Minder spanning te Jeruzalem I Raichenbach blijft wereldkampioen bureaux voor redactie en administratie. Poging tot moord? Praag werkt steeds rustig door Stadt Schanke Japan wint het bloedige spel Het nieuws van heden Vereenigde katholieke pers m DE H. VADER OVER DE KERKVERVOLGING i DE BAROMETER i toASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 ZATERDAG 22 OCTOBER 1938 - OCHTENDBLAD Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal ^3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21443 Britsche troepen telden in de laatste dagen twee dooden Zuid-Afrikaansche tninister naar Europa Besprekingen over koloniën Wijziging van het vierjarenplan? ^*0ering zou de periode van vier laar op acht jaar willen brengen Handelsverdrag Nederland-Estland Vrijdag te Tallin geparafeerd Sabotage gestraft vijf milicien-matrozen van de Soerabajaveroordeeld „Onze politiek is louter en alleen die van het algemeen welzijn" Versterking der Brit sche defensie Vandaag vervulling der vacatures in het kabinet verwacht Het Weer iiiiiiniiiiiiiiiiiUHiiiHiiiiiiiiiNiiiniiiiiiijl Kemal Ataturk aan de beterende hand Vader, wiens drie dochtertjes bij auto-ongeluk omkwamen, gearresteerd Inkoopsprijs voor melk verhoogd Met ingang van Zondag a.s. een halve cent duurder §f Telefoonverkeer voor particulieren met het buitenland is hervat Volmachten voor den Hongaarschen premier? Volgende week nieuwe besprekingen met de Hongaren? ZONDAG DINER a 1.15 Kalmte in de buitenland sche concessie te Kanton tijdens de bezetting Chineezen trekken zich op Hankau terug Radioboodschap van Mgr. Cost ant ini Heruitzending door den K. R. O. De Times bespreekt rede van Hoare Deze getuigt van „sober optimisme" HANDELSVERKEER MET HET SUDETENLAND Van geldzucht bezeten Voorlaatst partij remise Aardbeving op Timor NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen; Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen Voor do kleine annonces „Omroepers" rle de rubriek Jeruzalem, 21 Oct. De spanning te 'eruzalem is aanzienlijk verminderd en het vertrouwen is in belangrijke mate hersteld ^ordat het Britsche gezag weer gevestigd k. Ook elders is het aantal aanslagen aan- ®enlijk verminderd, de bewoners van de °Ude stad zijn door de soldaten van voedsel doorzien, zieken en gewonden worden ver- ^fgd en er zijn maatregelen tegen besmette lijke ziekten genomen. „Vanochtend werden de operaties in het oude adsdeel van Jeruzalem voortgezet. De Britsche °epen hebben in de uitsluitend door Moham- edanen bewoonde wijken eenigen tegenstand "tanoet. tegelijkertijd heeft de legerstaf een actie tegen na doen inzetten. Vanmorgen is een Britsch soldaat gedood door franctireur in de oude stad. Het was de Ij de doode, dien de Britsche troepen in de ^tste 24 uur hebben verloren. Een luitenant efd n.l. bij ongeluk gedood op een patrouille- nabij Ramalia. Nabij Haifa is een Britsch Jdaat gewond bij de ontploffing van een land en. LONDEN, 21 Oct. (A.N.P.). De Daily Tele- jpaph meldt uit Kaapstad, dat Pirow, de Zuid- ^frikaansche minister van Landsverdediging en .an Spoorwegen, uit Pretoria naar Lissabon en ^°hden is vertrokken. Öij zal van Lourengo Marques (Port. Oost- ^rika) naar Marseille vliegen en vandaar naar °ttugal gaan. Later zal hij een bezoek aan Duitschland ïehgen en dan, naarmen verklaart, waar- pijnlijk een ontmoeting met Hitler hebben. ■Set verluidt, dat Pirow met de Portugeesche peering zal spreken over de kwestie van een .Menwerking van Zuid-Afrika bij een verdedi- van de strategisch belangrijke kolonie /Pfugeesch Oost-Afrika, in het bijzonder met Rekking tot de versterking van de haven van ^°Urengo Marqués. Ih Engeland zal hij technische kwesties be keken, welke verband houden met het ver- e<%ingsprogram van Zuid-Afrika. SERlIJN, 21 Oct. Volgens sommige berichten l k Goering een uitgebreide reorganisatie van vierjarenplan op touw zetten, waarbij de «•riode van 4 in een van 8 jaar zou worden JPgezet, aldus bericht United Press aan haar '•kien. Daarbij zou worden yoorzien in een vpr- cherpte controle op de industrie en een her- '6Uwd aanwijzen van productie-faciliteiten, dit s 'es teneinde de vlucht van de Duitsche indu- rie in overeenstemming te brengen met de Jkhineerende positie van het rijk in Europa ten asten van den Rijn. In verschillende kringen wordt hierdoor het kbeteekenende berichtje, dat gisteren in de kranten verscheen, verklaard. Volgens dit be- Jkit zou Goering zich „in de eerstkomende jk&anden" uit het openbare leven moeten terug- skken, teneinde zich geheel te wijden aan 'hgenden arbeid, die al zijn aandacht in be- 'f zal nemen. ^..Uitbreiding van het 4-jarenpian tot den ^Iksduur van 8 jaar zal waarschijnlijk een uit leiding van de quota voor Duitschland met zich bi ?kb; 'lepgen, teneinde zijn positie als leverancier van /krieksartikelen aan de landen in Oost-Europa kunnen vervullen, maar tevens oen de daar na1' benoodigde grondstoffen te betrekken. I, ®en officieele bevestiging van Goering's plan niet worden verkregen en er worden dan ?k voorloopig geen officieele uitingen daarom- kftt verwacht. Uaar het Estlandsch Telegraaf Agentschap 'eidt is Vrijdag te Tallin een handelsverdrag ,Sschen Estland en Nederland geparafeerd. SOERABAJA 21 October (Aneta). De vijf Milicien-matrozen, die schuldig zijn bevon- ^eh aan de sabotage op het opleidingsschip Ms. „Soerabaja" zijn door den krijgsraad Ver°ordeeld tot 14, 14, 15, 12 en 12 maanden ®evangenisstraf, met ontslag uit den krijgs dienst en ontzetting uit het recht om bpj de 'kapende macht te dienen mmmk Japansche infanterie, begeleid door tanks, in actie aan het Jangtse-front, ten Westen van Kioekiang CASTEL GANDOLPO, 21 Oct. (Havas) Zooals wij reeds in ons blad berichtten, heeft de H. Vader gisteren de leden van het Con gres voor Archeologie ontvangen. Hierbij heeft de H. Vader een rede gehouden, waar van echter geen officieele of officieuze tekst is uitgegeven. Niettemin heeft deze rede in Vaticaansche kringen diepen indruk gemaakt. Volgens een der aanwezigen zou de H. Vader zijn diepe droefheid te kennen hebben gegeven over de gebeurtenis sen, waarvan de Kerk in Oostenrijk en Duitsch land het slachtoffer is. De H. Vader verklaarde, volgens Havas, dat de vervolgingen in Oostenrijk en Duitschland met een groote onbeschaamdheid worden voortgezet en steeds ernstiger worden. De Paus betoogde voorts, dat deze vervolging hem veel verdriet berokkent en hem ten zeerste treft, „niet alleen in zijn hoedanigheid van vader der geloovigen, maar ook als mensch, nu de menschelijke waardigheid zoozeer ver raden wordt, evenals Julianus de Afvallige en Judas Iscariot haar verraden hebben." De Paus protesteerde vervolgens tegen de vaische beschuldigingen, geuit tegen het „pur per der kardinalen". De H. Vader vroeg: „Wat moeten wij doen?" Datgene, wat de Paus doet: altijd optimistisch blijven. Wij kunnen optimistisch zijn voor de toekomst. Het heden is zooals God dit toelaat en zooals Hij toestaat, dat de menschen dit maken. Maar de toekomst ligt in Gods handen en dus in goede handen, vooral wat de groote gebeurtenissen betreft. Wat Ons troost, aldus de H. Vader, Is dat in ons leven van 80 jaren wij Ons hiervan vol doende rekenschap hebben kunnen geven. Wij hebben steeds gezien, dat de groote feiter^ in 't wereldgebeuren niet liggen in de handen der menschen, maar in die van God". De Paus zag in opkomst en in verval de he gemonie van Napoleon III, die van Bismarck en van Wilhelm II. Wij zien deze nieuwe gebeurtenissen zich meer en meer accentueeren en deze nieuwe he gemonie, die zich min of meer over de wereld tracht te verbreiden en Wij vragen ons af, wat de Voorzienigheid ons nog zal brengen. Tenslotte wees de H. Vader er met den groot sten nadruk op, dat het een leugen is te zeg gen, dat de Kerk aan politiek doet. „Onze politiek", aldus de H. Vader, „is louter en alleen het algemeen welzijn". LONDEN, 21 Oct. (Reuter). In de kringen die verantwoordelijk zijn voor de defensiedien sten, wint de meening veld, dat verdere maat regelen moeten worden genomen om de ver vaardiging van vliegtuigen en munitie te ver snellen. Veel steun vindt het voorstel tot in stelling van een ministerie van Voorraden, be heerd door een minister, die zitting in het ka binet zou hebben en verantwoordelijk zou zijn voor de zoo snel mogelijke tenuitvoerlegging van de orders, door de verschillende defensie diensten geplaatst. De aanvaarding van dit plan, die thans waarschijnlijk lijkt, zou een gedeeltelijke mobilisatie der industrie beteeke- nen, die de bedoeling zou hebben den bestellin gen der defensiediensten voorrang te verschaf fen. Men verwacht thans, dat de twee vacatures in het kabinet vanmiddag vervuld zullen wor den. Naar verluidt, is nog geen beslissing geno men ten aanzien van een ministerie voor de Voorraden, waartegen Chamberlain zich tot dusverre verzet heeft. In een artikel „Bewapening voor den vrede?" schrijft de „Völkischer Beobachter" o.a. het vol gende over de Engelsche bewapeningsactie. Wie dezer dagen de Engelsche bladen 'leest of de dagelijksche redevoeringen van ministers e.a. hoort, krijgt den indruk, dat hier een groote mogendheid te elfder ure ontwaakt is en ont dekt heeft, dat zij tegenover een tot aan de tan den gewapende wereld van vijanden staat. Men kan zich afvragen, of deze geweldige inspanning van Engeland werkelijk slechts een bewapening voor den vrede is. De wensch van het Engelsche volk naar veiligheid kan nergens misverstaan worden. De nieuwe Engelsche bewapening neemt een afmeting aan, welke de grens der veiligheid verre overschrijdt en niet zonder uitwerking kan blijven op de mogendheden, tegen welke de Britsche bewapeningsveldtocht blijkbaar gericht is. V H VERWACHTING: Meest matige, in het Oosten tijdelijk zwakke, Zuid-Oostelijke tot Oostelijken wind, plaatselijk nevelig, overigens licht of half bewolkt, droog weer, koude nacht, zelfde temperatuur =j H overdag. §j VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig verandering. InniiiimiiiiHiiiiiiiiiiH ISTANBOEL, 21 Oct. (Reuter). In het van ochtend uitgegeven bulletin wordt gezegd, dat de president een goeden nacht gehad heeft en dat de verbetering in den algemeenen toestand voortduurt. Onder Koedijk is in het begin van dit jaar op een donkeren avond een auto te water ge raakt, waarin de heer B„ uit Bergen (N. H.), met zijn gezin was gezeten. De heer B. kon spoedig gered worden, maar men slaagde er met moeite in zijn vrouw, een baby van enkele maanden en drie kleine meisjes op het droge te brengen. Bij deze reddingspogingen ging veel tijd verloren en men moest helaas den rade- loozen vader mededeelen, dat de meisjes, kin deren van vijf, vier en drie jaar, reeds bleken te zijn overleden. Naar 'wij vernemen, heeft de justi tie te Alkmaar Donderdag den va der gearresteerd, verdacht van poging tot moord. Voor de rechtbank zal nu moeten blijken, in hoeverre hier van misdadi- gen opzet sprake is. De „Consumptie-Melk-Centrale" en de Alge- meene Vereeniging voor melkvoorziening, wel ke de consumptiemelk-regëling in het westen ces lands uitvoeren, deelen mede, dat met in gang van Zondag 23 October a.s. het gedeelte van den prijs, dat de veehouder rechtstreeks \an den kooper der melk ontvangt, wordt ver hoogd met y, cent per liter melk. De prijs voor 2e klasse melk wordt hierdoor 6.25 cent per Liter, terwijl voor le klasse en 3e klasse melk een premie resp. een korting van 0.25 cent per liter melk wordt toegepast. m In Hongarije worden talrijke bijeenkomsten gehouden, waarop de vervulling der Hongaarsche eischen van Tsjecho-Slowakije wordt geëischt. Een meeting te Boedapest PRAAG, 21 Oct. (Ceteka). Offi cieel wordt medegedeeld, dat met het oog op den buitengewonen toe stand de 28ste October op grond van een regeeringsdecreet beschouwd zal worden als 'n werkdag. Deze be paling geldt slechts voor dit jaar. Deze dag wordt anders als natio nale feestdag gevierd ter herinnering aan de uitroeping der onafhankelijk heid van Tsjecho-Slowakije, welke op 28 October 1918 geschied is. Naar „Bohemia" meldt, zal ook in Praag een staatssecretariaat voor Duitschers, naar Slo- waaksch en Roetheensch model, worden inge richt. Het ambt zal waarschijnlijk den Sudeten- Duitschen afgevaardigde, Kundt, worden aan geboden. De „Narodni Coviny" bericht, dat de voor zitters van de regeeringspartijen op een con ferentie eenstemmig een voorstel hebben aan genomen om een speciaal concentratiekamp in te richten voor Duitsche emigranten en Joden. Aan de regeering zal worden voorgesteld dit kamp in de hoogten van Moravië in te rich ten. De Duitsche emigranten en Joden zullen In dit kamp worden ondergebracht, totdat een definitieve beslissing omtrent hun lot zal zijn genomen. Het telefoonverkeer voor particulieren met het buitenland, dat sedert het afkondigen van de mobilisatie was gesperd, is hersteld, be halve voor gesprekken met Hongarije. PRAAG, 21 October. (Havas). Over het algemeen goedingelichte kringen verklaren, dat begin volgen de week de HongaarschTsjecho- Slowaaksche besprekingen zullen worden hervat en wel op neutraal ter rein, naar men zegt te Weenen. Von Ribbentrop zou te München dit voorstel hebben gedaan en van de ministers Tisso, Durcansky én Ba- cinsky een goedkeurend antwoord hebben ontvangen. Van Hongaarsche zijde zou men evenmin bezwaar ma ken tegen een hervatting der onder handelingen op onzijdig terrein. In welingelichte kringen te Boedapest wordt verklaard, dat de nieuwe Tsjecho-Slowaak- sche voorstellen, die vandaag ontvangen zijn, nog onbevredigend zijn, hoewel zij een belang rijke vooruitgang in de onderhandelingen ge noemd worden. Volgens niet bevestigde inlichtingen zou Imredy, de Hongaarsche minister-president, besloten hebben zeer binnenkort het parlement bijeen te roepen om voor een beperkten tijd uitgebreide volmachten te vragen. Het Prager Tageblatt meent te weten, dat een voorloopige oeconomische overeenkomst is gesloten tusschen Tsjecho-Slowakije en Polen over het gebied Tesjen. Op grond van deze overeenkomst zullen de mijnen en hoogovens in dat gebied kunnen voortgaan met leveringen naar Tsjecho-Slo- waaksch grondgebied. LEIDSCHEPLEIN 5-9 - A DAM - TEL. 33072 DINERS 90 ct.. 1.15 en 1.40 Oeuf tartare Bouillon Royal Gekookte Heilbot, Eiersaus, versche aardapp. Ossetong, madeirasaus, doperwten en worteltjes, purée Pudding Zonder Visch 90 ct. Met Hors d'oeuvre 1.40. KANTON, 21 Oct. (Reuter). Te Kanton werd de voorhoede der Japansche troepen gevolgd door tanks en andere gemechaniseerde eenheden. Te gen het einde van den middag bezette een be langrijke Japansche troepenmacht de Oostelijke wijken der stad. Vanochtend was de brug over de Paarlrivier opgeblazen. De ontploffing gaf den buitenland- schen bewoners der stad de eerste aanwijzing, dat de toestand des nachts ernstiger was gewor den. Gisteravond was een groep buitenlandsche journalisten, die probeerden naar het front te ga$m, op 20 mijlen ten Oosten van Kanton door terugtrekkende Chineesche troepen teruggezon den. Er waren hardnekkige geruchten in om loop, dat de Chineesche militairen de stad prijs zouden geven. Deze geruchten werden bevestigd door de aankomst van Japansche troepen. Intusschen blijft het in de buitenlandsche con cessie van Sjamien betrekkelijk kalm. Zoowel de Britsche als de Fransche autoritei ten hebben met vlaggen de grenzen der conces sies aangegeven, terwijl strategische punten be zet zijn door mariniers, die over machinegeweren beschikken om een mogelijken trek der Chinee sche menigte naar Sjamien-eiland tegen te gaan. De evacuatie door de Chineesche bevolking vindt op ordelijke wijze voortgang en tot nu toe heeft zich in de buurt van Sjamien nog geen enkel incident voorgedaan. In een te Tokio uitgegeven communiqué van het hoofdkwartier van het leger wordt beweerd, dat de Chineesche strijdkrachten, die Hankau moesten verdedigen, op alle fronten terugtrek ken. Het Chineesche Persbureau deelt mede, dat hevig wordt gestreden aan beide zijden van den Jangtse. Wangsjikang is door Japansche oor logsbodems, welke de rivier opgestoomd zijn, ge bombardeerd, terwijl de stad tegelijkertijd van de landzijde werd aangevallen door de Japansche infanterie. Op den Noordelijken oever zijn de Japanners dichter bij Hankau dan op den Zui delijken oever. Tegenover Wangsjikang zijn op den Noordelijken oever Japansche mariniers aan land gezet. De radioboodschap, welke Z. Exc. Mgr. Celso Costantini, secretaris van de „Propaganda Fide" en voorzitter van het „Pauselijk genootschap tot voortplanting des geloofs", hedenavond over den Missie-Zondag zal geven, zal in Neder- landsche vertaling te beluisteren zijn om 18.35 uur Nederlandschen tijd op golflengte 49.75 m. (K. C. 6.030) Vaticaansche zender. De K. R. O. zal deze boodschap Zondag om 14.45 uur heruitzenden. LONDEN, 21 Oct. (Reuter). De Times ziet in de rede van Hoare een sober optimisme en zegt: „Er is reden genoeg voor voorzichtigheid, maar er is ook aanleiding om te gelooven, dat de Britsch-Duitsche verklaring van München in derdaad de opvatting van Hitier weergeeft, zoo als die op het oogenblik is. Het geloof echter, dat de Duitsche regeering evenals de Britsche groote waarde hecht aan het behoud van den vrede, mag ons niet weerhouden van het besef, dat de wereld de vorige maand op den rand van een oorlog heeft gestaan en misschien weer in die richting zal af drijven*'Men zou niet zoo dicht bij een oorlog zijn gekomen, als er niet ten min ste eenige oorlogzuchtige mannen bij de Duit sche leiders yraren. Eens zal er een opvolger voor Hitier moeten zijn en wij moeten er op voorbe reid zijn, dat dit een van die mannen kan zijn. Slechts een volledig gewapend Engeland, dat veel kan geven, kan den anderen volken stren ge eischen voor vermindering der wapening stel len." De regeeringspersdienst meldt: Dezer dagen zullen te Berlijn besprekingen aanvangen over de regeling van het betalings- en handelsverkeer tusschen het dusgenaamde Sudetengebied en Nederland. Z.. H. de Paus sprak zich scherp uit te gen Duitsche regeerders. Te Jeruzalem keert de rust weer. Het telefoonverkeer tusschen Praag en het buitenland is hersteld. Binnenkort zullen besprekingen begin nen ter zake handelsverkeer met Sude- tenland. De Tweede Kamer heeft de wijziging der Tariefmachtigingswet aangenomen. Algemeene beschouwingen der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting 1939. De Eerste Kamer heeft met 325 stemmen aangenomen het wetsontwerp in zake electriciteitsvoorziening. Algemeene vergadering van het Kon. Ned. Landbouw-comité; tot voorzitter is gekozen de heer H. D. Louwes; ko ninklijke onderscheiding voor den afge treden voorzitter. Handelsverdrag NederlandEstland ge parafeerd. De inkoopsprijs voor melk wordt met een halven cent verhoogd. Verduisteringsproef in de hoofdstad. Inwoner van Bergen (N.-H.) gearres teerd, verdacht van poging tot moord. Milicien-matrozen van de „Soerabaja" wegens sabotage gestraft. New-Yorksche beurs: stemming onregel matig. Voor den driehonderdsten keer heeft een meester der vaderlandsche tooneelspeelkunst, Jan Musch, den vrek Harpagon van Molière gespeeld. Er was niets rechts aan dezen mensch, Alles was krom, geestelijk en licha- lijk. De hebzucht leefde voor ons in alle verschrikking maar ook in alle belachelijkheid en lachwekkenden humor. We belachten en verafschuw den den van geldzucht bezetene. Hoe dwaas kwam ons dit wezen voor dat zóó aan zijn geld hangt en zich door zulk een schraapzucht laat verwor den. Hebzucht, geldzucht, gierigheid en vrekkigheid kwamen ons wel af schrikwekkende en belachelijk voor den geest. Zoo'n les is nuttig en noo- dig in ons leven. Verafschuw geld zucht, inhaligheid en gierigheid. In het Parkhotel te Amsterdam is Vrijdagavond de voorlaatste party om het wereldkampioenschap dammen tusschen Keiler en Raichenbach ge speeld. Deze vyftiende partij eindigde in remise, waardoor Raichenbach in to taal zestien punten behaalde en daar mede zijn wereldtitel behield. Keiler heeft thans veertien punten. Heden wordt de laatste party te Amsterdam gespeeld. KOEPANG, 21 October. (Aneta). De aardbe ving, waarvan gisteren reeds melding is ge maakt, is op geheel Timor, Roti en op de Alor- eilanden gevoeld. De bevolking in het gebied, waar deze aardbeving heerschte, o.a. te Koe pang, was enkele minuten door een paniek be vangen. Van buiten Koepang wordt slechts ge ringe schade gemeld. Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 767.2 Vorige stand: 770.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1