bureaux voor redactie en administratie, Sudetenland heden onder burgerlijk bestuur pil1 I -:aafe Roemenië blijft gereserveerd Belasting op motorrijtuigen Japanners reeds dicht bij Kanton COMMUNISME VERBODEN IN TSJECHO-SL. STAAT wmmm. Kerkstrijd zet zich voort Kard. Innitzer verdedigd De zuivering van Jeruzalem Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VRIJDAG 21 OCTOBER 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21441 Gevecht tusschen Duitsche douane en Tsjechen eischte vijf slachtoffers De Engelsche hulp aan Praag BERCHTESGADEN, 20 Oct. (D. N. B.) De Führer heeft den opper- bevelhebber van het leger, generaal Von Brauchitsch, een schrijven ge- Zonden, waarin wordt medegedeeld, dat het Sudetenduitsche gebied thans door de afdeelingen van het leger en S. S. is bezet. Op 21 October a.s. Zal het bestuur door de civiele auto riteiten worden overgenomen, en Worden de militaire autoriteiten, on der dankzegging voor de bewezen diensten, ontheven van het bestuur Van het Sudetenland. Slowaaksch afgevaardigde te Warschau Poolsche en Hongaarsche verlan gens kruisen al te zeer de eigen belangen Loyaliteit tegenover T sjecho-Slowakije **ambotsïng te Milaan Toestand van Ataturk is verbeterd Ministerraad vergaderde Pi- Aartsbisschop van Salzburg heeft volgens nazi's geen begrip van godsdienst Indrukwekkend pleidooi van de Osservatore Romano Het Weer mum Moderne strijdmethoden in oer oude straten en gangen Wetsontwerp tot verdubbeling voor alle motorrijtuigen, die geen benzinemotoren hebben Generaal Doihara schrijft over den „beschavenden oorlog" tegen China en de democratie Ook Hankau bedreigd TOKIO, 20 Oct. (D.' N. B.) Het Een artikel van Doihara Hertzog prijst vredes werk van Chamberlain Doodelijk vliegongeluk in Rhodesia CHRISTELIJKE ARCHAEO- LOGEN BIJ DEN PAUS Help u zelf Locomotief ontspoord op Amsterdam C.S. Treinverkeer in en uit richting Gooi en Utrecht ondervond een half uur vertraging £3 kWWWWWWII 111 III II II NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., tngei. mededeeüngen 50 cent; Idem op pag één S5 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor «r® kleine annonces „Omroepers" *le de rubriek Set pad voor de samenwerking tusschen ^hitschland en Tsjecho-Slowakije is hedenavond Geëffend door de formeele ontbinding van de ^mmunistische Partij in de drie Tsjechische Provincies Bohemen, Moravië en Silezië. Het c°tomunistische hoofdkwartier is door de politie bezet. Dit beteekent, dat het communisme in Geheel Tsjecho-Slowakije onwettig is, daar het bi Slowakije en Roethenië reeds verboden is. Intusschen is voor het beginsel „Slowakije v°or de Slowaken" vandaag een campagne in gezet door de partij der jeugdige autonomisten °hder leiding van Durcansky. Ten aanzien van de verlaging der douane rechten, die verwacht worden van de regee ring te Praag, verneemt Reuter, dat door deze concessies slechts de economische be trekkingen geregeld worden en dat zij niets uitstaande hebben met een tolunie. Over een verderreikende economische overeenkomst is tot dusverre door Praag en Berlijn niet on derhandeld. In een gevecht tusschen Tsjechen en Duitsche douane en politie in het dorp Loblsitz aan de Duitsche zijde van de grens in het Sudetenland zijn vijf Tsjechen gedood. WARSCHAU, 20 Oct. (Havas) Karol Sidor, Slowaaksch afgevaardigde en voorzitter van het Slowaaksche Nationale Comité en van de „Hlinka-wacht", die sedert gisteren hier ver blijft, heeft de pers medegedeeld, dat hij slechts het Poolsche standpunt ten aanzien van het Slowaaksche vraagstuk wil leeren kennen. Hij zeide verder: „Slowakije moet zegevierend uit de SlowaakschHongaarsche onderhandelingen komen." Hij is van meening dat deze onder handelingen zullen leiden tot een accoord, waar door een conflict vermeden zal kunnen worden. Ten aanzien van de Poolsche aanspraken op Spisz en Grawa zeide Sidor van meening te zijn, dat een accoord tusschen Polen en Slowakije tot stand zal komen. Na door Beek ontvangen te zijn zal Sidor naar Bratislava terugkeeren. Te Londen wordt bevestigd, dat het aantal Duitsche en Oostenrijksche vluchtelingen tot wier toelating het Britsche kabinet gisteren heeft besloten niet hooger zal zijn dan 200 Of 300. Het betreft Oostenrijksche of Duitsche bur gers, die na den Anschluss naar Tsjecho-Slowa kije waren gevlucht en daar voortaan geen toe vlucht meer zullen hebben. De vluchtelingen uit het Sudetenland, die naar Engeland komen, worden binnen twee weken verwacht. Aan 250 zijn visa verstrekt. Of schoon de verblijfsvergunningen slechts geldig zijn voor een paar maanden, zijn zij verleng baar. Er is nog niet besloten of aan de vluch telingen zal worden toegestaan in Engeland betrekkingen te aanvaarden. In het door den Lord Mayor gestichte fonds tot hulpverleening aan Tsjecho-Slowakije is thans 155.000 Pond gestort. Het bestuur en de leden van Lloyds hebben een chèque ten be drage van 5000 Pond gezonden. BOEKAREST, 20 Oct. (Havas). In welingelichte kringen verklaart men de gereserveerde houding der Roe- öreensche regeering tegenover de Poolsche voorstellen in de Roetheen- *che kwestie met de volgende rede- hen.; L Loyaliteit jegens Tsjecho-Slo wakije. 2. Den wensch directe betrekkin gen met dat land te behouden met het oog op "n oeconomische en po litieke medewerking. 3. Den wensch de positie van Hon garije niet buitensporig te zien ver kerken. 4. Scepticisme ten aanzien van een thogelijke verzekering der regeering Boedapest ten aanzien van Trans- 8Vlvanië. 5. Het besluit de deelneming te °htwijken aan een combinatie, welke vijandig jegens Duitschland zou hünnen worden uitgelegd. t0Mer zeker begrijpt men te Boekarest zeer tel het belang> dat Polen hecht aan een re- tu lng der Roetheensche kwestie, welke Roe- hië onder Hongaarsche controle zou piaat- l)it öoch, aldus verklaart men, men moet niet jj het oog verliezen, dat de Hongaren, wan- üt zii in Roethenië gevestigd zouden zijn, hgische stellingen zouden bezetten, welke W. Vcrdediging van Transsylvanië en Boekc- '8. bedreigen. °ct' (Stefani.) Vanochtend zijn Wh! twee tramtreinen met elkander m «ie hg gekomen. De trams zaten vol arbeiders, ber 'ch naar hun werk begaven. Er zijn vijftig nen min of meer ernstig gewond. Eén per- tten ls aat1 zijn wonden bezweken, twee rij tui- Vq] r^en geheel vernield. Sen,s het Duitsche Nieuwsbureau bedraagt aantal gewonden tachtig. ISTANBOEL, 20 Oct. (Reuter) De alge- meene toestand van Ataturk is beter geworden. Naar verluidt is de vroegere minister-presi dent generaal Ismet Ineunoe, jiie als de waar schijnlijke opvolger van Ataturk beschouwd wordt, hier aangekomen. In gezaghebbende krin gen is dit bericht bevestigd noch ontkend. In een communiqué over den ministerraad wordt gezegd, dat de ministers den stand van zaken besproken hebben. Zij zullen naar Ankara terugkeeren. Over de genomen beslissingen wordt niet gesproken. De Britsche troeven zijn begonnen met zuiveren. Een kijkje in de oude wapengeweld Jeruzalem van rebellen te stad bij den toren van David WEENEN, 20 Oct. (Havas). Het Berliner Tageblatt bericht, dat het toezicht cp het gods dienstonderricht op de scholen van Salzburg door den schoolraad van het gebied is ontno men aan den Aartsbisschop van Salzburg. Het toezicht is overgedragen aan de wereldlijke autoriteiten, aangezien geen garantie bestaat, dat de Aartsbisschop zijn taak zal uitoefenen in een geest, overeenkomende met het Natio- naal-socialisme. Bij decreet van den Duitschen minister van Binnenlandsche Zaken is den burgerlijken auto riteiten verboden officieele vertegenwoordigers te benoemen bij kerkelijke plechtigheden, zoo wel bij de gewone feesten volgens den kalender, als bij bijzondere gelegenheden, zooals het be zoek van een Bisschop, eerste H. H. Communies, bedevaarten e.d. Tevens wordt den civielen autoriteiten verboden bij kerkelijke feesten de nationale vlag te hijschen. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 20 October: Een indrukwekkend requisitoir is het, dat de Osservatore Romano, overeenkomstig haar aan kondiging van gisteren, tegen het nationaal- socialisme, inzake de anti-katholieke hetze in Weenen, publiceert. Het requisitoir is gegoten in den vorm van een polemiek tegen de Berlijn- sche nota, welke gisteren, gelijk wij meldden, zonder eenig commentaar in de neutrale Ita- liaansche pers verscheen, een feit, dat de Os servatore nadrukkelijk vermeldt. Het requisitoir beslaat meer dan drie kolom Terwijl het telkens een passage der nota onder de loupe neemt, stelt het nogmaals de waarheid in 't licht en brengt de gebeurtenissen in Wee nen tevens in verband met de andere anti katholieke demonstraties en maatregelen in het Duitsche Rijk, zoodoende een schril beeld gevend van de politiek van het Nationaal-socialisme. Waar de Osservatore Romano op blijft hame ren is, dat al hetgeen, waarvan men kardinaal Innitzer beschuldigt, tot diens taak als herder der geloovigen behoort. Zij komt krachtig op tegen de poging welke de Berlijnsche nota aan wendt om de Italiaansche geestelijkheid tegen over de Duitsche geestelijkheid te stellen. Bij de conciliatie heeft de Italiaansche staat de t echten van de Kerk op onderwijs- en huwe lijksgebied erkend. Zij geeft toe, dat de veront waardiging in sommige kringen over de gebeur tenissen bezwaarlijk te rijmen valt met de sym pathie in diverse kringen voor het Linksche Spanje, maar verwerpt de suggestie der nota dat Kardinaal Innitzer niet evenzeer een waar dig vertegenwoordiger van de Kerk zou zijn als de Spaansche bisschoppen. Het blad toont ten slotte de belachelijkheid aan van de voorstelling als zou de staat tegen over de Kerk, wanneer er een conflict was, steeds in defensieve positie zijn geweest. In Italië heeft het politiekorps het dertienjarig bestaansfeest gevierd. de parade werden staaltjes van behendigheid vertoond Tijdens 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen 1 H Zuidelijke tot Oostelijken wind, koude mistige ochtend, later licht bewolkt en iets warmer, droog. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Mooi p herfstweer. JERUZALEM, 20 Oct. (Havas.) Direct bij het aanbreken van den dag werden de mi litaire operaties in het oude stadsdeel van Jeruzalem hervat. Een troepencordon sluit een versterkten kring nauw in om te voor komen, dat de opstandelingen ontsnappen, terwijl militairen de onderaardsche gangen onder den tempel van Salomo onderzoeken. De onderaardsche gangen verbinden de ge bouwen van Harame Sjariff met oude bouw werken, die eenige K.M. verder zijn gelegen o. m. op den weg naar de Doode Zee. De Brit sche troepen probeeren de verbindingen tus schen de in de moskee van Omar gevluchte op standelingen en de buitenwereld te verhinderen. Tijdens den nacht werden verscheiden aanval len gepleegd, o.m. op de Joodsche voorstad Montefiore. welke ten Noorden der stad is ge legen. De politie heeft het vuur beantwoord en den aanvallers verliezen toegebracht. De bezetting van de oude stad wordt metho disch voortgezet. De militairen omsingelen de verschillende wijken der stad, waarbinnen met groote voorzichtigheid en zoo weinig mogelijk geweld de zuivering wordt doorgevoerd. Den soldaten is er op gewezen, dat onder de Ara bische bevolking vermoedelijk 85 pet. onschul- digen zijn. Zij hebben opdracht een klein getal bandieten en desperado's te dooden of gevan gen te nemen. Alleen in geval van tegenstand mag geweld gebruikt worden. De Joodsche pers blijft zich verzetten tegen een verdeeling van Palestina en verklaart zich accoord met een oplossing, welke door de Brit sche pers is voorgesteld, n.l. het stichten van een eenheidsstaat onder Britsche leiding met een minderheidsstatuut. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet. De regeering wijst hierin op het feit, dat een steeds stijgend aantal motorrijtuigen van diesel motoren wordt voorzien, welke motoren niet met benzine, doch met niet aan belasting onderwor pen olie worden gedreven. Reeds thans wordt hierdoor een bedrag van ongeveer f 2i4 millioen per jaar aan de schat kist onttrokken, welk bedrag in de naaste toe komst nog aanmerkelijk zal stijgen. Ten einde deze bevoorrechting van gebrui kers van dieselmotoren boven de gebruikers van benzine op te heffen, stelt de regeering voor om de motorrijtuigenbelasting te ver dubbelen voor alle motorrijtuigen, die voor zien zijn van andere dan benzinemotoren. Dat deze extra heffing matig kan worden ge noemd, blijkt volgens de regeering uit het feit, dat de daaruitvoortvloeiende verhooging van de motorrijtuigenbelasting voorloopig niet meer dan f 800.000 per jaar zal bedragen. Voorts stelt de regeering in uitzicht een zoo danige wijziging van de omzetbelastingwet, dat voor de berekening van de ingevolge die wet te heffen belasting, zoowel ten aanzien van inge voerde als van de hier te lande vervaardigde benzine, het krachtens de benzinebelastingwet geheven bijzonder invoerrecht ad f 8.60 per 100 K.G. met een accijns gelijk gesteld wordt, het geen dan zal medebrengen, dat in de waarde der benzine, waarvan de omzetbelasting en haar equivalent geheven wordt, dit bedrag van f 8.60 niet meer begrepen behoeft te worden. Het automobielverkeer als geheel beschouwd zai door deze combinatie van extra-heffing en belastingverlaging met meer dan een half mil lioen gulden worden ontlast. hoofdkwartier meldt, dat de Japan- sche troepen na de terzijdestelling van den tegenstand der Chineezen via Tsjensjing oprukken in de rich ting van Kanton. Zij hebben volgens dit bericht reeds Tsjang Kangtoeng bereikt, op 36 K.M. ten Oosten van Kanton. Volgens een bericht van Japansche zijde zijn de Chineesche stellingen nabij Tsjensjing ten Noorden van Sjekloeng doorbroken. De Japansche operatie tegen Hankau ge schiedt in een steeds sneller tempo. Eenheden der Japansche marine hebben, naar het Duit sche Nieuwsbureau uit Sjanghai meldt, op den Jangtse een punt bereikt, dat 110 K.M. van Hankau is gelegen. Vanochtend vroeg bevonden zij zich op 18 K.M. van Hwangsjikang, dat gistermiddag werd veroverd. Parallel met dit opvaren der oorlogsschepen trekken ook Japansche troepen op langs den Noordelijken oever van den Jangtse. Sterke gemotoriseerde afdeelingen staan nu nog slechts op 10 K.M. afstand van Kisjioe. In het gebied ten Zuiden van den Jangtse heeft de Japan sche voorhoede Tayeh bereikt, dat, naar men verwacht, zeer spoedig zal vallen. De gevechten om Teian aan den weg naar Kioekiang duren voort. De Japansche luchtmacht heeft gisteren Tsjangsja en Pingtsjang gebombardeerd. Tsjangsja is de hoofdstad van de provincie Hunan, Pingtsjang ligt 50 kilometer ten oosten van Kanton. Zeshonderd personen zijn hierbii om het leven gekomen, de materieele schade is zeer aanzienlijk. De Japanners wierpen talrijke brandbommen, waarcoor groote bran den zijn ontstaan. De Chineezen berichten Sjawo in het Zui den van de provincie Honan te hebben her overd, evenals Woetsjatien ten Noord-Westen van Sinyang. De bekende zomerverblijfplaats Kikoengsjan, ten Zuiden van Sinjang, is nog steeds in Chineesche handen. TOKIO, 20 Oct. Luitenant-generaal Kenoei Doihara, de „Japansche Lawrence" heeft he den in het maandblad „Tsjoeokoron" een arti kel gepubliceerd over den „Beschavenden oor log" welken Japan in China voert tegen de de mocratie. Japan, het eenige land, dat de plun dering en verovering van de Westersche mo gendheden in het Verre Oosten heeft over leefd, is de kampioen van de beschaving in het Verre Oosten en de principieele vijand van deze beschaving is de democratie. Deze voert de wereld naar den afgrond. De taak van Japan is niet alleen het Oosten te redden van de wanorde, doch de wereld een nieuwen vrede en een nieuwe orde te geven. Alleen Japan kan het Oosten ontwikkelen, omdat alleen Japan heeft weten te profiteeren van de techniek van het Westen zonder het Oosten te verra den. De leiders in China hebben dit niet be grepen. Tsjang Kai Sjek heeft getracht China te redden door de democratie, hierdoor werd een oorlog met Japan onvermijdelijk. Volgens Doihara tracht verder het Westen, dat gegrondvest is op materialisme en indi vidualisme, zich te herstellen door het instel len van totalitaire regeeringen, gegrondvest op grond, gezin en opoffering. Doihara brengt hulde aan den beschavenden oorlog en ver klaart, dat indien Japan den oorlog niet wint, het Oosten verloren is. QUEENSTOWN (Kaapkolonie), 20 Oct. (Reu ter) Minister-president Hertzog heeft hier een rede gehouden, waarin hij veel hulde aan Chamberlain bracht. Hij zeide, dat Chamberlain waarschijnlijk voor vijftig jaar vrede in Europa, gebracht heeft. Die vrede is te danken aan den moed, de volharding, de wijsheid en den tact van Chamberlain: zonder hem zou de Europeescht beschaving ongetwijfeld vele jaren achteruitge zet, zoo niet geheel ineengestort zijn. Er is thans geen volk, dat denkt zich door een oorlog te kunnen verrijken. BULAWAYO, 20 Oct. (Reuter.) Nabij Se- iukwe in Zuid-Rhodesia is een particulier vlieg tuig verongelukt, waarbij de vijf inzittenden om het leven zijn gekomen. Onze Romeinsche correspondent seinde d.d. 20 October: De H. Vader heeft heden een 300-tal deel nemers aan het vierde internationale congres van christelijke archaeologen in audiëntie ont vangen. De H. Vader trok vergelijkingen tus schen de antieke historie en den huidigen tija en verbond daaraan voor dezen laatsten eenige raadgevingen. Heden gaat het bestuur in Sudetenland aan de burgerlijke macht over. Nieuwe maatregelen tegen de Kerk in Duitschland. Behandeling van de Tariefmachtigings- wet in de. Tweede Kamer. De Eerste Kamer heeft het ontwerp- electriciteitsvoorziening in behandeling genomen. Van morgen af zullen de avondretours reeds om half 6 geldig zijn. Wetsontwerp ingediend tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet. Tot deken van Maastricht is benoemd de weleerw. heer J. J. F. Ingendael, pas toor aldaar. Ontspoorde locomotief op het Centraal Station te Amsterdam veroorzaakte ver traging in de richtingen Gooi en Utrecht. New-Yorksche beurs: stemming prijs houdend; slot vast. „Vertrouw alleen op u zelf" is de les die een Poolsch staatsman uit het wereldgebeuren der laatste weken ge trokken heeft. Het komt geheel over een met het ouderwetsche spreek woord: „help u zelf zoo helpe u God!" Er mogen nog zulke fraaie leuzen van rechtvaardigheid klinken en schijn bare vrienden mogen nog zoo gepor teerd lijken voor uw belangen, op menschen kunt u toch niet al uw ver trouwen stellen, want maar al te dik werf laten uw beste vrienden u op het critieke oogenblik in den steek. Daarom: ga met u zelf ten rade en vertrouw alleen op u zelf enop God. Ora et labora: bid en werk. Han del naar eigen weloverwogen inzicht en vertrouw slechts op eigen kracht onder Gods bijstand. Help u zelf zoo helpe u God." Donderdagavond om even over half acht is op het Oostelijk eiland van het Centraal Station te Amsterdam, even buiten de over kapping, een lichte rangeerlocomotief door ontijdige wisselbediening ontspoord. Door deze ontsporing, die juist geschiedde op een knooppunt van wissels, werden de sporen 2 tot en met 7 buiten dienst gesteld, zoodat alle vertrekkende en binnenkomende trei nen naar en van de richting Gooi en Utrecht via de sporen 8 en 14 moesten wor den geleid. Gelukkig gebeurde het ongeluk niet op een spitsuur. Het groote forensen verkeer hadden de spoorwegen reeds ver werkt, zoodat het mogelijk was alle treinen te laten binnenkomen en vertrekken, zij het met ongeveer 25 minuten vertraging. Het was op het eerste en tweede perron, waar anders een belangrijk deel van de treinen raar Utrecht en 't Gooi vertrekken, opvallend stil. Geen enkele trein kwam er aan, geen enkele vertrok er. De derde, vierde en vijfde perrons daarentegen waren overladen met reizigers, ge duldig wachtende op de treinen, die zij anders gewend waren op het eerste of tweede perron aan te treffen, Met man en macht is men aan het werk ge gaan om de uit de rails geloopen machine weer op het rechte spoor te brengen. Schade heeft de locomotief slechts zeer weinig en ook per soonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te be treuren. Nog te tien uur was men bezig met het op- ruimingswerk, dat nog geruimen tijd in beslag zou nemen. Ook de internationale treinen hadden een vertraging van ongeveer een half uur. Stand op Vrijdag 1 uur v.mT: 769Ü Vorige stand: 770.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1