Missie-Zondag s boon. i nieuwe filiaalhouder maakte ZONDAG 23 OCTOBER 1938 VAN WEEK TOT WEEK fen •tet Seki Nci Öt, h. in DE KWESTIE VAN HET CEN TRALE VIEGVELD Rotterdam wil zijn belangen bij den minister van Waterstaat bepleiten OVERPLAATSING VAN HET LANDBOUWPROEFSTATION Vragen van den heer Van Rappard aan minister Steenberghe MALARIABESTRIJDING TE PRIOK De meest aannemelijke oplossing gevonden? MOOIE PRESTATIE GEZAGVOERDER GESTRAFT Aardschok te Koetaradja UIT DE STAATSCOURANT Ontslag MAM SPRICHT DEUT5CH Werkloosheid en werk gelegenheid Praeadviezen voor de Nat. Ver- eeniging tegen Werkloosheid VLIEGVELD YPENBURG Statuten der N.V. gewijzigd W. KLOOS-GEDENKTEEKEN ONTHULD De echtgenoote van den overleden dichter verrichtte de plechtigheid NIEUWE FLOTTIELJELEIDER Kiel gelegd - bij de N. S. M. 1200 ZOEK Verduistering in dienstbetrekking BOOTENLOODS AFGEBRAND Kostbaar jacht in vlammen opgegaan ONEERLIJKE LOOPJONGEN Mgr. H. W. H. Everts f Plechtige uitvaart en begrafenis Aanslag op een colporteur Gelost schot trof geen doel OP EIGEN INITIATIEF GEHANDELD? Een al te goed gedresseerde hond 'S GRAVENZANDE BESTAAT ZEVENHONDERD JAAR Een oud Westlandsch dorp Wiskunde L.O. M.O. akte K (wiskunde) Apothekers-assistent Academische examens Handelshoogeschool f BU de verovering van Abessinië door de ita- Iaansche troepen zijn er in Europeesche bladen «rhaaldelijk spotprenten verschenen, die een 6cherp-satyrische voorstelling gaven van de ^iize, waarop de blanke Westerlingen door mid- öel van hun bommen en granaten hun bescha- verspreidden onder de zoogenaamde „wil- Het waren zoo insinueerden deze pren- zeker de officieele cultuurdragers, die het meest als wildemannen gedroegen. Zij 'achten door him bombardementen de Euro- ^sche cultuur leelijk in discrediet. Hun parool. zij -de voordeelen van de christelijke be having wenschten op te leggen aan arme, térlooze negers, die door wreedaardige stam elden werden onderdrukt en uitgebuit, klonk herdaad wel buitengewoon schril, nu het bege- e'd werd door het ronken van vliegtuigmotoren het ontploffen van brandbommen. Dit parool, °P deze wijze uitgebracht, was Weinig in over stemming met de stem van de internationale Gerechtigheid. Als de beschaving komen moet middel van ge gasverstikking, dan kan deze s°having met haar vaste waschtafels, haar hfzujgers, haar radiotoestellen en haar hy- hnisch-bereide limonade maar beter wegblij- Zoo dacht menigeen hierover en het zou waarlijk moeite kosten, te beweren, dat wij hr anders over denken, al zien wij wel in, dat vraagstuk der kolonisatie ingewikkelder is een leuke spotprent het kan voorstellen, ér heeft de Italiaansche veroveringsoorlog in ^rika geen goed gedaan aan het prestige van Westersche beschaving, die wij, Westerlingen, r°uwens in sterke mate overschatten. De verhouding tusschen de volkeren van de heele wereld is zich in onze eeuw aanzienlijk hl het wijzigen. De verkeers- en vervoermid- "e'en maken het mogelijk, dat menschen en hducten van de verst afgelegen landen binnen hr korten tijd verplaatst worden, ons eigen jht-indië is door de aviatiek vlakbij gebracht, luiken Wij terug aan den tijd, waarin de Hol- Sers den weg naar de Oost zochten en von- dan is het, alsof onze geest een andere 'held binnentreedt, die voor ons voor altijd ge iten is. Welk een mogelijkheden zijn sedert dien geschapen, welk een moeilijkheden over rulen! Dit die vroegere wereld, waarin nog eilanden j® ontdekken waren, klinkt ons als een oude cëende de faam tegemoet van de missionaris- S die de ontdekkingsreizigers vergezelden en '6 het kruis predikten aan de „uiteinden" dei hde. Onze hedendaagsche aarde heeft geen Uiteinden meer. Het filmjournaal toont ons ach- 'eenvolgens een straat met moderne flatwo- Jhgen in Rio de Janeiro, een goedgeplaveide éitenwijk in Tokio met een geasfalteerden °ofdweg, die auto's naar de binnenstad voert, Ce'i farm in Australië, waar de schapenscheer- hs hetzelfde soort broeken en overhemden öragen als de textielarbeiders in Engeland. Uit hi abottoir in Chicago gaan de werklieden l'swaarts, gekleed in nette colbertjes, met G°edgestropte dassen, passende deukhoedjes en ^Poetste schoenen. De zon schijnt over een 'estijnweg in Texas en daar komt een autobus htrijden, die benzine inneemt aan een tank, ies zooals er tusschen Amsterdam en techt staan. Door Turkestan rijdt een snel- ein naar Siberië, in Bagdad is een vlieghaver. de binnenstad van Jeruzalem wordt bewaakt ht mitrailleurs. Wanneer wij vandaag over ebron hooren gewagen, dan is het om te ver- 1>eOien, dat de Arabieren daar den verkeersweg Sen gebarricadeerd en de fantastische Nia- ïara- (5tCl waterval is het eindpunt van touringcar- Ursies, speciaal voor huwelijksreizigers. Leest men, met deze filmbeelden voor oogen, °6 eens de oude reisverhalen, niet eens de heel hie, maar de mooiste uit de romantische ctiooi van de vorige eeuw, zooals „Le Voyage h Amérique", van Chateaubriand, „Voyage en r'ent van Théophile Gautier, de wereldreis hp Adelbert von Chamisso, de zeereis van ai'v/in, de reis door Thibet van pater Hue, om 6éhts enkele van de meest meesleepende te ^°eftien, dan ontwaart men een even groote Senstelling als tusschen een middeleeuwschen 'Pderburcht en een Amerikaansche flatwoning. „aanschijn der wereld" is veranderd, ^ie dit waarneemt, denkt onwillekeurig aan oude gebed: „Zend uwen Geest uit en wij "Hen herschapen worden, en G ij zult het aan lijn der aarde veranderen". Den verandering van het aanschijn der aarde le®ft zich voltrokken, maar zijn wij „herscha- ;P"? Was het de Geest Gods, die dit aanschijn ^'anderde? Wat het niet de baatzuchtige. ei'cantiele geest van den mensch? In Cairo in Hammerfest, in Auburn en in Wladiwo- /°ck hangen reclameborden, die een tandpasta.. P soort benzine, en hoofdpijn-tabletten aan delen, ongetwijfeld bruikbare dingen, die h ontstaan danken aan de edele Godsgave 4P het menschelijke vernuft, maar het feit, t overal dezelfde autobanden en dezelfde aPpe boordjes aanbevolen worden, is een ty- jhh zinnebeeld van de wijze, waarop de Wes- r«che cultuur de wereld beheerscht. Men kan h' tevreden mee zijn, maar wie de onbevre esdheid over de vooruitgegane beschaving bij Westerlingen-zelf beluistert, komt al spoe- tot de pijnlijke gevolgtrekking, dat deze hrormeerde wereldcultuur hongert van een Pl< 6Pdig gemis aan werkelijken geest. •ïk vaar naar Ormus niet om schatten daar halen!" laat pater Poirters in een vurig '-gebed den heiligen Pranciscus Xaverius uit- °ePen. Geen anderen schat begeert de missio- heis. V4VVJL1 CUlUCiUll OCilCtU wcgl «S dan den schat van de ziel. ^at hebben de Westersche cultuurdragers "Pet de ziel van hunnen broeder gedaan? Kan geweten daar een ander antwoord op ge- dan de Cainsvraag: „Ben ik dan de be- akér van mijn broeder?" oor de wet der naastenliefde zijn wij de bakers van onzen broeder geworden. Deze tpUrwet van de geestelijke zwaartekracht is somber geschonden en wanneer wij op den ^sie-Zondag worden uitgenoodigd, onze be- Sstelling en onzen steun te geven aan het der geloofsverkondigers in de verre ian Sio; dan is het nuttig, het vraagstuk der mis- PPeering 00k eens te bezien in verband met Waagstuk van den zoogenaamden techni- schen voortuitgang, dien de heele wereld aan het vernuft der Europeesche uitvinders en pioniers heeft te danken. De propaganda van het geestelijke bleef bij de propaganda van het stoffelijke ver ten ach ter, ze werd bovendien verdrongen door de materialistische propaganda, die een wereld opvatting verspreidt, waardoor het geestelijke geluk vereenzelvigd wordt met de stofflijke welvaart. Sneller dan de godsdienst verbreidde zich en verbreidt zich nog heden het communisme in zijn verschillende vormen. De ideale leer, die onthechting aan het aardsche, zuivere broederliefde, overwinning van den rassenhaat predikt, blijft ten achter. Waardoor? Omdat de belijders dezer leer onvoldoende over tuigd zijn in de practijk althans van de waarde, die gebed en offer hebben voor het geluk onzer broeders. Hier moet de oorzaak liggen en de Missie-Zondag biedt een passende gelegenheid aan iederen geloovige afzonderlijk, om zich de vraag te stellen, in hoeverre hij zich van zijn eigen verantwoordelijkheid ten dezen bewust is. a. v. D. Zaterdagmorgen is op het stadhuis te Rotter dam, onder leiding van den burgemeester, een bespreking gehouden, waaraan met de wethou ders Brautigam en De Zeeuw de voorzitter van de Kamer van Koophandel en de tweede voor zitter van het Rotterdamsche Vliegveld Comité deelnamen. Besloten werd voor de volgende week een on derhoud aan te vragen bij den minister van Waterstaat, om opnieuw te bepleiten het groo te belang, dat Rotterdam als centrum van han del en verkeer heeft bij een eigen vliegveld met internationale verbindingen, terwijl krachtig stelling zal worden genomen tegen de gedachte van een centraal vliegveld, dat slechts in naam centraal zou zijn. Het Eerste Kamerlid Van Rappard heeft den minister van Economische Zaken gevraagd ot het in het voornemen van den minister ligt het Rijkslandbouwproefstation voor veevoeder- onderzoek te Wageningen met ingang van 1 Mei 1939 naar Maastricht over te plaatsen en of de minister niet vreest, dat een overbren ging uit het centrale punt Wageningen naai; een decentraal gelegen plaats als Maastricht niet alleen veel ongerief, gepaard met meer dere kosten, zal veroorzaken, maar ook het rauwe en vruchtbare contact dier instelling met de belanghebbenden en met het centrum der landbouwwetenschap in hooge mate zal schaden. Voorts vroeg de heer Van Rappard of de ta rieven voor onderzoek na die overplaatsing verhoogd zullen worden en of de minister niet van meening is, dat tarief verhooging voor het onderzoek van veevoederstoffen een achteruit gang in het aantal monsters met zich zal bren gen. hetgeen voor den landbouw in het alge meen zeer te betreuren zou zijn. BATAVIA, 22 October (Aneta) De sanee ring van Tandjong-Priok en het vrijmaken van malaria vormde opnieuw een onderwerp van bespreking met het hoofd van den dienst der volksgezondheid, den heer offringa. Bin nen kort kan goedkeuring van het definitieve plan worden tegemoetgezien. Alhoewel omtrent dit plan nog niets positiefs te zeggen valt, meent men, dat de meest aannemelijke op lossing gevonden kan worden in droogmalen, hetgeen om verschillende redenen de voorkeur zou verdienen boven opspuiten, en wel in de eerste plaats met het oog op de kosten, en ten tweede met het oog op den tijd. Het opspuiten zou, behalve een pijpleiding, ook de aanschaf fing van geheelnieuw materiaal, als bagger molen, zandzuiger en onderlossers noodig ma ken, daar alle beschikbare molens e.d. per manent in gebruik zijn. Inmiddels heeft men met verschillende kleinere werkzaamheden, in verband met de voorbereiding van het grootere werk, bereids een aanvang gemaakt. BATAVIA, 22 Oct. (Aneta). Maandag wordt te Tandjong-Priok het nieuwe motor scheepje van de B.P.M., de „J. Carstenz", ver wacht. Het scheepje is slechts 35 meter lang en het heeft de reis uit Europa geheel op eigen kracht afgelegd. De „Carstensz" zal eerst in het dok gaan en daarna, met twee huisbooten op sleep touw, naar Babo in Nieuw-GuineavVertrekken. BATAVIA, 22 October (Aneta) De raad van scheepvaart deed uitspraak inzake de kwestie van het vastloopen van de „Pynacker Hordijk" op 27 Augustus j.l. op een kustrif voor het noord-oostelijk deel van het eiland Sajafi. De gezagvoerder van het schip, de heex J. F. Z., werd gestraft met twee weken schor sing. KOETARADJA, 22 October. (Aneta.) Gisteren om kwart over vijf werd een korte, vrij hevige aardtrilling waargenomen. Er werd geen schade aangericht. Het observatorium te Batavia re gistreerde deze beving niet. Met ingang van 1 November 1938 is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan jhr. ir. G- de Graeff, als inspecteur van de Volks gezondheid, bij den dienst, in het bijzonder belast met de handhaving van de wettelijke bepalingen, betreffende de volkshuisvesting, zulks onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten door hem in die functie bewezen. Onder voorzitterschap van Prof. Meyers heeft de Nationale Vereeniging tegen de Werk loosheid Zaterdagmiddag te Amsterdam een vergadering gehouden, waarin werden behandeld de praeadviezen, welke zijn uitgebracht door de heeren Fuykschot, secretaris van het Christe lijk Nationaal Vakverbond, Lindeman, secre taris van het Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen en Mr. Maurits, Secr. van het Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgeversbon den, over de vraag: „Daalt de (geregistreerde) werkloosheid in gelijken tred met de toeneming van de werkgelegenheid in handel en indus trie. Zoo neen, wat zijn hiervan de oorzaken?" De heer Fuykschot beantwoordt in zijn prae- advies de eerste vraag bevestigend. Hij ziet tusschen het verloop van de werkloosheid en van de werkgelegenheid niet anders dan een volstrekt parallelisme. De heer Lindeman zet uiteen, dat er naar zijn meening een groote gaping moet bestaan tusschen het aantal nieuwe arbeidsplaatsen, dat beschikbaar komt en de daling van het aantal geregistreerde werkloozen bij de orga nen, der arbeidsbemiddeling. De derde prae-adviseur, Mr. Maurits, wijst eveneens op de onvolledige registratie, behan delt de oorzaken hiervan en geeft mogelijk heden aan voor een verbetering. Eenig debat werd gevoerd, doch tot nieuwe gezichtspunten kwam men niet. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Exploitatie-Maat schappij „Vliegveld Ypenburg" te Rijswijk heeft besloten tot wijziging van de statuten der N.V., waarvoor op 24 September de verklaring van geen bezwaar van den Minister van Justitie werd verkregen. De nieuwe statuten schrijven voor, dat de vennootschap bestuurd wordt door één of meer directeuren onder toezicht van een raad van commissarissen van ten hoogste vijf leden, in plaats van door een Raad van Beheer. De algemeene vergadering van aandeelhou ders heeft tot directrice benoemd de N.V. Na tionale Luchtvaartschool en tot commissarissen do heeren A. W. Sijthoff, N. van Wijk en G. Kolff. In aanwezigheid van eenige Nederlandsche literatoren en vrienden van wijlen dr. Willem Kloos is Zaterdagmiddag op diens graf op de begraafplaats „Nieuw Eik en Duinen" te Den Haag een gedenkzerk onthuld. Wij merkten op de letterkundigen Frans Mijnssen, dr. K. de Raaff en dr. K. H. L. de Jong, de redactie van de „Nieuwe Gids", dr. Alfred A. Haighton, R. H C. Schmitz en den heer Knuvelder, den jon gen dichter Stephen de Jonge en den kunst schilder M. W. J. van Leeuwen. Dr. Haighton sprak allereerst over Willem Kloos als een vader niet alleen van de hui dige Nederlandsche litteratuur, voor welke hij als dichter en criticus alles heeft gedaan, maai ock over den dichter als vader voor de jon geren, die zfjn taak hebben overgenomen. Het overlijden van Willem Kloos beteekende een mijlpaal in de geschiedenis van de Neder landsche letterkunde, want toen ging een leven heen, dat gewijd was aan één doel en één streven: den bloei onzer nationale letterkunde. Spr. wijdde ten slotte enkele woorden aan me vrouw Jeanne KloosReyneke van Stuwe, die zulk een steun voor haar man is geweest. Hij verzocht haar de gedenkzerk te willen onthul len. De zerk is van eenvoudig wit marmer ver vaardigd. Erin gebeiteld staan de data #van geboorte en overlijden van Willem Kloos, als mede op een opengeslagen boek de namen van „De Nieuwe Gids" en van zijn voornaamste werken. Namens mevrouw Kloos dankte dr. de Raaff allen voor de belangstelling. Bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam is de kiel gelegd voor den tweeden flottieljeleider, een zusterschip van den onlangs in dienst gestelden flottieljeleider „Tromp." De Haagsche politie heeft aangehouden den 31-jarigen winkelbediende G. M. H. ter zake van verduistering van ruim 1200 in dienstbetrek king. Van 28 Februari tot 10 Juli was H. filiaalhou der van een kruidenierszaak in de le v. d. Boschstraat, welke eigendom was van D. C. B., wonende aan den Groentenweg. In deze periode heeft de man kans gezien ongeveer 1200 in geld en goederen te verduisteren. De politie maakte proces-verbaal tegen hem op, nadat hij had bekend het geld te hebben verbruikt. Zaterdagmiddag ongeveer vier uur heeft te Alkmaar een korte doch felle brand gegoed in de bootenloods van dr. Hofstee aan het Noord Holl. Kanaal. De schipper W. van Vliet was in de loods bezig met het aftappen van benzine uit het jacht van dr. Hofstee, toen plotseling de magneet vonkte en de benzinedampen vlam vatten. In minder dan geen tijd stond de loods in lichter laaie. De schipper kon zich met moei te redden. Twee booten zijn in vlammen op gegaan. Het luxe jacht had 12.000 waarde. De loods is tot den grond toe afgebrand. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. Vrijdag moest de 17-jarige loopknecht T. van R. voor zijn patroon op de Van Hogenhoucklaan te Den Haag een som van f 400 naar een bank brengen. De jongeman verdween evenwel spoorloos, doch heeft zich Zaterdag bij de politie te Maastricht gemeld. Hij is op transport gesteld naar Den Haag, Onder groote belangstelling is Vrijdag te Seve- num de plechtige uitvaart gehouden voor wijlen Mgr. H. W. H. Everts, kanunnik van het Kapittel der Kathedrale kerk te Roermond, Geheim-Ka merheer van Z. H. den Paus en oud-professor van het Groot-Seminarie te Roermond. Tegen half tien was het stoffelijk overschot in Sevenum gearriveerd. Het werd overgebracht naar het geboortehuis en opgebaard in de huis kapel. In de parochiekerk van de H.H. Fabianus en Sebastianus werd om half elf de plechtige Requiemmis opgedragen. Een groote stoet van geestelijken en autoriteiten begeleidde het stof felijk overschot van het geboortehuis naar het kerkgebouw. Onder hen merkten wij o.m. op Mgr. A. J. M. M. van de Venne, directeur van het Klein-Se- minarie te Rolduc, Mgr. H. H. J. Wouters, Pastoor-Deken van Maastricht, dr. F. J. Feron, president van het Groot-Seminarie te Roermond, dr. W. H. Cloots, professor van het Groot-Se minarie, dr. J. W. Goessens, directeur van het Bisschoppelijk College Roermond, den Hoogeerw. Zeergel. heer W. H. J. Franck, directeur van het Bisschoppelijk College te Weert, den Hoogeerw. Zeergel. heer L. H, Timmermans, directeur van het Bisschoppelijk College te Sittard, den Regent H. van de Riet van de Bisschoppelijke Kweek school te Venlo, Mgr. dr. P. J. van Gils, Inspec teur van het Bijzonder Onderwijs, den Zeereerw. heeren P. J. M. Jenniskens en M. H. Reynen, directeuren van het Bisschoppelijk Jeugdwerk, Deken van Oppen uit Venlo, Deken W. Berden, Venray, Deken D. Schoenmakers, Wijk-Maas- tricht, oud-aalmoezenier dr. H. Verhagen uit Kerkrade, oud-Deken Tielen, Venray en oud- Pastoor Wismans, Sevenum. Verder nog vele priesters uit het bisdom Roermond. Achter de geestelijkheid volgde de familie. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door den Hoogeerw. heer Deken Cremers uit Horst, geassisteerd door Pastoor H. Vullings en Pastoor G. Salden. Als presb.-ass. fungeerde Pastoor Houten. Z. Hoogw. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens woonde- de plechtigheid bij. Na de H. Mis wijdde Deken Cremers enkele woorden aan de nagedachtenis van Mgr. Everts. De aanwezigheid van de vele priesters, onder wie Mgr. Lemmens, haalde spreker aan als het beste bewijs van de groote genegenheid, die al len den dierbaren overledene toedroegen. De ken Cremers verzocht priesters en geloovigen, om Mgr. Everts in hun gebeden te herdenken. Na nog een kort gebed gesproken te hebben, verrichtte Mgr. Lemmens de absoute. Het stof felijk overschot van Mgr. Everts werd hierna naar het kerkhof overgebracht, waar de bijzet ting volgde in het familiegraf. Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer npg wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opl 'n Richtingaanwijzer is een nuttige helper, maar GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT Vrijdagavond keerde de* colporteur S„ werk zaam bij een der groote winkelbedrijven te Tiel, huiswaarts. Hij had verscheidene kruideniers- warenorders per bakfiets uitgevoerd. Ter hoogte van de Julianabrug, welke Geldermalsen met Buren verbindt, werd eensklaps op hem een schot gelost, dat naar schatting een tiental meters van S. werd afgevuurd. S. werd echter niet getroffen. Tengevolge van de dikke duis ternis had hü al zijn aandacht noodig om zijn bakfiets te besturen en kon hij slechts waar nemen, dat het schot van achter een boom op hem werd gelost. Op een afstand van 40 M. trof hij op verdachte wijze een onbeheerd rijwiel langs den weg aan, hetgeen hem In zijn mee ning versterkte, dat hier sprake was van een poging tot berooving, temeer, daar het vrij algemeen bekend is, dat S., als hij de Juliana brug passeert, steeds een groot bedrag aan geld bij zich heeft. De politie stelde onder leiding van den gemeenteveldwachter W. v. d. Haagen een onderzoek in Een bewoner van de Smitstraat te Den Haag was in het bezit van een hond, welke zeer goed leersch was. In een bepaalden slagerswinkel in de Noorderbeekdwarsstraat miste men ge regeld stukken vleesch. Men wist maar niet, op welke wijze dit vleesch verdween, totdat een der knechts merkte, dat een hond de zaak binnenkwam en een stuk wegnam. De knecht volgde het dier en zocht zoo de woning van den eigenaar op. Daar werden prompt 15 K.G. vleesch terug gegeven, welke de hond had ontvreemd op drie achtereenvolgende strooptochten. Nadien her haalde het geval zich nog eenmaal. De politie gaat thans na in hoeverre de hond „op eigen initiatief" handelde. -«ft- De gemeente 's-Gravenzande bestaat zeven honderd jaar; een gebeurtenis, die zonder eenig feestvertoon of herdenking voorbijgaat. Toch heeft 's-Gravenzande voldoende geschie denis, die een herinnering waard zou zijn. Te zamen met het nabij gelegen Naaldwijk behoort 's-Gravenzande wel tot de oudste gemeenten in ons land. In 1884 werd de huidige naam officieel ingevoerd, nadat men voordien had gesproken van Arena Comitus, of wel van Ambacht Van Zandt. De Graven van Holland hadden er in de dertiende eeuw een verblijfplaats, zelfs nog voor de grafelijke residentie te 's-Gravenhage. Het eerst werd in 's-Gravenzande gevestigd het hof van gravin Machteld, de weduwe van Graaf Floris IV. In 1238, dus precies zevenhon derd jaar geleden, ontving zij een Pauselijke Bul waarin haar werd toegestaan een kerk te stich ten, die gewijd zou zijn aan de H. Elisabeth. Deze kerk had een bijzonder hoogen toren, die tevens als baken diende voor de scheepvaart op zee. Van de twee klokken welke in den toren hingen, is er thans nog één bewaard, en hangt in den huidigen toren. De Hoeksche en Kabeljauwsche twisten heb ben 's-Gravenzande niet gespaard, want de Briellenaren, die de zijde van Jan Zonder Ge nade hadden gekozen, hebben het dorp bij een bepaalde visite platgebrand. Toen werd het dorp weer opgebouwd en bleef het voor nieuwe vernieling weliswaar gespaard, doch ten tijde der Fransche revolutie heeft het dorp toch menauwde oogenblikken meegemaakt. Nadat in de 19e eeuw het dorp in armelijben toestand verkeerde, heeft de algemeene opbloei van den Westlandschen tuinbouw ook 's-Gra- venzande in een gunstiger positie gebracht, zoo dat het nu een beteekenende plaats in 't West- land inneemt. 's-GRAVENHAGE Geslaagd de heeren: H. A. Godschalk te Utrecht en Th. G. W. Ligt- hart te Amsterdam. 's-GRAVEHAGE Geslaagd de heeren: G. J. Schoonderbeek, Amsterdam, en A. Wiersma te Franeker. LEIDEN. Geslaagd mej. Y. E. van Ouwerkerk, Rijswijk; M. Langejan, Rotterdam; J. Lelyveld, den Haag; C. van Geeuwen, Scheveningen. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen pharmacie mej. A. Elshove. V UTRECHT. Geslaagd voor het cand.-examen rechten jhr. R. de Brauw. Doct.-examen rechtswetenschappen C. T. Wal- land. Doct.-examen klass. letteren mej. F. G. C. Bridel, H. H. Diephuis. Doct.-examen geschiedenis H. A. Stolk (met lof). Cand. sociale geographie H. J. Jansen. Semi-arts examen J. R. Plantenga, J. Sikkel, J. B. Verhey. Arts-examens W. A. Gerlach, R. A. J. Kui pers. Theor. tandheelk. 2e ged. W. J. Cramer. Tandarts-examen: P. J. Bos, C. J. Th. van Dijk, O. E. Herrebrugh, E. Kuiperi, J. P. van der Werken. De promotie van den heer F. A. J. Vermeulen geschiedde met lof. GRONINGEN. Geslaagd voor het doct.-exa men rechten de heer B. L. ten Have, Gronin gen. LEIDEN Geslaagd voor het candidaats- examen rechten: Mej, L. Oskam, Den Haag. Candidaatsexamen Nederlandsche taal- en letterkunde Mej. T. M. van Leening, Rotterdam. Candidaatsexamen Romaansche taal- en letterkunde: de heer B. de Boer, Wageningen. ROTTERDAM. Geslaagd cand. examen eco nomische wetenschappen: mej. E. J. Buyten- dorp en de heeren Ph. Hundepool, W. J. Moer man en M. Ruitenberg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5