer. ",5 G' gevoerd werd: 4600 kg. blauw, schoon 68-j" p. 7500 kg. Hollandsch geel 68—75 ct.. Dauwroot 58—64 ct. per kg. De markt r gestemd. Er was wel kooplust, maar Tpe® hooge vrachtprijzen bleef de handel sle Alles werd verkocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6