tennis ULSTERS De verkiezingen voor den Franschen Senaat Weekreclame DUIVENBODEN 4 /fiUAAR FRANKEN jrvyjjAAR BROOD MET DE I0OGSTE VOEDINGSWAARDE bus Franken 's Brood *>ok voor UH STOOMEM Recordpoging van Cor Kint RADIO MOORS KRUISSTR, 38 - TEL. 14609 - HAARLEM Dames- en Heerenkleeding THANS VAN MEER DAN GEWOON BELANG RADIO SERVICE ««on Jen KORTING 1.50 NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANK N.V. E.N.A.van MEVERDEN CONCENTREER .lltgc Ge*e' fa* il ZONDAG 23 OCTOBER 1938 St. Josephs-Gezeilen Haarlem I krijgt tehuis op het Frans Halsplein Ie' N.V. WONINGINRICHTING J. NEDERKOORN Zn. Wederom een fraaie opdracht W-- - GEMEENTERAAD JUBILEUM H. ODERKERK Dus tijdelijk TARIEF-A Volledig chemisch reinigen HEERENCOSTUUM 1.85 DEMI-MANTEL 1.90 WINTERJAS 2.30 JAPON BURGERLIJKE STAND Zilveren jubileum Gemeentelijke Radio-centrale Meisje aangereden Bijkantoor HAARLEM GEDEMPTE OUDE GRACHT 38 Telefoon 13806 - 2 lijnen EFFECTEN EEN RETRAITE VOOR MIDDENSTANDERS Van 811 November te Bergen NIEUWE ZITJES IN DEN STADSSCHOUWBURG Wielrijdster keek niet uit ACCO U N TANT—UD VER.v.NED.ACC HAARLEM AMSTERDAM BLOEMENDAAL Ike beproeving biedt kans op hooger deugd. Rotterdamsche zwem- kampioenschappen ZAANDAM Ook voor Uw jongens een mooie collectie! HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 Uitspraak over het beleid van Daladier H.H. WINKELIERS A. D. MEEUWIG COURANTENRECLAME 2 persoons 5 deelig geheel veerend Bedstel 16.90 9)1 ititef teat Groote keuze haardfauieuils vanaf f4.75-f5.50-f6.75 en hooger Ged. Oudegracht 108-110 Telefoon 17165 - HAARLEM STAD ^eeüs eerder is medegedeeld, dat het St. Jo- Phsgezellenhuis Jansstraat 50 op 29 Sept. j.l "Miek verkocht is. Jpe Kerkelijke Overheid is hiertoe overgegaan i^at de exploitatie-onkosten ook in de toe last te hoog blijven en er niet het minste J&cht bestaat, dat ze binnen afzienbaren tijd Verlagen zijn. Integendeel, nu dit huis zoo'n 30 jaar ge- ,;'kt is, zou het noodzakelijk geweest zijn het Eer eens grondig op te knappen, waardoor 'zelf de schuldenlast zou verhoogd worden dus ook de exploitatie-onkosten vergroot ,erden. Dit moest vanzelfsprekend voorkomen ,°rden. Daar echter de belangstelling voor het 01Pingswerk zeer groot is Haarlem I telt over de 100 leden en deze vorm van -Sübeweging voor den R. K. jongeman zoo schikt en geëigend is, om hem voor zijn toe- '■dstigen levensstaat voor te bereiden, mocht ,'arlem I niet verdwijnen, maar moest zich f^ers trachten te vestigen. De groote vraag rees nu: waar een ge schikt gebouw te vinden, om deze groote afdeeling te kunnen opnemen, temeer daar hct een inter-parochieele afdeeling is en door jonge mannen van de parochies St. J°seph, St. Antonius, St. Elisabeth en Bar bara,, St. Liduina en H. Hart bezocht ^ordt? Na lang zoeken is deze klemmende Taag opgelost, en zoo komt dan de St. Jo- SePhsgezellenvereeniging Haarlem I op het hans Halsplein no. 7; hier is het centrum V°or bovenstaande 5 parochies. 2oo wordt dus met nieuwe geestdrift en be- 5'ng het heilzame Kolpingswerk van Haar- "v I voortgezet, in de hoop, dat zeer spoedig E' aantal leden met tientallen stijgt; want [Sf velen staan nog buiten deze vereeniging. toch zoo bijzonder voor hun toekomst de ling van 't schitterende Kolpingsprogram- hoodig hebben en door hun lidmaatschap «e degelijke mannen kunnen worden; man- h uit één stuk, die hun a.s. roeping en taak fstaan; en die in staat zijn mee te bou- aan hét Christelijk ideaal, waaraan de °reld meer dan ooit behoefte heeft. wordt er nu getracht een betere finan ce basis te ieggen, toch blijft financieele !hh der buitenstaanders onontbeerlijk. °Us, donateurs onzer vereeniging, we blijven 1 uw hulp rekenen. De uitvoeringen worden in de binnenstad gehouden. Als aan Haar- 'n I uw steun ontvalt, is haar bestaan on- uw steun ontvalt, is haar bestaan on gelijk. Niemand kan willen dat dergelijk enrijk werk gestaakt wordt. Morgen 23 October wordt er des avonds voor Ouders een herinneringsavond gegeven, om nog eens te toonen, hoeveel werk er in tverleden gepresteerd is. Oud-senior Kape- Roosen zal hierbij een treffende inleiding "den. St. Genesius zal door spel en de schola g.Ptorum door zang meewerken om een waar- ®eh slotavond in de Jansstraat 59 te maken. °or het gebouw van den Hoogen Raad der letlanden te 'sGravenhage heeft de fa. Joh. jCerkoorn Zn. reeds betimmeringen van ;e zittingzaal, bibliotheek en anti-chambre Hjjiaakt. Heden werd aan voornoemde firma Indragen het leveren der parketvloeren, de fy'Puneringen van de raadskamer en kleine k'Pgzaal. De uitvoering geschiedt in eiken- l|j®ehschot en Java-teak. Door de gewijzigde ^^omstandigheden werd dit eiken wagen-schot trlt r de kostbaarheid van dit hout, zeer weinig t)J;r gebruikt voor de bewerking van meubels. (j0 6 kostbaarheid is hoofdzakelijk gekomen, ^rdat de buitenlandsche zagerijen gebrek aan uar hout van goede kwaliteit hebben. Cist z.g. wagenschot zijn de zwaarste boomen tot dit doel in Slavonië worden uitgezocht, if. Zoomen worden tot op 2/3 deel van boven ij^aagd, de resteerende onderstam wordt ge iled in de richting Noord-Zuid, waarna de kjP eenige jaren blijft sterven. (Hiermede wordt alle nog aanwezige kwade vochten te v- verdwijnen). a dit proces wordt de boom gerooid en gezaagd iw Verschillende diktes. Belangrijk is, dat voor hu aan de fa. Nederlcoorn gegunde werk 7 L êrootste firma's in ons land door den Rijks- V ^meester werden uitgenoodigd hunne mon- tk5 Van dit wagenschot in te dienen. Aan de fcj 3- Joh. Nederkoorn Zn. werd dit werk op- W®en, daar zij alleen in staat was, aan deze tcj.ge eischen, omtrent het gevraagde wagen- te voldoen. O. V. JUBILEIIMFONDS ■js/cu te storten postgiro 4000 Twentsche Bank 'k.'em of Penningm. Comité van Actie tot utl a. d. H.O.V. Florapark 5 of Administrateur Per H. O. V. Ridderstraat 26a Haarlem h. V Agenda der vergadering van den raad der ®ente Haarlem op Woensdag 26 October 1938, W^middags te 1.30 uur, zoo noodig voort te des avonds te 8 uur in de Statenzaal Qpsenhof), vermeldt o.a.: Sit^erzoek geloofsbrieven nieuw lid; inge- beving drie schilderijen; balans, enz. 1937 'k^'hgbouwver. a. St. Bavo, b. Zorgvliet, c. fy.d Woning; vergoeding en uitkeering L.O.- verkoop grond: a. Gijsbrecht van Aemstel- 'd I (Bosma en Bovenkamp)b. Gonnetstraat ^k/Cllenberg Jr.), c. idem (C. Smits Jr.); over at van voor straat bestemden grond ten Zuiden van de Roerdompstraat; wijziging no. 19 uitbreidingsplan Noord; verbetering zitplaat sen amphitheater Stadsschouwburg; overplaat sing: a. hoofd van school no. 38 naar school no. 43, b. onderwijzer van school no. 5 naar school no. 36; verzoekschriften ontheffing school geld. Benoeming: a. 2 tijd. leerkrachten Middelbare School voor Meisjes met 5-j. c.; b. twee onder wijzeressen school Buitenrust; c. onderwijzeres school no. 17; d. onderwijzeres school no. 3; e. onderwijzeres school Voorbereidend Lager On derwijs no. 6. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heer H. Oderkerk in dienst trad bij de gemeente. Van een en ander hebben wij reeds uitvoerig melding gemaakt. Aan belangstelling beeft het den jubilaris niet ontbroken. Vrijdag reeds werd hij door den Burgemeester die gisteren verhinderd was toegesproken en ontving hij de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Gisterochtend werd hij met hartelijke woor den door den heer W. Fehres, chef der afdee ling, geluk gewenscht. Daarna recipieerde de heer Oderkerk ten kantore van den Burgerlijken Stand. O.m. kwamen de gemeente-secretaris en de voorzit ter van het Nationaal Verbond hun felicitaties aanbieden. Ook van zijn collega's ondervond de heer Oderkerk veel belangstelling. Geboren: 20 Oct. M. Krikke-Voulon d.; 22 Oct. M. O. Westhof-Kéhrens d.; 21 Oct. M. E. A. Merckelbagh-v. Rek z; 20 Oct. T. Boeree- Ladenèr d. Overleden: 21 Oct. J. Goldschmeding-de Kloet, 78 j., Wagenweg; 21 Oct. C. Ramakers-de Vries1, 47 j., Potgieterstraat; 21 Oct. P. M. J. Gilissen, 59 j., Kamperlaan; 22 Oct. M. de Ruijte-Huite- ma, 64 j., Kamperlaan. Het was Donderdag 20 October 25 jaar ge leden, dat de heer Roelofs zijn intrede deed als bestuurslid der afdeeling Haarlem van der R.K. Grafischen Bond. Reeds vanaf de oprich ting is de heer Roelofs lid van de afdeeling. Op 20 October 1913 nam de heer Roelofs zit ting in het bestuur en heeft vanaf dien tijd onafgebroken zijn plaats achter de bestuurs tafel ingenomen. In Maart 1919 werd hij toi penningmeester benoemd, een functie, die hii nu nog bekleedt. In al dien tijd heeft de heer Roelofs de ach ting en waardeering van de leden en van zijn mede-bestuursleden weten te verwerven. Zijn adviezen werden steeds op hoogen prijs gesteld. Om aan deze waardeering uiting te geven, heeft het bestuur der afdeeling gemeend, een huldigingsavond te moeten organiseeren. Deze wordt gehouden op Donderdag 27 Oc tober a.s. in gebouw St. Bavo aan de Smede- straat. Men rekent op een volle zaal. Gezien de po pulariteit van den heer Roelofs zal deze zeker tot in de uiterste hoeken gevuld zijn. Tengevolge van al te groote voortvarendheid is in dit blad een mededeeling verschenen, als zou bovenbedoeld jubileum reeds gevierd zijn. De vreugde moet echter, zooals uit boven staande blijkt, nog komen. Progr. 1: Hilversum II. Progr. 2: Hilversum I. Progr. 3: Keulen 8.00 8.50 9.05, Pauze 9.20 10.05, Parijs Radio 10.05 10.10 11.05 11.20, Radio P.T.T. Nord 12.05, Ned. Brussel 12.20 12.50 1.20 1.30 1.50, Parijs Radio 2.20 2.25, Keulen 2.50, Pauze 3.003.05, Parijs Radio 3.05, Keulen 3.20, Parijs Radio 5.20, Keulen 6.20, Ned. Brussel 6.50, Fransch Brussel 7.05, Ned. Brussel 7.20, München of diversen 7.50, Fransch Brussel 8.20, Eoedapest 9.20, London Regional 9.50, Ned. Brussel 10.20, Keulen 10.30, Danmarks Radio of diversen 11.20. Progr. 4: Ned. Brussel 8.00, Diversen 9.20— 10.35, London Regional 10.35, Droitwich 11.20, London Regional 11.50, Droitwich 5.20, London Regional 11.05, Droitwich 11.20. Progr. 5 8.00—7.00 diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert. Hollandsche artisten. 3 Suzanne. 2. Vaste verkeering, 3. Amoureuze, 4 ScharesliepAls 't bruine veld, 5. Oome Piet. 6 Het Geuzenvendel, 7. Eenmaal moet je gaan varen, 8. New Street Swing, 9, ik zoek een meisje, 10. Annemieke m'n Honingbieke, 11. Blue Rhytm, 12. Perfume of the past, 13. In de petoet, 14. Die domme kippen, Langbeen en de groenrokken, 15. Als je voor een dubbeltje geboren bent, 16. Een goeie Zeeman, 17. Juf frouw Sanders, 8.0012.00 diversen. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur is bij het oversteken van de Bilderdijklaan te Aerdenhout, het ongeveer 8-jarige meisje J. t. door een auto welke uit de richting „Elswout" kwam, ge grepen. Het kind bekwam een hoofdwonde en een gecompliceerde enkelfractuur. Dr. Immink uit Bloemendaal verleende eerste hulp, waarna het meisje per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd vervoerd. (Amsterdam) Adres tüdeiyk COURANTE EN INCOURANTE Verleden jaar gingen er 42 R.K. middenstan ders uit Haarlem en naaste omgeving ter retraite, dank zij de volharding van een daartoe speciaal gevormde commissie. Het succes was aanleiding tot voortzetting van de actie. De tweede retraite wordt nu gehouden van Dins dagavond 8 November tot Vrijdagmiddag 11 No vember te Bergen (N.-H.). Paters Redemptoristen zullen daar de bloe- menstedelingen met open armen ontvangen. Na de eerste aanschrijvingen hebben zich 32 middenstanders opgegeven, een getal dat niet onbelangrijk is, maar zeker nog uitgebreid dient te worden. De commissie lost in een circulaire verschil lende bezwaren op. Uw zaak? En als u ziek was? Of als de mobilisatie eens doorgegaan was? Uw vrouw? Zij vindt het zeker goed, indien u 2>/2 dag zegen over gezin en zaak gaat afsmeeken. Er is nog tijd genoeg om uw zaken te regelen! Wie mee wil, kan zich opgeven aan P. H. Borg- houts, Kenaustraat 5b, Haarlem. B. en W. schrijven aan den raad: Het komt ons gewenscht voor verbetering te brengen in de zitplaatsen in het amphitheater van den Stadsschouwburg. De ongemakkelijke houten banken wenschen wij te doen vervangen door 186 klapfauteuils, hetgeen naar onze mee ning ten goede kan komen aan het bezoek aan den schouwburg. De aanschaffing van genoemd aantal fau teuils kost 1.348.50. Door het aanbrengen van deze fauteuils wordt de gezichtsrichting op het tooneel evenwel ge wijzigd. Daarom moet de helling van het am phitheater grooter worden. Voor het veranderen en verhoógen van het bestaande amphitheater, inclusief timmer-, breek-, en verfwerken, ijzeren beschermingsstangen, enz. is een bedrag ge raamd van ƒ2151.50. De aan te brengen verbetering zou in totaal derhalve kosten 3.500, Wij stellen u voor, dit bedrag te onzer beschik king te stellen. Vrijdagavond omstreeks acht uur is op den Schotersingel bij het viaduct Kinderhuissingel een 58-jarige wielrijdster door een vrachtauto aangereden. De persoon die naast den autobestuurder zat, gaf een duidelijk teeken, dat de wagen van richting zou veranderen. Op dat moment stak de wielrijdster plotseling vlak' voor den auto den weg over, met het gevolg, dat haar achter wiel door den voorkant van den wagen ge raakt werd. Zij kwam te vallen en kreeg een lichte her senschudding en een bloeduitstorting bij het rechteroog. Na door een dokter en den o. D. behandeld te zijn is zij per ziekenauto naar haar woning vervoerd. Haar toestand is niet ernstig. Den autobestuurder treft geen schuld. GED.OUDE GRACHT82 P.C.HOOFTSTRAAT 7 TELEFOON 18701 tel. 90361 - 22361 Tentoonstelling en fancy-fair Traditie ge trouw geeft de Missie-naaikrans en Armen- naaiclub van Bloemendaal in de Campagna haar jaarljjksche tentoonsteling, onder het motto: missie en armen. Gisterenmiddag om vier uur vond de ope ning plaats door den Zeereerwaarden heer pastoor Willenborg. Spr. heette alle aanwezi gen hartelijk welkom, vooral pater A. v. d. Bronk, die met een aparten stand de zaal ver rijkte. Spr. hoopte op een bijzondere beiang- stelling van de parochianen, die deze gelegen heid weer eens te baat kunnen nemen om hun missieliefde te betuigen. In de reeks tentoonstellingen, die in de Cam pagna gegeven werden, neemt deze wel een bij zondere plaats in en het is zeker, dat zij de beste is, die tot nu toe gehouden werd. In den eersten stand is het werk te zien van de Armen- naaiclub, die ook dit jaar een uitgebreide col lectie uitstalt. Ongetwijfeld zullen de dames in dit bont ailerlei van truitjes, jurkjes enz. zoo al meer hun hartje ophalen. Niet minder waar deering verdienen de kunstig gemaakte orna menten van den Missie-naaikrans, die zoowel in qualiteit als quantiteit uitstekend verzorgd zijn. Op het podium staat de mooie stand van pater A. v. d. Bronk. Deze missionaris, die naar hij ons vertelde, sedert twee weken na een afwezigheid van zes jaar in de West-Afrikaan- sche Missie, is teruggekeerd, vertelt u van het werk van de inlanders, speciaal de cacao-pro- ductie, waarin ruim 48 pet. van de bevolking haar bestaan vindt. Ook over zeden, gewoon ten en het bekeeringswerk, weet hij veel te vertellen. Een kleine, maar interessante verza meling inheemsche gebruiksvoorwerpen, door de negers zelf vervaardigd, staat uitgestald en vooral het eigenaardige snijwerk, wekt ieders bewondering. Wellicht hoort u, dat de pater in de Goudkust werkt, maar laat u niet misleiden door den naam, die zakken met gouden munt suggereert, want niets minder heeft hij har der noodig dan dat. Voor de rest is de zaal gevuld met vroolijke vermakelijkheidstentjes. Goudvischjes springen lustig in de geïmproviseerde vijVers, hengeltjes visschen naar den rijken buit. Uw geluk kunt u probeeren met geweer, ring en grabbelen. En ook een frissche drup ontbreekt er niet, want Witte's bar staat achter in den hoek en is open voor ieder bezoek. De tentoonstelling is vandaag geopend van 12 tot 6 en van 8 tot 10 uur des avonds. Vanavond zijn in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam de zwemwedstrijden om de Rotter damsche kampioenschappen gehouden. Op de 100 m. borstcrawl startten dertien da mes. Rie van Veen eindigde als eerste in den goeden tijd van 1 min. 7.4 sec., tweede werd mej. Soetekouw met een tijd van 1 min. 9.6 see Op de 100 m. borstcrawl heeren kreeg men een feilen strijd te zien tusschen Hoving, die een recordpoging ondernam en D. van der Kuil. Vrijwel gelijk zwommen zij op, slechts bij het aantikken was van der Kuil iets later. Hij no teerde den fraaien tijd van 1 min. 0.6 sec den besten tijd, ooit door hem gemaakt. Kees Hoving (R.Z.C.), onze Europeesche kampioen, was slechts 0.2 sec. sneller. Op de 200 m. schoolslag dames had Doortje Heeselaar vooral strijd te voeren met mej. J. Been. Op de laatste 25 meter liep zij echter met de butterfly uit en noteerde bij aankomst den tijd van 3 min. 6.4 sec. Mej. J. Been werd tweede. De 200 m. schoolslag heeren leverde een over winning voor Kruithof, tijd 2 min. 52 sec. Op de 100 meter rugslag dames kwam naast elf andere dames Ook Cor Kint uit. Ztf zou een poging doen om het wereld record, dat met 1 min. 13.6 sec. op naam van Nida Senff staat, te verbeteren. Zij slaagde hierin echter niet en maakte een tijd van 1 min. 14.2 sec. Achter haar eindigde als tweede D. Kerkmeester. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 M. borstcrawl: Dames: 1. R. van Veen (R.D.Z.) 1 min. 7.4 sec.; 2. W. Soetekouw (R.D.Z.) 1 mm. 9.6 sec.; 3. A. Straver (S. Z.C.) 1 min! 14.8 sec. Heeren: 1. K. Hoving (R.C.Z.) 1 min. 0.4 sec.; 2. v. d. Kuil (S.C.Z.( 1 min. 0.6 sec.; 3. Ramack (R.Z.C.) 1 min. 3.4 sec. 100 M. rugslag: Heeren: 1. J. van Bijsterveld (R.Z.C.) 1 min 18 sec. Dames: 1. C. Kuif (Z.C. Rotterdam) 1 min 14.2 sec.; 2. D. Kerkmeester (Z.C. Rotterdam) 1 min. 18 sec. 200 M. schoolslag: Heeren: 1. P. Kruithof (R.Z.C.) 2 min. 52 sec.; 2. C. Schuurhuizen (R.Z.C.) 2 min. 56.8 sec. Dames: 1. D. Heeselaar (O.D.Z.) 3 min. 6.4 sec.; 2. J. Been (R.D.Z.) 3 min. 9 sec. 20-jarig bestaan R.K. Vrouwenbont.. De af deeling Zaandam van den Diocesanen R. K Vrouwenbond in het bisdom Haarlem viert heden haar 20-jarig bestaan. Het bestuur is echter van meening, dat met een grootsche herdenking beter gewacht kan worden op het 25-jarig bestaan, zoodat het tegenwoordige ju bileum op sobere wijze gevierd zal worden. Zoo wordt vandaag de Hoogmis opgedragen voor den jubileerenden Bond, terwijl vanavond in het R. K. Vereenigingsgebouw de jaarlijksche feestavond plaats vindt, waarbij de Vereenigde Tooneelisten hun medewerking verleenen. De eer van het initiatief tot oprichting van de afdeeling Zaandam van den R. K. Vrouwenbond komt toe aan de destijds reeds bestaande Am- sterdamsche afdeeling, waarvan Mej. Bonneke een der pioniersters was. In Kapelaan Q- J- te Mey vond dit initiatief een welwillend oor en uit een door hem gevormd oprichtingscomité ont stond het eerste bestuur in Maart 1918. Als eerste presidente trad op Mej. Tr. Vet, bijge staan door de dames F. v. 3. Kley en Jansen Schetters, als resp. secretaresse en penning- meesteresse, terwijl kapelaan te Mey het eerste geestelijk adviseurschap op zich nam. Dank zij een zeer druk bezochte propagandavergadering in Mei 1918 met Pater Borromaeus de Greeve als spreker, traden direct een groot aantal le den toe. In den loop der jaren werden verschillende onderafdeelingen opgericht, zooals de Jonge Vrouwenbond (bij opkomst van de Graal moest de Jonge vrouwenbond echter verdwijnen), Mis- sie-Naaivereeniging Sint Rosa, R. K. Huis- houd-vakschool, Naaikrans voor de armen, R. K Arbeidsbeurs en Tooneelclub. Op actieve wijze heeft de R. K. Bond volko men beantwoord aan zijn doelstelling, want ge durende ieder winterseizoen werden lezingen met bekende sprekers gehouden, demonstraties van huishoudelijke artikelen en ontspannings avonden, terwijl de geestelijke vorming van de leden de meeste aandacht had. Het zomerpro- gramma bestond uit diverse excursies. Peek Cloppenburg (Van onzen Paryschen correspondent) He^en Zondag worden in Frankrijk ver kiezingen gehouden voor de bezetting van de senaatszetels, welke vallen onder de serie A. De leden der Hooge Vergadering worden namelijk gekozen voor den tijd van negen jaar en iedere drie jaar moet over de bezetting van een derde deel der zetels gestemd worden Ieder derde deel vormt een serie, serie A, B en C, en iedere serie omvat in alphatetische volgorde een gedeelte der departementen, waarin Frankrijk admini stratief verdeeld is. De serie A. welke thans aan de beurt is, wordt geopend mee het departement Gard. Tegelijkertijd zullen ook de overzeesche districten Algiers, Guadeloupe en la Reunion ieder één ,.Père Conscrit" kiezen en zal in het onder de serie B ressorteeiende departement van de Haute-Loire tot tusschentjjdsche ver kiezing van één senator worden overgegaan, ter vervulling van een door overlijden ontstane vacature. In totaal zullen Zondag 99 senatoren worden gekozen. De kiezers zijn in dat geval, de leden der departements- en der arrondissementsraden, vertegenwoordigers van de gemeenteraden, die afgevaardigden en senatoren, die in elk depar tement het kiescollege vormen. Het zijn dus indirecte verkiezingen, waarbij het publiek slechts een toeschouwende rol ver vult. En veel toe te schouwen valt er niet eens, want'zoowel-de verkiezingen zelf als hun voor bereiding, o.a. de „propaganda", spelen zich uiteraard hoofdzakelijk binnenskamers af. De belangstelling voor het resultaat van senaatsverkiezingen pleegt over het algemeen ook vrij matig te zijn. Niet, als zou de rol, wel ke in het Fransche parlementaire stelsel den senaat is toebedeeld, onbelangrijk wezen Het tegendeel is het geval; in zeker opzicht ver tegenwoordigt de Senaat zelfs een grooter macht dan de Kamer, zooals wij bij een vroe gere gelegenheid reeds uiteenzetten. De matig heid der belangstelling naar den uitslag van senatoriale verkiezingen, vindt haar oorzaak vooral in het feit, dat deze verkiezingen zoo goed als onveranderlijk een „behoudend" ka rakter plegen te dragen, in den zin, dat het meerendeel der senatoren zijn zetel blijft be houden tot aan zijn dood, welke, zooals mali cieuze commentatoren der politiek opmerken, in veruit de meeste gevallen tengevolge van ouderdom intreedt. Efj de senaatsverkiezingen speelt meer nog dan bij de verschillende algemeene verkiezin gen, de personenkwestie een rol. De candidaten gedragen zich, in hooger mate nog dan by b.v. de Kamerverkiezingen toch ook al vaak voor komt, onafhankelijk van de partij, waarbij zij staan Ingeschreven. Dit lidmaatschap en het politieke program, hetwelk zy ingevolge dit lidmaatschap geacht worden aan te hangen waarbij men nog moet bedenken, dat in Frank rijk de politici eener bepaalde partij veel los ser door het partijprogram zijn gebonden dan ten onzent laten de candidaten voor de senaatszetels dan ook vaak op den achtergrond Daar komt nog bij, dat by de senaatsver kiezingen de invloed van de landbouwende be volking zij het indirect via de departements- en arrondissementsraadsleden en de vertegen woordigers der gemeenteraden overwegend is en deze bevolking is 'over het algemeen sterk conservatief, zoodat uit dien hoofde voor can didaten met extremistische zienswijzen de se naatsverkiezingen geen bijster gunstig terrein, bieden. Ditmaal echter is men geneigd aan de se naatsverkiezingen een m*er dan gewone waar de te hechten. Op de eerste plaats, omdat de gemoedelijke kalmte, waarin zij zich plegen af te spelen, eenigszins verstoord ris geworden, door het be sluit der socialistische partij overal een socia- listischen candidaat te stellen tegenover den radicalen, waar deze radicale candidaat een aftredende senator is, die in April J.L Blum de gevraagde volmachten weigerde en er zoodoende toe bijdroeg zijn ministerie, dat in de Kamer wel een meerderheid op zijn volmachtenontwerp had gekregen, ten val te brengen. Op de tweede plaats verwacht men van deze senaatsverkiezingen een, zij het dan indirecte, afspiegeling van het algemeen gevoelen des lands, t.a.v. de Volksfrontpolitiek sinds het voorjaar 1936 gevoerd, vooral t.a.v. het be leid, dat het kabinetDaladier in de jongste Europeesche crisis heeft gevoerd. Men verwacht, dat de aard van den uitslag dezer verkiezingen zijn invloed zal doen gel den op de beraadslagingen, welke op het voor de laatste dagen van deze maand aangekon digde, congres der radicale party zullen worden gehouden en zelfs op de opinie van Daladier en anaere toonaangevende politici, aangaande de wenschelijkheid van vervroegde Kamerverkie zingen. Het komt ons voor, dat men de bijzondere aanwijzende beteekenis dezer senaatsverkie zingen echter niet moet overschatten. Het over- groote meerendeel der leden van de kiescol leges behoort zelf tot een of andere politieke partij en zal zich dan ook bij zijn keuze wel voornamelijk door zijn partijpolitieke instelling er. de partytucht laten leiden. Het blijft niettemin zeer wel mogelijk, dat door de zeer bijzondere omstandigheden, waar onder zij plaats hebben, deze senaatsverkiezin gen min of meer aanzienlijke verrassingen op leveren, dat deze of gene party min of meer aanzienlijke winst ten nadeele van een andere behaalt. Op het oogenblik is de Senaat samengesteld als volgt; Hij telt 314 leden. Daarvan heeft de Democratische Linkerzijde met 161 leden de absolute meerderheid, terwijl deze groep zelf gevormd wordt door 102 radicaal-socialisten, waarbij zich de overige 59 als nauwer of losser geestverwanten hebben aangesloten. Dan vol gen in getalsterkte achtereenvolgens de Repu- blikeinsche Unie met 59 leden, de Democra tische en Republikeinsche Unie met 29. de Nationale Actie met 16, de Sociaal-Democraten (S.F.I.O.) met 14, de communisten met Twee. Dan is er nog de groep der z.g. „Onafhanke- lyken", die bij geen enkele party staan inge schreven. Zy telt 33 leden. Van de aftredende senatoren behooren er 58 tot de Democr. Linkerzijde, waarvan 40 radi caal-socialisten; 16 tot de Republikeinsche Unie; 9 tot de Democr. en Rep. Unie; 3 tot de Nat. Actie; 3 tot de S.F.I.O en 7 tot de „onaf- ha nkelijken". Twee hunner zijn ministers-in-functie. n.l. M. Albert Sarraut (Binnenl. Zaken) en m! Queuille (Landbouw) en veertien oud-minis ters. Verder behooren tot de aftredende sena toren de voorzitters van eenige der voornaam ste senaatscommissies, o.a. Henry Bérenger, senator voor Guadeloupe, die de senaatscom missie voor buitenlandsche aange egenheden presideert Wat de wijze van verkiezing betreft, vermel den wij om te besluiten nog dit. Drie stem rondes zyn voorzien. Om in eerste of tweede ronde te worden gekozen moet een candidaat de absolute meerderheid der stemmen op zich vereenigen; by de derde ronde is de betrek kelijke meerderheid voldoende. De drie ron den hebben allen op denzelfden dag plaats. Uw adres voor WINKELBETIMMERINGEN EN VITRINES is bij Eerste Haarlemsche Etalage- en Winkelindustrie Toonkamers: Groote Houtstraat 152 Telefoon 10943 Haarlem op het krachtigste reclame-middel vraagi Uw aandachi voor haar speciale eialage w.o. de meesi moderne meel- en coniroleapparaien Koopi Uw radioioesiel bij MOORS en U is verzekerd van hei besie op dii gebied. Wij regelen desnoods de betaling mei U.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3