Katholiek Beverwijk begroet missionarissen r STAD PLECHTIGE OPENING DER MISSIEWEEK HAARLEM WINT MET 5-2 VAN NOORDHOLLAND U moogt Uzelf later niets te verwijten hebben! vee P Wekelijksch Spreekwoord: s-'J 2 1 MAANDAG 24 OCTOBER 1938 In Haarlem weet men wijd en zijd FRANS PERQUIN geeft kwaliteit Kennemerland vervulde in de geloofsverkondiging een historische rol Pontificaal Lof Pontificaal Lof De opening M issie-wedstrijd Optocht H. Kindsheid Missie-avond Minder courante fondsen Bevolking Aantal katholieken naar verhou ding 40 pet. toegenomen SCHILDERSTUKKEN NAAR AMERIKA Haarlemsche dankbaarheid R.K. VROUWENBOND Hockey in Haarlem B.M.H.C.—Togo 1—4 Alliance wint van H.O.C. 2 DAMES-HOCKEY Rood-WitH.D.M. 40 H.O.C.—B.DMC. 1—4 v.—t. De tweede helft WAT DE WERKLOOSHEID KOST Dit jaar tot 1 October ruim f 65.000 minder JUBILEUM A. J. W. DIJKHOFF BURGERLIJKE STAND Programma Radio-Centrale R.K.W.V. Achilles AERDENHOUT «UREAl Nassa Abont Haarlc 13.25. SaffiBffiEfiS SAMENWERKING IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Contact tusschen de organisaties OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Inlevering versch spek D.H.V.B.-uitslagen H! %A lA 3A 3A A J-6 eA DISTRICT HAARLEM Uitslagen Junioren Adspira A Het Dekenaat Beverwijk heeft zijn mis- sieweek. In de parochiekerken roepen de missionarissen de bewoners van Kenne merland op tot hernieuwden ijver voor het missiewerk; op tooneel- en filmavonden wordt de groote beteekenis van het mis siewerk onder oogen gebracht en dit alles wordt beheerscht door de groote algemeene missietentoonstelling in het centrum van Kennemerland, Beverwijk, waar belangwek kende en interessante verzamelingen uit onze missielanden direct tot den bezoeker spreken. Aan de plechtige opening van de Missieweek, Zaterdagnamiddag, is een grootsche begroeting der missionarissen voorafgegaan. Het comité „Katholiek Beverwijk" had zich naar „Meer zicht" in Velsen-Noord begeven, om daar de missionarissen te ontvangen: Daar hadden zich ook opgesteld de katholieke vrouwelijke en mannelijke jeugdbewegingen van 't Dekenaat, benevens de stands- en vakorganisaties en an dere vereenigingen en tenslotte de drie katho lieke muziekcorpsen uit Beverwijk, Velsen- Noord en Heemskerk, alle met hun vaandels en banieren. Met de missionarissen, die in zes rijtuigen waren gezeten, in zijn midden trok de onaf zienbare stoet begeleid door de muziekcorpsen en in stralende herfstzon door Velsen- Noord en Beverwijk naar de Dekenale kerk aan de Breestraat, waar allereerst gedefileerd werd voor de genoodigden, die zich voor de pastorie hadden opgesteld. Onder hen, die hier het voorbijtrekken van den stoet gadesloegen, bevonden zich. Z. Hoogw. Excellentine Mgr. B. J. Hilhorst, Apostolisch Vicaris van Bagamoyo en titulair bisschop van Metellopolis, de Hoogeerw. heer P. J. Simons, Deken van Beverwijk, de Hoogeerw. Zeergel. heer Dr. C. J. Henning, Regent van het semi narie „Hageveld" en voorzitter van het Dioce saan Missiecomité, Mr. H. J. J. Scholtens, bur gemeester van Beverwijk, de heeren N. J. Out en A. A. Post, resp. wethouder en secretaris der gemeente Beverwijk, de heer H. v. Benthem, gemeente-secretaris van Heemskerk en voorts leden van het hoofdcomité en het eere-comité. Het voorbijtrekken van den stoet trok aller wegen groote belangstelling. Na afloop verzamelden genoodigden en deel nemers aan den optocht zich in de St. Agatha- kerk, waar Mgr. Hilhorst een Pontificaal Lof celebreerde. Een stoet van bruidjes, met bloemen in de hand, geleidde de missionarissen naar hun plaatsen, voor in de kerk, waarna de hooge celebrant de kerk werd binnengeleid, vooraf gegaan door de geestelijkheid van het Dekenaat en de bruidjes. Tijdens het Lof betrad Deken Simons den kansel om tot de missionarissen een hartelijk woord van welkom te spreken, waarbij hij als tekst gekozen had de woorden van den H. Pau- lus: „Over de geheele wereld breidde zich hun stem uit en tot de uiteinden der aarde." Kennemerland, het hart van Kennemerland, aldus den Hoogeerw. spreker, geheiligd door de voetstappen van heilige missionarissen en ge kerstend door heilige geloofsverkondigers, heeft zijn Missieweek. In deze streken bad en predikte een groote St. Willibrord en werkten St. Adelbert en de H. Engelmundus voor het zielenheil der Ken- nemers. Naar dit mooie land, waar het katho lieke geloof zoo diep geworteld is in de harten van tienduizenden, zijn de vertegenwoordigers gekomen van de missionneerende orden van ons vaderland, om ons te zeggen wat zij gedaan hebben voor de uitbreiding van het H. Geloof over de geheele aarde en om ons op te wekken tot grooteren missieijver. Zij zijn welkom in Beverwijk en zij kunnen er op rekenen, dat zij hier buitengewone gast vrijheid zullen ondervinden. Wat hier voor de Missieweek tot stand kwam, werd gedaan in de heerlijkste harmonie, met blijheid en offervaardigheid. Wat heeft het den parochieherders goed gedaan, dat het volk zóó vol liefde voor de missionarissen is. Dat er zulke hartelijke naastenliefde leeft onder dit volk is voor de priesters een vreugde en een kroon. Beverwijk, aldus besloot de Hoogeerw. spr., zal door deze missieweek beter worden en ver sterkt in het geloof. En ongetwijfeld zullen de heilige geloofsverkondigers met blijdschap neer zien op dit volk, eertijds door hen gekerstend en waaronder thans een heerlijke missieijver leeft. Na dit begroetingswoord werd de zegen met het Allerheiligste gegeven. Onmiddellijk na het Lof volgde de opening van» de Missieweek. De voorzitter van 't Hoofd comité, de weleerw. heer kapelaan R. v. Gin- kel, sprak allereerst een kort inleidend woord, waarbij hij dank bracht aan Mgr. Hilhorst, die zoo bereidwillig was de missieweek met een Pontificaal Lof te openen. Zich tot de Paters richtende zeide spr. dat het comité vertrouwt, dat door hun lichtend voorbeeld in lengte van jaren de missiegeest in de harten van allen hier aanwezig brandend moge blijven. Dr. C. J. Henning hield hierna de openings rede. De Hoogeerw. spr. merkte op, dat het sommigen misschien vreemd zal toeschijnen, dat een speciale tentoonstelling als de „Almi- tento" in de kerk wordt geopend. Toch steekt daarin een mooie zinnebeeldige beteekenis. Het leert ons, dat de missie niet naast de kerk staat, maar noodzakelijk aan de kerk verbonden is. De kerk immers wordt niet gevoed door hen, die zich op en nabij het priesterkoor bevinden, maar door alle geloovigen. De opzet van deze missieweek is, bij ieder het besef bij te brengen, dat het missiewerk niet is de liefhebbAij van enkelen, maar de harde noodzaak voor iederen katholiek. Missie en volk hebben elkaar noodig. De kerk is één groot li chaam en haar groei komt allen ten goede. De tentoonstelling wordt gehouden in een gebouw, waar de tuinders uit deze streek hun produkten brengen en er met spanning uitzien naar de vraag, welke voor hun producten be staat en de cijfers, welke de opbrengst betee- kenen. Deze week echter wordt de belangstelling ge vraagd voor andere producten en cijfers, die niet minder welsprekend zijn. Daar vindt men de producten van missiearbeid en van export- gebied, zooals nog nimmer werd aangeboden. Daar kan men reizen van het eene werelddeel naar het andere, geleid door vriendelijke gidsen, die de belangstelling boeien en die de overtuiging bijbrengen, dat er overal vraag naar ons is. Daar vertoevende wordt men missievriend en ontvangt de zending ook anderen er heen te brengen. Katholiek Beverwijk heeft een eereschuld te voldoen, omdat in deze streek het eerst het geloof verkondigd werd door de groot sten onder de grooten. Kennemerland is het oudste centrum van missie-actie. Van hieruit werd het geloof ver breid naar de andere deelen van ons vaderland. Wij verwachten van u, aldus de Hoogeerw. spr., dat gij deze historische rol zult voortzet ten en dat gij een glanzend voorbeeld zult zijn voor anderen. Moge deze missieweek, aldus ein digde Dr. Henning, hier blijvende resultaten brengen, zich demonstreerend in een klimmend aantal leden van de groote algemeene missie genootschappen. Met dezen wensch verklaarde Dr. Henning de „Almitento" voor geopend. Men begaf zich hierna naar de tentoonstel lingszaal in de groote veilinghal van „Kenne merland", waar de mooie stands in oogen- schouw werden genomen. Vooraf heeft de secretaris van het Hoofd comité, de heer H. J. de Groot, den paters een hartelijk welkom in het tentoonstellingsgebouw toegeroepen en hun daarbij de verzekering ge geven, dat de katholieken van Beverwijk hun en de missie een goed hart toedragen. Dit be wijst wel de spontane medewerking, welke van alle zijden ondervonden werd, zoowel van de zijde der geestelijkheid als van de verschillende vereenigingen en instellingen. Een voornamen factor vormde de inrichting van de tentoonstel ling. In dit verband bracht spr. hartelijk dank aan de R. K. Tuindersvereeniging „Kennemer land", die het gebouw gratis afstond en verder aan de schilder- en timmerliedenpatroons, die evenzeer belangeloos medewerkten en verder aan alle anderen, die tezamen iets tot stand brachten, dat gezien mag worden. Door zóóveel medewerking, die ook nog van vele andere kanten is ondervonden, werden de zorgen van de organisatoren in groote mate verlicht, aldus besloot de heer De Groot. Tenslotte lieten ook de paters zich niet on betuigd. Namens de missionarissen sprak pater Vinkensteijn M.S.C., die er op wees, hoe een innige missiegeest ook ons eigen geloofsleven ten goede komt. In het mooie Kennemerland, waar Willibrord en Engelmundus eens predik ten, liggen duinen opgeworpen, om het schoone en vruchtbare land te beschermen tegen de zee. Zoo ook kunnen wij,' door onzen missie geest en rpissieactie een dam opwerpen tegen de gevaren, die ons eigen geloofsleven bedrei gen en al het schoone, dat de groote geloofs verkondigers hier voor eeuwen geschapen heb ben. Pater Vinkensteijn eindigde met den wensch dat het moge worden: Kennemerland Missieland! De Missieweek was daarmede definitief in geluid. Om 7 uur openden zich de deuren voor het publiek en konden de paters hun werk van voorlichting beginnen. Mogen zij in de komende dagen duizenden voor hun stands kunnen be groeten. Wij hebben Zaterdag reeds de aandacht ge vestigd op de zeldzaam interessante inzamelin gen, die hier te bewonderen zijn. Er moge aan worden toegevoegd, dat naast de tentoonstelling een amusementszaal is ingericht, waar men zich bij muziek en tal van aardige attracties prettig verpoozen. Zondagmorgen is in alle parochiekerken van het Dekenaat gepreekt door de missionarissen, die aanspoorden tot gebed voor de missiën en tot ijverig meeleven met alles, wat gedurende de missieweek zal geschieden. Zondagmiddag is in het Gemeentelijk Sport park te Beverwijk een missievoetbalwedstrijd gespeeld tusschen de vertegenwoordigende elf tallen van het district Noordholland en het dis trict Haarlem. Voor dézen wedstrijd, waarvoor groote belang stelling bestond, verrichtte de HoogEerw. Heer Deken P. J. Simons den aftrap. Aanvankelijk waren de Noordhollanders iets in de meerderheid. Zij namen het eerst de lei ding, toen Jonk (Volendam) na een uitstekend geplaatsten vrijen trap van zijn clubgenoot Koning den bal in het Haarlemsche doel plaatste. 10. Spoedig kwamen de Haarlemmers flink op zetten, doch zij hadden geen geluk of misten de gekste kansen. Overigens deed keeper Slote- maker (DEM) in het N.H.-doel uitstekend werk. Voor rust kon N.-H. zijn voorsprong op een gemakkelijke manier vergrooten, toen de Haar lem-keeper Cochx (Santpoort) een bal liet val len waarvan Jonk dankbaar gebruik maakte. Na de rust zetten de Haarlemmers er een flink tempo in. Toen zij na een mooien aanval door Caldenbach (Santpoort) het eerste tegen- punt scoorden, kregen zij een sterk overwicht, dat weldra in doelpunten werd uitgedrukt. Uit een mooien aanval scoorde Martin (HBC) met een prachtig schot den gelijkmaker, waarna dezelfde speler even later uit een scrim mage nummer drie in het net deponeerde. De Noordhollanders combineerden goed, doch de voorhoede faalde telkenmale. Verschillende mooie kansen werden gemist. De Haarlemmers daarentegen waren met hun mooie open aan vallen zeer gevaarlijk en eenmaal voor het doel van den tegenstander gekomen, werd er niet geaarzeld met schieten. Martin scoorde voor zijn district het vierde doelpunt en stelde daarmee de overwinning safe. Tenslotte wist zijn clubgenoot v. Bakel met een kalm schot nummer vijf in het Noordhol- landsche doel te plaatsen. Toen scheidsrechter Kruiver voor de laatste maal floot, hadden de Haarlemmers een klin kende en ook verdiende overwinning behaald. Bij Noordholland was Runderkamp vervangen door Tuijs (Volendam). De wedstrijd werd o.a. bijgewoond door bur- gemeenster Scholtens, wethouder N. J. Out en den gemeentesecretaris, den heer A. A. Post, alsmede door leden van het Hoofdcomité van de missieweek en verschillendè missionarissen. De optocht van de H. Kindsheid zal a.s. Woensdagmiddag om 3 uur van de H. Hart- school vertrekken. De route gaat langs Boeweg, Korten Boeweg, Kees Delfsweg, Baanstraat, Zee straat, Breestraat (St. >Agathakerk)Peper straat, Jan Alsweg, Strick van Linschotenstraat, Boeweg, H. Hartschool, waar de stoet ontbon den wordt. A.s. Donderdagavond zal in de groote zaal van het jK.S.A.-gebouw een missiefilm worden vertoond, waarbij een Witte Pater een toelich ting zal geveto. Dien avond heeft tevens de trekking plaats van de groote Missie-verloting. „MEN MOET HET VUUR ON DER DE ASCH ZOEKEN", be- teekent: niets verkrijgt men zonder moeite. KOLENHANDEL KRUL is nooit eenige moeite te veel om zijn cliënteele te vreden te stellen en daardoor heeft hij zoo'n grooten kring van oude, getrouwe afnemers. Stationsterrein Overveen, Telef. 23517; Huis Telef. 28724 In onze opgave van verhandelde minder cou rante en incourante fondsen stonden de ge wone aandeelen van de drukkerij de Spaarne- stad abusievelijk 130 genoteerd. Dit moet zijn 230% Blijkens de zoo juist verschenen statistische gegevens van de gemeente Haarlem over het le, 2e en 3e kwartaal, telt onze bevolking mo menteel 136.976 zielen. In 1937 was dit aantal 134.612, zoodat een bevolkingstoename is te censtateeren van 2364. Het gemiddelde geboorte-cijfer bedroeg in het afgeloopen tijdperk 17.88 tegen 16.40 het vo rige jaar. Het sterfte-cijfer bedroeg gemiddeld 8.66. In 1937 was dit 8.74. Over 1938 bedroeg het vestigingscijfer ge middeld 69.28 en over 1937 66.42, terwijl het vertrekcijfer van dit jaar 62.60 was tegen 61.16 ir. 1937. Het aantal katholieken bedroeg op 1 Oc tober jl. 47.426, tegen 46.478 op 1 October van het vorige jaar, wat dus een aanwas van 948 beteekent. Op een bevolkingstoename van 2364 is dit verhoudingsgewijs ruim 40 pet. B. en W. deelen den raad mede, dat zij het verzoek hebben ontvangen om eenige schilde rijen uit het Frans Halsmuseum in bruikleen af te staan voor de in 1939 te San Francisco te houden Golden Gate International Exposi tion en wel de portretten van Nicolaes van der Meer en Cornelia Vooght Claesdr., beide door Frans Hals, en van de Regenten van het Arme Kinderhuis door Jan de Bray. Zij zijn van meening, dat bij de beoordee- iing dezer aanvrage zeer zeker rekening moet worden gehouden met het feit, dat in 1937, voor de Frans Halstentoonstelling, uit Amerika zeer groote medewerking is ondervonden. Mede op adviezen van de Commissie van Toe zicht op het Frans Halsmuseum en van den di- ïecteur van het Frans Halsmuseum, geven zij den raad in overweging op het gedaan verzoek gunstig te beschikken. Het ligt in de bedoeling, de schilderijen voor rekening Van het tentoonstellingsbestuur tegen all-risks van spijker tot spijker te doen ver zekeren en wel de beide Halsen voor 200.000. en het schilderij van Jan de Pray voor 50.000. Wij vestigen nog eens de aandacht op den oefeningsiavond van den R. K. Vrou^nbond, afdeeling Haarlem en omstreken. ■Morgen Dinsdag-avond worden alle leden om 8 uur bij Brinkmann, Groote Markt, ver wacht. De weleerw. pater A. P. Louwe O. F. M. zal spreken over „Vrouwen van Standing." Het stilstaan van de voetbalcompetitie en het fraaie herfstweer hadden een record-aantal toe schouwers den weg naar het B.M.H.C.-terrein te Bloemendaal doen inslaan. Voor het eerst sinds April 1937 werden de kampioenen op eigen terrein geslagen. De gastheeren misten Stuker, wiens plaats door L. de Roos werd ingenomen. In de middenlinie speelden M. Oei, K. de Wit, H. v. Olphen. Togo won den wedstrijd verdiend, zij het met geflatteerde cijfers, want voor de rust had B.M.H.C. het beste van het spel. Bru- ning gaf Togo uit een voorzet van v. d. Wall Bake na 10 minuten spelen de leiding, waarna B.M.H.C. feller op den bal zat en na fraai werk van de Jong door A. de Roos gelijk wist te ma ken. Een periode van overwicht van B.M.H.C. volgde. Schmeink miste een prachtkans en Mul der sloeg een bal buiten bereik van Anjema tegen den paal. A. de Roos was evenmin op schot, want meerdere strafcorners werden on benut gelaten. Na een gelijken stand bij de rust ging het initiatief in de 2de helft van Togo uit. Wel waren de aanvallen van B.M.H.C. gevaar lijk, doch zeer goed werk van Wibbens en vooral van Anjema in het doel zorgden dat het bij één doelpunt bleef. Esser hergaf Togo uit een straf- corner de leiding en toen de subliem spelende nationale linksbuiten er in zijn eentje 31 van maakte, was B.M.H.C. een geslagen elftal. Weer was het Esser die een strafcorner benutte en wat B.M.H.C. ook deed, niets lukte. Het goed spelende Togo won met 41. B.M.H.C. II verloor te Laren met 21 van Pinokkio, nadat Rentjes den gasten op fraaie wijze de leiding gegeven had. De strijd ging volkomen gelijk op. Merkelbach maakte met een voor de Kadt houdbaar schot gelijk. In de 2de helft golfde het spel op en neer, waarbij B.M.H. C. de beste kansen kreeg. De goed spelende linksbuiten van Pinokkio passeerde de Kadt voor de 2de maal. B.M.H.C. werkte hard voor den gelijkmaker. Eén punt hadden de B.M.H.C.-ers minstens wel verdiend. Te Heemstede behaalde het goed spelende Al liance de 2de overwinning van het seizoen door H.O.C. II met 51 te slaan. De voorhoede Cas- teleijn, de Haas, Bosch, J. IJland, R. Hin vormde een utistekend geheel en vooral IJland met drie doelpunten was zeer productief. Reeds voor de rust verkreeg AJliance door IJland een 20 voor sprong en het eenige door H.O.C. na de rust gemaakte doelpunt ontstond nog op fortuinlijke wijze. Alliance bleef sterker. P. de Jong zette zijn voorhoede herhaaldelijk met goed geplaatste ballen aan het werk. Fraai solo-spel van de Haas leverde het 4de doelpunt op, waarna Bosch no. 5 in het net sloeg, met welke stevige over winning het einde kwam. H.B.S. klopte H.H.IJ.C. II met 32, een ver diende zege door goed werk van middenlinie en voorhoede verkregen. In deze afdeeling zorgde B.M.H.C. III door een 40-overwinning op H.H.IJ.C. III voor een derde Haarlemsche over winning. De jonge B.M.H.C.-ers gaven een goed sluitend spel te zien en vooral het werk van Dalmeijer in de achterhoede houdt een belofte voor de toekomst in. In de 3de klasse C werd B.M.H.C. IV met 81 door clubhuis te Werve in Rijswijk geslagen en ook de veteranen moesten door zwak spel van den doelverdediger in V.C.L. met 62 hun meerdere erkennen. Zandvoort II schijnt kam pioensaspiraties te hebben, want het sterke S.O.S. II ging met 21 ten onder. In de afdeeling D won Strawberries II, dat zeer goed aanvalsspel te zien gaf te Bloemen daal met 4—2 van H.B.S. II. B.M.H.C. VI ver loor te Alkmaar met dubbele cijfers. Alliance II deed voor het 1ste elftal niet onder en won met 50 in de 4de klasse E. van H.B.S. Ill en in de afdeeling D zorgde Alliance III voor de derde overwinning der Lycéïsten door B.M.H.C. VII met 10 te slaan. Aan spanning heeft het in deze laatste ontmoeting niet ontbroken. De stand in de Westelijke 1ste klasse is thans: gesp. gew. gel. verl. v.—t. pnt Togo 3 2 0 1 10—6 4 Hilversum 2 1 1 5—3 3 H.O.C. 3 I 1 1 4—4 3 H.D.M. 3 1 1 1 6—5 3 B.M.H.C. 2 1 0 1 5—4 2 't Gooi 2 0 2 0 3—3 2 Amsterdam 2 1 0 1 1—4 2 H.H.IJ.C. 3 0 1 2 4—9 1 Rood Wit behaalde de '4de overwinning in successie op eigen terrein. Zoo spelend als Zon dag behoort H.D.M. ongetwijfeld tot de zwakste elftallen in de eerste klasse. Ropd Wit was zoo overwegend sterker, dat bij een grootere schot vaardigheid van de voorhoede, die het spel bo vendien te kort hield, de voorsprong veel groo- ter had kunnen zijn. Reeds binnen 10 minuten had mej. M. v. d. Zouwe Rood Wit met 20 voorsprong gegeven en het bleef een doorloo- pende strijd tusschen de Rood Witte-voorhoede en.de Haagsche verdediging, waarin de rechtsche achterspeelster mej. Veldhuis en de doelverde- digster mej. Molhuysen uitblonken. Door goed inloopen sloeg mej. E. Loeb het derde doelpunt voor de rust in het net. De achterhoede van Rood Wit had weinig moeite om de onsamen hangende voorhoede van H.D.M. in bedwang te houden. Na de rust kwam H.D.M. slechts spo radisch over zijn eigen helft heen. Vrijwel het geheele Haagsche elftal stond te verdedigen. Mej. T. Goeting gaf mej. Molhuyzen voor de 4de maal met een hard schot het nakijken. In de Rood Witte middenlinie blonk mej. de Voogt uit door haar snelheid en uitstekende sticktech- miek.-Rood Wit won gemakkelijk met 4—4). Op het Uïlennest won B.D.H.C. met gedeci deerde cijfers van de club van mej. Rollin Cou- querque. Ondanks het slechte veld vormde het B.D.H.C.-elftal wederom een goed sluitend ge heel. De aanvallen werden goed opengehouden en snel uitgevoerd, waardoor de Haagsche ach terhoede geregeld uit elkaar gehaald werd. De aanvallen van'H.O.C. leverden voor de hechte Bloemendaalsche achterhoede over het algemeen weinig gevaar op. Mej. Roos opende de score door een strafcorner te benutten. De Haagsche middenlinie slaagde er niet in het spel te ver plaatsen. B.D.H.C. bleef sterker. Mej. van Bue- ren bracht den stand op 20. Na de rust was het dezelfde speelster die den voorsprong ver grootte. Eeiï kort overwicht van H.O.C. leverde voor H.O.C. het eenige tegenpunt op. Op het hobbelige veld kwam de betere techniek van B.D.H.C. duidelijk naar voren. Mej. de Groot wist nog éénmaal uit een goed opgezetten aanval het net te vinden. De stand in de Westelijke 1ste klasse is thans: gesp. gew. gel. verl. pnt. Rood Wit 4 4 22—8 8 B.D.H.C. 3 3 14—2 6 H.O.C. 3 1 I 1 7—5 3 Amsterdam 3 I 1 1 7—6 3 H.H.IJ.C. 3 1 2 10—7 2 Hilversum 3 1 2 8—15 2 't Gooi 3 1 2 9—21 2 H.D.M. 3 3 2—10 Rood Wit II zal wegens het verlies van een viertal der beste speelsters, die thans een plaats in het 1ste elftal gevonden hebben, moeite heb ben zich in de promotieklasse staande te hou den. Vooral de voorhoede speelt zwak en ook tegen Amsterdam II dat met 20 won, kreeg de aanval geen kans langs de verdediging heen te komen. Verschillende speelsters hadden den bal te lang bij zich, waardoor de achterhoede der tegenpartij regelmatig gelegenheid kreeg tot herstel. In de 3de klasse B. won H.B.S. met 60 van Amsterdam III, een resultaat dat er op wijst dat H.B.S. tot de sterkste elftallen in deze af deeling behoort. Rood Wit III wisselt goede wedstrijden met slechte af. Na 2 overwinningen met sprekende cijfers volgde een tweede zware nederlaag thans tegen Zandvoort met 91, een resultaat dat geen twijfel overlaat wie sterker was. B.D.H.C. IV maakte korte metten met het 5de elftal en won met niet minder dan 90. In de 3de klasse C. deed B.D.H.C. III te Bus- sum het beter door Be Fair met 51 te slaan. Het door Be Fair vertoonde hockey vertoonde vele fouten, de bal werd in het wilde weg ge slagen. Individueel werden er aardige prestaties geleverd, doch met samenspel is meer te berei ken. Rood Wit IV bracht in de afdeeling E. door een 10-overwinning op B.D.H.C. VI de schaal voor de Rood Wit elftallen weer in evenwicht. Zandvoort II klopte tenslotte B.D.H.C. VII met 51 en gaat met een fraai doelgemiddelde aan het hoofd v. d. ranglijst met één punt voor sprong op het eveneens ongeslagen R.W. IV, dat tevenwei één wedsVrjjd mmder gespeeld heeft. Onder groote belangstelling is gisteren te Beverwijk in het kader van de Missieweek aldaar, een Missiewedstrijd georganiseerd van de districten Haarlem en Noordholland. Haarlem won met 52. Het begin was voor Noord-Holland, dat de Haarlemsche defensie ruimschoots gelegenheid gaf haar kunnen te toonen. De snelle Haarlem- uitvallen zijn niet zonder gevaar, doch voor- loopig blijven doelpunten uit. Als N.-Holland 'n vrije schop te nemen krijgt, plaatst Koning voor doel en Jonk schiet hard in 10. Haarlem geraakt nu beter ingespeeld en de Noord-Hollanders moeten hard werken om hun voorsprong te behouden. Slotemaker'krijgt vele lastige schoten te verwerken wat hem goed afgaat. Tegen de verhouding in vergroot Noord- Holland de voorsprong als Cockx de bal uit zijn handen laat vallen en Jonk toeschiet en de bal in doel zet 20. Na dq thee blijkt Haarlem er -eerst goed in te komen, terwijl Noord-Holland geheel overspeeld wordt. Reeds spoedig weet de snelle Kaldenbach Slotemaker onhoudbaar te passeeren en nadat de Noord-Hollandsche doelman een paar fraaie saves verricht heeft, maakt Martin met een schitterend hard schot onhoudbaar gelijk 22. Kort hierop is het weer de HBC-er die bij een missen van de Noord-Hollandsche backs Slote maker onhoudbaar passeert 23 en nog geen vijf minuten later verricht Martin de hattrick door onder de vallende DEM-doelman door te scoren 24. Haarlem blijft sterk domineeren. Als de Noord- Hollandsche backs weer vergeten in te grijpen, doelpunt van Bakel wederom onhoudbaar. De geldelijke uitkeeringen aan valide werk- loozen bedroegen in 1937 tot 1 October f 2.302.930.64. In dezelfde periode van 1938 werd f 2.237.532.48 uitgegeven of f 65.328.16 minder dan verleden jaar. Het aantal bij de Gemeentelijke Arbeids beurs ingeschreven werkloozen bedroeg in Oc tober resp. 6063 en 5461. Heden, 24 October, was het veertig jaar ge leden, dat de heer A. J. W. Dijkhoff, meester knecht bij de N.V. Drijfriemenfabriek vJi. A. Drost en Zoon in dienst trad bij deze onderne ming. Vanmorgen werd de jubilaris per auto van zijn woning gehaald en op het kantoor door de Directie toegesproken; hij ontving als feestge schenk een pendule. Het personeel schonk den jubilaris een lamp, natuurlijk weer met de noodige toespraken. Met het personeel werd de ochtend genoeglijk doorgebracht, waarna de jubilaris per auto naar huis werd gebracht om het verdere gedeelte van den feestdag in inteimen kring te vieren. Geboren; 20 Oct. dochter van A. J. Admi- raal-Kuijper; 21 Oct. dochter van K. Ruijter- Grönegres, dochter van G. Woudenberg-Boon tjes, zoon van T. de Man-Tempelaar; 22 Oct. dochter van G. A. Busé-Meurs; 23 Oct. doch ter van M. Boeré-Grotenhuis, zoon van A. A. Zuurendonk-Bosvelt, dochter van T. v. Tets- v. Heukelom; 24 Oct. dochter van E. G. K. Koops-Croppen, zoon van E. M. Buskermolen- Mank, dochter van F. Landwerd-Barmentlo. Overleden: 21 Oct. C. T. v. Schuijlenburg, 49 jaar, Kloppersingel; 23 Oct. A. de Bie, 72 jaar, 2e Vooruitgangstraat; 24 Oct. E. M. Weijers-v. Lierop, 74 jaar, Schouwtjeslaan; R. Tórringa, 79 jaar, Spaarne. DINSDAG 25 OCTOBER Programma 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: Keulen 8.00; Pauze 9.209.50; Keulen 9.50; Parijs Radio 10.20; Radio P.T.T. Nord 12.05; Parijs Radio 12.20; Ned. Brussel 1.20; Radio P.T.T. Nord 2.20; Parijs Radio 3.05; Keulen 3.20; Parijs Radio 4.20; Ned. Brussel 5.20; London Regional 6.50; Ned. Brussel 7.20; Keulen 7.50; Beromunster 8.10; Lyon of diver sen 9.05; Danmarks Radio of diversen 11.20. Programma 4: Ned. Brussel 8.00; Diversen 9.2010.35; London Regional 10.35; Droitwich 1.35; London Regional 2.20; Droitwich 4.20; Fransch Brussel 6.40; Droitwich 7.00; London Regional 7.50; Pauze 9.459.50; London Regio nal 9.50; Ned. Brussel 10.20; Fransch Brussel 10.30; London Regional 10.45; Droitwich 11.35. Programma 5: 8.007.00 diversen; 7.00 eigen gramofoonplatenconcert, dansmuziek: 1. Some one stole Gabriel's Horn, 2. Good night Angel, 3. When the mighty organ played, 4. How dja like to love me, 5. Rosalie, 6. Limehouse blues, 7. After you've gone, 8. The blues with a fee ling, 9. Go into your dance, 10. The girl in the upstairs flat, 11. Sweet as a song, 12. The girl in the alice blue gown, 13. If Harlem came to Mayfair, 14. Piease be kind, 15. Old man Ri ver, 16. Beale street blues, 17. Misty morning, 18. About a quarter to nine, 19. Robins and Roses; 8.0012.00 Diversen. Hedenavond aanvang half 9 houdt bovenge noemde vereeniging in het clublokaal Koning straat 54 een feestvergadering ter eere van die leden, die zoo uitmuntend reden in den open- peloton-wedstrijd, georganiseerd door de vier Haarlemsche vereenigingen, nl. H. S. V. de Kampioen, De Jonge Kampioen, Excelsior en Achilles. Ernstige aanrijding Zaterdagmiddag had op de Bilderdijklaan te Aerdenhout een vrij ernstig ongeval plaats. Ter plaatse wordt het wegdek hersteld en stond een motorwals van de gemeente op den rijweg. Een uit school komend 7-jarig meisje, ge naamd J. T., wonende te Aerdenhout, stak plotseling achter de wals den weg over en werd door een passeerenden personenauto, bestuurd door den heer I. uit Bloemendaal, gegrepen en tegen den grond geworpen. Het kind liep een gecompliceerde beenbreuk t>p, benevens een hoofdwond. Dr. Immink uit Bloemendaal ver leende de eerste hulp. Per Ziekenauto is het kind naar het Ettaconessenhuis te.Haarlem jrerwesd. Geef den kinderen nu levertraan. Maar neem de beste levertraan: Jecovitol. Die bevordert o.a. den groei en weert de Engelsche ziekte! tarninen g"J Om te voldoen aan de algemeen gevoeld behoefte tot meer samenwerking in het bloeHJ* bollenbedrijf in het belang van het vak, eenigen tijd geleden een contact-commissie gesteld, waarin vertegenwoordigd waren L. T. B., de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur' het H. B. G., de C. B. T. B., de N. T. B. en Bond van Veilingen. Een gedachtenwisselW* heeft geleid tot overeenstemming, welke "Jj een ontwerp is neergelegd. De voorzitter va de Algemeene Vereeniging voor Bloembolled' cultuur achtte het bij den 'huidigen stand zaken nog niet gewenscht, daaromtrent ha* dere mededeelingen te doen. De Nederlandsche Veehouderij-centrale bren^ ter kennis van belanghebbenden, dat met gang van Maandag 24 October 1938 tot uadeg aankondiging te IJmuiden voor haar rekenü» versch spek zal worden ingenomen bij de N' Ijsfabriek en Koelhuis „IJsvries" te IJmuide de6 De inlevering zal kunnen geschieden Dinsdags en des Donderdags van 9 tot 12 uli en van 2 tot 5 uur. 's-Gravenhage, 2<2 October 1938. 4 AFDEELING NOORD le klasse ALSVV 1—REO 1 3—1 Zeevogels 1De Valken 1 7—2 KGB 1—ESV 1 4—2 Reserve le klasse. ATYBB 2—NEA 2 2—2 De Meer 2 Zeevogels 2 31 RKAV 2GVO 2 4—2 Wilskracht 2 Volendam 3 12 2e klasse. A Zouaven 1Wit Rood 1 1—1 Geel-Zwart 1 Grashoppers 1 15 Spartanen 1 St Victor 1 2—4 VIOS 1—SEWJ. 4—2 Reserve 2e klasse A A SEW 2—Union 2 7—1 3e klasse A EDO 1—DVO 1 2—2 Woudia 1 Union 1 13 B Hugo Boys 1 ZAP 1 4—2 Reserve 3e klasse A Wit Rood 2— Alw. Forw. 3 90 AFDEELING CENTRUM le klasse ARODA 1— Gez. Vier 1 00 Furmerend 1 The Unity 1 3—2 St. Martinus 1 Geel Wit 1 2—3 India 1—DEK 1 1—2 Alliance 1 ZPC 1 2—1 BAVV 1 Docos 1 12 Quick Steps 1 Meerburg 1 33 Unio 1— Vogelenzang 1 21 Van Nispen 1 WSB 1 4—1, Reserve le klasse ALisse 2—DOSR2 3—0 HBC 2Onze Gezellen 2 51 ADO 2TYBB 3 25 DOSS 3SJC 2 3—2 2e klasse A AFC 1—St. Louis 1 30 Oranje Zwart 1 Berdos 1 03 NVA 1—SVW 1 1—1 B SM# 1—DES 1 4—3 Nicolaas Boys 1 Leimuiden 1 12 VCV 1—VDO 1 24 WSB 2—IEV 1 1—3 Concordia 1 Foreholte 1 23 Reserve 2e klasse ARKAV 3— India 2 33 WSV 3— De Meer 3 11 Wilskracht 3— St. Martinus 2 40 5 a1 VVA 3—VVZ 3 BBSM 2—»Teyl. 2 B Geel Wit 2— OIV 2 SJC 3—HBC 3 Onze Gezellen 3' Santpoort 3 3e klasse A St. Fancratius J Wilskracht 4 j» j VIC 2—VVA 4 'j DOSS 4—NAS 1 u ODA 1— RODA 2 11 B KRV 1— Concordia 2 DEK 2—DSS 2 "jj HBC 4—BSM 3 2— C Lisse 4—St. Bern. 1 JJj VDO 2—VCH 1 Docos 2- Meerburg 2 DOSR'3—VDS 1 Reserve 3e klass® 4-"' A ZPC 2— <1 The Vict. 2 2 VVZ 4— j St. Pancratius 2 Gezellen Vier 2-^ j Zwaluwen 4 1® St. Martinus 3— Wilskracht 5 BPVCB 2— Constantius 2 NEA 3 Volendam 4 Zwaluwen 3- Furmerend 2 C Leimuiden 2 WSB 3 4e klasse A Constantlus 31 VCA 1 St. Louis 2 Gezellen Vier 3 NAS 2— Ilpendaih A De Meer 5 DOSS 6 B Ilpendam 2 ODA 2 1' 0^ 4 DOSS 7- CODA 3- -PVCB -VVA 33^; 3^; 1- D Vogelenzang 2— Van Nispen 2 TYBB 2 3^ Alliance Santpoort 4 Geel-Wit 5 Geei-vvn- C' EÖrV 3TYBB 6 DEK 3— g- Santpoort® - AFDEELING le klasse A RCD 1—St. 2^3 ignat. i 6-A VELO 1—PFC J GDS 1—RAVA 1 Westlandia 1— KRVö 1 Reserve le A Excelsior 23-^? DONK 2 ^2 GDA 2—DHL 2 Aeolus 2- y* Spartaan 2 Gr. Willem Leonidas 2 A H.B.C.—Santpoort O.G.O.I.V. v. Nispen—T.Y.B.B. ConcordiaH.B.C. or B T.Y.B.B.D.S.S. K O.G. bH.B.C. e D.S.S. a—H.B.C. a H.B.C. b—T.Y.B.B. a i H.B.C. eT.Y.B.B. b D.S.S. b—O.G. c 3 O.G. dD.E.K. T.Y.B.B. c—D.S.S. c O.G. e—O.G. f D.E.K.—H.B.C. AllianceO.G. Geel Wit—V.C.V. H.B.C.—O.G. Santpoort—.Alliance O.G.N.A.S. Geel Wit—T.Y.B.B B.S.M.D.S.S. O.I.V.—Concordia D.E.K.—H.B-.C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 12