Nazi-vingers goederen grijpen naar der Kerk /tadt /chanke I André Poncet Mgr. Huibers te Zierikzee Kanton en Hankau worden ontruimd DROEVE BERICHTEN IN DE OSSERVATORE KOOPEN IN JOODSCHE WINKELS Hoogspanning in Jeruzalem Het nieuws van heden DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN Co m 1 ill VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 19 OCTOBER 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, NASSAyLAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21437 Geschenk voor Hitler" Het Weer TRANSPORT- en MOLEST- VERZEKERINGEN fj Öe nieuwbenoemde Fransche am bassadeur te Rome Een belangrijke taak wacht hem Politietroepen werden onder militaire controle gesteld Australië versterkt zijn defensie Britsch sportvliegtuig landt bij Helvoirt Gedwongen oponthoud voor parlementslid Italië benoemt een ambassadeur te Parijs Wordt Guariglia overgeplaatst? Voor het eerst sedert de Hervor ming kerkwijding op Schou wen en Duiveland Fraude bij Gasfabriek te Arnhem Ambtenaar verduisterde ruim f 20.000 MIN. BECK NAAR BOEKAREST De Japanners rukten snel op en sneden de spoorlijn Kanton- Kauloen af Japansche vliegtuigen blijven bombardeeren Ontruiming van Hankau Polen erkent Mandsjoekwo DINERS 90 ct., 1.15, 1.40 en 1.75 Z. H. de Paus spreekt voor Amerika PRINS BERNHARD IN DEN RAAD VAN STATE FATHER MATHEW GEËERD Uit strijdend Spanje Moeilijkheden voor repatrieerende vrijwilligers NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „Omroeoers" rle de rubriek VATICAANSTAD, 18 Oct. (Havas.) De „Osservatore Romano" bericht, dat in Oos tenrijk een aantal kerkelijke goederen door den staat zijn geconfiskeerd en dat andere maatregelen tegen geestelijke gemeenschap pen zijn genomen. O. a. de Admont-abdij fe geconfiskeerd en het beheer is toever trouwd aan een rcgeeringscommissarïs. De Sankt Lambrecht-Abdij is door S.S. bezet, hadat de religieuzen verdreven waren. De goederen van de Diritsche Orde zijn even eens onder staatsbeheer geplaatst en aarts hertog Eugenius, de grootmeester der orde, >s uitgenoodigd het land te verlaten. De Osservatore wijst er verder op, dat rijks commissaris Bürckel zou hebben gezegd, dat voornemens is aan Hitler met zijn verjaar- üag een „Oostenrijk zonder kloosters" als ge schenk aan te bieden. Graaf Dalla Torre verklaart in de Osservatore betreuren, dat de Italiaansche pers zoo wei nig heeft geschreven over de ongeregeldheden te Weenen tegen Kardinaal Innitzer terwijl zij veel ruimte schonk aan de beschuldigingen van <te nationaal-socialisten tegen den Kardinaal eh de Oostenrijksche geestelijkheid, om te po- Sen de excessen goed te praten. Dalla Torre wees er op, dat het een ernstige vergissing is in Italië het als een arrogantie van den bis schop en de politiceerende geestelijkneid voor te stellen, dat zij het sacrament des huwelijks, de katholieke scholen en de christelijke begin selen verdedigen. In Italië maken de staats lieden, alsmede de wijze maatregelen van het Concordaat een nauwkeurig onderscheid tus- schen Kerk en Staat. Schrijver wees ten slotte op de superioriteit van de Italiaansche opvatting. i VERWACHTING: Matige, in het Westen 1 tijdelijk krachtige, meest Westelijke M wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, enkele regenbuien, iets kouder. VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig 1 verandering. T iUIMIIMM Mill MIIMMIMMMMMMMIM Mill III IMIMMMMMMMMMMI Mill Mil II1U ASSURANTIEBEZORGERS DAMRAK (Kt AM STERDAM TeL 45014 45016 nullum! mui illinium Milium uil hui li lui iiiiiiiiiiiiiii ui luiiiiiiiiiiiiin Het Chineesche leger wordt geleidelijk gemoderniseerd. Een af deeling amp hibie-tanks FRANKFURT A. M. 18 Oct. (Reuter). Te Frankfurt heeft een man echtscheiding verkre gen omdat zijn vrouw in Joodsche winkels kocht. Ondanks zijn uitdrukkelijk verzoek het na te laten, was de vrouw in Joodsche zaken blijven koopen. Hij zeide, dat hierdoor voortdu rend twisten ontstaan waren en de vrede van het huwelijksleven verstoord was. Met zulk een vrouw, zoo zeide hij, kon hij niet meer samen leven. Bij de omschrijving van de uitspraak zeide de rechter: In het nat.-socialistische Duitschland is een huwelijk onmogelijk, in dien een der partijen voortdurend en welbewust handelt tegen de principieele nat. socialisti sche wereldbeschouwingen en daarmede ern stig inbreuk maakt op het huwelijksleven." Na een schitterende diplomatieke carrière te Berlijn, een van de moeilijkste posten, die Frankrijk ter wereld heeft, ziet André ï"rangois Poncet zich andermaal op den Voorgrond geplaatst, nu hij opnieuw met een delicate opdracht belast wordt, n.l. de ïïansche belangen bij het Quirinaal te be hartigen en de kleine, vooral protocolaire ruzietjes tusschen Italië en Frankrijk te be slechten. André Poncet is meer dan een diplomaat, hij 's een scherp intellectueel en een bekend letter kundige. Hij is misschien de eenigëRFransch- j?ah. die het Duitsch zonder accent spreekt, die "e Duitsche ziel door en door kent, de gedra- «higen van den Duitschen geest in de historie Nauwgezet heeft nagegaan, die met hart en ziel Wknocht is aan de werken van Goethe en «at wil voor een Franschman wat zeggen Hij is hoogleeraar geweest in de litteratuur, Uiaar heeft de poëzie vaarwel gezegd, om zijn aderland op meer prozaïtische wijze te dienen U de diplomatie. André Poncet is nog een betrekkelijk jonge •Uan; hij werd geboren in 1887, en na schitte rde studies behaalde hij het diploma van eeraar in de Duitsche taal en geschiedenis; hij Ieef doorstudeeren, doctoreerde en werd zelfs aangesteld als professor. Als in 1914 de Europeesche hemel versombert U Frankrijk tot de oorlogvoerende mogendhe id toetreedt, vinden wij André Poncet terug an het Ministerie van Buitenlandsche Zaken k Parijs, waar hij zijn grondige kennis van gbitsche taal en geest ten dienste van zijn aderland stelt. Hier bleek, dat de intellectueel professor Pon- at ook over diplomatieke kwaliteiten be- cnikte, die hij niet van een vreemde bleek te ®bben. Zijn vader immers was raadsheer aan ®t Parijsche gerechtshof. In 1919 maakte hij eel uit van de internationale economische mis- in de Vereenigde Staten en enkele jaren T'ter zetelt hij als lid van de Fransche dele- Sf-tie bij de internationale conferentie van Henua. 2ijn tocht naar den diplomatieken post bij het /Quirinaal gaat dan verder over het Ministerie Schoone Kunsten. In 1924 is Poncet afge- «ardigde in de Fransche Kamer, en nauwe- Jks vier jaar later wordt hij minister van jJ-hoone Kunsten in het laatste Ministerie- j.°ihcaré. Men vindt hem op alle tentoonstel- Ugen en hij houdt ernstige disputen met Unstenaars en kunstkenners. Nu en dan ver fijnt hij onverwacht op generale repetities har* opera's en muziekuitvoeringen; als mi- 'ster is hij geen bureau-man, dat laat hij aan fd eren over, maar hij is op en top kunstken- v' r en beweegt zich voortdurend in de wereld ad kunstenaars en kunstminnaars. Hl 1931 volgt zijn benoeming tot ambassadeur f Frankrijk te Berlijn. In Frankrijk is het f komen en gaan van ministeries. Het Uitschland van Brüning maakt plaats voor het ?'ern van Adolf Hitler. 6n Poncet blijft op z'n moeilijken delicaten st en eerst thans wordt hij weggeroepen voor h !l taak, die zoo mogelijk nog grooter en nog Hehibeler is. e He politieke verhouding tusschen Frankrijk g Italië is verre van ideaal. Langen tijd is er ambassadeur geweest. Op dit oogenblik toenadering, van vermoedelijke welwillend- „Ic' van beide zijden is Poncet de aangewezen n geworden, om wat krom is recht te ma- Wï' 0tn een trisschen wind te doen waaien en Ver blauwe lucht zichtbaar te maken aan den v "bisterenden diplomatieken hemel boven 1JS on Rome. In Bethlehem is verwoed gestreden tussc hen Engelsche politietroepen en Arabische opstandelingen. Een barri cade in een der straten LONDEN, 18 Oct. (Havas). Het ministerie van Koloniën heeft heden bericht ontvangen van den hoogen commissaris voor Palestina, dat de spanning te Jeruzalem voortduurt. De Britsche troepen hebben strategi sche punten rond de oude stad be zet en wisselen schoten met de Ara bische opstandelingen, die zich in de oude stad bevinden. Het bevel binnenshuis te blijven blijft ge handhaafd en is uitgebreid tot buiten de mu ren der oude stad. In het bericht wordt geen melding gemaakt van verliezen onder de Brit sche troepen. Vanmiddag is te Jeruzalem een speciaal staatsblad uitgegeven, waarin wordt medege deeld, dat alle politiestrijdkrachten onder mi litaire controle worden geplaatst. De voorzitter van het comité tot verdediging van Palestina, Nabih Azme, heeft door middel van den Amerikaanschen consul te Damascus, een protest-telegram gezonden aan de regee ring der Vereenigde Staten tegen de Inmen ging van Amerika in de Paltstijnsche kwestie. SYDNEY, 18 Oct. (Reuter) In een con ferentie van regeeringsambtenaren, die op 21 October te Canberra zal worden gehouden, zal waarschijnlijk een grootscheepsch plan voor de coördinatie der Australische verdediging wor den besproken. De bestaande defensiebegrooting, waarop uit gaven van 43 millioen pond sterling over een periode van drie jaar voorkomen, zal waar schijnlijk aanzienlijk worden verhoogd in ver band met de ervaring, die men bij de laatste crisis heeft opgedaan. Men gelooft, dat in over weging wordt genomen de bouw van een dok, waarin een slagschip zou kunnen worden opge nomen, verbetering van havens, luchthavens en spoorwegverbindingen, aanleg van wegen met strategische beteekenis en versnelling van de munitieproductie. Dinsdagmiddag omstreeks half twee heeft onder de gemeente Helvoirt een Engeisch sport- vliegtuig ten gevolge van een mankement aan den motor een noodlanding gemaakt. De piloot bleek te zijn het Engelsche parle mentslid major Allen Algernon uit Bathurst. Spoedig waren op de plaats van de noodlan ding burgemeester mr. Bloemen uit Helvoirt en gemeente-politie aanwezig. De piloot, die het vliegveld Eindhoven telefonisch om assistentie had gevraagd, onderwierp in afwachting hier van zijn vliegtuig aan een inspectie. Daarbij bleek, dat er zich eenig vuil in de benzine leiding had verzameld, waardoor de motor wei gerde, Reeds om half drie was het euvel hersteld en kon major Algernon met zijn vliegtuig zijn reis vervolgen. PARIJS, 18 Oct. (Havas). Tegelijkertijd dat de Fransche regeering het agrément van de Italiaansche regeering verzocht voor de benoe ming tot Fransch ambassadeur te Rome van André Frangois Poncet, heeft de Italiaansche regeering aan de Fransche medegedeeld, dat zij binnenkort het agrément verzoeken zou voor de benoeming van een Italiaansch ambassadeur te Parijs. In goed ingelichte kringen verwacht men, dat voor dezen post zal worden gekozen de ambas sadeur yan Italië te Buenos Aires, Guariglia. (Van onzen eigen redacteur) Onder groote belangstelling van de gansche katholieke bevolking van het eiland Schouwen en Duiveland is Z. H. Exc. Mgr. J. P- Huibers Dins dagavond in Zierikzee aangekomen. En er was reden voor deze vreugde. Voor het eerst immers sinds de Hervorming, voor het eerst dus na enkele eeuwen ken een Bisschop op dit eiland een kerkwijding verrich ten. Voor het eerst ook sinds 1 70 jaar kreeg Zierikzee een kerkgebouw, dat dit oude stadje waardig is. Door de ongunstige weersomstandigheden kwam de boot uit Zuid-Beveland ruim een half uur" te laat aan, hetgeen echter het enthou siasme van de wachtenden niet kon bekoelen Toen de boot de haven van Zierikzee bin nenkwam, werd deze opgewacht door zes ver lichte visscherschuiten, die meevoeren tot aan den steiger. Het was een fantastisch gezicht in dezen donkeren stormachtigen avond op het zwart-kolkende water het licht te zien blinken in honderden boogjes. Aan den steiger werd mgr. met muziek ver welkomd. Hier waren o.m. aanwezig de wel- eerw. heer pastoor J. Blink en het kerkbestuur. Mgr. Huibers was vergezeld van den zeereerw. heer L. Dolle, deken van Goes en van zijn secretaris, den zeereerw. heer A. Agterof Nadat het hooge gezelschap de boot had ver laten, reed men naar het Kraanplein, waar mgr. den auto verliet. In de Mosselstraat had den zich de vereenigingen opgesteld met ba nieren en brandende fakkels, waaruit de vlam men hoog opsloegen, hoog als het enthousiasme en de vreugde der inwoners van Zierikzee. Mgr. Huibers begaf zich vervolgens naar het Schoolplein, waar vertegenwoordigers van ka tholiek Zierikzee den hoogen gast een korte hulde brachten, waarna hij zich terugtrok, om zich voor te bereiden op de kerkwijding van heden. De gemeentepolitie te Arnhem heeft een ambtenaar van de gemeentelijke gasiabriek aldaar in arrest gesteld, verdacht van het verduisteren van ongeveer f 20.000. Uit het onderzoek is gebleken, dat de ambte naar gedurende 20 jaar een bedrag van ongeveer f 1000 heeft verduisterd, door het achterhou den van kleine bedragen, als oude 2}4 cent stukken bij het opnemen der muntmeters, het ineasseeren van reducties, welke werden toege staan boven een bepaald gebruik, enz. De verduistering Is aan het licht gekomen, doordat de ambtenaar veel overwerk verrichtte. Toen een collega een onderzoek hiernaar in stelde, bleek hem, dat de boeken niet klopten. Het onderzoek wordt voortgezet. WARSCHAU, 18 Oct. (Havas). Naar vernomen wordt zal de Poolsche minister van Buitenland sche Zaken, Beek, vanavond 22.50 uur uit War schau vertrekken om naar Boekarest te gaan. Tijdens zijn verblijf in Roemenië zal minister Beek een onderhoud hebben met Koning Carol op het manoeuvreterrein van Galatz. Men veronderstelt, dat Beck met Koning Ca rol en de overige Roemeensche staatslieden zal spreken over het vraagstuk van een gemeen schappelijke grens tusschen Polen en Hongarije. HONGKONG, 18 Oct. (Havas). Er woedt een hevige slag bij de samenvloeiing van de Oost-rivier en de Tsjaho, op minder dan 8 K.M. van Tsjekloeng. In de buurt van de Oost-rivier komen nog steeds belangrijke versterkingen voor de Chineesche troepen aan. Het Chineesche hoofdkwartier is er van overtuigd, dat alle gevaar voor Kanton is afgewend, doch Reuter verneemt uit be trouwbare bron, dat de Japanners hun op- marsch naar Kanton snel voortzetten zon der op veel tegenstand te stuiten. Te Hongkong gelooft men, dat Kanton eerder dan Hankau zal vallen en in Ja pansche kringen wordt de verovering der stad binnen veertien dagen verwacht. Het Japansche hoofdkwartier meldt in een communiqué, dat de Japansche troepen er Zondagmiddag in geslaagd zijn de spoorlijn Kanton-Kauloen, ten Zuid-Oosten van Sje- kloeng af te snijden. Het voegt er evenwel aan toe, dat de Japansche opmarseh bemoeilijkt wordt, doordat de Chineezen alle bruggen over de Oostrivier in brand hebben gestoken en doordat de stroom ten gevolge van de jongste regenbuien sterk gezwollen is. Niettemin vervol gen de Japanners hun opmarseh westwaarts. Tevens bevestigt het hoofdkwartier de in neming van Poklo aan de Oostrivier, 15 K.M ten Westen van Watsjau. Het Chineesche afweergeschut is van de spoorlijn KantonKauloen verwijderd en naar Kanton gebracht. 200 man personeel van dezen spoorweg zijn in drie tremen uit Kauloen ver trokken. Kanton wordt snel een verlaten stad. Naai schatting zijn een millioen menschen geëva cueerd. De Chineezen hebben de ijzeren brug bij Tangkapa, op ongeveer 25 K.M. ten Noor den van Tsjoemtsjoen vernield. Uit Hankau wordt gemeld, dat het Chinee sche Roode Kruis order heeft gekregen zich gereed te houden voor de ontruiming van Hankau. De autoriteiten drmgen bij de bur gerbevolking op een spoedig vertrek aan. Vluchtelingenkampen zijn 20 kilometer ten Westen van de stad ingericht. Het vertrek der burgers, aldus wordt hier verder gemeld, wordt bemoeilijkt door de opeisching van alle auto's. Verder deelt het Chineesche Persbureau mede, dat gisteren 150 Japansche bombarde mentsvliegtuigen de steden en dorpen langs den spoorweg KantonHankau hebben gebombar deerd. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend. Gedurende de maanden Augustus en Sep tember heeft de Japansche luchtmacht negen tien steden in de provincie Honan 52 keer ge bombardeerd, waarbij 427 personen werden ge dood en 869 gewond. Aan de monding van de Paarlrivier zijn twee Japansche vliegtuigen door de Chineesche luchtdoelartillerie omlaag geschoten. TOKIO, 18 Oct. (Domei) Morgen zullen te Tokio tusschen den Foolschen ambassadeur Deromer en den ambassadeur van Mandsjoekwo. Joean Tsjentau de documenten worden uitge wisseld inzake de benoeming van consulaire ambtenaren van beide staten. Tevens erkent Polen hierbij officieel Mands joekwo. Berichten uit Kanton maken, volgens een officieel telegram uit Tsjoengking, melding van verwoede gevechten in de buurt van Poklo aan den straatweg Waitsjau-Kanton. Naar s dotting zijn in den strijd om Waitsjau, dat Zaterdag moest worden prijsgegeven, meer dan 3000 Ja panners gedood. EEÏDSCHEPÏ.EIX 5—9 - A'(lam - Tet. 33072 Wildschoteltje 60 ct. Omelette Chasseur 85 ct. Hazenpeper, Appelm., versche aardapp. 85 ct. Hazenbout, rooms., appelm., versche aard. 1. Heele Patrijs in kool met purée 1.25 Vi gebr. Fazant, rooms., compote of zuurk. 1.50 Hazenrufe. rooms., appelm., versche aard. 1.75 In Oostenrijk werden verschillende ker kelijke goederen geconfiskeerd. Kanton en Hankau worden door de be volking ontruimd. Ernstige spanning heerscht in Jeruzalem. Z. H. Exc. Mgr. Huibers te Zierikzee; vahdaag de eerste kerkwijding op Schouwen en Duiveland sinds de Her vorming. De Tweede Kamer heeft Dinsdag ver schillende ontwerpen afgehandeld. De strijd tegen de wilde autobusdien sten; actie der Ned. Spoorwegen tegen een Amsterdamsche firma. Noodlanding van Engeisch sportvlieg- tuig te Helvoirt. Gemeente-ambtenaar te Arnhem gear resteerd, verdacht van verduistering van f 20.000. Harderwijker botter omgeslagen; beide opvarenden gered. New-Yorksche beurs: kalme handel en hooger koersen. Nader tot elkander Wij voelen ons door het machtsmid del der radio die ons gezellige uurtjes met Indië laat beleven en de getuigenis van ons medeleven uit zendt naar onze missiekrachten in verre landen we voelen ons één met hen die ver zijn. In onze jeugd moest men een halfjaar op antwoord wachten, bij een briefwisseling met de Oost. thans spreken we met elkaar binnen enkele oogenblikken en vlie gen we in luttele dagen over wereld- deelen. Toch vragen we ons meer dan eens af in de warreling der meenin gen en den hevigen strijd der begrip pen: zijn de menschen wel dichter bij elkander gekomen dan vroeger, toen een brief gelezen en herlezen werd en zorgzaam bewaard en men in den geest elkander nader trachtte te blij ven? Wat helpen allerlei technische hulpmiddelen en volmakingen der materie, indien we onzen geest niet meer instellen op de noodzaak één te worden met elkander in streven en begrijpen! VATIC AAN STAD, 18 Oct. (Havas) Uit Gastel Gandolfo heeft Z. H. de Paus een radio rede gehouden tot het Amerikaansche episco paat en de geloovigen, welke verzameld zijn op het Nationaal Eucharistisch Congres der Ver eenigde Staten te New Orleans. Na zijn droef heid te hebben uitgesproken over de vervolging, waaraan de Kerk bloot staat, verklaarde de Heilige Vader dat men kan hopen op betere tijden voor de Kerk, aangezien bij de meeste volken een verlevendiging van de godsvrucht merkbaar is. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Dinsdagmid dag de gewone vergadering van den Raad van State bijgewoond. In deze vergadering werd de Commissaris van de Koningin van de provincie Friesland, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten. beëedigd als Staatsraad in buitengewonen dienst. DUBLIN, 17 Oct. (Kipa) Gisteren werd in tegenwoordigheid van kerkelijke en wereldlijke autoriteiten en een geweldige menigte de Church St. Bridge door minister O'Kelly plechtig om gedoopt in Father Mathew Bridge, ter eere van den beroemden Ierschen matigheidsapostel. BARCELONA, 18 Oct. (Havas) Generaal Villalba, die beschuldigd werd verantwoorde lijk te zijn voor den val van Malaga, is heden vrijgesproken. Hij is onmiddellijk in vrijheid ge steld. De Rechtsche luchtmacht heeft hedenoch tend de stad Denia gebombardeerd. Twaalf personen werden gedood en twintig gewond. De controle-commissie van den Volkenbond en de commissie, welke benoemd is door de Spaansche régeering tot regeling van het terug trekken der vrijwilligers hebben heden het vraagstuk der veiligheid der teruggezonden vrijwilligers besproken. De Spaansche regeering stelt als voorwaarde voor 't terugzenden van de vrijwilligers, dat de Italiaansche, Duitsche en Tsjecho-Slowaaksche strijders, die niet naar hun land kunnen terugkeeren, veilig zullen zijn. Zij vraagt deze menschen te verdeelen over die landen, waar zij geen gevaar loopen tengevolge van hun politieke overtuiging. De Volkenbondscommissie zoekt thans een oplos sing om aan dit verzoek te voldoen. Më1 lAVVvvvuuumiinn; u;s/ Stand op Woensdag 1 uur v.m.; Vorrige stand. 754A 756.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1