FLUITIST IN DEN NACHT BONT BONTVELLEN BONTKRAGEN IA b vanBREEMENs Reclame-Aanbieding 1.10 TREKJES Het drama in Den Haag arlv.Empeien Gr. Houtstr. 31 N.V. DE GROOT m m De nachtwaker en zijn beroep ZEER LAGE PRIJZEN TUINVERZORGING Alleen Courante maten 4-5-5+ Meter ZONDAG 23 OCTOBER 1938 WIJ HEBBEN VOOR U ALLE SOORTEN EN EEN PRACHT COLLECTIE EN EN TEVENS VAKKUNDIGE VOORLICHTINC Het glokje van gehoorzaamheid BENOEMING PACHTKAMER fMwi Mz Aooqehn ca/oïtscAe. ukxiïdz! DE WEG SASSENHEIM AMSTERDAM Verbeteringen zullen worden aangebracht Verklaringen van den Substituut- Officier van Justitie Was het moord of iets anders SERIE I SERIE II SERIE III SERIE IV CAUL V. EMPELEX Beslag op de Garbi 'opgeheven GRATIS HULP AAN KATH. DUITSCHERS „Dolly-Baby" Wü weten weinig van het leven en wer ken van onze medeburgers. Als u harp speler bent en de man, die na u bij den kapper aan de beurt komt, is sigarenmaker wat ie vertellen moet, want anders weet tt het niet eens dan zult u hoogstens zeggen: Zoo, sigarenmaker, tja, 't is ook een vak. En u vraagt u niet af hoe een sigarenmaker nu precies zijn door collec tieve arbeidsovereenkomsten op acht uur bepaalden arbeidsdag volmaakt en waar mee zijn sigaren; en u kunt er staat op maken, dat de sigarenmaker op zijn beurt harpspelers in het algemeen groote niets nutten vindt, die alleen van acht tot twaalf in het café op den hoek wat lawaai ma ken. Die onwetendheid is niet bevorderlijk voor de goede harmonie, althans niet voor de juiste Waardeering van elkanders prestaties. En die Waardeering zou toch de maatschappij zoo ten goede komen. Hoewel wij graag iets verteld hadden van de tabakssoorten en bolknakken van een siga renmaker of van het schoonhouden van har pen. Willen wij nu in de dagen van „Sneeuw witje" liever het werk belichten van de man nen, die Walt Disney's raad: „Whistle while you work" zoo trouw opvolgen, het werk van de fluitisten in den nacht, de nachtwakers. Wat weet u eerlijk gezegd meer van een nachtwaker, dan dat hü slaapt als wij werken en werkt als wij slapen en dat hij dan waakt (en dat misschien slapende doet)? Er zit meer vast aan het werk van een nachtwaker dan het belichten van deursloten en draairamen, het sluiten van de poort en het fluiten, om de bewoners te laten weten, dat hij het is en geen inbreker. De nachtwaker beschermt de hem toever trouwde huizen en neemt het risico van die bescherming op zich, de nachtwaker reduceert electriciteitsrekeningen, door lichten uit te draaien of de bewoners daarop te wijzen, de hachtwaker. En omdat wij er zelf ook niet meer van wis ten, zijn wij een nacht met eenige van hen op stap gegaan, die- het bekende zeshoekje van de N.V. Nachtveiligheidsdienst en Controle op hun pet droegen, als embleem van vertrouwen, kundigheid en waakzaamheid. Den eersten ontmoetten wij voor de zeepfabriek „Het Klaverblad" aan de Spaarnwouderstraat. Het zal ongeveer half elf in den avond geweest zijn toen wij geleid door het licht van zijn zaklantaarn het gebouw binnenstapten en het was meer dan een half uur later toen we weer op straat stonden. De nachtwaker heeft in dien tijd niet stil gezeten. Hij had naar schatting 83 deuren te ontsluiten en te sluiten en een labyrinth van laboratoria, kantoren', pakafdeelingen en fabricatieruimten te inspecteeren. En het bewonderenswaardige was, dat hij uit de 83 sleutels in zijn hand aldoor juist den goeden wist te vinden. Denk nu niet, dat hij alleen maar met zijn lantaarn duistere hoeken bescheen en in kasten neusde en achter machines en onder tafels, om een eventueelen inbreker bij zijn kraag te grijpen. Hoewel dit op zich alleen al respect af zou dwingen er wa ren zeer duistere en geheimzinnige afdee- lingen bij en het licht van zijn lantaarn tooverde steeds maar door vreemde bewe gende schaduwen in hoeken en gaten, waarbij ideale plekjes voor hen, die de misdaad zoeken was er nog meer arbeid te verrichten. Een nachtwaker, die het Kla verblad in zijn wijk heeft, moet technicus zijn en huisvrouw en ambtenaar. Hij in specteert de manometers, draait eventueele gaspitjes uit en sluit achteloos opengelaten kastdeuren. Hij klimt trappen op, glijdt bij herhaling bijna uit over zeeplagen, die de keldervloeren bedekken en doet dat alles en heusch niet voor zijn privé-genoegen driemaal per nacht, hetgeen voor de direc teuren van het Klaverblad de prettige ze kerheid inhoudt, dat er op hun spullen ge let wordt. Omdat een nachtwaker ook een mensch is en omdat de nacht tenslotte over de aarde komt om de menschheid gelegenheid tot rusten te geven, zijn er zeer ingenieuze klokken uit gevonden, die door den Nachtveiligheidsdienst direct aan al zijn personeel 30 in getal werden uitgereikt. Zoo'n klok wijst den. tijd aan en bewijst tevens, dat de nachtwaker zijn werk naar behooren verricht heeft. Op verschillende punten in zijn wijk zijn n.l kleine en onopvallende kastjes geplaatst, waar in een sleuteltje hangt. De sleuteltjes zijn ge nummerd en de nachtwaker heeft de verplich ting al die contrólesleuteltjes om beurten in zijn klok te steken en ze dan tweemaal om te draaien. Op het kantoor van den Nachtveilig heidsdienst kan dan worden nagegaan of waker 16 b.v. wel zijn heele wijk geïnspecteerd heeft en of hij niet bij een kennis een laat kopje koffie heeft gedronken. In het gebouw van het Klaverblad hingen drie van die kastjes, zoodat de nachtwaker niet anders kon doen dan al zijn 83 sleutels ge bruiken en niet b.v. de tweede verdieping de tweede verdieping kon laten. Bovendien zijn er nog controleurs, die van tijd tot tijd steekproeven nemen. Dat ontdekten wij toen wij met een anderen nachtwaker uitstapjes maakten in de achter tuinen van de omgeving Julianalaanbewoners. Alle abonné's kunnen ervan verzekerd zijn, dat zij waar voor hun geld krijgen. Niet alleen in den vorm van een fluittoontje, doch ook en vooral door waarschuwingen als er ergens laat nog licht brandt, door het sluiten van deuren en ramen, door het opbergen van in den tuin achtergebleven speelgoed en heel in het bij zonder door de bescherming tegen inbrekers Want de bewakers controleeren driemaal op een nacht hetzelfde huis. En eventueele dieven weten door het embleempje op de voordeur waar zij niét zijn moeten. Het is voor hen immers van groot belang, dat er tusschen het moment van de misdaad en het bemerken daarvan een zoo groot moge lijke tijdsruimte ligt. Zoo verricht de nacht waker ook een grooten preventieven arbeid. Verder hebben nachtwakers al heel wat in brekers in den loop der jaren verschalkt. Re cent is het geval te Heemstede, toen een nacht waker twee inbrekers inrekende. Verleden jaar gelukte het er een 'n inbraak te verijdelen door juist op het moment, dat een slecht mensch de R. K. Leeszaal trachtte binnen te dringen, ter plaatse te verschijnen. Doch het is ook wel eens gebeurd, dat van een villa de voordeur op een kiertje stond en er boven licht brandde en dat de nachtwaker, na herhaald bellen, onbevreesd en met zijn vuist om zijn wapenstok gekneld het huis doorzocht, alleen om een dienstmeisje van schrik in zwijm te zien vallen. En de laatste nachtwaker, dien wij spraken, die door de tuinen van Bloemendaalsche villa's lichtte en bij ieder huis aan 6 of 7 deurknoppen had te rammelen, vertelde ons een prachtig staaltje van het riskante van zijn beroep. Hij zag een keer, dat de sleutel aan den buitenkant in een villadeur stak. Hij haal de het ding uit het slot en stak het zooals de gewoonte dat voorschrijft in de brievenbus. En op het moment, dat de sleutel in de bus gleed vloog er een kogel langs zijn pet. Het was de heer des huizes, die na een vorige kennismaking het land had aan alle inbrekers en zich op dat mo ment niet wist te heheerschen. „Ik zeg", vertelde de man ons, „ik ben het maar, me neer, de nachtwaker" en toen wandelde ik naar mijn volgende villa.'' Wij namen afscheid van elkaar voor het huis met den waakhond. Het was het laatste van zijn eerste ronde. Nog twee keer zijn wijk, dan was zijn arbeidsnacht voorbij. En begon de slaapdag. <9^ i Met 1 November zijn benoemd in de pacht- kamer van het kantongerecht te Zaandam: a. tot eerste lid: H. Brinkman J.zn. te Zaandam; b. tot plaatsvervanger van het eerste lid: I. G. Yff Sr, te Assendelft (N.-H.); II. W. H. G. Noom te Assendelft (N.-H.); c. tot tweede lid: G. Haremaker te Koog aan de Zaan; d. tot plaatsvervanger van het tweede lid: I. J. Ko ning A.z. te Purmer; II. J. Laan D.zn. te Kwa- dijk (N.-H.). BRANDSTOFFEN De K.N.A.C. meldt: Het gedeelte van den nieuwen weg Amster dam's Gravenhage, gelegen in den Haarlem mermeerpolder, is reeds geruimen tijd voor het verkeer opengesteld, doch moet nog op enkele punten worden afgewerkt. Zoo wordt binnenkort aanbesteed de aanleg van doorgaande parkeerstrooken langs het weg- vak Amsterdam-zuidelijke Ringvaart-Haarlem mermeerpolder. Tusschen den Sloterweg en de Ringvaart zul len asverkeersstrepen worden aangebracht ter verdeeling van de rijbanen in twee rijstrooken. In verband met de weersomstandigheden zal dit echter eerst in het voorjaar kunnen geschie den. Voorts zal in 1939 de middenberm worden be plant, terwijl op verzoek van de K.N.A.C. een lage beplanting tusschen rijwielpad en hoofd rijbanen zal worden aangebracht. Een en ander zal belangrijk kunnen bijdragen tot verminde ring van het verblindingsgevaar. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplage) Naar aanleiding van de mededeelingen in verschillende dagbladen omtrent de doods oorzaak van het meisje Groen te 's Graven hage deelt de substituut-officier van Jus titie aldaar, mr. P. R. Blok, ons het vol gende mede Ik heb ernstige bezwaren tegen de ver wijting die de politie gedaan worden alsof zij den moordenaar niet kan vinden en nu daarom als uitvlucht gaat beweren, dat het wel zelfmoord zal zijn geweest. Ik kan u mededeelen dat de politie deze dag-en met grooten ijver en nauwgezetheid geweldig veel arbeid heeft verricht, waarvoor ik groote waardeering heb. De politie is voortdurend van oordeel geweest dat aan ,,moord" moet worden gedacht, en in die richting zoekt zij en dat moet ook nog steeds. Ik ben een dergenen, die van den beginne at de „mogelijkheid" van zelfmoord niet uitge sloten heb geacht. Tegen de pers heb ik alleen gezegd, dat een „ongeluk" mijns inziens uitge sloten was. Nog steeds ben ik van oordeel, dat moord niet uitgesloten is en zoolang dit zoo is, moet in die richting verder onderzocht wor den. Doch er zijn van den beginne af een aan tal gegevens aanwezig, die nog voortdurend zijn vermeerderd, welke ook de mogelijkheid van zelfmoord niet uitsluiten. Er is wel wanorde, maar elke wanorde sluit niet van zelf in „worste ling"; er is zeker wanorde mogelijk (bij inbraak b.v.) zonder worsteling. Van „worsteling" is geen spoor en er kan zelfs misschien gesproken worden van een „vreemde", wellicht opzettelijke wanorde. Er is geen motief voor moord (geen hebzucht; er is geen spoor van eenig zeden delict of poging daartoe). Er zijn nog eenige voorwerpen gevonden, die in'het beeld „moord" allerminst passen. Het sectieonderzoek heeft niets opgeleverd dat juist op „moord" duidt en niets ook op zelfmoord zou passen. Waar het in deze om gaat, is intusschen iets anders en zeer belangrijk, belangrijk in deze zaak en zeer belangrijk in alle strafzaken. Het gaat m.i. om de psychologische zijde van het vraagstuk. Het is niet de taak der politie daar op in het bijzonder te letten, maar het is wel zeer zeker de taak van de justitie om deze zijde der dingen allerminst te verwaarloozen. De opleiding in de wetenschap der criminologie wijdt aan dit onderdeel, de „Kriminalpsycho- logie" in ruimen zin, terecht groote aandacht. Het is bekend, dat men de psyche van een is een moeilijk vak. EEN GOEDE TUINMAN IS NIET DUURDER DAN EEN SLECHTE. DE BEKENDE TUINSPECIALIST LEVERT U GAARNE T BEWIJS VRIJBLIJVEND ADVIES TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG No. 18 HEEMSTEDE - TELEFOON 28080 verdachte en die van getuigen nauwlettend dient na te gaan, wil men daden en feiten sn getuigenissen begrijpen en verklaren. Hoe groot is dus ook het belang van het nagaan van mo gelijk psychische complexen bij het slachtoffer in een geval als dit. Het oordeel van de fami lie of naaste omgeving heeft in deze natuurlijk zeer weinig waarde. Het meisje kan „vroolijk" geweest zijn. Maar het is in dit geval buiten gewoon merkwaardig hoe juist de gegevens af komstig van personen van meer ontwikkeling, over de psyche van het meisje in deze richting zeer belangrijk zijn geweest. Ik heb niet voor niets een uitvoerig onderzoek laten instellen bij personen, die daarover konden oordeelen: personen van meer intellectueele ontwikkeling met wie zij te N. en te 's-Gravenhage in con tact is geweest door dienstbetrekking enz. en bij de doctoren, die haar behandeld hebben. En voordien reeds Zaterdag 15 October had de rechter-commissaris op mijn ver zoek een deskundige benoemd om de vraag in hoeverre in deze zaak aanwijzingen wa ren welke van psychologische zijde be zien duidden op de „mogelijkheid" van zelfmoord. Zijn, voorloopig, oordeel is zeer positief, ik heb dat voorloopig genoteerd, ik wacht zijn rapport nog af. Inmiddels kwa men nog steeds nadere gegevens binnen die hem werden doorgegeven. Wij zijn in deze zaak nog geenszins klaar. Al lereerst wordt het politioneel onderzoek in de richting van „moord" steeds voortgezet. Alleen er zijn argumenten dat het toch zelfmoord kan zijn geweest. De diverse rapporten, gegevens en uitkomsten zijn nog niet geheel gereed. We zul len deze afwachten. Maar in deze zaak ziju wel reeds gebleken de groote waarde en het kolos sale belang van een niet negeeren van den „on dergrond" der dingen, van het aandacht wijden niet alleen aan de directe sporen, maar ook aan de psychologische zijde, in deze: de vraag of medisch en psychologisch gezien het slachtoffer wellicht lijdende was aan nerveuze spanningen of angsten, die tot een ellendige ontknooping hebben geleid. Of dit „aannemelijk" wordt, kan ik nog niet beslissen. Een ding staat vast: het onderzoek in een strafzaak gaat niet om de eene of om de andere min of meer gemakkelijke of min of meer aangename oplossing, maar om de waarheid en alleen deze zoeken we. MOORSEL Zaterdag deed de president van de recht bank te Middelburg, mr. W. M. G. Jolles, uit spraak in kort geding betreffende het beslag op het Spaansche s.s. „Garbi", dat sedert 24 Augustus j.l. in de haven van Vlissingen onder bewaking ligt, omdat op verzoek van de vroe gere reederij van het schip revindicatoir beslag is gelegd. Woensdag j.l. had mr. E. F. Bonjer uit Rot terdam voor de Spaansche republikeinsche re geering en den kapitein opheffing van het be slag bepleit, waartegen mr. F. W. Adriaanse zich namens de reederij had verzet. De president heeft het beslag thans opgehe ven. Men schrijft ons: Het zijn de nieuwe bepalingen omtrent Hoi- landmarken, waardoor (Katholiek) Nederland de godsdienstige en sociale instellingen m Duitschland gratis kan steunen. Immers ae verzilvering van de z.g. amortisatiebewijzen en restantcoupons wordt nu in belangrijke mate beperkt. Zeer velen, die geen Hollandmarken wenschen te gebruiken, ontvangen daarvoor niet iets anders meer, tenzij het Ministerie van Financiën beoordeelt, dat men tengevolge van „persoonlijke omstandigheden" aangewezen ïs nog (hoogstens) pCt. boven 3 pCt. rente pel jaar te ontvangen. Zij, die geen belang meer hebben bij cheques in Hollandmarken kunnen deze echter afstaan voor liefdadigheidsgiften aan sociale en gods dienstige instellingen, zooals blijkt uit de ge bruiksaanwijzing. Dit geldt niet alleen voor de kerkelijke, maar voor ongeveer alle Duitsche leeningen. De onkosten van deze marken zijn nu afgeschaft en ontheffing der couponbelas ting zal wel verleend worden op grond van be taling aan buitenlanders. Indien allen hieraan medewerken, dan Kan een groot bedrag voor de Duitsche Katholieken gespaard worden. J. J. A. REMMERSWAAL. Brandtstraat 165, Den Haag. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen. GR. HOUTSTR. 98 - HAARLEM - TEL. 16772 „En als grootste attractie van dit bijzondere Gereld-variété-programma, geachte dames en heeren, stel ik u hier voor onze jongste artiste, de negen-jarige Dolly-Baby, die u allen in op- Perste verbazing zal brengen door haar bewon derenswaardige prestaties aan de trapezes!" 'n Smal kind met vlasblond krul-haar, waarop *h hel-roode strik gloeide, kwam naar voren en blaakte 'n zwierige buiging voor de verzamelde dienigte. Z'e stak in 'n verschoten tricot, waar over 'n kort plooirokje van goedkoop satinet. De bon-annonceur streelde haar kopje en ging met Vervaarlijke stem voort: „Deze kermis, geachte dames en heeren, is voor u géén kermis geweest sis u niet heeft gezien de duizelingwekkende toeren van dit bevoorrechte kindzij zweeft sis 'n vlinder van de eene zwaaiende trapeze haar de andere en zal u in adem-benemende spanning doen verkeeren. Alzoo, geachte bur- Serjj, een overweldigend programma, dat reeds in de grootste wereldsteden van alle landen door °ns is daargesteld geworden. En dit alles voor het luttele bedrag van vijftien cent op alle ran- 8en; kinderen betalen slechts één dubbeltje 0£ tien centen geld. De muziek speelt het laat ste nummer en dan zal de voorstelling onmid dellijk 'n aanvang nemen! Allo, allo, allo, dames sn heeren, profiteert van de grootste kermis attractie; voorziet u tijdig van plaatsen!" Han Bronners had de Mis van negenen ge diend en liep langs de gesloten kramen, tenten eh andere bedekte kermis-mooiigheden, die van- hiiddag hun grauwe zeilen weer zouden oprol len, om de kermisgasten naar binnen te lokken. Nu bekeek ie de groote, kleurige platen van 't varieté-theater, waar ie gisteren 'n paar uur had staan kijken en denken en verlangen. Hij liep achter de groote tent om en kwam bij de kermiswagen. Op 't trapje zat „Dolly-Baby" zag ie directMaar ze leek nu nog magerder met haar geel, ongewasschen gezichtZe zag hem niet.... zat in 'n vettig boek te bla deren..,. Han bleef wat draaien daarwas nog nieuwsgierig van gisterentoen ie hier die heele poos had staan prakkizeerenhoe dat nou wel zou gaan met zoo'n meisje in zoo'n kermistent.... of ze genoeg te eten kreegof ze niet geslagen werd als ze 't fout deedof ze misschien gestolen wasHij had wel es heel erge dingen gelezen van zulke kinderen dat er aan hun armen en beenen wat gebroken werd, om de kunsten beter te kunnen doen. 's Avonds laat, op 'n uur dat ie anders al lang sliep, was ie 't nog niet kwijtKinderen wor den soms zoo lang door 'n aparte gedachte vast gehoudenen Han was 'n gevoelig ventje. Nu keek ze opmet 'n gezicht of ze zeg gen wou: wat moet die hier? Han hoopte, dat ze wat zou vragen, maar ze bleef hem zwijgend bekijken met de aangeleerde onverschilligheid van 'n kermisklant. Toen vroeg Han maar of er al kaartjes wer den verkochtZe schudde nee en zei: „Om één uur gaat de tent open „O.... ik mag er naar toemet me zus- siedie is ook negen jaarnet als jij „Ik ben al elfmaar ik moet nog 'n poos negen lijken.... niet verder vertellen, hoor.... ik mag 't eigenlijk niet zeggen...." „Owaar zijn al die andere juffrouws en meneeren, die ook kunsten maken?" „Die slapen nogWat heb je daar voor 'n boekie in je hand?" „Da's me kerkboekik heb net de Mis gediend „De mis geWat is dat?" „Je bent zeker niet Roomsch, hè?" „Hè? Jaikik geloof 't wel.... Ja, ik ben gedooptin 'n echte Roomsche kerk en ik ben bij de zusters op school 'swinters.... en die moesten toen me doopbewijs hebben heet dat zoo niet?" „Maar.... ga je dan niet naar de kerk?" Met 'n vluchtig peinsje schudde ze nee. „Hoef je dat niet van je vader en moeder?" „Me moeder reist met 'n circus mee.... al heel lang.... en me vader is doodgebeten door 'n tijgerook al heel lang geleden.... die was dierentemmer." „Dat is ergen heb je hier dan niemand, die „Ja, tante Irmadie dikke, die de kaartjes verkoopt.... Maar die is heelemaal niks dus ook niet RoomschO, ja, nou weet ik 't weer.... die jongens met die witte hempies én.... dat zijn de misdienaarsJa, je moet niet denken, dat ik er niks van weetmaar met de kermissen komt 'r niks van om naar de kerk te gaanik heb me rust noodig zegt tante.... iedere avond tot twaalf uur voor stelling.... Maar tante Irma zegt: ik doe tóch heelemaal geen kwaad, dus „Dat doe je wèl!" zei Han veel harder dan ie bedoelde „want je gaat niet naar de kerken dat is doodzonde Met groote schrik-oogen keek Dolly-Baby hem aan en stamelde het laatste woord na. „Ben je aangenomen," vroeg Han, veel zachter nu. „Aange.O, me eerste.ja.ja hoor. dat weet ik nog bestin 't kerkje van 't woonwagenkampdat was in.... in Heer lenen toen kregen we allemaal krenten broodjes met chocolade-melken 'n mooi prentje.... maar dat ben ik weer kwijtgeraakt." Han gaf haar zijn kerkboek en zei: „Zoek er maar een uit't hindert niet welk „O, wat 'n mooie prentjes, zeg... en wat 'n boelkijk, hier een met goud er op.... Dat is toch Maria met 't Kindje, hè?" „Ja.... en er staat óók nog wat achter..,," Ze keerde het plaatje om en Han zag dat ze moeite deed om t te lezen. Hij hielp haar met z'n vinger langs de regeltjes. „Begrijp je 't?" „Zoo'n beetje „Als je dat nou elke dag leesten d'r goed bij denkt.... dan scheelt dat vast 'n heel stuk, zie jewant Maria „Allo, wat is daar?" brak 'n schelle vrou wenstem van achter het tentlinnen 't tafe reeltje Dolly-Baby stak haastig 't prentje tusschen haar kleeren en zei zacht: „Ga maar weg nu. tante Irmaze hoeft 't niet te weten.... Ik zal 't goed bewarenin m'n kapdoos.... dan zie ik t elke dag Han liep langzaam naar huis.... voelde zich buitengewoon gewichtigEn nu had oome Frans van de week nog wel gezegd, dat ie heele maal geen jongen was, om missionaris te wor denphoe! Als dat leeiyke dikke wyf het plaatje nou maar niet afpakte.Maar nee. zóó gemeen zou ze niet zqn De volgende zomer logeerde Han by tante Lies in Oosterdijken hij trof de kermisweek Op 'n middag ging ze er met 'm heenen daar opeens zag ie Dolly-Baby weeren alles nog precies 't zelfde.... de tentde kunste makersde danseressendie gekke pias met z'n gezicht vol poederde meneer met de stok en de hooge hoed „En als grootste attractie van dit byzondere wereld-variété-programma, geachte dames en heeren, stel ik u hier voor onze jongste artiste, de negenjarige Dolly-Baby, die u allen in op perste verbazing zal brengen door haar bewon derenswaardige prestaties aan de trapezes!" En 't ging weer precies eender. Dolly kwam naar voren, maakte haar buiging en liet zich begapen door honderden bewoners van het dorp en omtrek. Han maakte 'n wuivend gebaar en ze zag hemaan haar gezichtje kon ie merken, dat ze hem herkende. Tante Lies vroeg inlichtingen, maar de muziek verhinderde een volledige uitleg. De tent stroomde vol. „Wil je d'r graag in, Han?" „Asjeblieft, tante." Maar 't was 'n gedrang van heb ik jou daar en ze besloten de kermis nog wat verder op te gaan en 'n volgende voorstelling af te wachten. Nu kon Han rustiger vertellen hoe ie verleden jaar zoo met Dolly-Baby aan 't praten was ge raaktEn tante mompelde zooiets van „stak kerd". Ze kwamen maar heel langzaam vooruit in de kermisdrukte en 't duurde meer dan 'n kwar tier eer ze 'n vijftig meter verder waren. Opeens was er voor 't variété-theater 'n ge schreeuw, gedrang en geloop, dat niets met de kermis te maken moest hebbenen de dikke tante van de cassa kwam met haar armen om hoog op 't trapje staan. „D'r is vast wat gebeurd daar!" riepen de menschen. Eer tante Lies er erg in had, was Han verdwenen.... ze zag hem tusschen de toeloopende nieuwsgierigen dringen tot dicht by de tent. Ze ging ook terug, maar Han was nergens meer te zienEn toen ze hoorde wat er gebeurd was, dacht ze dat ie wel naar bin nen kon zijn. Maar Han holde al langs de kramen en ten ten en draaimolens, rende door steegjes en laantjes naar de pastorie. In de tuin liep de oude dorpspastoor te brevieren. Han lujgde zenuw achtig door 't hekje: „Pastoor! Pastoor! Kom gauw'n ongeluk op de kermisdat meisje van de kunstemakerstent is uit de trapeze ge vallen...." „Ja, maar ventje, je weet toch niet...." „Jawel, pastoorze is gedoopt en aange nomenik weet 't zekergauw dan asje blieft!" De kapelaan kwam uit de achterdeur, om te zien wat er gaande was. Tien woordenen hy sprong al op z'n fiets.... als 't noodig was zou ie direct ergens telefoneeren. De pastoor nam de snikkende jongen mee naar binnengaf hem 'n glas limonade en hoorde by stukjes en brokjes wat Han van Dolly-Baby wist. En na 'n half uur liep Han eerbiedig voor de pastoor uit met de koperen lantaarn en 't schel letjeEn hy bad maar stilletjes: „Onze Lieve Heer...» laat haar niet doodgaan, vóór we er zijn.... Maria, help haar.... U weet het toch, lieve Maria, van 't prentje.... en wat er achter op te lezen staatWees gegroet, Maria. Gn zijt Op de kermis was het ongeval van tent tot tent gegaan en alles stond stop.... Er werden hoofden ontbloot, knieën gebogen, toen Han en de pastoor passeerden. In haar kribje in de kermiswagen lag Dolly- Baby, met half gebroken oogen al. „Pax huic domui De clown, de kunstemakers, de danseresjes la gen geknield langs de wandenen de dikke tante Irma zat in 'n zenuw-huilbui zich zelf de ergste verwijten te maken. Toen "de pastoor zijn verheven taak had ver richt, glimlachte Dolly-Baby gelukkigen zag Han staanZe nam z'n hand en zei: „Ik dacht 't wel.... dat jijdat jydat is heel goed van jeIk heb 't eerlijk gebiecht hoor.... van dat niet naar de kerk.... maar anders wist ik toch heusch niks Ze werd witteren fluisterde: ,,"t Prentje." „Waar is haar kapdoosje?" vroeg Han aan iemand naast hem. Het plaatje zat in zoo'n gleufje, achter een schaartje, 'n nagelvijltje en andere dingetjes. Of ie nog es goed wou lezen, wat er achter stond. Han deed 't hard en duidehjken zelfs de geweldige athleet, die zes personen kon tor sen, lag er bij te snotteren. 's Avonds was de tent gesloten. De middag na de begrafenis was Han alweer op 't kerkhof met 'n bosje bloemen „Dag Dolly-Baby.... je bent nou fyn geluk kig, hè?" G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 7