M Praag neemt zijn verlies Hoare antwoordt Hitier Japanners in Kanton De splonnage in de Ver. Staten I 1 Politie bestolen te Brooklyn MOEDIGE LIQUIDATIE VAN EEN VERLEDEN Het nieuws van heden DE BAROMETER Langs verschuivende grenslijnen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 21 OCTOBER 1S38 - AVONDBLAD BUREAUX voor redactie en administratie. NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SP AARNEST AD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21442 hSteeds bereid tot den vrede, maar elk uur gereed tot verdediging" De Führer hoort zijn eigen argumenten De binnenlandsche veiligheid Funk nu te Boedapest ARRESTATIES TE PARIJS Het Weer js 't Uoua of nui IColcH vcut „de Syuz&cft&stcid De Polen in Litauen De Koning van België te Londen Opzienbarende verklaringen te wachten over de spionnage bij het Panamakanaal Noorsch controleur verdwenen Naar een Duitsch concentratie kamp gevoerd? Spanjaarden krijgen de kous op den kop Na het broodenbombardement der rechtschen regent het textiel- goederen op Burgos Roosevelt noodigt de Valera uit I m Een overzichtsfoto van de Zuid-Chinea sche stad Kantondie heden door de Japanners werd veroverd Typhoon te Tokio Zes boeken met gegevens over 7200 gevangenen werden ontvreemd Ortega y Gasset ernstig ziek Dr. Schmitz in Weenen DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel SO et., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „OmroeDers" *!e de rubriek LONDEN, 21 Oct. (Reuter)In een te Clacton-on-sea gehouden rede, heeft de minister van binnenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare, hulde gebracht aan het «moedige, vooruitziende en krachtige lei derschap van Chamberlain tijdens de jongste crisis". «Hoare antwoordde vervolgens op de rede die Hitier op 9 dezer te Saarbrücken ge houden heeft en op de door de Duitschc bladen geoefende critiek op de Britsche be wapeningspolitiek. Na te hebben verklaard, dat hij geloofde ir. hitlers vredesbetuigingen, herinnerde spr. aan tietgeen de Führer te Saarbrücken gezegd heeft cVer mogelijke opvolgers van Chamberlain. Hitler, aldus Hoare, gelooft in het verlangen baar vrede van Chamberlain, doch hij vreest een mogelijken opvolger in diens ambt. Ik ge- loof in Hitiers verlangen naar den vrede, doch ^enals Hitier moet ik voorbereid zijn op een opvolger, die zijn zienswijze niet deelt, en on- Öer deze omstandigheden neem ik zijn motto °ver: „Steeds bereid tot vrede, doch elk uur Eereed tot verdediging". Ik ben het ook met hem eens, wanneer hij ^gt, dat wij als een sterke staat te allen tijde bereid kunnen zijn tot het voeren van een poli tiek van overeenstemming met de omliggende staten. Dit is, zeide Hoare, de reden waarom, tis in het belang van den vrede zooveel betee- kenis hecht aan de behoefte aan nationale kracht. Een essentieele voorwaarde voor den vrede is een krachtig Engeland. Want een groot öritsch belang is de vrede en onze kracht zal ?al zeker in de schaal van den vrede worden Eeworpen. Geen vredelievende natie behoeft voor de Britsche bewapening bang te zijn. Hoare zeide, ervan overtuigd te zijn, dat het bhderhouden van vriendschappelijke betrekkin- Een met Engeland altijd een der hoofdpunten van Hitiers politiek is geweest. Ik ben er ook tan overtuigd, aldus Hoare, dat er zonder Vriendschappelijke betrekkingen tusschen En geland en Duitschland geen stabiele vrede in be wereld kan zijn. Na gesproken te hebben van de menschen, Öie zich tijdens de crisis bij honderdduizenden '^gelijk voor openbaren dienst hadden opgege ten, zeide Hoare, dat het een der eerste plich- tien van de regeering is, dit groote lichaam van bereidwillige werkers te organiseeren. Met de gewijzigde methoden van den modernen oor- '°g is hetgeen noodig is niet langer het werven van millioenen infanteristen voor den dienst °t> het vasteland. Wat thans noodig is, is de °rganisatie van een groot industrieel land, op- bat het zich kan beschermen tegen den ver nietigenden slag van een luchtaanval. Indien Engeland zoo georganiseerd kan worden, dat bet onmogelijk een vernietigende slag kan t'orden toegebracht, kunnen wij de toekomst tegemoet zien met de zekerheid, dat wij nim bler verslagen kunnen worden. Een bereidwil lige werker, die geoefend is, is evenveel waard bis twintig ongeoefenden en de regeering, in bet bijzonder mijn eigen departement, dat ver- bfttwoordelijlc is voor de maatregelen tegen titchtaanvallen, moet alles in het werk stel- ien om de opleiding, waarom zoo vele onzer •tiedeburgers schreeuwen, te organiseeren. De regeering moet er met verdubbelde kracht baar streven, dat onze burgers kunnen rekenen °P hun beide categorieën van militaire verde diging, namelijk, die grcot en sterk genoeg is °bi een evêntueelen aanvaller af te schrikken, ®h luchtafweergeschut, dat het even gevaarlijk Z°U maken om de sleutelposities van ons land ban te vallen als het voor vliegtuigen gevaarlijk een modern slagschip aan te vallen. Ik ben niet bereid, zoo vervolgde Hoare, de beweringen te aanvaarden, die in sommige krin- Een geuit zijn over een uitgebreiden chaos en Onbekwaamheid ten aanzien van de luchtbe schermingsmaatregelen. Ik acht het van meer belang, het land te verzekeren, dat de regeering v°omemens is, alle mogelijke stappen te doen om de organisatie van de luchtbeschermings- tiiaatregelen te verbeteren. Ik zal spoedig in de Gelegenheid zijn, mededeelingen te doen omtrent de nieuwe maatregelen, welke noodig zijn. Een i'olledig overzicht van den toestand zal te zijner tijd in het parlement worden gegeven, en het is daar, dat ik voorstellen voor de toekomst zal doen. Na gesproken te hebben over enkele der Voornaamste lessen van de crisis ten aanzien van de voorbereidingen voor passieve verdedi ging, lessen, welke, naar Hoare zeide, ter harte V'aren genomen, vervolgde de minister: Ik voel bterk de noodzaak van georganiseerde binnen landsche veiligheid, waarin bereidwillige burgers Geheel hun rol zullen hebben te vervullen, en dan liever als geoefende helpers dan als nieuw bakken amateurs. Hoare besloot: Ons streven is tweeledig: vrede m het buitenland, veiligheid in het binnenland. Voor dit dubbele program van vrede, veiligheid, Verzoening en kracht vraag ik den steun der tiatie. Boedapest, 20 Oct. cd. n. b.) Rijksminis- er dr. Funk is te Boedapest aangekomen voor e®n bezoek, dat drie dagen zal duren. Barijs, 20 Oct. (Havas) De rechter van ti'Structie heeft gelast Jules Rakowsky, den Voornaamsten inspecteur van den algemeenen- jjh vreemdelingendienst van de prefectuur van Politie en den in Italië geboren Vicenti Bellavia J1 tie gevangenis op te sluiten. Zij worden be- ^huldigd van corruptie, misbruik van macht en "Vertreding van de vreemdelingenwet. H Hoogste barometerstand 773.8 te München h -j; Laagste barometerstand 739.2 te Isafjord H VERWACHTING: Meest matige, in het Oosten tijdelijk zwakke Zuidoostelijke tot Oostelijken wind, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, koude nacht, weinig verandering in temperatuur overdag. H Zon op v.m. 6.36 onder n.m. 4.53 uur. Licht op n.m. 5.23. Maan op v.m. 4.17 j= onder n.m. 3.47. Nieuwe Maan 23 Oct. TELEFOON 14164 - 13994 HONGKONG, 21 Oct. (Reuter) Heden (Vrijdag) om 14.30 uur zijn volgens een telegram uit Kanton de Japansche gemotoriseerde afdeelin- gen Kanton binnengetrokken. Van het front in Zuid-China wordt aan Domei gemeld, dat de Kantoneesche troepen in verwarring vluchten uit het gebied ten Westen van Tsengsjing. Zij worden door de Japansche marinevliegtuigen bestookt. Aan den Noorde lijken oever van den Jangtse hebben de Japan ners Kisjoei ingenomen. Zij trekken ovér het Tapieh-gebergte, dat de grens vormt tusschen de provincies Honan en Hoepeh. De woordvoerder van het Japansche depar tement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat de leider van het centrale Chineesche in koopbureau voor wapenen en munitie te Hong kong, T. W. Soeng, de Britsche kolonie ver laten heeft, om het kantoor naar Singapore te verplaatsen, waarmede deze stad tot basis wordt van den Chineeschen aanvoer van wapenen en munitie. Uit Sjanghai wordt van gezaghebbende zijde gemeld, dat alle hooge ambtenaren Kanton hebben verlaten. Verklaard wordt dat men de fabrieken en de openbare gebouwen in de lucht heeft laten vliegen. Ook voor Hankau schijnt de toestand gevaar lijk te worden. De ontruiming der stad is 'in vollen gang. Vooral gewonden en oorlogsweezen worden geëvacueerd. Het Chineesche nieuws- [ff gestaakt. De watercentrale werkt nog slechts met halve kracht wegens gebrek aan steenkool. In het Chineesche frontbericht wordt er op gewezen, dat de Chineezen de stad Sawo in den uitersten Zuidoostpunt van de provincie Honan willen heroveren en willen standhouden aan het Noordelijke front. Op den Noordelijken oever van den Jangtse zijn de Japansche troe pen opgerukt tot 90 K.M. ten Oosten van Hankau. In het Noordwester» hebben zij Tajeh bereikt. In het Westen zijn de Japanners ge naderd tot op 65 K.M. aan de spoorlijn Hankau- Tsjangsja. Reuter verneemt uit betrouwbare bron te Sjanghai, dat het vertrek van Tsjang- Kai-Sjek uit Hankau ieder oogenblik ver wacht kan worden. KAUNAS, 21 Oct. (Reuter). Van betrouwbare zijde wordt gemeld, dat de Litausche autoritei ten voornemens zijn, aan de Poolsche inwoners van Litauen minderhedenrechten te verleenen teneinde een conflict met Warschau te vermij den. Men meent te weten, dat Litauen ook de activiteit van de vaderlandsche organisatie, die aandringt op herovering van Wilna, zal tegen gaan. LONDEN, 20 Oct. (Reuter.) Koning Leopold van België en zijn zuster, de prinses van Piemont, zijn vanmiddag voor een particulier bezoek te Londen aangekomen en hebben hun intrek ge nomen in een hotel aan het Westend. Koning Leopold zal voor Zondag naar Brus sel terugkeeren voor de parade van de oud strijders, doch de prinses zal nog enkele dagen langer te Londen blijven. PANAMA, 21 Oct. (Reuter). De vier Duit- schers, die kortgeleden te fort Randolph gear resteerd zijn, en die ervan beschuldigd worden, foto's van de versterkingswerken te hebben genomen, zijn voor den rechter verschenen. Hun zaak is in handen gesteld van het dis trictsgerechtshof. Intusschen zijn zij tegen een borgtocht in vrijheid gesteld. De openbare aanklager heeft later aan de pers medegedeeld, dat in de over drie weken te houden zitting van het districts gerechtshof opzienbarende verklaringen te verwachten zjjn. Intusschen heeft bij het proces te New- York Rumrich als getuige verklaard, dat Gla- ser, die gewoon soldaat was bij de Amerikaan- sche luchtmacht, hem ongevraagd een lijst van de kustwachtstations der Vereenigde Staten had overhandigd. Ondanks de tegenwerpingen van de verde diging, werd een verklaring voorgelezen, wel ke door de gedaagde Johanna Hofmann zou zijn onderteekend, en volgens welke zij zou hebben gezegd, dat Schlueter haar had verteld, dat de Duitsche spionnage-organisatie duizend dollar zou betalen voor plannen van de Ame- rikaansche vliegtuig-moederschepen „York- town" en „Enterprise". OSLO, 21 Oct. (Havas). Uit Bergen in Noorwegen wordt aan het Norsk Telegram Byraa gemeld, dat de officier der Noorsche koopvaardij, Jacobson, die kortgeleden benoemd was tot controleur van het nietinmengings- comité, verdwenen is, toen hij overland naar Londen reisde. Mevr. Jacobson, die zich op het oogenblik te Rotterdam bevindt, heeft haar ouders te Ber gen er van in kennis gesteld, dat haar man in een concentratiekamp nabij Osnabrück is agentschap en alle dagbladen hebben hun be- ondergebracht. De Noorsche minister van Bui- drijf geitaakt. De watercentrale werkt nog telrfandsche Zaken-is m deze--aangelegenheid gemengd. Er ontbreken nog bijzonderheden. HENDAYE, 21 Oct. (Reuter). Volgens be richten van betrouwbare zijde hebben linksche vliegtuigen gisteren nabij Burgos vele tonnen zijden kousen, hemden, sokken en andere klee- dingstukken laten vallen. In Spaansche regeeringskringen wordt ver klaard, dat dit bombardement bedoeld was als 'n antwoord op de rechtsche broodenbombarde menten op Barcelona en Madrid en beoogde, den nadruk te leggen op het gebrek aan texiel- goederen in het rechtsche Spanje. President Roosevelt, aldus de „Daily Tele graph", heeft een uitnoodiging aan De Valera gezonden om de wereldtentoonstelling in New York volgend jaar als zijn persoonlijke gast te bezoeken. De Valera heeft de uitnoodiging ont vangen van den Amerikaanschen gezant te Du blin. Hij heeft geantwoord dat hij, als de omstan digheden het toelaten, de uitnoodiging aan zal nemen, maar dat het nog te vroeg is om defi nitief antwoord te geven. De Valera is reeds verscheidene keeren in Amerika geweest, den laatsten keer in 1920, toen hij een leening van 1.200.000 pond sterling voor Ierland heeft verkregen. i: - j Tienduizend. Italiaansche vrijwilligers zullen Spanje verlaten. De eerste afdeelingen zijn te Cadiz aangekomen, waar zij scheep gingen naar Napels (Van onzen eigen redacteur) In de Praagsche regeeringsbureaux is men bezig zijn verlies uit te rekenen. Zóóveel mil- lioen tonnen steenkool, zóóveel bruinkool, zoo veel erts, zooveel graan zal Tsjecho-Slowakije minder hebben dan vroeger. Zooveel export valt weg, zooveel import wordt noodig. Zooveel geld zullen de bestaande belastingen minder op brengen. Zooveel uit Sudetenland terugkomende Tsjechen, zooveel officieren en onderofficieren, die in het straks verkleinde leger geen emplooi meer vinden, moeten werk hebben. Deze indus trie moet worden ingekrompen, gene kan wor den uitgebouwd. Het is een droefgeestig werk. En het is volop bewonderenswaardig, mét welk een rustige ener gie de Tsjechen zich ertoe hebben gezet. De débacle heeft hun volkskracht bevestigd, niet gebroken. De desillusie is ontzettend geweest; van hoog tot laag hebben allen haar gevoeld. In de eerste dagen van October hebben de menschen op straat en de gasten in de café's gehuild van spijt; men heeft de soldaten in vele gevallen met geweld uit de loopgraven moe ten drijven, om ze voor de Duitschers te ont ruimen. De instorting is nu voorbij. Gedesillusioneerd en geslagen, zitten de Tsjechen toch geen dag meer apathisch bil de pakken neer. Er is ont zettend veel werk te doen om op het beknotte en verarmde grondgebied het economisch be staan van het volk opnieuw op te bouwen. En nog met tranen in de oogen is men terstond aan dat werk gegaan. Arbeid ook is de beste troost Het nationale bewustzijn van de Tsjechen is niet geschokt, het behoeft dat ook niet te zijn. Uit zeer welingelichte bron hoorden wij heden de volgende bijzonderheid over het bezoek van Chvalkowsky in Berchtesgaden. Bij het begin van het onderhoud, dat meer dan drie uren duurde, zou Hitier tot den Tsjechischen minis ter gezegd hebben: „Vóór wij de besprekingen beginnen: hoed af voor het Tsjechische volk! Zij zijn de eenigen, die mij het hoofd hebben geboden." Ik heb alle reden om aan te nemen, dat deze mededeeling juist is. En in elk geval is zij ka rakteristiek voor drie dingen. Op cte eerste plaats voor het gemak, waarmee de Duitsche officieele meening de ruwe verguizing der Tsje chen, waarvan pers en radio overstroomden, heeft vergeten, en tot haar tegendeel is over gegaan. Op de tweede plaats voor de waardee ring, die de rol der Franschen en Britten hier heden geniet. En op de derde plaats voor de radicale wijziging in de perspectieven der Tsje chische politiek, een omwenteling, zoo schielijk en zoo diep, dat men werkelijk met een nieu wen staat te doen heeft. Juist het in de doorstane proef ongebroken nationale besef maakt het den Tsjechen mo gelijk, die omwenteling met waardigheid te vol trekken en op den nieuwen harden bodem, zij het zonder geestdrift, toch met een even handen levenswil aan het werk te gaan. Op de nieuwe politieke perspectieven van den Tsjecho-Slowaakschen staat zullen wij dezer dagen uitvoeriger terugkomen. Intusschen ligt het land met zijn gewijzigde of nog vlottende grenzen in een toestand van technische en administratieve belasting, waar van men zich buiten geen voorstelling vormt. De diplomatie heeft met zevenmijlslaarzen ge- loopen, maar de techniek hinkt gebrekkig ach ter haar aan. Terwijl men van nulten af zou kunnen gelooven, dat met den lOen October alles in kannen en kruiken was, bemerkt de rei ziger in de grensgebieden, dat een annexatie, ook al geschiedt zij in den vreedzamen vorm van een gebiedsoverdracht, een revolutie be teeken t. Misschien toont juist zulk een gebieds overdracht in vredestijd de geheele technische ontwrichting en administratieven rompslomp nog duidelijker, dan wanneer die als begelei dend verschijnsel de wapenfeiten volgen. Nadat de Duitsche generaals de nieuwe grens hadden afgebakend, zijn de burgerlijke onder handelaars bezig om de hier en daar op ietwat soldateske wijze getrokken lijnen te herzien. Soms is een fabriek in Tsjechië blijven liggen, terwijl het dorp, waar de arbeiders wonen, bij Duitschland is ingelijfd. Elders is een indus trieel complex door de nieuwe grenslijn in tweeën gesneden, zoodat het ijzer in Duitsch land gegoten wordt, maar in Tsjecho-Slowa kije moet worden verwerkt. Ergens anders is een kleine Tsjechische stad zóó door Duitsch gebied omsingeld, dat er voor menschen en waren slechts een landweg overblijft. „Das Militar" heeft op de eerste plaats gelet op strategische gezichtspunten van dekking, hoogte en zicht. De Duitsche grensregelaars zijn nu echter, naar men van Tsjechische zijde verzekert, zeer tege- moétkomend om in de' ontstane moeilijkheden te voorzien. .Aan een boom zoo volgeladen Maar intusschen staat het verkeer vrijwel stil. Alleen uit de lucht kan men van Duitsch land uit Praag bereiken. Treinen rijden niet. Dat wil zeggen: er rijden boemeltreinen tot dicht aan de nieuwe grens, maar zij komen er niet over heen. Wie er niet tegen opziet, zijn bagage eenige kilometers ver op den rug te nemen en met veel civiele en militaire papieren voorzien, maakt een kans, aan de overzijde weer een boemeltrein te ontmoeten. Maar voor wie niet van avonturen houdt, is de lucht de eenige weg is. Het Praagsche bu reau van de Tsjechische luchtlijnen en de K.L.M. is dan ook van vroeg tot laat vol ge drang. Alle vliegtuigen zijn in de richting Rot- terdam-Londen doorgaans enkele dagen tevoren al vol besproken. Daarbij komt, dat geen biljet mag worden afgegeven zonder toestemming van de Tsjechische Nationale Bank; dit om deviezen- smokkel te voorkomen; en daar het Tsjechisch voor de meeste vreemdelingen een geheimtaal is, gaat dat alles lang niet vlot. Een groot deel van de reizigers zijn uitwij kende Joden. De vliegtuigen, die uit Weenen komen, brengen reeds een contingent van de zelfde categorie mee. Voor hen brengt de Blau we Donau Express, zooals de aanlokkelijke naam van de luchtlijn luidt, het harde afscheid van een heel leven. De stoornissen, die deze bovenlaag van reizi gers ondervindt, zijn echter met vermeldens waard als men ze vergelijkt met de ellende van de onderlaag, n.l. de vluchtelingen, die te voet en zonder middelen hun heil zoeken en het nergens vinden. De Tsjechische regeering weert de Duitsche Joden, die het Sudetengebied ont vluchten, af om haar eigen zorgen niet te ver zwaren. De gemeente Praag toont zich voor alsnog toegankelijker dan de regeering. Alleen internationale hulp schijnt een uitweg te kun nen bieden; slechts eenige honderden worden voorloopig langs dien weg verder gebracht. Voor de anderen is de wereld dichtgegrendeld. Wat het verkeer betreft is men nu zoover, dat dezer dagen de eerste Duitsch-Tsjechische treinen weer beginnen te rijden. De eerste zijn nog niet voor passagiers bestemd, maar voor goederen, vooral kolen. De voorraden daarvan moeten weggeruimd worden, wil men niet met de productie blijven stokken. Daarna zijn zoog. „nationale treinen" aan de beurt, die in het bezette gebied zelfs niet zullen s'toppen, maar doorgangsverkeer weer mogelijk maken. Telefoongesprekken met het buitenland zijn vanuit Praag nog niet toegelaten. Telegrammen kan men verzenden, mits zij de censuur zijn ge passeerd. De luchtpost functionneert meestal vlot, maar ook wel eens niet. Anders staat het aan de grens tusschen Slo wakije en Hongarije. Hier ligt de grens nog ongeveer als vroeger, op twee „symbolische" wijzigingen na, maar zij is door militaire bezet ting geblokkeerd en sinds begin October ligt alle verkeer, stil. Bij Szob voorziet een motor wagen in de verbinding tusschen een Hongaar- schen en een Slowaakschen boemeltrein, maar ook daar schijnt het tenslotte wel eens op de beenen aan te komen. Het directe luchtverkeer tusschen Boedapest en Praag is gestaakt. Wij hebben hier de grens van den Hongaar- schen kant benaderd, voor wij ons heil in de lucht zochten. De Tsjechen hebben een groot deel van hun leger aan deze grens geconcen treerd en vervaarlijke versterkingen aangelegd. Aan Hongaarschen kant vonden wij geen grondwerken maar wel, tot ver achter de grens, troepen langs de wegen. Hier en daar stonden zware kanonnen met takken en blaren over huifd als voor een loofhuttenfeest. Op de bin nenplaatsen van boerenhuizingen slachtten sol daten varkens. Vrouwen in hun bonte wijde rok ken en witte hoofddoeken, blootsvoets, stonden er omheen. Half-landelijke, half-soldateske too neelen. die een paar eeuwen oud zouden kunnen zijn, zooals heel dit rulle land met zijn puszta- putten, zijn stoffige wegen en zijn eindelooze protest-optochten van witte ganzen. En toen wij verder reden langs de eenzame wegen van het vale land, altijd door een witte stofwolk vervolgd, leek de politiek der steden een fantasma en kwam het ons ongeloofelijk voor, dat duizenden hun bloed zouden vergieten om de grens liever hier dan dS&r te trekken door deze eindelooze eender-uitziende velden heen, waarop de lange stelen van het reeds af- geoogste mais druilerig stonden te vergelen in de lauwe herfstzon. TOKIO, 21 Oct. (Havas). Een typhoon van matige kracht heeft zich van de Bonineilanden een weg naar het Noorden gebaand en vanoch tend Tokio bereikt. Het tramverkeer werd ont wricht, scholen werden gesloten, de telefonische verbindingen werden verbroken, terwijl de bene denverdiepingen van 10.000 huizen onder vaten De typhoon heeft in de prefectuur Kagosjima groote schade aangericht. Meer dan 200 perso nen zijn om het leven gekomen. 600 menschen zijn gewond en vele worden vermist. Er zijn verder 30.000 dakloozen. Meer dan 2000 huizen zijn vernield. Te Tokio zijn verscheidene huizen ingestort en duizenden boomen ontworteld. Ook te Yokohama is groote schade aangericht. De schepen varen niet uit. Zeven passagiersschepen waaronder de 11.000 ton metende „Antenor zijn over tijd. Het stoomschip „Jamaboeki Ma- roe", dat 5000 ton groot is, is tegen een golf- •breker gevaren. LONDEN, 20 Oct. Volgens den corres pondent van de „Daily Telegraph" te New- York is daar bij het onderzoek naar de be weerde corruptie te Brooklyn aan het licht gekomen, dat de gegevens over 7200 gevan genen uit een van de politie-bureaux te Brooklyn ontvreemd zijn. Deze diefstal moet beschouwd worden als een der groot ste schandalen in de geschiedenis der New- Yorksche politie. De diefstal moet gebeurd zijn tusschen Maandagmiddag kwart voor vijven en Dinsdagochtend half tien. Dit be- teekent-, dat hij samenviel met de benoe- mmg van John Amen tot specialen aan klager, ter vervanging van den districts- attorney, Geoghan, belast met de leiding van een onderzoek naar onregelmatigheden in de administratie der justitie te Brooklyn. De commissaris van politie, Valentine, heeft zich, zoodra hem het nieuws gewerd, naar Brooklyn begeven. Hij verklaarde, dat iemand, die een buitengewoon kwaad geweten heeft, deze daad moest hebben gepleegd. Meer dan 150 politie-beambten en leden van het administratieve personeel zijn ondervraagd. Rechercheurs hebben overal huiszoekingen ver richt bij menschen, die op bedoeld bureau werk zaam zijn en ook de asch van kacheis en for nuizen onderzocht. Op het laboratorium der po litie zijn alle verbrande papierresten, die gevon den werden, onderzocht. Het gestolen materiaal betreft arrestaties, welke verricht zijn tusschen Augustus 1936 en Januari 1938. Er waren zes groote boekdeelen, welke in een afgesloten kamer werden bewaard. De dief heeft de bladzijden met een scherp mes uitgesneden en de banden der boeken achter gelaten. Men gelooft, dat de geschonden registers on regelmatigheden inhielden ten aanzien van de invrijheidstelling van zekere gevangenen. Z waren daarom van belang voor het onderzoek, door gouverneur Lehman van den staat New- York ingesteld op grond van mededeelingen over wanbeheer. Hoewel het een geweldig werk zal zyn, zullen de gegevens uit de archieven van politie en justitie kunnen worden gereconstrueerd, zoodat de diefstal toch niet het beoogde nut heeft gebracht PARIJS, 21 Oct. (Havas). De bekende Spaan sche geleerde en schrijver José Ortega y Gasset, die sedert eenigen tijd te Parijs vertoeft, is ern stig ongesteld tengevolge van een leverkwaal. Hij is naar een ziekenhuis gebracht. Zijn toe stand wekt groote bezorgdheid. Naar wij vernemen, is de oud-burgemeester van Weenen, dr. Schmitz, uit het concentratie kamp Dachau ontslagen en bevindt hij zich nu te Weenen in een hotel, dat onder de bewa king der Gestapo staat. H. O. V. JUBILEUMFONDS Giften te storten postgiro 4000 Twentsehe Bank Haarlem of Pennmgm. Comité van Actie tot steun a. d. H.O.V. Florapark 5 of Administrateur der H, O. V. Ridderstraat 26a Haarlem Minister Hoare antwoordt Hitier en wijst op de noodzaak van bewapening. japansche troepen zijn Kanton binnen getrokken. Benoemingen in het bisdom Roermond. De bij Marken op het IJselmeer gezon ken vrachtboot „Hunze 13" is gelicht. Verduistering bij bankinstelling te Maas tricht; procuratiehouder voortvluchtig Het onderzoek inzake het drama in de Molenslootstraat te Den Haag is vrijwel doodgeloopen. 1 V V n 11 r i r 7 i Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 770.7 Vorige stand: 771.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1